pUwidnChiïi H. SCHUTTE Zn. Westduitse minister Erhard als moderne Sinterklaas naar Azië De beruchte gebroeders Messina doen opnieuw van zich spreken -ïölé Met een enkel woord hoera ,'t Verf huis' ,'t Verf huis Agenda MAANDAG 6 OKTOBER 1958 Geen koloniaal verleden Met „cadeau" van anderhalf miljard mark (Van onze correspondent te Bonn) De Westduitse vice - bondska nselier en minister van Economische Zaken, prof. Erhard, is «dezer dagen een grote reis naar het Midden- en het Verre Oosten begonnen, waarvan regeringen van tal van Aziatische landen heel wat ver wachten. Men heeft Erhard al afge schilderd als een Europese St-Nicolaas die in deze landen cadeautjes zal laten vallen tot een totale waarde van ander half miljard mark, zijnde 5 procent van de totale West-duitse exportwaarde. Maar niets duidt erop dat men te Bonn werkeljjk van plan is veel weg te schen ken Erhard zal de komende weken een be zoek 'brengen aan India, Birma Thai land, Japan, Zuid-Kotreat ZuidHViet nam, Oeylon en Pakistan. Het is een werkreis: protocol aire plichten wil men zoveel mogelijk voorkomen. Het gaat om zaken zij het met een moreel accent. West-Duitsland beschouwt zich thans weer en niet ten onrechte als een van de grote handelsnaties van de wereld. En deze adel verplicht, redeneert men te Bonn. Het is de verantwoordelijkheid van de grote industrielanden om bij te dragen tot stabilisering van de econo mische toestand in de zg. ontwikke lingslanden, die van oudsher de leve ranciers van grondstoffen zijn. Wanneer in de industriestaten zelf de conjunctuur gestabiliseerd wordt, komt dit ten goede aan de ontwikkelingslanden, aldus de officiële zienswijze in de Westduitse hoofdstad, omdat daardoor de uitvoer van deze landen wordt gewaarborgd en sociale rust verzekerd kan worden. Om gekeerd is elk industrieland gebaat bij conjuncturele hulp uit de armere landen, landen. GEEN VERLEDEN Hiernaast staat dat Bonn zich politiek in goed vaarwater bevindt ten aanzien van de Aziatische landen. Officieel schrikt men er niet voor 'terug om de koloniale periode afgesloten te noemen. Het koloniale verleden van Duitsland ligt veertig jaar in het verleden en dat kan gevoeglijk als vergeten worden be schouwd! Deze gehele filosofie van Erhard c.s is niet van realiteitszin gespeend. West- Duitsland kijkt naar het oosten en het weet dat de landen daar van steeds groter wordende betekenis worden. Er- hards plannen ten aanzien van deze landen komen nu op het volgende neer: in totaal wil men 1,5 miljard mark ter beschikking stellen, evenwel niet om maar rond te strooien en uit te delen. Vliegdemonstraties in Djakarta Soekarno: ,,Een sterk leger Gister zjjn boven Djakarta en het vliegveld van Djakarta 2 uur lang vliegdemonstraties gegeven ter gele genheid van de viering van de dag der strijdkrachten. Er is ook een pa rade gehouden van eenheden van het leger, de vloot en de luchtmacht. De demonstraties werden bijgewoond door duizenden buitenlandse en Indo nesische gasten. De V. S. waren ver tegenwoordigd door meer dan 12 mili taire deskundigen. De vliegtuigen, die deelgenomen hebben aan de vliegde monstraties waren 6 Iljoesjin-28 straal- bommenwerpers, 6 Iljoesjin-14 trans portvliegtuigen, 9 Mig-straaljagers, alle vliegtuigen, die deel uitmaken van een zending uit Tsjecho-Slowakije. Voorts waren er nog 5 Albatros-vliegtuigen uit de V.S. en 3 Vampires en Mustangs uit Engeland. De jagers beschoten doelen op het vliegveld met raketten en machinege weren. Valschermtroepen in gevechts uitrusting werden neergelaten uit 6 transportvliegtuigen. President Soekarno, die gekleed was in de uniform van opperbevelhebber van de Indonesische strijdkrachten, verklaarde in een toespraak, dat tegen woordig geen land sterk is en gezag heeft zonder een machtig leger. Daar om had de Indonesische regering haar energie gewijd aan het organiseren van de sterke strijdkrachten van de Repu bliek Indonesië. Maar dit betekende niet, dat het Indonesische volk vreugde schept in oorlog. „Wij zijn een vrede lievend volk en wensen in broederschap met andere volken te leven. Wij voeren een onafhankelijke en actieve buiten landse politiek om wille van de vrede en bouwen daarom nu een krachtig leger op. Alleen een land in het bezit van sterke strijdkrachten kan door an dere landen gerespecteerd worden. Stap voor stap vorderen wij naar volmaakt heid," aldus Soekarno. Ondervragingsexperts van Scotland Yard naar Cyprus Een Engelse militair is zondag over leden aan verwondingen, die hij had opgelopen bij een aanval te Amiandos, in het zuidwesten van Cyprus, op twee Britse legervoertuigen. Deze werden zondagochtend vroeg met handgranaten en bommen bestookt. Nog twee Engelse militairen werden gewond, alsmede een gearresteerde Griek, die zich in een der voertuigen bevond. Zaterdagavond zijn op verscheidene plaatsen dergelijke aanslagen op Britse- legerauto's ge pleegd. Volgens het Britse blad „Daily Mail" zullen twee detectives van Scotland Yard naar Cyprus gaan om mee te wer ken aan de bestrijding van de Eoka. Deze stap is uitgegaan van het minis terie van Buitenlandse Zaken te Lon den op voorstel van de gouverneur van Cyprus, Foot. Iemand van Scotland Yard zei, aldus het blad, dat de twee detectives een „ongeëvenaarde ervaring in het ondervragen" hebben. Van Britse zijde is medegedeeld, dat de meeste gewonde Cyprioten hun ver wondingen bij de arrestaties van vrijdag J.l. na de aanslag op twee Britse vrou wen hebben gekregen, toen zij „vlugger in vrachtauto's moesten plaats nemen, dan zy zouden hebben gedaan, indien zij hier uit vrije wil in waren gegaan". Tweede Amerikaanse poging tot lancering maanraket Verwacht wordt, dat de Ver. Staten tussen 11 en 14 oktober a.s. een tweede poging zullen doen, om met een „Thor"- raket de maan te bereiken. Na de eer ste, mislukte, poging op 17 augustus J.l., zijn vele wijzigingen in de te gebruiken raket aangebracht. Deskundigen achten echter ook thans nog de kans van sla gen gering. In de eerste plaats wil West-Duitsland zijn eigen ondernemers door een stelsel van borgen dekken tegen politiek risico als nationaliseringen e.d. Op deze wijze hoopt men de Duitse ondernemers te stimuleren tot investeringen in de on ontwikkelde landen. Daarmee zal een bedrag van 1 miljard mark gemoeid zijn. Erhard wil voorts de Westduitse deel neming in het fonds van de Wereldbank vergroten. Maar slechts in uitzonde ringsgevallen denkt Bonn eraan om re geringen van landen kredieten op lange termijn te verstrekken, die gebruikt zouden moeten worden' voor niet-com- merciele doeleinden als wegenbouw e.d. Advertentie Bins Brandend Haagxnnr met een ot twee Bennies I In een handomdraai bent U van die schrijnende pijn verlost. Rennies zijn smakelijk, makkelijk in te nemen - gewoon laten smelten op de tong. Geen wonder dat die legioenen van zuur- brandlijders zweren bij Rennies, het ongeëvenaarde, meestgebruikte maag- tablet over de hele wereld. Ja - Rennies bakkebaarde en gerokte typist uit 1873 zijn een prachtmiddel en bovendien eruit zou kunnen halen bij de 40 aan- hygiënisch en gemakkelijk verpakt om slagen per minuut zou moeten liggen, in Uw zak of handtas mee te nemen. I Hij is daar niet in geslaagd Snelste typiste van 1958: mej. Theresia Weevers 482 aanslagen per minuut De snelste typiste van 1958 is de 25-jarige mej. Theresia Weevers, ty piste op de afdeling telegraaf en telex van de PTT te Rotterdam. Zij heeft bij de finales van de vorige week binnen de vastgestelde tijd het werkstuk geheel voltooid en was opnieuw begonnen, waardoor zij een netto aantal aanslagen bereikte van 14.471 hetgeen per minuut resulteert in 482 aanslagen. Met drie andere typistes vormde zij een elite groep, die boven de 450 aanslagen per minuut kwam, hiermede de kam pioene van de drie voorgaande jaren, mevrouw Ellen Polman Dessauvagie uit Den Haag verwijzend naar de zesde plaats met 436 aanslagen per minuut. De twee anderen waren mej. M. Jans sen uit Vaesrade en mevrouw M. H. Luijten-Doorenspleet uit Soestdijk, met resp. 472 en 457 aanslagen per minuut. Mevrouw Polman-Dessauvagie bleek echter voor de zesde maal de meest accurate typiste van Nederland, die het maximum van twee fouten .promille be naderde met 16 fouten ln 13.200 aansla gen, hierbij sterk beconcurreerd door de heer G. van Lokum uit Gouda met 15 fouten in 12.400 aanslagen. Het is bij deze kampioenschappen ge bleken dat de snelheid van de typisten snel toeneemt. Dit werd in de Rotonde van Houtrust te Den Haag nogmaals aangetikt met een demonstratie met machines uit 1873, 1878, 1922 en 1957. Het bleek dat de snelheid die een ge- Handelaars in blanke slavinnen VftVV. (Van onze Brusselse correspondent) Carmelo Messina, eertijds leider van een beruchte bende die zich schuldig maakte aan handel in blanke slavin nen, doet weer van zich spreken. Car melo, die door het Hof van Beroep van Brussel in 1956 bij verstek tot twee jaren gevangenisstraf werd ver oordeeld, is vrijdagavond in de Lon- dense wijk Knightsbridge gearres teerd, juist toen een vrouw, die door twee detectives geschaduwd werd, de auto van deze „trottoirvorst" naderde. Carmelo Messina, die er van beschul digd wordt dat hij geen geldig paspoort heeft en op onwettige wijze Engeland betrad, is één van de vijf gebroeders Messina die tot voor enkele jaren in Londen leefden. Toen Scotland Yard aan hun bedrijf (o.a. handel in blanke slavinnen), een einde maakte, vluchtten zij naar het buitenland. Carmelo werd in 1956 in België veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf omdat hij een vals paspoort en een vuurwapen bezat. Hij werd echter onmiddellijk vrijgelaten omdat hij reeds tien maanden in de ge vangenis had doorgebracht. Twee maan den later legde het Hof van Beroep er wegens handel in blanke slavinnen nog twaalf maanden gevangenis bovenop. Maar Carmelo Messina had inmiddels België verlaten. Omstreeks diezelfde tijd werd zijn broer Eugènio veroordeeld tot zes en een halve maand gevangenisstraf wegens koppelarij. Deze processen heb ben toentertijd tot ver buiten de gren zen de aandacht getrokken. Carmelo Messina verklaarde thans voor de Londense rechter dat hij geen paspoort nodig heeft omdat hij Brits staatsburger is. Maar tijdens het proces in België kon niemand zeggen of bewij- Echtpaar bij botsing tussen scooters gedood Nabij Huis ter Heide zijn zaterdag twee scooters met elkaar in botsing gekomen. De heer H. van Koot, P.T.T.-ambtenaar te Utrecht en zijn echtgenote, mevr. Van KootAmmeraal, die een van de scoo ters bereed en de bestuurder van de andere motor, een 32-jarige R.-K. gees telijke uit Lobith, werden hierbij tegen de grond geslingerd. Mevr. Koot over leed ter plaatse terwijl haar echtgenoot kort na zyn aankomst in het ziekenhuis stierf. De geestelijke werd vervoerd naar het Sint-Anthoniusziekenhuis te Utrecht. Voor zijn leven wordt gevreesd. BINNENLAND De 44-Jarige mevrouw L. Elbertsen uit Putten ls op de Rijksweg, toen zij met haar bromfiets overstak, aangereden door een motorrijder uit Harderwyk. zy werd op slag gedood. De 53-Jarlge mevrouw S. van Bruggen Heykoop uit Beesd ls, toen zy op weg naar haar woning de Rijksweg wilde over steken, gegrepen door een personenauto en op slag gedood. In het ziekenhuis „Ziekenzorg" te Enschede is overleden de 40-Jarige ser geant-majoor S. Heeringa uit Leeuwarden, die donderdagmiddag J.l. bij een ontplof fing op de vliegbasis Twenthe ernstig werd gewond. Zaterdagmiddag is op de Hoefkade te Den Haag de 15-Jarlge scholier Herman Schmidt onder een vrachtauto geraakt en dodelijk verongelukt. De verdwenen effecten uit de erfenis van een ln Duitsland by een auto-ongeluk om het leven gekomen inwoner uit Laren, waarnaar door de Ryksrecherche in op dracht van de Officier van Justitie ln Amsterdam, een onderzoek werd ingesteld, dat zich zelfs tot Duitsland uitstrekte, zijn terecht. Zij zijn gevonden ln een tuln- schuurtje bij de villa van de overledene. De effecten was bij verschillende personen bekend. De dokumenten zyn ter hand ge steld aan een Zwolse notarl6. die belast is met het regelen van de nalatenschap. Onder leiding van prof. Victor Izaak Edelstein, lid van de academie van Land bouw van de Sovjet-Unie, brengen tien Russische landbouwdeskundigen een be zoek aan ons land. Zy brengen bezoeken aan het Westland. aan een velling te Am sterdam, aan de modernste Nederlandse aardappel- en ulenbewaarplaats te Krui- nlngen en tulnbouwinstelllng te Goes en aan de Wagenlngse Instituten en andere landbouwinstellingen. Op 9 oktober zal de directeur-generaal van de landbouw, dr. Ir. van de Plassche de leiders van deze dele gatie voor een bespreking ontvangen. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, de heer Staal, deelt het vol gende mede: „Teneinde te voorkomen, dat voortgegaan wordt met het verspreiden van onjuiste berichten over zijn ontslag aanvrage. maak lk ln het belang van het korps bekend, dat deze uitsluitend ver band houdt met het door de burgemees ter niet aanvaarden van een voorstel tot ontslag van een op proef aangestelde vrouweiyke agent". zen tot welke nationaliteit de gebroe ders behoorden. Alleen werd met zeker heid vastgesteld, 'dat zij op Malta uit een vry groot gezin werden geboren. De Londense rechtbank weigerde zaterdag de invryheidsstelling van Carmelo tegen waarborg. Scotland Yard heeft zich nu in verbinding gesteld met de Belgische autoriteiten via Interpol, om te ver nemen of hier uitlevering gewenst wordt. Scotland Yard ontkent dat de1 Maltezer afkomst Messina recht geeft j op de Britse nationaliteit. Het vraag stuk van de uitlevering zal vandaag worden behandeld door het parket generaal te Brussel, dat over het geval van Carmelo zal moeten beslissen. <1 t i fVJ' VOOR HEDENAVOND Hilversum I 402 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Sport 18.40 Sonmevanck ln het goud. klankb. 19.00 Nws. en weenber. 19.10 Nederlandse volks liederen. 19.30 Radiokrant. 19.56 Op de man af, caus. 20.00 Verz .progr. 20.30 Po6t Palm-Beach ontwoordt niethoorsp. 21.40 Musette-ork. en solist. 22.00 Parle mentair comm. 22.15 Muzikale caus. 22.45 Avondoverderakim'g. 28.00 Nws. 23.15 Gram. 23.4024.00 Het Evangelie tn Esperanto. Hilversum H 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Llohte muz. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Pari. overz. 19.15 Gram. 19.45 Regerlngs- uitz.: Uitwisselmgsprogr. met Noorwegen, ln samenwerking met Radio Nederland Wereldomroep. Spreker: H. D. Baars, di recteur v. h. Nederland-Noord Europa In stituut. 20.00 Nws. 20.05 Ge var. muz. 20.30 Cabaret. 21.00 Etherforum. 21.40 Marim ba. 22.10 Trombone-ens. 22.30 pianorecital 23.00 Nws. 23.1524.00 Prix Italia 1958. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Mensen, dingen nu! 20.30 Met helikopters ln Per- zdë. 21.00 Pension Hommeles. VOOR DINSDAG 7 OKTOBER Hilversum I 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleu ters. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 1'1.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - Noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Platennieuws 13.30 Dansmoiz. 14.00 Gram. 14.05 School radio. 14.35 V. d. plattelandsvrouwen 14.45 Gevar. progr. 16.00 V. d. zieken. 16.30.Zie- kenlof. 17.00 V. d. Jeugd 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.Rijksdelen Overzee: Ned. Nleuw-Guineaverschuivingen ln de samenleving, door J. J. W. Dubois. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18 40 Idem. 18.45 Dit ls leven. caus. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Spartpraa/tje. 19.30 Gram. 20.30 Ja met mij, caus. 20.35 De Hij wilde f5000 hebben... (Speciale berichtgeving) Toen de slagersknecht uit een winkel aan de Hillelaan te Rotterdam zaterdag avond tegen zeven uur aan de deur hoorde rammelen, opende hij deze voor een man, die vroeg even te mogen tele foneren. Eenmaal bij de telefoon draaide de man zich plotseling om en dwong de knecht en de inmiddels binnengekomen chef achter de toonbank te gaan staan. Hü wenste een bedrag van f 5000. Op dat moment kwam de filiaalin specteur binnen, die ook achter de toon bank plaats moest nemen, terwijl de man deed alsof hij een pistool in zijn zak had. De inspecteur duwde de man echter opzij, waarop hij ijlings de benen nam en in een voor de slagerij staande auto sprong en wegreed. Getuigen hebben het nummer van de auto neg op kunnen nemen en aan de politie kunnen doorgeven. Een 28-jarige schilder bleek de eigenaar. Een bezoek aan diens woning leverde echter geen resultaat op, daar de man niet thuis was. NEDERLANDSE VERTEGENWOORDIGER BEZOEKT DE HEER SCHUTTE Het waarnemend hoofd van de con sulaire afdeling by de Nederlandse di plomatieke vertegenwoordiging in Dja karta, mr. J. C. P. baron Speyart van Woerden, heeft in de Tjipieiang-gevan gen is de heer G. Sohütte kunnen be zoeken, de directeur van de Nationale Handelsbank die vorige week is gear resteerd. Schilderen wordt een féést! Doe 't met het hele gezin feestelijk en vlug op al het houtwerk en muren. 't Duurt kort en houd t lang met de verf voor het schilderfeest I Vraag hel gratis boekje 'Knap het op met kleur' aam FLEXA. postbus 2. Leiden FLEXA O.A. VERKRIJGBAAR BIJ: Lage Rijndijk 57 NIEUWE RIJN 49 HERENSTRAAT 34 II Verfhandel SCHONEVELD De Kempenaerstr. 71 OEGSTGEEST Later op de avond meldde hy zich by de politie om te vragen, wat er aan de hand was. De man vertelde, dat hij met een 30-jarige collega-schilder aan het ryden was geweest. Deze werd vervol gens thuis opgehaald en onmiddellijk door de filiaalhouder herkend als „de man, die f 5000 wilde hebben". Het twee tal zit nu in bewaring. Aan de binnenzijde van de oostelijke huvendam van de nieuwe veerhaven te Ereskens heeft zich in de afgelopen nacht een grondverschuiving voorgedaan over een oppervlakte van ongeveer 400 m2. Er deden zich geen verkeersongelukken voor. De ANWB deelt mede. dat vermoede - ïyk op 1 november het eerste nieuwe weg gedeelte van de Rijksweg nr. 28 Zwolle- Amersfoort in de nieuwe grote verbin ding van het noorden van het land met het zuiden en westen voor het verkeer zal worden opengesteld. Het betreft hier het ca. 5 km. lange weggedeelte vanaf Kater- veer aan de westzijde van de IJssebrug by Zwolle naar Wezep. Hiermede zal de eer ste fase voltooid zijn ln de aanleg van een geheel nieuwe verbinding, die straks een nieuwe Zuiderzeestraatweg zal gaan vor men. BUITENLAND De minister voor ontwikkeling van de Indiase staat Orlssa heeft meegedeeld, dat vorig Jaar in het district Kalahandl 700 mensen door tijgers zyn gedood Officieel ls te Honkong meegedeeld, dat er vorig Jaar 100.000 Chinezen naar Honkong zyn uitgeweken. De telegraafdienst van de Sovjet- Unie heeft geweigerd een telegram van de Scandinavische vakbonden aan de vakbe weging in de Sovjet-Unie te bestellen, om dat de Inhoud van het telegram van geen belang zou zijn voor de geadresseerde, al dus meldt het Deense blad „Social demo- kraten". In het telegram wordt geprotes teerd tegen deportatie van Hongaarse ar beiders en onderdrukking van de vryheden van de Hongaarse vakbeweging. De tele graafdienst maakt d< biykbaar in Rus land uit wat de vakbeweging moet behan delen De Franse regering heeft aan Por tugal haar verontschuldigingen aangebo den voor het neerschieten van drie Por tugese arbeiders door de Paryse politie, de vorige maand. Twee van de drie arbeiders zijn toen gedood, de derde werd gewond. De politiemannen hadden de arbeiders voor Algerynen aangelzen. De Franse au toriteiten hebben beloofd, dat zy aan de nabestaanden van de slachtoffers een uit kering zullen aanbieden. Zaterdagochtend is in de haven van de Libanese hoofdstad Beiroet de insche ping van een nieuw contingent Ameri kaanse militairen, ter sterkte van duizend man. begonnen. Hun bestemmingshaven ls Bremen. Na het vertrek dezer militairen bedraagt de sterkte der Amerikaanse troe pen in Libanon nog ongeveer 6.900 man. Tussen 10 en 18 Juli J.ly. ls het drie honderd ton metende patrouille- en han delsvaartuig „Melaneslan" op een reis tus sen twee der Snlomons-ellanden zonder aanwijsbare oorzaak met man en muls vergaan, waarbij 64 mensenlevens verloren gingen. In een verslag van een commissie van onderzoek, dat zaterdag te Holnara werd gepubliceerd, wordt geen verklarlnj voor de ramp gegeven. was lndertyc beweerd, dat het schip tengevolge van een ontploffing, of zelfs door actie van een onderzeeboot, was gezonken. De commissie zegt echter, dat zy geen gegevens heeft kunnen verkrygen. die deze theorieën zou den ondersteunen. Op een veiling te Bonn is een aantal schilderstukken van oude Hollandse mees ters voor pryzen tot tienduizend mark ln Nederlandse handen overgegaan. Een land schap van Jan Steen bracht elfduizend mark op. De Joegoslavische autoriteiten heb ben zaterdag do verspreiding van het nummer van 24 september van het blad der Sovjetrussl6Che regering, „Izwestla", verboden. ZIJ zouden dit hebben gedaan omdat ln dat nummer kritiek op Joego slavië door Albanese communistische lei ders is opgenomen. Volgens Journalisten, die op uitnodi ging van de IJslandse regering een rond vlucht boven de IJslandse vlsserijgronden maakten, heeft zaterdag de Britse treller Robert Hewett getracht binnen de 12- mijlszone een boet van de IJslandse kust wacht te rammen. Even later verscheen een Britse onderzeebootjager ten tonele. Volgens reizigers, die zaterdag ln Wenen zijn aangekomen, verluidt ln Boe dapest dat nog steeds processen worden gevoerd tegen Jonge mensen die ln 1956 aan de opstand hebben deelgenomen. Drie weken geleden zouden ln Boedapest zeven jonge mensen ter dood veroordeeld zyn, terwijl anderen lange gevangenisstraffen kregen, zy zouden lndertyd hebben deel genomen aan een aanval op het hoofd bureau van de communistische party ln de Hongaarse hoofdstad. Voorts zou een Jongeman die op een Russische tank zou hebben geschoten, ook de doodstraf heb ben gekregen. De middelbare school van Clinton (Tennessee) ls zondagochtend vroeg door drie ontploffingen verwoest. De school vormde het toneel van rassenrelletjes in 1956. Niemand bevond zich ln de school, toen deze door de explosies werd getrof fen. Dc school lelt 850 leerlingen onder wie 10 negers De integratie dateert van 1956. Men neemt aan, dat de ontploffingen ln verband staan met de integratie op de school. Tweemaal amusement'1 w (Van onze t.v.-medewerker) Het televisie-amusement was zater dag in handen van de KRO, die de tweede aflevering van „Blijf er niet voor thuis" presenteerde. Wij waren er dan maar toch wel voor thuis gebleven en we hebben er aanzienlijk minder spijt van gehad dan de vorige keer, waar over wy schreven, dat er roofbouw op talent werd gepleegd, dat de aanwezige capaciteiten waren misbruikt. De KRO heeft laten weten, dat Jan de Cler zelf de meeste kritiek had en dat „het vrij moedig Nederlands, waarin voor krasse begrippen krasse uitdrukkingen bestaan, laatste dag van Lissabon, hoorsp. 22.05 Gram. 22.45 Avond jfig Nws. 23.15—24.00 Hilversum II 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 V. d. vrouw. 9.16 Gram. 9.40 Morgenwijding 9.55 Boekbespr. 10.00 Graan. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Gram. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Hammondorgelspel. 12.20 Regerings uitz.: Landb.rubriek; Leven ln de grond. 12.30 Land- en tuinbrneded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ark. en soliste. 13.55 Beurs/ber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Cello en piano. 16.00 De Britse Adel. caus. 16.15 Gram. 16.30 V. d. Jeugd. 17.20 De Dierenwereld en wij. caus 17.30 Amateursprogr, AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 RVUCultuursociografisohe verkennin- f;en, door prof. dr. H. D. de Vries Reil- lngh (3e lezing). 19.00 V. d. kind. 19.05 Paris vous parte. 19.10 Dansmutz. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Operamiuz. 21.45 Act. 22.00 Fllmpraatje. 22.15 Koor zang. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 New York Calling. 23.21— 24.00 Met de Franse slag. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 10.30 Intern. Agrarisch nws. 20.00 20.20 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Gevar. muz. 21.00 Film. BUITENLANDS RADIOPROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service 330 m. 13.00 Schots ork. 13.55 Weerber. 14.00 Nwa 14.10 Discussie. 14.55 Intermezzo. 15.Q0 V. d. scholen. 16.00 Pianorecital. 16.35 Hoor spel. 17.05 Gram. 17.45 Caus. 10.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.16 In the South East. 20.00 Gram. 21.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Causerieën. 22.45 Strijk - kwart. 23.45 Voordr. 24.00 Nws. 0.060.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mr,a Da le's Dagb. 12.30 Nws. en orgelspel 13.00 Gram. 13.30 Nws. en progr. v .d. arb. 14.00 Lichte muz. 14.30 Nws. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Nw6. 16.00 Dans muz. 16.30 Nws. 16.45 Mil. ork. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's Dagb. 17.45 Orgelspel 18.15 Pianorecital. 18.30 Nws. en llohte muz. 19.30 Nws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en Have a go! 21.00 Ge var. progr. 21.30 Nws. en gevar. conc. 22.30 Nws. en hoorsp. 23.00 Gram. 23.30 Nws. 23.40 Lichte muz. 0.30 Nws. en gevar. muz. 0.561.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Llohte muz. 13.00 Nws. 13.15 Opera aria's. 14.00 Volksmiuz. 14.30 Ork.conc. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.20 Piana- muz, 17.00 Nws. 17.20 Pianomuz. 17.45 Populaire muz. 19.00 Nws. 19.20 Gram. 19.50 Lichte muz. 20.30 Russische muz. 21.00 Hoorsp. 21.45 Nws. 23.25 Moderne muz. 24.00 m Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.35 Gram. 14.10 Kamermuz. 14.30 Koorzang. 17.00 Gram. 19.01 en 20.00 Idem. 20.05 Kamer muz. 22.50 Amerikaanse uitz. 23.10 Gram. 23.5224.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.15 Pianospel 12.30 Weerber. 12.35 Tulnb.kron. 12.40 Piano spel. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00Koer sen. 16.02 en 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.16 Kamermuz. 16.30 Idem. 17.45 Boekbespr. 18.00 V .d. Jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Pol. caus. 20.10 Gram. 20.15 V. d. vrouw 21.15 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Twee plano's 22.5523.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 12.20 Nouveauté's. 12.35 Orgelspel 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.45 Ork.conc. 15.30 Gram. 16.05 Dans muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Idem 19.30 Nws 20.00 Festival v. Luik: Mo derne muz 22.00 Nws. 22.10 Vrye tyd 22.55 Nws. Nws. 0.10 Dansmuz. Tltus Brandsmalaan 174; Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7i uur nam. Rehoboth: Bloemsohikcursus Chr.Bond van Plattelandsvrouwen en Boerinnen. 7.45 uur nam. DINSDAG Douzastraat 2a: Emigratie-voorlichtings avond over Australië. 8 uur nam. Stad6zaal (kleine zaal): Ned. Chr. Reis- ver. Dia's van Centraal Europa en Neder land. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50—1.20 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie voor alle richtingen. 8 uur nam. Royal (Doezastraat)Filmvoorstelling Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming. 8 uur nam. Wykgebouw Levendaal. Ledenvergade ring Chr. Hlst. Unie. 8 uur nam. DONDERDAG Hotel Centraal: Jaarverg. Chr. Hist. Jongerengroep. 7i uur nam. Hogewoerd 176. Byeenkomst Jehova's Getuigen. 7.25 uur nam. VRIJDAG Rapenburg 8. Kon. Ver. Oost en West. Lezing mevr. G. Kramers-de Vlaming Wykgebouw Levendaal. Receptie 30-jarig bestaan Chr. Tamboer- en Pyperkorps „Kunst en Genoegen". 810 uur nam. ZATERDAG. Bolsotkade 2a. K. en O.-excursie. Gem. Archief en Pilgrim Father-huisje. 2.30 uur nam. Schouwburg. Toneelver. „Tot Ieders Ge noegen" speelt „Het huis aan het meer" 8 uur nam. Stationsplein. Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Pan van Per- sijn. 1.45 uur nam. Stadszaal (grote zaal) .Feestavond Wbv. „Ons Belang". 7.30 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. zal worden getemperd". Daar is geen woord Frans by en men heeft zich aan de gedane belofte gehouden zonder de pit aan de show te ontnemen. We wil len hiermee alleen maar zeggen, dat (al was nu niet direct alles even leuk) we op iets wat echt t.v. mag worden ge noemd zyn getracteerd. Dit laatste geldt ook voor de Ierse harpiste Mary O'Hara. De 23-jarige zangeres speelt pas een jaar of zeven op haar instrument (het was geen orkestharp, maar een speciaal Iers model - ook in Wales heeft men een eigen vorm) en het was het aanky- ken en luisteren overwaard. We waren er getuige van. dat haar vingers de to nen plukten zoals de Engelsen zo typisch zeggen. Het was gevoelig en soepel, wat ze presteerde en het kwam dank zy een voortreffelyke microfoonopstelling, een bescheiden gebruik van een licht echo effect en een afwisselende en toch rus tige cameravoering allemaal erg prettig over. Dit alles kan bepaald niet gezegd worden van Willy Corsari's „Let op", een slordig in elkaar gegooid en chaotisch geregisseerd niemandalletje, waaraan kraak noch smaak was. Ieder een deed erg dilettanterig. Toerja-Tournee was wat lichter van toets dan de vorige maal en won daar door aanmerkelijk aan waarde. Als pro- duktie zat het goed in elkaar, maar de presentatie liet nogal eens te wensen over. Het siert Guus Hoekman, dat hy zyn gedegen vakmanschap als opera zanger (zyn gevoelig kunstenaarschap kwam natuurlyk hierin nauwelyks tot recht) ten dienste van dit grapje wilde stellen. Propagandistisch uitstekend ge zien, dunkt ons. Er was dapper gere peteerd, waardoor het verrassende ele ment nogal eens zoek was en waardoor men eigenlijk niet helemaal wist waar aan men toe was by de puntentoeken ning. Hierin werd bovendien alweer een fout gemaakt, die overigens op het eind resultaat geen invloed had. Benieuwd naar de volgende aflevering van dit spectakel, dat dan hopelyk een winst punt voor t.v. zal opleveren. ONRUSTIG GEDOE Het is ongetwyfeld bedoeld geweest als een zondagavondtractatie, maar de telerecording van „Frankfurter Palette", uitgezonden op 21 september jJ. door de Hessischer Rundfunk, is voor ons een diepe teleurstelling, maar tegelijk een vreugdevolle ervaring geweest. Deze in nerlijke tegenspraak behoeft verklaring. Hier is ze: De zendtyd is in Duitsland ongeveer driemaal zolang als Bussum wordt toegemeten. T.V. startte er eer der, dus verwachtbaar was een pro gramma, waarvan de kijker in zoverre iets kon leren, dat hy zyn gevoel voor niveau kon stimuleren door vergelyking met hetgeen hem pleegt te worden voorgezet. Gebleken is ons echter, dat langer en intensiever ervaring (en rui mer geldmiddelen mogen wy er wel zachtjes aan toevoegen) geen enkele ga rantie behoeven te zyn voor een aan trekkelijker vertoning. Hoofdnummer was een quiz onder leiding van Heinz Schenk, een drukke man, die met veel nadruk aangaf wan neer er gelachen moest worden. Er was in zijn woordenwaterval veel te waarde ren, ongeveer evenveel als er door een te snel tempo en slordige afwerking ver loren ging. Wat deze uitzending ons leerde, is dat het bij ons tenslotte nog zo gek niet is met die t.v. Blykbaar vraagt elke volks aard zyn eigen aanpak om genietbaar te zyn. Maar wy willen - met waarde ring voor hetgeen Bussum met geringe middelen en minder ervaring ons pleegt voor te zetten - eindigen met een woord van ernstige kritiek aan het adres van de NTS, die zich dit geval ongezien (er was te voren gecontracteerd) in handen heeft laten stoppen en zelfs niet de moeite heeft genomen een blunder van de regisseur (verkeerde muziek by de tapdans) eruit te knippen. Als het zo moet, laat onze zondag dan maar zon der t.v. verlopen. De Eurovisie-uitzending van de wie- lerwedstryd Parijs-Tours ging zondag middag niet door in verband met een staking by de Franse televisie. Ditmaal liet men de kijkers echter niet in het ongewisse, maar kondigde reeds zater dagavond aan. dat deze leemte opgevuld zou worden met een filmprogramma. Hilversum korte tijd uit de lucht De beide zenders Hilversum zyn za terdagmiddag om 13 minuten over een uitgevallen doordat een hoofdzekering van de gelijkspanning in de P.T.T.- radiokamer in Hilversum het begaf. De bezitters van toestellen kregen ongeveer tien minuten later weer ge luid; voor de aangeslotenen op de draadomroep duurde de stilte ongeveer twintig minuten. Voor de toestellen is namelyk in gevallan als deze een reser- veweg mogelyk, die voor de draadom roep ontbreekt. De aangeslotenen daar op moesten wachten tot een nieuwe hoofdzekering was aangebracht, die het mogelyk maakte de spanning weer op peil te brengen. BIOSCOPEN Trianon: „De Circusheid". (A.l.) Werk dagen; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Hex: „Het kamp op het Bloedelland". 18 jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 0 15 uur. Donderdagcyclus „Rose Marie". Casino: „Hamlet'(14 Jaar). Werkdagen: 2.30, 6.45 en 9.30 uur. Zondag: 2. 4.30, 6.45 en 9.30 uur. Lido: „Overtreding art. 251 bis". (18 Jaar). (Die Ehe dr. med. Damwitz). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Als de dauw hangt komt er re gen. (18 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling van moderne Nederlandse grafiek. Dinsdag en vrijdag van 1113 uur, zaterdag 1416 uur (t/m 31 oktober). Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling Japanse Denseeltekeningen (t.ejn. 11 oktober) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Lelden wordt waargenomen door Apotheek Reljst. Fteenstraat 35. tel. 20136 en te Oegstgeest door Apotheek Oegst- geest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Bij geen gehoor bU Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22322.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2