Uiterst hardhandig Brits optreden op Cyprus na aanslag op vrouwen WEERBERICHT Famagusta is een bezette stad groot aantal van de duizend arrestanten bij verhoor gewond DE GAULLE HEEFT PLANNEN VOOR ALGERIJE ONTVOUWD Liberalisatie van prijsbeleid 97ste jaargang ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 No. 29560 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel X' Leiden Giro no'67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Nadat drie jeugdige Griekse Cyprioten gisteren in Famagusta twee vrouwen van Britse militairen op straat hadden neergeschoten, waarbij een der slachtoffers overleed en het andere zwaar werd gewond, heeft dit walgelijke optreden van de Cyprische verzetsbeweging aanleiding gegeven tot buitengewoon hardhandig optreden van de zijde der Britse militairen. De stad werd na deze eerste directe aanslag op vrouwen van Britse militairen (wel waren er reeds eerder Britse vrouwen bij aanslagen om het leven gekomen, doch zij waren toen niet het directe doel der verzetslieden) door de troepen vrijwel geheel bezet: vier regimenten waren in het geweer en er werden duizend arrestaties ver richt. Bij deze operatie de gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, vertoefde drie uur in de stad en reed onder escorte van drie pantser wagens door de verlaten straten zijn de Britse soldaten dermate hard handig opgetreden, dat honderd en vijftig personen werden gewond. Zij werden naar het ziekenhuis gebracht. In de loop van de nacht keerde een groot aantal naar huis. Britse journalisten, die kort na middernacht een bezoek brachten aan dat ziekenhuis, kregen van een Cyprische dokter te horen, dat er ongeveer driehonderd gewonden waren behandeld. Uit een nabijgelegen politiebureau konden de jour nalisten schoten en kreten horen. Een woordvoerder van het hoofd kwartier van de veiligheidstroepen in Nicosia zei, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar klachten over mishandeling. Twee zwakke kinderen overleden Berichten, dat enige Cyprioten bij de ondervraging waren overleden, werden niet ontkend: een meisje van twaalf jaar is bij het verhoor in elkaar gezakt en later in het ziekenhuis gestorven, een jongen kreeg tijdens het verhoor een hartaanval en overleed eveneens. In Famagusta is thans een algeheel uit gaansverbod van kracht, in Nicosia, Limassol en Lacarna geldt 'n uitgaans verbod voor Cyprische jongeren. In laatstgenoemde steden is het verkeer vrijwel tot stilstand gekomen na het be kend worden van het nieuws over de toestand in Famagusta. Trein greep auto Bestuurder gedood Een textielhandelaar uit Zoetermeer, de 44-jarige heer A. van Waay, is op slag gedood toen donderdagavond zijn personenauto, waarin hü alleeen zat, op de onbewaakte overweg in de Wil lenskade onder de gemeente Reeu- wijk in de spoorlijn GoudaWoerden door een elektrische personentrein werd gegrepen. Het ongeluk is gebeurd op een stille donkere binnenweg op drie kilometer van het station Gouda. De automobilist kwam van Amsterdam en was via Gouda omgereden om een kennis uit Reeuwijk, die in een Amster dams bedrijf, waar hij zaken had ge daan, werkzaam is en op verjaardags- bezoek naar huis ging, thuis te brengen. Nadat hij zijn passagier had afgezet, is even verder zijn auto gegrepen door de ter plaatse met 120 kilometersnelheid rijdende trein van Rotterdam en Den Haag naar Arnhem en Nijmegen. On bekendheid met de situatie ter plaatse heeft de autobestuurder blijkbaar par ten gespeeld. De auto werd 500 meter meegesleurd en zat als een verwrongen wrak onder de neus van de trein. Beide sporen wa ren door de wrakstukken versperd. De trein was defect en is naar Gouda teruggesleept. De passagiers hebben op dit afgelegen punt twee uur in de ge strande trein gewacht. Het treinverkeer op de drukke baanvakken van Gouda naar Utrecht en Amsterdam is enkele uren gestremd geweest. De Griekse verzetsorganisatie op Cy prus, Eoka, heeft gisteren pamfletten verspreid waarin de Britten beschul digd werden van „laffe methodes". Ter wijl de verzetslieden hun aanvallen al leen richten op militaire en vijande lijke agenten (de feiten bewijzen wel anders, Red. LD) hebben de Britse mi litairen opdracht gekregen weerloze burgers dood te schieten of te mishan delen en vrouwen te schenden, aldus de pamfletten. Aartsbisschop Makarios heeft gisteren in Athene een oproep uitgegeven, waar in hij de Griekse Cyprioten vermaant tot krachtig verzet tegen het Britse deelgenootschapsplan. Protest van China tot Den Haag Communistisch China heeft bij Neder land geprotesteerd tegen zijn „hou ding" tegenover de toestand in het Verre Oosten, aldus is gisteren in ge zaghebbende kringen van de V.N. te New York vernomen. De autoriteiten te Peking hebben, zo werd gezegd, twee dagen geleden tegen over de Nederlandse zaakgelasigde mon deling duidelijk gemaakt, dat zij met name bezwaar hadden tegen de steun van de Nederlandse V.N.-delegatie voor de maatregel om de communisten buiten de V.N. te houden en de zetel van China bezet te laten houden door de nationa listen. Zij hadden verder bezwaar tegen verklaringen die minister Luns in New York tijdens een persgesprek heeft af gelegd. Minister Luns is gisteren na zijn be sprekingen in Washington te New York teruggekeerd. De volgende week gaat hij naar Willemstad om daar te spreken met Nederlandse diplomatieke vertegen woordigers in Latijns-Amerika. Naar wij vernemen is in Den Haag uit Peking nog geen bericht over het protest bij de Nederlandse zaakgelastigde ont vangen. De zaakgelastigde van de Chinese Volksrepubliek heeft donderdag op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag geprotesteerd tegen uitlatin gen van minister Luns, zonder overigens de betrokken uitlatingen nader te kun nen substantiëren. Dit protest kon der halve niet worden aanvaard, aldus ver nemen w\j. Bootjes bij Lorient omgeslagen: 8 doden Een poging van de Franse dr. Bom bard, om met enige metgezellen in een bootje over de zandbank Barre d'Etel bij Lorient te varen, heeft gis teren aan acht mensen het leven ge kost. De experimentele boot, waarmee Bom bard met zes man zün proef nam, strandde gisteren bijna gelijktijdig met de reddingboot, die hem met zeven man aan boord begeleidde, op de zandbank. Toen beide scheepjes omsloegen, kon den Bombard en vier anderen zich zwemmend redden. Zij zijn door een hef schroef vliegtuig uit zee opgepikt. De overigen verloren het leven. Ook twee viermotorige vliegtuigen hebben aan het reddingswerk deelgenomen. Bij het ge reed maken van een rubberboot in het hef schroef vliegtuig deed zich een onge luk voor, waardoor twee drenkelingen niet meer gered konden worden. Bombard verwierf in 1952 grote be kendheid, toen hij alleen in een rubber bootje de Atlantische Oceaan overstak. Lening van 250 miljoen Bank Industri Negara De president-directeur van de Bank Industri Negara, de heer Soemanang, heeft medegedeeld, dat de bank waar schijnlijk nog voor het einde van dit jaar een lening zal uitgeven tot een be drag van 250 miljoen roepiah, tegen een rente van bV2 's jaars. De B.I.N. is staatseigendom. Weldadigheidspostzegels De directeur-generaal der P.T.T. maakt bekend, dat van 17 november 1958 tot en met 16 januari 1959 bijzondere post zegels (weldadigheidspostzegels) ver krijgbaar zullen zijn in de frankeerwaar- den van 4, 6, 8, 12 en 30 cent, welke met ene bijslag boven de frankeerwaarde van resp. 4, 4, 4, 9 en 9 cent zullen worden verkocht. De netto-opbrengst boven de fran keerwaarde is bestemd voor steun van de arbeid ten behoeve van het be schermde en hulp behoevende kind. De zegels dragen afbeeldingen van spelende kinderen. (Advertentie) |BREESTP.173*TEL.23357 De sluier thans opgelicht Oplossing via economische en sociale iveg (Van onze Parijse correspondent) Alhoewel de grote rede, die door generaal De Gaulle gisteren in Constantine tijdens zijn vierde tournee door Algerije werd uitgespro' ken, zeker nog wel enige punten in het duister laat, heeft in zijn eerste openbare optreden na het referendum van 28 september j.l. de sluier van zijn Algerijnse plannen toch wel voldoende hoog opgelicht om zijn liberale volgelingen in de grote lijnen gerust te kunnen stellen. De Gaulle gaat het Algerijnse probleem nu meer langs economische en sociale dan via politieke wegen benaderen. maatregelen, die hy gisteren heeft af- iVjiïll* OVPMl KfifMI51 k villier gekondigd, in feite in de richting van öjo ®e" gelükschakeling van rechten van Mohammedaanse en Franse onderda- De explosieve woorden „Frans Alge- nen. Maar de .colons", die zich achter rije" en ,i,ntegratie", termen die de fas- de Algerünse generaals en kolonels cistische scherpslüpers nu al vele we- verscholen2 hadden hoogstwaarschqn- ken uit zün mond met zoveel onge- lijk nu juist veel liever een aanzien- duld verwachtten, kwamen ook nu lüke afstand tussen woorden en daden niet over zün lipen. Niettemin gaan de willen bewaren. Die maatregelen kunnen aldus worden samengevat: a. Binnen 3 jaar zullen 250.000 hectare grond onder de kleine Algerijnse boeren worden verdeeld. b. Binnen diezelfde termijn zal de eer ste fase der industrialisatie van Algerije worden voltooid. c. Eveneens zullen binnen 3 jaar wo ningen voor minstens één miljoen Alge rijnse gezinnen worden gebouwd. d. 400.000 nieuwe functies zullen voor de Algerijnen werden geschapen. e. De lonen zullen in Algerije worden opgetrokken tot een niveau dat verge lijkbaar zal zijn met het Franse salaris peil. f. Tweederde van de Algerijnse jeugd zal binnen drie jaar, en het overige deel vervolgens binnen eenzelfde termijn, tot regelmatig onderwijs worden toegelaten. g. Minstens tien procent der ambte lijke functies zal ten spoedigste door Al gerijnen moeten worden bezet. Van politieke betekenis is voorts dat voor de Kamerverkiezingen van de maand november minstens tweederde der kandidaten van Algerijnse oorsprong zal moeten zijn. Het duidelijkste bewijs van zyn libe rale opvattingen en zijn onverzettelijk heid heeft de premier gisteren toch wel geleverd met zijn voornemen generaal Salan binnen afzienbare tijd in Algiers door een civiele minister-resident te vervangen. Salan. die algemeen inspec teur van het Franse leger zal worden, werd van deze aanstaande mutatie door generaal De Gaulle persoonlijk op de hoogte gesteld. Het schijnt trouwens de bedoeling van de minister-president te zijn alle militairen in Algiers weer in hun natuurlijke positie terug te dringen door ook de prefecturen net als vroeger weer aan burgerlijke ambtenaren toe te vertrouwen. Enorme eierzwendel Oplichting van l*/2 miljoen (Speciale berichtgeving) Een grootscheepse zwendel-affaire in de internationale eierhandel is aan het licht gekomen door het faillisse ment van een Duitse handelaar in eieren, kleinvee en zuivel produkten. Vele Nederlandse eier-exporteurs, met name in de Achterhoek, zijn de dupe geworden van zijn duistere praktijken. Men neemt aan dat de Nederlandse bedrijven voor een totaal van ander half miljoen gulden schade het slacht offer van deze zwendel zijn geworden. De Duitser, wiens vader voor de oor log in de zuivelhandel zat, had reeds een lang gevestigde reputatie. Hierdoor was het hem mogelijk grote partijen eieren van ettelijke miljoenen stuks te impor teren. Langzamerhand raakte hü echter achter met de betalingen, doch aanvan kelijk wekte dit geen argwaan. Thans is dit alles echter aan het licht gekomen. De Duitser heeft zün gezin, vrouw en twee kinderen in Düsseldorf achterge laten en de vlucht genomen, vermoede- lük naar Israël. Interpol is inmiddels ingeschakeld. Behalve Nederlandse en Duitse bedrij- ven heeft Ihj ook kans gezien een aantal Duitse banken op te lichten. Er zijn Nederlandse eier-exporteurs, die door deze zaak aan de rand van een faillisse ment zijn gebracht. Reeds maandenlang moet volgens Barneveldse eierkringen de Duitser zijn praktijken hebben voorbereid. Dit was mogelijk omdat hij over een groot vertrouwen genoot door zün goede naam en de vanouds bekende reputatie van zijn vader. Hij kocht enorm grote partüen en verkocht deze door met kleine winsten. Onder de Barneveldse bedrijven, die zijn slachtoffer zijn geworden, bevindt zich de grootste eierexportgroep Eva dag. Tweede uitkering melkprijsgarantie '57-'58 De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft besloten aan melkveehouders een tweede betaling op de melkprijsgarantie 19571958 uit te keren ten bedrage van 4 cent per kilo gram melk over de in de periode van 22 juni tot en met 13 september 1958 ge leverde hoeveelheid melk. Het Produktschap voor Zuivel zal de tweede uitbetaling zo regelen, dat de zuivelfabrieken omstreeks half oktober over de gelden van de uitkering ter door betaling aan de veehouders kunnen be schikken (Advertentie) Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger Minister Zijlstra kondigt aan: Uitgezonderd artikelen van levensbelang „Lof zij den helden Aan de voet van het standbeeld van Van der Werf wordt de lof gezon gen van de heldendie zich in 1574 hebben verzet tegen de Spaanse overheersing, en van God, die een toevlucht voor de zijnen is. Een wijdingsvol begin van dé Leidse feestdag, waarover wij el ders in dit nummer uitvoerig schrij ven. (Foto L.D./Van VlieW Te Den Haag is een bespreking gehouden tussen de minister van Economische Zaken en vertegenwoordigers van de centrale organisaties van werkgevers en werknemers uit industrie, ambacht en handel over de voortzetting van het prüsbeleid. De minister heeft in die bespreking medegedeeld, dat onder de huidige conjuncturele omstandigheden de opwaartse druk op de prüzen vrijwel is ver dwenen. Onder handhaving van de doelstellingen van het prijsbeleid n.I. ener- züds in het algemeen geen stijgingen van prijzen of marges en anderzyds dalingen daar waar mogelijk kan derhalve naar de mening van de minister worden overgegaan tot een zekere liberalisatie van het overheidsbeleid met betrekking tot de prüsvorming. Dit houdt in, dat in alle sectoren waarin de concurrentie bevredigend werkt het voorafgaand overleg met het ministerie over voorgenomen prijsverhogingen niet langer noodzakelyk is. Het toezicht op de prüsbeweging ter bewaking van de genoemde doelstellingen biyft onverzwakt gehandhaafd, maximum prijsvoorschriften blijven derhalve mogelijk. Dit prüsbeleid blijft inhouden, dat verlagingen in de prijzen van grond- en hulpstoffen onverwyld in de eindprij- zen worden doorgegeven, terwül alleen kostenstygingen van externe aard, zo als büv. prüsstüging van grond- en hulpstoffen in de prijzen kunnen wor den doorberekend. Loonkostenstijgingen die in het verieden op grond van de bestaande afspraken niet konden wor den doorberekend, komen daarvoor thans uiteraard evenmin in aanmerking. In die sectoren waar de prüsvorming onder invloed staat van concurrentie- beperkingen cal een verscherpt kartel- beleid worden gevoerd. Nagegaan wordt in welke sectoren op grond van deze overwegingen het gebruikelijke voor overleg met het Departement gehand haafd dient te blüven. Mede in dit verband is het nood- zakelqk te achten, dat ten aanzien van een aantal artikelen van primair levensbelang, zoals brood-, melk- en melkprodukten, vlees en vaste en vloeibare brandstoffen, vooroverleg met het ministerie dient te blüven geschieden met betrekking tot even tuele prijsverhogingen. Nieuwe zet van Soebandrio: Nederland wil door Guinea concessies krijgen De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft te Djakarta in een verklaring aan de pers gezegd, dat Indonesië beter in staat is, Westelijk Nieuw-Guinea te verdedigen dan Nederland, vooral wanneer Indonesië gereed zal zijn met de opbouw van zyn strydkrachten. Soebandrio zeide dit in een commen taar op de verklaring van dr. Drees in de Tweede Kamer, waarby deze had gewezen op het strategisch-militaire be lang van Westelyk Nieuw-Guinea. met name voor de niet-communistische Wes telijke mogendheden. In economisch opzicht legt West- Irian op Nederland jaarlijks een last van enige tientallen miljoenen guldens", aldus Soebandrio, die verder zeide te geloven, dat Nederland Westelijk Nieuw Guinea wenst te gebruiken om van In donesië concessies te verkrügen in economisch opzicht. „Het is voor de Nederlanders te betreuren", aldus Soe bandrio, dat zij hiermede overmatige winst willen behalen, waardoor Weste lijk Nieuw-Guinea een wapen Is, dat werkt als een boomerang tegen hen zelf". Dit nummer bestaat uit 20 pagina's. Wisselvallig De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselvallig weer, waarbü morgen naast enkele opklaringen ook plaatse- lük een bui mogelijk is, vooral in het westen van het land. Iets lagere tempe raturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 5 OKTOBER Zon op: 6.46 uur; onder: 18.10 uur. Maan op: 22.52 uur; onder: 13.49 uur. Hoogwater te Katwük te 7.26 uur en 19.47 uur. Laagwater te 3.02 en 15.17 uur. (6/10: hoogwater te 8.19 en 20.50 uur, laagwater te 3.45 en 16.03 uur.)

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1