M^markt 695 Leerplan van te bouwen Chr. Techn. School ontlokte felle discussie no-iron shirts Wethouder Jongeleen: „Gevolgde methode was juist; snel handelen' PeektCloppenburg Kunstgebitten Ondanks verzet van wethouder werd Prot. chr. voorstel aanvaard Elke woensdag WV* „Aanbesteding laat vervelende bijsmaak achter" 97ste jaargang Dinsdag 14 oktober 1958 Tweede blad no. 29508 Leidse raad over brood- en banketbakken Zonder theepauze - de thee werd tijdens de behandeling van de agenda geserveerd kwam de Leidse raad gistermiddag ruim vijf uur, van twee uur tot kwart over zeven, bijeen. Namen de diverse benoe mingen één uur in beslag, het voorstel over het al dan niet toevoegen van het vak brood- en banketbakken aan het leerplan van de in de omgeving van de Haagweg te bouwen chr. lagere techn. school (am bachtsschool), vergde niet minder dan anderhalf uur, terwijl de inter pellatie Van Dijk over de aanbesteding van de bouw van 221 wonin gen in Leiden-Noord daarna nog ruim twee uur vroeg van de aan dacht van de raad. Men kan niet zeggen, dat het College van B. en W. deze middag erg gelukkig is geweest met het behalen van het uiteindelijk resultaat. Zag wethouder Van Schaik het inmiddels door hem gewijzigde voorstel van B. en W. om de Ambachtsschool aan de Haagweg nog één jaar de kans te geven het vak „brood- en banket bakken" aan haar leerplan toe te voegen, met 18 tegen 16 stemmen verworpen, ook wethouder Jongeleen kreeg harde noten te kraken toen het bij de interpellatie-Van Dijk ging over openbare en onder handse aanbesteding. Dat een voorstel-Harmsen (Prot. Chr.) inzake de uitbreiding van het leerplan van de Chr. Technische School met het vak brood- en ban ketbakken, een meerderheid kon verwerven, is voor een groot deel te danken aan het feit, dat het be stuur van de Vereniging „De Am bachtsschool" hierin nog steeds niet is geslaagd. In de raadsvergadering van 22 maart 1948 werd hiertoe de wenselijkheid reeds uitgesproken. Met de wethouders Stolp en Men ken, die zich distantieerden van het voorstel van B. en W., stemden ook de KVP- en Prot. Chr. raadsfractie voor het voorstel-Harmsen. Dit wa ren reeds 16 stemmen. Een meerder heid (18 tegen 16 stemmen) ver kreeg dit voorstel eerst doordat ook de heren Hagens en Portheine (VVD) hun stem aan dit voorstel gaven. Tegen waren de PvdA-fractie en de heren dr. Duyverman (VVD) en Van Weizen (CPN), terwijl ook de wethouders Van Schaik, Jongeleen en mr. Drijber zich er tegen uit spraken. Alvorens het echter zo ver was werd nog een zeer uitgebreide discussie ge voerd. Vooraf had de voorzitter mede gedeeld, dat punt III van het voorstel het afwijzend beschikken op het verzoek van het bestuur van de te stichten school om de uitbreiding van het leer plan met de vakken metselen en stuka doren nodig te oordelen, werd aange houden. Het bestuur komt nog met een nieuw voorstel. IN 10 JAAR NOG GEEN STAP VERDER De voorzitter van de Prot. Chr. raads fractie, de heer Harmsen, die hierna de discussie opende, bracht in herinnering, dat het College zich destijds ook be zorgd had gemaakt over de levensvat baarheid van de te stichten Don Bosco- school. Het is echter geheel anders uit gekomen. Reeds direct by de opening, moest al weer aan uitbreiding worden gedacht. Bovendien wees spreker op de sterke toename van het technisch on derwijs, mede een gevolg van de bevol kingsaanwas. De heer Harmsen kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat het College bij het bepalen van zyn stand punt, te veel aandacht heeft geschon ken aan de school aan de Haagweg. Men wenst niet verder te gaan dan enkele vakken, zoals bijv. auto- en motorher- 'Btellen, elektrotechniek, timmeren. Waar ont is in het leerplan van de school, wel ke is berekend op circa 750 leerlingen, ook het vak brood- en banketbakken niet opgenomen. Terwijl B. en W. zich in hun pre advies beroepen op een besluit van 22 maart 1948, is men aan de Haagweg in deze tien jaar nog geen stap verder ge komen. Deze trage gang van zaken wekt bij spreker de indruk, dat men zich aan de Haagweg weinig gelegen laat liggen aan hetgeen de raad nodig en wense lijk acht. Nu het bestuur van de Ambachts school nog steeds door gebrek aan ruim te geen aanvang kon maken met deze opleiding, drong de heer Harmsen er bij de raad op aan om uit te spreken, dat een dergelijke opleiding bij de te stich ten chr. technische school noodzakelijk wordt geoordeeld. Ook zijn fractiege noot, mr. Woudstra, oordeelde het wen- iBelljk, dat de raad tot deze uitspraak ikomt. Het heeft spreker in hoge mate verbaasd, dat in tien jaar nog niets van deze opleiding, waaraan ook die van schoenmaker en kleermaker was gekop peld, is terecht gekomen. Indien het college zich op het standpunt blijft 6tellennu het voor een bepaalde school noodzakelijk is geoordeeld, krijgt een andere school dit niet, brengt zulks de opleiding in gevaar. Gelet op deze uiteenzetting, kon ook dc heer Wiertz (KVP) niet met het voorstel van B. en W. akkoord gaan. De heer Zunderman (P. v. d. A.) zegt. dat het deze middag niet gaat over de Menselijkheid van een dergelijke oplei ding, doch of de noodzakelijkheid daar van aanwezig is. Spreker, die naar cyfers vraagt van het aantal leerlingen, dat een dergelijke opleiding in Den Haag volt, zegt, dat zyn fractie niet de Vrijheid kan vinden om een groot be drag voor dit doel beschikbaar te stel len, indien zij niet de zekerheid heeft, ■jat het bij één opleidingsmogelijkheid jblijft. Indertijd kreeg de school aan de Haagweg hiertoe een noodzakelijkheids- Verklaring. Ook de heer Van Weizen (CPN) vroeg om concrete gegevens van het aantal leerlingen. Zowel in de aan vrage als in het advies mist hij deze cijfers. Wethouder Van Schaik, die toegeeft, dat de belangstelling voor het technisch onderwijs in de laatste jaren sterk is toegenomen en in de toekomst nog zal toenemen, is van oordeel, dat men niet spreken van een onvolledige oplei ding aan een technische school indien iop het leerplan het vak brood- en ban ketbakken ontbreekt. Een vak boven dien. dat op scholen, waar dit onderwijs Mei wordt gegeven, maar een beschei den plaats inneemt. Aan de nyverheids- !jchooi te Utrecht stonden met septem ber 42 leerlingen voor deze opleiding ingeschreven, waarvan 28 voor de eerste klas. Voor Den Haag zijn deze cijfers 50, resp. 25, voor Haarlem 39 resp. 24 en voor Zaandam 40 resp. 24. Het aantal leerlingen, dat uit Leiden en omgeving jaarlijks voor deze opleiding, welke twee jaar duurt, in aanmerking komt, schatte de wethouder op 15 tot 25. Met nadruk wees spreker er op, dat bij ieder verzoek, dat by het College binnenkomt, niet wordt gelet op het karakter van de school. Iedere aanvrage wordt aan billijke normen getoetst. NOG TWAALF MAANDEN Hoewel wethouder Van Schaik het niet prettig vond, dat een besluit van 1948 nog steeds niet was gerealiseerd, bracht hij de raad onder ogen, dat het bestuur van de Ambachtsschool hiertoe diverse pogingen in het werk heeft ge steld. Zo werd in 1952 nog een poging ondernomen om een dergelijke oplei ding onder te brengen in het bedrijf van de firma Van der Steen aan de Pieterskerkgracht en heeft de thans overleden directeur van de Ambachts school het al eens gezocht in uitbreiding van de school. Een plan waartegen indertijd van Rijkswege bezwaren wer den gemaakt. Teneinde het bestuur van de Am bachtsschool nog een kans te geven, is het College bereid hiervoor een termyn van twaalf maanden, ingaan de 1 november a.s., te stellen. Indien mocht blijken, dat men dan nog niet is opgeschoten met de realisering van de plannen, is bij het College de wil aanwezig om een noodzakelijkheids verklaring af te geven aan het be stuur van de chr. technische school. BROOD- EN BANKETBAKKEN Bij zijn repliek brengt de heer Harm sen de heer Zunderman onder de aan dacht, dat reeds tien jaar geleden een brood- en banketbakkersopleiding nood zakelijk werd geoordeeld.. Tot op heden is daar niets van terecht gekomen. Na tien jaar wenst men deze mogelijkheid aan de chr. technische te openen. Over de door de wethouder verstrekte leer- lingencijfers kan spreker zich niet anders dan verheugen. Ze geven hem moed voor de Leidse opleiding- Aangezien de verdediging van de wet houder hem niet heeft overtuigd, dient hij een voorstel in, waarin wordt verklaard, dat de uitbreiding van het leerplain van de chr. lagere technische school met het vak brood- en banket bakken nodig wordt geoordeeld. Het voorstel van B. en W. luidde: te verklaren, dat de uitbreiding van het leerplan van de chr. lagere technische school met het vak brood- en banket bakken nodig wordt geoordeeld op de voet, zoals door B. en W. in hun pread vies is vermeld. In dit preadvies maak ten B. en W de raad duidelijk, dat er h.i. alleen dan geen bezwaar bestaat tegen de verklaring, dat de uitbreiding van het leerplan der chr. lagere tech nische school met het vak brood- en banketbakken wordt nodig geoordeeld, indien de opleiding daarin aan de Ambachtsschool aan de Haagweg niet in de naaste toekomst dit is uiterlijk 12 maanden Red. zou worden ver wezenlijkt. BLAMAGE VOOR DE RAAD De heer Woudstra waarschuwt de raa-d er voor om zich niet te begeven op het gevaarlijke pad van B. en W. Na tien jaar van wachten, nu weer een termijn van twaalf maanden stel len, is een blamage voor de raad. Spreker heeft sterk de indruk, mede gelet op de moeilijkheden, welke inder tijd de Don Boscoschool in de weg wer den gelegd, dat het College bepaalde opleidingen voor een bepaalde school wenst te .reserveren. Dit is, aldus spre ker, geen behartiging van de belangen van het nijverheidsonderwijs meer. De heer Zunderman, die te verstaan geeft, dat het standpunt van zijn fractie in deze kwestie niet moet worden gezien als gericht te zijn tegen het christelijk onderwys, zegt, dat het met het oog op de financiële consequenties niet verant woord is nog een noodzakelijkheidsver- klaring voor een opleiding aan een tweede school af te geven, ook al is deze opleiding aan de Ambachtsschool nog niet gerealiseerd. In dit opzicht berust de verantwoordelijkheid in handen van B. en W. en niet bij een schoolbestuur. De heer Hagens, die het betreurt, dat het bestuur van de Ambachtsschool in gebreke is gebleven, wenste te weten of de raad van de tien jaar geleden uitgesproken noodzakelijkheidsverklaring nog af kon. De heer Van Weizen vond het argu ment van de heer Woudstra: geen opleiding voor fyn-bankwerken, maar geef de chr. technische school dan iets anders, veel lyken op koehandel. Spre ker is bereid om ook de chr. technische school alle kansen te geven, doch deze moeten dan ook berusten op concrete gegevens. Het aantal te verwachte leer lingen blijft steeds een gissing. GEEN TEGENWERKING! Wethouder Van Schaik wees de op merkingen van de heer Woudstra t.o.v. het reserveren van bepaalde opleidingen van de hand. Dit is een insinuatie! Van tegenwerking is by spreker absoluut geen sprake. Alle aanvragen worden op hun billijkheid bekeken. Dat het bestuur van de Ambachtsschool thans nog een jaar wordt gegeven voor de verwezenlijking van de plannen, is behoorlijk. Hoewel er geen zekerheid bestaat, geeft spreker het bestuur een behoor lijke kans van slagen. Mocht dit niet het geval zijn. dan verwacht spreker alsnog een verzoek van de zyde van het bestuur van de chr. technische school om het vak brood- en banketbakken in zyn leerplan op te nemen. Bij het te verwachte aantal cursisten is een tweede opleidingsmogelijkheid overbodig, en met het oog op de daaraan verbonden kosten niet verantwoord. Tenslotte bracht de voorzitter de raad onder het oog, dat het afgeven van een noodzakelijkheidsverklaring door de raad wordt beschouwd als een advies aan de minister. De beslissing blijft in handen van de minister. Toen het hierna op stemmen aan kwam, sprak de raad zich z.h.st. uit voor de uitbreiding van het leerplan van de chr. technische school met de vakken auto- en motorherstellen en elektrotechniek en met 18 tegen 16 stemmen voor het voorstel Harmsen, waarin de noodzakelijkheid wordt uit gesproken om in het leerplan even eens het vak brood- en banketbakken op te nemen. Eenheid van Christus Achtentwintig studenten van de Leidse Universiteit, waarvan er acht tot de Ned. Herv. Kerk, twaalf tot de Ge- ref. Kerken, vijf tot de Geref. Kerken (vrijgemaakt) en drie tot de Chr. Ge ref. Kerken behoren, tot de kerkeraden van deze kerkformaties een schrijven gezonden met een aantal vragen over de eenheid der kerk. Zy merken op, dat er in studentenkringen een ernstig ver langen is naar de openbaarmaking van de eenheid der belijders van Christus. Op dit gebied leeft er over de bestaande situatie onvrede bij duizenden christe nen. De vragen, die zij aan de kerke raden stellen, raken de zuivere bedie ning van woord en sacrament. Van de herv. kerkeraad vragen de studenten of hy zich wil binden aan de belijdenis, dat Christus is geboren uit de maagd Maria in die zin, dat ieder, die dit niet belijdt, van het heilig avondmaal ge weerd wordt. Is de kerkeraad bereid plaatselijk zulk een beslissing te nemen en zo niet, om welke dan? Aan de geref. kerkeraad vragen adressanten of deze voor de handhaving van waarheid en eenheid het noodzakelijk acht de predikanten te binden aan de vervangingsformule en of hij bereid is een streep te halen door al de uitspraken en vonnissen, die met het conflict in 1944 te maken heb ben. Zo niet, waarom dan niet? Aan de Geref. Kerk (vrijgemaakt) en de Chr. Geref. Kerk wordt gevraagd of zij bereid zyn de ambten van die Baptis- tenkerken te erkennen, die de belijdenis van de Christus der schriften ten volle onderschrijven en met die kerken avondmaalsgemeenschap te zoeken. Aan de Chr. Geref. Kerk wordt bovendien gevraagd of deze het voor de waarheid en eenheid der kerk noodzakelijk acht dwe predikanten te verplichten de leer van de veronderstelde wedergeboorte bij de h. doop niet te leren. (Advertentie) «King" Elke moeder naar de jongens- k,\ markt voor het beste no-iron l shirt tegen de laagste prijs prima kwaliteit Engelse poplin nieuw Coronet boordmodel dress-manchetten y parelmoeren knopen juniormaten in twee mouwlengten kleine stijging per maat Onderhands of openbaar? B. en W. van Leiden hebben de openbare aanbesteding van de bouw van 221 woningen in Leiden-Noord geruisloos omgezet in een onderhandse. Dit is een zeer onverkwikkelijke zaak. Deze wyze van handelen Iaat een vervelende bijsmaak achter. Dit zyn zo enkele uitspraken, welke gistermiddag in de Leidse raad werden gemaakt tydens de interpellatie van de heer Van Dyk, inzake de wyze, waarop de gunning van deze 221 woningen plaats vond. 4<1Tertrntte Goed bericht voor de bezitters van DENTOFIX een nieuw, aangenaam en hygiënisch poeder brengt uit komst voor alle loszittende ol losra kende kunstgebitten. Een weinig DEN TOFIX, s morgens op de plaat ge strooid, houdt Uw gebit de gehele dag, onder alle omstandigheden, vast en zeker op zijn plaats. Tevredenheid ge garandeerd. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. Prins Albert van België bracht I zingen zijn stem uit in een stem- zondag bij de gemeenteraadsverkie-1 bureau in Laeken. Burgemeester: geen verklaring! Wethouder Jongeleen. die vooraf ant woord gaf op de door de interpellant gestelde vragen, merkte o.m. op. dat het juist is, dat na de op 30 mei 1958 gehouden openbare aanbesteding de ar chitect aan B. en W. heeft voorgesteld het werk aan ds laagste inschrijver, de N.V. I.B.B. te Oegstgeest op te dragen. Toen bleek, dat van de Prov. Directie van de Wederopbouw slechts toestem ming tot gunning van dit werk zou zijn te verwachten bij een bouwsom, welke f 100.000 lager zou liggen dan het bedrag der laagste inschrijver, werd niet uit sluitend aan deze inschrijver om een nieuwe opgave verzocht. Het stond de laagste inschrijver vrij zijn gewijzigde voorstellen schriftelijk, dan wel monde ling in te dienen. B. en W. achtten de gevolgde methodt niet in strijd met het aanbestedingsreglement, welke mening wordt gedeeld door de rechtsgeleerde raadsman der gemeente. De wethouder moet de stelling van de heer Van Dijk tegenspreken, dat hier een gelegenheid is gegeven om de laagste inschrijver te onderbieden. Inderdaad heeft de minis ter van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid zich van de woorden „met fraai" bediend, doch daaraan de toe voeging verbonden „indien de mij ver strekte inlichtingen juist zijn". Hoewel B. en W. de minister hun zienswijze be kend wilden maken, oordeelde de minis ter zulks niet nodig. Hij ging echter ak koord met het door B. en W. ingedien de plan. De mening van de heer Van Dyk, dat de gevolgde methode schade kan doen aan de goede naam der gemeente, de len B. en W. niet. Aan de oplossing van de woningnood staan andere be lemmerende factoren in de weg, zoals de trage toewijzing van woningwet woningen en gebrek aan bouwgrond. GERUISLOOS De heer Van Dijk, die zeide thans niet meer namens de KVP-fractie te spre ken. doch voor zich persoonlijk, begrijpt niet waarom de architect zelf niet met een vereenvoudiging van het plan is ge komen, doch dit aan de aannemers heeft overgelaten. Te goeder naam en faam bekend staande deskundigen heb ben hem verklaard, de door het College gevolgde procedure niet te kunnen on derschrijven. Ook spreker had de indruk oat B. en W. deze openbare aanbeste ding geruisloos in een onderhandse hebben omgezet. Een en ander is in strijd met artikel 9 van het aanbeste dingsreglement. waarin wordt gezegd, dat B. en W. een gunning aanhouden of het werk gunnen aan de laagste in schrijver. die dan uiteraard bonafide moet zijn en daar was hier sprake van. IN STRIJD MET GOEDE GEBRUIKEN De heer Van Iterson (Prot. Chr.) acht de thans gevolgde procedure een on verkwikkelijke zaak. Volgens gewoonte en een ingeburgerd recht en ook op grond van diverse door architecten en aannemers vastgestelde code's, dient het werk aan de laagste inschrijver, mits deze bonafide is, opgedragen te worden. Dit is niet geschied en dus in strijd met de goede gebruiken. Spreker zou gaarne worden ingelicht wie de opdracht heeft verstrekt om na de aanbesteding met de op één na laag ste inschrijver (Kuyl te Voorschoten) te gaan praten. GEEN TE GROTE CONCESSIES De heer Winsemius (PvdA) oordeelt het in het belang van een vlotte voort zetting van de woningbouw juist, dat het College heeft gehandeld zoals het meende te moeten handelen Niet de aannemers, doch B. en W. bepalen de keuze. Al mag de procedure-kwestie dan misschien niet zo elegant zijn, beziet men de achtergrond van deze zaak, dan is dat vergeeflijk. Waar gehakt wordt vallen spaanders. Het College wenste geen te grote concessies aan de kwa liteit van de woningen te doen. Een woord van gelukwens achtte spreker op zijn plaats voor de zedelijke moed, wel ke B. en W. in deze zaak wisten op te brengen. Spreker meent te weten, dat de gunning nog niet plaats vond. Voor de heer Woudstra (Prot. Chr.) Is uit niets gebleken, dat men met de laagste inschrijver niet tot overeenstem ming kon komen. Bovendien stelt de ju risprudentie, dat het College in zee gaat mt de laagste inschrijver indien deze bonafide is. En dit was hier het geval. Spreker vindt het sterk, dat de heer Winsemius het College hulde brengt voor zijn zedelijke moed. Integendeel de thans gevolgde methode is in strijd met alle normen, welke in acht dienen te worden genomen. VERVELENDE BIJSMAAK Ook de heer Hagens (VVD) is van mening, dat deze wyze van handelen een vervelende bijsmaak achterlaat. Hij kan zo begrijpen, dat het I.B.B. de cijfers zyn gepubliceerd zich ge grepen voelt. Is het juist, dat de gun ning nog niet heeft plaats gehad? DE GEVOLGDE PROCEDURE Wethouder Jongeleen geeft de raad in zijn dupliek nog eens een uitvoerig in zicht van de gevolgde gang van zaken. Bij de op 30 mei 1958 gehouden open bare aanbesteding had de N.V. Inge nieursbureau voor Bouwnijverheid het laagst ingeschreven, t.w. voor f 3.767.000 Opvolgende inschrijver was de fa. A. Ph. Kuyl met f3.771.500.Het architecten bureau, dat dez" aanbesteding had ge houden. gaf het College reeds op dezelf- ae dag het advies, het werk op te dra gen aan de laagste inschrijver voor de inschrijvingsprijs van f3.767.000.—. Helaas bleek bij het onmiddellijk daarop gehouden overleg met de Cen trale Directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid te 's-Gravenhage, dat de genoemde prijs nog ongeveer f 100.000.boven de zgn. rijkscurve prijs lag. Het I.B.B. kon geen opdracht voor deze woningbouw verkrijgen. De situatie was dus zo geworden, dat het I.B.B. ongeveer f 100.000,te hoog lag. de fa. Kuyl ongeveer f 104.500. Gelet op het geringe verschil tussen de inschrijvingssommen van de beide laagste inschrijvers en mede met het oog op de omstandigheid, dat tijdverlies bij de afwikkeling van de gunning van invloed zou zijn op het tijdstip, waar op het fiat van de Centrale Directie en daarna van de Minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid met betrek king tot gehele of gedeeltelijke uitvoe ring van dit bouwplan kon worden ver kregen. heeft de architect aan de beide laagste inschrijvers verzocht voorstellen tot bezuinigingen, welke gen aantasting van het plan zouden mogen inhouden, in te dienen, waardoor de curveprijs zou worden bereikt. Het resultaat van deze onderhandeling is geweest, dat de ar chitect het College heeft bericht, dat „de door de laagste inschrijver (het I.B.B. dus) voorgestelde afwijkingen van het bestek belangrijk grotere concessies aan kwaliteit en aanzien vormen dan die van de opvolger". Bovendien zouden de door de fa. Kuyl gedane voorstellen er niet toe leiden, dat de geprojecteerde bezuinigingen tot een verlaging van de curveprijs aanleiding zouden geven. Bij schrijven van 20 juni 1958 hebben B. en W., na ampel overleg en rijp be raad. aan de Centrale Directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid de vereiste bescheiden, waaronder de staat van de door de fa. Kuvl voorgestel de bezuinigingen, toegezonden met het verzoek te bevorderen, dat het College machtiging zou worden verleend tot gunning van het onderhavige werk Reeds na enkele weken ontvingen B. en W. de mededeling van ae Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid dat hij akkoord ging met het ingezonden plan en dat hij besloten had aan de ge meente Leiden de nodige voorschotten (resp. f624.694.grondvoorschoi en f3.926.570,bouwvoorschot) uit 's Rijks kas te verlenen. Het College heeft hier op het werk gegund aan de fa. Kuyl. B. EN W.: SNEL HANDELEN! Wethouder Jongeleen, die begrijpen kan, dat deze gang van zaken voor het I.B.B. niet prettig is geweest acht het verklaarbaar, dat een aannemer een zo goed mogelijke pry« voor ccn object wenst te verkrijgen. Hel ge meentebestuur daarentegen heeft erop toe te zien, dat een zo goed mogelijke woning tegen een aannemelijke prys wordt gebouwd. Spreker begrypt het rumoer rond deze aanbesteding niet goed. Vier jaar geleden is by de bouw van 99 woningen eenzelfde procedure gevolgd en toen is daarop niet gerea geerd. B. en W. wilden ook thans met het oog op de woningnood snel ban delen en vandaar de door het College gekozen weg. Indien men de thans ge volgde methode niet had toegepast, had men niet tot zulk een gustig re sultaat gekomen. De gunning is reeds verstrekt; een groot aantal palen zit op dit moment al in de grond. Inderdaad wist hij van het geven van de opdracht af. Toen ik met vakantie was, aldus de wethouder, heeft men mij van de zijde van het Stadhuis opgebeld en gevraagd of ik bezwaar maakte. Dat had ik niet. Achteraf bezien, had ik graag in Leiden geweest om deze zaak zelf te behandelen. Ik heb wat ervarin gen met aannemers en laat mij door hen niet zo spoedig in een hoek druk ken. Aan deze mededeling voegde wet houder Jongeleen toe, dat deze geen kri tiek inhoudt aan het adres van de voor zitter of zijn mede-wethouders. In aansluiting op deze verdediging merkte de voorzitter op. dat de woorden van de minister „niet fraai" geen ver oordeling, doch hoogstens een oordeel inhouden. De minister achtte geen ter men aanwezig om het College te boren en ging akkoord met het plan. IN ALLE OPENHEID BEHANDELD Bij de replieken veranderde er weinig in de opvattingen van de in de eerste instantie aan het woord zynde 'eden. De heer Woudstra vroeg om een posi tieve verklaring van het College, waar in wordt gezegd, dat het I.B.B. in deze zaak geen enkele blaam treft en dat zijn houding correct is geweest. De h"en Piena (PvdA) en Van Weizen (CPN) oordeelden een dergelijke ver klaring overbodig. De zaak is thans in alle openheid besproken, terwijl uit de gevoerde correspondentie niet is ge bleken, dat het I.B.B. onrecht is aan gedaan. Na schorsing der vergadering, dit om het College even tijd voor onderling be raad te geven, deelde wethouder Jonge leen mede. dat uit niets is gebleken, dat de naam van het I.B.B. omlaag is ge haald. GEEN VERKLARING De voorzitter, die opmerkte, dat het College niet bijzonder gelukkig was, dat de wethouder van Openbare Wer ken, op een moment, dat zijn aanwe zigheid op prijs werd gesteld, met va kantie was, voelde eveneens niet voor het afleggen van een verklaring. B. en W. hadden het werk aanvankelijk aan u.a. B B\ ^jllen gunnen en daaruit blykt z.i. duidelijk, dat de goede naam van dit bureau niet is aangetast. En hiermede behoorde de interpellatie tot de verleden tijd. Met uitzondering van het voorstel in zake de verordening op het stadsschoon. aat tot een volgende vergadering werd aangehouden, werden alle door ons reeds gepubliceerde voorstellen zonder discus sie aangenomen. Straaljager neergestort Piloot werd gedood De Luchtmachtvoorlichtingsdienst deelt mede: dat gistermiddag te om- i 1610 uur een ^verkennings vliegtuig van het type RF 84-F „Thun- derflash van de vliegbasis Deelen nabij Schyndel is verongelukt, De vlieger kwam hierby om het leven. Hij had tevoren enige oefenlandingen op het vliegveld Eindhoven uitgevoerd. By terugkeer naar zyn thuisbasis is het toestel door nog onbekende oorzaak in open bouw land neergestort. De omgekomen piloot is de 28-jarige ongehuwde reserve eerste luitenant S. Steenhuis uit Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3