President van Pakistan kondigde gisteren de staat van beleg af TOESTAND PAUS NU HOPELOOS WEERBERICHT Grondwet buiten werking; gezag in het land in handen van de opperbevelhebber van het leger Ergste kan elk ogenblik verwacht worden Hedenochtend een nieuwe aanval Zonder fanfares: vandaag in Bonn gesprek Macmillan - dr. Adenauer 97ste jaargang WOENSDAG 8 OKTOBER 1958 No. 29563 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 President Iskander Mirza heeft gisteravond de staat van belegd in geheel Pakistan afgekondigd. Hü deed dit nadat zes ministers van de coalitieregering onder leiding van premier Firoz Khan-noon waren afgetreden. Die regering was pas vier dagen aan het bewind. De afgetreden ministers zijn lid van de Awami- liga, op een na de grootste partij in de coalitie. Zij verklaarden gistermiddag dat premier Noon in zijn eigen partij moeilijkheden zal ondervinden bij de her verdeling van de portefeuilles in Oost- en West-Pakistan en dat deze moeilijk heden wellicht de mogelijkheid van vrije en eerlijke verkiezingen zullen schaden. De Awami-liga zal niettemin de regering tot aan de verkiezingen blijven steunen. Noon heeft inmiddels naast het premierschap ook het ministerie van Defensie op zich genomen, en de portefeuille van Buitenlandse Zaken gegeven aan Ardar Abdur Rasjld Khan, die minister van Handel en Industrie was. Optreden tegen politieke avonturiers en woekeraars De president heeft bij proclamatie de grondwet buiten werking gesteld. De centrale regering en de provinciale re geringen zijn ontbonden. Het gezag is in handen gelegd van de opperbevelheb ber van het leger. De politieke partyen moeten haar activiteit staken en de volksvertegenwoordigingen van staat en provincies zijn ontbonden. De president zegt in de proclamatie, dat het hem spijt dat hij deze maatre gelen heeft moeten nemen. HU had het gedaan in het belang van land en volk. De wetsgetrouwe burgers beloofde hy meer geluk en vrijheid. Er zal streng worden opgetreden tegen politieke avon- Protestactie tegen lawaai straaljagers rondom Soesterberg Het vliegveld Soesterberg, liggende midden in de Randstad Holland, moet uiteindelijk gesloten worden verklaard voor alle straaljagers. Dit is het doel van een actie, die van middag is ingezet tijdens een protest- vergadering van bewoners van de omliggende plaatsen van het vliegveld, welke te Bilthoven werd gehouden. De initiatiefnemer, de heer H. W. P. van Bockel, vroeg zich af, of het nog langer verantwoord is, dat de bewoners van de gemeenten rond het vliegveld overdag, 's avonds en 's nachts bloot worden gesteld aan een steeds terug kerende „hersenspoeling" door het brul lende lawaai van straaljagers. Met velen, die hem in de afgelopen weken adhesie hebben betuigd met zyn initiatief om een actie tegen dit ongerief te ontketenen, meent de heer Van Bockel, dat het niet langer verantwoord is deze hinder der straaljagers zonder meer te accepteren. De heer Van Bockel stelde voor een kleine werkgroep te formeren, die het programma van actie moet samenstel len. Men zal een rapport moeten samen stellen omtrent de geluidssterkte, waar aan de bewoners rond Soesterberg dage- ïyks bloot staan, over de hoogten, waar op gevlogen wordt, alsmede over de veroorzaakte schade. Deze actie, zo deelde de heer Van Bockel mede, zal zich niet bewegen op het militaire vlak, noch op het politieke terrein, doch moet gezien worden als een 2uiver spontane actie door de gewone burgerbevolking. Petitie Zuid-Molukkers Inzake verstekelingen (Van onze Haagse redactie) De uitwijzing en de plotselinge terug zending van de 37 uit Indonesië afkom stige verstekelingen heeft in de Am- bonezengemeenschap in Nederland grote verontwaardiging gewekt, temeer, daar 30 van de verstekelingen Zuid- Molukkers zjjn. Morgenochtend om half twaalf zullen vertegenwoordigers aan de minister van Justitie een petitie aanbie den waarin tegen deze handelwijze wordt geprotesteerd. In aansluiting hierop houdt de verte genwoordiging van de Republiek der Zuid-Molukken in restaurant de Kroon aan het Spui te Den Haag een perscon ferentie, waarin de minister-president van de Republiek, ir. Manoesama, het woord zal voeren. Het doel van een en ander is te voorkomen, dat de uitgewe zen verstekelingen aan de Indonesische regering worden uitgeleverd. Het schip, waarmee zij op weg zyn naar Indonesië, de Johan van Oldenbarneveldt, doet nameiyk eerst Australië aan alvorens naar Indonesië te gaan. turiers, smokkelaars en woekeraars. De president zei dat het voor de verraders beter is het land te ontvluchten als zü kunnen. Volgens president Mirza heeft hij de staat van beleg afgekondigd, omdat po litieke avonturiers poogden de betrek kingen tussen Pakistan en landen als de Sovjet-Unie, de Verenigde Arabische Republiek en communistisch China te verstoren. Hij zei „met zeer grote be zorgdheid de meedogenloze strijd om de macht" te hebben gadegeslagen. De president zei van plan te zijn een aantal „vaderlandslievende personen" byeen te brengen om de politiek van Pakistan aan een onderzoek te onder werpen en naar een grondwet te streven die meer in overeenstemming is met de aard van de mohammedanen. Mr. H. Bavinck bedankt voor portefeuille (Speciale berichtgeving) Naar wjj vernemen is mr. H.'Bavinck, wethouder van Openbare Werken te Rotterdam, aangezocht om mr. J. Alge- ra op te volgen als minister van Ver keer en Waterstaat. Mr. Bavinck heeft echter voor de uitnodiging bedankt in verband met zyn recente benoeming tot wethouder. „Op een afstand" Van gezaghebbende Amerikaanse mi litaire zyde in Taipeh is gezegd, dat de Amerikaanse vloot de nationalistisch- Chinese konvooien naar Quemoy zal biyven steunen, maar op een afstand. Amerikaanse torpedobootjagers met ne gen meter lange vlaggen om zich dui delijk herkenbaar te maken, zouden de kusten niet naderen voor de duur van het communistische aanbod om het vuren te staken. Goud en deviezen boven de 5 miljard De deviezen blijven binnenstromen. Week in week uit wordt op de verkorte balans van de Ned. Bank de laatste tijd een voortdurende aanwas van valuta waargenomen. In de week per 6 oktober is voor niet minder dan f. 67 miljoen aan de netto deviezenreserve toegevoegd. Met de onveranderde goudvoorraad te zamen is de som der beide bedragen thans boven de f. 5 miljard uitgekomen, waarmede een nieuw hoogtepunt is be reikt. Goud en deviezen samen verte genwoordigen nu een waarde van f 5039 miljoen. Het dieptepunt werd bereikt in sep tember 1957 met f. 3119 min. Hieruit bhjkt duidelijk de opmerkelijke aanwas die vooral dit jaar heeft plaatsgevon den. Ook in de convertibele sfeer is een verbetering ontstaan, want de post con vertibele deviezen is met f. 10 min. toegenomen tot f. 842 min., inclusief saldo's luidende in buitenlandse geld soorten ad. f. 18 min. De toestand van Paus Pius XII wordt als hopeloos beschouwd. Volgens het Franse persbureau AFP kan het ergste elk ogenblik ver wacht worden. Ongeveer 48 uur, nadat hem de eerste aanval in de hersenen had getroffen, volgde een nieuwe. De vier behandelende geneesheren, die in de kamer aanwezig waren, namen onmiddellijk de nodige maatregelen. In het medische bulletin, dat werd uitgegeven, stond te lezen, dat daarna een lichte verbetering was ingetreden, maar dat over het verdere verloop niets te zeggen viel. Om kwart over tien verloor de Paus het bewustzijn. Tevoren had hij nog om de H. Com munie gevraagd, doch deze kon hem niet worden toegediend. Wel werd hem de absolutie gegeven. Inmiddels is prof. Paul Niehans, de Zwitserse „celtherapeut" ook in Castel Gandolfo aangekomen. Nieuwe aanval Deze behandeling leek succes op te leveren tot vanochtend de nieuwe aan val kwam. Onmiddeliyk werden alle hoge functionarissen van het Vaticaan naar Castel Gandolfo ontboden. Onder hen bevonden zich mgr. Callori di Vig- nale, opperkamerheer, die belast is met de directe regelingen ingeval van over lijden van de Paus en mgr. Domenico Tardini, pro-staatssecretaris. Deze laat ste had vandaag toch naar het zomer paleis in Castel Gandolfo gegaan, daar de Paus gisteren te kennen had gege ven hem te willen ontvangen. Hij had vanochtend zijn besprekingen met zijn naaste medewerkers willen hervatten! Van alle kanten van de wereld kwa men de beste wensen voor de Paus binnen. Zo kwamen gisteravond tele grammen binnen van Koningin Elisa beth van Groot-Brittannië, president Eisenhower, president Gronchi van Italië en president Heuss van West- Duitsland. Een lid van het personeel van het pauselijk verblijf heeft verslaggevers gezegd, dat de Italiaanse regering van de zijde van het Vaticaan reeds in de ochtenduren gewaarschuwd was. dat het overlijden van de Paus elk ogen blik verwacht kon worden. Om kwart over elf deelde gezaghebbende Vati caanse woordvoerders mede. dat weer „een lichte verbetering" was ingetre den. Maar de artsen bleven nog steeds „uiterst gereserveerd". Zij dachten Na rustige nacht Deze plotselinge terugval in de toe stand van de Paus kwam des te on verwachter. omdat het hoofd van de R.-K. Kerk een rustige nacht had gehad. Hij had goed geslapen en was eerst tegen acht uur Nederlandse tyd wakker geworden, aldus deelde een woordvoerder van het Vaticaan mede. Trouwens, ook gisteren was zyn toe stand zeer bevredigend geweest. In de ochtenduren had hij totaal geen ver hoging en ogenschynlijk voelde hy zich zo goed, dat de artsen hoopten, dat het normale verschijnsel, dat de tempera tuur van een zieke tegen de avond wat oploopt, zich nu niet zou voordoen. He laas bleek dat wel het geval. De Paus had na de lunch naar een muziekuitvoering geluisterd, had iets gedronken en een beetje half-vloeibaar voedsel tot zich genomen, aldus liet dok ter Mingazzini weten. Volgens deze arts hield gisteren ook de verbetering van de „psychische toestand" van de Paus zyn intelligentie en zyn geheugen aan en deden zich geen verlammings verschijnselen voor. Alles wees er dus op, dat de Paus langzaam herstellende Bloedvatkramp Professor Corelli. een van de genees heren, die de Paus behandelde, heeft over die eerste aandoening gezegd, dat dit een bloedvatkramp in het centrum van de hersenen was. een gevolg van de z.g. verschijnselen van Millfkan-Sieckert. Door die kramp wordt het bloedvat sa mengetrokken en de bloedtoevoer naar de omgeving verhinderd. Dit kon vry- wel altijd genezen worden, wanneer de behandeling binnen het halfuur begon, zodat de vorming van bloedproppen, die trombose zouden veroorzaken, voor komen kon worden. De aanval van maandag deed zich voor juist nadat pro fessor Corelli de Paus had onderzocht. De professor had de nodige medica menten bij zich en kon terstond met de noodzakelijke behandeling beginnen. Dit gedenkteken, opgericht op een militaire begraafplaats in het En gelse graafschap Surrey, is opge dragen aan die gevallen leden van de Britse strijdkrachten, wier graf onbekend is. Hun namen staar, ge beiteld in de veertien zuilen van het monument, dat binnenkort voor Koningin Elizabeth zal morden in gewijd. toen, dat wellicht binnen enkele uren van een verdere verbetering sprake zou kunnen zijn. Inmiddels waren echter ook mgr. Canisius van Lierde, de Nederlandse Augustijn, sacrista van de Paus en mgr. Enrico Dante, prefect van de apostolische ceremoniën in de kamer van de Paus toegelaten. De eerste is belast met de toediening van de laatste sacramenten en de tweede met het treffen van regelingen inge val van overlijden. Iemand van het pauselijk hof zei om tien minuten over twaalf, dat de Paus nog leefde, hoewel er weinig hoop was. „Hy ligt onbewegelyk in bed, helemaal wit en nauwelijks ademend". Omstreeks kwart voor een gaf een hoge Vaticaanse functionaris te ken nen, dat de Paus een hersenbloeding had gekregen. Hü was hierdoor vrij wel geheel verlamd geraakt. Onrust in Beiroet naar de buitenwijken verplaatst Bij gevechten in de voorsteden van Beiroet tussen regeringstroepen en sta kers, die de hoofdstad wilden blokkeren zijn gisteren ten minste vier mensen gedood. De stakers worden aangevoerd door Falangisten (christenen van de rechtervleugel), die zoals bekend aan hangers zijn van ex-president Sjamoen. Het toneel van het geweld heeft zich nu voor het grootste deel verplaatst van het centrum van Beiroet en omge ving naar de buitenwijken en de berg dorpen. De Falangisten en hun aanhangers hebben hier wegversperringen opgericht. Zij willen de stad afgrendelen om te voorkomen dat levensmiddelen worden geïmporteerd uit het platteland. Uit Tripoli wordt gemeld, dat daar cLnsdag bij gevechten tussen regerings troepen en „verzetsstrijders" een man om het leven is gekomen en drie men sen zijn gewond. Aanhangers van de huidige regering zouden vier personeelsleden van radio- Libanon hebben ontvoerd, die verdacht werden van steun aan de Falangisten. De gevangenen zouden later weer vry- gelaten zyn. Hilversum koopt Expo-hal De gemeenteraad van Hilversum heeft gisteravond, na zeer langdurige debat ten, het voorstel van B. en W. aanvaard om de expositiehal van de Britse indus trie op de Expo te Brussel aan te kopen en als sport- en congreshal te Hilversum in te richten. Het voorstel werd met 29 stemmen voor en 8 tegen (alle van Prot. Chr. zyde) aanvaard. De Prot. Chr. fractie achtte de uitgave van f. 700.00 voor de koop van de hal en f. 700.000 voor de inrichting ervan onverantwoord gezien de slechte financiële situatie, waarin de gemeente Hilversum verkeert. Ter inleiding van de feesten. die\ Deze foto geeft, door het geruime men in Alkmaar iedere achtste ok- tijd open laten staan van de lens, tober organiseert ter herdenking een merkwaardig beeld van de van de bevrijding in 1573, werd i voorbij golvende lichtstoel. gisteravond een taptoe gehouden. I Drie onderwerpen, n.l. Duitse eenheid, de topconferentie en de vrijhandelszone (Van onze correspondent in Bonn) Zonder veel protocolaire plechtigheden heeft vandaag in Bonn een gesprek tussen de Westduitse Bondskanselier Adenauer en de Britse premier Macmillan plaats gehad. Onderwerp van gesprek zouden in het bijzonder het probleem van de Duitse eenheid, de topconferentie en de vrijhandelszone zijn. Aan dit onderhoud is geen grein van de publiciteit ten deel gevallen, die vooraf gegaan is aan de ontmoeting De GaulleAdenauer te Colombey-les-deux-Eglises. Het protocol is zo goed als terzijde gelegd, het gesprek zou uren kunnen duren, een agenda of iets dergelijks had men niet opgesteld. De beide staatslieden konden werkelijk op hun gemak een „tour d'horizon" een algemeen, de gehele wereldpolitiek omvattend gesprek maken. Van Duitse zijde zou hierbij hi het bijzonder aandacht worden gevraagd voor het belang, dat men hecht aan een algemene gecontroleerde ontwapening, welke zou kunnen leiden tot een ontspanning in de wereld, en tot het scheppen van een klimaat, waarin voor de Duitse eenheid iets concreets kan worden gedaan. Britten willen erg lang de kat uit de boom kijken Men meent, dat Adenauer en Mac millan beiden nog altyd geestdriftige voorstanders van een topconferentie zyn, die deze punten zou kunnen be spreken. De kwestie van de vrijhandelszone is thans een uitermate actueel thema ge worden. Van Duitse kant zou opnieuw verzekerd worden dat de Bondsrepu bliek vierkant achter de plannen voor de zone staat, ook al was het de minis ter van Economische Zaken Erhard, die onlangs in het openbaar zei, dat de vryhandelszone niet als de Europese Economische Gemeenschap met ingang van 1 januari a.s. zal kunnen gaan functioneren. Men verwacht in Bonn, dat de Brit ten thans eerst eens willen zien hoe de gemeenschappelyke markt van de zes Westeuropese landen werkt met de eer ste verlaging van 10 pet. der invoer rechten. Daarna zullen zy waarschynhjk aan de hand van de eerste ervaringen met een nieuwe benadering van de vrij handelszone komen. In Bonn acht men het typisch Engels om eerst eens de praktijk van de gemeenschap af te wachten. Valt dat praktische werk goed uit, dan wil men de draai naar de vry- handelszone van in totaal 17 Europese landen onder bepaalde condities wel Washington, Moskou en de kernproeven Naar aanleiding van de verklaring van de Russische minister van Buiten landse Zaken, Gromyko, dat Rusland zich gemachtigd acht zijn kernproeven zolang voort te zetten, tot het de ach terstand op Amerika en Engeland heeft ingehaald, heeft het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken een communiqué uitgegeven. Het zegt daarin, dat het aan de Sov jet-Unie te wyten zal zijn als Amerika zich niet kan houden aan zyn voorstel om de kernproeven voor een jaar te staken, in afwachting van een interna tionale overeenkomst over deze kwestie Het Amerikaanse aanbod is slechts gel dig als ook de Sovjet-Unie na 31 ok tober - de begindatum van de onder handelingen tussen Oost en West te Genève - geen kernproeven meer neemt. meemaken, waarby overigens nog maar afgewacht moet worden of de Britten niet eerst eens de volgende etappe van de Europese gemeenschap willen af wachten. Het gevaar dreigt evenwel, zegt men te Bonn, dat door dit dralen de ge meenschappelyke markt met haar in voerrechten en contingenten-regeling op een niveau komt, waaraan de vry- handelszone moeilyk is op te trekken. In ieder geval zou Adenauer vandaag tegenover Macmillan ieder geloof aan Westeuropese of in het byzonder Duitse plannen om de gemeenschap van de zes af te sluiten van de rest, bestrijden. In oorlog in beslag genomen diamanten Een schadevergoedingseis bij Westduitse regering De memoires uit de oorlog van de Duitse jachtvlieger generaal Galland kunnen voor de vroegere Nederlandse eigenaars van diamanten ter waarde van vier miljoen gulden, die tydens de bezetting door de Duitsers in beslag werden genomen, blijken van groot be lang te zyn voor de mogelykheid van een eis tc« schadevergoeding bij de Westduitse regering, aldus heeft de heer A. J. van der Leeuw, wetenschappelyk medewerker van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, gisteren te Wash ington meegedeeld. De heer Van der Leeuw, die een maand lang te Washington in beslag genomen Duitse documenten heeft bestudeerd, zei te hebben vastgesteld, dat de ver miste diamanten aanwezig waren in het hoofdkwartier van de nazi-party te München, toen de Amerikanen de staf1 in 1945 binnenrukten. Wat er verdei met de edelstenen is gebeurd, is een raadsel gebleven. De vroegere eigenaars zullen echter op grond van de gevonden gegevens in staat zyn schadevergoeding van de regering te Bonn te eisen, aldus de heer Van der Leeuw. Voorts zei de heer Van der Leeuw, dat het hier slechts om een klein deel van alle door de Duitsers in Nederland in beslag genomen diamanten gaat. Bijv. waren diamanten ter waarde van naar schatting 60.000.000 tot 100.000.000 gul den in Amsterdamse diamantbedrijven in beslag genomen. Byna al deze stenen werden echter teruggevonden en aan de eigenaars teruggegeven. Vrij zacht De Bilt verwacht tot morgenavond Half tot zwaar bewolkt maar slech'. hier en daar enige lichte regen. Matige tot krachtige wind, aanvankelyk zuide- lyk, later westelijk. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 9 OKTOBER Zon op: 6.53 uur; onder: 18.02 uur. Maan op: 2.17 uur; onder: 16.12 uur. Hoogwater te Katwyk te 12.18 uur. Laagwater te 7.47 en 20.08 uur. Dit nummer bestaat alt l* pagina's.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1