STADSNIEUWS Laatste nieuws Loop der bevolldng te Leiden MAANDAG 6 OKTOBER 1958 Expositie Moderne Grafische Kunst In het Academiegebouw Een interessante expositie, georgani seerd in samenwerking tussen het Leids Academisch Kunstcentrum en de Se naatscommissie voor het Studium Ge nerale der Leidse Universiteit, met mede werking van de Gemeentelijke Dienst voor Schone Kunsten te Den Haag, is vanmiddag in de Gewelfkamer van het Academiegebouw door prof. dr. H. v. d. Waal geopend, een expositie over mo derne Nederlandse grafische kunst, wel ke zo belangrijk wordt geacht, dat zij bij uitzondering ook voor de Leidse burgerij te bezichtigen is. Aanleiding tot het houden van deze expositie is een viertal colleges van de graficus W. J. Rozendaal, docent aan de Haagse Academie voor Beeldende Kun sten. over de moderne grafische kunst. ZU zal in november gevolgd worden door een expositie van een 18-tal schil derijen. die representatief zijn voor de XXe eeuwse schilderkunst, naar aanlei ding waarvan dr. H. L. C. Jaffé een viertal colleges zal geven over „Abstrac te en vrij beeldende kunst". De thans geopende tentoonstelling wil een bloem lezing geven uit de Nederlandse grafiek van na de oorlog, met uitzondering van de druksels van Werkman. De werken zijn zodanig gekozen, dat de vervaardi gers ervan voor een bepaalde stijl of groep garant staan. De kunstenaars zijn te onderscheiden in twee groepen; zij. die als grafici thans algemeen erkend zijn en de jongeren, van wie men ver wachten mag dat hun werk in de toe komst aandacht en waardering zal vra gen. De dienst voor Schone Kunsten te Den Haag stond hiervoor de collectie grafiek, die van begin juni tot half juli in het' Nederlandse paviljoen van de Expo te Brussel tentoongesteld was, af. Prof. H C. van der Hulst heette de talrijke aanwezigen o.w. de rector mag nificus prof. dr. H. J. Lam welkom, waarna prof. van de Waal er in zijn inleidend woord op wees dat wij in alle lagen van ons onderwijs niet herkend hebben, dat de creatieve begaafdheid een vorm van intelligentie is. De arties ten zijn bij uitstek de mensen van het „denken met de handen" en daarom hoort deze manifestatie in deze burcht van de wetenschap thuis. Hoe de reac ties ook mogen zijn, waar „verwonde ring" is. wordt de poort, naar kennis opengesloten. „Deze prenten zijn zorg vuldig vervaardigd, behoedzaam gedrukt en vereisen nauwlettende beschouwing", zo besloot prof. van de Waal. Deze expositie, welke velen tot bewon dering, anderzijds verwondering en stel lig ook nog tot onbegrip aanleiding zal geven bevat werk van Karei Appel, Jo- han Dijkstra. V. H. Elenbaas, Dick Elf- fers M. C Escher. Arend Hendriks. W. B. van Heusden, Anton Heyboer, Friso fen Holt, J G. Jordans. Harry op de Laak, W. J.' Rozendaal. Ap Sok. A. J. Veldhoen Carel Visser, H. W. Werkman en Co Westerik Zij mag zeker als re presentatief gelden voor de huidige uitingen, lijkt met zorg en kunstzin sa mengesteld en spreekt van de veelzijdig heid en de bloei der huidige grafische kunst, welke rijk is aan haar velerlei nuances tussen abstractie en naturalis- me. Men zal goed doen hiervan kennis te nemen, ook al zal voorzeker nog me nigeen moeite hebben deze kunstenaars wier gesignaleerde creatieve begaafd heid ongetwijfeld evidend is, op hun progressieve wegen te volgen. Onder één dak GASTSPELERS BRACHTEN ER EEN GAVE OPVOERING VAN. Gisteravond gaf de R.-K. Toneelgroep „De Gastspelers" in de Schouwburg een opvoering van „Onder één dak". De keuze van het stuk was verant woord: Jan Fabricius, (de oude), voor treffelijke verteller en deskundig in het onderwerp, dat hij beschreef: het boe renleven op het schrale Drentse land. Zijn karakters zijn bloedwarme levende wezens, ongetwijfeld uit de oude doos, maar stuk voor stuk figuren waar men kan in geloven. Een der verrassingen van deze avond was, dat het figuren waren die de „Gastspelers" één konden. Zij begrepen het verhaal, zij wisten naar welk hoogtepunt het moest groeien en welk verband bestond tussen de ver schillende scènes en taferelen. Dit is be langrijk in het amateurtoneel, waar het meestal schort aan begrip van tekst en inhoud. Fabricius" verhaal is simpel, maar menselijk. Hij vertelt van een boerenfamilie, waarvan één van de zoons getrouwd is met een „stadse". Het meisje, hoewel edel van karakter, wordt niet „gepruimd" in dit milieu van kei harde zuinige boerenzonen en dochters. En dan ontstaat een conflict. Maar de oude koppige boer, die de vrouw niet wil zien. gaat door de knieën, dank zij haar liefde en geduld. Zo in het kort klinkt het drakerig, maar men dient het talent van Fabricius, om een verhaal goed op te bouwen -in aanmerking te nemen. Over de spelers kunnen we kort zijn: een tweede verrassing van deze avond was. dat bijna alle medespelenden een gelijk goed niveau hadden bereikt, het geen de eenheid in het spel ten goede kwam. Wolter, de keuterboer (P. Jacobs) speelde rustig en waardig; N. Bosman, als zijn broer Jacob, de onderwijzer, gaf een aannemelijke vertolking van de rol van een man, die onder de pantoffel zit. Noemen wi) nog Jac. Buis (tevens regisseur), die als de vader voortreffe lijk acteerde en Dora de vrouw van Jacob, (Janny van der Kwartel) die een lange en moeilijke rol had. Het spel van bijna allen kwam boven de middel maat uit. VARIA Worstelaar in „Geisha Boy" Ruyzo Demurp, een bekende Japanse worstelaar, was naar Hollywood geko men om Jerry Lewis te bedreigen m „The Geisha Boy", waarvan Lewis te vens de producer is. Demura, die geen woord Engels spreekt, speelt de rol van en honkbalwerper, die met Jerry in conflict komt. Hij werd voor deze rol uitgekozen wegens zijn bijzondere uiter lijk en proporties. Demura weegt ruim 135 kg. en zijn voeten zijn zo groot, dat de studio speciale basebajlschoenen voor hem moest laten maken. Hoewel hij nog nooit m zijn leven honkbal gespeeld had, moest hij in de film werpen tegen het Amerikaanse honkbalteam de Los Angeles Dodgers. Lezers schrijven Militaire mars défilé op 3 oktober NIET ENKEL LOF VOOR DE MILITAIREN. Enkle lezers delen ons mede, dat zij zich geërgerd hebben aan de houding van de troepen van het Marine vlieg kamp Valkenburg tijdens de militaire mars op 3 oktober. Reeds ongeveer 100 meter voorbij het Stadhuis zou er tus sen de mannen een aangename conver satie zijn ontstaan, waaraan ook de pe lotonscommandant deelnam. „De gewe ren werden gedragen als kolenschoppen en de buitenste gelederen keken meer naar het publiek dan het publiek naar hen", zo schrijft men ons. Onze opmerking dat de Marine uit stekend marcheerde, kunnen wij hand haven, omdat dat inderdaad het geval was voor het Stadhuis. Wat er verder op de Breestraat gebeurde, konden wij uiteraard niet waarnemen. INBRAAK IN ADVOCATENKANTOOR Tussen gisteravond elf uur en heden nacht één uur is ingebroken in een ad vocatenkantoor aan de Breestraat. De gelijkvloers en op de eerste verdieping gelegen kantoorruimten werden door zocht. Uit een, in één der bureaus staande blikken trommel, werd een be drag van f. 500 ontvreemd. PLOTSELING RIJWEG OVERGESTOKEN Zondagmiddag is een 6-jarig jongetje, dat zonder op het verkeer te letten plot seling de Lage Rijndijk overstak, aange reden door een motorrijder. Het kind brak zijn linkeronderbeen en liep enke- lie schaafwonden op, de motorrijder werd licht gewond. Onder dezelfde om standigheden vond 's avonds een aanrij ding plaats op de Steenstraat ter hoogte van het Lido-theater. Hier werd een 17- jarige voetganger gegrepen door een auto. De EHD heeft het slachtoffer, met wonden aan hoofd, armen en benen en een hersenschudding, overgebracht naar het Acad. Ziekenhuis. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren:Wllhelmina S. H„ dr van E. Kok, en W. S. H. Roelofs. Paula, dr van E. Chaudron en P. van Nierop, Amthonle J.. zn van A. Katz en G. M. de Wolf. Getrouwd: A. W. Kluivers, 25 jaar en J. van Teyilngen. 25 Jaar. J P. A. Vink, 23 Jaar en M. A. H. van Amsterdam, 18 Jaar. Overleden: E. A van Hoek. 3 jaar, zn v. C. van Hoek en W. E. Wijbenga. Geslaagd Onze plaatsgenoot M. W. Verver slaagde aan de avondschool M.TS. voor het examen waterbouw kunde. OEGSTGEES1 KERKDIENSTEN'. Herv. Gem.: Groene Kerk: 10.30 u. de. B. C. Visser (H.D.). Pauluskenk: 10 u. ds. G. F. Oallenbach; 7 u. ds. B. C. Visser. Hoge Mors: onbekend. Ver. v. Vrijz. Herv.: W. de Zw.kerk: 10.30 uur ds. W. J. H. Hubeek. Ger. Kerk: Mauritslaan: 10 u. en 5 u. ds. G. Th. Rothuizen te Lelden. Ger. Kerk (art. 31): W. de Zwijgerkerk: 8.30 uur ds. R. Brands, 3 uur ds. K. Brünlng van Rijneburg. VOORSCHOTEN Koempoelan op de Kimslioeve Zaterdag en zondag werd in Voor schoten een koempoelan voor de leid sters en leiders van de gezamenlijke padvindersverenigingen gehouden. De zeer goede plaatselijke samenwerking tussen NPV, de Kath. Jeugdbeweging, de Katholieke Gidsen en de NPG maakte dit voor Nederland unieke weekeinde mogelijk. Hoogtepunt van de zaterdag was de Installatie van mr. J. J. de Groot tot voortrekkersleider van de op te richten NPV-voortrekkersstam in Voorschoten. In aanwezigheid van de geïnstalleerde voortrekkers en pioniersters, aalmoeze nier Groenendijk en de heer J. de Bres, gemeentesecretaris, werd in de toren kamer van de gemeentetoren de instal latie verricht. Oubaas A. de Groot, on der-districtscommissaris NPV, onder vroeg de nieuweling, die daarna de be lofte herhaalde. Na de handwassing kreeg de nieuweling de ridderslag van Oubaas J. Peeters, leider van de Ka tholieke Jeugdbeweging, en werden hem de onderscheidingstekenen opgespeld. Deze zeer „hoogstaande" installatie, de torenkamer bevindt zich 35 meter boven de begane grond, werd afgesloten met de negen slagen van de zware klok. In de Kimshoeve weergekeerd kregen de leiders en leidsters een tweetal inlei dingen. De eerste werd gehouden door de heer C. P. van Oosterom, dierenarts en stond in het kader van de „dieren dag". Op eenvoudige, duidelijke wijze, zette de heer Van Oosterom de taak van de dierenbescherming uiteen. Spr. ver telde enige voorvallen uit zijn praktijk. De heer H. Peeters liet allen kennis maken met Arabië. Aan de hand van door hem zelf genomen dia's kregen de deelnemers een juist beeld van de le venswijze in dit olierijke land. De zaterdag werd gesloten door aal moezenier Groenendijk met een korte avondoverdenking. Zondag was er voor de Katholieken een H.-Mis om half acht en voor de overigen om half negen een korte mor gendienst geleid door mevr. De Waal Malefijt. Na het hijsen van de vlag om 10 uur hield Oubaas J. Peeters een in leiding over de zin van het voortrekkers en pioniersleven. De koffie werd genut tigd onder het zingen van diverse trek kersliedjes. Als laatste behandelde Oubaas A. de Groot „De troep- en ere raad en het patrouillesysteem". Na een zeer lang debat waren allen het er over eens, dat het „spel van verkennen" zo als Baden Powell dit gegeven heeft be slist niet verouderd is en wanneer het op de juiste wijze door de leiding wordt gebracht het zijn aantrekkingskracht zal behouden. WARMOND PROPAGANDA-AVOND BLINDENBOND Voor een beide avonden goed gevulde zaal, hield de R.-K. Blindenbond St.- Odilia een propaganda-feestavond. In zijn openingswoord heette een vertegenwoordiger van het bestuur der bond alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de dochter van burge meester L. M. E. von Fisenne, die zelf niet aanwezig kon zijn. Spr. wees op het belang en het werk van de bond. Het woord was hierna aan de Toneel vereniging Nut en Genoegen uit Ldsse voor de opvoering van het stuk „Deining om de Dorpsdok/ter". Hoewel dit stuk niet onbekend was voor Warmond, is het toch wel prettig een stuk, dat goed in de smaak is gevallen nogeens te zien. vooral wanneer het door andere spelers wordt opgevoerd. Men is niet bediogen uitgekomen, want ook de Lissers weten wat toneelspelen is. T\jdens de pauze werd nog een ver loting georganiseerd. Na de opvoering van het stuk was er nog een gezellig samenzijn, waarbij de muziek werd verzorgd door The Bi Brothers. WASSENAAR BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrik R.. zn. van H. A. Boogaarts en M. H. Geerllngs; Johannes P.. zn. van C. A. Vooriham en A. M. van der Ham; Annemleke. dr. van J. W. Wes tenberg en M. C. de Vries; Elias J., zn. van J. A. van Leusden en C. A. van den Berg; Ingrid, dr. van G. C. B. Doffegnies en M. G. Reinhardt; Constantmus L., zn. van J. D. Marien en G. Hofman: Laetitia C. M. dr. van H. H. Smit en C. G. Barten; Veralyne C., dr. van N. J. A. van Leeuwen en P. J. Remmerswaal; Peter B. A., zn. F. J. van der VTugt en P. C. Morris: Leo- nar,dus J P.. zn. van P. J. Bellekom en E. Schrama; Cornells N. R., zn. van C. T. van der Ploeg en C. B. Vrijburg. Ondertrouwd: A. Veeneman en E. H. van Someren; A. L. Oudehoorn en J. A. van Leeuwen. Getrouwd: J. A. Wasslnk en E. Gerstl Pardo; M. J. Vinju en M. Dworak. Overleden: W. Hessels. 71 Jr.; C. Var- kevlsser. 66 Jr.; W. C. H. Hoffmann. 61 Jr. Jongen viel ouders niet bijl aan Een 18-jarige reclametekenaar heeft vannacht in zijn ouderlijke woning in Amsterdam Noord zijn vader en moe der, die lagen te slapen, in een vlaag van verstandsverbijstering met een kleine bijl aangevallen. Door de sla gen vloog de bijl van de steel af. De jongen liep na zijn daad direct naar de huisarts om deze te waarschuwen. De ouders moesten naar het Binnen gasthuis worden vervoerd, waar de va der, die een hoofdwond en een hersen schudding had opgelopen, ter verpleging is opgenomen. De moeder, die ook aan het hoofd gewond werd, kon na behan deling huiswaarts keren. De jongen is door de politie in de woning aangehou den. Het motief voor zijn daad is nog een raadsel, want de verhouding in het gezin is goed. Groot smokkelkomplot Britse douane slaat toe Reeds lange tijd hield de Britse douane zich bezig met een grote smok- kelzaak, waarbij het voornamelijk om horloges ging. Dank zij een waarde volle tip kon worden toegeslagen op een groot aantal schepen in verschei den Britse havens. Duizenden horlo ges, die de smokkelaars in uitgeholde planken van de scheepsluiken hadden verstopt, konden worden achterhaald. Volgens sommige Britse kranten zou een groot deel van de smokkelwaar per helikopter uit België naar Rotter dam zijn vervoerd en daar in uitge holde planken zijn verstopt. De douanerecherche te Rotterdam heeft zich voor het inwinnen van na dere inlichtingen tot hun Britse colla- ga's gewend. Er was vóór de Britse pu- blikaties over deze smokkelaffaire te Rotterdam niets bekend. 8 jaar gevangenisstraf wegens vergiftigingspoging Vanmorgen heeft het Gerechtshof te 's -Hertogenbosch een inwoner van Meyel veroordeeld tot 8 jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. Toen hü op 22 september achter gesloten deu ren terecht stond wegens een poging tot vergiftiging van zyn echtgenote, eiste de Procureur-Generaal tegen hem beves tiging van het vonnis van de Rechtbank te Roermond: 6 jaar gevangenisstraf met aftrek. Zowel de officier van Justitie te Roer mond. die acht jaar gevangenisstraf had geëist, als de verdachte, waren tegen dit vonnis in hoger beroep gekomen. By de behandeling door het Gerechts hof trad de echtgenote van verdachte, het slachtoffer dus, als getuige dé charge op. ZOETERWOUDE RAADSAGENDA De Raad van deze gemeente komt op woensdag 8 oktober a.s. te 7.45 uur nam. ten gemeentehuize, in vergadering bij een. Op de agenda staan o.m. de volgende punten vermeld: Aanbieding rekeningen over het jaar 1957; Aanbiedingen begro tingen voor het jaar 1959, Voorstel tot verhuur van het woonhuis Miening 6. voorstel tot verhuur van het woonhuis Dorpsstraat 24. voorstel tot wijziging van de Bezoldigingsverordening 1955, voorstel tot het verlenen van een sub sidie aan de Stichting Maatschappelijk Werk alhier, voorstel tot het verlenen van medewerking bij het aanschaffen van leermiddelen voor de R.-K. Meisjes school in de Zuidbuurt, vijfjaarlijkse af rekening van de vergoeding ingevolge artikel 101 der LO. wet 1920 over de ja ren 1953 tot en met 1957. voorstel tot het aanschaffen van meube len voor de O.L school, voorstel tot het wijzigen van de verordening, houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziek ten in scholen, voorstel tot verkoop van een perceel grond in de Kruisbuurt, voorstel tot wijziging van de gemeente begroting 1958. GEVESTIGD In de week van 25 september tm 1 oktober 1958 E. P. Kirsten en fam.. radar-technicus, Anna van Burenhof 19, T. S. The en fam., ass. calculator, Rljnsburgerweg 140, A. van Es en fam., leraar. Jan van Goijenkade 14 R. C. de Mello en fam. Kanaalweg 116, P. Knol en fam., schipper, a/b ws. Roombur- gerweg, C. J. Waaijer en fam.. kruidenier. Vijf Meiplein 138. B Buma, techn. comm. adviseur, van Vollenhovenplein 24. L. J. Sebel. auto-monteur. Amaliastraat 34. G. H. de Groot, kantoorbediende. Zoeterwoud. sesingel 78. J M. van der Valk, leraar MO Hogewoerd 140, H M. Nanning, Witte Ro zenstraat 22, W. J. van Reeuwijk. St.- Buysingstraat 26, T. Kooijman geb Aren- sen, van Vollenhovenplein 47. V. N. van de Panne, Drie Octoberstr. 45a, P. A. R. Haverhoek, schoenmaker. Hoefstr. 42a, M Monfils. pottenbakker. Herensteeg 8 M. Hillebrand geb Mieland. Oude Vest 59. J. Deurlo. byrljder. Tasmanstr. SO. M C. J. Schrama, verkoopster. Koninginnelaan 27. L. Rademaker. Zoeterwoudsewcg 148, I E. Eaptiste, Houtlaan 7, A. C Broere. huis houdkundige, Gerecht 10. J. P. Fabel, ma- chine-motnteur, Noordeindespl. 8a, J .C. Nieuwenhulzen, huisschilder, Sumatrastr 52a, N. van 't Sant, verpleegster. Rljnsbur gerweg 10, D. M. Broekman, Oude Singel 48, M. Kruijne, Rapenburg 121, A van Keulen, 11. verpleegster, Rljnsburgerweg 10 W C. Theunissen, verpleegster, Rljnsbur gerweg 10, G. L. Bangma, vol hulshouding. Rljnsburgerweg 10, A. M. A. van den Berg verpleegster, Rljnsburgerweg 10. J. Verha gen, Hogewoerd 84a, P. Kloppenburg. Ho gewoerd 84a, P. Provo Kluit, Breestraat 14, H J. C. de GTeef, Pletersk. Choorsteeg 1. H. J. Kooy, Narmstraat lb. C. Huijskens. militair, Morsstraat 6264, A Havenaar geb. van Staveren. Kaarsenmakersstr. 7. M. J H. Bonnet, onderwijzeres, Lorentzkade 32, W. Vermeulen geb. Zwanenburg. Bre- derostr. 10. P. H. C. Tol geb. Hermans. Pres. Stelnstraat 38a. J. P. der Weduwen geb. Nikkels. Marlënpoelstraat 21a, J. E. Gewin, klnderverz -hulshoudster. Warmon- derweg 17, L. A. Pleterse militair. Noord- einde 2a. B. J. Smits, Boerhaavelaan 42, L. J. Dooijes geb. Vermeulen, secretaresse, Rljnsburgerweg 161. H. J Adrlaanse. da Costastr. 41. J. A Ammerlaan, hulp 1/d huish., Haagweg 160, J. P. F. "^onk, hulp 1/d hulsh., van der Hoevenstraat 24. M. Klootwijk geb. Bents, Waardgrt 132, A In- nemee, 11. verpleegster, Rljnsburgerweg 10 J L. A. Demellnne, Haagweg 5 H J Velt- huysen geb. de Groot, Oude Vest 225a, J. de Nie. verkoper. Kort Rapenburg 19. P de Graaf, militair, Marnlxstraat 151, F C. B. Kuijper, 11. gezlnsverzorgster. Rljnsburger weg 86. S. Koning. Groenhovenstr 13, I. Koning, Groenhovenstraat 13, J. C. Kap- ma. Gerrit Doustraat 7. F W. Gorter. Wit te Rozenstraat 20 E. T. Ruijsch van Dug- teren, Zoeterwoudseslngel 97. W E. S. Ter hal, Zoeterwoudseslngel 94, H C. M Ter- I 63, W. S. Volkers, wetensch. ambt., Hoge- 1 woerd 154, F. van Dijk, 11. verpl., Rljnsbur gerweg 10, G, C. M. Bussemaker geb. Reijers, Oude Rijn 2, W. G. A. van Boxtel, Rapenburg 83, M. R. Meijer. Rapenburg 60, G. de Lange, verpleegster, Rljnsburgerweg IC, T. Looije hulp 1/d huish., Const. Huy- genslaan 9. H. J. J. van Groesen, ass, be drijfsleider. Witte Rozenstr. 18. A. Grass- lin. steno-typiste, de Laat de Kanterstraat 32, M. C. T. Zorn. arts. Stille Rijn 15, N. A. G. van Rossum. dagbladcorrector. Utr. Jaagpad 25, H. H. van Bemmel geb. Steen winkel. Scholtenstraat 54, G. P. J. Blom, de Sitterlaan 87a, G. J. Bekooij geb. Mee- re, Rapenburg 115, W. Hozee geb. van Smaalen, Dolhutssteeg 3, J. M. Hoornen- borg. Zoeterwoudseslngel 52. A. de Tombe, Sumatrastraat 104a, N. Hurkmans geb. Borreman, monteuse. Zoeterwoudsesln gel 95. VERTROKKEN H. R. Ansingh en fam., van Leeuwerik straat 16. naar Verenigde Staten van N. Amerika. H. C. Stofberg en fam, van Tes- selschadestr. 17a, naar Utrecht, Opaalweg 19, A. de Graaf geb. Janssen en fam, van Gerard Brandtstraat 28, naar 's-Graven- hage, Marktweg 158, G. M. Llnderhof en fam., van Plantsoen 85, naar Amsterdam, Borstenburgstr. llhs, L. W. von Lieben- steln en fam., van Moddermanstr. 74, naar Voorburg, Kon. Jullanalaan 114, D. Hou wer en fam., van a.b. Haarl.vaart naar Oegstgeest a/b Haarl.trekvrt, M. Jansen en fam., van Aalmarkt 3, naar Nieuwenhagen, Gatestraat 30, J. E. Steger geb. Reeder en fam., van Maredfjk 165, naar Indonesië, U. J. van Dijk en fam., van Rynsburgerw. 31a naar Oegstgeest, Laan van Alkemade 48, H. Tegelaar en fam., van Surlngarstraat 16. naar Australië, G. G. Vermeulen en fam., van Utr. Jaagpad 2a naar Polsbroek. NZ 65 M. A. S. Cats en fam., Hoflaan 249, naar Frankrijk. G. F. Ockeloen en fam., van Lorentzkade 52 naar De Bilt U. Zweers- laan 10a, L. Wittink en fam., van Mod dermanstr. 29, naar Iran, V. Loos geb. Oos- tlng en fam., van M. Treublaan 67 naar Gllze en Rijen, Memllnckstr. 24, J. B. Kist en fam., van Watersteeg 4. naar Amster dam. Joden Houttuinen 30. H. Amoldus en fam., van St. Jorlssteeg 7. naar Rotter dam, Digna Johannaweg 420, J. C. Heuzen geb. Veeren en fam., van Plantsoen 57 n. Rotterdam, Disselstraat 9d. M. C. Pooljer. van Soembastraat 52. naar Zoeterwoude. Rljnegommerstraat 21. A. M. Boon, van Oude Vest 3, naar Zeist, Utrechtseweg 121, W. J. Buijs van Rijnsburgerweg 95, naar Den Helder, Weezenstraat 33, W. A. Kas- teleyn. van Kagerstraat 10, naar 's-Gra- venhage, Theresiastraat 384, J F. Rolfes. van Plet Paaltjenspad 3, naar Voorburg, v. Naeltwijckstr. 102, M E. M. Oortmeijer, v Dljkstraat 10, naar Llsse, Herenweg 460. M. M. A. Hermans, van KaptelJnstr. 52, n. België, K. A. M. Fleur, van KaptelJnstr. 3, naar Frankrijk, T M. de Vries, van Noord- einde 2a, naar Rotterdam. Waalhaven OZ 50, A. M. J. de Laat, van Pleterskerkgrt 6a, naar Haaren NB. Kerkend A 125, H M. L hal. Zoeterwoudseslngel 94. P. B van der van Spaandonk van Breestraat 113, naar Zeeuw montagewerker, van der Hoevenstr. i Noordoostelijk Polder. Emmeloord, de Tros 24, C. M. Stadt, verkoopster, Mauritsstraat I 12, C. de MeiJ, van Druivenatraat 38, naar Alkmaar, Lutiik Oudorp 23. M. M. Korte- kaas geb. Levarht, van Jul. van Stolberg hof 36, naar Noordwijkerhout, Zeestr. 91a, A. M. E. Raming, van Jan van Goijenkade 6. naar 's-Gravenhage, de Ruijterstr. 88, E. R. van der Hout geb. Rabe, van Duinhof 32, naar Heemskerk, Ravelstr. 8, M J. van Oort, van Bernhardkade 2, naar Amster dam, Orlonstr. 14hs, A. van der Ster, van Koolpark 14, naar Leiderdorp. Acacialaan 18, P. van der Klaauw, van Minnebroersgrt 19, naar Almelo, Schalde Rol 36, H .A. van Kempen, van Oude Rijn 128, naar Duits land, J, M. van Beek geb. van der Hout, van Duinhof 32, naar Heemskerk; Ravel- straat 8, H. J. C van Scherpenberg, van Rapenburg 50. naar Hoorn. Achterstraat 2, M. C. Bluggel. van Rapenburg 7. naar Oegstgeest, Konlningelaan 9. H Heering. van Lange Mare 68. naar Laren Gld., A 40. F. Wakka, van Coornhertstr. 54. naar Noordwyk, van Hardenbroekweg 9, B. van Versendaal. van Witte Singel 79. naar Am sterdam. Vondelstraat 3537. J. Holswil- der, van Tomatenstraat 56. naar 's-Gra venhage, Frederikstraat 89e, J. R Mantel van Noordeinde 2a, naar Rotterdam, Toe pad 120, M. A. Slagt, van Heerensteeg 41. naar Rotterdam. Straatweg ±74. C. van der Veen geb. Rast. van woonwagenkamp naar Utrecht, a/b a/h Zandpad. P. J. van Weljnsbergen, van Aloëlaan 16. naar Waal- re. Wlllibrorduslaan 124, A. E. Visser, van Leeuwerikstraat 5. naar Rotterdam. WU- gtnlel 206. E. A. J. Driessen Dubois, van Mezenstraat 2, naar Arnhem. Wagnerlaan 55, Z. Zwlkker, van Rijnsburgerweg 10. n. Bergen op Zoom, Drabbestraat 6, J. F. A. Wasmoeth, v. Rijn- en Schiekade 23, naar Coevorden, Markt 15, J. C. Wilkes geb. Varkevisser, van Drie Octoberstr. 19a, naar Amsterdam, J. Evertsenstr. 35, J. Diepen horst, van Rapenburg 12. naar 's-Graven hage. Neuhuyskade 73. H. J. Plet. van Falckstr. 7. naar Haarlem, Santpoortsepl. 15, W. de Koning, van zyisingel 72a, naar Rotterdam, Rochussenstraat 71c, J. W. No bel van Donkersteeg 19, naar Amsterdam, Valkenburgerstr. 104, Y. C. van den Hoo- gen, van Leeuwerikstraat 33. naar Leider dorp, Spanjaardslaan 5, B. B. W. van der Meulen. van Mezenstraat 2, naar Amster dam. Llnnaeusstraat 89. K. J. Hovlngh, v. Rljnsburgerweg 10. naar Haren Gr„ Nieuw- landsweg 6, G. P. H. Alkemade, van Rljns burgerweg 10, naar Haarlem. Kamperln 4. P. C. Kuipers, van Rijnsburgerweg 10, n. Zuid Afrika, R. Borger, van Dljkstraat 26 naar Duitsland. G. J. M. van der Ploeg, v. Vondellaan 5, naar Delft. Glststeeg 10b, M. C. Nieboer, van Witte Singel 98. naar La ren, N-H, Leemzeulder 35. H. M. Voorhoeve van Witte Rozerstraat 57. naar Amster dam, Jac. Obrechtplein 6bv, F. A. M. Al- ting von Geusau (Jonkheer), van Hugo de Grootstraat 3, naar Utrecht, Wllhelmlna- park 7, E. Posthuma, van BUderdijkstraat 2, naar Amsterdam. O. Handelskade 1. R. A Baak. van H. de Vriesstraat 22, naar Enschede. Min. Londonln 17, F W. Pijpers van H. de Vriesstraat 68, naar Rotterdam Dordtselaan 38a, J. Bakker, var Wasstraat 15, naar Arnhem, Velperbultenslngel 12. P. D. Boerman, van Groenhazengracht 12. n. Alkmaar, Scharloo 38. F. W. Heijl van Ra penburg 7, naar Oegstgeest, Fred. Hendrik- laan 20, C. van de Vall, van Rapenburg 131, naar 's-Gravenhage, Welmarstr. 401, 7 ha te. van Nleuwsteeg 31. naar 's-Gra venhage, Goetlijfstraat 102. J. J. J G. Schoenmakers, van Breestraat 165, naar Utrecht, Rynlaan 193. Taipeli: „Nu geen onderhandelingen" Na een zitting van de nationalis- tisch-Chinese ministerraad werd te Taipeh uit kringen, die nauwe betrek kingen met de regering onderhouden, vernomen, dat zy besloten heeft het communistische aanbod voor onder handelingen af te wijzen. Het ministerie van Buitenlandse Za ken zou dit hedenmiddag officieel ver klaren. Men zou zich ook niet storen aan de Pekingse vraag om de Amerika nen niet langer konvooien naar Quemoy te laten begeleiden maar integendeel de Amerikanen verzoeken de bescherming van hun oorlogsschepen te laten voort duren. Intussen meldde het nationalistische militaire inlichtingenbureau vandaag dat de communisten bezig zyn zich militair langs de kust tegenover Matsoe te ver sterken. Amerikaanse kringen zyn van mening dat dit zou betekenen dat de communisten niet van zins zyn in dit stadium de wapenstilstand blijvend te laten worden. Vice-admiraal Smoot, bevelhebber van de Amerikaanse verdediging op For mosa, heeft tegenover journalisten ver klaard dat de Zevende Vloot de natio nalistische konvooien blijft beschermen. Een wijziging hierin zou door Washing ton moeten worden bevolen. Beroemd Neerlandicus te Hilversum verongelukt Dr. Mori+z Schönfeld (Speciale berichtgeving) De beroemde Neerlandicus dr. Moritz Schönfeld is zaterdag tijdens een wan deling op het landgoed Wolfsberg onder 's-Graveland door een noodlottig onge vat om het leven gekomen. Het slacht offer, dat de belangrijkste levende be oefenaar was van de naamkunde en wiens naam vorig jaar met ere in het gulden boek der gemeente Hilversum werd opgenomen, is 78 jaar oud gewor den. Dr. Schönfeld was, zoals iedere za terdagochtend gaan wandelen. Toen hij tegen de middag nog niet was terugge keerd, werd men ongerust in het pen sion aan de 's-Gravelandseweg te Hil versum waar hij woonde, en werd een onderzoek ingesteld. Daarbij kwam aan het licht, dat hij wandelend langs de waterkant over natte boombladeren moet zijn uitgegleden en in de drassige modderpoel op het landgoed om het le ven is gekomen. Dr. Moritz Schönfeld heeft zijn grote geestelijke gaven voor een belangrijk deel gewijd aan de studie van de naam kunde. Uit zijn proefschrift over Ger maanse volks- en persoonsnamen in Griekse en Romeinse bronnen (In Duit se uitgave) kwam een woordenboek voor, dat als standaardwerk geldt. Dit laatste geldt in niet mindere mate voor zijn „Historiese grammatika van het Nederlands", een verhandeling over klankleer, vormleer en woordvorming, welk werk in 1921 verscheen en dat nog steeds onmisbaar is bij de studie van het Nederlands. De Universiteit van Leuven verleende hem een eredoctoraat en de Kon. Vlaamse Akademie voor taal- en letter kunde benoemde hem tot erelid. De Spaanse regering onderscheidde deze vooraanstaande Nederlander met de be noeming tot Officier in de Orde van Alphonso X de wijze. Hilversum eerde zijn grote plaatsge noot met de vermelding op 4 maart 1957 in het gouden boek. In september 1954 kende de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde hem de grote prijs voor meesterschap toe. Ongeval op onbewaakte overweg Gisteravond laat is op een onbe waakte overweg onder de gemeente Prinsenbeek een personenauto gegrepen door een sneltrein naar Eindhoven. Mevrouw D. Bastiaansen, uit Nieuw Ginneken, werd uit de auto geslingerd en was op slag dood. Haar echtgenoot werd bij dit ongeluk zwaar gewond. Hij is overgebracht naar het Ignatius-zie- kenhuis te Breda. Toestand van de Paus Kort na het middaguur is Radio- Vaticaan vandaag begonnen in vele talen korte bulletins over de toestand van de Paus om te roepen, en heeft men de gelovigen verzocht voor het herstel van de kerkvorst te bidden. Eugenio Pacelli, Pius XII. werd in 1939 hoofd van de rooms-katholieke kerk, toen hy Pius de elfde opvolgde, die hij tien jaren als staatssecretaris had gediend. In de kerken van Rome zag men zeer velen voor de Paus bidden. In Castel- gandolfo waar de Paus nog steeds verbluft en vanwaar hy niet naar Rome is teruggebracht vanwege zijn zwakke gezondheid dromde een menigte voor het paleis samen. EN DAT OP WERELDDIERENDAG De politie heeft een 39-jarige los- werkman aangehouden, die zaterdag jj. 10 sierduiven. eigendom van leerlingen van de school aan het Verhulstplein, de kop had afgerukt. De man werd aange houden, toen hij uit een vijver, elders in de stad, vis trachtte te bemachtigen. Hij had de duiven voor consumptie be stemd. BEURSOVERZICHT Vaste markt AMSTERDAM, 6 oletober Het Damrak zette vandaag de nieuwe week in met een vaste tendentie. Een en ander geschiedde onder aanvoering van aandelen Kon. Olie, die daartoe gesteund werden door de steeds hogere koers en de stygende belangstelling voor deze aandelen in Amerika. Er waren vandaag verscheidene factoren, die de markt gunstig beïnvloedden o.a.., de hogere slotkoersen van vrijdag j.l. uit New York, de arbeidsvrede aldaar bij de General Motors en het feit, dat de bombardementen op Quemoy en Matsoe voor een week zyn gestaakt. De koers van de olie-aandelen sohommelde rond de f. 182.50 tegen een slotkoers van vrydag jl. ad f. 179,50. De pariteit Amerika bedroeg f. 180.50. Zwitserland, New York en in mindere mate het publiek namen de stukken uit de markt. De belangstelling Philips is weer wat versterkt.. Op een prijs van 349% ver beterden de aandelen ruim 4 punten. In de Unileverhoek ging het vry levendig toe. Op 411% 412 werd gehandeld, waardoor het margarinefonds een koerswinst, t.o.v. de vorige slotprijs, van 5 puniten boekte. Aku's werden op 222 verhandeld. Deze koers was blijkbaar te hoog en tegen het slot gingen de stuk ken op 221 in andere handen over, waardoor toch nog een koerswinst van 1%% kon worden genoteerd. De vrachtenmarkt was vast en stimu leerde de Scheepvaartaandelen, dóe verbeteringen lieten zien van 1 tot 3 punten. In de cultuurhoek bestond wederom belangstelling voor certifica ten Deli. Na flinke koersfluctuaties kwam er in de koers, vergeleken by die van vrijdag J.l.. geen opmerkelijke ver anderingen voor de certificaten. HVA'a werden in een open hoek verhandeld en vert>eterden ruim 2 punten. Amster dam Rubbers plus en Senembah vrij wel onveranderd. Voor de Staatsobliga ties was vrijwel alleen belangstelling voor de Staffellening, die van aanbod te lijden had en een half procent ver loor. Aandelen Fokker werden circa 5 pun ten hoger vernomen op het verschenen jaarverslag. Aandelen Deli-Atjeh één punt hoger op 58. Aandelen Koninklijke Maatschappij voor Havenwerken wer den vernomen op 98 (95) wegens een opdracht van het gouvernement van Malta groot f. 20 miljoen. Tels en Co's Handelsmaatschappij 3 punten lager laten op 40. De maatschappij passeert wederom het dividend. WISSELKOERSEN Amsterdam, 6 oktober. Londen 10.56%—10.57%; New York 3.77—3.77%; Montreal 3.86%—3.87; Pa rijs 89.77%—89.87%; Brussel 7.58%— 7.59%; Frankfort 90.39%-90.44%; Stock holm 72.94—72.99; Zürich 86.52—86.571 Zürlch (vr. fr.) 88.91%—88.96%; Milaan 60.51 60.56%Kopenhagen 54.65%— 54.70%; Oslo 52.85%—52.90%Wenen 14.59%—14.60%; Ankara 3.79%—3.80j Praag 52.8452.94; Lissabon 13.26%— 13.28. Beurs van Amsterdam Maandag 6 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obl. 3% 79-,8 Ned '47 3% (3) 92 91A Ned '51 3% 94% Ned '53 (3%) 92% 92% Ned '56 3% 92% 92H Ned. '48 3% 85 85% Ned '54 3% 87% 87% Ned '55 I 3% 87% 87% Ned '55 II 3% 9i 90%L "37 3 88% 88% Dollarlng 47 3 91 90% Investeringscert 3 951/, 951/ Ned. 62-64 3 94A 94A Cert. NY'S 2% 59ft Indië *37 A 3 93 931$ Grootboek '46 3do% Ned WB 6% 109£ 109H ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 35y4 35% Nat. Handelsbank ..89 90 Ned. Handelmij 178 183% émst. Rubber 68% 69% Deli Mij.en (Ver.) 124.20 123.70 H.VA.107 y4 I09y8 Java Cult26 25% Senembah 93 90% Vorstenlanden13% I3yl A.K.U219% 221 Berkel's Patent (v.) 188B 191B Calvé Delft cert. 322 327 Kon. Pap. v Gelder 186% 186 Hoogovens cert320 322 Miiller en Co. NX 309 310 Ned. Kabelfabr. 285 288'f. Philips 345 350% Philips pref168 168% Unilever 406% 411'% Wilton Feyenoord 196 195 Biliton 2de r171% 170 Dordtse Olie gew. 735 75014 Kon Petr. (f.20.—173.50 181.50 Idem (50 f 20.—) 179.50 182.85 Holl Amer iyn 149 151% Java China Paket 128% 132 K-L-M, 100.50 100 Ned Stoomv My 146% 149 Kon Paket My 134^ Stoomvaart My Ned irru, irh Nievelt Goudr cert 137 129% v Ommeren cert 240 242 Kon Rott Lloyd 12g 129 Ned Scheepv Unie 1297/8 131 y4 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% Den Haag 1954 3% 87% Leiden 1947 3% 95B R'dam -37 I-II1 3% 93% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 95 Premieleningen A'dam '53 3 95% 95 95% 95 A'dam '56 I 2% 84% 84% A'dam '56 II 2% 94% 94% Eindhoven '54 2% 84% 85% 85 Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% 84H 94% 95% 94% R'dam '52 I 2% 96B 97 95% Utrecht '52 2% 97% 96% Z.-Holl 1957 2% 101H 102 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 238% 239 H.BU cert210% 214% ilott. Bank 196% 198% rwentsche Bank 176 178 Industrie Ondernemingen Albert Heyn256 257 Borneo Sum. H. My 43% 44% Ned. G. en Sp. fabr 206 202% Kon. Ned. Grofsm 122% 123%, Intematlo 84 86 Rott. Droogdok My. 512 514% Tieleman en Dros ..8 Ned. My Walv.vrt. 79% 79% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 6% 6% Amerik. fondsen Canadian Pacifio R. 29f) 2911 Intern. Nickel 89% 86% Anaconda 55% 56%exd. Bethlehem Steel 48 48% Cities Service 59 58% General Motors 47% 48% Kennecott95 99% Republic Steel 61% 61% Shell OU 83% 82% Union Pacific 30'% 31A Un. States Steel 78% 79% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 3/10 Edelmet Kon AA 44% 45 Pref w.a idem 51% 52% Electrolas B 430 Holl Constructie 456 456 Ing our v Bouwnyv 147 Int Kunststof! Ind 42% 42 Leldsche Wolspinn 155GB 160G Slkkens Lakfab "63 485 486 Ver Touwfabrleken 193 192% 88 Wermnk'8 Betonm 86% Van WUk Textiel 63% 62% Zaalberg 99% 100%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11