FJORDEN VAN DENEMARKEN ZIJN LOFZANG WAARD ONS MENU Een Zoeklicht Recept om schoonheid te vinden ZATERDAG 4 OKTOBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 - ZOEK DE KUST OP! - VAN DE WEEK Karretjes uit de jaren twintig Op bezoek bij de Denen (II) v OP DE BOEKENMARKT (Van een bijzondere medewerker) Wie wat VW-brochures of goedbedoelde gidsjes omtrent Denemarken in handen krijgt, komt, naar het mij schijnt, tot volkomen verkeerde conclusies inzake de glanspunten van dit land. Men leest natuurlijk over de paleizen, de kanalen en het plezierpark Tivoli van Kopenhagen, over het geboortehuis van de grote Hans Christian Andersen In Odense op Funen, over de kathedraal van Roskilde met haar 41 koninklijke graven, het knusse vakwerkstadhuisje van het plaatsje Ebeltoft op Jutlands oostkust, over de meren en de heidehenvels tussen Silkeborg en Skanderborg.maar over de ronduit verrukkelijke Deense fjorden en binnenzeeën, die met hun majestueuze liefelijkheid dit land zijn karakter en schoonheid geven, verneemt men zelden iets. Daarom schenkt de gemid delde toerist uit het buitenland er ternauwernood aandacht aan. Hij rijdt 80 km. noordwaarts Jutland in, slaat dan rechts af de brug van de Kleine Belt over, besteedt in Odense een uurtje aan het Andersen-museum en suist vervolgens zo vlug mogelijk naar de veerboot, welke hem in een uurtje naar het eiland Seeland brengen zal, waar Kopenhagen, het „Parijs van het Noorden" natuurlijk bovenal als een magneet lokt maar waar men toch ook nog de Deense Rlvièra boven de hoofdstad en het befaamde slot Kronborg bij Helsingör (Elseneur) dient te bezichtigen, omdat Shakespeare hier zijn Hamlet situeerde. De niet- geëxploiteerde, de wondermooie kunsten van Jutland, Funen en hier en daar toch ook wel van Seeland, worden door negentig procent van de buitenlanders vergeten niet echter door de Denen zelf, die in prachtige eenzame baaien hun houten zomeroptrekjes bouwden, van een kaliber, dat Nederlandse schoon heidscommissies grijze haren zou bezorgen. Deze primitieve bouwseltjes, de golf- platenstadjes vormen echter slechts zulk een nietig accent in het grote geheel van deze kust- en watercomposities, dat ze ternauwernood storen. Ze geven er misschien zelfs iets ongekunstelds aan. Op 't ogenblik is er weer een keurcolleotie fruit; appelen en peren zijn niet duur en wat de druiven betreft is het nu de gunstigste periode om zich aan dit heerlijke produkt te goed te doen. De druiven, die tot voor kort aan de markt kwamen, waren uit verwarmde kassen afkomstig en daardoor nogal prijzig. De druiven, die nu aangeboden worden, zijn z.g. „koude druiven", dus produkten uit niet verwarmde kassen, hetgeen vanzelfsprekend de prijs gunstig beïnvloedt. We ruimen daarom op het menu van deze week eens een plaatsje in voor de edelste aller vruchten! ZONDAG i kaassneetje Hawaii; kalfsfricandeau, bloemkool, aardappelen; druivencompóte met slagroom. MAANDAG j vleeskoekjes, prinsessenbonen, aardappelpuree; warme brood pudding. DINSDAG andijvie, aardappelen, gehaktsaus; peren. WOENSDAG j witte bonen met gestoofde tomaten, hard gekookt ei en aardappelkoekjes; appelmoes. DONDERDAG bleekselderij met ham en kaas cn aardappelpuree; yoghurt. VRIJDAG garnalenragoüt in rijstrand, komkommersla; schuimomelet. ZATERDAG tomatensoep; vanillerjjst. DIE Deense fjorden ztfn natuurlijk volslagen anders dan de machti ge inhammen aan de Noorse westkust met hun ruige schoonheid. Men moet er geen loodrechte rotswan den van honderden meters hoog ver wachten, geen sterk beschaduwd diep groen water, geen woeste bergen met sneeuwkap op het achterplan, geen ontoegankelijke eenzaamheid. Hoe ze dan wel zijn die Deense fjorden? Ik beken u, dat het verbazend moeilijk is er een min of meer verantwoord to taalbeeld van te geven om de eenvou dige reden, dat de oevers zulk een ver rassende variatie tonen. Zelfs op een zwaar bewolkte dag kunnen de Deense fjorden-compo sities nog een prachtig beeld bieden Deze foto werd gemaakt aan de zuidkust van het eiland Seeland. Generaliserend kan men zeggen, dat ze bijna steeds begrensd worden door heuvels van enkele tientallen meters hoogte, maar voor het overige zijn er talrijke mogelijkheden. Vaak lopen de hellende korenvelden en weiden tot vlak bij het water, dan weer zijn het kostelijke dennenbossen, soms ook beuken die tot de zee reiken, dikwijls ook en vooral natuurlijk overal aan de Noordzeekant vindt men prachtige dui nen, een andere keer weer een Riviè- ra-achtig kiezelstrand waar vissers bootjes en netten achteloos liggen te wachten en zelfs beleefde ik op een late middag het schouwspel zonder weerga van een paarse, rijk bloeiende heide pal naast een diepblauwe, door een harde wind tot schuimwoede op gezweepte zee. Vrijheid HET heeft weinig zin hier namen te noemen tientallen onver getelijke kus tf ragmen ten ont moette ik, honderden, misschien nog mooiere, ken ik niet. Het is zo eenvou dig de weg naar de schoonheid te vin den: u neemt een kaart voor u. zoekt het grilligste samenspel van zee en kust en onderneemt daar een speur tocht heen. Honderd tegen één, dat u er uren van geluk beleeft, althans wanneer de wolken boven ook nog ruimte laten voor het blauw, want zo als elk ander landschap heeft ook het Deense de zon nodig om de pracht van zijn kleuren te kunnen uitstralen. Wie het kustland van Jutland ver kent, denkt afwisselend aan een laag gedeelte van de Italiaanse Rivièra, aan de blonde wijdheid van onze Zeeuwse wateren, aan de stugge ruigheid van een zee-oever ergens ver in het Noor den als een grijswit klif tien meter steil de diepte invalt, aan een vrien- Nikolai Chochlof. „Recht op eigen geweten". N.V. Nijgh en v. Ditmar, 's-Gravenhage z.j. Het thema van het boek van Nikolai Chochlof is: een man, in 1922 in Rus land geboren, opgevoed in het gezin van een voorvechter van de commu nistische partij, van zijn negentiende jaar af opgeleid voor de spionage dienst, is in 1953 een vrij mens gewor den en gebruikt thans zijn leven om het Westen ervan te overtuigen, dat „Het recht op eigen geweten", dat zijn vrouw en hij zich ten koste van zware offers hebben toegeëigend, het innige verlangen is van een overgroot deel van de Russische bevolking. Het is dus duidelijk, dat dit boek niet in de eerste plaats beschouwd moet worden als de zoveelste levens beschrijving van een Russische ex- spion .zoals de schrijver het zelf uit gedrukt heeft in de vele lezingen, die hij onlangs in Nederland gehouden heeft. Dat het boek echter niet alleen door zijn strekking, doch ook door zijn feitenmateriaal de aandacht ademloos gespannen houdt., is te voorzien. Dit komt in de eerste plaats, omdat de toon, zelfs in vertaling, die onmisken bare authenticiteit heeft van iemand, die de waarheid vertelt. In de tweede plaats zijn deze gegevens over het werk van de Russische NKVB, de zo genoemde staatsveiligheidsdienst, over de welhaast geniale vindingrijkheid delijk brokje Zuid-Limburg wanneer het water uit zicht is of aan een bin- nenweitje in het Schwarzwald. waar donkerbruine koeien tegen de achter wand van een diepgroen dennebos staan of aan een slordige IJslandse visserenederzetting als een stadje bezoekt direct aan de Oost- of Noord zee gelegen. Die Deense kust lijkt soms op de onze, dan weer op de Italiaanse, op die van Bretagne, van IJsland of van Engeland en toch heeft ze zo veel eigen karakter, persoonlijkheid en harmonie, dat u ze nooit vergeten zult. Zevenduizend kilometer kustlijn moet wel vr?j zün, kan niet met hekken en verbodsbepalingen bedorven worden. Zeker er staan nogal wat zomeroptrek jes, men loopt soms tegen een bord „Privat" aan, een weiland of een riet- oever zijn niet de beste plekken om fy siek contact met het water te zoeken, maar bijna overal krijgt men hier toch het zalige gevoel van vrijheid, ruimte en eenzaamheid. Dat kustland van De nemarken is een gebied om zich te la ten doorwaaien, om naar de stilte te luisteren, om te zwemmen, te ontdek ken, te kijken, om te vergeten wat ver geten kan worden. U zocht een kaart op en wilt toch enkele namen van me horen van plaatsen waar ik de schoonheid vond? Welnu hier zijn ze: de Vejle- en de Horsensfjord niet ver boven de brug over de Kleine Belt. het Hald- meer en de heidebergen bezuiden Vi- borg, weer wat noordelijker dat gran dioze gebied van Skivefjord. Venö Bugt en Limfjord, die tezamen een grillige binnenzee vormen, dan bovenal de streek van de Molsbergen (de hoog ste is 137 meter en toch, welk een hoogte-impressie krijgt u er!) aan de zuidzijde van de meest oostelijk uit stulping van Jutland, waar het land schap om de honderd meter verandert en steeds weer nieuwe surprises biedt, de eilanden-archipel bij Faaborg en Svendborg aan de zuidkant van Funen, het eiland Mön bezuiden Seeland met zijn krijtrotsen en het is beter het hierbij te laten, daar de lijst te lang zou worden en toch nog wanhopig incompleet zou blijven. Comfort HOE is nu het reiscomfort in dit land, waarvan ik de kust (en de meren) zo nadrukkelijk prefereer boven de steden? Mijn antwoord daar op is duidelijk positief. Er zijn een paar min-puntjes: erbarmelijk slechte ansichten zodat de thuisblijvers een verkeerde indruk omtrent uw ervarin gen krijgen; trieste spiegels overal, waardoor u bij gevoeligheid hiervoor soms iets van een minderwaardigheids complex krijgt en tenslotte de heel te leurstellende talenkennis van de De nen. De goede lieden, die wél een mondje of mondvol Engels spraken (met Duits is het nog slechter gesteld) verzekerden keer op keer, dat hun kennis geen uitzondering was en dat polyglotten uitermate talrijk in hun land zijn, maar hun optimisme werd niet door de praktijk gedekt. In hotels van de middenklasse, in winkels, in postkantoren en elders waar een fat soenlijk, doch niet opvallend gefortu neerd reiziger pleegt te komen, trof ik bijna steeds bereidwillige, maar niet- begrijpende gezichten bij simpele En gelse of Duitse klanken. In duurdere hotels en restaurants, bij studenten en over het algemeen in Kopenhagen ligt de situatie natuurlijk wat anders voor het overige echter kunnen de De nen niet in onze schaduw staan. Ansichten, spiegels en miserabele ta lenkennis (met een tikkeltje „boers- Hollands" komt u overigens al een heel eind) wegen in de verste verte niet op tegen de pluspunten, zoals daar zijn: opperbeste wegen, goede en goedkope hotels, maaltijden waar men nog maanden later met culinaire weemoed naar terug verlangt en een zeer demo cratische vriendelijkheid, welke de vreemdeling (of hij nu in artistiek zwerfpakje of in correct tenue rond doolt) de vrede van het zich-op-zijn- gemak-voelen schenkt. Op de Horecaf-aspecten en de Deen se mentaliteit kom ik nader terug, maar inzake de wegen moet me aan het slot van deze tweede reportage toch nog een geestdriftig compliment van het hart' tot in de kleinste ge huchten en tot de meest afgelegen hoeken toe zijn ze superbe met hun en de geslepen tirannie van deze in stelling. de lezer wellicht even onbe kend als zij het mij waren. Doch nogmaals, dit is niet de be langrijkste zijde van dit boek. Die ligt in de ontwikkelingsgang van deze Chochlof, in de duidelijk getekende groei van zijn bewustzijn. Door die groei, door dit zich bewust worden van de waarachtige menselijke waarden is het de man, die op zijn twintigste jaar dacht „Zoals velen van mijn leeftijd genoten, was ik de Sovjetmacht gaan beschouwen als iets onfeilbaars en noodzakelijks voor het volk", mogelijk geweest in 1953 zich tegen zijn op drachtgevers te keren en zijn slacht offer. de leider van de anti-commu nistische emigranten in West-Duits- land. te waarschuwen in plaats van op geraffineerde wijze om zeep te helpen. Even tragisch als onthullend is de reactie van de Amerikaanse contra spionage als Chochlof diens hulp inroept om een poging te doen zijn vrouw en kind in Móskou voor de dood te behoeden. Deze dienst, die toch vol- Recept: Sneetje Hawaii. In een koekepan sneetjes brood goudbruin bakken of in de oven roos teren. Daarna ieder stukje beleggen met een plak ham. Daarop een hele schijf ananas en daaroverheen een plak belegen kaas leggen. In de oven zetten, totdat de kaas uit gaat vloeien en licht gekleurd is. Voor 't opdienen met wat paprikapoeder bestrooien. Recept: Schuimomelet. 4 eieren, 25 g. roomboter. Klop de dooiers goed luchtig; sla komen op de hoogte behoort te zijn van de ontwikkeling en de gebeurte nissen in het land, waartegen hij ge richt is, beschouwt Chochlof als een gek en behandelt hem als een misda diger. Pas wanneer hij overmatig tast bare bewijzen kan geven, gelooft men hem. Hoe ontstellend deze vergissing geweest is, blijkt wel uit het feit, dat de V.S. alles gedaan hebben wat zij konden, zowel officieel als particulier, om de fout te herstellen. Maar Choc li- lofs vrouw en kind zijn het slachtoffer geworden van het gebrek aan voor stellingsvermogen van een groep Ame rikanen. die daar krachtens hun be roep over hadden moeten beschikken en die zich niet hadden mogen plaat sen op het standpunt van hun gemid delde landgenoot: wat ik niet weet. bestaat niet. Typerend is ook weer, dat Chochlof met zijn talrijke lezin gen en artikelen het Amerikaanse volk via het sentiment op zijn hand heeft gekregen. „Recht op eigen geweten" is in vele opzichten een tragisch boek. Dat het tevens een opwekkend boek is, komt dan het wit tot een stevig schuim en meng dit zo luchtig mogelijk door de dooiers. Laat in de koekepan de boter heet (maar niet bruin) worden en leg er het eiex-mengsel in; bak het op een zacht vuur aan de onderkant licht bruin. Dek liefst de pan af met een gebombeerd deksel of met een omge keerd pannetje, zodat door de opge sloten warmte de omelet door en door gaar kan worden. Breng ze op een verwarmde schotel over (naar verkie zing dubbel geslagen) en bestrooi ze dik met gestampte suiker. omdat het ons een nieuwe en in zekere zin geruststellende blik geeft op de dreigende moloch van de Sovjet Unie. Theo Olof. „Daar sta je dan Bert Bakker/Daamen. Den Haag 1958. „Daar sta je dande even openhartige als amusante herinnerin gen van de violist Theo Olof is, een voudig gezegd, een boekje naar mijn hart. Ik ben er echter van overtuigd, dat de talloze concertbezoekers van Nederland (wij houden nu eenmaal heel erg veel van muziek. Het is om zo te zeggen „een levensbehoefte" van ons; hoor die radio's eens aanstaan waar niemand naar luistert) het niet met mij eens zullen zijn, aangezien zij de vermakelijke anecdotes van Olof wel zullen beschouwen als een soort schennis van Z.M. De Muziek. Dat daar natuurlijk geen sprake van is. integendeel zou ik zeggen, als het niet wat parodoxaal klonk, zal men de hele lange avonden meedeinenden niet aan het verstand kunnen brengen. Want het besef, dat hun idool in rok. dat zo onsterfelijk verrukkelijk Mo- zarts Dit en Beethovens Dat kan spe len, ook moppen kan tappen, van eieren houdt en hun hoofden als Edammer kazen wenst te beschouwen, moet fnuikend zijn voor him hoogge stemdheid. CLARA EGOINK. Dit is de heer Frederiksen uit St keborg midden-Jutland) met zijn Wanderer uit 1910. Natuurlijk lo-pen er in Denemarken niet veel zul ke oude karretjes meermaar types achter uit de jaren twintig (vooral Fordjes en Chevrolets) treft men bij duizenden op de wegen. Deze Wanderer haalde nog een snelheid van 75 a 80 km en om dit te bewijzen vloog de heer Frederik- sen voor ons uit over de Jutlandse wegen. Zijn wagentje leek daarbij een wonderlijk reuzen-insect. brede asfaltdek, overzichtelijke boch ten en berijders, die het wat rus- stiger aan doen dan hun collega's in ons overbevolkte landje. Eén ding doen de automobilisten er slechter, namelijk dimmen, maar voor het overige heerst er een vredige, bedachtzame stemming op de Deense wegen, wat mede in de hand wordt gewerkt door een van de wonderlijkste aspecten van dit zo har monieuze en zo weinig sensationele land: het hardnekkig handhaven van vele duizenden Fordjes, Chevrolets en Pontiacs achter uit de twintiger jaren. Kostelijke, goed onderhouden wagen tjes meestal uit de bouwjaren 3928 1929, hoog op de poten, een maximum- Haventje aan Oostzeekust van Jut- land. Men zou hier vermoeden er gens „hoog in het Noorden te z\jn"t snelheid van 75, een verbruik van één op tien en gezellige ruime interieurtjes, die dank zij tijgervelletjes en anti-ma- kassars een oprecht huiselijke sfeer ademen. Dit unieke verschijnsel heeft iets met lagere belasting, billijke aan schafprijs en onverslij tb are vóóroorlog se onderdelen te maken, maar verstan delijk valt ze toch niet te verklaren deze gehechtheid aan de oude karretjes Bovenal moet het een kwestie van sen timent zijn.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 16