IN DE SIERTUIN TOPPEN VAN VERZONKEN WERELD IN DE INDISCHE OCEAAN 1 zaterdag 11 oktober wekelijks bijvoegsel pagina i BRITS EILANDENRIJK met FRANSE CULTUUR PC «S°r PALMEN, KANEEL EN SCHILDPADDEN (Bijzondere medewerking) Weinig dingen zijn er, die de bezoeker niet bevallen op de Seychellen. Er komen nogal eens hartstochtelijke vissers, want er is vrijwel geen land, waar zo'n overvloed aan vis is nabij de kusten als die eenzame archipel midden in de Indische Oceaan. Ook de eenzaamheid is er volop te vinden. Mensen zijn er weinig slechts drie der eilanden zijn permanent bewoond maar palmen en andere gewassen des te meer. Mooie, wuivende palmen, die zich sierlijk neigen naar de oceaan, als willen zij hun dankbaarheid betuigen jegens het water. En dan groeit er de kaneel! Waar de hellingen der heuvels niet bedekt zijn met palmen, vindt men er verwilderde kaneel in een weelderige hoeveelheid. Soms komt men ook nog wel eens een grote landschildpad tegen, die het leven gemoedelijk slijt en nooit veel haast toont. Vroeger waren er gevaarlijke krokodillen, doch de mens mocht ze niet en roeide ze uit. relds grootste producent waren, doch die tegenwoordig niet meer van veel betekenis is. Belangrijker dan de kaneel is de klapper. De kokospalmen groeien tot aan de stranden en ook tegen de hellingen. Zij leveren de bevolking klapperolie voor eigen ge bruik en kopra, voornamelijk voor de uitvoer. Verder verdienen de bijna 40.000 bewoners der eilanden hun kostje met vissen. Even bizarre als smakelijke vissen halen zij in grote hoeveelheden uit .de Indische Oceaan. Zó rijk is de zee bij de Seychellen aan vis en vissoorten, dat enige tijd gele den een „wetenschappelijk visser" tij dens één tocht op de wateren nabij de eilanden maar liefst vierhonderd voor dien onbekende vissoorten ving en dus ontdekte. En U kunt er zeker van zijn, dat de Indische Oceaan aan die weet- Dertig eilanden van graniet en twee-en-zestig van koraal vormen met elkaar de Archi pel der Seychellen. Slechts drie van die vele eilanden heb ben een blijvende bevolking, namelijk Mahé, Praslin en La Digue. Olie en vis JA, die kaneel! De plant heeft han delswaarde, want jaarlijks voert Port Victoria (de hoofdstad der Seychellen) ongeveer honderd ton kaneel-olie uit. Ook andere olie-soor ten zoals patsjoeli. Het was een Frans man, merkwaardigerwijze Poivre (Pe per) geheten, die een kleine twee eeuwen geleden de kaneel op de Sey chellen bracht. Monsieur Poivre was een wetenschappelijk gevormd man, die een hoge bestuursfunctie op het (toen Franse- eiland Mauritius be kleedde. Hij hield van de Seychellen en schonk die eilanden de geurige specerij. Misschien wel ter aanvulling van de vanille, van welk produkt de Seychellen tot omstreeks 1900 's we- Aartsbisschop Makarios van Cyprus bracht zijn bal lingschap door op Mahé. Hoe zijn de wereld en het leven daar? gierige visser nog lang niet al haar geheimen mededeelde! Het verleden DE prehistorie der Seychellen is velen even lief als de kaneel. Steeds weer boeit de (nog niet algemeen aanvaarde) theorie, dat die eilanden de brokstukken of ruïnes zijn van een ondergedoken continent, dat zich in de oertijd uitstrekte tussen Madagascar en Zuid-India. Het feit, dat dertig van die eilanden bestaan uit hard graniet, pleit voor de juist heid dier opvatting. Interessant is, wat Generaal Gordon de dappere offi cier, die in de Soedan viel door moor denaarshand na in 1882 de Seychel- Grootbloemige Chrysant De vroege chrysanten zijn uit gebloeid of staan in volle bloei; de late zullen nu spoedig bloeien; vooral de grootbloemige soorten zijn er nu volop. Die zijn niet zo gemakkelijk in eigen tuin te kweken; althans niet als grootbloemig. De meeste soor ten bloeien ook te laat in het seizoen en komen buiten niet in bloei. Wie er toch liefhebberij voor heeft, doet goed die groot bloemige soorten in potten te kweken. Flinke potten heeft U er dan voor nodig en die kun nen dan tegen half oktober bin nen geplaatst worden. Goed. ik neem aan: er zijn wel enkele van onze lezers, die grootbloe mige soorten in potten gekweekt hebben en dan dient men het weer nu goed in het oog te hou den. Nachtvorst kunnen ze be slist niet verdragen. Als de lucht naar vriezen staat, is het beter ze binnen te zetten. Zoek voor hen dan echter een lichte en luchtige plaats. Indien ze in een kunstmatig verwarmde ruimte worden gebracht, zal het blad onmiddellijk geel worden en dat moet men toch zien te voorko men. Grootbloemige chrysanten kunnen dus binnenshuis heel goed tot blpei gebracht worden, doch vergeet niet. dat ze veel water nodig hebben en dat chrysanten helemaal niet op koud leidingwater gesteld zijn. Ze zijn uiterst gevoelig voor koud water; doe er daarom lie ver een scheut warm water doorheen. De bloemist heeft nu volop grootbloemige en kleinbloemige chrysanten; dankbare snijbloe men, waarvan U best twee we ken plezier kunt hebben, doch alleen indien ze op de juiste manier verzorgd worden. Ze hebben vrij houterige stengels, die het water lang niet gemak kelijk opzuigen. De stelen van onderen met een hamer tot moes slaan is een methode, doch niet de beste. Om het water goed te kunnen opzuigen, dient men de houterige stengels van onderen met een scherp mesje over een afstand van minstens tien centimeter open te splijten. Zet ze daarna niet direct in een nauwe vaas, doch liever eerst in een emmer water. De vol gende morgen kunnen ze dan in de voor hen bestemde kannen en vazen geschikt worden. Toch zult U geen resultaat bereiken, indien ze zo maar op kaal wa ter gezet worden; chrysal dient men in het water op te lossen; per liter water heeft U één poe der nodig. Niet alleen de gewone tuin- chrysanten. doch ook Chrysan themum maximum is ideaal voor borderbeplanting en is ook een prima snijbloem. Ester Read moet U dan bestellen; deze heeft mooie, witte, gevulde bloe men en voldoet uitstekend als de grond maar niet te arm is Zij bloeit in het hartje van de zomer en moet tegen het inval len van de winter met een beet je ruigte afgedekt worden G. KROMDIJK len te hebben bezocht, als zijn visie op de prehistorie dier eilanden bekend maakte. Zij waren (meende Gordon) de „Hof van Eden" geweest.. En de vrucht van de palm, die de Fransen „coco-de-mer" noemen, zou dè Ver boden Vrucht zijn. In prehistorische tijden, aldus Gordons opvatting, vloei den de Euphraat, de Tigris, de Blauwe Nijl en een (niet meer bestaande) Jordaanse rivier samen bij de Seychel len. Hier lag dus het „Vierstromen- land" van het verzonken continent. Ik weet niet, of Gordon gelijk had, maar wel weet ik, dat de Seychellen nog steeds iets weg hebben van een aards paradijsje. DE historie der Seychellen begint laat, behelst weinig schokkende feiten en is Europees! Misschien zijn van de twaalfde eeuw af, mis schien zelfs vroeger Perziesche en Arabische zeevaarders wel op die eilanden geweest, doch zij lieten er geen sporen na. Ook de Portugezen, die er in de zestiende eeuw wel eens aan land gingen, zijn „spoorloos" ver dwenen. Pas in 1742 kwam er een aantal Fransen eens poolshoogte ne men. In 1744 keerden zij terug voor een nader onderzoek. Twaalf jaar later, 1756 plaatsten zij op Mahé een steen met inscriptie, waarop te lezen stond, dat Frankrijk de eilanden in bezit had genomen. Gevochten is er toen niet, om de eenvoudige reden, dat er in die tijd geen menselijk wezen op de Seychellen woonde en geen enkel land Frankrijk de eilanden misgunde. Pas nadat Napoleon's ster was opge komen en Engeland en Frankrijk jaren lang leefden in een toestand van „koude" of echte oorlog, was voor de Fransen het door de historie bepaalde moment van vertrek aangebroken. In 1810 namen de Britten de eilanden in bezit. Zij maakten ze tot een onder horigheid van Mauritius. Bij de Vrede van Parijs (1814), die een einde maak te aan de Napoleontische oorlcgen, behield Engeland de archipel. In 1903 ontsnapten de Seychellen aan het wakend oog van Mauritius en werden zij een aparte kroonkolonie. Dat zijn ze totnutoe gebleven. Fransstempel EERLIJK gezegd heeft het stempel, dat de Fransen in de korte tijd, dat zij er de baas waren, op de eilanden drukten, voor mij nog steeds bekoring. De Seychellen behoren tot het rBitse Gemenebest, zeker, maar de taal der bevolking is Frans, de tradi ties zijn er Frans, de zwier is er Frans en de bewoners zijn (katholieke) chris tenen. Neg heten de mensen naar Franse trant „Seychellois", nog spreekt nagenoeg iedereen op (het hoofdeiland) Mahé (waar 90% der totale bevolking woont) Frans en be trekkelijk weinigen spreken er Engels. De meeste Seychellois stammen van de eerste kolonisten af, goeddeels stoere zeelui uit Bretagne, die zich omstreeks 1760 met Afrikaanse slaven op Mahé vestigden. Voorts zijn «reel donkere Seychellois nazaten van de slaven, die de Engelse oorlogsschepen in de vorige eeuw bevrijdden na de schepen der Arabische slavenhalers in Kokosnoten worden zowel d< grote als door kleine grondei[ naars geteeldDe grote landci[ naars bereiden zelf de copra hun oogstde kleine verkopen vruchten in de regel aan copn fabrikanten. Ontmantelingder noten gt. schiedt op primitieve manier don de kleine klapperboeren. de Oost-Afrikaanse wateren te hebbe veroverd. Het is merkwaardig, da- mensen van Afrikaanse herkomst, vri wel alle sporen van Afrikaanse cultuï en talen verloren hebben. Zij zi; christenen en spreken Frans, ook al dat Frans dan iets afwijkend van hi „Hoog-Frans". Klimaat en mens® HET klimaat van de Seychellen heerlijk. Wel liggen de eilandi dicht bij de equator, maar niette min is het er aangenaam en gezor. Een koele zeebries zorgt in dè ree voor tempering der zonnewarmte, i het warme seizoen wijst de therm ome ter er in de schaduw zelden meer 85° aan. De meeste regen valt in warme periode, zo van december to mei, als de noordwestmoeson waai Dan kan de atmosfeer wel eens aa; de vochtige kant zijn. Gelukkig ligge de eilanden buiten de zone der wer velstormen en zijn onweders er hooas zeldzaam. Port Victoria is de enige „stad (10.000 zielen) van betekenis. Franse; Britten, Creolen. Afrikanen. India en Chinezen ziet men er. Zwier;; mensen, vlijtige mensen, ernstige mei sen, goedlachse mensen, zwarte, brn ne, gele, blanke mensen, al die mensa kunt U in Port Victoria gadeslaan. De toeristenindustrie is tot dusvs niet ontloken op de Seychellen. De t! stand is ook wel groot, want Mahé lis bijna 1000 km van Madagascar a ongeveer 1600 km van Mombassa ve: wijderd. Spoorwegen zijn er op Mat niet, wel 120 km verharde (aarden wegen, waarop een rit met een mogelijk is. Weinigen slechts wete; hoe mooi het is in Gordon's „Hof va: Eden". Steedse vermaken vindt nie mand er.. Zelfs de radio is er in kinderschoenen blijven steken. Eé uur per etmaal maar zendt Radio Seychellen uit, omdat de natuurlijk gesteldheid der eilanden zo is, dat d radio-ontvangst moeilijk en hier a daar zelfs onmogelijk is. Aan lucht verkeer doet men al evenmin. Wel ai scheepvaart. Zo af en toe vaart er ee: schip van Victoria naar La Digue e Praslin. En driemaal per maand is een contact-per-schip met Afrika India. Sociale onrust kennen de eilam niet. .Het onderwijs en de medis verzorging mogen er wezen. Korti het is er goed leven. (NIVANO - Nadruk verboden Gezicht op Victoria en de haven, met de lange pier en koraalriffen op de achtergrond

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 12