De Gaulle waagt thans krachtproef met de scherpslijpers in Algiers WEERBERICHT Officieren moeten de politieke actie opgeven Strenge brief in militaire stijl aan Salan VERDERE BEPERKING VAN MELKGARANTIEPRIJ8BELEID NIEUW MAANSCHOT IN DE LOOP VAN NOVEMBER TWEE S.S.-BEULEN STAAN IN BONN VOOR RECHTBANK 97ste jaargang DINSDAG 14 OKTOBER 1958 No. 29568 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.T.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.50 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Generaal gevoelt zich nu sterk genoeg Generaal Charles de Gaulle gevoelt zich na het referendum van 28 september j.L, dat hij terecht als een persoonlijke triomf beschouwt nu blijkbaar sterk genoeg om de krachtproef met de fascistische scherpslijpers in Algiers aan te durven. Hij heeft de Franse officieren in het leger in Algerije bevolen voortaan alle politieke actie op te geven. Dit bevel, geschreven in een scherpe militaire stijl, ging verge zeld van een gestrenge brief aan generaal Raoul Salan, opperbevel hebber in Algerije, waarin gezegd wordt, dat hij, De Gaulle, „zuivere en vrije verkiezingen in Algerije wenst". De Gaulle, die plotseling optreedt! zoals (niet-communistisch) links dat al sinds lang wilde, deelde aan het leger mee „dat de tijd gekomen is, dat mensen uit het leger uit elke organisatie met een politiek doel treden, welke redenen zij ook gehad mogen hebben om sedert de maand mei tot die organisatie toe te treden". Niets kan nog langer rechtvaardigen, dat zij tot die organisaties behoren en ik beveel hun deze zonder uitstel te verlaten," aldus de Franse premier in een order aan het leger in Algerije. Gelijke rechten voor alle stronfingen bij a.s. verkiezingen Dit bevel heeft In de eerste plaats betrekking op de „comités van openbaar welzijn", die via de 13de mei in Algiers en de rest van Algerije werden gevormd. Die comité's werden steeds rustelozer en oefenden steeds meer kritiek uit, sedert De Gaulle liet blijken, dat hij van plan was om Algerije vrede te brengen met andere middelen dan alleen maar door macht en geweld. In een persoonlijk schrijven aan Salan zegt De Gaulle: „De regering heeft besloten, dat Algerije, evenals het Franse moederland, op 23 november a.s. afgevaardigden naar de Nationale Ver gadering zal kiezen. Die verkiezing zal in Algerije geschieden door een meer derheids-systeem zonder herstemming". „In het hoogste belang van de natie is het noodzakelijk, dat die verkiezing plaats vindt in absolute vrijheid „Algerie Francaise", zonder de Algerij nen ook maar te vragen, of zij het daarmee eens waren. Tijd is rijp De Gaulle zou er nu van overtuigd zijn, dat de Algerijnse rebellie terrein verliest en dat de tijd rijp is, om haar politieke ruggegraat te breken. De Gaulle zal geen onderhandelingen met de onafhankelijke „Algerijnse regering" van Ferhat Abbas, die in Cairo onder dak is, aanvaarden. De Gaulle is er echter van overtuigd, dat de grote massa van de mohamme danen of zij nu „ja" of „nee" stemden bij het referendum, graag hun oordeel te kennen zouden willen geven om een oplossing te vinden van het conflict. De Gaulle wil ook aan dat gedeelte van de bevolking, dat aanhanger is van het F.L.N. een kans geven aan de verkiezin gen deel te nemen en vrijelijk hun stem uit te brengen. Direct f t - gehoorzaam! j De dertien militaire leden van het comité voor openbaar welzijn voor f Algerije en de Sahara zijn vandaag uit het comité getreden in over- eenstemming met bijgaande richt- lijnen van premier De Gaulle voor J de komende verkiezingen in Alge- f rije. In gewoonlijk welingelichte t kringen in Algiers denkt men, dat t de stap der officieren ontbinding f j) van de comité's voor openbaar wel- l zijn in het gehele land tot gevolg y zal hebben. Onder de officieren be- f k vindt zich generaal Jacques Massu, f j die een der twee voorzitters van f het comité was. Accen ts versch ui ving Straat-prijsa fhankelijk van SER-advies (Van onze correspondent) Het absolute karakter van de garantie- prijspolitiek voor melk zal voor het jaar 1958'59 enigszins verzacht wor den, waardoor de veehouder een ge deelte van het marktrisico voor eigen rekening moet nemen. Voorlopig heeft men afgezien van een verdeling van dit risico per individu, daar dit te grote (hoewel niet onoverkomelijke) moei lijkheden met zich mee zou brengen. De verschuiving van de verantwoorde lijkheid van overheid naar producent zal een gevolg zijn van de maatregel de basis- hoeveelheid melk, welke voor de garan tieprijs in aanmerking komt, verder te beperken en wel van 5.18 miljard kg (in het afgelopen jaar) tot 5 miljard kg af geleverde melk in het seizoen '58'59, hetgeen ongeveer 90 procent zal zijn van de verwachte totale melkafzet. Overigens is de garantieprijs zelf ge- De Amerikaanse luchtmacht is van plan, in het weekeinde van 7 tot 9 novem ber een derde poging te doen, een projectiel in een baan om de maan te brengen. De eerste poging mislukte op 17 augustus, de tweede poging medio september werd eerlijkheid en dat lijsten met aÏÏe stro- verband met technische storingen op het laatste moment voor de start afge- mingen ik zeg alle stromingen in last, de derde poging werd zaterdag ondernomen, leverde grote wetenschappelijke resultaten op maar mislukte in dien zin, dat de „Pionier" niet de maan bereikte maar na ruim 125.000 km. te zijn gestegen terugviel naar de aarde. Het weekeinde van 7 tot 9 november wordt voor de nieuwe gekozen, omdat dan de „achterkant" van de maan verlicht wordt door de zon, zodat televisiewaarne mingen mogelijk zijn. Dit heeft ook de datum van vorige pogingen bepaald. Ook toen was het voor de aarde nieuwe maan. staat zullen zijn aan de verkiezingen met gelijke rechten deel te nemen. U zult U dus moeten houden aan de in structies vervat in dit schrijven", aldus De Gaulle aan Salan. Die instructies zijn heel duidelijk van af de eerste zinsnede van de brief, die luidt: „De verkiezingen moeben loyaal worden gehouden. Iedere mening moet de gelegenheid hebben tot uitdrukking te komen en aan alle kandidaten moet de mogelijkheid worden geboden, aan de verkiezingen deel te nemen en cam pagne te voeren, wat hun program ook moge zyn, daarbij inbegrepen, wat zij ook mogen denken inzake het toekom stige statuut of de politieke toekomst van Algerije. De verantwoordelijke autoriteiten zullen de noodzakelijke maatregelen moeten nemen, om alle kandidaten die rechten te waarborgen. Geen enkele maatregel ter beperking van die vrijheid, zelfs wanneer deze door de noodzaak van de openbare orde geïnspireerd zou zijn, mag genomen worden zonder eerst daartoe de mach tiging te vragen van de verkiezings controlecommissie". „De enige mensen, die uitgesloten eijn, zijn zij, die aan terroristische actie deelnemen en dus aan de justitie ver antwoording schuldig zijn. Het in beslag nemen van plaatselijke bladen of bla den uit het moederland zal verboden zijn, behalve als de bezwarende artike len zodanig zouden zijn gesteld, dat zij gerechtelijk optreden zouden rechtvaar digen". Deze bevelen van De Gaulle vormen een harde slag voor die ambitieuze officieren uit het leger en die reactio naire kolonisten, die van mening waren, dat zij De Gaulle zouden kunnen dwin gen, de leuze te aanvaarden van (Advertentie) RALEIGH rijwielen H. Walenkamp Zn HA ARLEMMERSTR. 1 Enige regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Weinig verandering i% tem peratuur. Aanvankelijk zwakke tot ma tige later matige tot krachtige wind tus sen west en zuidwest. (Opgemaakt te 11.16 uur). 15 oktober Zon op: 7.03 uur; onder: 17.48 uur. Maan op: 10.20 uur; onder: 19.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.29 en 16.52 uur. Laagwater te 0.26 en 12.43 uur. Men wil proberen de raket bij Als gevolg van de nieuwe melkgarantie- regeling zullen de lasten voor het Land- bouwegalisatiefonds verminderen van circa 400 miljoen gulden tot circa 300 miljoen gulden (beide bedragen exclusief de consumentensubsidie). Hiertegenover staat echter een verhoging van de lasten met 25 miljoen gulden voor een aanvul lende toeslagregeling voor de telers van voedergranen op de gemengde zandbe- drijven. Dit zal een verdere verschuiving van de akkerbouw naar de veehouderij tegengaan. Bovendien wordt vijf miljoen gulden uitgetrokken voor de bestrijding van de zogenaamde „abortus-bang" on der het rundvee, waarvan een tijdelijke geringe vermindering van de melkpro- duktie het gevolg kan zijn en op langere termijn een verbetering van de export mogelijkheden van gebruiksvee verwacht mag worden. Op dit moment zal voorts geen heffing op veekoeken worden ingesteld en zal men ook een systeem van verschillende toeslagen op zomer- en wintermeik niet toepassen. Het aldus uitgestippelde beleid, dat er op gericht is een oplossing te vinden voor de geleidelijk ontstane wanverhou ding tussen de produktie en de afzetmo gelijkheden in de zuivelsector, is gister avond door minister dr. A. Vondeling op de I zt.1 zijn dan de luchtmachtraketten naar een Persconferentie in het ministerie j.. uf.ivan Landbouw, Visserij en Voedselvoor- Ook V.S.-leger gaat het proberen lijk gebleven, namelijk 28.90 gulden per 100 kg melk met 3.7 procent vet. De verrekenprijs voor consumptiemelk voor de veehouder is echter vastgesteld op 31.10 gulden per 100 kg met 3.7 pro cent vet. De door de consument betaal de prijs voor op 2.5 procent vet gestan daardiseerde melk is afgeleid uit de ver rekenprijs van 30.35 gulden per 100 kg. Of de geringe verhoging van de ver rekenprijs een stijging van de „straat- prijs" zal veroorzaken, hangt o.a. af van het advies van de Sociaal-Econo mische Raad met betrekking tot de consumentensubsidie op de melk. MINDER LASTEN nieuwe pogfng een iets grotere topsnel- de maan. De luchtmacht gebruikte een i L,anaoouw vissery en voeu^vuor- heid te geven dan bij de jongste poging, Thor-Able-combinatie, het leger zal zijnzieningte Den Haag oeKena gemaaKt en toen deze bijna 40.000 km. per uur be- j pogingen ondernemen met een raket- toegelicht, droeg. combinatie waarvan de Jupiter het be- Generaal J. B. Medaris, die de leiding langrijkste onderdeel uitmaakt. Het le- heeft van het projectiel-programma van gei hoopt tijdens de vlucht naar de het Amerikaanse leger, heeft verklaard maan correcties in de baan van het dat de maanraket die het leger binnen- projectiel te kunnen aanbrengen, wan- kort wil lanceren iets meer in de macht neer er koersafwijkingen optreden, van het besturingsapparaat op aarde ONMOGELIJKE OPGAVE Minister u C. Staf heeft gisteren gen. Van links naar rechti de chef in zijn ministerie de bevelhebber marinestaf vice-admiraal H H. L. van de Britse schepen die momen- Pröpper, sir William W. Davis en I te,5?,anbf*Ta bekendgemaakt. Nogmaals wees de minister op de bijna onmogelijke opgave de op zuivelgebied aan de produktiekant ontstane proble men op nationaal niveau op te lossen. De regering heeft dan ook de Europese commissie verzocht hieraan aandacht te willen besteden. Wat de afzetzijde aan gaat heeft men zich voorgenomen het binnenlandse verbruik van zuivelproduk- ten te bevorderen en de export te acti- I veren. In uit verband legde minister Vondeling er de nadruk op, dat het een ongezonde toestand is, wanneer de zoge naamde traditionele importlanden hun zuivelproduktie, gebukt gaande onder hoge kostprijzen, opvoeren en Nederland als exportland, ondanks zijn lage kost- I prijzen, genoodzaakt zou zijn in te bin den. Op het gebied van de kostprljsbereke- I ning heeft men met de prijsverhogende invloed van een volledige doorvoering per 1 mei 1959 van de beloning der land- j arbeiders op grond van werkclassificatie 1 in de garantieprijzen rekening gehouden, i Voorts heeft men uitvoering gegeven I aan het voornemen uit te gaan van 2 hectare grotere kostprijsbedrijven, ten einde de voortschrijdende technische ontwikkeling ook in het landbouwprljs- beleid tot uiting te brengen. De melkgarantieprijs heeft de rege ring gebaseerd op een gemiddelde lan delijke kostprijs van 29.03 gulden per 100 kg, verlaagd met 20 cent voor de vergroting van de kostprijsbedrijven met 2 ha en verhoogd met 8 cent voor de volledige doorvoering der werkclas sificatie. AKKERBOUW De garantieprijzen voor akkerbouw- produkten voor de oogst 1959 tenslotte, zijn als volgt vastgesteld: Tarwe 30.95 gulden per 100 kg met 17 procent vocht, of 30.80 gulden per 100 kg met 17.5 procent vocht. Suikerbieten 53.40 gulden per 1000 kg met een suikergehalte van 16 procent. Gerst 26.45 gulden per 100 kg. Haver 24.65; of 28.35 met 15 procent vocht. Rogge 27.25 gulden per 100 kg. Fabrieksaardappelen 7.30 gulden per 10U kg. De vaststelling van de garantierege ling voor consumptieaardappelen zal la ter volgen. Nieuwe Australische ambassadeur De plaatsvervangende Hoge Commis saris van Australië te Londen, Sir Ed win McCarthy, is benoemd tot ambas sadeur te Den Haag, aldus heeft de waarnemende Australische minister van Buitenlandse Zaken, Sir Philip Mcbride. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's teel in ons land vertoeven ontvan-minister it. C. Staf. Hij volgt Mcclure-Smith op, die am bassadeur te Rome wordt. Prins Bernhard heeft gisteren een zichtigd. De Prins bewondert een bezoek gebracht aan het westelijk van de duizenden suikerbroden, die deel van Noord Brabant en daar bij dagelijks de fabriek verlaten, in Dinteloord een suikerfabriek be- IJzeren Gustaven „pistool - Schubert" Beschuldigd van twaalfduizend moorden in concentratiekampen, o.a. Sachsenliausen (Van onze correspondent in Bonn) In Bonn is gisteren het grootste proces begonnen, dat in Duitsland ooit tegen voormalige SS-ers is gevoerd. Terecht staan hier de voor malige concentratiekampbewakers Gustav Sorge (47 jaar) en Wil helm Schubert (41 jaar), die ervan worden beschuldigd 12.000 con centratiekampslachtoffers en krijgsgevangenen te hebben vermoord in de concentratiekampen Esterwegen en Sachsenhausen. Het proces waarvoor niet minder dan 180 getuigen zijn opgeroepen en waarvoor reeds meer dan 500 getuigen schriftelijk of mondeling verklaringen hebben afgelegd, zal zeker vier maanden duren! „IJzeren Gustav" en „pistool-Schubert", zoals de beide ex-SS-ers werden genoemd, zagen er gisteren ondanks hun donkere costuums nog altijd ijzig en wreed uit. Zij zijn door een Russische militaire rechtbank reeds eenmaal tot levenslang veroordeeld en hebben er elk negen jaar strafkamp in Siberië opzitten. In januari 1956 leverden de Russen de beide mannen aan West-Duitsland uit als niet onder am nestie vallende oorlogsmisdadigers. Reeds jong begonnen met gruweldaden Beiden worden er ondermeer van be schuldigd in de herfst van 1941 in Sachsenhausen 10.800 Russische krijgs gevangenen met een speciaal door hen beiden geconstrueerde installatie met nekschoten te hebben vermoord. Als dank voor deze heldendaad kregen zij een oorlogsonderscheiding en een reisje naar Italië, in geillustreerde bladen uit de oorlog kon men destijds hun foto's zien met het onderschrift „frontstrijders met verlof in Italië" Zij hebben voorts reeds in de periode 19331938 vele joodse Duitsers en be kende Duitse politici vermoord. Tot hen behoorde oorspronkelijk ook de 41-jarige ex-SS-er Knittler; deze heeft enige maanden geleden in de cel zelfmoord gepleegd, nadat zijn verloofde de verke ring had uitgemaakt en nadat hij ge hoord had, dat de beruchte Sommer we gens overeenkomstige delicten tot le venslang was veroordeeld. Sorge, door de Siberische gevangen schap tot een soort apathie gebracht, en de nog zeer levendige Schubert vertel den gisteren uiterlijk onbewogen hun levensloop. Als 24-, resp. 18-jarige be gonnen zij reeds met gruweldaden in de genoemde concentratiekampen. Sorge, de zoon van een dagloner was reeds in 1931 nazi, lid van de zogenaamde Zwar te Reichswehr en de SS. berucht uit vele gevechten in vergaderzalen en al vroeg in concentratiekampen aan de gang. Hij heeft tijdens de oorlog drie maanden ge vangen gezeten in het concentratiekamp Vught (dat hij heeft helpen organiseren tot een „echt Duits kamp"!) wegens mishandeling! wierp! Hij ontkende ook gisteren iets af te weten van de zogenaamde liquidatie van concentratiekampbewoners. Beiden beweren tegen hun zin in in kampen te zijn terechtgekomen Beiden ook beroe men er zich op, dat zij „hard" zijn ge weest en graag bevelen hebben opge volgd Alles ontkennen. Sóhubert, die nog altijd op een toon spreekt alsof hij in een concentratie kamp gevangenen toesnauwt, bleek reeds in 1933 bij de SA te zijn gekomen. Hij deed zich gisteren voor als een anti communist, schold op de Russen en trachtte sympathie te winnen door zich voor te doen als een goede Duitser Hij waagde het om te spreken van een schijnproces waarbij hij in Oost-Duits- land tot levenslang was veroordeeld, maar enige werkelijke sympathie kon de handige Schubert daarmee in feite niet verwerven. Als een militair antwoordde hij steeds op vragen van d- president van de rech jank en hij sprak ook steeds weer van „kameraad" Sorge. Schubert beroemde er zich op christelijk te zijn opgevoed in de jeugdbeweging en hij ontkende nog altijd stijf en strak alle miedaden, die men hem voor de voeten PAUS WERD TEN GRAVE GEDRAGEN Veel pracht en praal in de basiliek van St. Pieter Ten aanschouwe van een eerbie dige menigte is gistermiddag in de grootste kerk van de Christenheid Paus Pius XII begraven nabij Pe trus' graftombe met een pracht en praal, die de kroningsplechtigheden van negentien jaar geleden bijna nog overtroffen. Het met rijke gewaden omhulde lichaam van de man, die als een van de grootste pausen in de 2000-jarige geschiedenis van de Rooms-Katho- lieke Kerk wordt beschouwd, werd bijgezet in de diepe catacombe on der het massieve gesteente en stra lende marmer van de basiliek. Om precies kwart voor twaalf gister middag gingen de zware deuren van de kathedraal dicht voor de ogen van een teleurgestelde menigte van ruim 50.000 personen, die de hoop om de overleden Paus nog een laatste eer te bewijzen zag verloren gaan. Meer dan een miljoen mensen waren in de voorgaande dagen langs de baar getrokken. Om vier uur begonnen de plechtighe den. Drie en twintig in purper gestoken kardinalen waren aanwezig. De verte genwoordigers van een vijftigtal landen, onder wie de ministers van Buitenland se Zaken Dulles en Von Brentano had den een plaats gekregen op de zwart gedrapeerde tribunes in de absis. Ook de zuster van de overledene, zijn drie ne ven - de prinsen Carlo, Giulio en Mar- cantonio Pacelli -, andere familieleden en een driehonderd journalisten had den hier plaats genomen. Miljoenen over de gehele wereld hebben voorts de plechtigheid per radio of televisie ge volgd. Op het plein voor de basiliek stonden enkt'.e duizenden mensen naar de weergave via de luidsprekers te luis teren. 0 Slot op pag. 2

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1