Laatste nieuws I STADSNIEUWS Minister Algera vraagt ontslag Aquarellen van Ada Geertsema ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 Ph. Wassenaar gehuldigd 25 JAAR BIJ SMIT RÖNTGEN. Het was donderdag een kwart eeuw geleden, dat de heer Ph. Wassenaar als 17-jarige jongen in dienst trad bij de N. V. Smit Röntgen. De jubilaris, die in de afgelopen jaren vele functies heeft vervuld, is momenteel bedrijfsleider in de fabriek. Onder grote belangstelling had 's middags in de kantine van het kantoor aan de Herengracht een huldi ging plaats. Als eerste spreker voerde een der directeuren, de heer J. W.Smit, het woord. Deze wees er o.m. op, dat de vele ervaringen, die de jubilaris als werkne mer heeft kunnen opdoen, van groot be lang zijn voor het bedrijf. De directeur prees de heer Wassenaar om zijn vak manschap en plichtsbesef. Hij bood behalve een ingelijstje foto ook een en veloppe met inhoud aan. De heer H. J. Bonda uit Rotterdam, «veneens directeur, vestigde er in zijn toespraak de aandacht op, dat de jubi laris zijn taak in het bedrijf steeds goed heeft weten te verstaan en met plezier werkt. Hij hoopte, dat de heer Wasse naar nog zeer vele jaren vreugde in zijn arbeid mag scheppen en dankte voor de ondervonden medewerking. Namens het personeel bood de heer J. Vink gelukwensen en fraaie geschenken aan. Voor mevrouw Wassenaar waren er bloemen. De heer C. Fasel feliciteerde namens de Ondernemingsraad. Hij hoopte op een voortdurende prettige samenwerking met de jubilerende be drijfsleider, die een open oor en oor heeft voor de wensen van het personeel. De secretaris, de heer D. Meijer, sprak als laatste een woord van hulde tot de heer Wassenaar. Na dit min of meer officiëlle gedeelte kreeg het personeel volop gelegenheid om zijn gelukwensen aan te bieden. Leidse Concourscommissie Wedvlucht met oude en jonge dui ven vanaf Vilvoorde. Aantal vogels 1492, gelost te 8 uur met z.o. wind. Nulpunt 137.36 km le duif te 9.49.54 uur. Borsboom-Drenth 114; F. Hendriks 2—3—20; P. v. Wissen 4—13; G. v. d. Ham 5; B. F. Oskam 6; C Gijsman 7; A. Houweling 8: P. v. d. Assem 912 29; J. Wolters 10; C. v. d. Pluym 11—21; A de la Rie 15; W. Ravensbergen 16; W. v. d. Wel 17; J. Remmerswaal 1835; A. Stok 19; A. v. Helmond 22; P. Moo- ten 23; M. Jongeleen 24; A. v d. Hulst 25; B. Knegt 26; Haak-Hoonaard 27 40; A. Mooyekind 28; G. v. Albada 30 44; S. Koster 31; Mej. Brederode 32—33 —38; J. de Os 34; C. v Cleef 36; F. v. Heusden 37; M. Paardekooper 39; L. de Kleine 41; J. de Ridder 4250; F. Bouw man 43; Gebr. Kok 45; H. Moenen 46; C. v. Wissen 47; N Bemelman 48; A. Boot 49. MR. L. WEYL OVERLEDEN Op 74-jarige leeftijd is dinsdag j.l. in Den Haag overleden de heer mr. L. Weyl, sedert 1938 advocaat en procu reur te 's-Graver.ihage en voordien te Leiden. De heer Weyl was medewerker aan een groot aantal landelijke dagbla den. De crematie van het stoffelijk over schot heeft in alle stilte op Westerveld plaats gehad. L.C.O.V. IN 3 OKTOBERSFEER Ook de Leidsche Christelijke Oranje Vereeniging, afdeling Leiden, kwam gis teravond in het wijkgebouw Levendaal in 3 oktobersfeer bijeen. De voorzitter der L.C.O.V., ds. J. v. d. Wiel, opende deze avond waarna geza menlijk psalm 105 gezongen werd. De opkomst van deze feestavond was buitengewoon groot en ds. Van der Wiel sprak hierover dan ook zijn vreugde uit. Hierna werden staande 2 coupletten van het Wilhelmus gezongen. De verdere leiding van de avond werd in handen gegeven van het duo Jan Tie- lenburg en Nard Boer met medewerking van een aantal artiesten. Cees Poets zorgde voor vrolijke piano klanken, terwijl Anverdi met zijn goochel toeren de aanwezigen naar het tover land voerde. Rita Seymour zorgde voor „Mein Sin- gendes, klingender Wien" en Joke Que- rido vormde het sluitstuk van de avond. De vele aanwezigen hebben van het gebodene genoten. Een flink applaus aan het einde van de avond was wel de beste beloning voor de organisatoren en mede werkenden. VICARIS J. D. WUISTER NEEMT BEROEP AAN. Onze stadgenoot, vicaris J. D. Wuister, werkzaam in de hervormde Boshuizer- wijk, heeft het beroep «toezegging) van de hervormde gemeente te Ophemert aangenomen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Gerben Aalbert, zn van D. 1. van Ma nen en J. H. Valk, Johanna, dr van J. Hes- husius en C. Krom, Jan Willem Hendrl- cus, zn van A. Brinks en A. Branbergen, Maartje, dr van P. C. van der Melj en J. Vermond. Johannes Wilhelmus, zn van P L Kokshocrn en J. C. A. van Kan, Hen- riëtte Hester, dr van B. J. J. Boter en W. A Düthler, Alexandra Nannette, dr van T. A. Mansoer en R. L. Haye, Pleter, zn van A. Hoogendonk en E. J. C. Limbach, Suzanna Friekerlke, dr van A. Hassefras en M. J. Steur, Pleter André, zn van P. J. Harsma en T. van Wtfk. ONDERTROUWD R. W. Mtinzenmayer en E. van Kerkhof, J. C. M. van der Sluijs en H. Hidding, J. M. Hogeboom en M. C. H. van Dlnten, P. K Perreijn en J. C. M Mark. J. Ambachts heer en E. G. Vissers, H. J. Phillppo en T. H. C. Uphoff, J. van Rijn en E. J. Houten- brink. GETROUWD P. J. Hartevelt en J. Labordus J. van Oosten en F. Couwenberg, G. J. C. Dijks man en A. H. Krul, H. Klein en J. T. A. Huizinga, J. G. Bllkman en M. J. van der Meer, J .M. Kooiman en M. L. Verbooij. D. G. Uit den Bogaard en A. Ittner. OVERLEDEN C. Brilman, 66 Jaar, man, T. van Werk hoven, 57 jaar, man, M. J. P. Korenhof, 4 dochter, e J. van den Oever 20. Officiële puhlikaties GESLOTENVERKLARING Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dait de brug over de Rljnsburgersingel nabij de molen „De Valk" met Ingang van 6 oktober as. voor de duur van de herstelwerkzaam heden aan het brugdek op de eerste vier werkdagen van elke week is afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij en trekdieren en vee, ln belde richtingen. CONTACTCOMMISSIE KINDERBESCHERMING OPGERICHT In het Bureau Leiden van de Raad voor de Kinderbescherming vond een bespreking plaats met besturen van ver enigingen en internaten, werkzaam op het terrein van de Kinderbescherming. Aanwezig waren besturen van voogdij- verenigingen, gezinsvoogdijverenigingen en internaten uit Leiden en omgeving. Doel van deze bijeenkomst was de mo gelijkheid te bespreken om te komen tot meer contact tussen alle organen, werkzaam op bovengenoemd terrein. Men was unaniem van oordeel, dat een periodiek onderling contact zeer toe te juichen zou zijn en bij kan dragen tot verdieping van het werk. Besloten werd tot oprichting van de „Contact-Commissie Kinderbescherming Leiden en Omstreken". De initiatiefnemers (sters) zullen voor lopig deel uitmaken van het bestuur. Het ligt in de bedoeling om in de eerste helft van november een bijeen komst te houden, waartoe allen, die bij het werk van de kinderbescherming betrokken zijn, worden uitgenodigd. Het secretariaat van de Contact-Com missie is voorlopig gevestigd: Kamer- lingh Onneslaan 10, alhier. Een 63-jarige wielrijder uit de Voorstraat, die donderdagmiddag om streeks halfzes van de Zijlpoortbrug de richting van de Lage Rijndijk insloeg, week op een gegeven ogenblik door nog onbekende ooi-zaak naar links uit en kwam te vallen. De chauffeur van een juist op dat moment naderende vracht auto kon een aanrijding niet meer voor komen. De man kwam onder de vracht wagen terecht en liep daarbij een inge drukte borstkas op. De E.H.D. zorgde voor vervoer naar het Academisch Zie kenhuis. De fiets werd totaal vernield. Donderdagavond tussen half acht en half tien is ingebroken in een huis aan de Zoeterwoudsesingel. De bewoners waren met vakantie, terwijl de kinderen in de stad waren. De inbrekers wisten zich via de keuken toegang tot de woning te verschaffen, waar zij alles grondig doorzochten Verschillende deu ren werden opengebroken. Er wordt echter niets vermist. WIELRENNEN. Swift Morgen wordt deelgenomen aan het door de Zaanlandse Renvereni- ging D.T.I. te organiseren Zilveren Mo- lentournooL De teams van Swift zijn als volgt saamgesteld: Amateurs: C. Plas- meijer, A. v. Houwelingen, A. du Pau, W. Knoppert, H. v. Gent en J. Riet hoven. - Nieuwelingen; A. v. d. Kaaij, H. Grimbergen, J. Heruër, A. v. Zijp, K. Kasteel, W. v.d. Berg. Reserves: A. Steen voorden en W. Wijnands. De renners, die niet naar Zaandam gaan, rijden te Oud-Ade een trainings- rit. Start 10 uur. Hulde! Het gaat nu eenmaal niet aan om hulde en dank te brengen aan al degenen, die gisteren op de een of andere wijze hebben bijgedragen tot het welslagen van ons onvolprezen 3 oktoberfeest. Toch zullen wij ook dit jaar weer enkele uitzonderingen maken voor groepen van werkers, voor wie de dag van gisteren allesbehalve een feestdag was, maar integendeel van hard en ingespannen werk. Dit geldt dan in het bijzonder voor de politie, die, zij het met aanmerkelijke as sistentie van de rijkspolitie, van de vroege morgen tot de late avond in touw was om alles in goede banen te leiden, voor de EHBO-ers en Rode Kruisdiensten die de gehele dag op hun post waren om waar nodig hulp te bieden en tenslotte aan de mannen van de Gem. Rei nigingsdienst, die in de nachtelijke uren de augiasstal in de omgeving van het Schuttersveld weer tot een stukje schoon Ledden maakten. Bravo, mannen, dat was vlug en goed werk! De 65-jarige mevrouw L. Paats die gisteravond omstreeks tien uur voor haar woning aan de Herengracht uit een taxi stapte, kwam daarbij door tot nog toe onbekende oorzaak te vallen. Zij liep een heupfractuur op. r.EIDtRDORP Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dok ter G. A. de Bruyne, Hoofdstraat 8, tel. 22208. Met ingang van zondag a.s. is de aanvangstijd der morgenkerkdiensten van de Geref. Kerk in het Zijlkwartier weer op 9 uur gesteld. V OORSCHOTEN Zondagsdienst Gedurende dit week einde wordt de dienst der doktoren voor spoedgevallen waargenomen door dok ter H. Olthuis, Leidseweg 179, telef. 2527; voor wijkverpleegster: Gezond heidscentrum, telef. 2177. MENS. DURF TE LEVEN De Ned. Christen Vrouwenvereniging heeft haar eerste vergadering in het nieuwe seizoen gehouden in de nieuwe zaal naast de Geref. Kerk Mevr. Riet mulder-van Ci-ttert leidde deze verga dering, die uitstekend werd bezocht. Ds. G. van Duinen uit Wassenaar sprak over het onderwerp: „Mens, durf te leven!" Spr belichtte eerst nader, wat onder het begrip „Leven" dient te worden verstaan: om. ondanks ziekte toch licht uitstralen voor anderen, iedere dag weer durven leven, het werk opnemen waarin men soms helemaal geen zin heeft, durven leven onder de dreiging van een oorlog. Dat leven van een mens kan als ge blinddoekt zijn, of ook een leven m de misdaad Tenslotte kan het leven ge steld worden onder de Grote Gezag voerder Jezus Christus, die zegt: ,.L>uri maar te leven, het leven is in Myn hand WARMOND „POTTENKIJKSTER IN AMERIKA" In het Stationskoffiehuis te War mond hield het R.-K. Vrouwengilde haar eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen. De opkomst was bijzonder goed. Mevrouw Meskers-Hendriks sprak een Canon Selwyn Gummer. een gees telijke uit Gravesend Engeland tracht goede maatjes te worden met de Indiaanse prinses Pocahon taswier bronzen standbeeld zon dag a.s. onthuld zal worden. Pocahontas herinnert aan vroe gere Engelse kolonisten, die bijge zet zijn in de St'.-Georges Kapel in Gravesend. De prinses, een Indiaanse uit Vir ginia. trouwde met een Engelse ko lonist en kwam in de zeventiende eeuw naar Engeland. Helaas over leed zij aan boord van het schip, dat haar naar het geboorteland terug zou brengen. woord van welkom, speciaal tot mevr. Kortekaas-De Haan, diocesane voorzit ster van het KVG, die op deze avond zou spreken over „Pottenkijkster in Amerika". Mevr. Kortekaas kreeg hierna het woord. Zü vertelde hoe zij was uitver kozen om naar Amerika te gaan. Haar met nog een aantal personen was opge dragen een studie te maken van de le vensbehoeften van fabriek tot consu ment. Op zeer gezellige en prettige wijze nam zij de dames mede op haar reis. Zij wijdde ook nog wat woorden aan de emigratie van Nederlandse gezinnen. Speciaal benadrukte zij het feit, dat vele huisvrouwen zich niet enigszins vertrouwd maakten met de Engelse taal Op haar reis was het heel opvallend en typerend geweest de zeer grote te genstellingen die men in Amerikt had. Als vreemdeling moest men daar erg aan wennen, maar je nam het om zo doende een prettige en aangename tijd door te brengen in Amerika. In Amerika wordi voor iedereen al les zo gemakkelijk mogelijk gemaakt en men vindt daar op allerlei gebied de zelfbedieningswinkels. Mr. J. Algera (A.R.), minister van Verkeer en Waterstaat, heeft H.M. de Koningin verzocht hem ontslag te wil len verlenen uit zijn functie van minis ter. De reden van deze ontslagaan vrage is, dat de minister meent in ver band met zijn gezondheidstoestand niet meer ten volle te kunnen voldoen aan de hoge eisen, die zijn huidige ambt hem stelt. 'DIT KAN U NIET OVERKOMEN1 WAflNfER UB'J ON5 'M VUIPCNHOU- 0€R KOOPT IS KAMS OP UKKEM EM AMPE RE TELEURSTflllM- OEM UIT0E610TEM. ZCLF6 DC GOEDKO PERE 600RTCM KUflflEM WO AAMBEVELETf VULPENKLINIEK G. WOLFSLAG Breestraat 145 Schrijnend was dat men in Amerika overal de strijd tussen blank en bruin vindt. Dit was voor het Nederlandse gezelschap een tegenvaller, na al het moois dat het had gezien. GOUDEN KLOOSTER JUBILEUM Morgen zal zuster Rabana van. de Orde der Franciscanessen haar gouden klooster jubileum vieren. Het leven van deze zuster heeft zich niet voltrokken achter de stille kloostermuren doch zij heeft als wijkverpleegster midden in het sociale leven gestaan. Nadat zij eerst het beroep van ziekenzuster had uitgeoefend in het St.-Antoniuszieken- huis te IJmuiden en de Maria-Stich- ting te Haarlem, kwam zij als opvolg ster van zuster Carla in 1931 naar War mond. Na haar zware taak bij het Wit- Gele Kruis bijna 20 jaar te hebben vervuld ging zij in 1950 van een wel verdiende rust genieten. In deze tijd is zij zeer veel zieken tot troost geweest en was zij de steun van de behande lend geneesheer. Vanmiddag van 2 tot 3 uur is er ge legenheid de zuster te complimenteren in Huize St.-Liduina. Het jubileum zal morgen uitsluitend in de zusterkring worden herdacht. Propaganda-avond A.N.W.B. In hotel De Stad Rome hield de A.N. W.B. een propaganda-avond. De avond werd geopend door de bur gemeester van Warmond, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne. Hij begon met het uit spreken van een dubbele gelukwens aan het adres van de A.N.W.B. In de eerste plaats omdat de A.N.W.B. zijn 75-jarig jubileum viert en ten tweede omdat de opkomst deze avond bijzonder groot was. Hij zei grote bewondering te hebben voor het werk der A.N.W.B. De bond wijst iedereen de weg, aldus de burgemeester, zelfs te water en zij gaat bovendien steeds met de tijd mee. Een kleine vingerwij zing gaf de burgemeester nog aan de bond, door te zeggen dat zij op het ver keerde pad is met aan gemeentebesturen bijdrage te vragen voor het plaatsen van extra borden. Hij betoogde dat de A.N. W.B. zich hierdoor de bemoeiing van de overheid op de hals haalt en dit zou hij zeer betreuren. Hierna was het woord aan de propa gandist van de A.N.W.B., die het werk van de bond schetste. Hü wees op het veel omvattende werk van de bond op verkeers- en toeristisch gebied. Met enkele cijfers toonde hij aan hoe druk er van de bond gebruik wordt gemaakt. Hierna ging men over tot het film programma. Enkele bijzonder opvoeden de filmpjes op het gebied der oversteek plaatsen. een paar lachfilmpjes op ver keersgebied maar ondanks de dwaas heid toch wel met een grote dosis moraal en tenslotte een paar zeer aantrekkelijke vakantiefilmpjes over Engeland en Oos tenrijk. WASSENAAR DRUMBAND „EXCELSIOR" Er is ter aanvulling van de Muziek vereniging Excelsior een drumband van 24 leden in opleiding, waarvoor wel de instrumenten maar niet de uniformen aanwezig zijn. Een comiteetje bestaande uit de heren H. Beck sr., J. L. F. C. v. d. Vis, W. Recourt, W. J. Hoogeveen, F. Beck en P. Zonneveld heeft zich ge vormd om voor de aanschaf daarvan het geld bijeen te brengen. Medische dienst - De medische dienst wordt zondag waargenomen door de artsen Baart de la Faille en Boogaart. ZOETER WOllDE Raadsstukken Op woensdag 8 oktober a.s. komt de raad dezer gemeente in vergadering bijeen. In deze vergadering worden aan geboden de rekeningen van het Grond bedrijf het Waterleidingbedrijf en de gemeenterekening over het jaar 1957. Ook de begrotingen voor 1959 worden, aangeboden. Uit de gemeentebegroting blijkt dat het tekort op de gewone dienst f. 129.420.04 bedraagt. Tot dit bedrag wordt beschikt over de reserve, die, afgezien van het resultaat van de dienst 1958, f. 198.214.51 bedraagt. Aangezien de gemeente op 1 januari 1958 meer dan 6000 inwoners telde, kunnen de salarissen van de ambtenaren met 8 worden verhoogd. In verband hiermede stellen B. en W. voor de Be zoldigingsverordening 1955 te wijzigen. Voorts wordt voorgesteld aan de Stichting Maatschappelijk Werk alhier een subsidie tc verlenen van f.2900. over het jaar 1958. Het bestuur van de R.-K. Meisjes school in de Zuidbuurt verzoekt mede werking te verlenen bij de aanschaffing van een nieuwe methode voor het on derwijs in de bijbelse geschiedenis. Tentoonstelling in Oud-Wassenaar,t In een van de salons van Kasteel Oud Wassenaar heeft mr. A. A. Ikman vai Burck vrijdagmiddag een tentoonstelling met aquarellen van bloemen van d JÈ hand van Ada Geertsema geopend. Onder de aanwezigen merkten wij op d. kamerheer van H.M. de Koningin baron Sweerts de Landas, de Spaanse gezan en de broer van de schilderes luitenant-kolonel S. E. Geertsema, adjudant vai J Z.K.H. Prins Bernhard. Mr. Ikman ving aan met de opmerking dat mej. Geertsema er op aandringen van haar vriendin, mevr. De Stoppelaar, er eindelijk toe was gekomen iets van haar werk te tonen. Hij stelde voorop, dat hü, die nimmer in staat was iets te produceren wat ook maar op kunst leek, zich niet zou aanmatigen in te gaan op kleuren, ritme, volume enz. Na deze verklaring wees spr. op de twee facetten van de kunst, waarvan hy als eerste noemde de techniek, de pen seelvoering, de keuze van de kleuren enz. Wat dit betreft heeft hü het werk Kruier gevraagd (Speciale berichtgeving) Voortaan kan men per briefkaart een kruier bestellen bü een aankomende trein of bü de uitgang. Men dient dan enkele dagen voordat men op reis gaat de kruierü van het station, waar men hulp wenst, te laten weten hoe laat en waar men de kruier wenst: bü de ingang of bü de aankomst van een bepaalde trein en op welke datum. Als adres kan worden volstaan met de woorden: kruierü station.... De kruiers zün thans voorzien van be drukte briefkaarten. Deze zullen zij op verzoek gaarne aan het publiek ter hand stellen. Men hoeft daarbü slechts tüdig het gewenste tüdstip en de plaats aan te kondigen, als men een volgende maal een kruier nodig heeft. Het spreekt van zelf, dat het bestellen van kruiers alleen mogehjk is op stations, waar deze service geboden kan worden. Dat is tot op dit ogenblik op de volgende stations: Amers foort, Amsterdam c.s., Apeldoorn, Arn hem, Delft, Deventer, Dordrecht, Drie bergen, Eindhoven, Den Haag h.s., Den Haag s.s., Groningen, Haarlem, Den Helder, Den Bosch, Maastricht, Middel burg, Naarden-Busseum, Nijmegen, Roo sendaal, Rotterdam c.s., Rotterdam Noord, Steenwük, Tiel, Utrecht c.s., Valkenburg (alleen van april t/m. sep tember) en Zwolle. Russische bommenwerpers voor Indonesië Volgens Antara, heeft een eskader van de Indonesische luchtmacht de beschikking gekregen over 8 nieuwe, in Rusland gebouwde Ilyushin-jetbom- menwerpers, bestemd voor opleidings doeleinden. De Indonesische luchtmacht beschikt reeds over een operationeel eskader Mig- gevechtsvliegtuigen en verscheidene Ilyushin-toestellen, die van Tsjecho- slowakije werden gekocht. VIERDE SLACHTOFFER VAN BUSRAMP (Van onze correspondent) Vannacht is in het R.-K. Ziekenhuis te Zwolle het 5-jarig jongetje P. Meu- rer, uit Kampen, overleden. Het knaapje was ernstig gwond bü het busongeluk van woensdagavond te Wezep. Het aan tal dodelijke slachtoffers is nu gestegen tot vier. Het jongetje zat in de bus met zijn grootvader, de 78-jarige heer H. van Aarst, uit Kampen, die bij het on geluk op slag werd gedood. Zij konden de bus niet meer tüdig verlaten. AMBTSJUBILEUM DS A. C. H. VOLLEN WEIDER Ds. A. C. H. Vollenweider, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk, woon achtig te Zeist, viert maandag zijn veertigjarig ambtsjubileum. van mej. Geertsema meerdere jarei geobserveerd en geconstateerd, dat he steeds in stijgende hjn ging. Hü veroor loofde zich te zeggen, dat het beter ii dan van meerdere kunstenaars vat naam. Al heeft zü de top nog niet be reikt, er valt toch veel van haar te ver wachten. Wat het tweede facet betreft het metafysische, dat is het wonde waarover men niet kan spreken, da men moet aanvoelen. Spr. zei na eei nadere beschouwing en een verwüzin-, naar het werk van de Fransen in di genre, dat hü gelooft, dat mej. Geertse ma zich in dit opzicht ook met anderei kan meten. Hierna werd de tentoonstelling doo: de aanwezigen nader bekeken. Zü om vat een 35-tal werkstukken, waarvat enige uit particulier bezit. Liever dat aquarellen zouden wij het tekeningen ii kleur willen noemen en daarbü opmer ken, dat de bloemen met grote aan- dacht zijn geobserveerd. De kleuren ziji teer en fraai. Stellig valt er van mej Geertsema meer te verwachten. Het r ooms-katholieke kerkblat „KLrclillcher Anzeiger" klaagde gisterei over de zorgeloosheid, waarmee velen te genwoordlg weer met voeddaigsmiddelei omgaan. In het Roergebied met zijn 5.; miljoen mensen komen jaarlijks ongevee 200 ton brood op de mesthoop terecht. Gisteren hebben duizenden studen ten te Buenos Aires gevechten gelever* met de politie, trams doen ontsporen ei bussen omvergeworpen. Er werden oo) vrachtauto's in brand gestoken. Tiental len agenten en studenten wer,den gewone Eerder in de week zijn studentenbetogln gen gehouden tegen de weigering van d- Argentynse senaat om een wetsontwerp tot het verbieden van vrije universiteitei goed te keuren. Sedert de herinvoering van de snel heidsbeperking op de Westduitse wegei is daar in een jaar tijds het aantal slacht offers met 47.000 teruggelopen. Emier Fahed ben Abdel Aziz, <1 Saoediarabisohe minister van Onderwij en broer van Koning Saoed. is te Caft'n in het huwelijk getreden met een Egyp tisch meisje van 18 jaar. Volgens di Egyptische pers heeft hij zijn bruid ju welen geschonken ter waarde van 1 mil joen gulden en verder 300 japonnen va: Christian Dior en een bedrag van 150.00 gulden. De familie van de bruid kreq van de 40-jarige bruidegom bovendien ze nieuwe Amerikaanse auto's. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 4 oktober. Leidse coöp. groen te- en fruitveiling. Per 100 kg.: druivei 130156, andijvie 78. augurken 658 pronkbonen 1535, snijbonen 28106 stambonen 2561, stokbonen 2547 kroten 89, idem. gekookt 25, boerenkoo 1013, groene kool 812. postelein 19- 23, prei 10-12, spinazie 2937, sprui ten A 3856, B 2650, tomaten A 2441 B 2050, C 2034, uien Picklers 511 witlof 21—122. Per 100 stuks: meloenen 2480, bloem kool A 15—48, B 11—32, C 14, knolselder! 1215, komkommers A 821, B 813. 8, sla A 4—10.70, B 3.80—6.20; per 10 bos: bleekselderle 19, bospeen 1021, peterselie 2.503.90, selderie 2.502.70. WISSELKOERSEN Amsterdam, 3 oktober Londen 10.56%—10.57%; New Yorl 3.77y43.77%Montreal 3.81-h—2.81-fr1 Parüs 89.7789.87y2; Brussel 7.59%- 7.59%; Frankfort 90.4290.47; Stock- holm 72.95%—73.00%; Zürich 86.56-^ 86.61; Zürich (vrüe fr.) 87.98%88.03%; fc Milaan 60.57 60.62%; Kopenhagei w 54.66—54.71; Oslo 52.84%—52.89%We-b nen 14.60—14.61; Ankara 3.79%—3.80 0 Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26%-k 13.28. n k B'-urs van Amsterdam Vrüdag 3 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned '53 3% 93% 93% Grootboek obl. 3% 7j a Ned '47 3% (3) 92 92 Ned '51 3% 94% Ned '53 (3%) 93y4 92% Ned '56 3% 93 927/s Ned '48 3% 85% 85 Ned '54 3% 88 87% Ned '55 I 3% 87% 87% Ned '55 II 3% 91 91 Ned '37 3 89 887/s Dollarlng '47 3 90% 91 Investeringscert 3 95a 95% Ned. 62-64 3 94 y, 94X Cert NV.'S 2% 59 Indië '37 A 3 923/4 93 Grootboek '46 3g8% Ned W.B 6% 109% 109 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl en Ind. B. 36 35y4 Nat. Handelsbank 88% 89 Ned. Handelmü 176% 178 Amst. Rubber 68% 68% Dell Mü.en (Ver.) 123.80 124.20 S.VA105% 107% Java Cult26 26 Senembah 91% 93 Vorstenlanden12% 13 Ys A.K.U217 219% Berkel's Patent (v.) 187exd. 188B Calvé Delft cert. 322% 322 Kon. Pap. v Gelder 186 186% Hoogovens cert322 320 Müller en Co. NJ3. 307 309 Ned. Kabelfabr. 285 285 Philips 345% 345 Philips pref.169 168 Unilever 404% 406 7/s Wilton Feyenoord 196% 196 Biliton 2de r170 171% Dordtse Olie gew. 728% 735 Kon Petr (f. 20.—) 175.50 178.50 idem (50 f 20.—) 176 70 179.50 Holl. Amer lijn 148% 149 Java China Paket 127% 128% K1Ü 99.50 100.50 Ned Stoomv MU 145% 1467/8 Kon Paket MÜ 137 134% Stoomvaart Mü Ned 136^ 138% Nievelt Goudr cert 127 127 v Ommeren cert 235 240 Kon Rott Lloyd j25 i26 Ned Scheepv Unle 129% 129% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% Den Haag 1954 3% 87% Leiden 1947 3% 95B R'dam *37 I-IH 3% 93% 93% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 2% A'dam '56 12% A'dam '56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem H 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl 1957 2% 94% 95% 95% 95% 95% 84 84% 94 94% 84% 84% 84 ff 94 94% 93 94% 96 96B 94% 95% 96% 97% 101% ïoitt NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 238% H.B.U. cert208 Rott. Bank 196 rwentsche Bank 176 1 1 238% 210% 196% 1 176 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 256 Borneo Sum H Mü 42% Ned G en Sp. fabr 204 Kon Ned. Grofsm 122 y4 Internatio 83 Rott. Droogdok Mü- 506 Tieleman en Dros 8 Ned. Mü- Walv.vrt. 79% Spoorwegen Deli Spoorweg Mü- Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 6A 29H 84 54% 47« 60 46% 95% 61 82% 31A 78% 256 1 43% 1 206 122% 84 512 0 79% 6% 29H 89% 55% 48 59 47% 95% 61% 83% 30% 78% Nog enkele fondsen ait Leiden en omgeving Aandelen Edelmet Kon AA Pref WA Idem Electrolas B 430 Hol) Constructie Ing our v Bouwnüv Int Kunststofi Ind Leidsche Wolspinn Sikkens Lakfab '53 Ver Touwfabrleken Wernink's Betonm Van Wük Textiel Zaalberg V.K 3/10 1 44% 45 1 51% 52% 430 I 456 456 147 42% 42 155GB 160G 485 486 193 192% 86% 88 1 63% 62% 99% 100%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 8