t Laatste nieuws Prauw uit Nieuw Guinea in Leiden Toekomstbeeld van hervormd wijkcentrum in Boshuizerwijk? DINSDAG 14 OKTOBER 1958 Van Geelvinkbaai naar Morssingel De brugwachter v*n een der Leidse bruggen heeft hedenmorgen zijn ogen uitgekeken op een vaartuig, dat van Voorschoten naar Leiden werd gesleept. Het heeft zelfs enige tijd geduurd, roordat hy kon vaststellen, dat het scheepstype niet voorkwam in de tabel len, aan de hand waarvan hy het door- raarttarief moest berekenen. Het vaar tuig was zoals de opvarenden van de kleine motorsloep, die het ding langszij Tervoerde, beweerden „een mu- jeumstuk". Het was een prauw uit Nieuw-Guinea. Om precies te zijn een prauw aftkom- :stig van het eiland Bia'k in de Geelvink- baai, in het noordwesten van dit over zeese gebiedsdeel van Ne<3erland. De prauw, die een lengte heeft van 12 me ter, is uit een stuk gehouwen uit een boomstam. De houtsoort komt iets over een met die van de balsa-boomzacht maar taai. De voorsteven is versierd imet houtsnijwerk en enkele vreemds te lkens in rood, zwart en wit. Het vaartuigje was aangekocht door ide heer H Englebert, te Voorschoten, die jer enige 'tijd mee op de Kaag heeft ivoren. Daartoe was op de achterplecht 'een steunplankje voor een buitenboord motor aangebracht. Het onderhoud van de prauw is evenwel te moeilijk en mi heeft de eigenaar het scheepje in bruikleen afgestaan aan de Nieuw- Guinea-afdeling van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden. Daar is het omstreeks elf uur aangekomen en zal het in de "oorspronkelijke staat ge- i bracht, de bezoekers iets vertellen over het nog voor te velen zo onbekende deel van het Koninkrijk der Nederlanden. H™vaaJtu2 ^ééa van de s»1**™*. I De prauw wordt op de hellino" waarmee de Biakkers verre reizen over- p UV "ue nff zee maakten naar de Molukken en zelfs gesleept. naar de Indonesische eilanden. Biak.1 (Foto L.D./Van Vliet) dat zelf te weinig middelen van bestaan j had voor zijn bewoners, was van oudsher j eiland kenden de ijzerbewerking en ver een van de emigratiegebieden van koohten hun arbeidskrachten aan an- Nieuw-Guinea. De bewoners van het dere samenlevingen overzee. Centrale Kerkvoogdij overweegt aankoop van houten lokaliteit Deel van Leiden uren in duister Door een technische storing in het systeem is gisteravond in een groot deel van de stad de straatverlichting niet op tijd gaan branden. Ongeveer zestig pro- cent van de openbare straatverlichting (j weigerde dienst. Hoewel ijlings getracht werd de storing te ontdekken, heeft men niet gewacht tot het euvel gevonden was, maar heeft men waar dat moge lijk was met de hand de verschillende secties weer ingeschakeld. Omstreeks 9 uui kon men zeggen, dat in de gehele stad de straatverlichting weer normaal functioneerde. AMATEURFOTOGRAFEN BIJEEN De Leidse Amateurfotografen Vereni- )K ging hield gisteravond een bijeenkomst in „De Doelen". De heer B. A. Timan vertoonde op deze avond filmpjes over Leiden. Medegedeeld werd, dat mevrouw Wajon en de heer Kikkert beiden met een foto zijn uitgekomen op de inter nationale foto tentoonstelling in Ant werpen. Eerstgenoemde is daardoor in het bezit gekomen van een medaille. Verder konden op deze vergadering en kele nieuwe leden worden ingeschreven. De politie heeft gistermiddag een 14-jarige Leidse jongen aangehouden, die op 'een bromfiets door de stad reed. Later bleek, dat deze jongen samen met een andere Leidenaar, van dezelfde leef tijd, de bromfiets, die in de Ooster dwarsstraat stond, had weggenomen. Beide jongens werden naar het politie bureau gebracht, maar mochten 's avonds weer naar hun ouders terug keren. Tijdens de pauze van een feest avond van de Woningbouwvereniging «Ons Belang" gehouden collecte ten bate van de kankerbestrijding heeft ruim f.138.- opgebracht. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Petronella Geertrulda Maria, dr. van P- C. de Zwart en G. Plug; Ton Kornelis, van C. F. Lekkerkerker en M. J. Dou- wes Dekker; Johanna, dr. van G. Philippo en J. a. Raaijmiakers; Wilhelmus, zn. van W. van der Mark en E. Bentveld; Elisabeth dr. van L. Kroesemetjer en E. van Tonge ren; Jan Hendrik, zn. van B. Bon en A. H. den Haan; Henrlcus Gerardus Maria, van P. J. Stolker en D. B. M. Llnders; Hendrikus Johannes, zn. van J. Koolmoes en T. A. Handgraaf; Clazina Antonia Jo hanna. dr. van J. M. G. Rljkelljkhuizen en C K. van der Pouw; Johannes Jacobus Baptist, an. van J. B. van de Loo en J. Haspels- Hubertus Joseph Marie, zn. van M- H. G. Gardeniers en M. H. M. F. Be- rendsen; Petrus Johannes Hermanus. zn. Jan t. j. M. van der Meer en C. H. Klinkenberg. GETROUWD P. Hillebrand en M. Webbers; J. Cris- Piin en C. W. Olivier. OVERLEDEN H. D. Mieremet. 66 Jr. man; C. C. Bwaanenburg, 75 Jr., man; G. van den Bosch, 53 Jr.. weduwe van J. Kagenaar; L. D. Fremont, 6 dagen, dochter; A. Gun- heweg, 56 Jr.. man. .'-A. V. Naar wij vernemen heeft de Centrale Kerkvoogdij der hervormde gemeente tei: behoeve van de wijkgemeente Bos huizerwijk het oog laten vallen op een houten lokaliteit, zoals die te vinden is op het bouwterrein van het Leidse Diaconessenhuis aan het einde van de Houtlaan. Men heeft dit gebouw, dat in gebruik is als kantine, in ogenschouw genomen en het zeer geschikt geacht als tydelyk wijkcentrum voor de Boshui zerwijk, zij het dat hier en daar veran deringen moeten worden aangebracht, gezien de bestemming. De centrale kerkvoogdij overweegt ernstig een der gelijk gebouw aan te kopen en te doen plaatsen op de hoek van de Telders- kade en de Hoflaan. V erkeersovertreding aan de lopende band Veel zaken van enige betekenis werden gisteren niet voor het Leidse kantongerecht behandeld. De hoogste boete bedroeg f. 75.- (na een eis van f.80.-) voor een inwoner uit Noord- wykerhout, die op 18 augustus j.l. al daar met z|jn bestelauto zonder op het verkeer te letten naar links was uit geweken, waarbij hij iemand had aan gereden, die zodanig gewond werd, dat hy in drie maanden niet had kunnen werken. Verder trok een lange reeks van onvoorzichtige weggebruikers langs de kantonrechter, onder wie een Leidenaar, die op 2 augustus met een auto door de Sleutelstad had gereden zonder in het bezit te zyn van een rij bewijs. Aan een auto, die van rechts naderde, had hij geen voorrang ver leend. Gevolg: een botsing, waarbij voor f. 1300.- schade werd aangericht. De eis luidde f. 20.- of acht dagen (geen voorrang verlenen) en f. 40.- of twintig dagen (geen rijbewijs). Uit spraak resp. f. 15.- en f. 43.-. Nog een Leidenaar stond terecht, omdat hU op 23 augustus met een auto op roeke loze wijze door de Emmalaan in Oegstgeest had gereden, met een snel heid van 75 tot 80 km. en slingerend van rechts naar links, terwijl daar bovendien nog kinderen aan het spelen waren. Eis f. 35.- boete of tien 'lagen. Uitspraak f. 40.- boete of vijf tien dagen. Voorts moest een Katwyker zich ver antwoorden, omdat hij op de Gooweg te Noordwykerhout zonder rijbewijs ge reden had. Eis en uitspraak f.40.- boete of twintig dagen. De eis voor een in woner van Warmond, die te Voorscho ten met een vrachtauto een uitrit was uitgereden en een auto op de openbare weg in gevaar had gebracht, luidde f.50- boete: uitspraak f.30.- of tien dag?" Een niwoner uit Maassluis stond te recht, omdat hij op 6 augustus op zeer onvoorzichtige wijze met zijn (geleende) Mt- V Het houten gebouw bevat een grote ruimte voor ca. 250 personen, een keu kentje met bar en daarachter nog een flinke ruimte. Het gebouw heeft een lengte van 25 meter en een breedte van 8 meter. Wanneer inderdaad tot koop van een dergelijk gebouw wordt overgegaan, is het te verwachten dat binnen enkele maanden het wijkcentrum zal zijn ver rezen. De wijkgemeente Boshuizerwijk zal dan binnen een jaar na haar instel ling reeds de beschikking hebben over een eigen centrum, waar het wijkwerk onderdak kan vinden. Bovendien krijgt men zoals bekend ook de beschikking overeen jeugdhonk in het Duinhof. Op de foto ziet men de kantine op het terrein van het Diaconessenhuis. Een soortgelijk gebouw zou dan verrijzen in de Boshuizerwijk. auto op de Rijksweg no. 4 te Oegstgeest had gereden en wel zodanig, dat hij een andere weggebruiker, die normaal rechts reed, met zijn auto van de weg had gedrukt. Verdachte erkende onvoor zichtig gereden te hebben, maar steeds op het middengedeelte. Hij begreep niet, hoe hij een andere weggebruiker van de weg had afgereden. Eis f. 50 boete of 20 dagen. Uitspraak f. 40 boete of 20 dagen. Voorts moest zich een Hagenaar ver antwoorden, omdat hij op 10 juni, rij dende met zijn auto op de Huis ter Duinstraat te Noordwijk, een bromfiet ser, die rechts van de Oude Zeeweg kwam, had aangereden, waardoor deze gevallen en gewond werd. Eis f. 25 boete of 8 dagen. Uitspraak f. 20 boete of 6 dagen, daar het uitzicht ter plaatse moeilijk is. Een chauffeur uit Haarlem had met zijn auto op het Stationsplein, bij het omrijden van de vluchtheuvel geen voorrang verleend aan een auto, ko mende rechts van de Rijnsburgerweg. Het gevolg was een botsing, waardoor f. 39.50 schade was ontstaan.. Eis f. 35 boete of 10 dagen. Daar de schade ver goed was en verdachte zelf ook f. 30 schade had gekregen, veroordeelde de kantonrechter tot f. 25 boete. Ook een Leidenaar had met zijn auto bij de vluchtheuvel op het Stationsplein geen voorrang verleend aan een brom fietser, die rechts van de Rijnsburger weg naderde. Daar ook in dit geval de schade geheel vergoed was, luidde de eis f. 15 boete of 5 dagen. Uitspraak f. 20 boete of 8 dagen. Enige weken geleden stond een Rot terdammer terecht, die in de nacht van 13 juni, terwijl hij in staat van dron kenschap verkeerde, op de Breestraat met zijn auto weg wilde rijden, wat door de politie verhinderd was. Hoewel die politle-ambtenaren verklaarden, dat verdachte dronken was en zij hem in een cel hadden ingesloten, waarbij hy vreselijk f^'-eer was gegaan, verklaarde hij niet dronken te zijn geweest. De zaak werd aangehouden om twee getuigen Ruim f 2263 voor Leids dierenasiel De op dierendag gehouden straatcol lecte ten bate van een nieuw Leids dierenasiel, waarvan in de plannen thans tekening komt, heeft ruim f2263.- opgebracht. Een prachtig bedrag, dat f800.- hoger ligt dan de collecte van vorig Jaar. Chr. Hist, vrouwen bijeen De afdeling Leiden van de Chr. Hist. Vrouwengroep hield gisteravond in een der bovenzalen van hotel „Centraal" haar eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen. De presidente, mevrouw N. Kuiper-Hazewindus, opende de vergade ring op de gebruikelijke wijze. Zij heette in het bijzonder welkom de spreker van de avond, de heer F. Goudswaard uit Rotterdam. Deze hield een lezing over het onderwerp „Waarom noemen wij ons wel sociaal en niet socialistisch?" De heer Goudswaard begon met er op te wijzen dat de woorden socialist en communist in de loop der geschiedenis een bepaalde betekenis hebben gekregen. In hun oorsprong zyn deze woorden voor een Christen evenwel te aanvaar den. Het is duidelijk, zo ging spreker verder, dat ieder christen gemeen schapsmens moet zijn en dat de Kains gedachte by hem nooit post mag vatten. In dit verband vestigde hij er de aan dacht op, dat het onverstandig is om de onderontwikkelde gebieden onder ontwikkeld te laten. Zij vormen immers een gemakkelijke prooi voor het voort woekerende communismeDe heer Goudswaard schetste voorts de tijd waarin het socialisme in ons land ont stond en de kerk over zekere onge wenste toestanden zweeg. Hy stelde dat degeen die bijbels sociaal wil zijn moet begrijpen dat de by bel een wonderlijk boek is, dat geen systemen kent. Bijbels sociaal, aldus spreker, hangt niet samen met een systeem, maar met de vraag hoe kan ik het woord van Christus „heb U naaste lief gelyk Uw zelf" nu werkelijkheid doen worden in deze we reld. Wie bijbels sociale politiek wil be drijven gaat niet van een stelsel uit, maar kykt de situatie eerst aan. De heer Goudswaard eindigde met te wijzen op twee bijbelgedeelten, n.l. Romeinen 13, waarin staat dat de overheid ons ten goede komt, de Openbaringen 13, waarin wordt gezegd dat de staat ook kan worden het beest uit de afgrond. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. 'n Brokje zee in de kamer De heer C. Spoelstra, verbonden aan de Diergaarde Blijdorp, Rotterdam, hield gisteravond voor de ondanks de regen in ruimen getale opgekomen leden van de Leidse Aquariumvereni ging „De Natuurvriend" een lezing met lichtbeelden over het onderwerp „Zee- aquarium". Voorzitter C. Borghart heette alle aanwezigen hartelyk welkom. Na de notulen en mededelingen werd uit de vergadering gekozen als afge vaardigde naar de algem. jaarvergade ring der N.B.A.T., die op 1 november te Utrecht wordt gehouden de heer Schip per. Hierna besprak de heer Spoelstra de zeer vele problemen, die overwonnen dienen te worden bij het inrichten en het instandhouden van een zee-aqua rium welke moeite rij keiyk beloond wordt door de bizarre schoonheid van zo'n brokje zee in de kamer. Vooral legde spr. de nadruk op het feit, dat de hedendaagse kennis omtrent de zee- aquaristiek nog zeer gering is! In dit verband gaf hy de raad om vooral niet te starten met een groot zee-aquarium, daar het risico, dat de zaak door een of andere oorzaak misloopt, by de huidige wetenschap niet denkbeeldig is. Voorts behandelde de heer Spoelstra uitvoerig verschillende details van het zee-aqua rium o.a. het soorteiyk gewicht van het water, filter, bevolking en het biologisch evenwicht. Na de pauze werd het gesprokene nog eens verduidelykt met haarscherpe dia's. Première film „Fanfare" op 24 oktober ook in Leiden (Van onze correspondent) De nieuwste Nederlandse speelfilm „Fanfare" zal op 24 oktober in zestien plaatsen tegelyk in première gaan. j Deze plaatsen zijn: Amsterdam, Rot terdam. Den Haag, Schiedam, Nijme- j gen, Utrecht, Groningen, Breda, En- i schede, Haarlem, Eindhoven, Hilversum, Heerlen, Leiden Arnhem en Emmen. Het is de eerste maal dat een nieuwe film met zoveel kopieën tegelijk in rou latie komt. Verkeersregeling voor Nederland-Denemarken Aangezien het tydstip van aanvang van de morgenavond in Rotterdam te spelen interlandvoetbalwedstrijd Neder landDenemarken circa anderhalf urn- valt na afloop van het avondspitsuur, zullen de aanvoerroutes naar het Feije- noordstadion zeer kwetsbaar zyn, deelt de Rotterdamse politie mee. Bezoekers van de wedstrijd wordt daarom met klem geadviseerd zoveel mogelyk ge bruik te maken van de openbare ver voermiddelen. Degenen, die per auto van andere plaatsen komen en via het aan de rechter Maasoever gelegen stads deel rijden, wordt aanbevolen hun auto in de binnenstad te parkeren en per tram naar het stadion te gaan. Men zal een groot aantal extra trams naar het stadion laten ryden, waar men vlak voor de ingang kan uitstappen. De Nederlandse Spoorwegen hebben voorts een aantal extra treinen inge legd. Drie inbrekers in arrest (Speciale berichtgeving) Vandaag en gisteren heeft de Ensohe- dese recherche een goede vangst ge daan. Zy is er nameLyik in geslaagd drie jeugdige inbrekers te arresteren, die heb ben toegegeven 16 inbraken te hebben gepleegd Onder de vele misdrijven, die zy hebben gepleegd, behoorde o.a. de opzienbarende inbraak en de brand by N.V. Br onsema's Drukkery aan de Haaksbergersbraat, op 13 september Jl. Op ergerlijke wijze hebben zij hier die nacht huisgehouden en uit „gyn" zoals zy verklaarden, in het papiermagazyn een vuurtje gestookt. Zij konden het vuur niet meer blussen en het gehele papiermagazijn brandde uit. Er werd voor enkele tienduizenden guldens aan brand- en waterschade aangericht. De totale buit van de inbraken bedroeg ruim f. 300, Interpellatie over de 37 verstekelingen (Van onze parlementaire redacteur) Mej J. J. Th. ten Broecke Hoekstra (WD) heeft vanmiddag in de Tweede Kamer verlof gevraagd de minister van Justitie te interpelleren over de 37 naar Indonesië teruggestuurde verstekelingen. Over dit verzoek zal morgenmiddag worden beslist, waarna de interpellatie op een nader te bepalen tijdstip zal worden gehouden. Herdenkingen in de Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft de voor zitter, dr. L. G. Kortemhorst, vanmiddag 'het met verdiensten overvolle leven her dacht van de kerkvorst van de vrede. Paus Pius XII. Namens de regering sloot minister-president dr. Drees zich by de woorden van herdenking aan. Vervolgens herdacht de voorzitter het vannacht overleden Kamerlid, de heer H. van Sleen (PvdA) die de laatste vier jaren ondervoorzitter was. Hy noemde hem een eerlijke enthousiaste strijder met open vizier Namens de regering wijdde minister president dr. Drees woorden van waar dering aan de nagedachtenis van de heer van Sleen. VOETBAL Centrale training voer B-spelers Bondscoach Elek Schwartz heeft 14 spelers uitgenodigd, die donderdag a.s., met het oog op de landenwedstrijd Zwit serland—Nederland B op 2 november te Winterthur, in het stadion „De Vliert" in Den Bosch zullen trainen. De spelers zyn: Roffel (GVAV), Scherpenisse (ADO), Boskamp (DWS-' A) Brull (Rapid JC), Munsters (For- tuna '54), Weustink (Sp.cl. Enschede), De Koning (Sparta), Schaap (Sp.cl. Enschede), Angenent (Fortuna '54), Vonhof (DWS-A), Janssen (Stormvo gels), Bosselaar (Sparta), Rutten (MW), en Ryvers (Feyenoord). LEIDERDORP VOORKOMEN IS BETER DAN GENEZEN In het kader van de landelyke actie tegen de kinderverlamming is aan de ouders of verzorgers van de kinderen, die geboren zyn in de jaren 1950 en 1951, een oproep gezonden voor het ontvangen van de eerste inenting tegen kinderverlamming. Zoals bekend bestaat de behandeling uit het geven van 3 inspuitingen en wel met een tussenpoze van één maand tussen de eerste en tweede en een tussenpoze van ten minste 6 maanden tussen de tweede en derde inspuiting. Daar de kinderen van de beide jaar klassen leerplichtig zyn zullen de kin deren in klasseverband opgeroepen wor den. De kinderen, geboren in de jaren 1952, 1953, 1954, 1956, 1957 zullen in het voorjaar 1959 in aanmerking komen voor de 3e injectie tegen kinderverlam ming. ZOETERWOUDt BURGERLIJKE STAND Geboren: Franciscus Ax zn. van F. A. Verduin en A. Hulsbos; Cornelia M., dr. van J. G. Koek en G. C. van Meurs; He lena Th. Th., dr. van G. W. Versteegen en J. P. Vink; Jacoba G.. dr. van J. van den Bosch en D. N. van Heukeüngen; Allda C M., dr. van A. C. Zandbergen en A. J. P. van Cassel; Josephine C. A. M., dr,. van C P van Teylingen en C. E. van der Klugt; Maarten, zn. van T. Rijnsbur ger en N. van Vliet; Astrld C. J. M.. dr. van C. A. Mooljman en J. B. van den Ak ker; Rudolf J. M., zn. van C. J. van Rijt en M. J. J. Meskers; Wllhelmlna J. M„ dr. van O. P. Rijswijk en M. A. Ooyendyk; Jozephus H. G. M zn. van H .J. C. Paardekooper en C. A. M. van Diexnen; Thomas J. M. A., zn. van J. van den Es- hof en A. J. van Veen. Ondertrouwd: P. J. Pikaar. 22 jr. en D. A. C. van Zuidam, 24 Jr. Getrouwd. H. M. van der Bruggen en W. J. J. Hoogervorst; J. G. Wltlox en A. M. Vink; J. Kinnen en M. C. J. van den Berg. Overleden: P. J. M. van Diemen, 8 Jr. Beurs van Amsterdam Dinsdag 14 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obl. 3% 78% L 78 Ned. '47 3% (3) 92% 91% 93% 92 92% 92% 92% 85 84% 87% 87% 87% 87% Ned. '55 II 3% 90% 90% 89% 89% Dollarlng '47 3 90 90 Investeringscert. 3 95% 95 A Ned. 62-64 3 94% 93 i Cert. NWS 2% 57% 58% Indië '37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3 88% 89 Ned. WB. 6% 109% 109% décharge te horen. Deze werden nu ge hoord en deze verklaarden, dat ver dachte wel wat gedronken had, maar niet dronken was geweest: hy wilde zijn rybewys niet laten zien en daarom mee genomen naar het politiebureu. Na 3 uur was hij ontslagen. Daar het een Grensgeval was werd de eis en uitspraak 5 boete of 2 dagen. ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. enlnd. B, Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Amst. Rubber Deli My.en (Ver.) H.V.A Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft eert. Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens eert Mllller en Co. N.B. Ned. Kabelfabr Philips 35i Philips pref- Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon. Petr. (f.20.—) idem (50 A f.20.—) Holl. Amer. lyn Java China Paket KL.M Ned. Stoomv. My. Kon. Paket My Stoomvaart Mij. Ned Nievelt Goudr. eert. v. Ommeren eert. Kon. Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% Den Haag 1954 3% 87 V* Leiden 1947 3% 95B I R'dam '37 I-III 3% 93 35 34% 93 95 186 183 70A 70% 12430 124.85 113% 116 25% 26 91 91% 12% 13% 220% 223% 191B 328% 335 189% 186 328% 332 318 319% 294% 294 351% 358% 170% 171% 415% 423% 198 196% 177 179% 767 780% 184.20 134% 185.40 186.70 150 "s 151 131% 131% 100.50 100.60 152% 152% 134 135 140 141% 130% 131% 245 248 127 128 127% 129% M. VAN AKEN SECRETARIS EUROPESE BEWEGING. In de eerste vergadering van het hoofdbestuur van de Europese Bewe ging is tot algemeen secretaris benoemd onze stadgenoot, de heer M. v. Aken, die tevens directeur van het bureau te Den Haag (Alexanderstraat 2) zal zyn. Misbruik het materiaal van de Leidse Reddingsbrigade niet. In geval van nood moet het in goede staat beschikbaar zijn. BEURSOVERZICHT Internationals zeer vast AMSTERDAM, 14 oktober De markt zette vanmiddag de hausse voort. De ruggesteun hiervoor ging uit van Wallstreet. dat met hogere slot- koersen was afgekomen. De prys, voor aandelen Kon Olie schommelde rond de f. 187, tegenover een slotprijs van maandag ad f. 185.50. De pariteit Ame rika bedroeg f. 187.50.. De omzetten ble ven beperkt. De handel in Philips was kalm, met koersfluctuaties van weinig betekenis. De winst ten opzichte van maandag be liep op 357% ruim 5 punten. Het bui tenland was hier de grootste koper in een markt, die gisteren behoorlyk was leeggezogen. Ditzelfde dient gezegd van Unilever. De opening op 425 lag 10 pun ten boven de vorige slotprys. Hier namen Londen, het publiek alsmede de beroepshandel de stukken uit de markt. Verkoop limites waren gering, waardoor het grote koersverschil wordt verklaard. Speciale redenen voor deze forse twee daagse sty ging waren ter beurze niet aanwezig. Het buitenland is voor de internationale waarden, de gangmaker; de aankopen worden toegeschreven aan inflatievrees.. Aku's opende op 222 1/4 en steeg tot 224. De derde kwartaalcyfers van dit concern worden binnenkort ver wacht; hierop liep de beurs vooruit Men denkt dat genoemde cyfers bevre digend zullen zijn. KLM werd een halve gulden hoger vernomen. Scheepvaarten door elkaar een punt hoger; hiermede is alles over deze sector gezegd. Van de cultures trokken Deli de grootste aandacht. De beroepshandel liet zich hier gelden, waaTdoor de prijs van de certificaten steeg van f. 124 tot f. 124.50. HVA's liepen op van 114% tot 116. Staatsfondsen aangeboden en lager. In de Amerikaanse sector van de beurs was de stemming vast voor Bethlehem Steel. Smit en Co's Transformatoren werden 3 punten lager, op 202 vernomen in vertiand met de a.s. aandelenemissie. De koers van de aandelen Apeldoorn- se Nettenfabriek werd iets hoger verno men op gunstige mededelingen uit de jaarvergadering. WISSELKOERSEN Amsterdam, 14 oktober Londen 10.56%—10.57; New York 3.773.77%Montreal 3.88V4—3.88%; Parijs 89.77%—89.87%; Brussel 7.58%— 7.58%; Frankfort 90.39%-90.44%: Stock holm 72.89%—72.94%; Zürich 86.52%— 86.57%;'Zürich (vr. fr.) 87.85%—87.90% Milaan 60.56%—60.61%Kopenhagen 54.6S_54.70; Oslo 52.83%—52.88%We nen 14.59%—14.60%: Ankara 3.79%— 3.80;Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26% —13.28. Advertentie z.o.oe^i glaasje Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 93% Premieleningen A'dam '53 3 94% A'dam '51 2% 95% A'dam '56 I 2% 84% A'dam '56 II 2% 94 Eindhoven '54 2% 85 Enschede'54 2% 84% Den Haag '52 12% 93% Idem II 2% 94% R'dam '52 I 2% 95B Idem n 2% 94% idem '57 2% 104% Utrecht '52 2% 96 Z.-Holl. 1957 2% 102% 93% 84% 93% 84% 83% 93% 94% 94% 94% 104% 96 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 239 240 HB.U. eert219% 218% Rott. Bank 200 199% Twentsche Bank ..180 180 Industrie Ondernemingen Albert Heyn257% Borneo Sum. H. My. 46 46% Ned. G. en Sp. fabr. 204 253 Kon. Ned. Grofsm 118 119 Internatio 89 90 Rott. Droogdok My. 511 514 Tieleman en Dros 8y4 Ned. My. Walv.vrt. 80% 79% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 6B 6% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29% 29« Intern. Nickel 92 92% Anaconda 62% 62% Bethlehem Steel 5iy4 52A, Cities Service 60% 59% General Motors 49% 49A Kennecott103 y4 103 Shell Oil 66% 66% Republic Steel 82% 92% Union Pacific 31A 31 Un. States Steel 84 84-ft Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Vit. 13/8 Edelmet. Kon. AA 46% 43% Pref. w.a. idem 53% GB 430 Holl. Constructie 456 Ing. bur. v Bouwnyv 147 Int. Kunststof! Ind 42% 42% Leidsche Wolspinn 170 172GL Sikkens Lakfab '53 505GB 507 Ver. Touwfabrieker 192 192 Wernlnk's Betonm 90 89 Van wyk Textiel 62%GL 61 %L 97 98

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9