„WILDE" WESTEN IS GROOT EN BUFFALO BILL ZIJN PROFEET Rodeo - gezellig, boertig feest „Stierengevecht'" van het Westen "AKKERTJES" Blanken in Arkansas en Virginia handhaven koppig hun standpunt Ir. Manusama: „De uitgewezen zijn slachtoffers van laster" 97ste jaargang Dinsdag 14 oktober 1958 Derde blad no. 29568 Per auto door de Nieuwe Wereld (V) (Van onze Amerikaanse correspondent) Voor vele Amerikanen is een reis naar het Verre Westen een soort vrolijke bedevaart naar het land van hun kinderdromen en de plaats Cody is het mekka van die pelgrimstocht. Cody is namelijk genoemd naar kapitein William Frederick Codv, beter bekend onder de naam Buffalo Bill. Vrijwel iedere Amerikaan heeft in zijn jeugd de boeken verslonden, waar Buffalo Bill de heldenrol in vervulde en er zijn in de Verenigde Staten ook heel wat volwassenen, die bij voorkeur „Westerse romans" lezen. President Eisenhower bijvoorbeeld leest, voor hij gaat slapen, het liefst een boek over het stoere leven in het Wilde Westen. Gratis picknic Kolonel Prentiss Ingraham heeft ongeveer 300 griezelig opwindende romans geschreven, waar Buffalo Bill een hoofdrol in speelt. Uiter aard komt de held er altijd nog juist goed af, anders zou Ingraham zijn lucratief geschrijf niet hebben kunnen voortzetten! Nu kan kapitein Cody onmogelijk alle heldendaden bedreven hebben, die hem worden toegedicht, maar hij moet een groot ruiter en scherp schutter zijn geweest, een man, die zelfs wist op te vallen en uit te blin ken in een ivilde samenleving vol moedige kerels. Cody werd geboren in 1846 en heeft in het Verre Westen de tijd nog mee gemaakt. toen er nog geen spoorwegen waren entoen postkoetsen en wagenkolonnes herhaaldelijk overvallen werden door de Indianen. Cody was nog niet eens volwassen, toen hij al een der rijders was in de be faamde pony-expres, een es tafette-postdienst te paard over een afstand van 200 mijl. Buffalo Bill reed daarvan ongeveer 76 mijl (120 km) op één dag. Een fantastische prestatie De naam Buffalo Bill zou hij overigens pas later krij gen, toen de Kansas-Pacific Spoorweg werd aangelegd. Cody had toen tot taak om voor de 1.200 arbeiders, die aan die spoorweg werkten, dagelijks zoveel biiffels te schieten, dat zij een flink maal kregen. Uit die tijd da teert ook de beroemde wed strijd in het buffelschieten. Een wedkamp tegen Bill Comstock om 500 dollar. Voor die gelegenheid waren er honderd dames en heren per speciale trein uit St. Louis naar Sheridan gekomen. Twintig mijl buiten deze plaats werd de wedstrijd ge houden. Buffalo Bill, op zijn favoriete paard Brigham. gebruikte het geweer dat hij Lucretia Borgia had gedoopt Bij de eérste pauze had Cody 38 buffels gedood en zijn te genstander 23, na de tweede pauze was de stand 5637 en de einduitslag was 6946! Buffalo Bill had zijn 500 dol lar glansrijk gewonnen! (Wanneer men tegenwoordig één buffel wil schieten moet men daarvoor een vergunning kopen, die vier a vijfhonderd dollar kost Standbeeld In de plaats Cody heeft Buffalo Bill een groot standbeeld gekregen en het is de moeite waard om het museum te bezoeken, dat daar ter ere van hem is opgericht. In dat museum kan men ook tal van curiosa, vinden uit de tweede helft van Cody's leven, toen hij schatten verdiend heeft met een ..Wild West Show", die hij niet alleen in Amerika, maar ook in Europa heeft vertoond (in 1906 was hij er o.a mee in Neder land). De vertoningen in Londen, in 1887, hadden veel succes. Niemand minder dan Koningin Victoria kwam kijken, hoe postkoetsen overvallen werden door In dianen. hoe Annie Oakley wonderen van schietvaardigheid vertoonde en hoe Buffalo Bill het ene heldenstuk na het andere verrichtte. Koningin Victoria was overigens lang niet de enige vorste lijke bezoeker in Londen. Ook de Ko ningin van België. Zweden. Grieken land en Denemarken toonden belang stelling bi datzelfde jaar 1887. Nu ja. zal men zeggen, dat is alles historie. Dat Wilde Westen bestaat niet meer. De Amerikanen, die nu nog met romantische verwachtingen naar Wyo ming komen, vinden in de plaats Cody asfaltstraten en moderne motels met bad, telefoon en tvMaar men behoeft niet zo ver van Cody vandaan te gaan, om nog heel wat oud-westerse sfeer aan te treffen. Vijftig kilometer ten z o. van Cody ligt de plaats, die de wonderlijke naam Meeteetse draagt, een dorpje met 400 inwoners en zeven kroe gen. Ik kwam daar aan, 's middags om twaalf uur, op Labor Day. een algemene feestdag in Amerika. Een grote drom mensen had zich verzameld op een grasveld waar, aan geweldige spitten, grote bonken rundvlees geroosterd wer den. Ik ging eens kijken wat daar aan Gezadeld wild paard werpt cowboy van zich af. maar geraffineerde beheersing, de ama- teur-rodeo is vertoon van bravour, krachtpatserij en improviserende be hendigheid. Het zijn de gewone cowboys van de ranches, die de helden zijn van een rodeo Meestal brengen zij een stel I vrienden mee, die hen aanmoedigen door i geroep en door autogetoeter. Een groot aantal bezoekers had namelijk de auto's geparkeerd tegen de hoogste heuvel bij de arena en velen zaten, met een blikje bier in de ene hand en met de andere i hand op de claxon, de strijd aan te zien. 1 Een geliefd nummer is het rijden op wilde, al of niet gezadelde paarden De cowboys loten welk paard zij krijgen en om de beurt stormen zij de arena in terwijl het wilde paard onder hen de achterbenen hoog in de lucht werpt en alles doet om de cowboy van zich af te schudden. Dat gaiukt herhaaldelijk, maar deze jongens verstaan behalve de kunst van het rijden, ook die van het vallen. Een vast nummer, is ook het melken van ..wilde", nooit gemolken koeien. Hierbij werken twee cowboys samen: de ene te paard, vangt de koe met een lasso, zo gauw mogelijk daarna valt de andere cowboy de koe letterlijk om de hals om het dier tot stilstand te brengen. Dat valt niet mee, als men zelf 160 pond weegt en de koe 1.100! Maar als de koe stilstaat, springt de eerste cowboy snel van zijn paard om de koe te melken. Zodra hij een coca-cola flesje vol melk heeft, rent hij daarmee naar de jury. Het tweetal dat het snelst een koe weet te melken, krijgt de prijs. Op dergelijke manier wordt het pu bliek drie uur lang beziggehouden. De ernst, de stijl, de enerverende span ning van het stierengevecht moet men j hier niet zoeken. De mensen hebben domweg een gezellige, boertige middag. Niet al die tijd zit men gespannen toe te zien. Men moet nu en dan eens een nieuw blikje bier en een worstje gaan kopen en de mannen onder de toe schouwers hebben niét alleen oog voor de cowboys in de arena, maar ook voor de cowgirls op of buiten het hek. Het moet gezegd, die lange krullen, onder een grote westerse hoed doen het wel (De vorige artikelen in deze serie I werden geplaatst op 19, 24 en 29 sep tember en 10 oktober). Honderd bewakers voor niet meer dan drie gevangenen Bonn wil vrijlating van Albert Speer (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering wil thans een zeer ernstige poging ondernemen om aan het bestaan van de Geallieerde, maar door West-Duitsland betaalde ge vangenis te Spandau in Berlijn een ein de te maken. Hier bevinden zich nog drie vooraanstaande ex-nazi's, die in dertijd te Neurenberg tot hoge straffen zijn veroordeeld wegens oorlogsmis daden. In Spandau zitten nu nog Albert Speer, eens minister van bewapening van Hitler, Baldur von Schirach, voor malig jeugdleider in het Derde Rjjk, en Rudolf Hess, voormalig plaatsvervanger van Hitier. Voor deze drie mannen heeft men een zeer kostbaar bewakings systeem met niet minder dan honderd cipiers nodig! De Westduitse regering onderhandelt thans met Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten om hieraan een einde te maken. In het bijzonder zou men de vrijlating van Speer willen bewerkstel ligen. Speer, die te Neurenberg tot twintig jaar is veroordeeld omdat hij ondermeer miljoenen dwangarbeiders in zyn wapenfabrieken liet werken, is vol gens Westduitse kringen de man, die tegen het einde van de oorlog Hitiers laatste wanhopige pogingen geremd zou hebben en die vele bevelen om steden en fabrieken te vernietigen niet zou heb ben uitgevoerd. Hij had er per 1 oktober twaalf jaar gevangenisstraf op zitten en zou naar Westduitse maatstaven in aanmerking komen voor vrijlating. De drie Westelijke mogendheden zouden bereid zijn om naast Speer ook Von 6chirach en Hess vrij te laten, de Rus sen evenwel hebben hiervoor nog altijd geen toestemming gegeven. Thans heb ben Fransen, Britten en Amerikanen te Berlijn voorgesteld om Spandau op te heffen en Speer en Von Schirach in een Westduitse gevangenis en Hess in een Westduits krankzinnigengesticht onder te brengen. Aanklacht ingetrokken in Zuidafrikaanse verraadzaak De aanklacht tegen 91 mannen en vrouwen in de Zuidafrikaanse verraad zaak. die al twee jaar in behandeling is, is gisteren ingetrokken. Eerder had de aanklager bij de rechtbank van Pretoria gezegd, dat hij, indien de rechtbank een door hem ingediend verzoek om toe stemming tot het aanbrengen van I zekere wijzigingen in de akte van be schuldiging niet zou inwilligen, de aan klacht zou intrekken en een andere zou I indienen tegen de verdachten. De aan klager zei, dat hij de zaak wilde bespoe digen en daarom veranderingen wilde aanbrengen. Deze wijzigingen zouden niet betekenen, dat de akte van be schuldiging in haar oorspronkelijke vorm ondoeltreffend of fout geweest zou zijn. De verdachten bevinden zich hangen de het proces tegen een waarborgsom op vrije voeten. (Advertentie) Advertentie Verdrijf f ZENUWPIJN snel Juist als U het druk hebt dan hindert U die pijnlijke zenuw het meest. Direct een "Akkertje" ne men! Even weken, doorslikken even wachten...daar smelt de pijn al weg. Prettiger, sneller en zeker der helpt zo'n handig "Akkertje". U moest er altijd een paar bij de hand houden als U vaak last hebt van zenuwpijn of hoofdpijn of spierpijn. Verlies geen tijd aan pijn - neem een "Akkertje"! flitsen uw klachten ueg! BUFFALO BILL op latere leeftijd de hand was en vóór ik het wist had ik een papieren bord in mijn handen met een geweldig stuk warm vlees erop! Het dorp" gaf voor het begin van de rodeo een gratis picknick aan iedere bezoeker. Toeristen waren hier maar heel wei nig. De meeste bezoekers kwamen uit omliggende plaatsen, mensen van het land. met rode, vaak rimpelige gezich ten en meestal lichtblauwe ogen. Zowel mannen als vrouwen droegen spijker broeken, geruite hemden en geweldig grote, strooien of vilten hoeden. AI spoedig begonnen de mensen weg te trekken van de picknick. Sommigen te paard, maar de meesten toch per auto. Een paar mijl buiten de stad had men in 'n kom tussen de grijsgroene heu vels van de prairie een eenvoudige arena gebouwd: een stevig hek, waar men op zitten kon, om een ovaal strijd perk heen. Heel cnde:E Wat het stierengevecht is voor Spanje, dat is de rodeo voor het Wilde Westen Maar laat ik meteen zeggen: het is iets heel anders. Het stierengevecht is een emotioneel spel, uitgevoerd met moedige Over en weer berekent men zijn (schaak)zetten (Van onze Amerikaanse correspondent) De rechterlijke macht in de Verenigde Staten toont zich zeer actief in haar streven om alle openbare scholen gelei delijk opengesteld te krijgen voor blanke en negerkinderen tezamen. Dit is volgens het Opperste Gerechtshof wat de grondwet voorschrijft. Zoals men weet verzet zich een aantal staten in zuidoost-Amerika met grote felheid tegen gemengde scholen voor kleurlingen en blanken. Die conservatie ve geest van het „oude zuiden" wordt door de communistische propaganda graag voorgesteld als de mentaliteit van Amerika in het algemeen. Dat is een kolossale verdraaiing. Maar niettemin geeft dit school-vraagstuk de Ameri kaanse autoriteiten heel wat kopzorgen, intern en tegenover het buitenland. Er is op het ogenblik een soort dróevig schaakspel aan de gang tussen de fede rale rechterlijke macht enerzijds en de staatsregeringen van Arkansas en Virgi nia aan de andere kant. Kennelijk be rekent men over en weer zijn zetten vol gens de traditionele schaakdenktrant: als ik dit doe, dan doet hij d&t, dan doe ik dit en dan doet hij dèt, enz. Het ein de van de partij is nog niet in zicht. Tot dusverre was het verloop van de strfjd aldus: rechterlijke macht: order tot integra tie van zeer beperkt aantal openbare scholen zuidelijke reactie: dan sluiten we die scholen liever en dan openen we ze weer als quasi particuliere scholen voor blan ken; rechterlijke macht: een dergelijke slinkse ontduiking is in strijd met de grondwet, die schoolgebouwen mogen hiervoor niet worden geopend: zuidelijke reactie: dan gaan we onder wijs geven alleen aan blanke kinderen in kerken en andere localiteiten!; rechterlijke macht: maar de leerkraoh- ten van de openbare scholen mogen bij zulk onderwijs niet worden gebruikt: zuidelijke reactie: (nog onofficieel): dan zoeken we andere leerkrachten of dan hopen we dat onze oude onderwij zers maling zullen hebben aan wat „Was hington voorschrijft maar we züllen doorzetten. Blijkbaar is niemand nog in staat dit „schaakprobleem" te besluiten met de regelrechterlijke macht begint en geeft mat in drie zetten. Cultuurprijs Eindhoven voer Anton Coolen Gisteren is in het Eindhovense stadhuis de cultuurprijs der gemeente Eindhoven, een bedrag van f. 2500, uitgereikt aan de auteur Antoon Coo len te Waalre als bekroning van zijn roman „De grote voltige". De uitreiking geschiedde door burge meester mr. dr. Ch. J. M. A. v. Rooy. De jury wilde met de toekenning van de cultuurprijs hulde brengen aan de grote vertelkunst van Antoon Coolen, die „op eigen wijze realiteit en verbeel ding weet samen te voegen tot hogere werkelijkheid". In zijn roman geeft de auteur mede een schildering van de ontwikkeling van Eindhoven en de daarmee samenhangende problemen, aldus de jury. In zyn dankwoord wees Antoon Coolen, die over de bekroning zeer ver heugd zeide te zijn, op de grote waarde van de belangstelling der overheid voor dichters en schrijvers. NIEUWE SOVJET-AMBASSADEUR IN DJAKARTA. De nieuwe Sovjet-ambassadeur in Djakarta, B. M. Woikof, is gisteren met zijn vrouw en drie kinderen in Dja karta aangekomen. Hij is de tweede Sovjet-ambassadeur in Indonesië. Zijn voorganger A. Zjoekof, is een maand geloden vertrokken. Onderzoek door Kamercommissie gevraagd (Van onze Haagse redactie) Ir. Manusama, vertegenwoordiger van de Republiek der Zuid-Molukken in ons land, is bitter teleurgesteld over het antwoord van de Minister van Justitie, prof. mr. I. Samkalden, aan een tweetal Kamerleden naar aanleiding van de uitwijzing van 37 verstekelingen gegeven. „De geheimzinnige sluier, die over deze zaken ligt gespreid, is nog steeds niet opgelicht. En met verbijstering kom ik tot ontdekking, dat aan deze geheimzinnigheid een lastercampagne wordt toe gevoegd," aldus de heer Manusama. Hij heeft er geen misverstand over laten bestaan, wie hij als een van die lasterbronnen beschouwt. Volgens hem heeft de heer J. Moora, het hoofd van het CCKP, het Centraal Comité van kerkelijk en particulier initiatief voor sociale zorg ten bate van gerepatrieerden, vertrouwelijk meegedeeld, dat min stens vier van de teruggezonden verstekelingen op Java bendeleiders zijn ge weest, communisten, die aan de anti-Nederlandse campagne hebben deelgenomen. „Al zou dat waar zyn", zo vraagt ir. Manusama zich tijdens een persconfe rentie af, wat dan nog? Is er dan geen aanleiding om zich tot het uiterste in te spannen, dat de uitwijzing van de overi gen ongedaan wordt gemaakt? De vertegenwoordiger van de RMS noemde nog meer lasterbronnen: De heer Hutner vader van een dochter, die bij een rel in Djakarta tussen Ambonese en Menadonese jongens door de eersten was gemolesteerd. De familie Hutner be vond zich aan boord van de Joh. van Oldenbarneveldt, waarmee ook vele ver stekelingen voeren en de vader noemde na aankomst in Nederland de namen van enkele van die verstekelingen als medeplichtigen aan de molestering, hoe wel de verstandhouding aan boord tussen de betreffende jongens en het meisje in kwestie uitstekend was geweest. Na po litieel onderzoek op de Kruisberg in Doe- tinchem was trouwens vast komen te staan, zo zei de heer Manusama, dat de aanklacht volkomen ongemotiveerd was Ook de tegen enkele verstekelingen ingebrachte bezwaren, dat zij in Soera- baja ontoelaatbare financiële handelin gen hadden verricht tot schade van en kele Nederlanders, bleken na onderzoek niet steekhoudend. Een andere woordvoerder van de RMS verklaarde, dat in deze kring er met Oostduitse studenten en jonge arbeiders berecht Een Oostduitse rechtbank heeft acht tien studenten van de universiteit van Jena en verscheidene jonge arbeiders veroordeeld tot gevangenisstraffen tot vijftien jaar wegens verraad, aldus heeft het Westberlynse inlichtingen bureau West gisteren medegedeeld. Het proces werd in drie gedeelten te Gera gehouden. De aanklachten tegen de studenten had in het bijzonder betrekking op een program van tien punten voor hereni ging van Duitsland. Het program, dat vrije verkiezingen in geheel Duitsland en ontbinding van de Oostduitse S.E.D. (de communistische party) omvatte, zou door de studenten zijn opgesteld. Directeur Nat. Handelsbank in Djakarta vrijgelaten Directeur G. Schütte van de Nationa le Handelsbank, die op bevel van de Indonesische militaire overheid 12 da gen in de Djakartaanse Tjipinang-ge- vangenis in arrest heeft gezeten is gis teravond op vrije voeten gesteld. De heer Schütte was twee dagen na de be kendmaking dat de bank twaalf van haar kantoren in de Archipel zou slui ten, gearresteerd. Canada heeft een atoomappel Met behulp van radioactieve straling van een atoomzuil is men er in Canada in geslaagd een appelras dat een onaan trekkelijke bleke kleur had te verande ren in een ras met een prachtige rode kleur. Dit is medegedeeld op het inter nationaal congres voor erfelijkheidsleer. Eerst was een uitgebreid onderzoek programma opgezet. Vervolgens werden jonge loten van de Courtland appel ge nomen en aan straling in het labora torium blootgesteld Deze werden weef op de takken geënt met als resultaat dat deze taken nu donkerrode appels dragen. Wanneer voldoende hout is gevormd kunnen er gehele bomen mee geënt worden. Nieuw melkprodukt in Nieuw-Zeeland Volgens berichten is in Nieuw-Zee land een nieuw melkprodukt. geïntro duceerd, (Vegemilk Het bestaat uit een mengsel van melkpoeder en kokosolie, waaraan vitamine A en D is toege voegd. Door oplossing in water en pas- teurisatie kan het voor de consumptie geschikt worden gemaakt. Het aldus verkregen produkt is niet te onderscheiden van andere (natuur lijke en synthetisch) soorten melk. Voor het maken van één liiter melk is ca. 150 gram „Vege-melkpoeder" nodig, hetgeen neerkomt op (omgerekend) ca f. 0,20 per liter. Het nieuwe produkt schijnt geschikt te zijn voor consumptie in onderontwik kelde landen. Van de zijde van enkele landen zouden reeds inlichtingen hieromtrent zijn in gewonnen. stelligheid op gerekend was dat ook de 37 thans uitgewezenen in' Nederland hadden mogen blijven. Hij zei, dat deze verwachting was gebaseerd op een tele fonische mededeling, door minister Sam kalden aan het Tweede Kamer-lid luite nant-generaal b.d. M. R. H. Calmeyer gedaan, dat slechts dan uitwijzing zou plaats vinden, wanneer het crimineel verleden van de betrokkenen daartoe aanleiding zou verschaffen. „Het was op mijn verzoek", bldus de woordvoerder, dat de heer Calmeyer de minister van Justitie heeft opgebeld". Aan het eind van de persconferentie zei ir. Manusama in dit stadium vooral op één ding te willen aandringen: on derzoek van de hele kwestie der uitwij zing door een commissie uit de Tweede Kamer Gezin aan dood ontsnapt (Speciale berichtgeving) Ternauwernood is het gezin van Inv merseel, wonende aan de Bakenbergse- weg in Arnhem, aan de dood ontsnapt. Omstreeks een uur 's nachts meende de heer Van Immerseel in zijn woning ge stommel te horen. Denkend dat er on genode gasten waren, trok hij op onder zoek uit. De woning bleek toen in brand te staan. Met moeite - ook de trap brandde reeds - kon hij zijn gezin in veiligheid brengen. De brandweer rukte met groot materieel uit, doch kon niet verhinderen, dat de woning vrywel ge heel uitbrandde. De belendende percelen liepen veel waterschade op. De felle brand is waarschynlyk ont staan, doordat een brandend sigaretten eindje in een papierbak was geworpen. De schade wordt slechts gedeeltelijk door de verzekering gedekt. De familie Immerseel die door de brand totaal ont redderd op straat kwam te staan, is gastvrij onderdak verleend ten huize van de directeur van de toneelgroep Theater, Rob de Vries, die in de naby- heid woont. NIEUWE UITGAVEN De slag om Arnhem De commandant van het luchtlan- dingsleger dat in september 1944 een verbitterde poging deed het gebied rond Arnhem, met als middelpunt de Rijn brug in handen te krijgen en te houden, heeft zijn belevenissen tijdens deze spannende dagen te boek gesteld Gene- raal-majoor R. E. Urquhart, C.B.| D.S.O. heeft een sober verhaal geschreven en juist daardoor is het zo boeiend gewor den. Hij heeft niet gedaan alsof er geen fóuten gemaakt zyn ook door hemzelf en alsof de „nederlaag" uitsluitend te wyten is aan onvoorziene omstandighe den. Hij erkent dat er heel wat dingen anders hadden moeten gebeuren, zowel in het gebied rond Arnhem als in Enge land en in het zuiden van Nederland dat toen al bevrijd was Toch is het geen achteraf-praten om door deze fouten het niet volledig slagen van de actie goed te praten. Het is een eerlijk verhaal, dat vertelt van fouten en van goede dingen, van ellende, moeite en verdriet, maar ook van heldenmoed en slagveld-humor. Men krygt diepe bewondering voor de mannen die in de ellendigste omstan digheden zijn blijven vechten tegen een zeer grote overmacht. En terwyl de voor raden aan de zijde der geallieerden steeds kleiner werden en de bevoorra ding steeds moeilijker liep, kregen de Duitsers steeds meer mensen en mate rieel. Geen wonder dat er tenslotte aan een terugtocht begonnen moest worden. De burgemeester van Arnhem, de heer Ch. G. Matser, noemt in zijn „Ten geleide" dit boek een monument en daarmede kunnen wy het hartelijk 'eens zyn: het is een monument voor al die genen. die deze strijd meegemaakt heb ben. Deze Nederlandse vertaling door J. F. en H L J. Kliphuis is uitgegeven door A. W. Sijthoff te Leiden. Het boek is voorzien van vele foto's en kaarten. In het aanhangsel zijn verschillende of ficiële stukken opgenomen, die betrek king hadden op deze actie, die officieel „Operatie Market" werd genoemd. Wllly Corsari Omnibus: De man zonder uniform; De honden van Laurlan Ostar; Het mysterie van de Mondscheln- Sonate. Uitg.: De Arbeiderspers. Amster dam. Iedere vrouw kan gelukkig zHn, door dr. John A. Schindler. Oorspr. titel: Wo man's guide to better living. Vert, door R. L LeezenbergKooiman en J. A L~c- zenberg. arts Uitg Van Holkema en \v'a- rendorf N.V.. Amsterdam. Vuur en vlam. bloemlezing uit de ge dichten. door Jef Last, en Gesloten grenzen, 2 novellen, door A Neyssel. Verschenen in ,J>e Boekvink" bil uitgeversmij De Arbeiderspers, Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5