Na 384 jaar klonk op 3 oktober zelfde lofprijzing in Pieterskerk ■"mam „De vijanden zijn weg maar de Here zetelt voor eeuwig FAVORIET RIA KITTY WON DRAVERIJ OP LEVEND AAL Militaire défilé past niet in Leidse feesten toeli juist wel KORAALMUZIEK KLONK IN EEN ZONOVERGOTEN PARK ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 Ik zal met al mijn hart den Heer Er mogen dan 384 jaar tussen 3 oktober 1574 en 3 oktober 1958 verlopen zijn, de lofprijzing, welke in 1574 en ook gisterochtend opklonk in de Pieterskerk is dezelfde gebleven. Zij vindt en vond haar grond, afgestemd op blijde dankbaarheid, in Psalm 9: „Ik zal met al mijn hart den Heer, blijmoedig geven lof en leer". Een Psalm, zoals ds. J. de Wit, hervormd predikant te Leiden, die gisterochtend uit drukte, „die voor Leiden vermoedelijk meer inhoud heeft, dan voor alle protestantse gemeenten in Nederland". Een herdenken, dat ds. De Wit deze ochtend plaatste in het licht van Psalm 9, de verzen 7 en 8 „de vijanden zijn weg.maar de Here zetelt voor eeuwig". Een teruggrijpen in de historie, dat mede werd bijgewoond door de burge meester, jhr. mr. F. H. Kinschot, de rector-magnificus, prof. dr. H. J. Lam, bestuursleden van de 3 Octobervereeniging en talrijke hoog leraren en predikanten. Alvorens ds. De Wit inging op dit tekstwoord, herinnerde hij aan de pre caire situatie, waarin Leiden voor het ontzet was geplaatst: honger en pest hadden de overhand, terwijl bovendien in de nacht van 2 op 3 oktober een ge deelte van de stadsmuur het begeven had; de stad lag voor de Spanjaarden open. Indien wij ons dit realiseren, wordt de uitredding des te groter en kunnen wij het des te beter begrijpen, dat, toen de Leidse, uitgehongerde bur gerij op die gedenkwaardige zondag morgen in de Pieterskerk bijeenkwam, zij God dankte en dat de toenmalige predikant Pieter Corneliszoon, daarvoor geen beter psalmvers kon kiezen dan Psalm 9. Van deze Psalm ging, gelijk als in Israëls dagen, een veelzeggende spra ke uit. Een loflied, dat geen partij-lied is of een bepaalde natie of religie toe behoort. doch waarin slechts en Hij alleen God wordt geprezen. God, de barmhartige. Een lied, waarin de stem van de gemeente die erkennen wil, dat God regeert, dooiklinkt. Het is ook een Psalm, waarin de gemeente haar nood voor Gods aangezicht neerlegt. In dit verband wees ds. De Wit erop, dat een biddende gemeente het plaatsvervan gend werk doet voor allen, die niet we ten te bidden. Bij dit gebed dient echter de belijdenis te komen, dat God regeert en dat Hij voor eeuwig zetelt. Psalm 9 wij9t ons echter ook nog op iets anders. In deze Psalm richten de gelovigen hun ogen naar Gods toekomst. Hoewel Hij door mensen wil worden gekend en ge diend, neemt Zijn rijk geen einde. Ds. De Wit, die verder uitweidde over het geschenk, da t Leiden voor zijn dap pere houding uit handen van de Prins van Oranje ontving: de stichting van een Universiteit wees er o.m. op. dat in de stichtingsbrief van de universiteit na drukkelijk staat vermeld, dat zorg zal worden gedragen voor de studie der godgeleerdheid. Terugvallende op zijn tekstwoord, zette spreker uiteen, dat de woorden: de vijanden zijn weg, opgevat dienen te worden als een resoluutheid van het ge loof. verbonden met de belijdenis: de Here zetelt voor eeuwig. Zoals in de tijden van Israël, was God ook in de I dagen van 1574 een burcht in tijden van nood. Ds. De Wit, die tenslotte nog even de historische achtergrond van Leldens ontzet belichtte merkte daarbij o.m. op, dat de geschiedenis van Leiden een teken is, dat God in zijn genadig bestel de één uitredding geeft en de ander. t.w. Zutphen, Naarden en Haarlem en dit toch heus niet omdat deze steden min der vroom waren door diepe wegen laat gaan. De dankbaarheid uit Psalm 9, gevoegd bij de belijdenis uit deze Psalm, ziet spreker als een bijbels perspectief naar een nieuwe aarde, waarop gerechtigheid wonen zal. Het wonder van Leiden is een manifestatie van dankzegging, uitge drukt in de negende Psalm. Aan het einde van de dienst werden twee cou pletten van het Wilhelmus gezongen. Schonk ds. C. van der Weele op dit zelfde moment in de Ohr. Geref. Kerk aan het Steenschuur aandacht aan deze Goddelijke ^uitredding ds. Mole naar deden dit in het kerkgebouw der Geref. Gemeente en ds. Ligtenberg in dat der Geref. Gemeente in Nederland, welke samenkwam in het gebouw Hoge Rijndijk 24. Goede zaak voor familie Wagenaar -V- Een nog wat bleek morgenzonnetje bescheen de militaire mars met défilé op de Breestiaat. Om klokke half tien Men zou kunnen twisten over de vraag of de streng gedisciplineerde Poppenkast voor de jeugd Vanzelfsprekend heeft men op deze vroljjke 3 oktoberdag ook aan de kleu ters gedacht. Op drie plaatsen in de £rtvoo5tnemné™ 7crsdCv","''van"hai; militaire mars met aansluitend defüé op de Breestraat wel past in het negen tot negen uur op het Stadhuis- geheel van het 3 oktoberfeest, dat zich juist kenmerkt door zijn vrolijk- plein, van kwart over negen tot kwart i i j voor tien op de hoek van de Mare- zlJh losheid singel en de Pasteurstraat en van tien uur tot half elf op het 5 Meiplein. Niet alleen de kleintjes maar ook vele ouderen al of niet gedwongen heb ben naar het grappige marionettenspel gekeken. Wat leefden vooral de kinderen mee met de avonturen van Petertje, die op het 3 oktoberfeest allerlei avonturen beleefde! Het iongetje. dat een beetje verdrietig was, kreeg gelukkig hulp van al de kinderen bij het zoeken naar het hondje Pinda. Gelukkig waren er ook allerlei muzikanten, die vrolijke wijsjes speelden en de stemming erin brachten! Want was is een 3 oktoberdag zonder muziek? Op een dag als gisteren immers helemaal niets! Het staat in ieder geval vast, dat de kleuters uit Leiden deze dag ook aan hun trek zijn gekomen. Een nek-aan-nek-race tijdens de korte baandraverij op het Leven- daal. zijn losheid en zijn „een-beetje-uit-de-band-springen". Is cr immers groter tegenstelling denkbaar dan tussen de vrolijke gezichten van de Leidenaars en de gezichten-in-de-plooi van de militairen? Dit is echter nu juist het grappige van 3 oktober, dat dingen die helemaal niet bij elkaar schijnen te passen, toch wèl passen: zo ook de mars met défilé en het feest. „Half tien: défilé voor het Stadhuis" vermeldt het programma: je kan er je horloge op gelijk zetten. De klok in de toren van het stadhuis sloeg het halve uur, toen de paradecommandant luite nant ter zee-vlieger 1ste klasse J. W. Canters zich meldde bij de parade-in specteur, de generaal-majoor van de generale staf G. Dijkstra, territoriaal bevelhebber v/est, die een zeer trouwe gast is op het Leidse feest. K.M.K. De stoet werd geopend door de Ko ninklijke Militaire Kapel, wel niet ge kleed in het prachtige ceremonieel tenue, Lakenhal trok meer dan 2000 bezoekers De vaderlandse geschiedenisboeken le ren ons, dat bonderden jaren geleden burgemeester Van der Werf zichzelf aan de hongerige Leidse bevolking aanbood. Zijn wanhoopsaanbod werd in 1574 niet aanvaard, maar zijn in spirerende houding maakte het moge lijk, dat de Sleutelstad toen op 3 ok tober het ontzet kon beleven en dit bevrijdingsfeest nu nog in 1958 kan vieren. Was toen een verlossende realiteit, nu is het nog slechts tradi tie. Maar dit in deze dagen zoveel ge bruikte woord slaat zeker niet op de eer en de achting, die wij Leidenaars deze dappere burgervader nog toedragen, een achting, welke door Van Bree tastbare vorm kreeg in het kapitale schilderij, dat thans in de Lakenhal troont. Het is niet het enige relikwie. Het tapijt uit die tijd, de Spaanse speelkaarten, de noodmunten en niet te vergeten de echte hutspot. Deze voorwerpen, zij gunnen ons heden ten dage nóg een blik op de feiten, waaruit de traditie van nu ontsproten is. Geen wonder, dat iuist op deze 3 oktoberdag telkenjare de ^akenhal zo bijzonder in trek is. Gisteren kwamen in twee uur meer dan tweeduizend bezoekers om pre cies te zijn 2052 maar het markante gebouw aan de Oude Singel. Vooral kort na de opening om tien uur was het er behoorlijk druk. Gelukkig, het was niet alleen de middelbare leeftijd of de ouderdom, die zich interesseerde voor het grijze verleden. Ook de jeugd vaak aan de hand van pa of moe. maar toch ook wel op eigen houtje toonde belangstelling. Getooid met een grote zwierige feesthoed of met een klein, kleurig dopje, likkend aan een lolly of blazend op een fluitje stapten zij de Lakenhal binnen en slenterden langs de relieken van het Leidse feest der fees ten. Maar hoe dan ook, zij kwamen En daarmede garanderen zij een voort bestaan van de 3-Oktoberviering Finale werd - helaas - slappe vertoning (Van onze sportredacteur) De kortebaan-draverij op het Levendaal is een (goede) affaire geworden voor de familie Wage naar. Vader en zoon Wagenaar kwa men beiden in de finale van deze bijzonder goed georganiseerde dra verij, die vele duizenden feestgan gers had gelokt. Senior bracht Ronny Zora in de eindstrijd en junior zat op de sulky achter de grote favoriet Ria Kitty, een ranke, maar zeer pittige 8-jarige bruine merrie, die momenteel in prima vorm steekt en de laatste maanden een kloek bedrag aan prijzen voor haar eigenaaars bij een heeft gedraafd. W ijdingsvolle inzet van vreugdevolle dag Koraalmuziek in het Van der Werf park: een wijdingsvolle inzet van een vreugdevolle en zonnige 3 oktoberdag. Terwijl de vroege morgennevel zich lang zaam maar zeker oploste in het gouden zonlicht kwamen de vele honderden zangers en zangeressen, evenals een groot aantal autoriteiten, in het park tezamen, waar het zomergroen nog steeds de overhand heeft. Met veel enthou siasme bracht de grote schare Leidernaren een zanghulde aan de voet van het standbeeld van Van der Werf. Thomasvaer en Pieternel, met mee in het gevolg van het bruids- schter hen in de versierde boeren- paar Klom en Roosje wagen Teeuwla an Nansette, reden De kijkers spitsten zich op een fel duel i-n deze eindstrijd tussen Ria Kitty en Ronny Zora, maar daar is jammer genoeg niets' van terecht gekomen Wagenaar jr. gaf alle eer aan zijn va der, die in de finale met zoonlief van paard verwisselde, dus op de sulky ach ter Ria Kitty ging zitten en haar in beide ritten zonder strijd naar de zege reed. Dat was te betreuren, want zelfs de leek op drafsportgebied kon constate ren, dat de Wagenaars bet rekensom metjes hadden gemaakt van 400 plus 200 gulden (de eerste en tweede prijs) is zeshonderd, gedeeld door 2 is 300 gul den de man en waarom zouden we ons dan verder nog druk maken. Men had het stuk beter kunnen spelen in plaats van dit zo overduidelijk er joviaal met de pet naar smijten. EERSTE OMLOOP In de eerste omloop had Ria Kitty weinig moeite gehad met Q. Deter van Zora ook al een paard van de Wage naars (senior reed hem). Ook Qiurinus (J. van Dooyeweerd) had slechts twee ritten nodig om zich voor de tweede omloop te kwalificeren, want in beide wedstrijden kreeg Ureka (C. Zwart) „de witte vlag" wegens onregelmatig dra ven. Ronny Zora (tegen Oviedo A) en Thea Cornelia (tegen O Brewer met de 70- jarige Vergay op dé sulky) hadden ech ter een extra kamprit nodig om zich te plaatsen. In de tweede omloop bond Quirinus de strijd aan met Ronny Zora en Ria Kitty kwam in de baan tegen Thea Cor nelia. In beide gevallen waren drie ritten nodig om de winnaars aan te wijzen Ria Kitty ging eenmaal te vroeg door de start en verloor daardoor een rit reglementair en Ronny Zora kwam in de tweede rit tegen Quirinus' tot een drad heat, de spannendste rit van de gehele draverij overigens. Maar in de overige ritten waren Ria Kitty en Ron ny Zora toch het snelst en zij plaatsten zich dus in de finale, waarvan we het teleurstellende verloop in de aanhef reeds uit de doeken deden. Quirinus en Thea Cornelia mochten elkaar de derde en vierde prijs betwis ten, respectievelijk f. 100,— en f. 50, Thea Cornelia van de gebr. Knijnen- burg won beide ritten Tot slot liepen de vier prijswinnaars nóg een rit tegen elkaar Deze werd met grote voorsprong door Ria Kitty gewonnen. Een compliment verdient de dienst van Gemeentewerken, welke de baan voortreffelijk had aangelegd eigenlijk is het de mooiste kortebaan van geheel Nederland, daar op het Levendaal en na afloop in enkele uren alle sporen van deze draver# had verwijderd. Voor de derde achtereenvolgde maal deden zij dat onder de bezielende en bijzonder kundige leiding van Herman Stenz. Koperblazers van de Chr. Mu ziekvereniging „Concordia", waarvan de heer H. W. A. Chr. Warnas directeur is, zorgden in deze vroege ochtenduren voor de muzikale begeleiding. Niet al leen in het Van der Werfpark maar ook daarbuiten was de belangstelling buitengewoon groot. Het uitgebreide koor stond ditmaal anders opgesteld dan in de voorgaande jaren. In plaats van aan de voet van het standbeeld stonden de zangers en zangeressen nu terzijde. De autoriteiten hadden een plaats vlak naast het standbeeld ge vonden. Dank zij deze nieuwe opstelling kon het op de Steenschuur aanwezige publiek, mede dank zij het feit, dat één van de grote treurwilgen in het gazon aan de waterkant enige tijd geleden is omgehakt, de verrichtingen van koor en dirigent goed zien. Uit volle borst wer den de verschillende liederen chris telijke en vaderlandse gezongen. Na dat de ontroerende hymne „Lof zij den helden" was verklonken richtte de heer H. P. Kwaadgras zich namens het ge hele koor tot de burgemeester. De ko raalmuziek wil als een traditie, met zang van zoete tonen, aan deze dag wijding geven bij het monument, dat ons doet zien hoe ons dapper voorgeslacht in lijden en strijden in de benarde vesting Advertentie Voor een klein bedrag verzekeren w# Uw camera, belichtingsmeter of verdere fotospullen. Vraagt inlichtingen. Advertentie. Leiden, Maarsmanssteeg 8 Telefoon 20685 Vrolijk feest in de Stadsgohoorïcal Evenals elders in de stad was het gis teravond ook in de Stadsgehoorzaal een en al muziek wat de klok sloeg. In het kader van de 3 oktoberviering vond daar nl. een klank- en kleurrijke feestvoor- stelling plaats, die door ruim duizend Leidenaren werd bijgewoond. Weinigen zullen spijt hebben gehad, dat zij de gang naar de grote zaal maakten. Het ging er dan ook bijzonder vrolijk toe! Aan het gevarieerde programma werkte een vrij groot aantal artiesten mee. Noe men wij o.m. de namen van de vlotte conferencier Roland Wagter, de ervaren pianist Herman Teunissen, de dynami sche zangeres en accordeonniste Ria Verda, de drie lieftallige „Spotlights", de dwaze maar zeer knappe parodist Bueno de Mesquita en de gespierde acrobaat Rif Gerardy. Er werd van het begin tot het eind met veel plezier ge zongen en gespeeld. Vanzelfsprekend kon bijna niemand uit de zaal nalaten om bekende melodietjes uit volle borst mee te zingen en te schaterlachen, wanneer Roland Wagter voor de microfoon ver scheen. De heer H. de Wilde, bestuurslid van 3 Octobervereeniging, had de leiding van deze feestelijke bijeenkomst op zich ge nomen. met Gods hulp de tyran heeft verdre ven, aldus de heer Kwaadgras. Hij ver zocht daarop de burgemeester de krans, die door twee meisjes werd aangeboden, te willen hechten aan het beeld van diens kloeke voorganger. Aan mevrouw J. M. van Kinschot-Dorhout Mees wer den bloemen aangeboden. Met het zin gen van het Wilhelmus werd deze plechtigheid maar daarom niet minder goed spelend. Voor de trap van het Stadhuis zwenkte de kapel tweemaal linksom en stelde zich zodoende op tegenover het Stad huis. Gedurende het gehele défilé werden vrolijke marsen gespeeld, waarna men achter de stoet aansloot. De Marine is het oudste onderdeel van de Nederlandse krijgsmacht en geniet dan ook de eer een parade te openen. Het valt telkens weer op, dat de Marine zo uitstekend marcheert: men zou dat niet verwachten van militairen, die hun werk vinden aan boord van schepen, waar geen ruimte is de excercitie te be oefenen. Men moet het de Marine echter nageven, dat zij beter marcheert dan de landmacht de speciaal getrainde ex- cercitie-pelotons dan uitgezonderd. „Pro Patria" ontbrak natuurlijk ook dit keer niet op het appèl. Een Leidse parade zonder de Leidse studenten in hun opvallende uniformen, zou een voudig ondenkbaar zijn. De Landmacht was verder vertegen woordigd door een detachement van het regiment Van Heutsz, een detachement Cadi en Koksschool. Parade-lopen is niet zo gemakkelijk als het wel lijkt, en de Koksschool heeft een vlottende bevol king, maar toch staat het wel wat vreemd als een peloton volkomen uit de pas raakt. Een detachement Koninklijke Luchtmacht besloot de afdeling troepen te voet. GEMOTORISEERDE TROEPEN. Het gemotoriseerde deel bestond uit de 929ste afdeling lichte luchtafweer ter ritoriaal. Het materiaal was tot in de puntjes verzorgd. Lang niet ieder zal gezien hebben, dat er op de wagens en stukken bedragen stonden vermeld: dit voertuig, of dit wapen, kosten dan volgde een bedrag van enkele tiendui zenden guldens. Er reed op dat ogenblik dus voor een .kapitaal" door de Bree straat. Ook bóven de Breestraat schoot een „kapitaal" voorbij. Twee formaties vliegtuigen vlogen tijdens het défilé met donderend geraas over de Bree straat. De stoet werd besloten met drie wa gens van de brandweer van de vliegbasis Ypenburg, evenals alle brandweerauto's fel rood geschilderd, hetgeen een aar dig contrast vormde tegenover het groen van de overige gemotoriseerde eenheden. Talrijke autoriteiten sloegen voor het Stadhuis het défilé gade. Onder hen be vonden zich o.m. de commandanten van de vliegbasis Valkenburg en het Marine Opkomst Centrum te Voorschoten. Ook de heer J. F. M. Steenmetser was weer aanwezig, dit keer niet in generaals uniform, maar gewoon „in burger", het geen meer in overeenstemming was met zijn huidige functie van wethouder van Oegstgeest. Duizenden hebben het militaire schouwspel op de Breestraat gade ge slagen, wel een bewijs dat dit pro gramma-onderdeel zeer gewaardeerd wordt! In de pauze werd get hel Prinses benefoods. Een koele dronk in Oud-Hortus-zicht tijdens de pauze van de optocht.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5