DRIE OKTOBER DAG VAN ZON EN VREUGD HET MOOISTE! Tienduizenden vieren vrolijk feest TAPTOE: steeds weer nieuw, en onmisbaar programmapunt 97ste jaargang Zaterdag 4 oktober 1958 Tweede blad no. 29560 Het bestuur van de 3 October Vereeniging, dat behoudens enkele onderbrekingen gedurende beide wereldoorlogen nu al bijna driekwart eeuw in onze stad de feestelijkheden ter herden king van Leidens ontzet in 1574 organiseert, moet wel onder een bijzonder gelukkig gesternte ge boren zijn. De merkwaardigheid doet zich n.l. reeds enige jaren achter elkaar voor, dat het weer op de dagen, voorafgaande aan de derde oktober veel te wensen overlaat. De regenbuien zijn meestal niet van de lucht, zodat het Schuttersveld, vanouds hèt feestterrein, tegen het tijdstip, dat de feestelijkheden een aanvang moeten nemen, meer overeenkomst vertoont met een waterpartij, ge groepeerd rondom enkele eilandjes, dan met een behoorlijk begaanbaar Lunapark, waar ettelijke tienduizenden feestgangers opgewekt het echte Leidse Bevrijdingsfeest vieren. Dit jaar was het niet veel anders. De laatste weken gaven een overvloed aan hemelwater, zodat het Schutters veld weliswaar niet blank stond, doch toch aan zienlijke watervlakten te zien gaf. De terreincom missaris van het 3 oktober-bestuur weet daar wel raad mee. Hij doet allereerst en nooit tever geefs! een beroep op de Gemeentelijke Reinigingsdienst, die een aantal kolkzuigers naar het terrein dirigeert, welke daar ettelijke kubieke meters water wegzuigen. Vervolgens requireert hij een aantal vrachtauto's met koolas en ander absorberend materiaal en onder zijn supervisie wijken de watervlakten en maken plaats voor een voortreffelijk begaanbaar feestpark. Bij de kermisexploitanten geniet Leiden des wegen een uitstekende goodwill; zij weten het, het terrein moge in het laatst van september in nog zo erbarmelijke staat verkeren, op 2 en 3 oktober is het piekfijn in orde! De weerprofeten in De Bilt zagen de toestand donderdagmorgen weinig rooskleurig in. In de meest welwillende en optimistische formulering behelsden hun verwachtingen en voorspellingen toch nog altijd een aantal regenbuien, waarbij de toevoeging „vooral in het kustgebied" er ook al niet toe bijdroeg om de hoop een beetje omhoog te halen. En zo zag Leiden donderdagavond eigenlijk met angst en vrezen het weer tegemoet. Tijdens de taptoe bleef het, behoudens een enkel druppeltje, droog, dus dat was vast meegenomen! Maar hoe zou het morgen zijn. De meeste Leidenaars staan op 3 oktober niet veel later op dan zo omstreeks 6 uur, half zeven en de eerste blikken door de gordijnen leverden de blijde geruststelling op, dat het althans droog was. Het was zelfs méér dan dat: de hemel was helder. En het duurde niet lang of ook het zonnetje kwam erbij en dat is er tot innige vreugde van groot en klein en arm en rijk, de gehele dag bij gebléven! Het werd een stralende, bijna zomerse dag, waarop het goed was buiten te zijn en waarop het deugd deed zich te koesteren in het zonnetje. Vele bejaarden en invaliden plegen de optochtroute te omzomen en reeds uren voordat de feeststoet zal passeren, hun plaatsen in te nemen. Het wachten viel onder deze omstandigheden niet lang; er is op een 3 oktoberdag op straat uitzonderlijk veel te zien, iedereen ziet er opgewekt uit en is vrolijk; er komen drommen mensen voorbij waaronder vanzelfsprekend bekenden en vrienden. Werkelijk de tijd vliegt voorbij en vóór je het weet klinken in de verte al de tonen van het eerste muziekkorps, als vanouds „Werkmans Wilskracht, in zijn prachtige blauwe uniformen. Maar het is hier niet de plaats om over de op tocht te schrijven. Dit is wél en zelfs bij uitstek de plaats om uiting te geven aan onze grote dankbaarheid, dat het gisteren zulk stralend weer was, waardoor werd voldaan aan de allereerst- noodzakelijke voorwaarde voor het welslagen van elk programma-onderdeel. Want U kunt zich nu eenmaal geen enkele onderdeel voorstellen, waar van het welslagen zou worden bevorderd door regen, óók niet die, welke zich geheel of groten deels binnenshuis afspelen. Want het is niet prettig om in een druilerige motregen in de rij te staan voor „haring en wittebrood" (hetgeen overigens hélemaal niet nodig is, mits U maar niet beslist al om half acht 's morgens de feestgave in Uw bezit wilt hebben!) en het is niet leuk om met door weekte kleren in de Pieterskerk, in de Stadsge hoorzaal of de Schouwburg te zitten. Maar wat was het verrukkelijk om zonder regen- of winterjas de straat op te kunnen, te ge nieten van de geneugten van het Schuttersveld tot en met de laatste vuurpijl van het „luisterrijke vuurwerk", dat traditiegetrouw dit grootse Leidse Feest besloot. Alle factoren om dit Feest te doen slagen waren aanwezig: de voorbereiding en organisatie van de diverse onderdelen was perfect in orde en het weer deed alles schitterend tot zijn recht komen. Wij mogen het nogmaals met grote dankbaar heid constateren: het was een prachtig geslaagd Feest. Nadere bijzonderheden dienaangaande vindt U in woord en beeld hieronder en op vol gende bladzijden. In Leiden begint 3 oktober op 2 oktober Voor de ras-echte Leidenaars begint 3 oktober op 2 oktober. Dat mag dan volgens de kalender een dwaasheid zijn, voor Leiden is het tóch zo. De feestelijke zangdienst, georganiseerd door „Ex Animo", is eveneens een zeer gewaardeerd onderdeel van de herdenking van Leidens beleg en ontzet, maar staat toch weer even apart. Het eigen lijke feest begint op de avond van de 2e oktober, wanneer de taptoe als een lichtende slang door de straten kronkelt. De echte Leidenaars komen dan alvast in de stemming, een stemming die zij gedurende de (korte) nacht vasthouden, om dan de volgende dag echt uitbundig feest ttt vieren. De belangstelling voor de taptoe is telkenjare zeer groot, zowel van de zijde der deelnemers als van de zijde van de belangstellenden. Dankzij het mooie weer alleen was het wat fris, het geen overigens in dit jaargetijde niet te verwonderen is waren duizenden de stad ingestroomd om dit aardige schouwspel gade te slaan. Bijna overal stond de menigte rijen dik langs de weg geschaard. De jongelui waren al echt in feeststemming en liepen in lange rijen arm-in-arm over de Breestraat. Het was weer een echte taptoe-avond. Niets nieuws Eigenlijk is het merkwaardig, dat elk jaar weer vele duizenden toeschouwers langs de weg staan. Iets nieuws is er eigenlijk nooit te zien, en toch gaat er van dit geheel een charme uit die onontbeerlijk is voor een goed 3 okto berfeest. Zoal: bijna ieder onderdeel van het programma al jaren lang be staat, en niet meer gemist kan wor den, zo kan ook de taptoe niet over geslagen worden. Het is een beetje veel gezegd, dat het 3 oktober-feest staat of valt met de taptoe, maar een kern van waarheid rit et toen «d n, De belangstelling van de deelnemers is ook weer groot geweest dit jaar. Het voorbij trekken van de stoet duurde niet minder dan ruim een half uur, terwijl er vrijwel geen oponthoud was. Het is bekend, dat Leiden een bloeiend vereni gingsleven heeft de talloze vergade ringen in het winterseizoen zijn daar een duidelijk bewijs van. Toch blijken er nog vele verenigingen te zijn, die niet regelmatig een vergadering houden, waarvan het verslag in onze kolommen verschijnt. Men zou geneigd zijn ze een beetje te vergeten, maar dan opeens op 2 oktober treden ze allemaal tegelijk naar buiten. Zo ontstaat een lange rij van verenigingen, met duizenden leden, vooral onder de jongeren. De padvim- dersgroepen nemen altijd een belang rijke plaats in he geheel in, maar daar naast treft men minstens even grote groepen sportverenigingen, buurtvereni gingen en muziekverenigingen aan. Bij het Stadhuis traden burgemeester F. H. van Kinschot, de wethouders J. Jongeleen en S. Menken en de gemeen te-secretaris, mr. J. Bool in de stoet om mee te lopen naar het standbeeld van burgemeester P. A. van der Werf, waar aan een krans werd gehecht. „Werk mans Wilskracht" speelde hier het Wil- 3 oktober-foto's A. van Vliet helmus. Daarop trok de stoet weer ver der naar het monument bij het Plant soen, waar eveneens een krans geplaatst werd. Verbetering De burgemeester, de beide wethouders en de gemeentesecretaris bleven voor het standbeeld van Van der Werf staan om het voorbij trekken van de stoet gade te slaan. In vergelijking met vorige jaren waren hier wel enkele verande ringen aangebracht. De schijnwerpers, die gericht zijn op het standbeeld, waren nu iets hoger geplaatst, zodat alleen de figuur van Van der Werf verlicht was. De autoriteiten stonden zodoende niet in de felle lampen te kijken. Vorig jaar toen men deze opstelling eveneens had gekozen, bleek dat de weg vóór het standbeeld daardoor vrij donker was ge worden, zodat nauwelijks te zien was welke vereniging voorbij marcheerde. Aan dit bezwaar was men tegemoet ge komen door naast de oude gaslantaarn, die met de andere oude lantaarns iets romantisch aan het park geeft, een elektrische lamp te plaatsen voor deze ene avond. Jammer dat alleen de auto riteiten hiervan hebben geprofiteerd, daar het park deze avond voor het publiek is gesloten. Te veel om op te noemen Het is onmogelijk alle verenigingen bij name te noemen. Voor een heel en kele willen wij een uitzondering maken. In de eerste plaats dan de Leidse In- strumentmakersschool, die een groot atomium meevoerde en voorts voor „Ons Eiland", een vereniging, die altijd veel werk maakt van de groep. „In de vro lijke arke" had de rattenvanger van Hameien uitgebeeld en zijn fluitspel trok vele ratten aan.. Het was grappig, dat deze groep juist voor het standbeeld moest stilhouden, waarop de kinderen gauw even hun ratten-maskers afna men om eens goed te zien, wie daar nu eigenlijk voor dat standbeeld stonden. De kabouters die borden meevoerden met „Gedenkt dierendag" mogen hier niet onvermeld blijven. Tenslotte moeten nog twee verenigin gen met name worden genoemd: in de eerste plaats de Muziekvereniging „Benvenuto" uit Voorschoten en „Olympia" uit Oegstgeest, de enige twee verenigingen uit de omliggende gemeenten, voor zover wij althans hebben gezien. Het blijkt dus, dat ook in Voorschoten en Oegstgeest enthou siaste 3 oktober-feestvierders wonen. Waarom Over het algemeen liepen de groepen heel netjes tijdens het défilé. Met name geldt dit ook voor de muziekverenigin gen, die trouwens altijd keurig marche ren. Opvallend was het hierbij echter, dat de ene muziekvereniging in volko men stilzwijgen het standbeeld passeer de terwijl de andere „met vol orkest" speelde. Uit welke overwegingen dit verschil in opvatting voortspruit, is ons niet duidelijk. Een van de wel-spelende muziekverenigingen was het Eerste Leidse Jeugdorkest en Drumband „De Burcht", dat tijdens deze taptoe voor het eerst in de nieuwe uniformen ver scheen. Het is een aardige groep gewor den! Ook K. en G... zorgde voor een verrassing: in de taptoe met rode man chetten en de volgende dag in de optocht met witte slobkousen.. Zo is de taptoe ook dit jaar weer een goede inzet geweest van de feestelijke herdenking van Leidens beleg en ontzet: een traditioneel punt op het programma, dat eigenlijk geen nieuws biedt, maar toch elk jaar weer nieuw en zeker onmisbaar is. Drie Oktobertemperatuur steeg meerdere graden IN DE LEIDSE SCHOUWBURG Het gezelschap Joh. Kaart had zich tot taak gesteld de 3 Oktober-feestvreugde op temperamentuur te houden en heeft in de Leidsche Schouwburg kans gezien deze van 7.30 tot 10.15 uur zelfs meer dere graden te doen oplopen. Zij brachten „Potasch, Perlemoer en de Pekinees, waarmede zij de bekende Potasch en Perlemoerserie met één ver meerderden. In het verleden wierpen Jan Musch, Cor Ruys en Louis de Bree zich op dit smeuiige genre en behaalden er grote successen mede. Ditmaal is het een pekinees, die het huwelijksgeluk van Gene en Jessy Hur ley in gevaar brengt, het toekomstige huwelijk van Perlemoer met de als mo de-ontwerpster aan de zaak verbonden juffrouw Goldman bedreigt, om tenslot te te belanden in de liefdevolle armen van Rosie Potasch. Louis Borel, die met bekwame hand de regie voerde, mag zich dan wat min der fijn op het blijspel hebben afge stemd, hij zorgde niettemin dat het spel binnen de perken bleef. Johan Kaart als Perlemoer met zijn droge, en Joh. Boskamp als Potasch met zijn sappige „gein", ondersteund door een vermakelijke Rosie van Tilly Perin- Eouwmeester. ontlaadden bij het uiter aard feestelijk gestemde en goedlachse publiek uitbundige explosies van plezier. Van de andere spelers dienen de mo de-ontwerpster van Wilma van Klave ren en Jessy Hurley van Marjo de Vries genoemd. Cycloon, de pekinees speelde zijn stomme rol met hartveroverde een voud en serene kalmte B.H. Reveille opent feestdag De reveille, sinds jaren aangeboden door het Leidse Politie Muziekgezel schap. opende ook ditmaal Leidens gro te feestdag. In de onmiddellijke omge ving, waar enkele uren later een spel van lijnen en water te zien was: het spuiten van de fontein op de Vismarkt, waren het ook nu Andersons instrumen talisten. die zich in de vroege ochtend uur deden horen. Ondanks het klokje van zeven uur waren reeds honderden getuige van deze stemmige inzet van deze dag vol vreugde en traditionele hoogtepunten. Nadat de melodie van Psalm 68 in deze door zon overgoten herfstmorgen was verklonken, volgde een programma van gewijde liederen, met daartussen het „Wij leven vrij". Stil ligt het Schuttersveld in de vroege morgen. Een rode zon komt op In het vale licht staan er de woonwagens. De mensendie ons amusementbezorgden slapen nog. Een geruste slaap wantde buit is binnen Die buit was niet gering. Leidenaars laten zich op 3 ok- tober niet onbetuigd als het om geld uitgeven gaat. Bestedings beperking ligt hun die dag niet. Er zijn 364 andere dagen op een jaarom er zich aan te wij den De rust op het veld is, na de avond vlak tevoren, overweldi gend. Alles lijkt roerloos. De lucht van patates frites, van haring, van oliebollen en van poffers is vervaagd Het is zelfs fris: de geur van de jonge morgen heeft alles weggevaagd* Het is bijna niet te geloven, dat enkele uren eerder hier al les in beroering was. Dat de jool alle dagelijkse zorgen ver dreef, dat bommen en sterren uit elkaar spatten en dat men zich om établissementen en kramen verdrong, om voor de zoveelste maal het ontzet van 1574 te vieren. Welhaast 400 jaar zijn in de maalstroom van de tijd vervlogen en nog is nie mand dat gedenkwaardige feit vergeten. Of ging het alleen maar om de pret en al het lekkers, dat de burgerij voor een spotprijs toe geworpen werd? Hoe ook: het lawaai is deze morgen voorbij! De onbeweeglijkheid is op vallend. Het enige leven is dat van een hond, die van het afval loopt te likkebaarden. Ik staar een moment naar het veld. waar gisteravond nog dui zenden naar toe stroomden. Nu is het voorbij. Voor een jaar. Dan zullen de établissemen ten er wéér staan. Dan zal het er wéér knallen en schetteren en zal het veld wéér barsten van de duizenden feestgangers. In deze herhaling ligt de traditie. Een traditie, die Leiden over 400 jaren nog eren zal! Dan zullen anderen juichen en hossen. Allemaal om die Spanjaar den. die 400 jaren geleden smadelijk verdreven werden.... Dat was toch het mooiste? PANJASIO.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3