Rood-Cliina beeindigde vanochtend de beschieting van kusteilandjes WEERBERICHT 1 De New York Times ziet drietal uiteenlopende redenen voor de bekendmaking van minister Peng Met de Comet-4 klopten Britten de Amerikanen en hun Boeings BO AC opende zaterdag Atlantische dienst met straal-passagiersvliegtuigen Liquidatie van het verleden West-Duitsland pakt nu eindelijk nog ongestrafte nazi-beulen aan UIT OVERWEGINGEN VAN MENSELIJKHEID" B7ste jaargang MAANDAG 6 OKTOBER 1958 No. 29561 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte singel i. waen - Giro 5™« Hoofdredacteur: J. Brouwerf.730 per kwartaal; 12.53 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie. 25041. Redactie De communistisch-Chinese minister van Defensie, Peng Teh-Hoeai, heeft in een boodschap aan de nationalisten op Formosa verklaard, dat hü „uit overwegingen van menselijkheid" opdracht heeft gegeven de beschieting van de eilanden voor de Chinese kust met ingang van heden voor een week te staken. De nationalisten, die deze eilanden, waaronder Quemoy en Matsoe, bezet houden, zullen in die tyd vrij zijn om zich te bevoorraden, op voorwaarde, dat er geen Amerikaans geleide is Hjj herhaalde het in juni 1956 door premier Tsjou En-lai gedane voorstel tot besprekingen om te komen tot een vreedzame regeling. Wij allen zijn Chinezen en dit is een zuiver Chinese zaak tussen u en ons en niet een aangelegenheid tussen China en de V.S. Amerika is in laatste instantie onze gemeenschappelijke vijand, aldus de minister volgens het communistische-Chinese persbureau „Nieuw-China". Inderdaad hebben de Chinese communisten vanochtend de beschieting van Quemoy gestaakt. Tussen twee en drie uur vanochtend (plaatselijke tijd) werden nog een paar granaten afgevuurd, maar daarna was het afgelopen. ken van het 6iaken van het vuren om vorderingen te maken bij de besprekin gen over een regeling voor de Straat van Formosa. Doodsteek voor „Warschau"? De verklaring van de communistisch- Chinese minister van Defensie, Peng Teh-Hoeai, over beëindiging van de be schieting van het eiland Quemoy voor de tijd van een week dreigt, zo was de eerste indruk te Warschau, de doodsteek toe te brengen aan de Amerikaans-Chi- nese besprekingen in de Poolse hoofd stad. Deze mening is gegrond op de uit lating van Peng, dat er geen sprake is van besprekingen over een staken van het vuren met de Amerikanen. Indien de Amerikanen vasthouden aan een gegarandeerd staken van het vuren, lopen de besprekingen vast en komen de Chinezen, uit het oogpunt van de propa ganda, als overwinnaars uit de strijd. Indien de Amerikanen daarentegen de Chinese maatregel zullen gaan beschou wen als een staken van het vuren, zoals door hen werd gewenst, zullen zij een zwakke positie innemen bij de bespre kingen, aldus is men te Warschau van oordeel. Uit het feit, dat de Chinezen met de Amerikanen alleen willen spreken over terugtrekking van de Amerikaanse strijd krachten van Formosa wordt afgeleid, dat er geen hoop is op een compromis in Warschau. Moeilijkheden voor overleg in Warschau Het Amerikaanse blad „New York Ti mes" ziet de volgende redenen voor deze Chinese stap: In de eerste plaats hebben de verzoe ningsgezinde verklaringen de Ameri kaanse president en de minister van Buitenlandse Zaken, Eisenhower en Dul les, duidelijk gemaakt, dat de Ameri kaanse regering tot op zekere hoogte bereid is tot een compromis wat de eilanden voor de Chinese kust betreft; in de tweede plaats is de verklaring ken nelijk een eet in de psychologische oor logvoering; in de derde plaats is er vol gens het Amerikaanse blad de mogelijk heid, dat Moskou bevreesd is geworden voor de risico's, die het liep. Volgens de „New York Times" dient de Amerikaanse regering gebruik te ma- Verhoging der A.O.W. uitkeringen? (Van onze Haagse redactie) De AOW-uitkeringen zullen, naar mag worden aangenomen, in verband met de gestegen loonindex met meer dan 3% in de afgelopen maanden, worden ver hoogd Voor gehuwden zou de premie van f.*127,per maand worden gebracht op f. 132,— en voor ongehuwden van f. 78,op f. 81,per maand. De offi ciële beslissing ten aanzien van deze verhoging is nog niet genomen. Ver wacht wordt dat de nieuwe uitkeringen evenwel reeds op 1 november a.s. zullen ingaan. Voorts mag worden aangenomen dat ook de premiegrens zal worden ver hoogd. Het maximumbedrag waarover de AOW-premie moet worden betaald, zou van f 6900,— worden gesteld op f. 7500,—. Hierin is evenwel ook nog geen oiii- ciele beslissing genomen, evenmin als de nieuwe premiegrens reeds definitief is bepaald. De nieuwe premiegrens kan niet voor 1 januari a.s. van kracht worden. Moord in Geldermalsen De 43-jarige M. J. van Vliet uit Breda, hoofd van de technische dienst van een conservenfabriek te Geldermalsen (Ve- luco) is zaterdagmiddag omstreeks half een bjj een onenigheid met een 49-jarige werkmeester uit Tiel door laatstgenoem de vermoord. Tussen beide mannen bestond reeds enige tijd wrijving over de arbeidsver houdingen. Na een korte onenigheid in de bankwêrkerij greep de werkmeester een koolsnijmes (onderdeel van een snij machine) waarmee hij de ander om het leven bracht. De heer Van Vliet was ge huwd en vader van drie kinderen. De werkmeester is gehuwd en vader van twee kinderen. op het vasteland. Later beginnen zij toch weer te schieten, zo meende deze ambte naar. In Washington werd verwacht, dat de Amerikaanse regering vandaag officieel zou reageren op de verklaring van Peng. Amerikaanse ambtenaren zeiden, dat de Verenigde Staten in verbinding staan met China en dat beide landen zich als eerste doel hebben gesteld de tijdelijke staking van de beschieting om te zetten in een betrouwbaar en duurzaam staken van het vuren. Er zjjn echter ook Amerikaanse amb tenaren, die zich afvroegen of de Chinese communisten de maatregelen louter om propagandaredenen hebben genomen. In het hoofdkwartier van de Verenig de Naties te New York werd het nieuws in het algemeen met instemming ont vangen. Men ziet er een teken in, dat de houding van de Chinese communisten niet zo onverzoenlijk is als men tevoren dacht. (Van onze Londense correspondent) Engeland heeft met een voorsprong van drie weken de Verenigde Staten geklopt in de wedstrijd, wie het eerst een regelmatige dienst over de Atlantische Oceaan met straal-passagiersvliegtuigen zou beginnen. Het ging tussen de Colket 4 van de Britse De Havillandfabrieken en de Amerikaanse Boeing 707. Zaterdag begon de Britse overzeese luchtvaartmaatschappij met de Cornet-dienst tussen Londen en New York in beide richtingen. De afstand zal zonder tussenlandingen in minder dan 7 uur worden afgelegd. Passagiers hadden al vanaf 1952 voor de openingsvlucht geboekt, zodat talrijke mensen moesten worden teleurgesteld. Pan American Airways volgen op 26 oktober met de Boeing. Wantrouwen op Formosa Een militaire woordvoerder van de Chinese nationalisten, admiraal Lioe Hoh-toe, heeft het aanbod van minister Peng tot het staken van de beschieting en het beginnen van onderhandelingen met de nationalisten „onzin" en „louter internationale propaganda" genoemd. Een hoge nationalistische ambtenaar zei in Taipeh, dat de nationalisten genoeg ervaring met het staken van het vuren van de communisten hebben opgedaan Ondanks tegenslag toch als eerste over de eindstreep De overschakeling op straal-passa- gierstoestellen betekent een omwente ling op het gebied van de oceaanvluch- ten. Hierdoor is men namelijk in staat, de afstand in beide richtingenin dag licht af te leggen. Totnutoe geschiedde de overtocht meestal in de nacht. De invoering van de Comet-oceaandienst betekent een triomf voor de Britse luchtvaartindustrie, welke de eerste was, die een uitsluitend met straalmotoren uitgerust lijntoestel, de Comet, had ont wikkeld, maar achterop dreigde te ra ken, toen met dit toestel tegenslag werd ondervonden. Twee Cornets ontploften in de lucht De bouwers lieten zich ech ter niet ontmoedigen en dachten er niet aan, de Cornet op te geven. Er werden nieuwe variaties gebouwd, uit sluitend voor experimentele doeleinden om de fouten van de voorlopers na te gaan. De moeilijkheden werden over wonnen Het resultaat is de Cornet 4, welke thans als eerste over de eindstreep Meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met tijdelijk enige regen. Matige, later af en toe krachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 7 OKTOBER Zon op: 6.49 uur; onder: 18.06 uur. Maan op: uur; onder: 15.08 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.32 uur en 22.10 uur. Laagwater te 4.47 en 17.14 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De 25-jarig* Theresia Weevers uit Rotterdam heeft zaterdag in Den Haag de Baby Ion-wisselbeker tn ontvangst genomen als winnares 1958 van de nationale kampioen schappen machineschrijven. T wee kantoorklerken uit de vorige eeuw bewonderden haar vaardigheid, toen zij in gezelschap van haar beker nog eenc een bewijs gaf van haar „vingervlugheid is gegaan. De Britse overzeese lucht vaartmaatschappij BOAC heeft thans drie Cornets ontvangen. Door de snelle aflevering was het mogelijk, de dienst zaterdag in plaats van pas in november te beginnen, zoals het oorspronkelijke plan was. De bemanningen van de Cornet 4 hadden reeds voldoende erva ring opgedaan met een vroeger proto type. Nadat de Newyorkse luchthaven Idlewild toestemming had gegeven, kon dus direct met de dienst worden be gonnen. K.L.M. vliegtuig te Anchorage gearriveerd Het KLM-vliegtuig „Koraalzee", dat over de Noordpool is gevlogen, is zaterdag op het vliegveld van Ancho rage in Alaska aangekomen. Autoriteiten hebben de bemanning en de 36 passagiers een enthousiast welkom bereid. De „Koraalzee" vloog zaterdag om streeks een uur boven de Noordpool, op de proefvlucht van Amsterdam naar Tokio. Het toestel heeft een interna naal gezelschap van vertegenwoor digers van pers, radio en film aan boord. De vlucht wordt ook meege maakt door de directeur van het K.N.M.I., dr. Postma, die onderweg spe ciale meteorologische waarnemingen ■doet. Het toestel blijft 24 uur in An chorage, in verband met de waarne mingen van dr. Postma. Daarna gaat het non stop naar Tokio. Na twee da gen zal de „Koraalzee" de terugreis aanvaarden, ook dwars over de Pool. Op deze tocht zal om. een tussenlan ding worden gemaakt in Fairbanks in Alaska. Op 1 november zal de K.L.M. een geregelde dienst over de Pool naar Tokio openen. Deze dienst zal twee maal per week worden onderhouden en worden doorgetrokken naar Biak op Nieuw-Guinea. Een snelle, grondige en laatste opruiming (Van onze correspondent te Bonn) De ministers van Justitie der Westduitse deelstaten besloten het afgelopen weekeinde te Bad Harz- burg een centraal orgaan in te stellen dat tot taak krijgt tot dus verre nog. steeds niet bestrafte nazi-beulen voor het gerecht te brengen. Hiermede is de eerste praktische stap gedaan om de laatste streep te zetten onder het hoofdstuk oorlogsmisdaden van hoge SS-officieren, concentratie kampbewakers e.d. Uit het ministerie van Justitie van iedere deelstaat zullen enige juristen naar dit centrale orgaan worden afge vaardigd. Hier zal het voorbereidende en coördinerende werk worden gedaan, waarna in de rechtbanken in de deel staten zelf zal worden overgelaten de af zonderlijke gevallen te berechten. Na het proces-Sommer en de pro cessen tegen SS-moordenaars te Arns- berg en Ulm ontstond in West-Duitsland het onbehaaglijke gevoel, dat er nog bij zonder veel „moordenaars onder ons" moesten zijn. Zoals een der Duitse dag bladen het hedenmorgen definieerde, die als schijnbaar onschuldige buren naast ons gewoond hebben alsof zij zich alleen maar in het verleden politiek hadden vergist. Het besluit van Bad Harzburg moet er nu toe dienen het algemeen gevoel van onbehagen en misschien wel van on veiligheid in de Bondsrepubliek te doen verdwijnen. Het ligt bepaald niet in de bedoeling een nieuwe soort de-nazifi- catie in te voeren, wel ligt kennelijk de bedoeling voor het; gevoel weg te nemen dat er met opzet bepaalde misdaden vergeten zijn en dat bepaalde gerechte lijke functionarissen met dat vergeten iets te maken zouden hebben. Het toeval als voornaamste factor bij het aan het lioht brengen van nazi misdaden zal zo veel mogelijk worden uitgeschakeld. In het jongste verleden was het bijvoorbeeld zuiver toeval, dat het geval-Eisele de arts, die in het con- centatiekamp Buchenwalde vele moor den heeft gepleegd maar zich deson danks te München een normale prak tijk kon permiteren, tenslotte weer in politiehanden kwam hoewel iedereen in de bestaande litteratuur over concentra tiekampen kon lezen wat Eisele op zijn geweten heeft. Of de nieuwe methode veel bijzonders aan het lioht zal bren- ln Paleis Soestdijk vond zaterdag middag in tegenwoordigheid van het meisjeskoor Sweet Sixteen de aanbieding plaats van de Gouden Langspeelplaat" aan Prins Bern- hard. Betty Rijxman. een van de leden van het koor. biedt de Prins deze herinnering aan het ongeken de succes van de actie „Langspeel plaat" aan. gen. moet men maar afwachten. Men gelooft evenwel zeker dat allerlei voor aanstaande nazi's die verantwoordelijk geacht moeten worden voor vele ver schrikkingen uit Hitiers tijd, thans op soms hoge posten in de Bondsrepubliek zitten. Anderen krijgen hoge pensioe nen en genieten hiervan nu reeds vele jaren, hoewel beide groepen eigenlijk in de gevangenis behoren Dertien jaar na de oorlog wordt nu een centraal orgaan gesticht dat de er fenis van de nazi-periode moet liqui deren. Men mag hopen dat berichten over mogelijke tegenwerking op bepaalde ministeries van Justitie der deelstaten tegen de nieuwe methode, omdat op deze ministeries mogelijkerwijs ook wel eens lieden zouden kunnen werken die boter op hun hoofd hebben, onjuist zijn. Het besluit van Bad Harzburg dat eveneens de instemming van de West duitse minister van Justitie Schaffer heeft, moet leiden tot een snelle en grondige opruiming van de laatste res tanten uit eep niet te verloochenen ver leden. Beschuldigingen van chef-staf Nasoetion De chef-staf van het Indonesische leger luitenant-generaal Nasoetion heeft zaterdag verklaard, dat het voortduren de Nederlandse koloniale bewind over Westelijk Nieuw-Guinea een potentiële bedreiging vormt tegen de Indonesische republiek. In een boodschap aan de vooravond van de dertiende ..legerdag", betoogde Nasoetion. dat het Indonesische leger werd geboren en ontwikkeld om het ko lonialisme uit te roeien. De zware taak van het leger is verre van voltooid, om dat de Indonesische revolutie nog verre van geëindigd is en mede als gevolg van dreigingen van koloniale elementen, zo wel in binnen- als buitenland. Deze ele menten blijven tegen de Indonesische Republiek ageren Voorts beschuldigde Nasoetion de Ne derlandse kolonialisten ervan de uit Noord-Celebes gevluchte opstandelingen na hun ontsnapping uit Indonesië in Westelijk Nieuw-Guinnea te bescher men. „Ik acht het noodzakelijk dit punt naar voren te brengen, omdat er mensen zijn die doen alsof de binnenlandse vei ligheid geheel is hersteld'. De chef-staf vervolgde, dat het niet maar louter toeval was. dat de binnen landse moeilijkheden in Indonesië toe namen, zodra het geschil over Westelijk Paus is weer ziek Vaticaanse kringen hebben vandaag haastig een alarmerend bericht uit katholieke bron in Rome tegengesproken, als zou de gezondheidstoestand van paus Pius XII de laatste uren ernstig achter uit zijn gegaan. De zegslieden erkenden dat de 82- jarige paus een speciale behandeling voor „de aandoeningen waaraan hij lijdt" ondergaat. Men vermoedt, dat op medisch advies alle audiënties voorlopig zullen worden opgeschort. Verleden week bleek de paus erg ver moeid en had hij opnieuw last van de hik. Vier jaar geleden was hij na ern stige hikaanvallen ernstig ziek. In een bulletin van drie artsen, dat vanochtend in het Vaticaan werd uit gegeven, staat: „Maandagochtend te half negen werd de paus na een rustige nacht en na verdwijning van de hikaan vallen, waarvan hij de laatste dagen last had gehad, getroffen door stoornis sen in de bloedsomloop van de hersenen. Ogenblikkelijk heeft men aangevangen met de noodzakelijke behandeling, waar van de resultaten worden afgewacht". Het bulletin was ondertekend door prof. Gasbarrini, Galeazzilise en Corelli. Galeazzi-Lisi is 's pausen lijfarts; Co relli is een „hartspecialist. Vaticaanse kringen konden geen bevestiging geven van een Romeins persbericht, dat de paus het bewustzijn zou hebben verloren. Belgische vissers vragen bescherming Een conferentie van Belgisohe reders en regeringsvertegenwoordigers heeft zaterdag te Oostende, waar men ver gaderde, de Belgische regering verzocht om bescherming van de Marine bij het vissen voor de kust van IJsland. Een derde van de Belgische visvangst komt van de IJslandse wateren. Benoordenhoufseweg vier weken afgesloten De Benoordenhoufseweg ln Den Haag. van de Waalsdorperlaan tot aan het viaduct, is met ingang van heden voor ongeveer vier weken afgesloten voor het verkeer, omdat er een watertransport leiding wordt gelegd, aldus de NRCrfc. Het verkeer, dat uit de richting Amster dam komt, zal gedurende die tijd door het bos worden omgeleid, het verkeer uit Den Haag, richting Amsterdam, zal over de Bezuidenhoutseweg moeten rijden. Guinea een „heftig" geschil tussen In donesië en Nederland was geworden. Dit is duidelijk gebleken uit de opstand van de z.g. Republiek der Zuid-Molukken in 1950. en nu door de opstand in Sumatra en Noord-Celebes in 1958 Ook was het geen toeval, dat de fa natieke daroel Islam hulp in de vorm van wapens en manschappen van de Nederlandse kolonialisten kreeg, al dus Nasoetion tot besluit. De anti-Nederlandse maatregelen De Indonesische regering heeft er van dag in een verklaring de nadruk op ge legd. dat de maatregelen tegen de Ne derlandse ondernemingen en die tegen de nationalistisch-Chine^ organisaties zijn genomen op dezelfde veiligheids overwegingen. .Fik onafhankelijk land heeft het recht stappen te nemen in het belang van zijn veiligheid", aldus werd in een radio-uitzending van het ministerie van voorlichting gezegd. Voorts werd daar in verklaard, dat de Nederlandse rege ring de maatregelen tegen Nederlandse belangen had kunnen voorkomen, indien zij een andere politiek had gevoled ten aanzien van Nieuw-Guinea .De Neder landse stijfkoppigheid" noopte Indone sië krachtige maatregelen te nemen, al dus het ministerie, dat in de radio-uit zending toegaf dat Indonesië van zijn maatregelen schade zal lijden, „maar ook de Nederlanders".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1