Twee Leidenaars veroorzaakten in Alplien zeer zware autobotsing Ongeluk liep nog vrij goed af De gestolen kunstvoorwerpen uit Rijksmuseum weer in Amsterdam Nederlandse eensgezindheid in de Europese integratie-actie 97ste jaargang Maandag 13 oktober 1958 Tweede blad no. 29567 Zaterdagmiddag omtreeks half drie werd de omgeving van Zwanendrift in de Hoorn opgeschrikt door een hevige klap en toen de bewoners aldaar gingen kijken, zagen zij tot hun schrik een tweetal personenauto's vrijwel geheel vernield op de inrijweg naar de Nederlandse Spanbeton Maatschappij liggen en staan. Vit een nader ingesteld onderzoek bleek, dat twee autobestuurders op de noorde lijke rijbaan van de Rijksstraatweg met snelheden van ongeveer 100 km. per uur op elkaar waren ingereden. De bestuurders, beiden inwoners van Leiden en enige andere inzittenden kwamen er gezien de snelheid waarmee werd gereden en de vernielingen aan de auto's, nog betrekkelijk goed af. De bestuurder van de uit de richting Leiden komende auto, een student uit de Sleutelstad, liep een gebroken linker middenvinger op en enkele ontvellingen aan handen en gezicht, terwijl de be stuurder van de uit de richting Alphen komende auto een lichte hersenschud- Het huis aan het meer T.I.G. ZORGDE VOOR EEN UITSTEKENDE OPVOERING Loop je steeds met ampullen morfine in je zak om je uiteindelijk van het leven te beroven of zie je er niet tegen op om je broer op koelbloedige wijze te vergiftigen ook dan kun je de wereld niet anders dan als een poel van ellende beschouwen. Deze hoofdtrek heeft Hugh Mills in „The house by the lake" op vrij geraffineerde wijze uitgewerkt. De toneelvereniging „Tot Ieders Ge noegen" verscheen namelijk met dit spel in drie bedrijven zaterdagavond in de Schouwburg op de planken en deze ver eniging is er in geslaagd om een uit stekende opvoering van „Het huis aan het meer", mede dank zij de goede ver taling van Alfred Peter, te geven. De regisseur A. Arentsen heeft ook voor de meeste rollen de juiste mensen kunnen vinden. Zo waren vooral de hoofdrollen goed bezet Als we enige namen noemen ko men die van Cees v. Oijen en Ton Arent sen wel op de eerste plaats te staan. De laatstgenoemde had als arts een niet alleen grote, maar ook zeer moeilijke rol; maar hij heeft zich uitstekend van zijn taak gekweten. Jammer was het. dat het spel van mevr. J. MosselmanBoom, als Stella, zuster van de arts wat onnatuurlijk en weinig enthousiast aandeed. Zij remde vaak het tempo van het spel, vooral in het eerste bedrijf en het begin van het tweede. Het stuk gaat over een arts. die veel tegenslagen in het leven ondervindt Zijn huwelijk is erg ongelukkig, boven dien komt hij in grote financiële moei lijkheden Hij besluit om met behulp van zijn 'zuster zijn halfbroer te ver moorden om op deze wijze de aandelen van een houtzagerij in handen te krij gen. De opzet gelukt en het lijk wordt onder het ijs van het bevroren meer ver borgen. Het wordt door detective Ho ward gevonden en de vrouw van. de ver moorde, maar de mening van de politie, de verdachte. De detective zorgt echter voor een grote wending: aan het eind van het stuk zijn het tenslotte de werkelijke da ders, die in de politie-auto stappen. Het best gespeelde gedeelte was onge twijfeld de psycho-analyse en de daarop volgende hypnose van de dokter bij zijn ongelukkige vrouw. Bij dergelijke scènes kwam het spel van Ineke Hellinga ook beter uit, want in het begin had zij nogal moeite om op gang te komen. Dit zelfde kan gezegd worden van Tiny Beekman, als de vrouw van de ver moorde. Al met al hebben de aanwezigen een goede avond gehad; men is zich in ieder geval bewust geworden van de negatieve tevenshouding van mensen die in deze wereld niets dan ellende weten te be speuren. PROF. DR. W. BRAND NAAR INDIA EN DE FILIPPIJNEN Prof dr. W. Brand te Voorschoten heeft een uitnodiging aanvaard om in opdracht van de Unesco tezamen met een andere deskundige een bezoek te brengen aan India, Birma, Thailand en de Filippijnen om in deze landen te on derzoeken welke behoefte er bestaat aan een inventarisatie van de benodigde en aanwezige wetenschappelijke en techni sche werkkrachten en wat er tot nu toe op dit gebied is gedaan. Prof. Brand, die hoogleraar is in de economie der met- westerse landen aan de Leidse Univer siteit, is 7 oktober vertrokken. De duur van de uitzending is gesteld op onge veer drie maanden. Officiële publikaties GESLOTENVERKLARING Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat het Utrechse Jaagpad, voorzover gelegen tus sen de Catharinastraat en de Hoge Rijn dijk, met ingang van heden voor de duur der werkzaamheden aldaar is afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij en trekdieren en vee. in beide richtingen. ding opliep en eveneens enkele ontvel lingen aan hoofd en handen. Beide gewonden zijn door de artsen Pilon en Stehouwer behandeld en vervolgens per ziekenauto naar het Academisch Zieken huis te Leiden vervoerd. De aanrijding ontstond doordat de student komende uit de richting Leiden ter plaatse een andere personenauto aan het inhalen was, waarbij hij met een snelheid van meer dan 100 km. reed. Toen hy naast de ingehaalde auto was, Links de auto van de Leidse stu dent, rechts de auto van de Leidse vertegenwoordiger zag hij plotseling de tegenligger be stuurd door de Leidse vertegenwoordiger aankomen. Wel probeerde de student de andere auto nog te ontwijken door nog verder naar links uit te halen, maar een botsing was toen al niet meer te voor komen. De auto van de student werd omver gegooid, waarna de wagen op de zijkant bleef liggen, de andere wagen draaide enkele keren in het rond, waar bij de chauffeur op straat werd geslin gerd, om tenslotte in tegenovergestelde richting weer tot stilstand te komen. Beide inzittenden werden direct door de omwonenden geholpen en uit hun benarde positie bevrijd. Overal over de weg lagen brokstukken van beide wa gens, waaruit duidelijk bleek hoe hevig de botsing geweest was. Gelukkig voor het verkeer waren beide wagens naast de rijweg terecht geko men, zodat het overige verkeer normaal kon doorgaan. Beide wagens zijn door de kraanwagen van de fa. Boot wegge sleept. Geslaagde wandelmarsen Door de gezamenlijke wandelvereni gingen, aangesloten bij de wandelkring Leiden en omstreken werd op de jaar lijkse algemene ledenvergadering beslo ten 11 oktober 'n speciale tocht te orga niseren om enkele verenigingen, die door omstandigheden in ernstige financiële moeilijkheden waren geraakt, te steunen en zo was het zaterdagmiddag weer ge zellig druk in Oud-Hortuszicht. Niet minder dan 250 tippelaars hebben in de omgeving van Leiden bij fraai weer gezellig gewandeld over afstanden van 10 en 15 km. Naast vele individuelen noemen wij de volgende groepen, t.w. Gymnastiekver. Spairta (Leiderdorp), 2 groepen; Leidse Houtschool, 4 groepende Rippers (Ryp- we tering)Hyacintha (Noordwijk); Zwieten (Zoeterwoude) 3 groepen. Gezien het grote succes zal deze huts- pottocht zeker voor herhaling vatbaar zijn. Zondag heeft de wandelsportvereniging Zwieten uit Zoeterwoude met 55 wande laars (2 groepen deelgenomen aan de wandeltochten van „De Mussen" in Gouda. Buiten de groepsprijzen mochten zij nog een extra prijs in ontvangst ne men. Hlet parkoers in de omgeving van Gouda was zeer fraai en het enthou siasme bij de deelnemers groot. COLLECTE NED. ORGANISATIE VOOR INT. BIJSTAND Het Leidse werkcomité van de NOVIB (Ned. Organisatie voor Internationale Bijstand) zal in de week van 20-25 ok tober een huis-aan-huis-collecte en op zaterdag 25 oktober een straatcollecte organiseren. Deze plaatselijke collecte is een onderdeel van de inzamelingsactie, die in het gehele land gehouden wordt om de NOVIB aan middelen te helpen om enige door haar ontworpen projec ten te kunnen realiseren. Als inleiding tot deze inzamelingsac tie zal de voorzitter van het bestuur van de NOVIB, prof. dr. ir. E. de Vries, donderdag om 4 uur in het Stadhuis een lezing houden over het onderwerp „Daadwerkelijke Internationale Bijstand Problemen en Perspectieven". De foto, welke wij vrijdag j.l. publi ceerden van de penning, welke aan prof. Hoenderdaal is aangeboden, bij zijn ambtsaanvaarding als Leids hoogleraar, was niet vervaardigd door de heer A. v. Vliet, doch door de heer J. Wolfslag. Hervormd studentenwerk in Leiden Bij de aanvang van het nieuwe stu diejaar is een folder verschenen, waarin de hervormde studentenpredikant, dr. K. E. M. Oppenheimer, enige gegevens verstrekt over het hervormde studenten- werk in de komende maanden. Dr. Oppenheimer stelt zich o.a. voor een drietal cursussen, t.w. over de Hervormde Kerk, de problema tiek van het mens-zijn en „man en vrouw", te houden. Voor hen, die zich interesseren voor het probleem „De weg van Israël", waren in de woning van de studenten predikant (Fagelstraat 53) enkele bijeenkomsten belegd. Het avond gebed zal ook dit studiejaar, met ingang van vrijdag 24 oktober, weer wekelijks in het koor van de Pieterskerk worden gehouden. Voor de conferenties is dit maal het thema „Een houding in de Tijd". Prof. dr. W. Banning spreekt over „De spanningen, waarin wij leven" en dr. J. M. de Jong (conrector Theol. Seminarie Herv. Kerk) over „De mens van onze tijd tegenover het geheim van Christus". Voor het eerst zal bovendien een tweedaagse interacademiale studenten conferentie plaats vinden. Het onder werp is: Ontmoeting met de Hervormde Kerk (een soort „Hervormd beraad"). Prof. dr. J. de Graaf en prof. dr. P. J. Roscam Abbing zullen vermoedelijk als sprekers het woord voeren. Voorts wordt in deze folder, welke zich richt tot alle hervormde studenten, ongeacht hun richting, vrijzinnig of orthodox en zeer in het bijzonder tot hen, die zich willen oriënteren en tot geen Kerk behoren, aandacht besteed aan het culturele kerkewerk, de catechese en het kringwerk. DR. P. C. ZWAAN NAAR COLOMBO Dr. P. C. Zwaan te Voorschoten is door de Unesco uitgezonden naar Ceylon om de in het nationaal museum te Colom bo aanwezige verzameling kostbare ste nen te onderzoeken en te classificeren. Dr. Zwaan is verbonden aan het Rijks museum voor geologie en mineralogie alhier en directeur van het laborato rium van de Stichting Nederlands In stituut voor wetenschappelijk onderzoek van edelstenen en paarlen. Hij is om streeks 10 oktober via Parijs naar Cey lon vertrokken. De duur van de uit zending is gesteld op drie en een halve maand. De vier uit het Rijksmuseum gestolen gouden kunstvoorwerpen zijn weer in Amsterdam. Zaterdagochtend heeft en rijksrechercheur van het Bureau Interpol in Den Haag de stukken uit Keulen naar Vaals gebracht en ze daar aan politiefunctionarissen van het Bureau Leiseplein overgegeven, onmiddellijk kwamen de hoofd-direc- teur van het Rijksmuseum, jhr. dr. I. C. Roëll de directeur, dr. A F. E. van Schendel, en de secrtaris van het mu seum Ton Koot, om de voorwerpen in ogenschouw te nemen. Men vermoed de, dat de reparatie van de zwaar be schadigde beker van kapitein Cornelis Schrijver, mee zal vallen. Op zaterdagochtend 27 september om half acht werd een diefstal door perso neel van het Rijksmuseum ontdekt. De politie neemt aan. dat de man in de vroege ochtend zijn slag heeft geslagen. Zoals bekend, wordt de 40-jarige beroeps Inbreker Karl Heinz Bergk uit Keulen door de Duitse politie als de vermoede lijke dader van deze inbraak beschouwd. Hij is via een klein raam. in de bui tengevel, dat een paar meter boven het Congres te Roermond Europese Beweging (Van onze correspondent) Zaterdag hebben de Europa-Federalisten zich in één aangesloten front van de beide totnutoe afzonderlijk werkende bewegingen aan het Nederlandse volk voor gesteld. Aan dit demonstratief congres was een reeks besprekingen voorafgegaan, welke leidden tot een samengaan van de beide voor de bevordering der Europese eenwording in ons land werkzame organisaties, te weten de Nederlandse Raad der Europese Beweging en de Beweging der Europese Federalisten (BEF). Alle individuele Nederlanders, die de Europese integratie voorstaan, maar ook de grote maatschappelijke en poli tieke organisaties, die zich met deze actie verenigen, zijn nu in een homo gene en representatieve beweging van groepen met zeer verschillende levens overtuigingen voor de gemeenschappe lijke Europese zaak verenigd. Eerder was er al een hoofdbestuur van de nieuwe „Europese Beweging in Neder land" gevormd uit afgevaardigden van de grote politieke partijen, van de werk gevers- en werknemers-organisaties, uit de Nederlandse Jongerenraad, en uit de groep individuele personen, voorkomend uit wetenschappelijke, sociale, economi sche religieuze en culturele kringen van ons volk. Dit hoofdbestuur heeft zaterdagmor gen te Roermond zijn eerste officiële bijeenkomst gehouden. Tot algemeen voorzitter is benoemd mr. H. R. Nord uit Den Haag, totnutoe voorzitter van de B.E.F. De voorzitter van het con gres, dr. H. Brugmans uit Brugge, her dacht in weemoed het overlijden van Paus Pius XII, die hij om diens werken en streven als een grote Europeaan en een groot Federalist kenschetste. „Europa van zes" gangmaker De staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, de heer E. H. van der Beugel, bracht de gelukwensen der regering over aan de nieuwe organisatie der Europese beweging in ons land. Hij legde er de nadruk op, dat de Neder landse regering het „Europa van de zes" ziet als gangmaker en centrum souterrain ligt. naar binnen gegaan en ook weer verdwenen. Om de afdeling „vaderlandse geschiedenis", waar de vi trines met de voorwerpen stonden, te bereiken moest hij andere ruimten van het museum passeren. Dit laatste was overigens niet moeilijk. Toen de recher che die zaterdagmorgen ter plaatse kwam stond het raam open en de slui ting was niet geforceerd. Het is dus mo gelijk. dat hij tevoren het kleine raam open heeft kunnen zetten. De recherche heeft kunnen vaststel len. dat Bergk drie dagen voor de in braak in een klein hotel in Amsterdam heeft gelogeerd. Mn neemt aan. dat hij zonder een medeplichtige heeft gewerkt Alleen al zaterdagmorgen nee ft de re cherche van het Bureau Leidseplein 33 waardeloze tips gekregen naar aanlei ding van de publikatie van een foto van Bergk. Er is niets speciaal aan zijn ge laat en er lijken zoveel mensen op hem. dat de politie voorlopig niet van plan is cm in Nederland een foto van hem te laten publiceren. De kunstvoorwerpen zullen, als de recherche ze niet meer voor haar onderzoek nodig heeft, aan het Rijksmuseum worden teruggeven. Dr. Van Wengen over „Caraïbische muziek" De afd. Leiden van de Kon. Ned. Toonkunstenaars Ver. was zaterdag avond met haar introducé's te gast in het Museum voor Volkenkunde, waar dr. G. D. van Wengen in de collegezaal voor deze afdeling een lezing hield over „De Caraïbische muziek en haar her komst". De voorzitter der afdeling, Iskar Ari- bo dankte voor deze gastvrijheid, heette de aanwezigen en in het bijzonder de spreker welkom en herdacht in enkele sobere woorden de onlangs nog zo on verwacht overleden collega en penning meester van de afdeling Han Zirkzee; staande nam men enkele ogenblikken stilte in acht. Hierop kreeg dr. Van Wengen het woord, die nu zijnerzijds de gasten na mens de directeur van het museum welkom heette. Het gemeenschappelijke interesse van volkenkundige en toon kunstenaar gaat uit naar de niet-Euro- pese muziek, aldus dr. Van Wengen. Een interessant gebied is dat der Ca raïbische muziek en behalve datgene, wat men veel door radio en grammo foon kan horen zijn er nog andere, min der populaire vormen, die de moeite waard zijn. En zo reisden wij onder de volkenkun- dig-muzikale leiding van de spreker van Afrika, waar deze muziek haar oor sprong vindt, naar Zuid-Amerika, waar heen zij door de negers werd overge bracht en waar zij met Westerse ele menten werd vermengd; dan naar de eilanden en tenslotte weer terug naar Afrika: Gana en de Goudkust, waar men muzikale vormen vindt, overgeno men uit West-Indië, doch ontsprongen in Afrika! Het vlot en geheel vrij gesproken en mede daardoor zo prettig te volgen be toog, geillustreerd door kaart en band opnamen, boeide de aanwezigen ten zeerste en lokte na afloop een levendige gedachtenwisseling uit. Het hartelijk applaus onderstreepte overduidelijk het uit aller naam gesproken dankwoord van voorzitter Aribo. De KNTV had een goede avond! „WAT HEB JE D'ER AAN" Uitgaande van de Contactcommissie voor Evangeliesatiewerk wordt donder dagavond in de Marekerk een interker kelijke samenkomst gehouden. In deze bijeenkomst, welke staat onder leiding van majoor A. G. Schram van het Le ger des Heils, zal ds. H. Bouter, herv. predikant alhier, spreken over „Wat heb je d'er aan". Medewerking verlenen Frans v. d. Reyden (orgel) en het mu ziekkorps Den Haag I van het Leger des Heils. H. A. BONTE ERE-LID VAN „DONAR" De Gymnastiek- en Volleybalvereni ging „Donar" hield haar jaarlijkse le denvergadering. In zijn openingswoord heette de voor zitter de heer L. Vermond de nieuwe leden welkom op deze, voor hen eerste, vergadering. De heer H. A. Bonte werd deze avond het ere-lidmaatschap aangeboden in verband met zijn 40-jarig lidmaatschap en bovendien voor de vele diensten wel ke hij in het bijzonder aan de atletiek- afdeling heeft bewezen. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen, doch door het bedanken als bestuurslid van de heer J. v. d. Walle werd in diens plaats ge kozen de heer Bodenstaff. Er werd een commissie in het leven geroepen die tot taak heeft op korte termijn een feestavond te verzorgen. van een grotere Europese samenwer king, waarbij hij zich laat leiden door de principes, dat de bereikte eenheid van de zes niet in gevaar gebracht mag worden, en dat „de zes" slechts een werkelijke bijdrage ter verstevi ging van de Westelijke wereld kan leveren, als deze zes in hun politiek naar buiten zich zo openlijk mogelyk stellen. De rede van dr. S. L. Mansholt, vice- voorzitter der commisse van de Euro pese Economische Gemeenschap, die op het laatste ogenblik verhinderd bleek, werd voorgelezen door een lid van zijn kabinet. In die rede beluisterde men, dat dr. Mansholt de E.E.G. beschouwt als een fase op de weg naar een Euro pees economische beleid. Er zal verder naar een grotere monetaire verbonden heid gestreefd moeten worden, hetgeen zal bijdragen tot voltooiing van de sociaal economische integratie. Daarop moet volgen de politieke eenwording van Europa, gedragen en gestuwd door een volksvertegenwoordiging, welker be voegdheden in de toekomst via recht streekse verkiezingen dienen te worden vergroot. De Europese Beweging Neder land zal ertoe kunnen bijdragen, dat de mogelijkheden hiervan zo goed en snel als het kan, worden benut. Op deze congresbijeenkomst mocht prof. Brugmans o.a. de president van het Europese Hof, prof. dr. A. M. Don- ner, verwelkomen. De congresleden zijn door het Roer- monds gemeentebestuur ten stadhuize ontvangen, waar de burgemeester aan mr. Nord een boekwerk over nieuw Europa aanbood. Aan H.M. de Koningin zond het hoofdbestuur een telegram van trouw en hulde namens de in congres bijeen zijnde leden der Europese Beweging in Nederland. J Een paard dat de I liaver verdient De vierjarige Amerikaanse vol- l bloedhengst „Round Table" is se- i dert zaterdag het rijkste paard ter wereld. Toen won hij namelijk de Hawthorne Gold Cup en daarmee i een bedrag van 73.250 dollar. Round t Table's prijzentotaal kwam hierdoor op 1.336.364 dollar, het hoogste be drag, ooit door een renpaard bijeen i gelopen. Het oude wereldrecord 1 stond met 1.268.565 dollar op naam van het paard „Nashua". I Het was voor jockey Willie Schoe- i maker en eigenaar Travis Kerr l natuurlijk een gelukkige dag. Die zijn er trouwens al meer geweest, want dit was de 34e overwinning van Round Table bij een totaal van I 52 starts. Een gemiddelde dus van I bijna 100.000 gulden per wedstrijd! 2000 Haagse woningen worden goedkoper (Van onze Haagse redactie) De gemeentelijke Stichting Centraal Woningbeheer heeft voor 1944 Haagse gezinnen een welkome verrassing in petto: huurverlaging. Tegen november zullen in de nieuwe wijken Bouwlust, Berestein en Morgenrood voor een kleine 2.000 woningen de huren met 3 tot 10 gulden per maand omlaag gaan. Het betreft woningen waarvoor door de gemeente de huurcalculatie in het laatste kwartaal van 1957 werd opgezet. Dit was in de periode, dat de hoogcon junctuur leidde tot de hoogste prijzen, lonen en rentepercentages. Destijds werd aan de hdnd van de aannemingssom men de huur voorlopig vastgesteld. Door de gewijzigde conjunctuuromstandighe den zijn de huren thans meegevallen. Vergadering Tandheelkunde In de jaarvergadering van de Ned. Mij. tot Bevordering der Tandheel kunde in Maastricht is het voorstel aanvaard, om de bestaande regeling voor de honorering van tandartsen, die ziekenfondsleden behandelen, met een jaar te verlengen tot 31 december 1959. Het betreft hier de honorerings regeling, welke een einde maakte aan het conflict tussen ziekenfondsen en tandartsmedewerkers. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over maatregelen, welke door tand arts en werkgever genomen zouden kun nen worden voor het beperken van werkverlet als gevolg van noodzakelijk bezoek aan de tandarts. Door het vast stellen van een reeks praktische aan bevelingen hoopt men ook van tand artszijde een bijdrage te kunnen leveren in de bevordering van de produktiviteit zonder dat grondbeginselen van een goede tandheelkunde geweld wordt aan gedaan. BLIJFT SONIA GASKELL? Naar aanleiding van de mededeling van mevrouw Sonia Gaskell, dat zij haar functie van artistiek leidster van het De Gaulle geeft zijn tegenstanders kans Hoge ambtenaren wilden het wat al te mooi maken Generaal Charles de Gaulle heeft een paar hoge ambtenaren op hun vingers getikt, omdat zij de grenslijnen van enkele Franse kiesdistricten voor de algemene verkiezingen van de volgende maand zo hadden getrokken, dat de tegenstanders van generaal De Gaulle weinig kans zouden maken, gekozen te worden. De premier heeft elk kiesdistrict be studeerd en de grenzen aldus gecorri geerd, dat de verkiezingen een eerlijke strijd zullen zijn tussen zijn aanhangers en tegenstanders. De samenstellers van de nieuw-ont worpen verkiezingskaart van Frankrijk hadden de grenzen van verschillende kiesdistricten op zo'n manier getrokken, dat oud-premiers als Pierre Mendès- France en Edouard Daladier, benevens andere anti-Gaullistische leiders bijna zeker vanaf het begin van de verkie zingscampagne voor een verloren zaak zouden hebben gevochten. Die steden en dorpen waren namelijk buiten de kies districten van de tegenstanders van De Gaulle gehouden, die hen gewoonlijk steunen. Een groot aantal afgevaardigden van wijlen de Vierde Republiek heeft aan gekondigd, dat zij ook in de Vijfde Republiek kandidaat zullen zijn voor het parlement, maar door verscheidene nieuw-gevormde partijen worden pogin gen gedaan, de „grafdelvers van de natie" er buiten te houden. De volks-republikeinse MJt.P., de eerste niet-communistische partij, die over de komende verkiezingen heeft beraadslaagd, heeft zondag haar natio nale partijraad beëindigd met een ver klaring, waarin betreurd wordt, dat De Gaulle besloten heeft tot het weder instellen van het meerderheids-systeem van een afgevaardigde per kiesdistrict, dat in de Derde Republiek gold, in- plaats van het evenredigheids-stelsel, waaraan de MR.P. de voorkeur geeft en dat in de vierde republiek werd toe gepast. Ontleding van poesjes op Britse school bij Londen Het is „zeer ongewenst" dat huis- dieren gebruikt worden voor ontle ding op scholen, aldus verklaarde gisteren een woordvoerder van het Britse ministerie van Onderwijs. Hij leverde commentaar op pers berichten, dat katjes door kinderen naar een school te East Grinstead, bij Londen, worden gebracht op ver zoek van de onderwijzeres, voor ont leedkundige doeleinden. Volgens de woordvoerder behelst de onderwijswet niets over het ont leden van katten of iets anders. „Deze zaak is uitsluitend een aan gelegenheid van de hoofdonderwij zer en de plaatselijke instanties". De ouders van de kinderen van bedoelde school hebben geprotes teerd bij de Britse vereniging voor Dierenbescherming tegen de behan deling van de katten. De betrokken onderwijzeres had gezegd, dat deze gebruikt werden wegens schaarste van konijnen en marmotten. De poesjes waren overigens op humane wijze, met chloroform, dood ge maakt. Dubbeltjes-actie voor Poliofonds gestart (Van onze correspondent) In navolging van de Amerikaanse March of Dimes, ter bestrijding van de kinderverlamming, is zaterdagavond in de Ahoy-hal te Rotterdam het startsein gegeven tot de opmars der dubbeltjes, een actie ten bate van het Prinses Beatrix-poliofonds. Deze actie werd ingeleid door mr. J. Klaasesz, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland en voorzitter van het Poliofonds. Een deputatie van de Shell Junior Club kwam vervolgens de zaal binnen met twee wagentjes, voortgetrokken door ponny's. Na een kort woord van de heer P. van Weel, stortten zy, uit naam van de 90.000 leden van de club, 10.000 dubbeltjes in een grote ton op het toneel. Dit gebaar werkte zo inspirerend op de ruim 1000 aanwezigen in de zaal, dat er by de inzameling in de pauze f481. aan werd toegevoegd. Mr. Klaasesz kreeg als bewys van de „aftrap" een certificaat van de Shell Junior Club. De omlijsting van de start van de op mars der dubbeltjes-actie werd verzorgd door de Airmen of Note, het officiële beroepsdansorkest van de Amerikaanse Luchtmacht. Het uit 16 man bestaande orkest onder leiding van Johny O'seekee, is op een toernée van ongeveer zeven weken door Europa, en deed drie dagen ons land aan. Het succes van het or kest, dat een geheel eigen stijl heeft, was zeer groot. Onder het toeziend oog (en luiterend oor) van talrijke autoritei ten, bracht het orkest een grote ver scheidenheid van nummers. Nederlands ballet wenst neer te leggen, heeft het bestuur van genoemde stich ting eenstemmig besloten de ontslag aanvrage van mevrouw Gaskell voors hands niet te aanvaarden. Het bestuur heeft naar ons van die zijde wordt be vestigd, haar dringend verzocht zich hierover nog nader te beraden. Het acht de gerezen moeilijkheden niet onoplos baar en is van mening dat de grote artistieke kwaliteiten van Sonia Gaskell voor het Nederlands ballet niet verloren mogen gaan.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3