Algerijnse opstandelingen willen >espreking over een wapenstilstand WEERBERICHT legering van Ferhat Abbas zou een nieuive nederlaag vrezen bij le komende Kamerverkiezingen Fa. D. KRET Zn. Ambassadeursconferentie onder mr. Luns geslaagd te noemen Stoffelijk overschot van Paus naar de St. Pieter overgebracht MAANRAKET GELANCEERD 7ste jaargang ZATERDAG 11 OKTOBER 1958 No. 29566 LEIDSCH ecteur: J. W. Henny lofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Parijs) Ferhat Abbas, de leider van de Algerijnse rebellen-regering, heeft istercn in een interview met het orgaan van de FLN (het „Alge- nse Bevrijdingsfront") een rechtstreeks beroep op generaal Charles Gaulle gedaan zo spoedig mogelijk besprekingen over een wapen- ilstand te openen. Ofschoon er van die zijde wel meer proefballons deze richting werden opgelaten, was in het verleden een uitnodiging >t overleg nog nooit in deze duidelijke vorm in het openbaar gelan terd. Voor het eerst ook maakt Abbas geen gewag meer van de eis, t Frankrijk tevoren officieel het recht van Algerije op onafhankelijk- tid zou erkennen. En tenslotte gaat dit aanbod nog gepaard met de irklaring, dat een aantal Franse krijgsgevangenen men spreekt in twintig via het Internationale Rode Kruis onmiddellijk zal orden vrijgelaten. In Parijs meent men overigens, dat zich nog een reehonderd Fransen in Algerijnse krijgsgevangenschap zouden ►vinden. Volgens het partyblad „LTIumanité", dat de tekst van een toespraak publi ceert, welke Thorez begin oktober heeft gehouden, verklaarde de Franse partij leider. „Indien het Algerijnse Bevrij- ielfs Thorez keurt aanslagen af pe Franse regering heeft nog geen lling genomen ten aanzien van deze ;erijnse stap. Het is echter wel zeker, t het opperbevel in Algerije zich tegen lere vredesonderhandeling zal ver aten, omdat volgens zijn inzichten met rellen nu eenmaal niet gepraat kan irden. De reden van Abbas' aanbod schijnt schuilen in zijn vrees, dat ook de nstaande Kamerverkiezingen in Al- rij e, ten gevolge van de politieke druk n het Franse leger, opnieuw een ver etterende nederlaag voor de Algerijn nationalisten zouden opleveren. Bovendien hebben de papieren van de jN in Frankrijk zelf zelden zo laag staan als thans. Gisteren heeft zelfs Maurice Thorez, leider der Franse communisten, zich idrukkelijk gedistantieerd van de ter- ur-methoden, die de rebellen de laat- e maanden ook in Frankrijk plegen toe passen Vele verzetslieden )p Cyprus gevangen Duizenden patronen en veel wapens ontdekt De Britse troepen hebben in het ge- ied van Ererni in het zuidwesten van Cyprus 25 verzetsstrijders van de Eoka n hun bevelhebber gevangen genomen, lo is van officiële zyde in Nicosia mee- edeeld. In een dorp bij Nicosia zouden e Britten voorts de hand hebben we en te leggen op een grote hoeveelheid 'apens van de verzetsstrijders. Het zou lier gaan om circa 4000 patronen, een antal pistolen, geweren en verschei dene nieuwe machinegeweren. Een woordvoerder van het Britse ïinisterie van Buitenlandse Zaken heeft fis te ren gezegd, dat Engeland bereid al zijn wijzigingen aan te brengen in lijn zevenjarenplan voor Cyprus als lierover door Engeland. Turkije en ïriekenland bij besprekingen overeen- temming zou worden bereikt. De roordvoerder herinnerde eraan, dat iremier Macmillan op 19 juni in het jagerhuis heeft gezegd, dat het Britse >lan aanvullingen behoefde „na bespre- iingen". Aartsbisschop Makarios heeft in een vraaggesprek gezegd, dat de Griekse regering en de leiders van de Grieks- orthodoxe kerk niet aan een ronde tafelconferentie over Cyprus zullen deelnemen, tenzij de nieuwe voorstellen van de aartsbisschop als basis voor een definitieve oplossing worden genomen. Het vraaggesprek was vandaag geplaatst in het vooraanstaande Cyprische blad •Eleftheria". LOODGIETER SBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Zonnige perioden De Bilt verwacht tot morgenavond: Doordat ons land dicht bij een gordel van hoge druk blijft liggen, die zich van de Golf van Biscaye tot in Zuid- Rusland uitstrekt, zullen in het binnen land de zonnige perioden overheersen. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. Vooral de nacht zal koud 2Ün. (Opgemaakt te 10 uur). 12 OKTOBER Zon op: 6.58 uur; onder: 17.54 uur. Maan op: 6.17 uur; onder: 17.40 uur. Hoogwater te Katwyk te 2.18 en 14.41 uur. Laagwater te 10.31 en 22.51 uur.. (13/10 hoogwater te 3.02 en 15.23 uur, laagwater te 11.16 en 23.39 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina'a en een ByvoegseL dingsfront poogt op deze wijze de Franse openbare mening wakker te schudden, maakt zij een fout; de aanslagen zullen de openbare mening juist tegen haar innemen". Hij voegde hieraan toe, dat alle lagen der Algerijnse bevolking van de terroristische aanslagen van het Be vrijdingsfront te lijden hebben en dat zij er ook toe leiden, dat de Franse open bare mening zich tegen de communis tische partij keert. (Met deze laatste opmerking van Thorez komt de aap heel duidelijk uit de rode mouw: de commu nisten vrezen een grote achteruitgang van de partij, vooral nu de verkiezingen onder De Gaulle's nieuwe kiesstelsel voor de deur staan. Red. L.D.). Of het voorstel der opstandelingen regering metterdaad door onderhande lingen met Frankrijk wordt gevolgd, hangt nu in ieder geval af van generaal De Gaulle en in het bijzonder van het gewicht, dat hij tegenover Salan en Massu in Algiers in de weegschaal zal weten te werpen. (Advertentie) |BREESTP.I73»TEl.23337l Belangrijke rol Ned. Antillen en Suriname De ambassadeursconferentie 1958 te Willemstad op Curacao is gistermiddag gesloten. Na afloop deed de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, mededelingen over de bijeenkomst, die ook werd bijgewoond door de ministers-presidenten van Suriname en de Nederlandse Antillen, mr. F. D. Emanuels en de heer E. Jonckheer, en door de gouverneur van de Ned. Antillen, de heer A. B. Speekenbrink. Minister Luns noemde de conferentie buitengewoon geslaagd aangezien men op zijn gemak een afgerond geheel heeft kunnen bespreken. Het is de eerste maal geweest, dat een dergelijke conferentie in een Amerikaans Rijksdeel is gehouden, waarmee is on derstreept, dat het buitenlandse beleid een Rijksaangelegenheid is. De minister zei in dit verband zeer verheugd te zijn over de actieve deelneming van de heren Emanuels en Jonckheer. Er werden onderwerpen besproken die in het bijzonder belangrijk zijn voor de Ned. Antillen en Suriname, zoals de in- ter-Amerikaanse samenwerking in het verband van de organisatie van Ameri kaanse Staten, het werk der economi sche commissie voor Latijns Amerika, waarin het Koninkrijk zitting heeft en dat een orgaan van de V.N. is, de pro blematiek der EEG, en het standpunt van Nederland in deze kwestie. Minister Luns deelde mee, dat minis ter-president Emanuels formeel heeft voorgesteld de volgende maal de ambas sadeurs-conferentie in Suriname te hou den; deze uitnodiging werd aanvaard. Van Castel Gandolfo naar Rome Tienduizenden verdrongen zich langs route Onder enorme belangstelling is gistermiddag het stoffelijk over schot van Paus Pius XII van Castel Gandolfo overgebracht naar Rome, waar het werd opgebaard in de Sint Pietersbasiliek om maandag a.s. - voorlopig in de „Kapel van de Pre sentatie" - te worden bijgezet. Ach ter het kordon van carabinieri ston den de iniooners van Castel Gandol fo in eerbiedig zwijgen toe te zien, hoe de Paus, die zij als een ware weldoener van hun dorp beschouio- den, omstreeks half drie voor altijd van hen heenging. De gesloten lijkkist van cypressenhout (waaromheen nog een loden kist, voor zien van data van geboorte en overlij den, en een kist van iepenhout zal ko men) werd omstreeks half drie het pau selijk buitenverblijf uitgedragen op de schouders van de in paarse uniformen gestoken mannen, die de rechtopgezeten ascetische figuur van de Paus zo dik wijls in de vergulde „sedia" door jui chende menigten hadden gedragen. Het was volop zonneschijn, toen korte tijd later de stoet van een twintigtal auto's met vele kerkelijke hoogwaardigheidsbe- Het persoonlijk contact, zo zei de Ne derlandse minister, is uitermate prettig, nuttig en belangrijk geweest. Hoewel de minister zeer bepaald niet speciaal is gekomen ter bespreking van kwesties tussen twee Rijksdelen (Neder land en de Antillen) is natuurlijk een en ander wel ter sprake gekomen, waar door een nuttig inzicht is verkregen in hetgeen leeft in de regering van de An tillen. Minister Luns noemde de rol die de Antillen en Suriname in het Nederland se buitenlandse beleid spelen belangrijk. Immers dank zij het feit, dat de Rijks delen op het westelijk halfrond liggen, is het Koninkrijk bij tal van zaken be trokken. De Antillianen en de Surina- mers worden er ook steeds meer actief bij betrokken. De buitenlandse dienst tracht steeds meer de consequenties uit de onderteke ning van het statuut te realiseren, al moet uiteraard een en ander langzaam groeien, aldus minister Luns. Minister Luns vertrekt maandag in gezelschap van minister-president Ema nuels naar Suriname, waar zij in de middaguren worden verwacht. Er wordt dinsdagavond te Paramaribo een recep tie gehouden De minister zal woensdag weer vertrekken. Een Keulse politiefunctionaris met enige kunstvoorwerpen uit het Am sterdamse Rijksmuseum, welke ge vonden werden in de grote buit van museumdiefstallen in West-Europa die dezer dagen in Duitsland werd achterhaald: een ketting die aan Michiel de Rugter heeft toebehoord een keten met penning van Isbrand Gotske. een beker van Cornells Schrijver en een penning van Isaac Rockesen. Sterke vermindering werkloosheid in V.S. Economische teruggang behoort tot het verleden Uit officiële cijfers, die gisteren in Washington zijn gepubliceerd, blijkt, dat in september het aantal werklozen in de Verenigde Staten met 600.000 is vermin derd. Deze daling van het werklozen- cijfer is veel groter dan gewoonlijk in deze tijd van het jaar voorkomt. Deze vermindering van het werkloosheidscij fer is voor een belangrijk deel het ge volg van het in dienst nemen van vol wassen arbeiders. Het is de eerste be langrijke vermindering van de werkloos heid onder de volwassen arbeiders sedert het begin van de economische terug gang (recessie). Volgens de Amerikaanse minister van Arbeid, Mitchell, is de recessie in de Verenigde Staten voorbij. In een bijeen komst van Republikeinen te Elizabeth in de staat New Jersey, verklaarde hjj, dat alle belangrijke economische indi cators te zien geven, dat de economische teruggang tot het verleden behoort en dat Amerika thans bezig is een nieuw economisch hoogtepunt te bereiken. Te rekenen naar de voornaamste sa mengestelde gemiddelden zijn de note ringen op de Newyorkse effectenbeurs gisteren tot een nieuw ongeëvenaard hoogtepunt gestegen. Onder de grootste omzet van het jaar - er werden 4.610.000 aandelen verhandeld kwam een vrij groot aantal koersstijgingen voor van ongeveer 2 punten. Enkele gunstige be richten. met name, die welke van in vloed waren op de metaalaandelen, ga ven aanleiding tot deze omvangrijke handel. kleders en familieleden van de overle- ledene, uit Castel Gandolfo vertrok. De klokken luidden ten afscheid. Langs de met pijnbomen omzoomde weg daalde de langzaam rijdende stoet de heuvel van Castel Gandolfo af naar de Via Appia. De mensen aan beide zijden van de weg knielden neer bij het passeren van de lijkwagen en sloegen een kruis Op de weg naar Rome gekomen, op Ita liaans grondgebied, reden de auto's in snellere vaart. Bij de buitenwijken ging het weer langzamer. In de bebouwde kom vormde de militairen een kordon langs het grootste gedeelte van de rou te. Er heerste op sommige plaatsen een overweldigende drukte. Het verkeer van trams, bussen en auto's was geblok keerd. Absoute Toen de lijkwagen voor de St. Jan van Lateranen, de basiliek van Rome aankwam, werd hy terstond door leden van de edelgarde in hun rode tuniek, witleren broek en hoge laarzen omge ven. De leden van de Italiaanse rege ring, met premier Fanfani aan het hoofd waren aanwezig. De baar werd naar binnen gedragen, waar de kanun nik, mgr. Luigi Traglia de absoute ver richtte. De korte plechtigheid duurde een kwartier. Toen vertrok de lijkwagen voorafgegaan door 'n lange rij geestelij ken naar de St. Pieter. Voorop ging een afdeling carabinieri met omfloerste trom en een afdeling van het Italiaanse leger met vlag. Aan beide kanten van de weg stonden de mensen dik opeenge pakt. Toeschouwers waren op de ruïnes geklommen of in de cypressen om een goed gezicht te hebben. In langzaam tempo ging de stoet verder, over de Ti ber, naar de Vaticaanse Sint Pieters basiliek. Het was als een stroom van kleuren door Rome's straten: de zwart witte gewaden van de gewone geestelijk heid, contrasterend met het purperrood en het goud van de hoge prelaten. Bij elke kerk luidden de klokken. Achter de officiële stoet volgde een menigte van duizenden. Laatste eerbewijs Bij de grens van het Italiaanse gebied en dat van de Vaticaanse staat brach ten de Italiaanse autoriteiten een laat ste eerbewijs. Op het Sint-Pietersplein wachtte een menigte van een 150.000 mensen en hierdoorheen baande de stoet zich, onder het luiden van de klokken der basiliek, als met moeite een weg. Aangekomen bij de St. Pieter werd halt gehouden. Dragers droegen de kist met het stoffelijk overschot langzaam de basiliek binnen. Het koor van de Sixtijnse Kapel zette een lied in. Ach ter de baar volgden de enkele honder den leden van het pauselijke hof en Va ticaanse prelaten. Toen zij binnen wa ren, gingen de zware deuren van de St. Pieter dicht. De reusachtige menigte op het plein bleef nog even stil staan. Toen begon zij zich te verspreiden. President Eisenhower heeft gisteren minister Dulles aangewezen als zyn ver tegenwoordiger bij de begrafenis in Rome. Voorts zullen mevr. Clare Boothe Luce, de vroegere ambassadrice in Ita lië en John McCone, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor Atoom energie de Ver. Staten bij andere plech tigheden in verband met het overlijden van de Paus vertegenwoordigen. Dul les, die zelf niet katholiek is, zal alleen de voornaamste begrafenisplechtigheid bijwonen. Eisenhower is van plan zelf dinsdag een mis voor de Paus bij te wo nen, die in Washington wordt opgedra gen. Alle plechtigheden ter gelegenheid van de sluiting van de Wereldtentoon stelling op zondag 19 oktober zijn afge last ingevolge het overlijden van de Paus. Alleen het vuurwerk gaat door. NIEUWE WAARDEN FRANKEERZEGELS Drie nieuwe postzegels, resp. in de waarden van 37, 62 en 80 cent, zyn uit gegeven. De zegels zijn vervaardigd naar het ontwerp Hartz 1953, met de beelte nis van H.M. de Koningin „en profil". De zegel van 37 cent is turks groen, die van 62 en 80 cent resp. oud roze en paars. In de volgende waarden zyn thans postzegels verkrijgbaar: 1. 2. 3, 4, 5, 6. 7, 8, 10, 12, 15, 20, 25, 30, 35. 37, 40, 45, 50. 60, 62, 70, 75, 80 en 85 cent, f. 1. f. 2.50 en f. 10.— Postzegels van 2^' cent, voor zover niet buiten gebruik gesteld, mogen worden opgebruikt. Gisteren heef' Schiphol als eerste vliegveld in Europa bezoek gekre gen van een Lockheed Elcctra schroef-turbinevliegtuig. De KLM heeft twaalf van deze toestellen in bestelling, die in 1960 op het Euro pese net in dienst zullen komen. Alle trappen functioneerden goed Hedenochtend om 18 minuten voor tien Nederlandse tijd heeft de Amerikaanse luchtmacht van de raketbasis Cape Canaveral een raket naar de maan gelanceerd. Kort na de lancering werd ver klaard. dat de raket zich ..normaal gedroeg". Het kleine deel van het projec tiel waarvan men hoopt dat het om de maan zal gaan cirkelen be vat 11 kg. aan instrumenten, waar onder een kleine televisiecamera en een zender waarmee men op namen van het onbekende maan oppervlak hoopt te kunnen maken welke dan naar de aarde worden uitgezonden. De radiotelescoop van Jodrell Bank in Engeland heeft reeds radiosignalen van de raket opgevangen. Latere be richten melden, dat alle drie de trap pen van de raket goed hebben ge functioneerd. Deze tweede poging om een raket om de maan te doen cirkelen en daarbij waarnemingen te doen verrichten van de nog nimmer aanschouwde „achter kant" van de maan werd met dezelfde raket-combinatie ondernomen als de eerste poging die op 17 augustus 77 se conden na de start mislukte, namelijk de Thor-Abelraket. Deze combinatie van drie trappen heeft een totaal gewicht van ongeveer 47.000 kg. Slechts een klein 38 kg. wegend deel van de 180 kg. we gende derde trap is voorbestemd voor de tocht om de maan. Met diverse instrumenten kan de tocht van de raket worden gevolgd, doch eerst maandag zal men kunnen beoordelen of het doel. een toch om de maan, bereikt wordt. De reis naar de maanbaan duurt namelijk onge veer 60 uur. De maan staat thans gunstig in zoverre, dat haar afstand tot de aarde zo klein mogelijk is. Kernontploffingen in V.S. en Sovjet-Unie De Amerikanen hebben gisteren op het proefterrein by Las Vegas in Nevada een betrekkelijk kleine kernontploffing teweeggebracht. Het apparaat was be vestigd aan een 30 meter hoge stalen toren. De radio-actieve neerslag zal slechts zeer gering zijn, zo verklaarde de Commissie voor Atoomenergie. De Amerikaanse Commissie voor Atoom- enerige heeft voorts bekendgemaakt, dat de Sovjet-Unie haar zesde kernproef van de lopende reeks heeft uitgevoerd. Bij monde van zijn vertegenwoordiger Cabot Lodge, heeft Amerika er gisteren bij de V. N. op aangedrongen bij de ont wapeningsbesprekingen „de vaart erin te houden" door de komende besprekingen te Genève over het staken van de kern proeven te steunen. Tegelijkertijd hebben de V.S. de Sovjet-Unie gisteren mede gedeeld, dat zy ermee akkoord gaan op 10 november te Genève technische be sprekingen te beginnen over de wijze waarop men een verrassingsaanval kan voorkomen Het Westen zou vertegen woordigd moeten zyn door Amerika. En geland, Frankrijk, Canada en Italië. In zijn verklaring merkte Cabot Lodge ver der op, dat. als men komt tot verminde ring van de dreiging met kernwapens, besnoeiing van het aantal klassieke wa pens en vermindering van het gevaar van een verrassende aanval, tegelijkertijd een permanente staking van de kern proeven mogelijk is. De Rus Zorin, die hierna het woord voerde, noemde de verklaring van Cabot Lodge „diep teleur stellend". De regering van de V.S. heeft duide lijk verklaard, dat zij de kwestie van het staken der kernproeven in nauw ver band ziet met het ontwapeningsvraag- stuk in het algemeen. De V. S. zijn niet bereid te onderhandelen over een on middellijke staking van de kernproeven, aldus Zorin. „De hele wereld schreeuwt om het stopzetten van deze proeven als een eerste stap, die moet leiden tot ont wapening, maar de V.S. maken er de laatste stap van, zo vervolgde de Rus.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1