Laatste nieuws Benoemingen in de Leidse raad STADSNIEUWS Emigratie naar Zuid-Afrika en Rhodesia is geen verhuizing MAANDAG 13 OKTOBER 1958 Hedenmiddag kwam de Leidse raad onder leiding van de burgemeester, jhr. pr. F. H. van Kinschot, in vergadering bijeen. Nu een vijfde wethouder zijn intrede |n het College van B en W heeft ge- jaan en daarmede ook een nieuwe rege ling werd getroffen met betrekking tot je verdeling van werkzaamheden, was bet gewenst, dat de zaken betreffende f je Reinigings- en Ontsmettingsdienst ian een andere wethouder dan aan de tWethouder van Openbare Werken wer en toevertrouwd. In verband hiermede fas er deze middag een voorstel van B. pi W. tot het in het leven roepen van jen commissie van bystand voor deze jienst. De raad ging met dit voorstel kkkoord en benoemde tot leden van Jeze commissie de heren Sommeling FpvdA), Hagens (VVD), Van Iterson (Prot. Chr.) en Ten Broek (KVP). Tot lid van de commissie voor het on- Jerwijs - vacature mr. J. Dryber - werd fcnoemd dr. Duyverman, idem tot lid ran de Commissie voor sport- en jeugd taken mevr. Glastra van Loon- Boon en tot lid van de verkeerscommissie mr. Portheine. I Tot leden van de Algemene Raad van iet rechtspersoonlijkheid bezittend li- haam „Gemeenschappelijke Gasvoor- iening Zuid-Holland" werden benoemd: de wethouder van Financiën, S. M. Stolp en als zijn plaatsvervanger: de ïn^ethouder van Sociale Zaken, S. Men- 2. de wethouder van de Bedrijven, J. Drijber en als zijn plaatsvervan- er: de wethouder van Openbare Wer- Men, A. J. Jongeleen; 3. het raadslid W. ?eI?p. den Dubbelden en als zijn plaatsver- anger: het raadslid B. de Kier en 4. ?r. bet raadslid P. C. A. ten Broek en als k njn plaatsvervanger: het raadslid dr. J. Duyverman. In het bestuur van de Stichting J. Seriier 25 jaar bij de N.V. Clos en Leembruggen Heden herdacht de heer J. Seriier zijn eim Harig dienstverband als verver-bleker °l|jj de N.V. P. Clos en Leembruggen. Vegens afwezigheid van de directie wer- ïen de jubilaris, zijn echtgenote en 'E lochter ontvangen door de bedrijfsleider, d <11e heer J. Sap. In aanwezigheid van Trl udememingsraad en jubileumfonds 01 prak de heer Sap de jubilaris hartelijk t e oe. waarbij hij in het bijzonder de na- s höruk legde op het feit, dat de jubilaris ta «hoort tot de plichtsgetrouwe en actieve nedewerkers, op wie steeds een beroep m ^an worden gedaan. Met het overhan- rrai ligen van een geschenk onder couvert a 1 n een geschenk van collega's, werd deze ere mldiging met een gezellig samenzijn be sloten. DIEREN-E.H.B.O. Brandweer en politie zijn gisteroch- O lend in actie gekomen bij het redden •egJran een kokmeeuw, die verward was ge- zan aakt in vliegertouw, dat was achterge Hieven in een boom aan de Morssingel, ie dorssingel. De brandweer heeft de vogel, s I lie reeds lange tijd vergeefse pogingen 1, <j lad aangewend om zich uit zijn isole- roo nent te bevrijden, uit de boom gehaald, ale Sen ingesteld onderzoek wees uit, dat pet dier, bij zijn pogingen om zich los te stu liegen, aan een van zijn vleugels was li<r erwond. De politie heeft de vogel naar f^vjiet Dierenpark te Wassenaar gebracht. Een voortreffelijk staaltje van Dieren- 5R.B.O.! HENGELSPORT. foor De Bliek hield een wedstrijd in het )egstgeesterkanaal. De vangst was goed. Ia 2 maal 1% uur werd er 28 pond vis ban de schaal gebracht. De uitslag was als volgt: 1. A. Beij (wisselbeker, 1ste pr en gr. zsliek)2. L. van Puffelen; 3. C. Schou- Mgien; 4. W. de Vink (gr. voorn); 5. P. de ïcumnk; 6. W. van Leeuwen; 7. H. Schou- etfen; 8. D. Bink; 9. C. Zandvliet; 10. H. :del. lal nbd BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN i| GEBOREN I Jan. zn. va<n C. N. van den Plas en A. ban Schle; MarLnus Hendrikus, zn. van K. B. Brandt en G. van de Groep; Agada van C. van Duljn en C. Hogewonlng. j OVERLEDEN i, H. M. Hoogendijk, 7 Jr., dochter; S. H. j»ee, 62 Jr., man; J. Kruijt, 85 Jr., man; T F. G. de Kruy®, 66 Jn., vrouw; C. H. enjetj, 42 Jr., echtgenote van P. van LEIDERDORP De mooiste foto van Daguerre De stembriefjes van de bezoekers aan ,{e fototentoonstelling van „Daguerre" Rebben het volgende resultaat opgele verd: Er werden 200 briefjes ingeleverd ?n daarvan waren er 26 voor „Zwart wit", een opname van D. Goldberg. De tweede en derde plaats werden gedeeld -door „Nevel" van F. Op 't Einde en gBomen" van W. Zuidervaart, die elk ■13 stemmen kregen. De prijzen werden oe gekend aan: 1. mevrouw Pouw; 2. van Gent en 3. mevr. D. H. König— "nip. tUij BURGERLIJKE STAND Geboren: Evert, zn. van E. Hoger.vorst lens Ondertrouwd: G. Klinlkenberg, 29 Jr\. en Ju C. van den Hoogen, 23 Jr. OEGSTGEEST TE VER UIT TRAM GEHANGEN rad Gistermiddag omstreeks 3 uur stak i,l:een 15-jarige jongen uit Katwijk, die in de tram zat in Oegstgeest, zijn hoofd te nu ver naar buiten, waardoor hij tydens het rijden met zijn hoofd tegen een Paal sloeg. Het een schedelbasisfractuur werd hy naar het ziekenhuis vervoerd. •verdijk en C. M. Ou werker k. Getrouwd: G. J. MLnnee, 23 Jr. en S. A. J. van Ispelen. WARMOND Matthias speelde „Wie wint de pot?" Zaterdagavond gaf de R.-K. Harmo nie- Zang- en Toneelvereniging St.- Matthias haar eerste uitvoering ter ope ning van het seizoen. Bij de opening heette de voorzitter, ue heer Th. R. de Vroomen ieder harte lijk welkom in het bijzonder de pastoor en het dagelijks bestuur van de R.-K. Bond voor Muziekgezelschappen in Zuid- Holland. Na enkele ogenblikken stil te hebben gestaan bij het overlyden van de Paus, zei hy dat het woord vanavond alleen san de afdeling toneel was, omdat de -n harmonie door drukke repetities voor het federaal concours te Breda, dat gehou den wordt op 23 november, dit keer niet „Burgeryfonds van Leiden" werden tot leden benoemd de raadsleden, de heren Hagens, Van Weizen en Woudstra en de heren P. J. van Hoeken, W. A. Kas- teleyn, J. H. v. d. Kloot, A. J. van der Pompe, J. H. de Winter en D. van 't Zelfde. Tot leden van de Commissie van Ad vies ex. art. 8 van de Woonruimtewet 1947 werden de aftredende leden, de he ren P. C. A. ten Broek, B. J. Huurman, J. de Jong, B. de Kier en J. H. Schül- ler herkozen. (De zitting duurt voort) kon optreden. Men gebruikte deze avond het geheel gerestaureerde toneel naar ontwerp van de regisseur de heer' G. G. van Elburg Voor het'voetlicht kwam de klucht in drie bedrijven „Wie wint de pot?" van Dick van Maasland. Het stuk werd goed en in het vereiste tempo gespeeld en gaf al dadelijk de nodige spanning. Deze spanning werd tijdens de eerste pauze onderbroken, want toen was het woord aan de heer Volgering, voorzitter van de R.-K. Bond voor Muziekgezelschappen. Hij wenste Matthias geluk met de ver worven trofeëen. Hierna overhandigde hij de prijzen op het concours 'te Roelof- arendsveen gewonnen; voor de drum band een medaille en voor de harmonie een lauwerkrans als eerste prijs met lof van de jury, de dagprijs voor de beste prestatie zijnde een beker en voor het hoogst aantal punten de Brg. Keyzer wisselbeker. De heer De Vroomen dank te de heer Volgering. Namens Matthias bood hij hem een prachtige bloemen mand aan i.v.m. zijn zilveren huwelijks feest. De beschermheer jhr. mr L. M. E. von Fisenne hechtte de trofeeën aan het vaandel. Alvorens dit te doen, dankte hij eerst Matthias voor de taptoe welke gegeven werd op 30 augustus bij zijn ko peren ambtsjubileum. Na deze kleine plechtigheid ging het 'toneel verder met het blijspel. De uitvoering zal worden herhaald op zaterdag 18 en zondag 19 oktober. PROPAGANDA-AVOND E.H.B.O. De EHBO afdeling Warmond hield on der voorzitterschap van de heer J. C. v. d. Berg een propaganda-avond in hotel De Zon. De voorzitter sprak een woord van welkom tot de aanwezigen in het bijzon der 'tot dokter H. A. G. M. Walenkamp en de heer Brouwer hoofd van de B.B. Vervolgens gaf hij een uiteenzetting van het doel en streven van de EHBO. erop wijzend dat deze bijeenkomst speciaal was belegd tot het werven van nieuwe leden. Het ligt in de bedoeling binnen kort een nieuwe cursus te beginnen, waarvan de eerste les zal aanvangen op woensdag a.s. in de zaal van De Burcht. Vervolgens sprak dokter Walenkamp. Ook hij wees op het belang en de taak van de EHBO. Bij voorkomende geval len is 'het deskundig verlenen van eerste hulp van het grootste belang, waardoor dikwijls ernstig leed kan worden voor komen. Gezien het steeds intensiever wordende verkeer en het grote aantal verkeersongevallen is de taak van de EHBO-er van 'het grootste belang ge worden. Warmond als watersportcen- trum kan hiervan ook profiteren het geen hij met enkele voorbeelden uit het verleden aantoonde. Hierna werd een film vertoond getiteld „Helpende Han den" waaruit duidelijk de voorname taak van de EHBO naar voren kwam. Einduitslagen P.V. Warmond Door het vliegseizoen 1958 zijn de volgende eindresultaten bekend gewor den. Vitesse: 1. J. Diemei 350 p. (20); 2. P. Vogelenzang, 280 p. (19); 3. J. L. de Weerd, 280 p. (18); 4. J. Roest, 255 p. (17); 5. Q. Beugelsdijk, 210 p. (16). Mid Fond: 1. J. Roest, 324 p. (20); 2. P. Vogelenzang, 320 p. (19); 3. J. L. de Weerd, 292 p. (18); 4. J. Smeets, 272 p. (17); 5. M. v. d. Horst, 244 p. (16). Fond: 1. J. L. de Weerd, 150 p. (20); 2 dr. J. Venker, 147 p (19)3. J. Smeets, 90 p. (18); 4. Q. Beugelsdijk, 87 p. (17); 5. P. Vogelenzang, 63 p. (16). Oude duiven: 1. J. L. de Weerd, 722 p. (56); 2. P. Vogelenzang, 663 p (54); 3. J. Roest, 636 p. (51); 4. dr. J. Venker, 547 p. (49); 5. J. Smeets, 507 p. (48). Jonge duiven: 1. P. Vogelenzang, 800 p. (20); 2. J. Diemei, 795 p. (19): 3. J. L. de Weerd, 685 p. (18); 4. J. Korte- kaas, 560 p. (17); 5. H. Kortekaas, 550 p. (16). Oude en jonge duiven: 1. B. F. Os kam, 445 p. (20); 2. J. van Seggelen, 430 p. (19); 3. A. de Vroomen, 400 p. (18); 4. J. Roest. 380 p. (17); 5. J. de Weerd, 365 p. (16). Kampioen Generaal: 1. J. L. de Weerd, 1772 p. (90); 2. P. Vogelenzang, 1793 p. <89); 3. dr. J. Venker, 1162 p. (77); 4. J. Roest, 1016 p. (76); 5. J. Smeets, 1007 p (72). De punten tussen haakjes zijn klas- sementspunten. Winnaars ereprijzen: J. Kortekaas, op Essen; J. Smeets, op Pont St.-Maxence; H. Kortekaas, op Chateauroux; H. Kor tekaas, op Duttel, jonge duiven; J. Roest, wisselprijs Orleans; J. L. de Weerd, Chauny-Rutex-prijs; J. Roest, 3 getekende duiven Mid-Fond; P. Vo gelenzang, 5 getekende jonge duiven; B. F. Oskam. 2 getekende jonge en oude duiven. WASSENAAR Stijl en mode in het interieur Voor de Vrouwenvereniging tot Be vordering van het Geestelijk Sociale Leven in Wassenaar trad eind vorige week in Zuiderhout als spreker op de heer Gerrit Brinkgreve uit Amsterdam met het onderwerp: Styl en mode in het interieur. Hy werd ingeleid door de presidente, mevr. I. H. Eernstman Steghgers, die tevens de leden tot Activiteit opwekte. De heer Brinkgreve zou zich beperken tot Nederland en dan vanaf de 15e eeuw. Het huidige interieur vormt een groot contrast met die uit alle voor gaande perioden, waarvoor vier oorza ken. Voor 1900 waren de vormen van samenleving meer verbonden, nu meer gespecialiseert, er waren meer stabiele afscheidingen in standen, thans is het de tijd van nivellering, er was meer stabilisatie in de generaties en er was minder contact. Dit alles had invloed op het interieur. Spreker ging vervolgens na de ver anderingen in het interieur vanaf de 15de eeuw, toen het meubulair bestond uit zware stukken, een paar eeuwen later overvloedig opgesierd met aarde werk, zilver, enz. In de 18e eeuw trad een verfijning in met aan het einde de empirestijl. De 19de eeuw was een tyd i van wansmaak, met als reactie daarop, dat de kunstenaars zich gingen toeleg- i gen op een nieuwe stijl. De gedachte I ging er naar uit, iets te maken, dat een grote rol zou spelen in de mode. Thans maken de functionele meubelen opgang, waarbij het gaat om het gemak. Er is ook meer openheid. Een voordeel is, dat in zo een interieur een enkel stuk van schoonheid des te beter uitkomt. Conferentie in Oud-Poelgeest Op uitnodiging van het Vormingscentrum „Oud-Poelgeest" waren tydens het afgelopen weekeinde toekomstige emigranten naar Zuid-Afrika en Rhodesia bijeengekomen om deskundige voorlichting te verkrijgen over het land, waar zu binnenkort zullen werken en wonen. Na onderlinge kennismaking werd een inleiding gehouden door dr. M. Boon, voorzitter van de Hervormde Emigratie Commissie. Deze commissie heeft, aldus dr. Boon, de taak contacten te onderhouden met de kerken in landen, waarheen Nederlandse emigranten vertrekken. Het voor naamste doel is om deze emigranten de geestelijke voorbereiding te geven die hun tot grote steun kan zijn, opdat zij zich niet verloren zullen voelen in het vreemde land. Volgens spreker biedt Z.-Afrika vele goede kansen, doch het is goed dat men te voren weet, dat er ook nadelen en moeilijkheden kunnen zijn. Hij ging al lereerst in op de historische ontwikke ling, die thans nog op het leven daar zijn Stempel drukt. Hoewel de spanning tussen de Engelse groepen en boeren groepen afneemt, omdat zij in een staats verband leven is het toch wel zo, dat verwacht wordt, dat de Nederlandse emi grant zich eerder naar de Afrikaanse kant dan naar de Engelse kant zal wenden. Hij achtte het daarom onge wenst dat men zich direct en demon stratief naar de Engelse groep zou richten. Voorschriften kunnen niet wor den gegeven, doch het is wel nodig be grip te hebben voor de historische en huidige gang van zaken. De twee-taligheid is een omstandig heid, waarmee rekening dient te worden gehouden. Hoewel de kennis van de En gelse taal niet zo noodzakelijk is als b.v. ingeval van emigratie naar Australië of Canada, is het toch wel zeer wenselijk Engels te kennen en bovendien wel te bedenken, dat het Zuid-Afrikaans geen Nederlands dialect is, doch wel degelijk een eigen taal. Er zijn veel Angelsaksi sche gebruiken, waar men zich bij moet aanpassen. Hard werken Zonder uitvoerig op het rassenprobleem in te gaan, is het wel zeer belangrijk er iets van te weten. Het zou daarom onverstandig zijn direct al een eigen mening te verkondigen. Overigens zijn de verhoudingen in de Kaapprovincie weer heel anders dan in het binnenland, waai de problemen veel moeilijker zijn. Spr. vertelde een en ander wat van overheidswege wordt gedaan om negers, die uit het binnenland naar de industrie gebieden komen, zo goed mogelijk op te vangen. Vele miljoenen worden daaraan besteed, terwijl Westerse maatstaven niet verwaarloosd mogen worden. De meerrassige samenleving geeft de gees telijke leiders veel zorgen. Men dient derhalve wel begrip, doch geen vooroor deel te hebben over dit rassenprobleem en men moet zich vooral niet voorstellen, j dat men als blanke de zwarten voor zich kan laten werken. Iedere emigrant dient er zich van bewust te zyn, dat hU hard zal moeten werken. De sociale wetgeving is daar minder uitgebreid dan hier. de huis huren zijn hoog en bepaalde risico's ?al men zelf moeten dekken, doch dc hoge lonen en lage belastingen stellen iedereen daartoe in staat. De verhou ding tussen werkgever en werknemer is in het algemeen jovialer dan hier, althans wanneer men goed en ambi tieus werkt. Men heeft er als werk nemer meer armslag. Immers de 3 miljoen blanken hebben voor de grote technische ontwikkeling steeds meer arbeidskrachten nodig. Dr. Boon kon het emigreren door vrij gezellen minder goed aanbevelen.. De kans op vereenzaming is dan veelal te groot. Daarom is het nuttig, dat men zich bij een kerkelijke gemeenschap aan sluit. De Afrikaner, die een Neder landse emigrant ontmoet, verwacht van hem, dat hij naar de kerk gaat. Het tegendeel kan hy zich moeilijk voor stellen.. Na ernstig erop gewezen te heb ben. dat een emigratie geen verhuizing, doch een veel ingrijpender zaak is, werd lang en uitvoerig nagepraat over allerlei voor de emigrant zo belangrijke zaken en des avonds was de familie Kammeyer met de opgedane ryke ervaring aan het woord om hun indrukken te geven uit Zuid-Afrika. Zondagmorgen werd begonnen met een oecumenische huisdienst, waarin ds. J. M. Hoekstra, sprak. Geestelijk leven Daarna sprak dr. T. N. Hanekom over kerkelijk en geestelijk leven in Zuid- Afrika. Alvorens zyn causerie te hou den sprak deze Afrikaanse predikant zijn waardering uit voor de geest en de ge zindheid in deze samenkomst. Zuid- Afrika wordt ongetwijfeld verrijkt met een dergelijke gezindheid. Spreker heeft op uitvoerige wijze de kerkelijke geschiedenis van zyn land ge schetst vanaf de tijd van de „groente tuin" van de Ver. Oost-Ind. Compagnie. Uit godsdienst-oogpunt is deze verver- singspost uitermate belangrijk geweest. De Afrikaner heeft nog steeds bewonde ring voor Jan van Riebeeck, de eerste Afrikaanse landsburger. Toen vrije bur gers eigen grond kregen, ging de kerk achter deze pioniers aan. Dit is histo risch gezien een verheugende gang van zaken geweest. Hier kwamen geen mili taire acties aan te pas. De basis is toen gelegd voor een christelijke samenleving, waaruit veel zendingswerk is verricht. Sprekers causerie groeide uit tot een getuigenis, die diepe indruk maakte, toen hy o.m. verklaarde, dat de aan wezigheid van verschillende rassen reen probleem is voor het Christen dom in Z.-Afrika, doch een taak, geen verlegenheid, doch een gelegenheid om een roeping te vervullen. Hoewel po litieke verschillen in de Z.-Afrikaanse kerken doorwerken, welke hij zyn toe hoorders op om straks mee te helpen ile formule te vinden, dat de kerken "én worden en een bydrage te leveren lot versteviging van het kerkelyk gods dienstig leven in Z.-Afrika in dienst van de naaste en tot eer van God. Schietpartijen in Libanon In Beiroet is vanochtend geschoten op mensen, die van de voorsteden naar de stad gingen, kennelijk door aanhangers van oud-president Sjamoen, die nale ving van de door hen afgekondigde alge mene staking wilden afdwingen. Ver scheidene mensen werden door de ko gels getroffen, vier gewonden zijn over leden. In Tripolis is de toestand gespannen als gevolg van nieuwe vechtpartijen op zondag tussen twee stammen uit de omgeving die reeds jaren in onmin leven. In de afgelopen weken zijn door deze vechtpartijen reeds dertien men sen om het leven gekomen. D bevol king wilde vandaag aanvankelijk uit protest in staking gaan doch na een oproep van premier Karami is zij toch aan het werk gegaan. Paratyfus te Utrecht (Speciale berichtgeving) Meer Utrechtenaren dan gewoonlijk hebben op het ogenblik last van paratyfus, maar het verloop van deze ziekte is zo mild, dat er van genees kundige zijde geen bijzondere maat regelen nodig worden geacht. In de meeste gevallen zyn de ter kennis gekomen ziektegevallen zo mild zelfs, dat het niet nodig is er het werk voor te onderbreken. Als oorzaak wordt mede gedacht aan de vakantie-tyd, waarin velen gingen kamperen. Niet alle kampeerplaatsen in binnen- en buitenland voldoen aan de eisen, die uit hygiënisch opzicht gesteld dienen te worden. INDONESIËRS VERVINGEN NEDERLANDERS BIJ GAROEDA De Indonesische minister voor Ver bindingen, Soekardan, heeft verklaard, dat de luchtvaartmaatschappy Garoeda erin is geslaagd 75 van het Neder landse KLM-personeel dat begin van dit jaar als gevolg van de anti-Nederlandse campagne Indonesië verliet, door Indo nesiërs te vervangen. Voorts maakte hij bekend, dat de Ga roeda verwacht in 1960 drie straalvlieg tuigen aan haar vloot toe te voegen, die gefinancierd zullen worden met lenin gen van de Export-Importbank. Duitse jongeren op bezoek Enige maanden geleden ging een aan tal leden van de gemeenteraad in het raam van de Beweging van Europese Federalisten op bezoek in Recklinghau sen, welke uitgang is gevolgd door een tegenbezoek van het jongerenkoor uit voornoemde stad vergezeld van burge meester H. Auge op zaterdag, zondag en maandag. Het gezelschap werd zaterdag ontvan gen in het raadhuis waar het welkom werd geheten door de loco-burgemeester mr. dr. J. Hazenberg, die o.a. opmerkte, dat in Recklinghausen veel industrie is, maar toch ook veel natuurschoon is be waard, terwyl het bovendien in het be zit is van een cultureel centrum. Hy wees er verder op, dat de uitwisseling van bezoekers het contact tussen de vol ken bevordert en zei te hopen, dat dit bezoek van de jeugd zal bydragen tot een betere verstandhouding. Mevr. mr. C. M. s'Jacob-Des Bouvrie, voorzitster van het comité van ont vangst, sprak in het byzonder speciaal de jongeren toe, besluitend met hun een prettig verblijf toe te wensen. Burgemeester Auge had vervolgens het woord om o.a. te verklaren: als wjj denken aan het leed, dat Nederland in de oorlog is aangedaan, dan distan tiëren wy ons daarvan. Dat zo iets zich nooit weer zal herhalen is een opgaaf voor de jeugd. Gisela Keiler dankte voor de ont vangst, waarna een lied werd gezongen. Er volgde een rondrit door de ge meente met een bezoek aan het strand en het Kasteel Oud-Wassenaar, waarna de ingezetenen hun logé's aan het Dorpscentrum kwamen afhalen. Zaterdagavond gaf het koor een uit voering in het Dorpscentrum, waarby het podium behalve met bloemen was versierd met de vlag van de BEF waar op de wapens van Wassenaar en Reck linghausen verbonden door een brug, dit geflankeerd met vlaggen. Behalve op de goede zang werden de aanwezigen ver gast op de vertoning van de film „Vrij- buiters" en „En de zee was niet meer. An,8terdam Uit flat f 12.000 aan juwelen gestolen Zaterdagavond is ingebroken ln een parterreflat aan de Montfoortlaan te Den Haag. Ontvreemd werden uit een kast in de slaapkamer een platinaring met paarlen en diamanten, een witgou- den horlcge met paarlen en diamanten, een gouden horloge, een hanger, en ket tinkje en tot sieraden verwerkte gouden munten. De waarde van het gestolene bedraagt f. 12.000. Prijswinnares Elly Ameling in ons land terug (Speciale berichtgeving) De Rotterdamse sopraan Elly Ameling, die vorige week op het 20ste internatio nale muziekconcours in Genève de eerste prys voor zang won is zaterdagavond in Rotterdam teruggekeerd. De afgelopen week heeft zij met de winnaars uit de andere categorieën een tournee gemaakt door Zwitserland. In de Franse stad Mul house heeft zy ook een concert gegeven. Hoewel haar prestige in het buitenland sterk gestegen is en de weg naar de bui tenlandse concertzalen open ligt, heeft zy nog geen definitieve aanbiedingen ge kregen By haai- aankomst in Rotterdam ver klaarde zy voorlopig in ons land te bly- ven zingen en haar programma, dat al vastlag, voordat zy de prys in Genève won af te werken. Gemeentebegrotingen '59 moeten sluiten (Van onze Haagse redactie) Mede namens zyn ambtgenoot van Financiën, heeft de minister van Bin nenlandse Zaken. Bezitsvorming en PBO, de gemeentebesturen per circu laire verzocht, er in hun financieel be leid van uit te gaan, dat de dienst 1959 op basis van de thans bekend gemaakte uitkeringsbedragen sluitend zal moeten worden gehouden. Daarby zal, indien nodig mocht blijken, naar het oordeel van de regering ook een ombuiging van de stijgende lijn der gemeentelijke uit gaven moeten worden aanvaard. In de circulaire wordt medegedeeld, dat, in afwachting van de totstandko ming van een op het jaar 1959 betrek king hebbende wettelijke regeling van de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten, op de voor dat jaar te verwachten uitkeringen uit het gemeentefonds voorlopig voorschotten zullen worden verstrekt tot een bedrag per inwoner, gelyk aan resp. 150 en 143 van de voor 1958 voor de ge meente geldende basisbedragen van de algemene uitkering en van de belas tinguitkering. Met de bepaling van het bedrag dezer voorschotten wordt uiteraard niet voor uitgelopen op de vaststelling van de de finitieve uitkeringen voor 1959, welke, bij eventuele inwerkingtreding van de in uitzicht gestelde nieuwe financiële-ver- houdingsregeling met ingang van 1959, naar mag worden aangenomen, volgens geheel andere normen zullen worden berekend dan de uitkeringen krachtens de regeling 1953/1958. Dodelijke val van 13 meter Vanmorgen is de heer Langeveld, uit de Bajonetstraat te Rotterdam, uit de vierde etage van de stelling van de in aanbouw zynde electriciteitscentrale aan de Waalhaven gevallen. Hy maakte een val van 13 meter op een yzeren plaat. In de loop van de ochtend is hy overleden. MADUP'^AM HED 770.754 BEZOEKERS. (Van onze Haagse redactie) Gisteren is de Miniatuurstad Maduro- dam gesloten: het afgelopen seizoen bracht deze bezienswaardigheid 770.754 bezoekers, tegen 723.630 in 1957. Dank zy de Expo te Brussel was het aantal buitenlandse bezoekers zeer groot MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 13 oktober Veemarkt: Aanvoer ln totaal 1704. Vette koelen en assen 1054; varkens 659. Notering vette koelen le kw. 30/330, 2e kw. 275/295. 3e kw. 255/265; varkens (lev. gew.) 194, 192, 190 per kg. Zondag brachten de gasten een be zoek aan het Dierenpark en vandaag aan de melkfabriek Menken en het j Rijnlands Lyceum, waarna weer het af- i scheid kwam. VAN PAARD GEVALLEN Zondag viel in de duinen de 33-jarige mej. I. M. Vanhee van haar paard en liep een schedelbasisfractuur en een hoofdwond op. Zij werd naar de Ur- sulakliniek vervoerd. INBREKERS AANGEHOUDEN In de nacht van zaterdag op zondag trof een surveillerende politiepatrouille op de Groothaesebroekseweg vier man nen in de leeftyd van 18 tot 23 jaar aan. De jongemannen hielden zich op in de nabyheid van een vrachtauto en bleken in het bezit te zijn van een groot aantal inbrekerswerktuigen. De auto was in dezelfde nacht in Scheveningen ontvreemd. De jongelui werden naar het politiebureau gebracht. Zij beken den daar de vorige nacht in een voet baltent te Den Haag te hebben inge broken. UITSLAGEN SCHIETWEDSTRIJDEN Op de schietbaan van de Wassenaarse politie en op het Marinevliegkamp Val kenburg werden vorige week de jaar- lykse schietwedstryden gehouden om de Valken-wisselbeker, welke werden geor ganiseerd door luitenant ter zee-waar nemer H. M. Juta, personeelsofficier op Valkenburg. De deelnemers waren Kon. Marechaussee Den Haag, de Haagse Politie Schietvereniging (HPSV), de Schietvereniging Oranje Nassau uit Den Haag, het Marinevliegkamp Valkenburg, de Wassenaarse Politie Schiet- en Sport vereniging (WPSS) en het Marine Op komstcentrum Voorschoten. Het eerste treffen was in Wassenaar op scherp ge weer, waarby Valkenburg met 237 pun ten de wisselbeker won. Twee was WPSS met 233 p. De 3e en 4e plaats deelden HPSV en MOC met 230 punten, voorts Oranje Nassau 227 en Mare chaussee 206 p. De beste persoonlyke prestaties waren S. H. L. Westra (O.N.) 80 p.. W. Smeeman (WPSS) 79 p., As- selt, Valkenburg 78 p. Op de tweede dag werd de wedstrijd op pistool gehouden, waarby geen ge bruik mocht worden gemaakt van het eigen wapen. Er werd geschoten met gloednieuwe dienstpistolen, wat op de prestaties invloed had. De uitslag was: MOC 211 p., Valkenburg 200 p.. Oranje Nassau 191 p., HPSV 187 p., WPSV 171 p. en Marechaussee 153 p.: de persoon lijke prestaties: W. S Driebei (Or. Nas.) 71 p., Asselt 71 p., W. P. de Broeck (WPSS) 70 p. De pryzen werden uitgereikt door ka- pitein-ter-zee-vlieger W. O. P. R. Aer- nout, commandant van Valkenburg. Maandag 13 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers Ned. '53 33i Grootboek obl. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% Ned. *53 (3%) Ned. '56 3 Ned. '48 3% Ned. '54 3% Ned. '55 I 3'/* Ned. '55 II 3% Ned. '37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Cert. NWS 2(2 Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 Ned. W.B. 6% Clt. Handl. enlnd. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmij Amst. Rubber Dell My .en (Ver.) H.V.A Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert. Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens cert Müller en Co. N.B. Ned. Kabelfabr Philips 348 y Philips pref--- Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon. Petr. (f. 20.— idem (50 A f.20.— Holl. Amer. lyn Java China Paket K.LM Ned. Stoomv. Mij. Kon. Paket My Stoomvaart Mij. Ned Nievelt Goudr. cert, v. Ommeren cert. Kon. Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3H) 3 93 y4 Den Haag 1954 3 koers v heden 93% 93% 78% L 92% 92% 93% 93% 92% 92H 92% 92% 85% 85 88 87% 87% 87% 90% 90 ii 89 %B 89% 90A 90 95A 95% 94% 94% 58 57% 92% 92% 109% 109H NDELEN 35 35 92% 93 188B 186 70 70iV 123.85 124.30 112% 113% 25 25% 90% 91 13 12% 216% 220% 19115 325 328% 185% 189% 324 328% 316% 318 293 294% 348% 351% 170 170% 408% 415% 196 198 173% 177 745 767 180.— 184.20 180.— 185.40 147% 150% 131 131% 100.30 100.50 151% 152% 133% 134 138% 140 130% 130% 242% 245 127 127 128% 127% Pro-Nasseriaanse kolonel uit Irak „weg-gepromoveerd" Kolonel Salam Aref. de afgezette vice-premier van Irak, is gisteren per vliegtuig uit Bagdad naar Bonn ver trokken om zijn nieuwe functie van ambasadeur van Irak in West-Duits- land op zich te nemen. Het vliegveld van Bagdad was zwaar bewaakt door veiligheidstroepen. Kolonel Aref werd op 30 september ontheven van zijn functie van vice-premier en minister van Binnenlandse Zaken. Het vertrek van kolonel Aref die vanwege zijn sympathieën voor de Egyp tische dictator „de Nasser van Irak" wordt genoemd wordt door waarne mers gezien als een duidelijke neder laag van Arefs socialistische Baath- party. De Baathisten hadden gewild, dat de kolonel in Irak zou blijven. Aref zelf zou weinig voelen voor de functie van ambassadeur te Bonn. Door deze benoeming is een slag toegebracht aan de pro-Nasseriaanse stroming in Irak. Djoeanda in Zuid-Slavië De Indonesische minister-president Djoeanda is vanmorgen met een speciale trein in Belgrado aangekomen, voor een officieel bezoek van tien dagen aan Zuid- Slavië. Het gezelschap, dat behalve me vrouw Djoeanda en de secretaris-gene raal van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Soewito Koe- soemowidagdo, ook een aantal burger lijke en militaire autoriteiten omvat, werd op het station verwelkomd door de vice-president van de Zuidslavische Federale Uitvoerende Raad, KardelJ, en talrijke Zuidslavische autoriteiten. BEURSOVERZICHT Hausse stemming AMSTERDAM, 13 oktober Er heerste vanmiddag een hausse- stemming op de beurs. Dit gold vooral voor aandelen Kon. Olie en Unilever. Op de door de Amerikanen geleverde wetenschappelyke prestaties met de maanraket „Pionier", verwacht het Damrak een vast Wallstreet en hierop werd vooruitgelopen. Aandelen Kon. Olie liepen op van f. 185 tot f. 185.40 tegen de vorige sloCprys van f. 180. Het fonds lag tevens circa f. 1.50 boven pariteit Amerika. Het klimaat van de markt werd tevens verbeterd door de verlenging van het bestand door Peking in de Straat van Formosa met 14 dagen, welke beslissing in Amerika gunstig werd ontvangen. In de Philipspapieren werd vlot gehandeld: Amerika gaf we derom blyk van belangstelling. Welis waar hadden de hoeklieden nogal wat aanbod, doch dit verhinderde niet, dat de koerswinst voor deze aandelen circa 4 punten beliep. Aku's bleven in een kalme markt 3 punten boven vry dag j.l. Voor Unilevers bestond ruime belang stelling. Het publiek was koper doch verreweg de grootste vraag voor de margarineaandelen ging uit van de premiemakelaars, die grote premies in dit fonds hadden afgesloten. De koers- styging t.o.v. de vorige slotprys bedroeg circa 8 punten. De aandelen werden verhandeld op 416 417. KLM pryshou- dend. Op de Scheepvaartmarkt bleven de koersen binnen nauwe grenzen vergele ken by die van vrijdag. Van de hoofd fondsen in de cultuursector verbeterden certificaten Deli zich tot f. 124.50, plus f. 1.10. Amsterdam Rubbers monteerden één punt, HVA's plus 2 punten. Staats fondsen pryshoudend, doch voor de Staffellening vast. WISSELKOERSEN Amsterdam, 13 Oktober. Londen 10.56%—10.56%; New York 3.76i$_3.77A; Montreal 3.88%—3.88%j Parijs 89.75—89.85; Brussel 7.58%— 7.58%Frankfort 90.38—90.43; Stock holm 72.88%—72.93%; Zurich 86.52— 86.57; Züruch (vr. fr.) 87.85%—«7.90%; Milaan 60.56%—60.61%; Kopenhagen 54.64—54.69; Oslo 52.82%—52.87%; We nen 14.59%—14.60%; Ankara 3.79%— 3.80: Praag 52.84-52.94; Lissabon 13.26% —13.28. Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 93% 93% Premieleningen A'dam '53 3 94% A'dam '51 2% 94 95% A'dam *56 12% 84% 84% A'dam '56 II 2% 94% 94 Eindhoven '54 2% 85 85 Enschede'54 2% 84% 84% Den Haag '52 I 2% 94% 93% Idem II 2% 94% R'dam '52 I 2% 95 95B Idem II 2% 93% 94% idem '57 2% 104% Utrecht '52 2% 97% 96 Z.-Holl. 1957 2% 102 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 239 239 HB.U. eert218 219% Rott. Bank 199% 200 Twentsche Bank 179 180 Industrie Ondernemingen Albert Heyn257% Borneo Sum. H. My. 43% 46 Ned. G. en Sp. fabr. 201% 204 Kon. Ned. Grofsm. 119L 118 Intematio88% 89 Rott. Droogdok My. 510 511 Tieleman en Dros 8% Ned. My. Walv.vrt. 80% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 6B Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29 A 29% Intern. Nickel88% 92 Anaconda 60% 62% Bethlehem Steel 49% 51% Cities Service 5960% General Motors 48% 49% Kennecott102% 103% Shell Oil 64% 66% Republic Steel 82% 82% Union Pacific 30% 31^ Un. States Steel 81V4 84 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving 87% Leiden 1947 3% R'dam '37 I-III 3% 93% 93% 87% 93 Aandelen V.K. 10/10 Edelmet. Kon. AA 46% Pref. w.a. idem 53% 53%GB Electrolas B 430 Holl. Constructie 456 456 Ing. bur. v Bouwnyv. 147 Int. Kunststoff. Ind. 43% 42% Leidsche Wolspinn Sikkens Lakfab. '53 165 170 504 505GB Ver. Touwfabrleken 192 192 Wernlnk's Betonm. 90 90 Van wyk Textiel 62%GL 97 97

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9