Opheffing van de rassenscheiding in Amerika gaat rustig verder WYBERT Han Zirkzee - 49 jaar - overleden Ondanks enkele geruchtmakende acties neemt aantal gemengde klassen van jaar tot jaar toe Teraardebestelling C. Brilman Kerkelijk Leven 97ste jaargang Maandag 6 oktober 1958 Tweede blad no. 29561 Gewetensvol en kundig musicus heengegaan Een droef bericht bereikte ons in het afgelopen weekeinde: onze stadgenoot, de bekende en geliefde musicus Han Zirkzee, gezien pianoleraar en sinds vele jaren een stuwend accompagnateur bij talrijke verenigingen is op 49-jarige leeftijd over leden. Han Zirkzee was ook een zeer verdienstelijk lid van de Kon. Ned. Toon kunstenaarsvereniging. Hij vervulde de functie van penningmeester van de af deling Leiden dezer vereniging, was voorzitter van de afdeling Leiden van „D'Oprechte Amateur", tot de groei waarvan hij in korte tijd veel heeft bijge dragen. In 1956 herdacht Han Zirkzee onder grote belangstelling zijn zilveren jubi leum als piano-pedagoog in onze stad, want er zijn velen, die door hem in de geheimen van de muziek voortreffelijk zijn ingewijd. Han Zirkzee was immers een kundig vakman, die op het Amster damse Conservatorium een uitstekende opleiding had genoten. Han Zirkzee is veelvuldig in onze ko lommen met ere vermeld, want hij ge noot een grote reputatie als begeleider van de verenigingen „Brunhilde" en „Nieuw Brunhile", van de R.-K. vereni ging „Sportief", van de uitvoeringen der Burgerzangschool onder leiding van de heer P. de Rook, van de Volksbijeen komsten en in latere jaren van Riek Meyerings „Lenteklokjes", zowel in Lei den als in Katwijk. Han Zirkzee trad ook dikwijls op als begeleider van bekende kunstenaars als Maartje Offers, mevrouw Struycken- v. d. Adel, Wim Noske, Willem Ravelli, Adolphe Poth, Albert Vogel jr. e.a. Han Zirkzee werd in de beginselen van de muziek ingewijd door Corrie de Wekker. In 1926 kwam hij op het Am sterdamse Conservatorium, waar hij in 1931 zijn eindexamen deed. Hij was een der eerste, die het Staatsdiploma ver kreeg. Prof. G. J. Sirks draagt hoogleraarschap over AAN PROF. DR. O. J. HOENDERDAAL Zaterdagmiddag vond in de Oude Remonstrantse Kerk aan de Keizers gracht te Amsterdam de overdracht plaats van het hoogleraarschap aan het Seminarium der Remonstranten. Hoog tepunt van deze plechtigheid was het moment, dat de aftredende hoogleraar, prof.. G. J. Sirks de ring van Episcopius (Stichter van het Seminarium) aan de hand van zjjn opvolger, prof. dr. G. J. Hoen-derdaal, schoof. Deze bijzondere algemene vergadering van de Broeder schap werd geleid door de voorzitter, dr. ir. J. E. Carrière. In het eerste gedeelte van de verga dering hield prof. Sirks een afscheids- en overdrachtsrede over de betekenis van de gemeente. In het tweede gedeelte sprak prof. Hoenderdaal de vergadering toe, speciaal over het onderwerp „De predikant in de gemeente". De nestor der predikanten dr. A. H. Haentjens bood prof. Sirks de penning aan, die na het overlijden van Episcopius geslagen was voor allen, die hem bij zijn ziekbed hadden verzorgd. Tot slot werd prof. Sirks toegesproken door dr. J. F. van Royen, een der curatoren van het 6eminarium, dat verbonden is aan de Leidse Universiteit. Vermeld zij nog, dat prof. Hoender- daal zijn inaugurele rede vrijdagmiddag a.s. in de Academie zal houden en dat er een tentoonstelling van prenten, pamfletten en penningen (uit de 17de eeuw) van 1018 oktober in het Acade- inie-gebouw wordt ingericht. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. examen Ned. Recht de heren A. H. Hoogendijk (Heemstede), E. Jansen (Den Haag), W. M. M. van Herwaarden (Leiden), A. W. M. v. d. Horn v. d. Bos CVoortiurg) en F. Kalshoven (Rijswijk Z.-H.); kand. examen Geschiedenis mej. E. M. Freitag (Den Haag) en de heer T. van der Wal (Den Haag)doet. examen Ned. reoht mej. J. Doorn (Dordrecht). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Petrus Franclscus Maria, zn van G. J. Loos en E. C. Kortekaas, Rudolf Johannes zn van T. van den Oord en C. H. van Leeuwen, Berendlna, dr van A. Glasbergen en K. W. Klink, Yvonne, dr van W. H. Seis en M. M. Staffeleu, Adrlana, dr van C. van Duijn en W. Aandewlel, Yvonne Charlotte Louise, dr van A. Honders en A. M. Dries- sen, Mariëtta, dr van J. D. Mulder en E. R. Roodenburg, Robert Joseph Stephan, zn v. J. J. M. Lamers en A. J. M. Versteeg, Abra ham Joannes Hyacinthus, zn van P J. M. Pegt en C. H. T. Smeets, Johanna, dr van G j. Keijzer en J. Mulder. Eibertha Jo hanna, dr van W. Wagemans en M. C. Wendt, Agatha Petronella Maria Therèsla, dr van J. J. Heemskerk en A P. Hulse- bosch. Hendrika. dr van A. van der Heij den en A. J. I. Tlggelovend. OVERLEDEN C. H. H. Langezaal, 87 Jaar, man. D. M. van Diggele, 75 jaar, echtgenote van J. Metselaar, A. A. Droste, 73 Jaar, vrouw. Wijlen HAN ZIRKZEE Han Zirkzee was een bescheiden en sympathiek kunstenaar, die het er nim mer op toegelegd heeft op de voorgrond te treden en die zich met hart en ziel wijdde aan de hem opgedragen taak, die hij als een roeping voelde: namelijk an deren dezelfde liefde voor ide Muze bij te brengen, die hij zélf bezat. Het gemis van deze gewetensvolle musicus, die na een langdurige ziekte, thans van ons is heengegaan, zal door tallozen zeer sterk gevoeld worden. Wij behouden aan hem een goede herinne ring! De begrafenis zal plaatsvinden op woensdag a.s. des middag te drie uur op de Westerbegraafplaats te IJmuiden. PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld: „Studies on pulmonary shadows associa ted with infection with respiratory viruses in military servicemen", de heer J. C. Gans, geboren te Djombang (Ned. Ind.) en thans wonende te Amersfoort. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „De diëlectrische constante van binaire mengsels van niet-polaire vloeistoffen", de heer W. F. Pijpers, geboren te Rot terdam en thans wonende te Leiden. WERELDDIERENDAG De inzameling ten bate van het Nederlandse Jack London-verbond op Werelddierendag heeft een voordelig saldo opgeleverd van f. 247.82. Steekpartij op Waardgracht Zaterdagavond omstreeks half negen vond op de Waardgracht een vecht partij plaats, waarby een 41-jarige aan deze gracht wonende colporteur, na een woordenwisseling met een familielid, door deze met een dolkmes in rug en borst werd gestoken. Reeds eerder in de avond was tussen beiden een ruzie ontstaan, waarbij de colporteur zijn tegenstander enkele klappen toediende. Na van huis de man woonde in Voorschoten een dolkmes te hebben gehaald, keerde hij om 8.30 uur op de Waardgracht terug... De man ontlokte wederom ruzie, met 'bovenstaand gevolg. Na behandeling in 't Acad. Ziekenhuis, waarbij bleek, dat de colporteur niet ernstig was gewond, kon hij naar huis terugkeren. De dader is, verdacht van poging tot moord, subsidiair zware mis handeling, in het politiebureau ingeslo ten. JUBILEUM EN AFSCHEID VAN A. ANNEEZE VAN S.L.F. Zaterdag herdaoh't de heer A. Anneeze het feit, dat hjj veertig jaar geleden in dienst trad by de Sted. Lichtfabrieken. In verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd betekende dit voor de heer Anneeze tevens het afscheid van zijn werkkring by dit energiebedrijf. In de directiekamer sprak ir. Klinkert, namens de directeur, de jubilaris toe en bracht hulde aan de heer Anneeze voor de wyze waarop deze steeds zijn werk had verricht... Spreker feliciteerde de heer Anneeze met zijn jubileum en wenste hem het beste toe voor de ko mende Jaren. Hierna overhandigde ir. Klinkert de oorkonde en de gratificatie van het gemeentebestuur. De directe-chef van de scheidende jubilaris getuigde eveneens van zijn waardering voor het werk en de presta ties van de heer Anneeze. De personeels vereniging bood, in de persoon van de voorzitter, een geschenk aan en wenste de heer Anneeze een goede pensioentijd toe. De heer Anneeze sprak na afloop zijn dank uit voor de vriendelijke woorden en aangeboden attentie. HEDENAVOND RIJDT DE ELTAX-BUS NIET. In verband met een feestelijke viering van het zilveren jubileum van de N.V. Eltax zullen hedenavond de stadsdien sten van deze N.V. om halfzeven wor den stopgezet. De laatste bus vertrekt om zes uur van de Burggravenlaan (Rembrandt Lyceum) en van de Garen- markt en om 6.20 uur van het Station. De eerste passagiers voor de ge regelde dienst. Londen-New York v.v. met straalvliegtuigen stappen hier op het Londense vliegveld Lon don Airport in een Comet IV van de BOACDe Engelsen hebben hiermee de eer van de eerste Atlan tische verbinding met straalvliegtui gen van de Amerikanen afgesnoept, want deze laatsten beginnen eerst binnenkort met een dergelijke dienst met de Boeing 707 Bij guur weer kunt U verkoudheid voorkomen met IS De Washington Post geeft klare feiten De „Koraalzee" in Tokio Het KLM-vliegtuig „Koraalzee" is vanmorgen om 8.44 uur Nederlandse tijd in Tokio aangekomen. Gisteravond was het vliegtuig uit Anchorage in Alaska vertrokken. Volgens een artikel in het zeer gezaghebbende dagblad Washington Post schrijdt de opheffing van de rassenscheiding op de openbare scholen in het Amerikaanse Zuiden sedert de historische uitspraak van het Opperste Gerechtshof in mei 1954 rustig en onafgebroken voort. Volgens een raming van de Voorlichtingsdienst van het Onderwijs in het Zuiden gaan ongeveer 400.000 van de bijna drie miljoen negerleerlingen nu op school in districten, waar in de een of andere vorm reeds een begin is gemaakt met de opheffing der rassenscheiding. Er zijn in de 17 zuidelijke en zogenaamde grensstaten en in het District of Columbia (waarin de hoofdstad Washington is gelegen) 2.890 gemengde districten. Reeds hebben 792 schooldistricten althans een aanvang gemaakt met de ophef fing van de rassenscheiding. In juni 1956 was het aantal districten nog slechts 450 en een jaar later 720. Grote belangstelling op „Rliijnhof" In alle eenvoud en onder bëzonder i lijden betuigden, mej. H. B. A. Heijse, grote belangstelling circa 400 per- directrice van de Openbare Leeszaal en sonen waren aanwezig vond zater- j Bibliotheek „Reuvens" en voorts vele dagmiddag op de begraafplaats vertegenwoordigers uit de aannemers- „Rhynhof" de teraardebestelling wereld, architecten en leveranciers van plaats van het stoffelijk overschot van de heer C. Brilman, oud-directeur van de Leidse Ambachtsschool, die donderdag plotseling is overleden. Onder de velen, die deze droeve plechtigheid bijwoonden, waren o.m. de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kin schot, het bestuur van de Vereniging de Ambachtsschool, ir. Coole. inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, dr. J. R. van Blom, voorzitter van de Bond van Verenigingen tot het geven van Nijver heidsonderwijs, de heer G. N. Meurs, voorzitter van de Ned. Bond van leer krachten bij het N.O. van welke Bond ook vele hoofdbestuursleden en verte genwoordigers van plaatselijke afdelin gen tegenwoordig waren, de heer B. Swanenburg. gemeentelijk-inspecteur van het onderwijs, dr. J. v. d. Handel, adj. directeur van het Kamerlingh Onneslaboratorum, de heer F. C. Mabe- soone, directeur van de Gem. Bedrijfs- technisohe School, het bestuur van de Vola, ir. W. F. Engels, directeur van het Kon. Genootschap M.S.G. en de U.T.S.. de directeur van de Leidse Ambachts school, de heer D. Hartog, van welke school ook vele leraren en oud-leraren, het personeel en leerlingen en oud-leer lingen van hun deelneming in dit over- de school, de heer J. Lootsma. voorzit ter Ned. Onderwijzersvereniging, de heer S. H. Posthuma, vice-voorzitter van de Ver. van Directeuren bij het N.O. in Nederland en tal van directeuren van Ambachtsscholen. Aan de groeve voerde als enige spre ker, de heer G. N. Meurs, slechts een kort woord. Spreker wees er op, dat nog geen drie maanden geleden velen bij het afscheid van de heer Brilman als directeur van de school het woord voer den en daarin wezen op de grote ver diensten van de scheidende directeur voor het Nijverheidsonderwijs in het algemeen en dat van de school in het bijzonder. Het is de wens van de fami lie, aldus spreker, dat dit afscheid in haar herinnering blijft voortleven en vandaag slechts werd volstaan met een eenvoudig woord van afscheid. De heer Meurs. die dit verlangen zeker wenste te eerbiedigen, volstond daarna met het uitspreken van de dank, welke in zeer uitgebreide kring leeft voor wat de heer Brilman bij zijn leven en in zijn werk voor velen is geweest. Nadat velen hiema bloemen in het graf hadden gestrooid, werd namens de familie een kort woord van dank ge sproken voor de grote belangstelling in deze dagen getoond. In Maastricht is de finale gehou- i den van de nationale biertapwed strijden. In de afdeling „teams" werden de dames mevr. C. Hankart I —Bron en mej. M. L. Hankart van café „Sport" in Oegstgeest tot na tionale kampioenen uitgeroepen. Na haar zocces tapten de dame» een beste kampioensbeker om haar triomf te onderstrepen. In talrijke gevallen integratie zonder dat er onrust was De Washington Post wijst erop dat /.minstens twaalf nieuwe schooldistric ten alle in de grensstaten verklaard hebben, dat zy voornemens zyn of reeds plannen hebben opgesteld nog dit jaar een begin te maken met de opheffing der rassenscheiding, nJ. zeven in Okla homa, drie in Kentucky, een in Missouri en een in Texas". Een daarvan, schrijft de Post, is Fulton in Kentucky, waar thans voor het eerst 20 negerleerlingen in gemengde klassen samen met 161 blanke leerlingen de mid delbare school bezoeken. „Er was niet de minste onrust en de plaatselijke over heid noemde het een schooldag als iedere andere. Ook op drie andere scholen in Kentucky in het district Nelson verliep de eerste week van de opheffing der rassenscheiding zonder onregelma tigheden". De Post geeft onderstaand overzicht van de situatie in de verschillende staten in Okahoma volgen naar schatting 7.000 negerleerlingen het onderwijs in gemengde klassen. in Texas is in 124 districten een aan vang gemaakt met de integratie; in Missouri woont volgens officiële bron 95 procent van de negerkinderen in districten waar de scholen geheel of gedeeltelijk voor negerleerlingen toegan kelijk zyn; in West-Virginia, is in 25 districten de rassenscheiding geheel opgeheven, in 18 districten waar dit ten dele plaats vond verwacht men een geringe stijging in het aantal negerleerlingen; in Maryland is in 23 districten, waar onder de stad Baltimore, de rassen scheiding op de openbare school opge heven in het District of Columbia, waar dit jaar voor het eerst alle openbare scho len ook voor negers toegankelijk zijn, verwacht men op de gemengde scholen ongeveer 113.500 negerleerlingen: in Arkansas zijn behalve het overbe kende Little Rock nog acht andere dis tricten, waar de rassenscheiding is op geheven; enkele weken geleden gingen de steden Hoxie, Fayetteville. Charleston en Fort Smith vooraan met een rustige opheffing van de scheiding tussen blank en zwart; alleen in Van Buren, juist tegenover Fort Smith aan de Arkansas River, braken relletjes uit. In districten waar in vorige jaren de integratie op de scholen met ongeregeld heden gepaard ging, verloopt volgens de Post dit proces thans rustig. In Clinton, Tennessee, waar twee jaar geleden de Burgerwacht te hulp moest worden ge roepen om de orde te handhaven, meld den zich begin van deze maand tien negerleerlingen aan bij de middelbare school, maar alles verliep rustig en or delijk. In Nashville, waar verleden jaar de opheffing van de rassenscheiding op een der lagere scholen door het werpen met bommen werd verhinderd, zyn nu op zeven vroeger uitsluitend voor blanke leerlingen toegankelijke scholen in de eerste klassen vijftien negertjes toege laten, en zoals het blad vermeldt, ln vol maakte rust. In drie steden van Noord-Carolina werd voor het tweede jaar de integratie rustig in beperkte mate voortgezet. Maar in zeven zuidelijke staten, zo vermeldt de Post, verzet men zich heftig tegen al gehele opheffing van de rassenscheiding; het zijn Virginia, Zuid-Carolina, Geor gia, Alabama, Florida, Louisiana en Mis sissippi. Evenwel, zo besluit het artikel in de Washington Post, het aantal schooldistricten in het zuiden waar de rassenscheiding wordt opgeheven, neemt langzaam maar gestaag toe. Geveltoerist nam geldkistje mee (Speciale berichtgeving) Met ontsteltenis ontdekte de bewoon ster van een woning aan de Heresingel te Groningen, toen zij zaterdagmiddag in haar tuin van de laatste zonne stralen zat te genieten, dat een gevel toerist op drie meter hoogte op een richel tegen haar huis balanceerde. De man begif zich in de richting van haar slaapkamerraam. Toen de man haar echter in het oog kreeg, nam hij ijlings de benen. Nog groter was de ontstelte nis van de dame, toen zij hem even later weer om het huis zag rondschar relen. Ze stelde een onderzoek in en zag, dat de sleutel uit de kast was ver dwenen en wat veel erger was, dat uit de kast een geldkistje was mee geno- nomen. Nauwelijks anderhalf uur later werd, als verdacht van deze insluiperij, een 27-jarige woonwagenbewoner aan gehouden. NEDERLANDS ECHTPAAR WON DANSKAMPIOENSCHAPPEN. Het Nederlandse echtpaar Holshuysen is winnaar geworden van de interna tionale amateur-danswedstrijden, die tijdens het weekeinde in Hamburg zyn gehouden. Aan deze wedstrijden, ge houden door de Hamburgse dansclub „Savoy", namen 12 europese kampioens paren deel. LUSTRUM VRIJWILLIGERS GEMEENTEPOLITIE ZUID-HOLLAND Zaterdag waren te Rotterdam 783 vrijwilligers bijeen, die deel uitmaken van de reserve-gemeentepolitiediensten van 23 gemeenten van Zuid-Holland. Dit ter gelegenheid van het feit, dat tien jaar geleden de eerste vrijwilligers een dienstverband by de reserve-politie in deze provincie aangingen. De viering van dit tweede lustrum werd geopend met een defile voor het stadhuis te Rotterdam. In het Ahoygebouw kwamen allen vervolgens bijeen om te luisteren naar mr. Klaasesz, die opmerkte dat het ge west Zuid-Holland 1467 reservisten telt, 40 van het toegestane maximum. Daarna stond een boottocht door de Rotterdamse haven op het programma, welke tevens het besluit was van de tweedo lustrumviering. NIEUWE ORTHODOXE KERKFORMATIE IN ZUID-SLAVIË. Door Tito's regering gesteunde pries ters hebben zondag in Macedonië een van de zes Zuidslavische republieken de stichting van een semi-onafhanke- lijke orthodoxe kerk. die echter niet vol komen los zal staan van de Servische moederkerk, bekendgemaakt. Deze bekendmaking schynt het resul taat van een compromis te zyn om een schisma te voorkomen, dat door Mace donische priesters zou zyn voorbereid omdat zy zich wilden afscheiden van de Servische orthodoxe kerk. de grootste religieuze gemeenschap van Zuid-Slavië, waarby circa 9 miljoen mensen zyn aangesloten. Men moet de stichting van de nieuwe kerkgemeenschap ook zien in het licht van de jongste eisen van de Bulgaarse communisten, die gesteld hebben dat de 860.000 inwoners van Macedonië in feite Bulgaren zyn. Tito zou door deze manoeuvre de be schuldiging van de Bulgaren, dat de Macedoniërs door Belgrado worden on derdrukt, hebben willen ontzenuwen. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Bergschenhoek A. van EIJk te Benthuizen. Bedankt voor wyk by Heusden W. H van Kooten te Hasselt. GEREF. KERKEN Beroepen te Oegstgeest J. P. Boer te Rotterdam. Bedankt voor Rotterdam- IJsselmonde H. van der Wey te Emmen voor Winschoten (vac. R. J. de Jong) P B. Suurmond. laatstelijk predikant te So- rong (Nleuw-Guinea) CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Nleuwpoort J. Keunlng te Barendrecht. Bedankt voor Gouda A. H. Schippers te HUlegom. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Musselkanaal W. Veens tra te Treebeek.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3