nfbmhm Kardinalen gaan 11a tiende dag in conclaaf om nieuwe Paus te kiezen kerho WAM HESKES en TOON RAMMELT Mannen van de maand Vaticaanse Hof rouwt negen dagen Italiaan op Pauselijke stoel? College kardinalen bestuurt R.-K. Kerk xitwelgoeoit Kerho NOM-STOP pUKiamMcL 1000 sigaren Mei een enkel woord Kerkelijk Leven Een evenement De inrit Agenda DONDERDAG 9 OKTOBER 1958 ■47 Het stoffelijk overschot van de vannacht overleden Paus Pius XII zal worden opgebaard in de kapel van het Heilig Sacrament in de Sint Pieter, in het rechterschip en wel zodanig, dat de voeten buiten het zwara ijzeren afsluithek uitsteken, zodat de gelovigen de muilen aan die voeten kunnen kussen. Op elk der negen voorgeschreven rouwdagen wordt door een der bisschoppen, leden van het kapittel, met assistentie van kardinalen een plechtige mis van Requiem opge dragen. Op de laatste dag houdt een der vooraanstaande leden van het collega van kardinalen een lijkrede. Pius XII, toen nog kardinaal- camerlengo Pacelll, heeft dit destijds voor Paus Plus XI gedaan. Dan wordt het stoffelijk overschot bijgezet. Paui Plus XII heeft enige Jaren gele den persoonlijk de plaats voor Btyn graftombe aangewezen. Hy verzocht zijn stoffeiyk oversohot te ruste te leggen voor het altaar van de Kleine Chrlstus-Koningkapel In de crypte van de Slnt-Pletersbaslllek, waarin ook de door hem heilig verklaarde Pius X Is bUgezet.. Over het ontwerp voor een definitief grafmonument moet de nieuwe Paus beslissen, in de periode tussen heb overlijden van de Paus en de verkiezing van een nieuwe wordt de R.-K. Kerk bestuurd door alle in Rome aanwezige kardinalen tezamen. Zij zullen op dagelijkse ver gaderingen over belangrijke zaken be slissen totdat zij, vermoedelijk over vijf tien tot achttien dagen in conclaaf gaan voor de pauskeuze. Kardinaal Eugene Tisserant, de deken van het college van kardinalen is thans de belangrijkste figuur, maar de opperste bestuurder tijdens deze periode zal de „camerlengo van de H. Roomse Kerk" zijn, die ver moedelijk reeds vandaag zal worden gekozen. De thans 74-jarige Franse kardinaal Tisserant is een bijzondere kenner van het Oosten. Hij heeft ook in Jeruzalem gestudeerd. Hij is een expert in vijf semitische talen. Als ver tegenwoordiger van de H. Stoel was hij aanwezig op internationale congressen van oriëntalisten ln Lelden, Oxford Verschillende perloden De periode, welke de H.. Stoel vacant is. kan verschillend zijn. In het verleden was dat maar een enkele dag, maar dat is niet meer mogelijk, sedert Gregorius X in de dertiende eeuw de bijeenkomst van heb conclaaf regelde en dit deed beginnen na de „novemdiales", de negen dagen van officiële rouw. Aldus kan het vacant zijn van de pauselijke troon thans niet minder dan tien dagen, vanaf de dag van overlijden van de Paus, duren. De langste perioden waren die na de dood van Marcelinus in 304, welke ten gevolge van vervolgingen vier jaren be sloeg, en die na het overlijden van Clemens IV in 1268, welke twee en een half jaar duurde. In 1292 verliepen twee jaren tussen de dood van Nicolaas IV en de verkiezing van zijn opvolger. Daarna zijn de perioden, dat de stoel van Petrus onbezet was, nooit langer dan een maand geweest. Het verkiezen van een nieuwe Paus is voorbehouden aan het „Heilig College van Kardinalen". Het telt, wanneer voltallig, zeventig kardinalen. Het college is echter vrijwel nooit vol tallig. Thans telt het 55 leden, waarvan 37 niet-Itallanen. Ditmaal zullen enige kardinalen zich voor de pauskeuze mis schien niet naar Rome kunnen begeven. GEHEIM CONCLAAF De verkiezing geschiedt sedert 1274 ln een geheim conclaaf. Gregorius X, die van 1271 tot 1276 Paus was, heeft dit conclaaf ingevoerd om de keuze te ver haasten en te beschermen. Het conclaaf is een afgesloten, soms dichtgemetselde ruimte een deel van het Vaticaan -waarin de kardinalen tot het doen van de keuze vergaderen. Iedere rechtgelovige mannelijke katho liek is verkiesbaar als paus, maar sedert Bonlfaclus IX (13891404) zijn slechts Kardinalen gekozen. Sedert Clemens VII <(15231534) bovendien slechts Italia nen. De Kardinalen gaan op de 15e of uiterlijk op de 18e dag na het vacant worden van de pauselijke stoel ln con claaf. De keuze zelf geschiedt in de Sixtijnse kapel en meestentijds door een geheime stemming, welke vaak vele dagen heeft geduurd. De gebruikte stembriefjes worden on middellijk na Iedere stemming verbrand. Aan de kleur van de rook, welke dan opstijgt uit een der schoorstenen, kun nen de bulten het conclaaf samenge stroomde belangstellenden zien of het resultaat der stemming negatief of positief was. Wanneer de stemming niet tot een resultaat heeft geleld worden de stem briefjes vermengd met vochtig stroo. BIJ het verbranden ervan stijgt dan zwarte rook op. Indien er alleen papier wordt verbrand betekent dit, dat de stemming een positief resultaat heeft gehad. De rook ziet er dan wit uit. Geen bekrachtiging Heeft een kandidaat de voorgeschre ven meerderheid der stemmen op zich verenigd dan wordt hem door de camer lengo of kardinaal-deken de vraag ge steld of hij de keuze aanvaardt. De ge kozene kan nog weigeren, doch indien hij bevestigend antwoordt is hij op dat ogenblik Paus.. De verkiezing behoeft geen bekrachtiging. De tot Paus gekozene wordt dan be kleed met de pauselijke insignlën. de waardigheidstekenen, bestaande uit de tiaar of driekroon; de witte toog; de rode fluwelen pauselijke stool, waarop sleutel en tiaar zijn afgebeeld; de vis- sersring met de beeltenissen van de apostelen Petnis en Pautus en voorts ontvangt hij de kruisstaf, ferula ge naamd. Dat is een staf met klauwkruis, in tegenstelling met de kromstaf van bisschoppen en abten, door welke laatste machtsbeperking wordt uitgedrukt. Ge woonlijk neemt de Paus na zijn ver kiezing een nieuwe naam aan. De camerlengo of kardinaal-deken verkondigt dan aan het volk de uitslag der verkiezing door de woorden „papam habemus", „wij hebben een Paus". De nieuwe Paus geeft daarna aan het volk eyn eerste zegen „Uibi et Oibi", d.i. aan de stad CRome) en aan de gehele wereld. De plechtige kroning geschiedt in de 6int-Pieter op een zondag of feestdag spoedig na de Niemand uitgesloten Volgens de constitutie van 1945 kan geen enkele kardinaal, om welke reden ook, van het conclaaf worden uitgeslo ten, noch vanwege excommunicatie of schorsing noch vanwege andere kerke lijke strafmaatregelen. Alleen de kardi nalen, die canoniek zijn afgezet of met instemming van de Paus van hun waar digheid hebben afgezien hebben geen recht van deelneming. De kardinalen mogen zich in het con claaf door twee personen, geestelijken dan wel leken, doen bijstaan. Dit mogen echter geen ouders zijn of leden van dezelfde religieuze orde als die van de betrokken kardinaal. Deze „conclavis- ten" moeten evenals de kardinalen een eed van geheimhouding afleggen. Het conclaaf begint nadat de deken van de kardinalen in de Sint Pieter een mis ter ere van de Heilige Geest heeft opgedragen. De ruimte van het con claaf, die een groot gedeelte van de drie etages van het Vaticaanse paleis omvat, wordt van binnen en van buiten geslo ten. Van buiten nemen de gouverneur en de maarschalk van het conclaaf de bewaking op zich, binnen neemt de kar- dinaal-camerlengo de sleutels in ont vangst. Gedurende het gehele conclaaf is elk contact met de buitenwereld ver boden. Drie manieren Er zijn drie manieren van verkiezing mogelijk De eerste is de zogenaamde „verkla ring bij inspiratie". Hierbij moeten de kardinalen het allen eens zijn over de naam van een kandidaat die door een van hen is voorgesteld. De hierbij ver eiste eenstemmigheid moet ook de kar dinalen omvatten die wegens ziekte hun appartement niet kunnen verlaten. De tweede manier is de verkiezing bij compromis. In dit geval moeten alle aanwezige kardinalen, zonder uitzonde ring, het eens zijn over de aanwijzing van drie. vijf of zeven van hen die er mee belast worden door middel van een compromis een nieuwe Paus te kiezen. De derde manier is de verkiezing bij stemming waarbij een meerderheid van twee-derde plus één is vereist. Men mag niet op zichzelf stemmen. De stembrief jes worden in een met een pateen ge dekte kelk op het altaar van de Sixty n- se kapel gedeponeerd. De kardinalen roepen daarbij, een voor een. Christus tot getuige dat zij op de huns inziens meest geschikte kandidaat hebben ge stemd. De stembriefjes van eventueel ziek liggende conclaafleden worden door daartoe aangewezen kardinalen opge haald. Weer Italiaan Men meent te kunnen zeggen, dat alle tekenen er op wijzen dat de kardinalen bij de verkiezing van een nieuwe Paus do 436 Jaar oude traditie zullen voort zetten door hun keuze op een Italiaan te doen vallen. De laatste niet-Itallaan- se Paus was de Nederlander Adriaan Lorensz van Utrecht, die regeerde als Adrianus VI van augustus 1522 tot no vember 1523. Van de 37 nlet-Italiaanse leden van het college van kardinalen - waaruit ge woonlijk, doch niet noodzakelijk de nieuwe Paus voortkomt - zou naar men meent slechts een kardinaal een goede kans maken Indien men het niet over een Italiaan eenz zou kunnen worden. Dat zou zijn de 63-jarige kardinaal Gre gorius Agagianian, Armeens patriarch en pro-prefect van de congregatie voor de verbreiding van het geloof, een der Vaticaanse bestuursdepartementen. Van verschillende zijden worden ver schillende namen naaf voren gebracht van kandidaten, die een goede kans zouden maken. In Vaticaanse kringen herinnert men echter aan het gezegde: „Wie als Paus het conclaaf binnengaat, komt er als kardinaal weer uit non-stop shirt Wassen, drogen, dragen Little or no-iron I 7 d e i t J i' Geen vondelingcent (Speciale berichtgeving). Onder donderend applaus van on geveer 600 melkslliters deelde de heer C. Kramer, lid van het actiecomité Rotterdamse melkhandel, gisteravond op een protestbijeenkomst te Rotter dam mee, dat het comité ziin leden adviseert voorlopig de befaamde Von delingcent niet te betalen. Mei 1958 heeft de regering toegezegd, dat zij de winstmarge op de melkprijs in november zou bezien. Het comité verliest echter zijn geduld en wenst 1 november te weten, waar het aan toe is. Is er dan nog geen verbetering in de winstmarge van melk en melkproduk- ten ingetreden, dan zal het comité, waarin slijters, inrichtingen en stan- daardisatiebedrijven uit Rotterdam en omgeving zijn vertegenwoordigd, zich op nadere stappen beraden. Het Comité acht overleg met de Haagse en Am sterdamse melkhandel aren geboden. (Advertentie) voor „De gewone man" Toon Rammelt en Wam Heskes - res pectievelijk schrijver en spreker van de bekende radiorubriek „De gewone man" zijn door een jury van journalis ten, Ingesteld door de Nederlandse Sigarenindustrie, uitgeroepen tot Man nen van de Maand. De 1000 sigaren die aan deze ere-titel zyn verbonden, werden hun vrijdag j.l. overhandigd door Mr. Jan Derks, de geestelijke vader van deze thans beëindigde rubriek. 1616 maal „De gewone man".... 1616 maal de commentaar van het gewone, gezonde verstand op de dingen van de dag.... 1616 maal voor de Nederlandse luisteraars vijf minuten hartige, geestige, zelfbespiegeling. De sigaar heeft een belangrijke bijdrage geleverd tot net succes van deze rubriek, want Toon Rammelt en Wam Heskes zijn grote liefhebbers van de sigaar, die hen inspireert en het leven filosofisch en met humor doet bezien. De voorkeur van „De gewone man gaat uit naar sigaren, precies als die van de gewone gewone man. Ook voor hem is et roken van sigaren het ware rookgenot. BINNENLAND Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: 6S „Algol" 14/10, ss „Entre Rios 16/10, Australië ts „Wessersteln" 14/10. BS „Zuiderkruis" 16/10, Brazilië: ss „Algol" 14/10. Canada: ss „Maasdam" 13/10. ss „Atlantic" 16/10. ss „Statendam" 18/10, Chili: via New York 18/10, Indo nesië: ms. „Langkoeas" 16/10, Ned. Antil len: ms. „Ludolf Oldendorf" 16/10, Ned. Nw. Guinea: ms. „Langkoeas" 16/10, Nw. Zeeland: vla Engeland 18/10. Suriname: ms. „Themls" 15/10. ünie van Z. Afrika: ms. Themis" 15/10. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: ms. „Jagersfontein" 15/10, ss. „Waterman" 18/10, Brits Oost Afrika: bs „La Bourdonnais" 18/10. De Nederlandse organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. A. Punt. hoogleraar in Dierfysio logie aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, een subsidie verleend voor het oecologlBch onderzoek van Limburgse grot ten.( waarin vleermuizen overwinteren. Ingesteld ls een commissie, waaraan ls opgedragen advies uit te brengen om trent de te Btellen wettelijke regelen be treffende tegemoetkoming, hetzij door het treffen van voorzieningen, hetzy in geld. in schade, welke door de in de Deltawet bedoelde werken voor de visserij en aan verwante bedrijven en voor andere daar voor ln aanmerking komende ontstaat. Tot lid en voorzitter dezer commissie ls be noemd It. A. G. Marls, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. BUITENLAND In een ondergrondse tunnel op het proefterreln op de Yucca vlakt© ln de Amerikaanse staat Nevada ls woensdag een klein atoomwapen tot ontploffing ge bracht. Dit ls de eerste ondergrondse ont ploffing in de huidige reeks van tien proeven. De krachi van de ontploffing was minder dan één klloton. aldus heeft de voor Atoomenergie bekendge- De Sovjet-Unie heeft de Verenigde 1 Staten de eerste officiële gedetailleerde gegevens verstrekt, die zijn verkregen met de spoetniks, aldus heeft de Nationale Academie van Wetenschappen te Washing ton meegedeeld. De Marokkaanse autoriteiten hebben zes mannen gearresteerd na een ontplof fing in de grensstad Boubeker, waarbij 18 huizen en vier auto's opgeblazen werden. De gearresteerden zouden Franse staats burgers zijn. Zij zyn beschuldigd van ver boden wapenbezit en een aanslag op het binnenlandse staatsgezag. De regionale Beierse party heeft zich ln de landdag te München gekeerd tegen de invoer van kaas en volvette melkpoe der uit Nederland en Denemarken. Volgens een interpellerende afgevaardigde hebben deze invoeren een prijsval tot tien Duitse penningen per liter voor ln Beleren ge produceerde melk veroorzaakt. Hij beweer de, dat ln de eerste acht maanden van dit Jaar melkproducenten en -Industrie een verlies van ongeveer veertig miljoen Duitse marken geleden hebben. Eén op de drie Westduitse schoolkin deren is ziek. Dit hebben twee geleerden, die in opdracht van het Westduitse vak verbond, bijna 4 miljoen schoolkinderen hebben onderzocht, vastgesteld. Bij 15 tot 20 procent van de kinderen constateerde men afwijkingen aan de ruggegraat en ge volgen van een doorgemaakte rachitis, 3 tot 6 procent van de kinderen leed aan or ganische en functionele stoornissen en één op de vier kinderen had een nerveuze aan doening, zo meldt „Die Welt der Arbeit". Het verbond van spoorwegarbeiders ln Argentinië heeft voor vandaag een sta king afgekondigd, die het Argentijnse spoorwegnet 24 uur zal stil leggen. Mor gen zouden de leden van 62 Peronlstlsche vakverenigingen het werk voor een dag neerleggen als protest tegen de stijgende pry zen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat het verwacht dat de Amerikaanse troepen in Libanon. onverwachte ontwikkelingen voorbehouden, eind oktober zullen zijn te ruggetrokken» VOOR HEDENAVOND Hilversum I 402 m. NCRV: 18.15 Friese uitz. 18.30 Gram. 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. caus. 19.15 Gram. 19 30 RadlokTant. 19.50 Pol. caus.: A.R. 20.00 Promenade ork. en omr. koor. 20.40 Een etad op rode rots gebouwd gesprek. 21.10 Saxofoon en plano. 21.30 Zangrecital. 22.00 Periodieken-Parade 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsport- Uitsl. 23.20—24.00 Gram. Hilversum II 298 m. AVRO: 18.00 NWS. 18.15 AmUs. mUB. 18.45 Sportpraatje, 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.06 Muz. en hoorep. 20.00 Nws. 20.05 La Fa- vorita, opera. (In de pauze; pl.m. 21.00— 21.40 Logboek 1943). 22.35 Act. 22.45 150 Jaar onderwijs voor blinden, kiankb. 23.00 Nws. 23.16 Koersen v. New York. 23.16 Sportact. 23.28—24.00 Bedgeheimen. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weerovera, KRO: 20,20 Gastenboek. 20.40 TtleVlft* trine. 21.05 Rep. 21.35 Lichte muz. VOOR VRIJDAG 10 OKTOBER Hilversum I 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Oram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 8 00 Nws. 8.15 Gewijde muz. 9.00 V. d. Zieken. 9.30 Gpam. 9.35 Wa/teret. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. 11.30 Progr. voor oudere luisteraars. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land en tuinbjneded. 12.33 Vocaal ens. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nw*. 13.15 Lichte m<uz. 13.40 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.25 Ka- merork. en sol. 15,10 Voordr. 15.30 Lichte muz. 16.00 Wenken v .d. tuin. 16.15 Gram. 16 30 Meisjeskoor. 17.00 Voordr. 17.20 Lichte muz. 17.40 Beureber. 17.45 Oram. NCRV: 18.00 Harmonie-ork. 18.20 V. d. jeugd. 18.50 Regerlngsuitz.Uitz. v. d. Middenstand. 19.00 Nws. en weerber. 10.10 Huismuz. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de mail af. caus. 20.00 Hêet van de matrijs 20.30 Kerkconc. Plm. 22.00 Ter introductie 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 De vloekzang va<n Sentot. caus. 23.25— 24.00 Gram. Hilversum li 298 m. VARA: 7.0 8.00 Nws. i Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 1.18 De Ontbytclub 9.00 Gym. NED, HERV. KERK Beroepen te Sint Laurens (toez.) 6. W. Kok kand. te Burger vlotbrug (Gem Zij- pe). GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Veenendaal M. Heerschap te Borssele en H. Rijksen te Vlaardingen. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Groningen-Noord W. Har- kema te 's-Gravenhage. DS. W. H. A. NELCK OVERLEDEN In de ouderdom van 62 jaar is in het Diaconessenhuis te Amsterdam, waar hij een operatie had ondergaan, over leden ds. W. H. A. Nelck, de op een na oudste predikant van de Hervormde Gemeente in de hoofdstad. Ds. Nelck werd op 8 april 1923 be vestigd door dr. K. H. E. Gravemeyer te Giessen-Oudekerk in zyn eerste ge meente. In april 1926 vertrok ds. Nelck naar Nes en Wierum (Fr.), een stand plaats die hy in 1930 met IJsselmonde verwisselde. Op 11 februari 1934 deed hij zijn intrede in de hoofdstad. (Van onze t..v.-medewerker) Het KRO-programma opende gisteren niet met de gebruikelijke wapperende vlag en muziek van slaande trommen, maar met een stil beeld. Toen daarop een belangrijke mededeling uit Rome werd aangekondigd, hielden honderd duizenden de adem in.. De directe ver binding bracht ons een beeld van een nieuwslezer en een pater, die journalis ten tewoord stond. Vyf minuten lang een vloed van Italiaanse woorden, waarna Hannie Lips droog kwam ver tellen, dat de toestand van de Paus geen verandering had ondergaan. Na het Vademecum, dat wel aardige momenten had, mocht Jan Willem Hof- ^tra het door hem vertaalde toneelstuk aankondigen. Het was „Jeanne d'Arc" van de Oostenrykse schryver Mell. Een humane droom tegenover een religieuze werkelijkheid werd de kykers in uitzicht gesteld, een romance onder de brand stapel. Er mag soms alle reden zyn het gebödene met enige welwillendheid te gemoet te treden (t»V. is een moeiiyk ambacht) ditmaal lykt daartoe geen aanleiding te bestaan, want het stuk werd gespeeld door het Arnhemse ge zelschap „Theater", waarvan de leden op elkaar zijn afgestemd, heel wat anders dan een incidenteel bij elkaar geraapt groepje, zoals in de regel het geval ls. Bovendien wisten we, dat de troep vier weken repetit.let.yd had geno men, wel wat ruimer dan gebruikeiyk. De kyker was dus gerechtigd eisen te (Advertentie) ...bent U jarig?.. FL 6.45 PER FLES VOOR 01 MANDEIM. VAM TOOR 12. VIAARDIM6EM verkrdqbaar bij like goeoe slijter d. vröuw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Avonturen caus. 10.05 Morgenwij J'~ V. <1. vrouw ).40 Schoolradio met kinderen, g. VARA: 10.20 11.20 V. d. kleu- Een linksgelegen inrit mag alleen worden Ingereden indien het overige verkeer hierdoor niet gehinderd wordt. Onlangs heeft de Hoge Raad beslist dat wanneer men een links gelegen inrit in wil rijden, men zich geheel aan de rechterzyde van de weg moet opstellen. Links voorsorteren is in zo'n geval dus verboden Is de rybaan op een gegeven moment vxy van achteropkomend verkeer (óók langzaam verkeer) dan kan naar links worden overgestoken om de inrit in te rijden. Deze manoeuvre dient snel uit gevoerd te worden. Overigens meent de ANWB dat men er op drukke wegen of straten verstandig aan doet liever een blokje om te rijden om, de inrit aan de rechterkant te fcry- tm. tóorge PB| 11.00 Gram. ters. 11.36 Gevar. muz. AVRO: 12.00 Lichte mua. 12,20 Regerlngeuitz.Landib.rubriek. De boer van Nüoitgedaoht. 12.30 'Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gTam. 13.25 Theaterork. en sol. 13.55 Beureber. 14.00 Kamer muz. 14.30 Voordr. 14.50 Ge- var. progr. VARA: 16.00 Muz. revue 16.30 V. d. zieken 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Roe meens ork. 17.55 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 P. v .d. A., caus. 18.25 De puntjes op de i. caus. 19.00 Lied jes v. d. jeugd. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Het platteland nu, caus. 19.45 Iets voor niets. caus. 19.50 VPRO-nws. 20.00 Nw*. 20.05 Vervaldag, hoorsp. VARA: 24.00 Villa Sldonla, lioorap. 21.20 Ritm. muz. 21.45 Licht en donker, kiankb22.10 Mu- eette-ork. 22.25 Bultenl. weekovere. VPRO: 22.40 Zorg om de men*, causerieën. VARA: 23.00 Nw*. 23.15—24.00 Vergelijkenderwijs. GUAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e iyn van 1820 uur) Johann Strauss „Die Fledermaus". Ope rette ln 3 bedrijven op tekst van C. Haff- ner en R. Genée. Personen: Gabriel von Elsensteln, rentenier, Nicolal Gedda tenor; Rosallnde, zijn vrouw, Elisabeth Schwarz kopf, sopraan; Adcla, haar kamermeisje. Rita Strelch. sopraan: Alfred, eersto tenor aan de opera en zangleraar van Rosallnde, Helmut Krebs, tenor; Dr. Falke, notaris, Erlch Kune. bariton; Frank, gevangenis directeur, Karl Dönch, bariton; Prins Or- lotskv, Rudolf Christ, tenor; Dr. Blind, advocaat, Erlch Majkut, tenor; Ida, dan seres. zuster van Adela, Lulse Martini, spreekrol; Frosch. cipier, Franz Böhelm, spreekrol. Koor en Phllharmonla Orkest. Dirigent: Herbert von Karajan. Het eerste bedryf speelt ten huizo van Elsensteln. Het tweede bedryf speelt zich af in een feestzaal ln het palels van Prins Orlofsky. Het derde bedryf speelt in de gevangenis. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service 330 m. 12.00 V. d. scholen. 13.00 Caus. 13.15 Ge var. muz. 13.55 Weerber. 14.00 Nw*. 14.10 Meded. 14.15 Ork.conc. 15.00 V. d. scho len. 16.00 Vragentoeantw. 16.30 Blanomuz. 17.00 The Brains trust. 17.45 Graan. 18.00 V. <1. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.16 In the South East. 19.30 Sport. 19.45 Ge- var. muz. 20.00 Onbekend. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.16 Causerieën. 22.46 Recital ".30 Pol. uitz. 24.00 Nws. 0.06—0.36 Pla notrio. Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.16 Mr© Da le's Dagb. 12.30 Nwb. en lichte muz. 13.00 Gram. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Danemuz. 14.30 Nws. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Nws. 16.00 Mil. ork. 16.30 Nws. 16.46 Lichte muz. 17.30 Nws. en mrs. Dale's Dagb. 17.45 Lichte muz. 18.15 Planomuz. 18.30 Nws. en lichte muz. 19.30 Nws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.24 Sport. 20.30 Nws. en gevar. muz. 21.00 Ge var. progr. 21.30 Nws. en discussie. 22.15 Gevar. ccmc. 23.00 Hoorsp. 23.30 Nws. 23.40 Oude dansmuz. 0.30 Nwb. en lichte muz. 0.55—1.00 Nws. Nordwcstdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Klassieke muz. 13.00 Nws. 13.15 Operetteconc. 14.00 Gram. 16.00 Vlooi en piano. 17.00 Nws. 17.20 Kamermuz. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.30 Lichte muz. 20.30 Kamermuz. 21.00 Hoorsp. 21.45 Nws. 23.30 Moderne planomuz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.164.30 Gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 ni. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.05 Israëlische uitz. 14 00 Ork.conc. 20.15 Le Rol d'Yvetot, opera. 21.16 Gram. 21.35 Le Rol d'Yvetot, (verv.) 22.50 Amerikaanse uiitz. 23.53 24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Schoolradio 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.10 Voordr. 18.20 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Ork.conc. 21.00 Kozakkenkoor. 21.30 Ork.conc. 2<2.00 Nw*. 22.16 Gram. 22.45 Idem. 22.55— 23.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram 13.00 Nws. 13.10 Ork.conc. 14 00 en 15 00 Gram. 15.15 Idem 16.05 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Idem. 18.38 Idem 19.30 Nws. 20.00 Ork couc. I. d. pauze (plm. 20.35) Gram. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.35 Chansons. 82.55 Nwb. stellen. Onze mening is, dat de opvoe ring, volgens strenge maatstaven beoor deeld, velen bevrediging zal hebben geschonken. Er was een goed doordachte regie, er was een knap décor, de spelers waren rolvast en (wat belangryk is) leefden zich in en wel zonder kramp-- achtigheid. Zo was er veel te loven, maar er zyn nog wel een paar dingen, die extra-vermelding verdienen. Anny de Lange hadden we graag wat gelade ner gezien, hoewel ze een goede tegen speelster van Gerard Hartkamp was (in de zin van tegenstelling), die een prach tige creatie gaf van de materialistische De Ligny. De aanvaardbare overdryving in deze met veel humor geschreven rol gaf hier en daar een lichte toets aan de uitvoering en brak daardoor soms de spanning, een' aangename verademing. Voor het laatst bewaarden we de Jeanne van Anne Marie Heyligers, die hiermee haar eerste grote t.v.-rol leverde. Veel stil spel, duidelyk geïnspireerd door aanwyzingen van de regisseur, werden afgewisseld door scènes, waarin zij opschoot tot dramatische hoogten, die de grootste verwachtingen van dit! meisje rechtvaardigen. Vooral de recht bankscène was van een adembenemende schoonheid. Er is dus veel dankbaarheid voor deze manifestatie, maar een der belangrijk ste aspecten betreft het initiatief van de uitzendende vereniging. Wij vinden het een moedige daad van de KRO om de smadelijke rol, die de Kerk in dit proces speelde, zo eeriyk uit de doeken te doen zonder ook maar de minste toespelling te maken op de rehabilitatie van het dorpsmeisje door haar latere 'heiligverklaring. Dit is natuurlyk even goed een compliment aan het adres van schryver en vertaler, die niets verdoe- zelden en zich daardoor de eeriyke mensen toonden, waaraan de rechtbank in Rouaan in 1431 zulk een schreeuwend gemis had. DONDERDAG Chr. Hist. Hotel CentraalJaarverg. Jongerengroep. 71 uur nam. Hogewoerd 175. Byeenkomet Jehova's Getuigen. 7.25 uur nam. Stadszaal (grote zaal). Abonnemente concert Residentieorkest o.l.v. W. van Ot- terloo. Solisten Theo Ölöf en Herm. Kreb- bera. 8 uur nam. Rehoboth. Ledenvergadering Veron. 8 u. nam. Leiderdorp Padvinderegebouw (Dr. van Rhijnstraat). Fototentoonstelling „Daguerre". 810.30 uur nam. Voorschot en Geb. Chr. Belan gen. Gemeente-avond Herv. Gem. Spr. prof. dr. J. de Graaf: „Wat geloven Vry» zinnig hervormden". 8 uur nam. Warmond Hotel De Zon. Pröpa- ganda-filmavond EHBO. 8 uur nam. VRIJDAG Rapenburg 8. Kon. Ver. Oost en West. Lezing mevr. G. Kramers-de Vlaming Pleijsler over Vluchtelingenproblemen. 8 uur nam. wykgebouw Levendaal. Receptie 30-jarig bestaan Chr. Tamboer- en PyperkorpB „Kunst en Genoegen". 810 uur nam. Den Burcht. Films over emigratie Lis- sone-Lindeman. 8 uur nam. Leiderdorp Padvindersgebouw (Dr. van Rhynstraat). Fototentoonstelling „Daguerre". 8—10.30 uur nam. ZATERDAG Bolsotkade 2a. K. en O.-excursie. Gem. Archief en Pilgrim Father-huisje. 2.30 uur nam. Schouwburg. Toneelver. „Tot Ieders Ge noegen" speelt „Het huis aan het meer". 8 uur nam. Stationsplein. Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver, naar Pan van Per sy n. 1.45 uur nam. Stadszaal (grote zaal) .Feestavond Wbv. „Ons Belang 7.30 uur nam. Leiderdorp Padvindersgebouw (Dr. van Rhy net-raat). Fototentoonstelling „Daguerre". 25 en 810.30 uur nam. ZONDAG Aula Herv. School Boshuizerkade. Kerk dienst voor gerepatrieerden. Spr. ds. A. W. Brink, li uur voorm. Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. Luxortheater. Zondagmorgenbljeenkom6t Byz. Kerkewerk. Onderwerp: O6born-ge- bedsgenezing. 10.30 uur voorm. MAANDAG Tltus Brandsmalaan 174. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. Hotel Centraal. Ledenvergadering Chr. Hist. Vrouwengroep. Spr. F. Goudswaard. 8 uur nam. De Doelen (Rapenburg 2) s Ledenverga dering Leldse Amateur Fotografenver. 8 u. nam. Stadhuis. Gemeenteraad 2 uur nam. DINSDAG St.-Antonlus Clubhuis. K. en O.-flim „Lili". 8 uur nam. Korevaarstraat 30. Ned. Coöp. Vrouwen bond. Demonstratie broodgerechten en -beleggingen. 2 uur nam. Hotel Breestraat. Ledenvergadering Ver. voor Facultatieve Lykverbrandlng. 8 uur nam. Leiderdorp Kon. Jullanaschool. Ouderavond met films en dia's. 8 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „De circusheid" (alle leeft.) Werkdagen: 2.30, 7 en 9.1o uur. Rex: „Niets dan pech" (alle leeft.). Werkdagen: 2.30, 7.15, en 9.15 uur. Casino: „Jenny" (14 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Casino: (Donderdagcyclus) 2.30, 7 en 9.15 uur nam. (Toegang 14 jaar). Lido: „Liane, het meisje van het oer woud" (14 jaar). Werkdagen; 2.30, 7 en 9.15 uur. I.uxor: „Loving you". (14 Jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling van moderne Nederlandse grafiek. Dinsdag en vrydag van 1113 uur. zaterdag 1416 uur (t/m 31 oktober). Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling Japanse penseeltekeningen (t.e.m. 11 oktober) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1. Tentoonstelling geolo- fle van Nederland. Op werkdagen van 0-12 en 2-4 uur. Zon- en feestdagen 2-4 ir. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden wordt waargenomen door Apotheek Reijst. fteenstraat 35. tel. 20136 en te Oegstgeest door Apotheek Oegst- geest, Wilhelmlnapark 8, tel. 20274. By geen gehoor by Üw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Opera Aïda. (Toeg

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2