PA« pUwia/rütui België incasseerde door de Expo 400 miljoen aan vreemde valuta beroemde geneesmiddelen in I tablet doen wonderen 1 Chefarine „4" Kardinaal Wyszynski kan naar Rome om conclaaf bij te wonen Tweede Kamer wil beheersing ver kooppr ij zen landbouwgronden Met een enkel woord ABDIJSIROOP/^ Agenda WOENSDAG 15 OKTOBER 1958 Aantal bezoekers meer dan 40 miljoen IVerwachting in menig opzicht overtroffen (Van onze Brusselse correspondent) De totale balans van de Wereldtentoonstelling-Brussel 1958 zal indrukwekkend zijn, aldus verklaarde ons vanochtend de secretaris-generaal van de tentoonstel ling, dr. Marcel Thlenpondt. Tegen zondag 19 oktober, de laatste dag van de Expo, verwacht men nog honderdduizenden bezoekers en ln de Jongste weken is het bezoek bUzonder druk geweest. WU gaan over de 40 miljoen bezoekers, aldus dr. Thlenpondt. Deze woordvoerder van de Expo vroeg zich af, waar men het bericht vandaan haalt, dat er „zoveel faillissementen" en ander tegenslagen zijn. Hem Is op de gehele wereldtentoonstelling geen enkel noemenswaardig financieel debacle bekend. Integendeel is de kooplust van het publiek voornamelijk in deze Jongste weken buitengewoon groot. Overal is flink verdiend Om maar een voorbeeld te noemen: de verkoop van Congolese voorwerpen ln het Congoleea paviljoen van de rege ring bracht een miljoen franken op en er zijn honderden voorbeelden van res taurants en winkels, in „Vrolijk België' en elders, waar flink werd verdiend, waarbij men dan toch de opmerking moet maken, dat geld verdienen niet de eerste zorg van de organisatoren van de wereldtentoonstelling is geweestl Het beeld tonen van een technisch-we ten- schappelijke maatschappij, waardoor een betere mensheid tot stand kan ko men. een meer humane wereld, dat was het doel. De „business", die in een der gelijk wereldproject onvermijdelijk is, was slechts bijzaak. Maar men kan zeg gen. dat de zakenmensen, die hun best deden, aan de stroom van meer don 40 miljoen bezoekers, geen yerliezen heb ben geleden. Intussen is bekend gemaakt, dat een dienst voor de liquidatie van de wereld tentoonstelling werd opgericht. Sommi ge landen schijnen er thans de voorkeur aan te geven hun paviljoens niet af te breken, maar te koop aan te bieden. In sommige gevallen zal het paviljoen he lemaal niet worden afgebroken en zul len de buitenlandse regeringen of stand houders hiervoor een Doete moeten be talen. Over het gebruik van de pavil joens wordt thans reeds druk onderhan deld. Zo is het bekend, dat het Britse industriepaviljoen voor negen miljoen franken aan Hilversum is verkocht. De Belgische regering schijnt anderzijds het „geschenk" van het Amerikaanse paviljoen nog niet te hebben aanvaard, daar het miljoenen franken zou kosten om heit mooie, maar moeilijk bruikbare Amerikaanse paviljoen te verbouwen tot b.v. een tentoonstellingshal. De Russen zullen hun paviljoen afbreken en ergens bij Kiew opbouwen als een permanente expositiehal voor landbouwmateriaal. Zoals bekend zal het Atomium tien Jaar blijven bestaan, het wordt waar schijnlijk een permanente toeristische attractie van de Belgische hoofdstad. Voor de afbraak van het Nederlandse paviljoen was het contract reeds afge sloten vóór de wereldtentoonstelling op 17 april werd geopend! Het Duitse pa viljoen wordt door de Duitse regering ter beschikking gesteld van de Belgische regering als gebouw voor de Europese school van Brussel, waar de kinderen van de Europese ambtenaren zullen kunnen studeren. Zeer talrijk bezoek uit de Verenigde Staten In menig opzicht heeft de wereldten toonstelling, die zondagavond haar poor ten 6luit met een vreugdevuurwerk, de verwachtingen van de organisatoren en van het gehele Belgische volk overtrof fen. Het bezoek uit de Verenigde Staten voornamelijk was buitengewoon groot en de meeste luchtvaartmaatschappijen vlogen drie keer per dag op New York! De staatshoofden of hoge vertegen woordigers van bijkans alle beschaafde landen bezochten de wereldtentoonstel ling, wat aanleiding gaf tot interessante contacten. De Expo heeft de gedachte van wereldvrede zeker machtig bevor derd. Op artistiek gebied zijn op de wereld tentoonstelling kunstcollecties getoond. die men waarschqnlqk pas op een volgende wereldtentoonstelling zal te zien krqgen. De meeste autoriteiten, die wq dezer dagen ontmoetten, zqn ent housiast over de resultaten van de Ex po. Voor de Belgische regering, die het budget van vijftien miljoen gulden van de commissaris-generaal financierde en in het Brussels verkeerssysteem meer dan 200 miljoen gulden investeerde, is de Expo kostbaar geweest. De Belgische Nog onrust in de Libanon De regeringscrisis in de Libanon schijnt opgelost te zijn door het aantal ministers in het huidige kabinet van acht op vier te brengen. De mohamme daan Karami, die de vroegere opstan delingen vertegenwoordigt, blijft pre mier. Van de drie hem ter zijde staande ministers zijn er twee christen. De rust in de hoofdstad Beiroet is intussen nog niet teruggekeerd. Bij ge vechten zijn gisteren acht personen om het leven gekomen: op het mohamme daanse kerkhof werden vier leden van de Socialistische Volkspartij (de voor malige Syrische Volkspartij) gedood en bij een schietpartij tussen leden van het volksverzet en onbekenden, die trachtten de wijk Basta binnen te dringen, sneuvelden vier personen. Bomaanslagen in Amerika tegen negers en joden In een wijk van Chicago, waar zich kortgeleden enkele negerfamilies hadden gevestigd, zijn gisterochtend twee bom men ontploft. Twee panden, die pas kort dopr negers werden bewoond, zijn be schadigd. Onbekenden hebben maandagnacht een eigengemaakte bom geworpen in een synaigoge te Peoria in de Amerikaanse staat Illinois. Er bevonden zich op dat ogenblik geen mensen in het gebouw, waarvan de ruiten gesneuveld zijn. Incident bij IJsland De Britse admiraliteit heeft bekend gemaakt dat gisteren een poging tot het enteren van een Britse treiter bij IJsland is mislukt De IJslandse kanonneerboot Thoa had een waarschuwingsschot ge lost in de richting van de treiler „Cape Campbell" toen deze zich buiten de 12- mijlsgrens bevond. De Thoa poogde de Cape Campbell te enteren, maar de Britse treiler Kingston Emerald ver ijdelde dit door tussen de beide schepen te varen. De Thoa was daarna wegge stroomd. gemeenschap echter schijnt door de In komsten van buitenlandse valuta, welke meer dan 400 miljoen gulden zouden be dragen, niet al te slecht beloond te zijn geworden voor het reusachtige werk, dal thans na zes maanden gaat worden. Djoeanda ook naar Rome De Indonesische premier, Djoeanda, zal na fijn huidige bezoek aan Zuid- Slavië iftaar Rome gaan voor Informele besprekingen met premier Fanfani. Het was aanvankelijk de bedoeling, dat Djoeanda uit Zuld-Slavië recht streeks naar Cairo zou gaan. (Advertentie) Bij pijn, griep of „landerig gevoel zorgl een enkel verleden tijd labiet dat U wear me) plezier Uw werk kunt doen! Evacuatie Vaticaan begonnen Hoewel de crypte onder de St.-Pieter, waar het stoffelijk overschot van Paus Pius XII is bijgezet, gisterochtend voor het publiek werd opengesteld en een stroom van pelgrims en toeristen zich langs de eenvoudige marmeren tombe van de „vredespaus" bewoog, is de aandacht van de rooms-katholieke wereld thans toch gevestigd op de kardinalen, die een opvolger moeten kiezen. Een voor een, arriveren de Pzlnsen der Kerk" in de Eeuwige Stad voor het conclaaf, dat 25 oktober zal beginnen. Tot dusver zijn 28 kardinalen ln Rome aangekomen. Uit gezaghebbende bron in Warschau werd ook vernomen, dat Stefan kardinaal Wyszynski van de Poolse regering een paspoort heeft ont vangen. Een regeringswoordvoerder wilde het bericht niet ontkennen noch bevestigen, maar niets wijst erop, dat de communisten de kardinaal iets in de weg zullen leggen. Voorts is het zeker, dat de kardinalen Stepinac (Joego-Sla- vië) en Mindszenty (Hongarije) niet zullen komen. Gisterochtend hebben de aanwezige kardinalen het bij het Vati caan geaccrediteerde Corps Diplomati que ontvangen. Het massale bezoek der diplomaten is voorgeschreven in de „Apostolische constitutie". Hoewel het niet officieel wordt toegegeven, staat het vrijwel vast, dat het doel van dit massale bezoek is de kardinalen te vrijwaren van mogelijke diplomatieke druk. Deze mogelijkheid was tot voor kort lang niet uitgesloten. Het was tot 1903, dat de Oostenrijkse keizer b.v. nog het recht van veto had over de keuze van een nieuwe paus. Daardoor werd de keuze van kardinaal Rampolla onmoge lijk gemaakt. In zijn plaats kwam toen kardinaal Sarto, Pius X. Een van diens eerste daden was het afschaffen van dat recht van veto. LEGE KATAFALK Intussen worden de gebeden en het ritueel van de „Novendiali" voor de vol gende zes dagen voortgezet voor de thans lege katafalk. De kardinalen nemen geen deel aan deze bijzondere gebeden, slechts op de laatste dag zul len velen aanwezig zijn. Werklieden van het Vaticaan zijn gisteren begonnen met het buiten werking stellen van de ongeveer 200 telefoontoestellen in de Sixtijnse kapel en omliggende vertrekken, waar de kar dinalen in conclave bijeen zullen komen. De bewoners van deze vertrekken hebben reeds de aanzegging gekregen hun woonruimte te ontruimen opdat de kardinalen en hun „conclavisten" (per soonlijke dienaren) daar hun intrek kunnen nemen. Onder hen zijn de (Ne derlandse) sacristyn van Pius XII, mgr. Peter Canisius van Lierde. Zij zullen echter allen na het conclaaf hun woon vertrekken weer betrekken. AMERIKAANS BEZWAAR Een groep Amerikanen, die volledige scheiding van Kerk en Staat voorstaat heeft minister Dulles verzocht de Ame rikaanse kardinalen die deelnemen aan de verkiezing van een nieuwe paus van hun staatsburgerschap vervallen te ver klaren. Krachtens een in 1940 van kracht ge worden wet verliest men zijn Ameri kaanse nationaliteit door aan verkie zingen in het buitenland deel te nemen. De Amerikaanse regering Dekkingspercentage Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in september 1958 f. 1.167 miljoen (vjn. f. 1.063 miljoen), terwijl voor een waarde van f. 1.150 miljoen v.m. f. 950 miljoen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 99 (v.m. 89). erkent Vaticaanstad als een soeve reine staat. De briefschrijvers wijzen voorts op een waarschuwing die in 1955 tot een groep San Marinezen werd gericht. Deze wilden naar hun geboorteland vliegen om bq de verkiezingen anti communistisch te kunnen stemmen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken waarschuwde hen, dat zq hier door hun Amerikaanse nationaliteit zouden verliezen. President Miraa (Pakistan) heeft veel succes In Pakistan, waar president Mirza de staat van beleg heeft afgekondigd tegen de corruptie in allerlei vorm, zijn de prezen van bijna alle artikelen dras tisch verlaagd: in sommige gevallen be draagt de prijsverlaging 50%. Militairen ontdekken steeds weer geweldige voor raden gesmokkelde en gehamsterde goe deren en verrichten vete arrestaties. Graan, rijst, meel, peulvruchten, eie ren, boter en groenten zijn op de markt te krijgen tegen van overheidswege vast gestelde prijzen, die in de kranten zijn gepubliceerd. Ook allerlei tarieven, bijv, in restau rants, voor taxi's, rickshaws en kappers zijn aanmerkelijk verlaagd. Een en ander heeft tot gevolg, dat er een ware koop woede heerst. De ambtenaren werken hard om de achterstand in te halen voor het door de autoriteiten vastgestelde tijdstip. Uitreiking Prijs van Europa 1958 De burgemeester van Den Haag mr. H. A. M. T. Kolfschoten, zal zich, ver gezeld van mevrouw Kolfschoten op 29 oktober naar Straatsburg begeven om daar op uitnodiging van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa de prijs van Europa 1958 tezamen met de burgmeeester van Wenen in ont vangst te nemen. Den Haag en Wenen hebben, dit jaar de prijs van Europa ontvangen als ste den. die in bijzondere mate hebben bij gedragen tot de groei van de gedachte van het een-wordend Europa. Deze of ficiële uitreiking zal geschieden in een plechtige zitting van de „Conference Europeenne des pouvoirs locaux", waarop het woord zal worden gevoerd, door de voorzitter van de Assembleede presi dent van het Comité der ministers en de president van de commissie der gemeen ten waarna de uitreiking der onder scheidingen plaats vindt. De beide bur gemeesters zullen daarna een korte rede uitspreken. Echter bezwaren tegen blijvende regeling (Van onze parlementaire redacteur) Landbouwgrond is in het dicht bevolkte Nederland schaars. In het algemeen is de vraag groter dan het aanbod. Dat kan leiden tot econo misch niet verantwoorde prijsstij gingen. Daarom heeft de Tweede Kamer in 1953 een wet aangenomen met bepalingen tot beheersing van de prijzen bij verkoop van land bouwgrond. De iverking van deze wet zou eindigen op 1 januari 1959, maar inmiddels heeft de regering voorgesteld de wet een blijvend ka rakter te geven. Een amendement van de heer Bie- wenga (AR) wilde de geldigheidsduur van de wet echter weer beperken tot 1 januari 1964, terwijl de heer Engelber- tink (KVP) de datum op 1 januari 1962 wilde stellen. Zij werden het 's avonds bq de replieken eens over 1 januari 1963 waarmee ook de heer De Ruiter (CHU) zich kon verenigen. Maar de heren Daams (PvdA) en Den Hartog (VVD) hadden bezwaar tegen de tijdsbeper king. De stemming over het amende ment werd uitgesteld tot vanmiddag. In de tijdelijke wet is bepaald dat bij openbare verkoop de pachter voorkeur heeft, indien een aantal personen de hoogst toelaatbare prijs biedt. In de blijvende wet wil de regering bij onder handse verkoop de pachter ook voorkeur geven indien de bedongén prijs lager is dan de hoogst toelaatbare prijs. In dat geval wil de heer Daams (PvdA) de pachter ook voorkeur geven bij open bare verkoop. Ilij had daartoe een amendement ingediend, waarna de heer Engelbertink (KVP) ook een amende ment indiende met de strekking een an dere gegadigde dan de pachter in de ge legenheid te stelten voor de grondkamer een hoger prijs dan de pachter te bie den, opdat de eigenaar een betere prijs zou kunnen maken. Tegen deze amendementen had mi nister Samkalden het bezwaar, dat een buitenstaander dan altijd de prijs zou kunnen opdrijven en niet direct zijn hoogste prijs zou hoeven te noemen, omdat hij later voor de Grondkamer al tijd nog een hogere prijs zou kunnen bieden. Bij gedwongen openbare verkoop zijn ook de belangen van schuldeisers in het geding. Met beide amendementen was ook de heer Den Hartog (VVD) het niet eens. maar hij verwierp bovendien het rege ringsvoorstel. Hij wenste handhaving van de oorspronkelijke bepaling in de tijdelijke wet, volgens welke de pachter voorkeur heeft indien de door de Grondkamer vast te stellen hoogst toe laatbare prijs wordt geboden. Met het voorstel om de wet een blijvend karak ter te geven kon de heer Den Hartog instemmen omdat het behoud van het voorkeursrecht voor de pachter bij hem ht zwaarste weegt. De stemming over de amendementen werd aangehouden tot vanmiddag. De nieuwe, eventueel blijvende wet. wil de regering in overeenstemming brengen met de bepalingen van de nieuwe pacht wet wat betreft het tegengaan van het versnipperen van gronden. Met dit voor stel kon de Kamer zich algemeen ver enigen. d c t s i' VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Leger des Heilskwartier. 18.15 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.30 Gram. 18.45 Boek- bespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Koor zang. 19.30 Radiokrant, 19.55 Op de man af. 20.00 Gram. 20.20 Concertgebouwork. en solist. 21.15 De heelmeeesters van Hel las, caus. 21.35 Muz. caus. 22.05 Het Mid den-Oosten, kruitvat van de wereld, caus. 22.20 Kamerkoor. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Dans- muz. 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19.10 Re portage. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. 20.00 Voetbalrep. Nederland-Denemarken. (In de pauze; 20.45 Nws. 20.5021.00 Gram.). 21.50 Tussen de regels door, caus. 22.00 Lichte muz. 22 25 Viool en plano 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Hammondorgelspel. 23.5024.00 Socialistisch nws. in Espe ranto. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.30 Luipaard op schoot. 21.00 Ik heb de Graaf vermoord, tv-spel. VOOR DONDERDAG 16 OKTOBER Hilversum I, 402 ni. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. leugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Vocaal Dubbelkwart. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12 38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13 45 Gram. NCRV: 14.00 Metropole ork. 14.45 Gram. 15.20 Cello en plano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Amus. muz. BINNENLAND Het algemeen bestuur van de Neder landse Organisatie voor Internationale Bijstand, de NOVIB, heeft besloten de acties voor de inzameling van gelden te concentreren, op twee punten, namelijk de stichting van een lagere technische school in Griekenland tot een bedrag van f 130.000 en de stichting van een centrum voor veelteeltverbetering in de Soedan tot een bedrag van f 400.000. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot instelling van vier gemeenten in het gebied van de noord - oostelijke Polder,, genaamd Emmeloord. Crell, Marknesse en Nagele. tJ In een bos nabij de Berg en DaJ,weg te Beekbergen hebben kinderen, die pad destoelen aan het zoeken waren, verschei dene beenderen gevonden van mensen. Men neemt niet aan. dat deze van mis drijf afkomstig zijn. De minister voor Maatschappelijk Werk mej. dra M. A. M. Klompé. heeft gistermiddag tijdens haar bezoek aan Friesland het nieuwe bejaardencentrum te Oosterwolde geopend: een modern ge bouwencomplex ln het ontwikkelingsge bied oostelijk Friesland, plaats biedend aan 155 bejaarden. De bewoners van het tehuis waren allen bJJ de officiële opening aanwezig. De oudste bewoonster, de 85- jarlge mevrouw DIJksterhulsMi edema bood de minister een boeket bloemen aan. BUITENLAND Bij overstromingen in de Indische staat Pendsjaab, veroorzaakt door zware regenval, zouden 36 mensen om het leven zijn gekomen. Bij experimenten in de Israëlische 1 Negef met achttien nieuwe variëteiten van uit Nederland Ingevoerde gladlolenbollen zijn goede resultaten bereikt. De plaatselijke volksvertegenwoor diging op Madagascar heeft het eiland uitgeroepen tot republiek; het zal even wel lid van de Franse gemeenschap blij ven. Krachtens artikel 76 van de nieuwe grondwet kunnen de overzeese gebieden kiezen tussen het handhaven van hun huidige status, overzeese departementen van Frankrijk worden of als leden-staten een nieuwe plaats Innemen ln de Franse gemeenschap. Madagascar is het eerste overzeese gebied dat zijn keuze bepaalt. President Elsenhower vertrekt vrijdag Uit Washington voor een tocht van bij kans 10.000 km. door de Ver. Staten, om met redevoeringen steun te verlenen aan de Republikeinse kandidaten voor de Congresverkiezingen op 4 november, Voor het eerst zal de Amerikaanse president op een politieke veldtocht daarbij ook ge bruik maken van hefschroefvllegtuigen. De openbare aanklager van de Recht bank in de Franse plaats Corbeil heeft gisteren de maximumstraf twee maan den gevangenisstraf en een boete van 7.200 gulden geëist tegen de Franse schrijfster Francoise Sagan wegens het veroorzaken van een auto-ongeluk waarbij zij zwaar en drie andere personen licht gewond werden. De Rechtbank zal vol gende week vonnis wijzen. „Neues Deutschland" meldt, dat Heinz Brandt, ex-secretaris van de com munistische partij, afdeling Oost-Berlijn, naar het Westeh is gevlucht. Volgens het blad ls Brandt van zijn functie ontheven wegens onzedelijk Officieel en officieus (Van onze t.v.-medewerker) Twee klimaten heersten er gisteren in de lucht: het NTS-journaal en het of ficiële gedoe ln het Culturele Centrum van Sittard rondom de ingebruikstelling van de t.v.-steunzender te Roermond. Alles wat de kijker verwacht zal heb ben kreeg hij niet: geen flitsend nieuws en geen dikdoenerige plechtigheid uit het land van het bronsgroen eikenhout. Net het omgekeerde, want van de 3 bin nenlandse en 8 buitenlandse items, die het journaal vormden, was er één stuk- Je onbelangrijke Oosterse folklore en verder: een minister, die iets over de ontwikkeling van de melkprijzen vertel de. waarvan hij eigenlijk toch niets kon voorspellen, militaire fotovliegerij voor het Deltaplan en een tentoonstelling eeuwfeest Overheidstoezicht op de voe ding. Dit wat bet binnenland betreft. Het buitenland was nog gouvememen- teler, te weten een officiële tentoonstel ling in India over de economische ont wikkeling om de buitenlanders te tonen hoe goea het geschonken en geleende geld wel wordt gebruikt. Spaak in de .Navo-raad. commandowisseling in Cy prus (een harde .doortastende opvolger, dat belooft dus wel weer wat), Ameri kaanse gedelegeerde U.N.. oorlogsmonu ment Engeland door Koningin te ont hullen. verbetering van de bovenloop van de Nijl ten behoeve van uitbreiding clektriciteitsproduktie en toen einde lijk. dachten we te vlug Dior-mode- show. maar ook alleen, omdat die in het kasteel, waar Churchill is geboren, zal worden gehouden ten bate van het Brit se Rode Kruis, bij te wonen door Prin ses Margaret. Met deze vervelende opsomming willen we alleen maar aantonen, dat dat jour naal. op deze manier samengesteld, een royale kans loopt te ontaarden in een verlengstuk van de Regeringsvoorlich tingsdienst en als instrument van offi ciële buitenlandse propaganda. En dan nu nog al die Limburgse def tigheid. Dat had u dan maar gedacht, want die mensen daar in het zuiden weten van wanten. Die laten een burge meester praten in de vorm van een pop en dan ondeugend even de camera rich ten op de echte burgervader om hem te testen of hij die grap goed nemen zou. En dat deed hij. Het heeft geen zin dit Advertentie Hoest niet langer Neem toch ABDIJ SIROOP. Die zuivert Uw luchtwegen snel en grondig. Ik heb altijd een fles in huis. Volgens de Zuiidafrikaanse antropo loog. prof. Dart, zijn er duidelijke bewijzen dat er nog vóór het stenen tijdperk we zens, half aap en half mens, hebben ge leefd, die uit beenderen vervaardigde werktuigen en wapens gebruikten. j Volgens in Belgrado (Joego-Slavlë) ontvangen berichten zijn er in Bulgarije zes mensen ter dood veroordeeld wegens het verduisteren van staatsgelden. In Macon ln de Amerikaanse staat Georgia is de 33-Jarige mevr. Annette Lyles, verdacht van moord op haar ne genjarige dochtertje, haar eerste en haar tweede echtgenoot en haar schoonmoeder, ter dood veroordeeld. Haar verdedigers hebben direct een officieel verzoek om een nieuw proces Ingediend. Doordat de rech ter de datum voor de eerste behandeling op 12 december heeft bepaald, zal de te rechtstelling, die reeds op 5 december was vastgesteld, uitgesteld worden. Brigadegeneraal Petrof, leider van de Sovjetrussische militaire muziek, ls we gens ..eigen persoonscultus" van zijn func tie ontheven, aldus meldt de ..Rode Ster", het orgaan van het ministerie van De fensie. Petrof beijverde zich al te zeer zijn eigen composities en die van zijn zoon door de kapellen te laten uitvoeren .aldus het blad. De Zuidpool vorser, prof. Sir Douglas Mawson, van Britse geboorte, is na een plotselinge ziekte op 76-Jarige leeftijd ln Australië overleden. Zijn eerste tocht naar de Zuidpool maakte hij ln 1907 met Shackleton, zijn laatste in 1031. NCRV: 18.15 Stemmen van Overzee. 18.30 Vocaal ens. 18.50 Sociaal perspectief caus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 10.50 CHU, pol. caus. 20.00 Gevar. progr. 22 00 Tydschriftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip. caus. 11.15, Omr. ork. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfs leven. caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20. Promenade ork. 13.55 Beurs ber. 14.00 Planoduo. 14.30 Logboek. Mtln- chen 1938 (II). 14.55 Zlgeunermuz. 15.15 V. d. vrouw. 16.00 Van Vier tot Vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Lichte muz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Dansmuz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 V. d. kind. 19.05 Ga er eens even voor zitten. 20.00 Nws. 20 05 Kamer - ork. 20.50 De oude man en de zee. hoorsp. 22.05 Strijkkwart. en solist, 22.40 Act. 22.50 Sport act. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.25 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Mensen, dingen, nu 20.30 Spiegel der kunsten. 21 00 Anders dan anderen, tv-blografle. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 12.00 V. d. scholen. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Round Britain Quiz. 14.40 Gram. 15.00 V. d. scho len, 16.00 Gevar. muz. 16.45 Voordr 17.15 Kritieken. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weer ber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Kamermuz. 20.30 Hoorsp. 22.00 Nws 22.15 Toespr. 22.30 Caus. 22.50 Lichte muz. 23.15 Vragenbeantw. 24.00 Nws. 0.06 0.36 Planorecital. Engeland. BBC Light Programma, 1500 247 m. 12 00 Voordr. 12.15 mrs. Dale s dagboek. 12.30 Nws. en dansork. 13.00 Or gelspel. 13.30 Nws. en V. d. arb. 14.00 Pia nospel. 14.15 Gevar. muz. (Om 14.30 Nws.) 14.45 V. d. kind. 1500 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.). 16 00 Lichte muz. 16.10 Sport. 16.25 Gevar. muz. (Om 16.30 Nws.). 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en: mrs. Dale's dagboek. 17.45 Ork. conc. 18 00 Idem. 18.30 Nws. en gevar. muz. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws en Wedstr. tussen scholen. 21.00 Liederen. 21.30 Nws. en brlevenbeantw. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. en licht progr 23.00 Ork conc. 23.30 Nws. 23.40 Jazz. 0.30 Nws en lichte muz. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws 13.15 Lich te muz. 14.00 Amus. muz. 16.00 Filmmuz 16.25 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.45 Orgel spel 1800 Amus muz. 19.00 Nws 19.35 Strijkkwart. 20 15 Festlanus. Martyrer. hoorspel. 21.30 Kamermuz. 21.45 Nws 22.10 Lichte muz. 22 20 Gevar. progr. 23.15 Lichte muz. 24 00 Nws. 0.101.00 Dans muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12 05 Operamuz. 13.30 Gram 14.05 Kamermuz. 16.40 Idem. 17,10 Gram. 17.15 Orgelconc. 18.30 Gram. 19.00 Ameri kaanse uitz. 20.00 Ork. conc. 22.25 Gram. 22.45 Nws. 23.30 Gram. 23.53—24.00 Nws Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Amus muz 12.30 Weer ber. 12 34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Festival te Lulk. 14.00 Engelse les. 14 15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15 00 School radio. 15.45 Duitse les 16.00 Koersen. 16.02 Gemengd koor. 16.25 Gram. 16 40 Gemengd koor. 17.00 Nws 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18.15 Altviool en piano 18.30 V. d, sold. 19 00 Nws. 19.30 Wereld tentoonstelling. 20.00 Caus. 20 10 Missie montage. 20.40 Verz. progr. 21.15 Omr. ork. 22.00 Nws. 22.15 Intern. Radio Uni versiteit 22.30 Gram. 22.35 Orgelconc. 22.55—23.00 Nws. 484 ni. 12.00 Gram. 12.30 Idem. 13.00 Nws. 14 15 Gram. 14.30 Festival v. Luik 15.30 Gram. 16 05 Idem. 17.00 Nws 17.10 Gram. 17.30 Zang en plano. 19.30 Nws. 21.00 Chansons. 21.30 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.10 Kamermuz. 22.55 Nws. programma eveneens op de voet ts vol gen, maar regisseur Ben Mettrop kreeg ongeveer 300 medewerkers in het beeld, afwisselend toegewijde ernst en jolig© luim biedend. Mag men dan met be roepsmaatstaven gaan werken? Neen na tuurlijk. Alleen maar complimenten ge ven aan wat echt boven de amateursmaat was. zoals de fietsenaccrobaten. En dan ae film over de mijnstreek, die we mis schien wel zelf betaald hebben via onze kolenrekening. Het zal lang geen cent per mud uit maken en laten we dan met een geluk wens aan Limburg zeggen: Alia! Al is het toch ook ergens officiële propagan da! WOENSDAG Stadszaal (grote zaal). Chr. Oratorium vereniging „Con Amore" „Die Jahreszei- ten". 8 uur nam. St. Antonius Clubhuls. Chr. Toneelgroep „Imperium" speelt „Tien kleine negertjes' 8 uur nam. De Harmonie: Ned. Ver. Expogé. Spr. dr. J. F. Ph. Hers over enige aspecten uit het verzet 1940'45. 8 uur nam. Hoogl. Kerkgracht 11a: Broederschap van oude padvinders. Spr. E. Etty. 8 uur nam. Breestraat 19. Evangelisatie voor alle richtingen. 8 uur nam. Prediker: Spr. ds. J. A. Smlnk van Den Haag. 8 uur nam. In den Vergulden Turk. Ledenvergade ring Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde. 7.30 uur nam. Oegstgeest (Warmonderweg 20) Ledenvergadering Kon. Ned. Natuurhisto rische Vereniging. 8 uur nam. DONDERDAG Marekerk: Interkerkelijke samenkomst. Spr. ds. H. Bouter. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal). K. en O. R'dams Phllharmonisch Orkest olv. Ed Flipse. So listen Stefan Askenase en Elly Amellng. 8 uur nam. In den Vergulden Turk. Ned. My voor Nijverheid een Handel. Spr. mr. G. B. J. Hilterman „Een wereld vol spanning". 12.30 uur nam. Zomerzorg. Buitengewone ledenvergade ring Ver. „Koninginnedag". 8.15 uur nam. De Doelen: Genootschap Nederland-En- geland. Lezing mr. H. Paget over „Een En gelsman ln Venetië". 8 uur nam. Stadhuis: Ned. Organisatie voor Inter nationale Bijstand. Spr. urof. dr. Ir. E. de Vries „Daadwerkelijke lmlt. bijstand, pro blemen en perspectieven". 4 uur nam. Oegstgeest (Irene). Lezing en film „Café Paradis" door dr. J. v. d. Grient voor Poelgeesterwyk-gemeente Herv. Kerk. 8 uur nam VRIJDAG Den Burcht Jacoba-zaal)Ledenverg. „Ons Grunnegerlaand". 8 uur nam. Rapenburg 61. K. en O.-cursus. Prof. dr. K V. L. Reve over het culturele leven in Rusland. 8 uur nam. Schouwburg. Hoofdstad Operette „Zwel Herzen im Dreivierteltakt" .8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Huldlgingsavond Jubilarl&en NZVHM. 7 *uur nam. ZATERDAG Den Burcht (grote zaal): Openbare les „Acoordanto". 8.15 uur nam. Stationsplein; Excursie Ned. Chr. Rels- ver. Staatsbossen te Noordwyk. 2 uur nam. Nieuws teeg 8: Bezichtiging Verkeers ta fel Ver. van Oud-leerlingen Ambachts school. 2J uur nam. Brandweerkazerne: Bezoek van Ver. van Oud-leerlingen van Ambachtsschool. 4 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Feestavond Per soneels ver. van wyken Heringa N.V. 8 uur nam. Voorschoten. (Prinses Marijke- laan 4)Toneelver. „Het Masker" speelt „Het meisje met het leeuwenjong". 8 uur nam. ZONDAG Maranatha-kerk: Bijz. kerkdienst ds. Swijnenburg. „Liefde is niet goedkoop". 7 uur nam. Hogewoerd 175: Jehova's Getuigen. Openbare lezing 3 uur nam. Wachttoren studie 4.10 uur nam. Hooigracht 84: Hum. Verbond. Spr. dr. J. P. van Praag „Amerika, India en wij". 10i uur voorin. MAANDAG Schouwburg: K. en O. Haagse Comedle „De Maanvogels". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)L.K.K. „Voor Allen". Solo-pianist Willem Andrlessen: 8 uur nam. Clubgebouw ,,Ons Ejilandi" (HQortenaer- straatjVoorlichtingsavond „Het Groene Kruis". 8 uur nam. Rapenburg 6: Ned. Ver. voor Vrouwen- belangen. Vrouwenarbeid in geiyk staats burgerschap. Sor. mej. dr. A. de Waal. 8 uur nam. Titus Brandsmalaan 174: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 71 uur nam. In den Vergulden Turk: R.-K. Midden standsbond. Spr. S. Menken over: „Lelden, stad van 200.000 inwoners". 8 uur nam. DINSDAG PrytaneumK. en O.-cursus „Heden daagse filosofie", dr. B. Delfgaauw. 8 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „De gebroeders Karamazov'18 Jaar Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Luxor: "The long hot summer". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino: „In dienst des konlngs (Dange rous exile). 14 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Liane, het meisje uit het oer woud". 14 Jaar. Werkdagen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Kex: „Terreur in New York" 14 Jaar. Werkdagen: 2 30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „De vrouw ln het venster". TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling van moderne Nederlandse grafiek Dinsdag en vrydag van 11—13 uur. zaterdag 1416 uur (t/m 31 oktober) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1 Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tentoonstelling „Portretten uit de Gou den Eeuw". (Werkd. 25 uur nam.; tot en met 15 november) De avond- en nachtdienst der apothe ken te Leiden wordt waargenomen door de Zuider-Apotheek. Lammenschansweg 4 tel. 23553 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest. Wllhelminapark 8, tel. 26274. BU geen gehoor bU Ow huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2