ÏÏkffl/Mmi Pindakaas HerenmodeTip Italiaanse Pullovers W PeekaCloppenburg Drmalige SS-generaal zou niet er aangepakt kunnen worden... WERKGEVERS HEBBEN FELLE KRITIEK OP DE TROONREDE Derde gesprek tussen Macmillan en Adenauer duurde drie uur I jaargang Donderdag 9 oktober 1958 Vierde blad no. 29564 Al te haastige uitspraak in Kiel Warschau materiaal genoeg, waaruit zijn misdadige activiteit blijkt ibolgen artikel in de inkfurter Allgemeine" onze correspondent te Bonn) se 'a ;ge het Sleeswijk-Holsteinse ie van Justitie is gasteren in degetlecld waarom de vervolging c ex-S.S.-generaal Reinefarth, urgemeester van de plaats Wes- en lid van het Sleeswijk-Hol- >arlement voor de vluchtelingen .H.E.. niet voortgezet kan wor- wordt er door velen van ver- iiede verantwoordelijk te zyn vele moorden, die de S.S. in de opstand van Warschau op mrgers heeft gepleegd, farth, zo bleek gisteren te Kiel, ;ens gebrek aan bewijs niet ver volgd worden. De verwijten, die ex-S..S.-er maakte, kunnen niet worden, zei men. Wel neemt Kiel officieel aan, dat door Duit- Warschau afschuwelijke daden pleegd, maar dat Reinefarth r verantwoordelijk gesteld kan is niet te bewijzen. De ex-S.S.- j zou er eerder, aldus de officiële ling, op uit zijn geweest te War- correctheid in acht te doen door zijn soldaten heeft vele personen over de van Warschau ondervraagd, it al hun positieve of negatieve ngen bleek, dat Reinefarth een alibi had. Wel erkent men, dat bepaalde aanvallen op burgers ïerking kan komen, maar er zijn tuigen, die het kunnen bevesti- vallend was evenwel gisteren in er verklaring, dat geen Poolse n in dit geval zijn verhoord. Westduitse pers wordt deze zaak I aangepakt als de geschiedenis- t een ex-S.D.'er en een ex-con- lekampbewaker, die in Beieren iat werden gesteld voor het ent. Deze perscampagne leidde er toe, dat .de betreffende lieden ■ugtrokken. iet geval-Reinefarth zei men lorgen, dat de officier van Justi- Flensburg wel bijzonder snel de ing tegen de ex-S.S.'er heeft ge- te weten kort nadat de man was tot parlementslid in Slees- llstein! En het wordt bepaald van Reinefarth zelf geacht, dat lens de verkiezingscampagne op inbare vergadering onlangs heeft en als ik destijds gezegd heb, die mensen (bedoeld zijn Poolse i) wegens gebrek aan munitie bben kunnen doden, wat is daar in strafrechtelijk mis? Die men- immers niet gedood. dringt er dan ook op aan, dat pal-Reinefarth aangepakt zal wor- or het centrale orgaan, dat dezer door de ministers van Justitie der Westduitse deelstaten is opge- m nog niet berechte nazi-oorlogs- igers alsnog te vervolgen. In het er wil men Poolse getuigen doen Er zou in Warschau materiaal zijn waaruit blijkt, dat Reine- wel degelijk iets te maken heeft met de S.S.-moorden in die stad! Frankfurter Allgemeine Zeitung hedenmorgen over hef geval- arth het volgende: „Ook wanneer ioonlijke verantwoordelijkheid van arth heden ten dage niet juri- aangepakt kan worden, blijft het (Advertentie) tudentenpastoor geïnstalleerd Is gisteren is het knusse kapelletje gebouw van de r.-k. Studentenver. us Augustinus aan het Rapen- 24 parochiekerk, behoren alle r.-k. ïhrevenen aan de Leidse Universi- ot de parochie „Maria, Zetel van eid" en is pastoor dr. L. G. A. van de eerste herder over deze nieuwe futen) parochie. Gisteravond werd Kruisheer door de Leidse deken W. Haring officieel geïnstalleerd nieuwe parochiekerk was bijna tot atste plaats bezet toen de plechtig - een aanvang nam. Deken Haring een toesprak waarin hij er op dat de kanonieke oprichting van studentenparoohie gisteren van it was geworden. Dit legt de pa- anen rechten, maar ook plichten Zo mogen zij zich niet afscheiden de rest, zij ziullen zich vereend moe- evoelen met de overige parochies, frukte de studenten op het hart, dr ,Noort niet alleen in juridische zin tor te laten zijn, maar ook de „her- degene, die helpt en sterkt. Door overste voorgesteld, is hij door de hop mgr. M A. Jansen benoemd, het afleggen van de eed in zijn digheid gesteld en als vervolg op officieel geïnstalleerd Na het azen van de benoemingsbrief en de Wegging op het evangelieboek, e deken Haring achtereenvolgens »ig aan de nieuwe pastoor over: de de kerksleutels, de kelk het mis- het kasuifel, de tabemakelsleutels, Preekstoel, de bieohtstoel en het Font. Nadat ook de kerkmeesters n geïnstalleerd, werd een avondmis lebreerd, die werd gevolgd door een 1 receptie, waarbij de aanwezigen lenheid hadden dr. Van Noort met Pastoraat geluk te wensen. geen gouden, maar de zilveren penning 27-jarige Willem G. Quist, uit terdam, zal aan de staatssecretaris O. K. en W. worden voorgedragen toekenning van de zilveren ere- Mng verbonden aan de Prix de •e voor de schone bouwkunst 1958 'ede een reis-studiebeurs. De jury 'te het werk van de heer Quist niet dien aard, dat tot toekenning van iouden erepenning kon worden ge werd. De heer Quist, die al enkele n op een architectenbureau werk- studeert aan de Academie van ®kust te Amsterdam. een schandaal, dat een man, die ook slechts in de verte verwikkeld was in deze zaak, in ons land een openbaar ambt en zelfs een zetel in een volksver tegenwoordiging bekleden kan!" Agentschappen Handelsbank blijven open De directie van de Nationale Han< delsbank in Djakarta heeft bekendge maakt, dat zjj „op last van de centrale commissie van toezicht op de Neder landse banken" haar bekendmaking van 29 september inzake de sluitng van 12 agentschappen in Indonesië heeft inge trokken. De agentschappen hebben op dracht gekregen hun werkzaamheden normaal voort te zetten Twee dagen na de bekendmaking van de voorgenomen sluiting van de 12 agentschappen, werd gelijk bekend de directeur van de Nat. Handelsbank in Djakarta, de heer G. Schütte door de militaire autoriteiten gearresteerd. originele import Ook voor deze fantastische zuiver wollen pullovers naar P&C: sportieve, royale modellen, nieuwe kleuren. Een vorstelijk bezit! Een dubbel-waardevolle Herenmode Tip door de ongelooflijk lage prijs: Scherpe toon iti „Nederlandse Industrie „JFaar is restje regeerkracht Als het zittende kabinet nog een worden aangedragen. Laten wij enige regeerkracht heeft, weet het dat voor het Nederlandse volk wel zorgvuldig verborgen te hou den". Aldus het Verbond van Neder- landsche Werkgevers in een com mentaar op de Troonrede, gepu- pliceerd in zijn orgaan „De Nederlandse Industrie". Als het goed was. zou het Nederlandse volk nu enig inzicht hebben in het be leid, dat de regering zich voorstelt te voeren, zo vervolgt het Verbond. De praktijk is echter, dat we wel iets te weten zyn gekomen over de feitelijke ontwikkeling, maar bitter weinig over het beleid dat naar het oordeel van de regering by die ontwikkeling past. Wat de miljoenennota betreft, steekt het Verbond van Nederlandsche Werk gevers een pluim op de hoed van mi nister Hofstra. In zijn presentatie is dit staatsstuk volgens het Verbond bijzon der te waarderen. Op overzichtelijker en duidelijker wijze dan sinds jaren het ge val was, wordt ons een beeld gegeven van de ontwikkeling van de overheids financiën en van de factoren, welke daarop hun invloed (hebben) doen gel den, al is het totaalbeeld van de nota uitermate onaantrekkelijk Een tekort op de Rijksbegroting van ca. 1,5 miljard gulden betekent een re cord waarvoor geen lauwerkransen mo- het maar ronduit zeggen: de regering toont zich bereid, veel meer uit te geven dan in onze volkshuishouding verant woord is. En dat in een tijd waarin in- en deflatoire krachten min of meer tegen elkaar opwegen. Men zal zich tot dekking van het te kort moeten richten op een herziening van beleid ten aanzien van uitgaven. Wij hebben in de beschouwingen van de minister ook een aanwijzing gemist m.b.t. de wijze, waarop hy zich voorstelt het additionele tekort over 1958, het lo pende jaar, te dekken: de vermoedlyke uitkomsten geven een tekort te zien van 1140 min. gulden tegenover een oor spronkelijke raming van 649 miljoen, dat is dus ca. een half miljard meer. Ook hier is opening van zaken geboden. Wat de verlenging van de tijdelijke belastingverhogingen betreft, zullen wy ons hier houden aan het gebruik, dat wij de desbetreffende wetsontwerpen af wachten, alvorens wij een definitief oor deel uitspreken. Wij beschouwen de druk op de ven nootschapsbelasting op het nog steeds teruglopende investeringspeil als een zeer ongunstige. Juist daarom had het voor de hand gelegen, dat uitvoeriger was gemotiveerd, waarom voor dit kleine stukje dekking geen kapitaal marktfinanciering is overwogen. Nog ernstiger zijn onze bezwaren tegen een verlenging van de handhaving van de tijdelijke verhogingen van de omzet belasting. Wij hebben reeds vroeger ge wezen op de sterk discriminerende wer king ten ongunste van enkele bedrijfs takken, die van deze verhogingen uit gaat. 40-jarig bestaan Chr. <M)ulo-bond „Het grote doel van onze school besturen moet zijn, de jonge mensen zo voor te bereiden op het leven, dat zy als christenen in de maatschappij komen te staan", aldus dr. H. J. Lang- man uit Amsterdam, voorzitter van de Bond van Christelijke (M)ulo scholen in Nederland, tijdens de gis teren in Esplanade te Utrecht gehou den algemene vergadering, waarop tevens het 40-jarig bestaan van de bond werd gevierd. Dr. Langman wierp een blik naar het vaak moeilijke verleden en richtte tevens zijn oog op de, ook niet onge compliceerde, toekomst van het christe lijk uitgebreid lager onderwijs. Spreker vroeg zich af in hoeverre dit onderwijs zal kunnen blijven zoals het thans is. Ook gewaagde hij van een eventuele bedreiging van de vrijheid van school stichting. Prof. dr. K. Dijk sprak over de eigen stem in het schoolkoor. Hij vroeg zich af, in hoeverre men nog van werkelijke koorzang kan spreken, maar stelde daar meteen tegenover, dat, wanneer een op voeder zyn taak goed opvat, het hele leven één zang kan zijn. Na de uiteen zetting over het eigen karakter van de koorzang in het christelijk Ulo-onder- wijs, wijdde spreker uit over het didac tische, het methodische en pedagogische aspect in deze zang, waarbij hij veel be lang hechtte aan de psychologische kant van de zang. Tot slot vestigde prof. Dijk de aandacht op het christelijke karak ter en de plaats van de bijbel in de scholen, die bij de bond aangesloten zijn. Indonesië koopt voorlopig geen wapens meer De Indonesische minister-president, Djoeanda, heeft verklaard, dat Indone sië voorlopig geen nieuwe pogingen zal doen om wapens te kopen. Tijdens een persconferentie zeide de premier: „Wij hebben de grens van ons vermogen om wapens voor onze strijdkrachten te kopen, bereikt". Regeringstroepen heroverden Sibolga Het legerhoofdkwartier in Djakarta heeft thans bekendgemaakt, dat de havenplaats Sibolga, aan de westkust van Sumatra, weer door de regerings troepen is heroverd. Op 22 september was Sibolga in han den gevallen van troepen der opstande lingen. Deze troepen hadden van de gelegenheid, geboden door de overplaat sing van de daar gelegerde regerings troepen, gebruik gemaakt om de stad aan te vallen en te bezetten.. Op 5 oktober, de „dag der strijdkrach ten", werd Sibolga door de regerings- (Advertcntie) hl would Late to be shipwrecked" she said, „It's a thought that can fill me with dread. There, afloat in the drink, Alone with no Mink, Oh no, I would rather be dead." Mink DE ZACHTE FILTERSIGARET DIE SMAAKT troepen heroverd. De tegenaanvallen van de regeringstroepen stonden onder leiding van de militaire commandant van Noord-Sumatra, luitenant-kolonel Djamin Gintings. KIES TOCH Polka f 299.- om de sublieme klank - de GRAETZ KLANK COMPRESSOR maakt elk radioprogramma tot een belevenis - en om de sublieme vorm - 'n GRAETZ radio is een gedistingeerde verschijning in Uw interieur. Keuze uit radio's en radio-grammofooncombinaties (ook stereo) in lichte of donkere kast. 16 Modellen in prijzen van f 215,— tot f 1260,—. IMP. j RV. THABUR - DEN HAAG Aanbesteding riolering in Noordwijkerhout Bij de gistermorgen in het Raadhuis te Noordwijkerhout gehouden openbare aanbesteding voor het leveren en leg gen van plm. 690 m. riool met bijkomen de werken in het plan KerkstraatVia- duotweg .waar 81 woningen zullen wor den gebouwd, is de volgende uitslag uit de bus gekomen. Laagste inschrijver was H. J. Ves- sies. Gr. Beerstraat 23, IJmuiden, met f33.980.C. Lamport, Lange Wijn gaardstraat 33, Haarlem f34.400; L. Visser's Wegenbouw, Hoofdstraat 156, Sassenheim f34.774: J. Mens. Catha- rijnelaan 24, Lisse f36.000; T. A. Stuif zand, Zoeterwoudseweg, Leiden f36.200; A. J. Hogeboom, te Rijpwetering f 36.200 Gebr. Schouls, Kanaalweg 171. Leiden f36.855; A. Faas' N.V., Sarphatistraat 30, Amsterdam f36.900; Fa. Stam, Leidseweg 367, Voorschoten f38.400; Fa. A. van Halem, Den Hoorn f39.800; Gebrs. van Denzen, Noordwijkerhout f39.875; C. A. Langeveld te Alphen a/d. Rijn f39.900; H. van Ringen. Narcis laan 5, Wassenaar f41.000; G. Hulse bosch, Iepenlaan 72, Bloemendaal f41.600; N.V. B. Smallegange, Tramweg 13, Aerdenhout f47.000; H. Rienstra, Parallelweg 121, Nieuwerkerk IJssel f47.700; Fa. C. Smit en Zn.. Vijfhuizer- dijk 165, Vijfhuizen f49.800; L. C. H. Iske en Co., P. v. d. Werfstr. 2, Am sterdam f 54.490; N.V. G. W. Polderman, te Spaamdam f60.000. NAAR BUITEN Een zestal Leidse bleekneusjes is he denmorgen voor een verblijf van enige weken vertrokken naar het Bio-Vakan- tie-oord „Russenduin" te Bergen aan Zee. Deze uitzending wordt gefinancierd uit de opbrengst van deze collecte, welke ieder jaar in alle Nederlandse bioscoop theaters wordit gehouden. Makarios keert zich tegen moord op Engelse vrouw Aartsbisschop Makarios heeft zich in een verklaring aan de Griekse pers heftig gekeerd tegen de recente moord op een Engelse vrouw op Cyprus en evenzeer tegen de vervolging van Cy prioten, die de Britten op de moord hadden laten volgen. Al zijn we dan klein, waarom zou-1 boot mogen spelen? Vooral wan den wij niet eens kapitein van een neer we die bootjes zel[ hebben ge maakt en zelf nog voor de zorgen ook! wind In de toekomst elk halfjaar conferentie (Van onze correspondent in Bonn) De Britse premier- Macmillan en de Westduitse Bondskanselier Adenauer had den gistermiddag in Bonn een onderhoud, dat drie uur lang duurde en waarbij zy o.m. over de volgende punten tot overeenstemming kwamen: de kwestie van de Duitse hereniging moet besproken worden op een eventuele topconferentie; de vrijhandelszone tussen de Europese economische gemeenschap en de andere elf daarvoor in aanmerking komende landen dient tot stand te komen; een verdrag tussen de grote landen van de wereld is noodzakelijk teneinde onverwachte atoomaanvallen te voorkomen; tussen de Westelijke landen dient meer overleg plaats te vinden over de grote problemen, die een gevolg zijn van de communistische activiteiten in de wereld. Duitse hereniging kwam ter sprake Protocol en diplomatieke etiquette waren voor Macmillans bezoek geheel terzijde geschoven. Men is er kennelijk op uit geweest zo veel mogelijk tijd voor de gesprekken tussen beide staatslieden, die vandaag zouden worden voortgezet, vry te maken. Over het eerste gister middag gehouden onderhoud werd ook geen communiqué verstrekt. Vandaag zou Macmillan in Bonn op een perscon ferentie nadere mededelingen doen. Dit derde gesprek tussen Adenauer en Macmillan, het tweede in de tyd van zeventien maanden, heeft geen Brits- Duitse kwesties als onderwe.p. Het tot dusverre bestaande probleem inzake de stationeringskosten voor in Duitsland gelegerde Engelse troepen heeft men naar de achtergrond geschoven. Het onderhoud is evenwel de voort zetting van het overleg, dat beide staats lieden in de toekomst geregeld elk half jaar willen voeren om elkaar op de hoogte te houden van wederzijdse plan nen. Deze soort persoonlijke diplomatie tussen de regeringsleiders beschouwt men te Bonn als iets zeer bijzondere. De as Bonn-Parijs Na het gesprek AdenauerDe Gaulle te Colombey-les-deux-Eglises was er in Engeland in zekere kringen ongerustheid ontstaan over wat men met een ver ouderd begrip de as BonnParijs noem de. Men vreesde in Londen, dat de band tussen Frankrijk en West-Duitsland te eng was aangehaald en dat dit nadelig zou kunnen zyn voor de sterke Brits- Amerikaanse positie in de NAVO. In het bijzonder betrof deze ongerustheid de Franse plannen voor het maken van een eigen atoombom. Men hoopte in Londen, dat dit Franse plan tenminste niet door Adenauer zou worden ge steund. Over dit probleem is tijdens het gesprek Adenauer-Mac-millan ook ge sproken, maar er is uiteraard niets tot de openbaarheid doorgesijpeld. In het bijzonder gaat het hier ook om De Gaulle's positie als hij einde november gekozen zal zijn tot Frans president. De rol van Frankrijk in het geheel van de NAVO en de diverse Europese gemeen schappen en de vrijhandelszone wordt dan, meent men, bijzonder interessant.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7