Laatste nieuws Expositie „üaguerre" in Leiderdorp Mr. H. K. J. Beernink besprak verkiezingsuitslag en Troonrede Pieter Langendijk voor de jeugd Goede foto's en kleurendia's van knappe amateurfotografen DONDERDAG 9 OKTOBER 1958 C.H.U. Leiden bijeen C.H.U. gaat grotere activiteit ontplooien De afdeling Leiden van de Chr. Histo rische Unie hield gisteravond een vergadering in het Wijkgebouw „Le vendaal". De voorzitter, de heer P. S. Harmsen, richtte zich in zyn openings, woord tot het bestuurslid, de heer D. van der Kwaak en wenste deze geluk met zyn benoeming tot lid van Ged. Staten. Hoewel wjj onze vreugde over deze benoeming uitspreken, zien wij, aldus spreker, hierin toch ook weer een verliespunt voor de gemeente Leiden. De heer Harmsen betreurde het, dat als gevolg van de teleurstellende uitslag van de gemeenteraadsverkiezing voor de prot. christelijke groeperingen, de chris telijke invloed in de raad is verzwakt. De activiteit mag echter niet verslappen en daarom deed hij op de aanwezigen een beroep voor een krachtige leden werving. Spreker van deze avond was mr. H. K. J. Beernink, de nieuwe landelijk voor zitter van de C.H.U. De komende jaren, aldus ving mr. Beernink zijn rede aan, zullen niet ge makkelijk zijn voor de confessionele partijen, want de vraagstukken, welke aan de orde komen, betreffen voorna melijk de lonen, de prijzen en de Rijks subsidies. Bijna uitsluitend zullen het zaken van materieel belang zijn, die de gemoederen zullen bezighouden, dus weinig zaken van geestelijke inhoud. De p. v. d. A. en de V.V.D. kunnen dan zeggen, U ziet, het gaat niet om het be ginsel, maar om stoffelijke dingen. Met welk doel zou men zich dan nog bij een confessionele party aansluiten? Daartegenover moet de C.H.U. niet alleen haar beginsel blyven hooghouden en uitdragen, maar tevens op het gebied van lonen en prijzen en van de subsi dies haar eigen geluid laten horen. De werkzaamheid van de C.H.U. in dit op zicht bleek uit hetgeen mr. Beernink mededeelde over de agrarische commis sie van de C.H.U., welke juist gisteren had besloten een rapport uit te brengen over het prijs- en cultuurbeleid van de landbouw. Het belang van deze materie spreekt wel uit het bedrag van 800 miljoen, dat met de melksubsidie ge moeid zal zijn. Behalve op het nieuwe sociaal-economische programma, vestig de spreker ook de aandacht op het binnenkort verschijnende jubileumboekje van de C.H.U., waaruit eveneens een stijgende activiteit van de Unie blijkt. WAAR KWAM V.V.D.-WINST VANDAAN? Voorts besprak mr. Beernink de jong ste raadsverkiezingen, waarvan men zegt, dat in de uitslag de groei van het liberale beginsel tot ontplooiing komt. Volgens prof. Oud zou men op de WD hebben gestemd wegens dit liberale be ginsel. Spreker meende echter, dat het de ontevredenen in verschillende groe pen waren, die uiting hebben gegeven aan hun gevoel van kregeligheid en onbehagen. Ware de WD geen opposi tiepartij geweest, dan had ze niet zoveel winst behaald. De intevredenen' onder de kiezers vormden een bonte mengeling. Aller eerst de belastingbetalers. Geen wonder, want de belastingschroef is zeer stevig aangedraaid! Voor tal van ondernemers is het niet mogelijk een deel van de winst voor instandhouding van het be drijf te reserveren. Indien echter de heer Van Riel (WD) in de regering zat, zou hij er evenmin in slagen de belastingen te verminderen, aldus spreker. De ontevredenen vindt men ook on der de vrijgezellen, die tevergeefs wach ten op belastingverlaging, voorts onder de huiseigenaren. Krijgen deze van het geblokkeerde geld wel ooit iets terug? Ook vele werklozen, die hun belangen veilig hadden gedacht bij minister Suur- hof, keerden hem de rug toe, toen hy geen kans zag de werkloosheid te beper ken. Ontevredenheid is er ook bij de ambtenaren, die reikhalzend naar sala risverhoging hadden uitgezien. Met de landbouw gaat het vooral in het noorden niet goed, waardoor de VVD daar veel stemmen won. Voorts noemde spreker de gerepa- trieerden en de gepensioneerden, waar van de laatsten het slachtoffer zijn van een onbillijk onderscheid ten opzichte van het ouderdomspensioen. Ook de toenemende onkerkelijkheid heeft zijn gevolgen op politiek terrein en tenslotte is het het beginsel van de vrijheid bij de WD, dat een aantrekkingskracht op de jeugd uitoefent. Naar aanleiding hier van zal er op de zomerconferentie „door de jongeren voor de jongeren" bijzon dere aandacht worden besteed aan het beginsel van de christelijke vrijheid, steunend op het Evangelie. TROONREDE VERZWAKT POSITIE REGERING Tenslotte nam mr. Beernink de Troonrede onder de loep en zeide de positie van de huidige regering door dit staatsstuk verzwakt te achten. Het stelt weinig wetgevends in het voor- NED. VER. VOOR SEXUELE HERVORMING AFDELING LEIDEN KWAM BIJEEN Onder presidium van de heer A. van Houten kwam gisteravond de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming in café-restau rant „Royal" bijeen. Aan het begin van de bijeenkomst werd een propagandistisch woord ge sproken door de heer A. Hortensius uit Gouda, die in korte trekken het doel van de N.V.S.H. uiteenzette. De heer Hortensius wees de aanwe zigen erop, dat er nog steeds ouders zyn die verzuimen om hun kinderen over het seksuele leven voor te lichten. Zij vergeten dat ook dit deel van het leven een wezenlijk bestanddeel is en dat ieder mens hiervoor mede verant woordelijk behoort te zijn. Vaak wordt de jeugd deze voorlich ting onthouden, waardoor de weg tot een harmonische vorming afgesneden wordt. Het doel van de N.V.S.H. is om voor lichting te geven en dat doet zij door middel van lezingen, litteratuur en con sultatiebureaus. Mevrouw A. B. J. van der Vliet-De Vries, arts uit Oegstgeest leidde hierna voor de talrijke aanwezigen de film „Kringloop" in; Deze film, die in op dracht van de N.V.S.H. vervaardigd is door de Stichting Film en Wetenschap, laat op duidelijke wijze de biologische kringloop van de mens zien. Voor deze zeer goede film schreef mevr. H. F. For- tuin-Blitz de tekst en Max Dender- monde zette deze tekst in filmtaal om. Na het vertonen van deze film was er gelegenheid tot vragen stellen. uitzicht en put zich uit in algemeen heden, die bekende waarheden zün en beter weggelaten hadden kunnen wor den. De regering ontvouwt geen plan nen en zegt niet dat ze b.v. voorne mens is een klacht in te dienen over de meer dan schandalige handelswüze van de Indonesische regering. Wel is er aandacht voor bydragen aan onder ontwikkelde gebieden, waar de repu bliek Indonesië mede van zal profite ren. Over subsidies en huurverhoging vraagt de regering nu advies aan de S.ER. zonder eerst zelf met een plan te komen. Met andere woorden „lossen jullie dat vraagstuk maar op!" De rege ring was reeds lang gewaarschuwd. Over het tekort van 11/4 miljard op de begroting zeide mr. Beernink, dat de regering er wel met allerlei manipula ties doorheen tracht te komen, maar, dat op den duur toch het mes er in zal moeten. Spreker is een voorstander van goed onderwijs, maar zo vroeg hij zich af, zyn er niet te veel hoogleraren en zijn de hbs-ers en lycea in kleine plaat sen wel verantwoord? Wil het gevaar van inflatie worden afgewend, dan is versobering geboden. Mr. Beernink juichte het voorstel van de voorzitter van de Leidse afdeling, dat grotere activiteit beoogt, toe. Hoewel de politieke party niet als uiteindelijk doel moet worden gezien, maar als middel om tot een bepaald doel te ge raken, is er een behoorlijk partij-appa raat nodig. Zaken van hoger orde staan in het belang van de gemeente en van het ganse land op het spel. Twee schoolavonden van de Leidse Hout Ulo Ouders en leerlingen van de Leidse Hout Ulo hebben gisteravond in de smaakvol ingerichte gymnastiekzaal kunnen genieten van een vlot program ma. dat gezamenlyk door schoolgaande jeugd en leraren werd uitgevoerd. Voor de pauze declamatie met muzikale om lijsting, koorzang door het schoolkoor en samenzang van populaire liederen met de ouders, een „wereldpremière" van werkelijk verrassende ,.alt"-zang, aan gename accordeonklanken en een gees tig spel van Godfried Bomans. Na de pauze, waarin gelegenheid be stond de nieuwe lokalen op de tweede etage te bezichtigen, werd het program ma voortgezet met „laddertje tegen de wand", een vermakelijke quiz tussen leraren en leerlingen, oosterse klanken (zang en gitaar) en tenslotte een spel van Tsjechof „De driftkoppen", dat veel succes had. Hedenavond wordt deze schoolavond Qf*hriiï)£>n herhaald voor de leerlingen der hoog- bClllijVCfl ste twee klassen en hun ouders. LEIDERDORP Fusie ijsverenigingen De tijdelyk voorzitter, de heer C. van Velzen, opende gisteren de vergadering van „IJssport" en deelde mede, dat in overleg met het bestuur der ysvereni- ging „Doesbrug" tot een fusie besloten was, zodat Leiderdorp-Zoeterwoude weer één üsvereniging zal hebben. In het nieuwe bestuur werden nu de volgende heren gekozen: J. Borst, M. v. Es, W. Hendriksen Chr.zn., die door de vergadering tevens tot voorzitter geko zen werd, J. v. d. Hulst, C. van Velzen, H. de Lange en N. Moll. Namens de Zuid-Hollandsche IJsbond mocht de heer Van Velzen de heer A. C. Hendriksen de medaille van verdien ste opspelden, daar laatstgenoemde van af de oprichting der vereniging op 1 de cember 1921 voorzitter is geweest. Daar na sprak de heer Hendriksen een kort dankwoord. Hij wenste het nieuw geko zen bestuur geluk en bracht dank aan de oude garde. De nieuw gekozen voorzitter sprak een kort woord tot de herboren vereni ging en dankte de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen. De voorzit ter zeide verder o.m. dat getracht moet worden tot een overeenkomst te komen met het gemeentebestuur over de te hu ren ijsbaan. Aan deze nieuwe ijsbaan, die ligt op de hoek van de Mauritssin- gel, wordt hard gewerkt en de streef datum om er mee klaar te komen is half november. Slechts twee heren stel den zich beschikbaar voor de functie van baan-commissaris, n.l. de heren H. Hendriksen en Chr. Hendriksen jr. Op de eerstvolgende algemene leden vergadering zal aan de heer A. C. Hen driksen het ere-voorzitterschap worden aangeboden. Daar de heer C. van Amsterdam niet herkozen was, werd hem dank gebracht voor het vele wat hy voor de oude ver eniging had gedaan. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Louis M.. zn van C. Berger en M. W. de Koning; Marie J., dr van A. P. van Wouw en H. H. M. den Dubbelden: Annette, dr van J. Reuss en M. Marcotty: Paula J. M., dr van H. P. Schrama en A. A. van Duyn, Franciscus J„ zn van L. van Duijvenbode en E. van Leeuwen; Yvonne M. G., dr van G. C. van Velzen en M. J. van Schie. Ondertrouwd: IJ. Lunsing, 26 jaar en M. C. A. Hoebert, 22 jaar, J. A. Hoogduin, 30 Jaar en J. M. Loozen, 28 Jaar. Er komt een lichtweek Tydens een gistermiddag in café-res taurant „In den Vergulden Turk" ge houden oriënterende bespreking met vertegenwoordigers van straatcomité's, resp. winkelierverenigingen, is besloten om ook dit jaar rond de St.-Nicolaas- tijd een lichtweek te houden. Plannen voor deze week zullen nog worden uit gewerkt. SCHOOL WOONWAGENKAMP 1 NOVEMBER OPEN De op een terrein van het woon wagenkamp aan de Haarlemmertrek vaart in aanbouw zijnde school voor kinderen van deze bewoners, zal 1 no vember officieel worden geopend. Deze school bestaat uit twee klasselokalen, één lokaal voor handenarbeid, een berg ruimte en een kamer voor het hoofd van deze school, de heer L. van Eisen. Een vergunning zal nog worden aange vraagd om dit schoolcomplex uit te breiden met een vergaderlokaal, een consultatiebureau, waar ook de arts spreekuur kan houden, een kamer voor de sociaal werkster en zo mogelijk ook een badgelegenheid voor de kampbewo ners. Deze vergunning is afhankelijk van het overleg, dat door Leiden en om liggende gemeenten wordt gevoerd over de stichting van een streekkamp. NOGMAALS HET 3 OKTOBERFEEST Getrouwd: F. de Jager, 34 Jaar en C. de Mooi), 30 Jr, C. Chr. Verhage 26 Ir en M. C. Ver we ij, 22 Jaar. Fr. W. Pypers, 27 Jaar, en M. Meuleman, 24 jaar. VOORSCHOTEN RAADSVERGADERING De gemeenteraad zal vrijdagavond om half negen in vergadering bijeenkomen. Na opening en vaststelling notulen staat slechts één punt op de agenda, n.l. een voorstel van B. en W. tot het instellen van beroep by de Kroon tegen het be sluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland d.d. 14 juli 1958 tot ge deeltelijke onthouding van goedkeuring aan de bij raadsbesluit van 18 juni 1957 vastgestelde herziening van het uitbrei dingsplan in hoofdzaak. BURGERLIJKE STAND Geboren: Marc A. F., zn van J. R. E. Efjslnk Smeets en H. H. A. M. Muskens, Jurien, zn van J. v. d. Meer en A. de Wit Godefrldus A. M.. zn van H. J Lardenoye en M. Arpot, Evert, zn van J .M. Veldhuis en E. W. Hagen, Clemens M.. zn van N. C. J. van Valderen en J. Verschoor, Joris M„ zn van J. B. A. Kessler en N. E. Ferwerda. Hannie Y., dr van R. Stufkens en A. Schuilenburg. Margaretha A. C„ dr van E. J. van Bork en M. van Dijk. Ondertrouwd: H. J. P. Lindeman en C. W. van Meijgaarden, J. T. J. Vogelaar en T. G. van Meijgaarden. Getrouwd; W. B. Valk en G. Jongeneel. Overleden: C. Brilman, 66 Jaar, echtge noot van M. Floor. WASSENAAR Jaarvergadering buurtver. „Deyleroord" Gisteravond werd in het Deylerhuis de jaarvergadering gehouden van de Buurtvereniging Deyleroord en Omge ving. De voorzitter, de heer F. Bode beklaagde zich na een welkom over de geringe belangstelling, hoewel die gere kend naar vele andere verenigingen nog niet eens zo slecht was. Hij verwachtte meer steun van de leden aan de ver eniging. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat een drietal gehouden verma kelijkheden voor de jeugd en een feest avond voor de leden niet succesvol zijn geweest. De vereniging is geen amuse mentsvereniging, wil meer doen, maar dan moet het ledental, nu 294, stijgen. Het financieel verslag vermeldde aan inkomsten, inclusief het batig saldo van vorig jaar, een som van f 1182.82 met een batig overschot van f 157.56. Als bestuursleden waren niet herkies baar de heren D. Knijnenburg en S. v. Rooyen. Zij werden vervangen door de heren L. S. A. Kooistra en J. F. M. Siegers. Herkozen werden mevr. M. M. A. Zeedyk-Fyn en de heer N. van der Marei. Bij de rondvraag werd geïnformeerd naar het eigenlijke doel van de vereni ging, waarop de voorzitter antwoordde, dat een desbetreffende maak is. folder in de Uitreiking brandweerdiploma's In de hoofdpost van de brandweer Het 3 oktoberfeest is geweest - 't weer j had gisteravond door de loco-burge- was prachtig, zodat het voor velen een meester mr. dr. J. Hazenberg de uitrei reden te meer was om dit „Ontzet van lriT"r -1nnfe Leiden" blijmoedig te herdenken. Het Schuttersveld gaf - daartoe ook gelegenheid - door meerdere attracties. Wat echter te zeggen van een verto ning die elk beschaafd mens wel met eer. gevoel van afschuw deed huiveren doordat een man een levende muis in zijn mond stak. Welk een indruk moest dat maken vooral op kinderen? De vraag rijst bij mij: mogen wij nog prat gaan op onze „beschaving" waar derge lijke amusementen nog plaats kunnen hebben. We hopen het volgende jaar „Lei- dens Ontzet" weer te mogen vieren, maar dan niet met het verslaan van een dergelijk mensonterend toneel. Hoogachtend, J. R. king van diploma's plaats, na een inlei dend woord van commissaris J. Maan dag. die o.a. zijn voldoening te kennen gaf over het grote aantal geslaagden. De heer Hazenberg stelde het op prijs uiting te geven aan zyn grote waarde ring voor het behalen van een diploma door zovelen, waaruit blijkt, dat zy niet alleen maar lid van de brandweer zijn, maar zich ook hebben ingespannen en hun vrije tijd gegeven om zich te be kwamen. Daarmee tonen zy goede leden van het korps te zyn. Hij reikte het diploma hoofdbrand wacht uit aan de heren Konrades en J. Zonneveld, het diploma brandwacht le kl. aan de heren Post, Vermeulen, Paar- dekoper en De Bode en met nog een ex tra woord van tevredenheid het diploma brandwacht 2e klasse aan een twaalftal vrywilligers. Voor de tweede maal in haar bestaan heeft de amateurfotografen- vereniging „Daguerre" uit Leiderdorp een tentoonstelling georganiseerd van eigen werk. Op aantrekkelijke wijze is in het padvindersgebouw aan het einde van de Dr. Van Rhijnstraat een groot aantal eigen foto's tentoongesteld, terwijl in een nevenzaaltje regelmatig kleurendia's worden vertoond. Het peil van de inzendingen is uitstekend en men kan de vereniging feliciteren met de bereikte resultaten. De burgemeester van Leiderdorp, de heer K. van Diepeningen, heeft de ten toonstelling geopend, na een inleidend woord van de voorzitter van de vereni ging, de heer D. Goldberg. Deze verwel komde in het bijzonder de burgemeester leden van de gemeenteraad en leden van de culturele raad. De fotografie is geen egoistisehe hobbie, aldus spreker, want wij willen trachten het schoons, dat wij gezien hebben ook anderen te tonen. Dankzij de twee subsidies van de ge meente is het materiaal voor de donkere kamer behoorlijk op peil, en mede hier door is het mogelijk binnen 16 maanden de tweede 'tentoonstelling te organise ren. Het geëxposeerde materiaal is van de eigen leden en reeds beoordeeld op onderlinge wedstrijden. De burgemeester wees erop dat er niets mooiers is dan anderen te tonen, wat je zelf genoten hebt Het is heel wat waard dat wij als inwoners van Leider dorp hiervan mogen genieten. Ga op de ingeslagen weg voort en tracht zoveel mogelijk leden te winnen voor uw ver eniging. De ruimere vergadergelegen heid. waar de voorzitter op gewezen had, zal dan ook wel komen, aldus de burge meester. Deze prachtige vorm van vrije tijdsbesteding is uitermate belangrijk en het gemeentebestuur draagt uw vereni ging dan ook een warm hart toe, aldus spreker. MOEILIJKE KEUS Er is een prijsvraag uitgeschreven, waarbij de bezoekers de mooiste foto uit moeten zoeken. We zijn wel benieuwd welke foto er „uit de bus" zal komen, al twijfelen wy er aan of dit een juiste be oordeling zal zijn. Er zijn nl. verschil lende soorten foto's geëxposeerd en een vergelijking van de verschillende soorten is uitermate moeilijk. Een foto als „Lichtspel I" (no. 43) is in haar soort prachtig, doch niet te vergelijken met de kinderfoto's, die op hun beurt weer niet te vergelijken zijn met de land- schapsfo-to's. de portretstudies of de foto's van broedende vogels. In elke soort zijn uitstekende resultaten bereikt. De kleurendia's vormen een aparte groep, die gisteravond werd toegelicht door de heer P. van der Sterre, voor zitter van de tentoonstellingscommissie. Ook hier zijn uitstekende resultaten be reikt in de diverse „hoofdstukken", als Water, Met vakantie, De mens en zijn arbeid en Experimentele foto's. De tentoonstelling is keurig ingericht en is zodoende zeer aantrekkelijk ge worden. Zij verdient een grote stroom van bezoekers! Geslaagd initiatief van K. en O. en Leidse Jeugdactie In samenwerking met de Leidse Jeugdactie vergastte K. en O. de hoog ste klassen van de Mulo-scholen in de Leidse Schouwburg op een smakelijk door de toneelgroep „Arena" opgedragen schotel Nederlandse letterkunde uit het begin der 18de eeuw: Pieter Langen- dijks kluchtig blijspel „Krelis Louwen of Alexander de Grote op het poeëten- maal". Langendijk, die in zyn stukken geen blad voor de mond neemt, hekelt in het avontuur van Krelis Louwen de wil om meer te willen schijnen dan men is. Hij, Krelis Louwen, heeft een grote prijs in een loterij gewonnen en wil naar Duitsland om een adellijke titel te kopen, zeer tegen de wens van Klaar, zijn vrouw en van zyn stiefdochter Ali- da. Als hij op een avond boordevol „zoeten wijns" moeizaam thuiskomt, verklaart hy zich met klem tegen het huwelijk van Alida met Ferdinand, een toneelschrijver, die eerst medewerkt om Krelis tot het uitslapen van zijn roes te brengen en daarna zijn plan ont vouwt om de rijkgeworden boer van zijn grootheidswaanzin te genezen. In Fer dinands hofstede bevindt zich juist een toneelgezelschap om hem zijn nieuwste stuk voor te spelen, hetgeen wordt uit gesteld en inplaats waarvan de gehele troep zal medewerken om Krelis tot het middelpunt van een Koningsdrama te maken. Hij wordt, nog geheel onder de invloed, van zijn bed gelicht en overge bracht naar de behuizing van Ferdi nand. Als hij in een vorstelijk hemelbed ontwaakt, wordt hem door de als Oos terse hovelingen uitgedoste toneelspe lers wijs gemaakt, dat hij Alexander, Koning van Babel is. Tot en met de met wijn besproeide vorstelijke maaltijd laat hij zich alles welgevallen, maar als de moeilijkheden komen in de persoon van Koning Porns, die blijkt Babel te vuur en te zwaard te hebben veroverd, ten einde koning Alexanders dochter voor zijn zoon Prins Ferdinand op te eisen, begeeft hem de moed. doet hij water in zijn wijn en afstand van zün dochter onder het slaken van de verzuchting: „Was ik maar terug tussen myn koeien en de mest!" Grote bewondering heb ik voor de re gisseur Eric Vos, die erin slaagde van deze voorstelling een éénheid te maken ofschoon lang niet alle spelers even vast in de leer waren. Paul Meyer als Krelis Louwen stak met kop en schouders door geroutineerd, weloverwogen en beheerst spel boven zyn omgeving uit. Hy ontketende kla terende by val om zün prachtig „ge plaatste" grollen en grappen. Zün vrouw Klaar, gespeeld door Nanni Ver meer kon deze hoogte niet bereiken, doch wist zich staande te houden. Fer dinand had wat meer zwier kunnen ver dragen en Alida van Mary Wagenaar was wat kleurloos. Kees Materbeek en Henk Votel als de knechten van Anzel- mus en Ferdinand vielen op door rake typering en uitstekende mimiek, maar allen speelden met een toewü ding en overgave, die weldadig aandeed. De jeugdige toeschouwers, die de Schouw burg tot de nok vulden, genoten met volle teugen en staken het niet onder stoelen of banken. B. H. Kardinaal Masella tot camerlengo benoemd De 79-jarige kardinaal Benedetto Alolsi Maselia, prefect van de Congre gatie der Heilige Sacramenten, is door de vergadering van kardinalen tot „Ca merlengo van de H. Roomse Kerk" be noemd voor de periode tot aan de ver kiezing van een nieuwe paus. Geen blokkade van Nederland De Nederlandse regering heeft geen enkele blokkademaatregel getroffen ter zake van overmakingen, die verband houden met het goederenvervoer met Indonesië. Dit is heden van bevoegde zyde mede gedeeld naar aanleiding van berichten in de Indonesische pers men zie el ders waarin zulks-werd beweerd. Geen koopvaardijpredikant Een verzoek van de kerkraad van Rot- terdam-Feyenoord met betrekking tot de ambtelijke bearbeiding van en de evangelisatie onder zeevarenden, is door de generale synode der Geref. Kerken (vrügemaakte) te Bunschoten-Spaken burg afgewezen. Ds. Keizer noemde het voorgestelde in stryd met de kerkenordening. Verder stelde deze afgevaardigde zich voor, dat juist door het aanstellen van een pre dikant voor zeevarenden, de varenden hoe langer hoe meer dreigen los te ra ken van hun eigen gemeente. Ds. Keizer waarschuwde tegen specialistenpredi kanten in het algemeen en stelde voor niet te voldoen aan het verzoek van Feyenoord. Dit voorstel werd met 20 tegen 12 stemmen aanvaard. HONORERING HOOGLERAREN Voorts besloot de synode verder niet in te gaan op voorstellen van de kerke- raad van Oegstgeest, om de hoogleraren van de Theologische Hogeschool te Kampen eenzelfde honorarium te ver lenen als bü de Rüksuniversiteiten geldt. MARKTBERICHTEN GOUDA, 9 oktober. Kaasmarkt. Aan voer: 170 party en. Notering: eerste kwall. telt f 2.10 tot f 2.20. tweede kwaliteit f 2,— tot f 2.09, extra kwaliteit f 2.21 tot f 2.60. BEURSOVERZICHT Markt in reactie Amsterdam, 9 oktober De handel was vandaag van weinig betekenis. Aandelen Kon. Olie werden ingezet op f 178,70, ofwel f 2 beneden de vorige slotprüs en fl,40 onder pariteit New York. Moeilükheden in Irak en de onrust in de Libanon zün niet bemoe digend voor een gunstige stemming voor de oliewaarden. Tooh kocht New York mondjesmaat, waardoor de openingskoers steeg tot f 179,50 op welk niveau onge veer gesloten werd. In Philips ging bit ter weinig om. Het fonds lag op 844% circa 2 punten beneden de vorige slot prüs. Ook de 5% converteerbare obli gaties Philips werden ruim 1% lager geadviseerd. Unilever noteerde op 407 circa 2 punten lager. Aku's kalm en 2% beneden woensdag. KLM minus fl, ingevolge Wall Street. In de Scheepvaarthoek was de stem ming niet onvriendelük; de koersen ble ven prijshoudend tot iets hoger. De drukte in de cultuurwaarden is vrüwel afgelopen. Amsterdam Rubbers liepen van 69 op tot 70. doch verloren op deze prijs toch nog een punt bü gisteren. Deli f 1,— lager en HVA een punt in reactie. Staatsfondsen kalm en prüshoudend. Aandelen Stokvis 2 punten hoger op mededelingen over gunstiger vooruit zichten. Aandelen N.V. v/h G. C. T. van Dorp en Co. werden 4% punt lager, la ter op 45 geadviseerd. De maatschappü passeert het dividend (v. j. 5%). Claims L. van der Grinten verder in reactie op f460 (f480). WISSELKOERSEN Amsterdam, 9 oktober. Londen 10.56—10.56% j New York S.76H—3.77A; Montreal 3.88H—8.89^; Parüs 89.75—89.85; Brussel 7.56-7.58%; Frankfort 90.36-90.41; Stockholm 72.88% —72.93%; Zürioh 86.52%—86.57%: Zü- rich (vr. fr.) 88.87%—88.92%; Milaan 60.55%—60.60%; Kopenhagen 54.63— 54.68: Oslo 52.82—52.87; Wenen 14.59% —14.60%: Ankara 3.79%—3.80; Praag 52.84—52.94; Llssebon 13.36%—13.26. Beurs van Amsterdam Donderdag 9 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obl. 3% 78% L Ned. '47 3% (3) 91A 91A 94 L 93% Ned. '53 (3%) 92% 92 H Ned '56 3% 92% 92A 85 84% 88 87% 87% Ned. '55 n 3% 90% 90% 88% 89 Dollarlng '47 3 90% 90% Investeringscert 3 95 A 95A Ned. 62-64 3 9318 94% Cert. NWS 2% 58 58 Indië '37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3.... 88% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmü Amst. Rubber Deli Mü-en (Ver.) H.VA Java Cult Senembah Vorstenlanden AZ.U Berkei's Patent (v.) Calvé Delft eert. Kon. Pap. v Gelder Hoogovens eert Müller en Co. NB. Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon Petr (f. 20.—) Idem (50 a f.20.—) Holl. Amer UJn Java China Paket KJL..M Ned. Stoomv. Mü- Kon. Paket Mü Stoomvaart Mü Ned Nievelt Goudr eert v. Ommeren eert Kon. Rott Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam 47 (3%) 3 93v, 93% Den Haag 1954 3% 35% 35% 90 92 184 185 71 70% 124.40 123.85 112% 111% 26 26 90% 90% 13% 13 218% 216% 191B 327 328 186% 186 320 321 310 315 290 292 346% 344% 169% 169% 409% 406% 197 195 174 173 745% 740% 180 179 180.75 169.55 149% 148 130 130% 102 101.50 151% 151% 132% 133 140% 139% 129% 130% 245 242 128% 128% 128% 128% 87% Leiden 1947 3% 95B R'dam *37 I-m 3% 93% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94 94% Premlelenlngen 94% 94A 95 95 A'dam '56 I 2% 85 84% A'dam *56 n 2% 93% 93% Eindhoven "54 2% 8411 85 Enschede "54 2% 84 84 Den Haag *52 I 2% 95 94% 94 94 R'dam '52 I 2% 86% 96% 95% 94% Utrecht '52 2% 96% 97% Z.-Holl 1957 2% 1011» 101% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinsteilingen Amst. Bank HB eert217 Xott. Bank 198% rwentsche Bank 179% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 257% Borneo Sum. H. Mü. 42 Ned. G en Sp. fabr. 204 Kon. Ned Grofsm. 121% Internatio 88% Rott. Droogdok Mü- 510 L Tieleman en Dros 8 Ned. Mü Walv.vrt. Spoorwegen Deli Spoorweg Mü. Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oi) 239% 217 199% 181 79% 6% 42% 202% 88% 510 8% 80 6% Un. States Steel 291» 29% 87% 87% 60 60% 60 48% 49 58% 49 A 49% 101 101% 62% 63% 84% 83% SlAexd. 30% 81% 80A Nog enkele fondsen alt Lelden en omgeving 93% Aandelen V-K- 8/10 Edelmet Kon AA 46% ?ref. wa idem 53 53% 430 Holl Constructie 456 Ing. our v Bouwmjv 147 147G Int. Kunststof! Ind 43% 43% Leidsche Woispinn 167% 168 Sikkens Laklab '53 499Gt 502 Ver Touwfabrteken 192 192 Wernink's Betonm 88% 89GL Van Wük Textiel 63% G 99 L 95

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9