zelf Het Lunapark bood ook ditmaal veel keus aan vermaak in allerlei vorm VAN VORSTEN EN WORSTEN FILMS Dit FANTASTISCHE PHILIPS TELEVISIEAPPARAAT geheel compleet met SUPERANTENNE voor slechts f 46,75 per maand Raket van Jut": modernisering tan een klassiek kermisvermaak VAN DEZE WEEK HIST0R 17ste Jaargang Zaterdag 4 oktober 1958 Vijfde blad no. 29560 Het lunapark is een heerlijk oord I maal groot voelen op een echte )or de kinderen: je kan je er hele-1 motorfiets! Over de samenstelling van het Lunapark is dit jaar niet zoveel nieuws te ver- Jen als in 1957 het geval was. Maar dat komt ook, omdat sommige attracties 1 het Schuttersveld er nu al weer voor het tweede jaar stonden en dus minder zien baarden dan bij het eerste zien. En vanzelfsprekend is het aantal nou- autés op dit gebied beperkt, ofschoon men er zich over verbaast, dat „klassieke" rmaken, zoals bijvoorbeeld de „kop van Jut", bijna elke 3-oktober-kermis weer i de een of andere wijze gevarieerd worden. Vorig jaar was het een „sport- .non" (een soort rolschaats met een imitatie-tank erop), maar die ontbrak nu. plaats daarvan stond er thans o.m. een „raket van Jut", dus wel geheel aan i tegenwoordige tijd aangepast, die, in verhouding tot de bereikte prestatie, een of niet langdurig sirene-gehuil deed horen. Overtollige energie kon men niwens ook kwijt bij de „Jut" in de vorm van een boksbal annex een „trek- •paraat". Vooral dit laatste leek ons een bijzonder nuttig oefenapparaat voor (bedreven helers en beginnende tandartsen. centrum van het terrein, vlakbij het enorme rad-met-de-bakjes, dat vooral des avonds bijdraagt tot het markante beeld van het verlichte feestterrein. Wij voor ons - we hebben dat al eens eer dei gezegd - hebben nogal wat op met de cake walk, niet alleen vanwege de bijzondere verrassende „bewerking", waaraan men daar is blootgesteld, maar vooral ook om het charmante draaiorgel ernaast, dat zich qua geluidskracht wel niet kan meten met de schetterende la- waai-apparaten, waarmee anderen de aandacht trekken, maar zo echt het tra ditionele kermisvermaak vertegenwoor digt. In dat opzicht hebben ook de draaimolens een reputatie op te houden, maar die zijn allemaal al op de een of andere wijze „gemoderniseerd". Zodat men dus al schommelend op een echt- ouderwets paard kan zitten, maar voor zich een glimmende motor of een vlieg tuig waarneemt. Men kan het betreu ren, maar er is blijkbaar geen houden aan. De speciale aantrekkelijkheden van „Fata Morgana", rupsbaan en spoken- huis behoeven niet uitvoerig behandeld te worden: de jeugd weet ze wel te vin den en is er moeilijk weg te slaan. Ook nu weer trokken de hotsautos en de Feinig nieuws, maar vele variëteiten Een aardige variatie op de bekende aietsalon is die, waar de nauwkeurige ttutter zijn eigen foto maakt. In de tografie zegt men: ik schoot een latje, maar dat is nu dus een uit- NEGERDANSERS gewoon „aan de wandel", ukking die ook de man-zónder- ïstel kan gebruiken! Dm heerlijk de „zenuwen te krijgen" tl men zich heel goed vervoegen bij Donald Duck-tent, waar de op en er gaande koppen, waarvan men de eden moest trachten te raken, veel n iemands reactiesnelheid eisten, 'erigens, in dit opzicht was er na- ïrlijk ook dit jaar wel heel wat meer in allerlei genres. Bepaald klas- k en nog altijd een enorm aantal schouwers trekkend is de „Lach- Idio", het ronddraaiende rad, waarop jeugd een dapper, maar doorgaans peloos gevecht levert tegen de mid- puntvliedende kracht. Orkanen van ach zijn daar ook nu weer opgeste- i als hele kluiten jongeren tegelijk •esten capituleren voor de roterende weging. Over orkaan gesproken: niet nder klassiek is de „Orkaan" in het rustiger wagen-voor—de-lange-baan duizenden enthousiaste deelnemers. Tenminste even sensationeel, al bleef het daar dan bij kijken alleen, was de steile wand en de variatie van de mo tors in de „getraliede" bol. En wie dan ook nog een bezoek had gebracht aan een van de „sport-tenten", waar een demonstratie boksen of catch-as-catch- oan met „amateurs" werd gegeven (wij zagen een hogelijk nerveuze dame hal verwege de voorstelling naar buiten wankelen, omdat het haar blijkbaar te „bar" was geworden) haastte zich dan voor een hartversterking naar een van de onnoemelijk vele kramen met worst jes. croquetten, noga, fruit, poffertjes, patates frites, zuurstokken en wat al niet meer. Maar ja, het is maar een maal in een jaar 3 oktober en de beur zen zijn erop berekend, zoals ook bleek uit het groot aantal hardnekkige aan bidders van het gokelement in de een of andere geraffineerde vorm. Inplaats van een verdere Inventaris van het ook dit jaar geslaagde Lunapark te geven, volstaan wij met de indruk, dat er weer ruime keuze in alle soorten van ver maak is geweest en dat vele, vele tien duizenden ook in 1958 de weg daarheen hebben kunnen vinden; de jeugd na af loop nog steeds lichtvoetig en met ge vulde maag, de ouderen mogelijk wat vermoeid en met een heel wat lichtere portemonnaie De firma Kat zette de fraaie Leidse traditie van een schitterend vuurwerk ook ditmaal voort, een vuurwerkdat door zeer vele duizen den werd bijgewoond, omdat de weersomstandigheden weinig te wensen overlieten. Luchtkanonna- des, briljantbommen, luchtslangen en kunstbommen gingen vooraf aan het gouden briljantfront „Gouden medaillon" dat op zijn beurt gevolgd werd door een groot aantal andere „fronten" van allerlei samenstel ling. Het slot was een grote slotde- coratie", volkomen aangepast aan het motief van de optocht: een trompetist met notenbalk en de woorden „Een en al muziek". Al bij al een magnifiek slot van een fan tastisch geslaagde dag. Zoiets ziet men alleen maar 3 oktober op 't Is een puur Leids feest Tenminste, dat zeggen ze al tijd. Maar als al die mensen, die gisteren in onze stad waren er ook woonden, dan zou de wo ningnood helemaal niet te over zien zijn. Of dat nü wél het ge val is Neen, ze komen van heinde en ver. En druk was het. We hadden beslist „over de hoof den kunnen lopen". Waar we echter nog nooit behoefte aan hebben gevoeld! Vooral tijdens de optocht was het weer raak. Zwart van de mensen. Leiden als zwarte stad. Maar als men een Leidenaar wil treffen, dan moet men dat beslist niet tij dens de optocht proberen. Mis schien is het beter het helemaal niet te proberen op 3 oktober. Het lukt toch niet hem te pak ken te krijgen. Zelfs een avond tevoren niet. Dan is hij naar de taptoe. Men zegt wel eens, dat dan de ene helft van Leiden naar de andere kijkt. Natuurlijk een beetje overdreven, maar ook dit jaar was de stoet erg lang. Maar ook erg leuk. Een kilometers lange glimworm trok door een donkere Sleutelstad. Een rechtgeaard, volbloed en doorgewinterd Leidenaar wil deze ouverture tot 3 oktober niet missen. Desondanks is hij de volgende ochtend vroeg uit de veren, want op het Stadhuis plein wil hij zich door de reveil le goed wakker laten blazen. Daarna zingt hij onder de goed keurende blikken van de ste nen Van der Werf in diens park koraalmuziek. Vervolgens laat hij zich in de Waag door zwarte heren en witte dames haring en wittebrood offreren en heeft dan nog ruimschoots de tijd om het luisterrijke waterspel - dat „springen van de fontein" heet - met open mond te aanschou wen voor hij in de Pieterskerk een ernstige stap in het verre verleden terug doet. Misschien is er dan voor deze Leidenaar nog even tijd om de Lakenhal binnen te wippen en dan heeft hij het lijstje van echt tradi tionele feesten afgewerkt. Want met alle respect: militaire mars, kortebaandraverij en poppen kast voorstellingen mogen dan spectaculaire onderdelen zijn van een bont ochtendprogram ma, ze zijn niet aan de geschie denis ontsproten. Of het zou moeten zijn, dat de Geuzen marcheerden - toen de Span jaarden wegdraafden - om van het ontzet een vrolijke poppen kast te maken Voor de Leidenaar is hutspot met klapstuk hét middagmaal, een stevige hap, die zorgt dat hij voldoende kracht heeft om onder te duiken in de machtige mensenstroom, die het gran dioze hoogtepunt - de optocht - omspoeld om daarna weg te eb ben in de richting van Het Veld - het Schuttersveld - het Luna park. Dat hebben ze ontdekt, die richting. Ze - dat zijn de man nen en vrouwen, die alles ver kopen. Alles, wat eetbaar, wei nig wat bruikbaar en veel wat ónbruikbaar is. Merkwaardige contrasten. Op het Kort Rapen burg waren lieve zustertjes van het Diaconessenhuis druk doen de door kaasverkoop sympathie en financiën voor haar nieuwe inrichting te vergaren, elders troffen ivij een man, die luid keels verkondigde, dat hij „Os- born" verkocht. Bij nadere be- schouioing bleek het een boekje te zijn. „Toeval, waarheid of be drog?". We hebben het niet ge kocht, de keus was voor ons te gemakkelijk .1 Op de Apothekersdijk stond een nogal Indiaans uitgedost manspersoon hardnekkig vuur te eten. Wat de man er aan vond? Wij weten het echt niet, geef ons maar hutspot. Temeer, daar het bij hem géén vette pot was. Eigenlijk een collega van de man stond op de Beesten markt op degens te knauwen. En vlak naast hem lag een ke rel hardnekkig te kronkelen in wat kettingen en touwen, die iemand om hem heen had ge sjord. Natuurlijk klaarde de kronkelaar het. Hij was niet voor niets een boeienkoning. We zagen nog een man van vorste lijke bloede; de worstenkoning van de Benelux. Bij hem echter geen drukke Prinsjesdag. Nau welijks enige belangstelling. Toen wij hem zagen, verkocht hij geen van zijn vorstelijke worstjes. Wat slaperig door al dat geroezemoes zat hij aan zijn sigaar te sabbelen. Zoals die palingboer, die 's ochtends nog heerlijk zat te soezen boven zijn lange vette artikelen. Zijn uur was nog niet geslagen. Dat zou eerst veel en veel later aanbre ken. Toen liep 3 oktober al op zijn eindje. Toen waren de stra ten al haast in een palingglij baan herschapen. Toen was het feestelijke leven al aan het af sterven. Op dat moment deden de palingboeren de beste zaken. En dati al dat 3 oktoberleven in een bonte muzikale omlijs ting. Reeds in de vroege och tenduren stond in de Donker- steeg een eenzame accordeonist moedig op te tornen tegen een groep muzikanten, die in de toen nog vrij lege stad juist en kele meters verderop de stand plaats moesten vinden voor hun muzikale projectielen. Die ove rigens keurig geüniformeerd loerden afgevuurd. In pakjes, die van vele anderen waren af geleid. Die pakjes doen het trouwens wel. Ook de rasechte Volen- dammers uit Mokum wa ren weer van de partij, wijdge- broekt, veelkleurig en luidruch tig. Dat laatste ging nu juist niet op bij die twee oude man netjes, die met een bijna even eerbiedwaardige koffergrammo foon op de Breestraat probeer den hun AOW-tje wat te verho gen. Enige danig afgereden plaatjes en een kopje zonder oor om als centenbakje te fun geren verhoogden hun feest vreugde, die zich soms in vro lijke bokkesprongen uitte. Ze hadden het anders niet gemak kelijk. Aan de overkant kweel de een zingende zaag zo zoet, dat vele passanten voor even tjes blijvertjes werden. Nimmer voor lang. Het Schuttersveld lokte. Met talrijke attracties, draaierig, dwaas en duur. En tot slot Kats vuur. Maar toen naderde reeds het middernach telijk uur. Het tijdstip, dat de politieverordening geen speling meer toe laat: de kranen moe ten dicht! Dan pas is voor de echte Leidenaar het feest ten einde Nieuw Verolme - initiatief Overname van werf in Ierland Investering van 58 Vi miljoen gulden (Van onze correspondent) „Ik heb nog nimmer een beroep op de bank behoeven te doen, dus hoop ik het nu ook niet te doen. In mijn bedrijven zijn 150 miljoen gulden geïnvesteerd". Dit zei de heer C. Verolme van Verolme's Scheepswerven op een bijeenkomst in de residentie van de Ierse ambassadeur te Wassenaar, waar hij, na een bezoek met de Ierse vice-premier aan zijn werf te Heusden, samen met hem was geko men om een overeenkomst te bezegelen, waarbij vice-premier Sean Lemaes hem toezegde, dat als het later soms nodig zou zijn, de Ierse regering bereid zou zijn hem te helpen. Totnutoe heeft de heer Verolme, die ongeveer tien jaar geleden met een klein kapitaal in een schuur te IJsselmonde een werfje begon en nu diverse werven, waarbij de enorme werf op Rozenburg, bezit, deze steun niet nodig. Verolmes Verenigde Scheepswerven heeft een nieuwe maatschappij gesticht en de werf Cork Dockyard Ltd te Rush- brooke overgenomen. Dit is een scheeps- reparatiebedrijf, dat o.m. een gegraven dok bezit van ongeveer 16.000 ton. Het ligt in de bedoeling dit bedrijf, waar thans 200 man werkzaam zijn, spoedig uit te breiden tot een grote nieuwbouw- en reparatiebedrijf. Een van de lieftalligste personen in de optocht: Roosje. In het bruisend feestgedruis, dat tri ditiegetrouw het Leidse haring- t hutspotfestijn overspoelde, is gisteren in de bioscopen ook het nieuwe programma versohenen. Of misschien beter gezegd: het programma voor de nieuwe week, want het zijn niet allemaal nieuwe films die vertoond worden. Zo houdt men het in TRIANON terecht nog een weekje op Danny Kaye. Geen wonder. Wij schreven het vorige week reeds, deze' Amerikaanse komiek is humor, zijn persoon, zijn hou ding zijn handelingen. Als „De Circus heid" duikelt hij van de ene kostelijke scène in de andere en men moet waar lijk een onverbeterlijke nurks zijn wil men in het theater aan de Breestraat deze week geen genoeglijk uurtje bele ven. Ook in CASINO geen première. Een reprise, maar een bijzondere „Jenny" het Nederlandse filmprodukt van de familie Van Hemert, Papa Willy aan de regie en dochter Ellen in de titelrol is na korte tijd geleden uit de Sleutel stad te zijn vertrokken weer terugge keerd. De eerste vertoning ligt nog vers in het geheugen. Destijds werd deze rol prent van eigen bodem met een gema tigd enthousiasme ontvangen. Het was niet dé Nederlandse film, waarop wij ondanks alle vriendelijke woorden en complimentjes bij het jongste jubileum van de Nederlandse Bioscoopbond nog steeds vergeefs wachten, maar „Jenny" is in ieder geval een fris en be minnelijk filmpje, dat dan wel niet tot grote filmische hoogten stijgt, maar in ieder geval een bezoek aan hét theater aan de Hogewoerd rechtvaardigt. Voor hen, die het vergeten zijn: Maxim Ha mel is de partner van Ellen van Hemert. Verder worden de hoofdrollen vertolkt door Andrea Domburg, Ko van Dijk, Kees Brusse en Teddy Schaank. Max Woiski en Corrie Brokken nemen deel aan de muzikale omlijsting In LUXOR wel een première althans voor Leiden. Elvis Presley wiens ver schijnen als Amerikaanse soldaat in Duitsland dezer dagen onder de jonge vrouwelijke jeugd zo'n opschudding heeft verwekt en het Amerikaanse leger voor het schier onoplosbare probleem heeft gesteld, hoe deze jonge man als gewoon soldaat te behandelen produ ceert in deze film, welke schuil gaat on der titel „Loving You", een macht aan rook 'n rollklanken. Voor sommige men sen is deze wetenschap wellicht aanlei ding om niet te gaan niet iedereen kan deze vorm van „muziek" waarde ren maar voor de liefhebbers behoe ven wij er niets meer aan toe te voegen. Zij zullen de weg naar de Stationsweg zeker weten te vinden. Hetzelfde geldt eigenlijk voor REX. Daar zijn Stan Laurel en Oliver Hardy weer eens opgedoken. Dergelijke waar behoeft toch ook geen krans meer. Iedereen kent dit doldwaze duo uit de Verenigde Staten, dat nooit anders doet dan van de ene stommiteit in de andere te hollen. En wanneer dan de film nog getiteld is „Niets dan pech", dan is het met recht dubbelop. Wat dus voor de genen. die dit genre vrolijkheid kunnen waarderen, een ondubbelzinnige garan tie is voor 'een uurtje uitbundig plezier. Anders liggen de zaken in LIDO, waar „Liane, het meisje uit het oerwoud" een week lang bezoekers moet trachten te trekken Een film met heel wat minder bekende' krachten, maar des ondanks interessant, vooral omdat tegenover Ma rion Michael die de titelrol vertolkt, de jeugdige en veelbelovende Duitse „ster" Hardy Kruger staat, wiens eerste pres taties niet hebben nagelaten de aan dacht te trekken. Hij is nu als camera man betrokken bij een wetenschappe lijke expeditie in Z.O.-Afrika, die op het spoor komt van een blanke godin, levend bij een der primitieve stammen.' Het is een als kind aangespoeld meisje, opge groeid in de vrije natuur (hetgeen op de aanplakbiljetten met een verfkwast nadrukkelijk wordt ontkend). Deze „wil de dame" wordt gevangen en later blijkt, dat zij recht heeft op een grote rederij, die echter inmiddels in handen van een ander is gevallen. Het draait aanvankelijk uit op moord en doodslag, maar tenslotte toch op een gelukkig paar. De oude werf zal worden vernieuwd en van moderne machines worden voor zien. Op het eiland Haulbowline, op 1% kilometer afstand van de werf, zal het gegraven dok worden verlengd en ver breed, waardoor het een capaciteit van 50.000 ton zal krijgen. Haulbowline is een voomalige Britse Marinebasis. Later zal de werf worden uitgebeid met een afdeling nieuwbouw. Het plan voorziet in de bouw van twee hellingen voor schepen van 50.000 ton. In de afdeling nieuwbouw zal worden begonnen met kleine schepen, van 10.000 ton, schepen, die men op de Nederlandse werven niet kan plaatsen, omdat men de ruimte voor grotere schepen nodig heeft. In het nabij gelegen Whitegate wordt door vier samenwerkende olie maat schappijen een grote olieraffinaderij ge bouwd, zodat de bouw van een tank schoonmaakbedrijf te Haulbowline ge rechtvaardigd wordt geacht. Het nieuwe Verolme bedrijf wordt uit eigen middelen gefinancierd. Hoewel geen officiële cüfers werden medege deeld, werd toch een bedrag van f. 58.500.000 genoemd. De Ierse rege ring zal er toe medewerken, dat de terreinen, die Verolme nodig heeft en thans nog onder beheer van de Staat staan, spoedig ter beschikking worden gesteld. Bespoediging regeling weduwen/wezen gevraagd Het wereldcongres voor weduwen, we duwnaars en oudere vrijgezellen, dat gisteravond in Breda is geopend, heeft in telegrammen de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de voorzitter van de beide Kamers ver zocht. voor zoveel als in hun vermogen ligt te bevorderen, dat de regeling voor weduwen en wezen, zoals neergelegd in het advies van 25 januari 1957 van de S.E.R., zo spoedig mogelijk in een wet telijke regeling wordt omgezet. schilderen? kies KLEURLAK OA bij Gebr. Schuitemaker, Voorstraat 98, Katwijk aan Zee A. van Dorp, 5 Meilaan 98, Lelden. J. Dubbehleman, Koollaan 15, Lelden. Fa. H. P. Jansen, Lange Mare 116. Lelden. „De Verfhoek", Mauritsstr. 53. Lelden. N.V. Bleyg, Damstr. 37, Leldschendam. Fa. J. Goudkade, Herenweg 187. Liane. Fa. G. v. d. Wiel en Zn., Trompstraat 8, Noord \v()k Fa. G, Schoneveld en Zn., de Kenipenaer- straat 71, Oegstgeest G. C. van Goevorden, Hoofdstraat 205, Bassen ti el m P Mokkestorm, Herenweg 75. RUnsater- nou de W Zandbergen, Vliet N.Z. 64. R(Jti*hurg. UJi 1dOh S Gratis gebruiks aanwijzing en volop kleurstalen Dit bieden natuurlijk: de radio- en televisiespecialisten: FA. J. P. VAN BERGE HENEGOUWEN AALMARKT 12 Centraal telefoonno. voor televisie-avondservice: 21782

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7