Libanese president Sjehab benoemt overwegend militair zakenkabinet 21.000 WEERBERICHT Traditioneel evenwicht tussen bevolkingsgroepen hersteld De gestolen Rijksmiiseumscliatten zijn nu in Keulen teruggevonden Bekende dader Vanmiddag werd Paus Pius XII overgebracht naar de St. Pieter DAGBLAD 97ste jaargang VRIJDAG 10 OKTOBER 1958 No. 29565 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. w. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Libanese president Sjehab heeft de politieke moeilijkheden in zyn land voorlopig trachten op te lossen door de instelling van een zakenkabinet, bestaande uit vier militiaren en twee burgers. Over de verdeling van de portefeuilles moet nog beslist worden. De samenstelling van het nieuwe kabinet is in overeenstem ming met de traditie van evenwicht tussen het mohammedaanse en het christe lijke bevolkingsdeel. Er waren reeds talloze pogingen gedaan om een verzoening teweeg te brengen tussen de opstandelingen van onlangs (die nu echter loyaal waren geworden, omdat zij premier Karami steunden) en de regeringsgetrouwen van voorheen, die nu opstandelingen waren geworden na de vorming van het kabinet-Karami. Zoals bekend deed de nieuwe oppositie zich vooral voor in de kringen van de (christelijke) Falangisten. De nieuwe eerste minister is thans Nazem Akkari, directeur-generaal van het kabinet van de afgetreden premier Karami. Nog barricades in straten van Beiroet Merkwaardig was intussen, dat de Libanese minister van Voorlichting Charles Heloe, tegenover een medewer ker van „Reuter" verklaarde, dat de regering-Karami nog steeds aan het bewind was. Van de installatie van een hoofdzakelijk militair zakenkabinet kan geen sprake zijn, zolang Karami niet officieel is afgetreden, merkte hij (ove rigens zeer terecht!) op. Heloe ver- Sultan Hamid II naar Nederland Sultan Hamid II van Pontianak zal binnen 14 dagen naar Nederland ver trekken, om zich by zijn gezin in Den Haag te voegen. De sultan, die tot langjarige gevange nisstraf was veroordeeld wegens een poging tot omverwerping van de Indo nesische regering, werd twee maanden geleden weer in vrijheid gesteld. Hij heeft verklaard te hopen zün arbeids kracht te kunnen wyden aan de ontwik keling van het vroegere sultanaat Pon tianak. Hij heeft dit sultanaat in sep tember bezocht en is daar hartelyk ontvangen. MORGEN NIEUW MAANSCHOT? De Amerikaanse luchtmacht zal morgenochtend naar verwachting een tweede poging doen om een raket, waarschijnlijk een „Thor-Able", naar de maan te schieten. Op 17 augustus is de eerste poging mislukt en ook thans acht men de kans op slagen gering. Als voorlopig tijdstip voor het afschieten op de basis te Cape Canaveral in Florida wordt kwart voor tien (Ned. tijd) genoemd. Britse troepen gaan Jordanië verlaten In de Jordaanse hoofdstad Amman is vandaag een begin gemaakt met het overbrengen per vliegtuig van een niet nader genoemd aantal Britse militairen naar de haven van Akaba. Om veilig heidsredenen worden geen bijzonder heden bekendgemaakt. Amerikaanse bezorgdheid over Russische spionage Ambtenaren van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie en van het ministerie van Defensie hebben uiting gegeven aan hun vrees, dat de Russen spionage hebben gepleegd by de proeven met Amerikaanse kernwapens, aldus meldt de „New York Times". Volgens het blad zijn de ambtenaren verontrust over de nauwkeurigheid van de gegevens in de Russische bekend makingen over kernproeven van de Amerikanen. Zij achten het onmogelijk, dat de Russen alle proeven, waarover zij juiste berichten hebben gepubliceerd, hebben kunnen vaststellen met de instrumenten die in de Verenigde Sta ten bekend zijn. De ambtenaren wezen erop, dat de Amerikaanse waarnemingsposten vele Russische proeven hebben kunnen vast stellen, die niet bekendgemaakt werden, maar niet in staat zijn geweest alle Amerikaanse proeven in het Stille Oceaangebied te registreren. Advertentie Iets minder zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe regen of motregen. Later plaatse- lyk <^enkele opklaringen. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind, morgen ruimend naar Zuidwest en iets afne mend. Iets minder zacht overdag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 11 OKTOBER. Zon op: 6.56 uur; onder: 17.57 uur. Maan op: 4.55 uur; onder: 17.10 uur. Hoogwater te Katwük te 1.35 en 13.59 u. Laagwater te 9.46 en 22.02 uurr. Dit Blad bestaat uit M pagina's. wachtte intussen, dat president Sjehab „een oplossing van de politieke crisis" zou vinden. Al ontkende hü dat het reeds zover was, toch liet hy de moge- lykheid open, dat de toestand „vrijdag anders kan zijn". Er zyn dus blijkbaar tegenstrijdige krachten aan het werk. In vele straten van Beiroet waren gisteren nog barricades opgericht, die in sommige gevallen voortdurend bran dend gehouden werden. Vrouwen en meisjes deden al even hard aan de demonstraties tegen de regering mee als mannen en jongens. Sinds de ambts aanvaarding door generaal Sjehab, toen men verwachtte dat de rust zou terug keren, heerst in Libanon een gespamien sfeer. De volgelingen van de Falange, die drie weken lang geen wapens hebben gedragen, hebben de wapens thans weer opgenomen. Enkele rebellen hebben in Beiroet een Amerikaanse jeep aange houden en de drie inzittenden hun pis tolen afgenomen. Het Libanese leger patrouilleert met tanks en pantserwa gens langs de belangrykste wegen en bewaakt de grenzen van de stadswijken in Beiroet en Tripolis waar zich nog rebellen verschanst hebben. Verlenging bestand bij For 'mosa Lincoln White, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, heeft gisteren verklaard dat de Ver. Staten vandaag bij de her vatting van de besprekingen tussen de V.S. en communistisch-China in War schau, bjj de communisten zullen aan dringen op verlenging van het bestand van zeven dagen. Het doel van de V.S. is en blyft een permanente wapenstilstand in de Straat van Formosa, aldus White. Patrouillerende nationalistisch-Chinese „Sabre"-straaljagers hebben hedenoch tend ten zuidoosten van de Matsoe- eilanden aan de Chinese kunst vijf Mig- 17's van de Chinese communisten neer geschoten, aldus maakte een woord voerder van het nationalistische minis terie van Defensie in Taipeh bekend. Eén „Sabre" ging verloren door een bot sing met een Mig. Twee jachtvliegtuigen van de communisten werden bescha digd. De woordvoerder zei verder, dat de „Sabres" geen gebruik hebben ge maakt van de „Sidewinder"-raketten maar van de conventionele bewapening bestaande uit zes machinegeweren. nog steeds voortvluchtig (Van onze correspondent te Bonn) De Westduitse politie is er dezer dagen in geslaagd in samenwerking met Interpol vele uit Franse, Engel se, Belgische, Duitse, Luxemburgse en Zwitserse musea en uit het Rijksmuseum te Amsterdam ge stolen kunstvoorwerpeji met een to- Prinses Soraja, de vroegere echt- gezelschap var haar moeder op de genote van de Sjah van Perzië, in j Wereldtentoonstelling te Brussel. D, 'ie telegrammen uit Nederland Vermoedelijk 51 kardinalen naar Rome Maandag begrafenis tale waarde van 1.5 miljoen mark op te sporen. Een man, die mede verantwoordelijk wordt geacht voor deze grote diefstal en wiens naam men kent, is voortvluchtig. Men ver moedt dat hier een bende aan de gang is geweest. Tot de teruggevon den voorwerpen behoren de beker met deksel, de gouden munt en de tivee ketens, die sedert zaterdag 27 september uit het Amsterdamse Rijksmuseum werden vermist. De laatste maanden waren uit vele musea in niet minder dan zeven West- europese landen gouden voorwerpen en enige schilderijen gestolen. De dieven hadden een uitgesproken voorkeur voor gouden kuhStschatten, men vreesde dan ook, dat van de gestolen goederen wei nig meer over zou zijn, daar de dieven er wel eens gebaat bij konden zijn ze on: te smelten. Dit is gelukkig niet ge beurd. De daders gingen er kennelijk en terecht van uit, dat het gesmolten goud lang niet zoveel waard zou zijn als de kunststukken zelf. De internationale juweliers- en anti quairswereld was uiteraard ook direct na de diefstal te Amsterdam op de hoogte gesteld. Toen dan ook dezer da gen by een juwelier te Keulen door een zekere La Salie kunstvoorwerpen wer den aangeboden, kon men direct de po litie waarschuwen. Samenwerking met Interpol leidde er toe, dat de aangebo den voorwerpen in handen van de Jus titie konden worden gespeeld. Het ble ken die uit Amsterdam te zijn. Een der vermoedelyke daders van de diefstal, althans de man die verdacht wordt de voorwerpen in Duitsland te koop te hebben aangeboden, is ontsnapt. Hij is voortvluchtig en de politie in geheel Europa is op hem attent gemaakt. Het is de 40-jarige Karl Heinz Bergk, een te Keulen bij de politie goede bekende, die zich al eens meer La Salla had ge noemd. Met nadruk zei men ons gisteravond te Keulen voorts, dat er geen verband gelegd wordt met de inbraak, welke eveneens op 17 september te Utrecht in het goud- en zilvermuseum „Keur en Ambacht" is gepleegd en waarbij hon derd kostbare horloges ter waarde van ongeveer honderdduizend gulden wer den gestolen. Het Rijksmuseum heeft zich gisteren direct enige keren met de Miezerige motregendode blade- ren en kaal wordende takken tegen een grijze mistige lucht: het beeld van oktober. Advertentie Het betrouwbaarste adres voor RADIO en TELEVISIE NIEUWE RIJN 30-32 LEIDEN - TEL: 24244 Keulse autoriteiten in verbinding ge steld en men was daar uiteraard by- zonder verheugd met de goede vangst. De betreffende voorwerpen zullen zo spoedig mogelyk naar Nederland wor den getransporteerd. H.M. de Koningin, minister-president dr. IV. Drees en de minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. Luns hebben gisteren telegrammen van rouwbeklag gezonden aan het College van Kardina len, dat nu belast is met het bestuur van de R.-K. Kerk. In de residentie van de pauselijke nuntius, mgr. P. Giobbe, aan de Carnegielaan te Den Haag hebben gisteren in de loop van de dag talrijke autoriteiten de registers van rouwbeklag getekend. Onder hen bevond zich ook de minister-president en minister van Buitenlandse Zaken ad interim, dr. W. Drees. In verband met het overlyden van Paus Pius XII zal in de dekenale kerk van St. Jacobus aan de Parkstraat te Den Haag volgende week woensdag om half elf een plechtige mis van Requiem worden gecelebreerd, welke zal worden bijgewoond door het Corps Diplomati que, kerkelyke en burgerlyke autoritei ten. Balseming In Castel Gandolfo werd het schier onafgebroken défilé van religieuzen, di plomaten en Romeinse patriciërs langs het stoffelyk overschot van de Paus gis termiddag onderbroken om een begin te kunnen maken met het balsemen van de overledene. Hierna werd het stoffelyk overschot in vol ornaat opgebaard in de zaal van de Zwitsers, die ook wel „Sala Clementina" wordt genoemd. Vanmid dag werden de stoffelyke resten van Paus Pius XII naar de St. Pieter over gebracht. De plechtigheden van de „no- vem diales" de negen dagen officiële rouw in verband met het overlijden van de Paus zullen vandaag reeds in de St. Pieter aanvangen. Het college van kardinale heeft van ochtend besloten, dat 't stoffelyk over schot van Paus Pius - TI maandag, de vierde dag na de sterfdag, zal worden begraven in de crypt onder de grote koepel van de Sint Pieter. Het graf van de Paus ligt niet ver van dat van Petrus. Kardinaal Spellman is inmiddels in Rome aangekomen. Hij was de eerste van de buitenlandse kardinalen, die voor de begrafenisplechtigheden in de Italiaanse hoofdstad aankwam. Hy ar riveerde omstreeks middernacht en be gaf zich dadelijk naar Castel Gandolfo. Kardinaal Wyszynski. de Poolse pri maat heeft een prediktocht in de pro vincie afgebroken om voorbereidselen te maken voor de reis naar Rome. De Poolse regering zal hem vermoedelyk geen beletsel in de weg leggen. Uit ge zaghebbende bron te Boedapest is ver nomen, dat men niet verwacht, dat kar dinaal Mindszenty, die in de Ameri kaanse ambassade asiel geniet, naar Italië zal gaan Kardinaal Stepinac, die de zieke gevangene is van president Tito in een klein plaatsie ergens in Joe- go-Slavië, zal ook niet komen. Voor zo ver bekend zou de regering hem wel willen laten gaan op voorwaarde, dat hü niet meer in Joego-Slavië terugkeert. De kardinaal zou daar niet op in willen gaan. Dus wordt hij niet in Rome ver wacht. Evenmin als José Kardinaal Rodriguez, die te oud is 92 jaar om de reis van Chili naar Rome te maken. Daar de Chinese kardinaal Tien in een ziekenhuis te Bonn ligt en dus ook niet kan komen, ziet het er naar uit. dat 51 van de 55 kardinalen, die de R.-K. Kerk thans telt ,in conclaaf zul len gaan om de opvolger van Plus XII De telefoon rinkelt. „U spreekt met Holland Radio", vertelt de telefoniste. „Wij hebben een telegram uit Melbourne voor U. Wilt U even opnemen?" Onze redacteur buitenland zet de wire-recorder aan. „Spreekt U maar, juffrouw", zegt hij. En op het bandje ivordt belang rijk nieuws vastgelegd, dat enige uren tevoren in het verre Australië gebeurde. Wij - verwend door de moderne techniek - realiseren ons nauwe lijks meer dat er tussen de Leidse Witte Singel en het postkantoor in Melbournewaar onze correspondent zijn telegram aanbood, een goede 21.000 kilometers liggen. Een-en-twintig-duizend kilome- ters: de helft van de omtrek van I onze rumoerige aardbol. Zo'n telegram uit Melbourne is haast een zaak van alledag en ver wekt evenmin opschudding op ons drukke redactiekantoor als de tele foontjes of telexberichten van onze eigen correspondenten in Washing ton, Parijs, Londen, Bonn, Brussel, Djakarta, Stockholm of van die uit Katwijk, Koudekerk, Alphen of Zoe- terwoude. I De draden van het nieuws uit de wereld, uit Nederland en uit onze directe omgeving bundelen zich sa men in de bureaus van het Leidsch Dagblad, ivaar de telefoons de hele dag rinkelen, de telex-apparaten en zetmachines zonder ophouden rate len en tenslotte de enorme rotatie pers omvangrijke rollen papier be gint te verslinden. Meer dan 21.000 kilometers aan kiantenpapier consumeert in één jaar die machtige rotatiepers. Elk jaar zouden we een krantenpapie ren weg van aaneengesloten, aan beide zijden bedrukte L.D.-pagina's van de Witte Singel naar Melbourne kunnen leggen. En die loeg wordt voortdurend langer: steeds méér Leidsch Dag bladen vinden 's avonds hun weg j naar de huiskamers in de Sleutel- stad en de vele gemeenten in haar omgeving. Vorig jaar november, bij het jubi leum van onze directeur, deelde de chef van de abonnementenafdelxne mede - als feestgeschenk - dat dc 20.000ste abonnee xoas ingeschre ven. 1 oktober j.l. - en daarom hebben we in het bovenstaande zo de na-1 druk gelegd op het getal 21.000 - hebben xoe een nieuwe mijlpaal be reikt. 1 oktober j.l. heeft het Leidsch Dagblad zijn 21.000ste abonnee ingeschreven BETALENDE abonnees wel te ver staan, want de slordige duizend exemplaren, die we dagelijks extra drukken, voor proefabonnementen, beioijsnummers enz., tellen we na tuurlijk niet mee. Duizend nieuwe abonnees in één jaar. Het vervult ons met trots en dankbaarheid. Trots, omdat het Leidsch Dagblad door steeds méér gezinnen gelezen wordt (en er lazen al meer dan zes van de tien Leidse gezinnen het L.D.); dankbaarheid omdat die le zers de bijna 100-jarige traditie van Leidsch Dagblad - betrouwbaarheid en actualiteit op steeds groter schaal zijn gaan waarderen, dank baar ook zijn we voor het prachtige werk van onze agenten en bezorgers. Het geeft ons frisse moed om ver der te bouwen aan onze symbolische krantenpapieren weg om de we reld 1 JAN.'35 1 3AN.*57 1 JAN *58 IOKT'58

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1