Leidsch Dagblad -autopuzzelrit varingen van een deelneemster Twee hoogleraren over huidig probleem Nieuw-Guinea RITMEESTER PIKEUR Lagere aanvoeren en prijzen e jaargang Maandag 6 oktober 1958 Vierde blad no. 29561 saterdag hadden wij als aan- ide rally-rydsters enigszins last ankenkoorts, hetgeen dan ook wel len was, dat wy ruim een uur te aan de start verschenen, erweg hadden wij nog een klein 11 van opinie uitgevochten over de ligging van de Rooseveltstraat, iet opengevouwen stadsplan ten- werd beslecht lat prille middaguur lag de Roose- aat nog woest en ledig te blinken herfstzon, en alleen het zien van ein bosje officials met vlaggen, als ae in de barre zandvlakte, schonk it vertrouwen, dat wij op de juiste waren. ekende zich lichte verbazing af op jchten by onze nadering. 'oeg al?" zeiden de blikken een die wellicht nog werd versterkt iet vrij hoge startnummer op onze |t. agent met smetteloos witte hand- ien wees ons correct onze plaats, Inus vijfendertig autolengten ach- startlijn (wy hadden no. 36), waar •henen te zweven in een soort i luchtledig: even opvallend als ipwandelaar, die ontwaakt op een schünwerpers bestraald podium, >p het ogenblik, dat het gordyn opgehaald. nel, myn potlood!" kreunde op tion dochter, die zich als kaart- van de nodige attributen had in. „Het is wèg et je zeker, dat je het hebt meege- ondervroeg ik, onvermydelyk nous Last Words uitspreken, die al x>t bloedvergieten moeten hebben toluut!" schien zit je er op", schien zit jtf er op", repliceerde eerst de ongegrondheid van mijn lerstelling te hebben aangetoond, r ofschoon niet beschikkend e fyngevoelige kwaliteiten van een s op de Erwt wist ik zeker dat et het geval was. Wy begonnen ichtig te graven achter banken ïij wy verschillende langvermiste »rpen opdolven, zoals een oorbel en itapult, maar niet het gezochte), i gelijktijdig om de grond af te n. en stootten onze hoofden tegen in de beste traditie van een lach- it de dertiger jaren, ssen had zich al een compact je publiek om onze wagen gevormd litgekeken op de officials en de n, bij gebrek aan een ander object •langstelling alle aandacht op ons t hield. publiek bestaande uit pubers op t en een groot aantal straatsly- van nog lichter kaliber, amuseer - ti kostelyk, en stak dit feit uiter- aiet onder stoelen of banken kunnen geen rally ryden zonder p!" »r hier geen winkel, waar wij een kunnen kopen?" vroeg myn doch- llde blikken in het rond werpend, r wy hadden evengoed naar een irgel kunnen zoeken in het hartje Sahara. Zandhopen en flatgebou- >ver het oog reikte en dat alles van de civilisatie! künnen nog naar de stad ryden, |n erg vroeg", veronderstelde de ir. Wij besloten de wanhoopsrit te en aldus bereikten wij de Doeza- en een winkeltje van schryfarti- Dankbaar slipte ik in een kleine ig tussen twee dikke vrachtwa- fit U even doorrijden?" vroeg een jk kijkende melkboer, geheimzin- jiduikend achter een stapel lege i. „Ik wilde juist inladen, ziet U. i héél klein ogenblikje maar", ten wy, en mijn dochter opende met een lieve glimlach het por ten klik: daar rolde iets uit de en over het asfaltHet pot- Ha, daar is-ie!" riep myn dochter, ld als een havik, en meteen klapte .weer het portier dicht en schoten eg, een ietwat verbysterde melk- ■chterlatend. Wy reden terug alsof Ivel ons op de hielen zat. issen hadden zich op de Roosevelt- wel al drie auto's opgesteld, ter- nderen in aantocht waren, iwsgierig bekeken wy onze mede- s. Een bejaard Renaultje rammel- irbij. tot barstens toe bemand met llosofisch kijkend familie-opper en zyn overvloedige na-komeling- dat aan alle kanten de kwette- hoofdjes uit raampjes en portieren Een mezennest op wielen. al die kindertjes helpen mee leren, zal Pa zyn pret op kunnen", (1de myn dochter met kennis van want ook in ons gezin is een unt het vry uitdelen van adviezen ongediplomeerden op de achter- fichien wordt hy wel zó getergd, fs wy het van hem winnen", was Onsportieve gedachte want hei- iwas ik bezeten van de vrees, als Mnnenkomende een poedelprys uit- t te krygen. volgende, die geruisloos langs ons was een mylenlang, van lak en n stralende super-Amerikaan. Ach- blinkende voorruit twee ellendig- itente mannen in sportieve geruite Kennelijk cracks. „Maus Gatso en partner", raadden wy met van erstikte stem. Stirling Moss en zyn broer...." I méér kwamen er, bumper aan ïr schikten zich de wagensEr- n de verte begon een loudspeaker ibbelen, en plotseling hadden wy l sterk de gewaarwording, die myn •e zoontje, ten tyde van een kritiek lik in zyn leven, zo treffend karak- (rde als „een grammofoontje in ïuik". gzaam schoven wy naar voren beurt. „Nog dertig seconden en secondennog tweeJó,!" end startten wy. En daar gooiden, tzelfde ogenblik, een paar engel- kykende kindertjes aan de weg- met alle kracht van hun dunne es, een enorme baksteen in een ïrplas. Een reusachtige geiser van tocht stortte zich uit over ons voor gelegenheid met veel zorg opge- e voertuig. Wèg ook alle zicht door uipende voorruitSnel de rui kers in actie e rijden wy nou?" Langs een fcrsbedryfNergens, nergens te Denwy moeten er al voorby terug maar weerdaar l al de volgende nummers voorbij DNog eens proberen? Geluk- sar stond een bakker. Wie is er op de hoogte van een wyk dan kker, die iedereen kent en overal 1 Gierend stopten wy naast de die verwonderd opkeek. Kon d zo'n ongebreideld verlangen n naar een vers kadetje? int U ons zeggen waar hier een ersbedryf is?" tt schildersbedrijf?!" vroeg deaan- >kene met het vage wantrouwen Pmand. die de naaste weg wordt *gd naar een laboratorium voor ne kernwapens. Hy drapeerde een vinger om zyn neus en dacht lang en uitgebreid na. De minuten tikten voor by minuten van ondraagiyke span ning. Nog steeds peinsde de bakker, ver loren in een ongetwyfeld gecompliceer de gedachtengang. „Néé", luidde toen opeens explosief zyn slotconclusie. „Néé ik zou 't niet gewete hebbe". „Dank U", prevelden wy gesmoord en reden verder, wy hebben het schilders- bedryf nooit gevonden. „Zy rijden allen die kant op", wees myn dochter, en het was dan ook het instinct van het kuddiedier, dat ons ten slotte by de eerste post bracht, waar onze scherpzinnigheid en die van de bakker werden gehonoreerd met een schattig hutspotje. Aldus aangemoedigd, overtroffen wy onszelf en ontdekten vlot de geheimzin nige Rassers, die als volgende herken ningspunt in ons landschap figureerde, en bovendien het verduisterde bordje „Stop", dat ons wilde vreugdekreten ontlokte. Wy begonnen ons buitenge woon slim te voelen, passeerden het ver eiste aantal bruggen (zelfs in de juiste richting) en zouden de volgende post heus niet hebben gemist als niet een ietwat misleide dame, met een kinder wagen en goede bedoelingen, ons met nadrukkeiyk armgezwaai had staande gehouden. „Mevrouw, U rydt verkeerd", zei de dame. „Ze komen daar allen van tenjg kykt U maar!" En ze wees triomfantelijk op een zwerm doelbewuste Hutspotrijders, die ons onder luid ge- BJ Al is het mede tengevolge van alle drukte rondom de 3 oktoberviering een beetje laat geworden, toch rui men wij met genoegen nog een plaatsje in voor de ontboezeming van een deelneemster aan onze Hutspot-autopuzzelrit, die op amu sante wijze verhaalt van haar erva ringen tydens deze rit. ronk uit de omgekeerde richting voor by stoven. Inderdaad, ze had gelyk. En ze vergat alleen te vertellen, dat al deze mensen in de tussentyd een kostelyk stempeltje rijker waren geworden Ook in Leiderdorp raakten wy lichtelyk in de knoei, (hoewel dit notabene onze bakermat was) reden vergenoegd over verboden tegelpaden en ontdekten vol jubel posten, die voor eeuwig aan onze blikken onttrokken hadden moeten bly- ven. Geen ogenblik waren wij ons van enig kwaad bewust, of beseften dat onze strafpunten al in het astromische be gonnen te lopen. De Volkstuinders vonden wij zonder al te veel hoofdpijn en tot Noord wijk bleef Fortuna ons redelyk goed gezind met uitzondering dan van ons avon tuur by de B-weg. Want het was op zoek naar „de tweede B-weg links" dat onze blik viel op een pad. dat in hoofd zaak bleek te bestaan uit karresporen en herinneringen aan passerend vee. een en ander rustiek omlijst door knotwil gen. ..Dat kan het niet zyn", dachten wij. „Niet kijken". Toch stonden juist by de ingang van deze nood lots weg een stelletje plaatse- lyke inboorlingetjes met strokleurige haren en klompjes opgesteld, die met veel nadruk en bemoedigende kreten met de vingertje wezen. Twijfel besloop ons. Kónden ze gelyk hebben? wy besloten het te proberen. Nauwelijks waren wij half weggezakt in het slijk van de B-weg, die meer een Z-weg was. of achter ons barstte een luid gejoel van leedvermaak los. „Ze hebben ons voor de gek gehou den!!!" constateerden wy, diep geschokt door zo veel jeugdige sleohtheid. Het ergste was, dat er tussen de dubbele rij knotwilgen zich nergens een plekje scheen te bevinden, waar wy konden keren. Mistroostig volgden wy het kar- respoor. dat zich verloor achter de ho rizon, tot wy een boerenhofstede be reikten, die nogal treiterig „Op hoop van Zegen" bleek te heten. Hier was dan uiteindelijk een gelegenheid om de ste ven te wenden zij het dan krap toe gemeten tussen een met kroos bedekte sloot en een gierpunt met bijzonder on aromatische inhoud. Vol beleid en licht transpirerend vermeden wy nog juist een contact met het kikkerparadys als met het runderprodukt, en beëindigden ons pastorale uitstapje op hetzelfde punt waar wy dit waren begonnen hetgeen aan de dwaallichtertjes een tweede applaus ontlokte. Hoe goed was het om, veilig terug op de hoofdweg, weer asfalt onder de wie len te hebben! En het was ons een ge ringe troost in het spiegeltje een achter ons komende wagen enige seconden te zien aarzelen, alvorens de lange radiator te richten op de knotwilgen. Uiteraard op hoop van zegen Noordwyk bleek geen onoverkomelyke moeilijkheden op te leveren, en pas in Katwyk, waar. de naam van zyn woon plaats eer aandoend, een zwarte kat onze weg kruiste (maar wie is nu bygelovig tijdens een puzzelrit). raakten wij on- herroepelyk verstrikt in de Gordiaanse knoop van automobilisten die op een bepaald berucht kruispunt temidden van kris en kras door elkaar geplante wagens, handenwringend stonden te vergaderen. Overal stonden portieren open. overal was men bezig bittere ver- gelykingen te trekken „Wat brengt U hier?", vroeg een lich telyk verwilderd kijkende meneer, ken- nelyk belust op een of andere geniaal uitgekookte theorie, die aller redding moest worden. Ofschoon gevleid door het in ons gestelde vertrouwen, moesten wij bekennen dat wy het niet wisten, waarop men zich teleurgesteld van ons afwendde. Weinig overtuigd sukkelden wij ver deren wéér waren het de verklik kertjes langs de weg, die ons met dit maal trouwhartig wyzende vingertjes de weg wezen naar de listig verborgen pasten. Uiteraard zowel de „goede" als de straf posten En wy zouden het er niet zo gek van af hebben gebracht, als daar niet „De Heren van Oegstgeest" waren geweest. „De Heren van Oegstgeest". zo rede- neerden wy „dat moet wel de toepasse lijke naam zyn van een of ander café. Zo'n echt knus mannencafé, waar nooit een vrouw komt, en waar de heren van Oegstgeest zich ongestoord verpo zen onder het genot van een biertje, een borrelje. nóg een biertje, nóg een borreltje, enzovoort". Helaas viel er ner gens een lustoord van die beschryving te onderkennen. Het werd de tweede bakker, die wy schichtig deden opkijken, door heftig te remmen naast zyn kar. „Is hier een café, dat „De Heren van Oegstgeest" heet?" Maar de bakker schudde droefgeestig zijn hoofd, als 'betreurde hy het ont breken van een zodanige instelling al even zeer als wy. Toch lichtte er een byna fanatiek vuur op in zyn ogen: .Geef eens hier", zei hy, de kaart uit de handen van mijn dochter grissend. En met veel kunde begon hy de hele rit voor ons uit te stippelen, waarbij bleek, dat een begaafde rallyryder in hem verloren was gegaan. „Ja maar, die Heren herinnerden wy hem. „Het gemeentehuis," meende de bak ker resoluut. „Burgemeester en Wet houders!" „Zou hetaarzelden wy, want het visioen van een bevlagde post temidden van de vroede vaderen kwam ons wat vreemd voor. „Of de deftige buurt", vond de bakker. „Wonen daar dan geen dames?" Toch besloten wy het laatste alterna tief te proberen.. Zwervend door de meer kapialistische lanen, ontwaarden wy tenslotte het mysterieuze huis „Caprice", volgend punt in ons pro gramma. „We zyn góed," ontdekten wy met verbazing. Met groeiend zelfvertrouwen passeer den wy de wegversmalling, die in wer- geiykheid een wegverbreding was, mis ten vlot de laatste post en belandden tevreden aan het eindpunt in de Leidse Hout, waar zich al ettelyke byenkolonies van vermoeide, maar nog uiterst strijd baar polemiserende deelnemers hadden gevormd. Eén ogenblik hebben wy toen nog in die gezellige drukte het oor te luisteren gelegd waarby wij al gauw tot de conclusie kwamen, dat maar één cate gorie van mensen de roemruchte jagers en vissers overtreft in het vertellen van sterke verhalen: namelyk de deelnemers aan puzzelritten. Daarna ras naar huis voor een boter ham, een héél zwarte koffie en op naar Avifauna en de prysuitreiking. Verhouding Nederland - Indonesië Hopeloze situatie „De huidige verhouding tussen Ne derland en Indonesië is eigenlyk een oorlogssituatie. De situatie is hopeloos als wy voortgaan met de wyze waar op wy elkaar thans benaderen". Deze woorden sprak prof. dr. C. van der Straaten zaterdagmiddag op de bijeen komst van de Vereniging „Nederland Indonesië" in Krasnapolsky te Am sterdam. Prof. Van der Straaten, tot voor kort hoogleraar in de economische en sociale geschiedenis aan de universiteit van In donesia, schetste de ontwikkeling van het groeiende verlangen van Indonesië naar onafhankeiykheid. „De Nederlan ders wilden vroeger wel alles voor derlands-Indië doen, maar zy wilden niets laten doen", zo zei spreker, ny achtte het belangryk dat landen als Indonesië zelf hun weg vinden, een weg die misschien anders is dan wy Wester lingen denken. „Uit menselyke solida riteit behoren wij daarby bereid te zijn te helpen, nadat wy eerst hebben ge luisterd en getracht hebben te begry- pen". Prof. Van der Straaten was voorts ff. NEVEDA wol 'n klasse apart! 1 Spoor de wikkels voor borduurkoartjes voor de kinderen „Wy zijn het vast niet. Maar todh kyken wie de geniale geesten zijn In de grote zaal van Avifauna bleek het geluidsvolume van de nog steeds geanimeerd discussiërende puzzelritters, dat van de omringende vogels verre te overtreffen. Gratis koffie ("wat waarde ren wij in deze wereld toch alles wat gratis is) en mijn dochter enthousiast over speciale puzzelritsuikerzakjes. die een unieke aanwinst blijken te zijn in de collectie van een overtuigd suiker- zakjesverzamelaarster. Daarna met medeleven geluisterd naar de toespraak van de heer Henny, waar uit wel zonneklaar bleek, dat het pad van een puzzelritorganisator niet gaat over rozen. Wèl, daarentegen, over doornen. Daarna geluisterd naar de beschrijving van de heer Van Leeuwen over al de kunstig opgezette valstrikken en klem men, die zulk een ruim aantal slacht offers oogstten en dan tenslotte, de met veel spanning afgewachtte resul taten van de Rekenkamer, gevolgd door de prysuitreiking.. U raadt het: wij vielen niet in de pryzen. Toch sleepten ook wy een prys naar huis: een prys bestaande uit de herinnering aan een volmaakte middag En nu een èrg, èrg onbescheiden vraag! Oog in oog, zou ik nooit die vraag durven stellen Maar veilig verborgen achter de laffe anonimiteit van zomaar-een-brief- schryfster, durf ik het wel Wanneer, mynheer Henny, krygen wy onze volgende rally? Met St..-Nicolaas? Met Kerstmis? Nee, dat is misschien teveel gevraagd. Met Pasen dan? De tyd heelt immers alle wonden Ook die van puzzelrit-organisators. Intussen brengen wy de heer Henny en alle andere organisators en organi satrices oprecht dank voor een sportieve, uiterst geslaagde Hutspot-rit, en voor een onvergetelyk leuke middag. EEN DEELNEEMSTER. Tweejarig meisje deer auto gedood (Van onze correspondent) Het 2-jarig dochtertje Geertje van de heer S. Tobbe, wonende by Marum (Gr.) is door een bestelauto van een winkelier uit de Wilp (Gr) overreden en gedood. Deze had zyn bestelwagen voor de woning van de familie Tobbe geparkeerd, waar hij een bestelling moest afleveren. Toen hy weer weg reed had hy het kind niet opgemerkt dat onder de auto was gekropen. De wielen van de auto reden over het meis je heen, waardoor het vrywel op slag werd gedood. Spanning over uitslag zaak Elisabeth Boll (Van onze Haagse redactie) Meteen ferme handdruk heeft de Ne derlandse raadsman in de zaak-Elisa- beth Boll, prof. mr. I. Kisch, zaterdag avond afscheid genomen van zyn con frater, prof. Henri Rolin. Daarmee is dan een einde gekomen aan de monde linge behandeling van dit voogdij ge schil, dat het Vredespaleis te Den Haag byna anderhalve week lang in span ning heeft gehouden. De 16 rechters hebben zich in de raadkamer terugge trokken en men verwacht, dat het. ge zien het gecompliceerde karakter van de zaak, minstens vier weken zal duren, voordat de beslissing zal vallen. In Londen zijn vele schoonheden vit de gehele wereld bijeengekomen voor de keuze van Miss Wereld. Miss Frankrijk mej. Claudine Oger (links) klonk met mej. Lu- cienne Struve. die de titel Miss Holland verwierf op de goede af loop. van mening dat Nederland met het stre ven om Nieuw-Guinea te behouden de narigheid deed voortbestaan. Tot slot wees hy erop dat Nederland zich zi. wat meer los dient te maken van pres tigekwesties en juridische spitsvondig heden. Prof. dr. J. Verkuyl, hoogleraar aan de Theologische Faculteit van de Chris- telyke Universiteit te Djakarta, die evenals prof. Van der Straaten sprak over het onderwerp „is de „hopeloze situatie" werkelyk hopeloos", sprak de hoop uit dat Nederland spoedig tot een heropening van het overleg met Indo nesië zal komen. De erkenning van In- donesië's aanspraak op Nieuw-Guinea moet daarby z.i. het uitgangspunt zyn. Spreker was van mening dat er een regeling getroffen kan worden, die met de verantwoordeiykheid van het Neder landse volk en de belangen van de Papoea's in overeenstemming is. Prof. Verkuyl merkte op dat de hui dige politiek der Nederlandse regering op lange termyn niet de belangen der Papoea's dient, omdat zy geen rekening houdt met de economische en culturele toekomst van deze bevolking in Azië. Want Nieuw-Guinea Is geen „buiten post" van het Westen, maar van Azië. Een herziening van de regeringspolitiek ten aanzien van Indonesië achtte spre ker dringend noodzakelijk. Tot slot van de byeenkomst werd er door de toehoorders een discussie ge houden over de besproken problemen. Actie: Langspeelplaat verlengd De actie „Lan elplaat" van de Prins Bemhard otichting, waarvoor reeds ruim 40.000 grammofoonplaten zijn verkocht, is verlengd tot 15 decem ber a.s. Aan deze actie is een prys- vraag verbonden: de waarde der pry zen is door een schenking van f. 11.000, verhoogd tot f. 21.000. De langspeel plaat, die in de normale verkoop is, bevat een programma in het lichtere genre, uitgevoerd door bekende radio artiesten. Het dagelyks bestuur van de Prins Bemhardstichting heeft zaterdagmor gen Prins Bernhard, beschermheer van de stichting, de „Gouden actie-lang speelplaat" aangeboden. Nadat de plaat was overhandigd zon gen de 25 leden van het meisjeskoor „Sweet Sixteen" onder leiding van Lex Karsemeijer de liedjes „Falderie, Fal- derie" en „Sugar Time". De voorzitter van de stichting, mr. W. F. Schokking, deelde mede, dat de verkoop van de plaat een ongekend succes is geworden. De Prins Bernhard Stichting ver leent steun aan militairen, oud-mili tairen, en oud-leden van de B. S., die buiten hun schuld in moeilykheden zyn geraakt. 20 f" 2.50 in het helder gele blikje Industrialisatiecongres te Groningen Op het congres dat het Nederlands Verbond van Vakverenigingen in Gro ningen, gewyd aan de industrialisatie, heeft de heer A. R. Vermeer uit Arn hem, lid van de Tweede Kamer voor de P. v. d. A., een rede gehouden over het werkgelegenheidsprobleem in het noorden des lands. De heer D. Roemers, vice-voorzitter van het N.V.V., sprak vervolgens over de richtsnoeren van het sociaal-econo misch beleid, waarna de besprekingen volgden. Het congres werd by gewoond door de ministers J. G. Suurhoff en dr. ir. A. Vondeling, de Staatssecretaris van Sociale Zaken dr. A. A. van Rhijn, par tysecretaris Evert Vermeer, de burge meester van Groningen, de heer J. Tuin en vele andere genodigden. Allen zyn verwelkomd door voorzitter C. W. van Wingerden. Rondom de veemarkt In hun dupliek hebben zowel prof. Rolin als dr. Sture Petren zich zaterdag beperkt tot het herhalen van de Zweed se argumenten. Prof. Rolin wees er nog maals op. dat de beschermende opvoe ding geen gevaar voor Elisabeth Boll oplevert, aangezien het doel van deze opvoeding juist is het kind voor gevaar te behoeden. (Van een deskundige medewerker) De herfst heeft op de slachtvee-afde lingen op de verschillende markten in de afgelopen week, evenals op die van het gebruiks- en magere vee voor de mestery grotere aanvoeren opgeleverd hetgeen een duidelijke vertraging in de verkoop te zien gaf. Het ligt voor de hand dat zulks ook op die prysinvesteringen een nadelige invloed heeft gehad. Er hing veel rundvlees aan de slachthuizen, waarvoor in het begin van de week al moeilyker voldoende afzet kon worden bewerkstelligd. Tevens was er een flink kwantum rundvee van mindere kwali teit uit België en Engeland ingevoerd, terwyl de uitvoer van fyn achtervlees een tikje stagneerde. Al met al was de positie in de slachtvee en vleeshandel nogal wat verzwakt. Onze noteringen liepen gemiddeld van 5 tot 10 cent per kg naar omlaag in verhouding tot de week tevoren In de gebriiiksveesector bleef een uit muntend beest de nog vry hoge prys handhaven, doch overigens werden de prijzen by' zeer onvoldoende kooplust nog iets verder gedrukt, terwyl er vry veel onverkocht bleef. Jong fokvee stond in geiyke positie. Ten aanzien van de afzet van vette kalveren had de markt een redelyk ver loop en bleven de oude pryzen stand houden: tussen 2 en 3 gulden per kg levend gewicht en extra kwaliteit tot plm. f. 3,25. Nuchtere kalveren moes ten echter by even ruimer aanvoeren gemiddeld 2 to 3 gulden per stuk van de oude pryzen laten vallen. Op de wolveeafdelingen was de toe stand zeer bevredigend. De uitvoer is reeds flink oplopend en nu Frankryk weer in deze zaken betrokken is er was deze week door de exporteurs voor 50 ton aangevraagd zullen de pryzen die reeds wat zyn opgetrokken, zeker niet minder worden dit najaar. Naar België was 87 ton en naar Engeland 98 ton. Vooral Engeland neemt uit ons land thans veel meer sohapevlees af dan de laatste jaren het geval was. De Leidse markt lag doordat zy in verband met de 3 oktoberfeesten moest worden verzet naar de woensdag, wat buiten de gTeep van de exporteur, want men zal vandaag pas naar Frankryk kunnen uitvoeren, zoals we vernamen. Toch werd het wolvee te Leiden goed pryshoudend verkocht, maar donderdag te Schagen zagen we zeer veel lammeren voor export verkopen en tot styvere pryzen. De varkenspryzen lagen deze week nog op hoog niveau vanaf f. 1,85 tot voor de beste f. 1,95 en in de top zelfs f. 2, per kg levend: met naar veler verwach ting iets daling in de komende week. En kele markten gaven reeds een flauwere afloop te zien. Werk- en slachtpaarden bleven goed aan de oude pryzen vast houden. Methoan-gosader nabij Hoek van Holland Het Rotterdamse Grondboorbedryf J. Z. Lierop heeft zaterdag ten zuid westen van Hoek van Holland op 20 tot 25 meter diepte op vier plaatsen een gasader aangeboord, die een variabele capaciteit heeft van 30 tot 50 m3 per uur en die onder een druk staat van 4 tot 5 atmosfeer. Dit methaangas is van een hoedanigheid die het geschikt maakt zowel voor huishoudehjk als industrieel gebruik, aldus het boorbedryf, dat reeds sedert enige tyd voor eigen risico bo ringen verrichtte langs de westelyke kust. Van andere zyde wordt vernomen dat een debiet van 50 m3 methaangas per uur by zonder hoog is en, indien men verzekerd kon zijn van een zekere continuïteit, een exploitatie lonend zou kunnen maken. Het aftreden van minister Algera Mr. Algera, die ontslag gevraagd heeft als minister van Verkeer en Waterstaat, bekleedde het ministersambt inds 2 sep tember 1952. Hij is geboren in 1902 en studeerde rechten te Groningen, waarna hij in dienst trad van de provincie Fries land als ambtenaar ter provinciale grif fie. In 1935 werd hy voor de A.R. partij gekozen tot lid van de gemeenteraad van welke gemeente hy ook waarnemend burgemeester is geweest. Eveneens was mi-, Algera lid van Ged. Staten van Friesland. In 1937 deed de huidige minister zyn intrede in de Tweede Kamer. Kamerlid bleef hy tot aan zyn benoeming tot mi nister van Verkeer en Waterstaat. De heer Algera is ridder in de Orde van de Ned Leeuw Onder zyn bewind kwam wel als be- langrykste wet de deltawet tot stand in het begin van dit jaar. Verder zyn o.a, te noemen de noodwet dijkherstel, na de stormramp in 1953, de nieuwe postwet (1954), de wet-P.T.T.-raad de instelling van een spoorwegongevallen raad en een nieuwe luchtvaartwet. Onze parlementaire redacteur schrijft: Het aftreden van minister Algera komt niet onverwacht, want hfj sukkelt reeds jaren met zyn gezondheid en de drukke, spannende werkzaamheden heb ben zyn hart niet gespaard. Toch is het moment van het aftreden van minister Algera verrassend, omdat algemeen be kend is dat hy zeer aan zyn ambt was gehecht. Van het aftreden worden geen poli tieke gevolgen verwacht voor het gehele kabinet. Als opvolger van minister Algera wordt reeds genoemd mr. J. van Andel. lid van het college van beroep voor het bedryfsleven. Voorts wordt de naam genoemd van de Rotterdamse re der Van Gunsteren. Toezicht op Nationale Handelsbank De Indonesische autoriteiten hebben in vier bykantoren van de Nederlandse Nationale Handelsbank n. v. personen ondergebracht, die toezicht moeten houden om te voorkomen, dat deze af delingen door de directie worden ge sloten. De betrokken bykantoren zyn die in Soera ba ja. Malang, Probolinggo en Banjoewangi, Oost-Java. Opdracht van 20 miljoen Ned. Mij. Havenwerken Het Gouvernement van Malta heeft de Koninkiyke Nederlandsche Maatschappij voor Havenwerken opdracht verleend tot het verrichten van uitbreidingswerk zaamheden in de haven van La Valetta ter waarde van f.20 miljoen. Het con tract omvat geen baggerwerk. De maat- schappy zal het werk uitvoeren in sa menwerking met haar Ierse dochter- maatschappy de Irish engineering and harbour construction company.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7