VREES VOOR PEKINGS C Na één jaar „Merdeka"(IV en slot)^j VIJFDE COLONNE: DE DERTIEN MILJOEN CHINEZEN IN Z.0.-AZIE PAPERWHITES VOOR DE KAMER ZATERDAG 4 OKTOBERWEKELIJKS BIJVOEGSELPAGINA 2 Maar ook niet-communisten voelen attractie van Nieuw China's rol als een wereldmacht! duidelijk pro-Pekings karakter. Nu kan men de verkiezingsdatum opschuiven, maar niet ten eeuwige dage, en te vrezen valt, dat de P.A.P. wederom een overwinning zal behalen. Niet omdat zij werkelijk een grote meerderheid heeft, maar omdat al haar goed-ge organiseerde aanhangers inderdaad stemmen, terwijl de gematigde en meer welgestelde Chinezen zich hij verkie zingen veelal op de vlakte houden. Het is pessimistisch >te voorspellen, dat Singapore 'binnen afzienbare tijd geheel in Mao's vaarwater zal verzei len. Wanneer zij aan de regering zijn, zullen ook de leiders van de P.AP. wél beseffen dat men in Singapore, met zijn handel, transito en bankwezen, de meest kapitalistische stad ter wereld, van het Marxisme niet eten kan. Maar Malaya's premier, Toeng'koe Abdoel Rahman ziet Singapore's toekomst vol doende somber in om de op geogra fische en economische gronden logische aansluiting van Singapore bij Malaya, ferm van de hand te wijzen Dat zou de Chinezen namelijk numeriek en economisch in een onaantastbare po sitie brengen iets waarvoor hij Ma laya graag wil vrijwaren. Dreigende onlusten Men kan Singapore geen vrolijke toekomst voorspellen, wel één vol drei gende onlusten. Er zijn ten eerste de goed georganiseerde heethoofden van de P.A.P. Dan de geheime genoot schappen, vroeger organisaties ven onderling hulpbetoon en verzetsgroe pen tegen de Manchu -dynastie in China, nu gedegenereerd tot misdadige bendes, die niet alleen prostitutie en gokikerij in handen (hebben, maar ook bereid zijn tegen 'betaling voor poli tieke doeleinden hun messen, fietsket- tingen en zwavelauurbommeri te voor schijn te halen. Er zijn de commu nistische geïnfiltreerde vakbonden en studenten- en scholierenverenigingen. En tenslotte: „Er wordt" zei mij een Britse specialist, „in Zuidoost-Azië te veel verschil gemaakt tussen commu nistische en nationalistische Chinezen en Chinese Chinezen. De eersten vor men een minuscule meerderheid. De jeugd vooral De tweeden, en dat geldt vooral voor de jeugd hoeven helemaal geen com munist te zijn om de enorme aantrek kingskracht te voelen van het Nieuwe China, die geduldige, vernederde kolos die zich nu opricht en een wereld macht aan het worden is, In de loya liteit van die Chinezen iii het buiten land is niet het communisme, maar een hardnekkig nationalisme de deter minerende factor. Wanneer het com- Gezicht op Singapore (Foto reis redacteur) munisme de snelste en efficienste weg is om China groot te maken, welnu dan is het hen goed. Misschien geldt dat in China zélf ook." Inderdaad, misschien doet diezelfde kracht zich ook in Rusland sterker gel den dan algemeen wordt aangenomen. Wanneer dat zo is, wanneer China inderdaad in de jas van grootmacht zal zijn gegroeid, wanneer dit agrarische land de onvermijdelijk schijnende samenwerking met zijn natuurlijk com plement, het geëvolueerde, geïndustria liseerde, overbevolkte Japan en daar mee een overheersende positie in het Verre Oosten, tot stand zal hebben ge bracht dan openen zich nieuwe mo gelijkheden in het wereldbestel. Een belangen botsing tussen het Russisch en het Chinese imperialisme? De breuk tussen Moskou en Peking, waarop al zo vaak en zo lang gepeculeerd is? Best mogelijk Maar evenzeer mogelijk is het, dat dan niet China maar integen deel de Sovjet-Unie zal proberen met het Westen tot een akkoord te komen om zijn gevestigde belangen tegen de enorme krachten van een arm, maar ontwakend Azië te beschermen. Vrywel elke huisvrouw kent de heerlijk geurende, witte, kleine trosnarcisjes, die meer algemeen bekend zijn als paper- whites. Die worden niet in onze Bollenstreek gekweekt, doch in het zuiden van Frankrijk en daarna voert men ze hier in. Ze kunnen dus uiteraard niet zo goedkoop zyn, doch door hun heerlijke geur dragen ze toch wel iets mee uit het zonnige zuiden. Die paperwhites zijn zo ge makkelijk in bloei te kweken, dat u er toch eens wat bollen van bestellen moet. Doe dat by een solide firma. Het is erg be langrijk, dat met gezond mate riaal wordt begonnen. U heeft er geen grond voor nodig: ze laten zich het best in grind en water verzorgen en gebruik er een gewone aarden schaal of een platte bloempot voor. Onder op de bodem komt dan wat grind: liefst fijn grind en goed gewassen. Op dat laagje grind worden de bollen dicht op elkaar gepoot, zodat ze steun van el kaar ondervinden. Vervolgens heeft u niets anders te doen dan de kom of de pot aan te vullen met water en grind en kan deze in tegenstelling tot alle andere bloembollen direct in het volle licht gezet worden. Voorlopig moeten de bollen echter niet veel kunstmatige warmte heb ben; een zeer matig verwarmde kamer is voor hen al rneer dan voldoende. Als de temperatuur straks buiten zakt en het gaat vriezen, mag men wel iets meer warmte geven. De bollen, die volgende week worden gepoot, zullen al voor Kerstmis kunnen bloeien, doch u kunt ook vol gende maand nog bollen opzet ten. Die bloeien dan later om streeks Nieuwjaar, doch dan heeft men een aardige spreiding in de bloei. U moet het grind wel goed in het oog houden; dit moet vochtig blijven en dat is vooral van veel belang als de bollen eenmaal wortels gevormd hebben. Paperwhites kan men na de bloei als waardeloos be schouwen; voor het vervroegen zijn ze niet meer te gebruiken, doch ook voor tuinbeplanting deugen ze niet; ze zijn een war mer klimaat gewend. Gewone trompet- en trosnar- cissen kan men binnenshuis ook heel goed in bloei kweken, doch die moeten bij u thuis eerst een donkere kastbehandeling onder gaan. Zodra de bollen in de voor hen bestemde schalen met grond zijn opgepot, zullen ze naar de donkere kast moeten en daar yven staan totdat de neuzen i_en lengte van ongeveer zeven tot tien centimeter bereikt heb ben. G. KROMDIJK. HMi:' Geen vrolijke toekomst voor Singapore (Van onze reisredacteur) Koeala Loempoer. In het schemerdonker van de tempel, waar de scherpe geur van smeu lende „joss-sticks" hing, lag de oude Chinese vrouw, met glad zwart haar boven een smal geel gezicht op de knieën voor het beeld van de zachtjes glim lachende Kwam Yin, de godin van de genade. De vrouw hield een sigaret in de mondhoek ge klemd, rammelde met de ene hand een bus met gebedsstokjes en .gooide met de andere geïrriteerd twee platte, houten dobbelstenen keer op keer naar de voeten van het beeld. De mohammedaanse Maleier, die mij tot gids diende, zei laatdunkend: „Als de dobbel stenen drie keer achter elkaar gelijk vallen, mag ze een wens doen. En nu is ze kwaad dat het niet lukt". Hij voegde er geshockeerd aan toe: „Die Chinezen gaan met hun goden om alsof het hun kennissen zijn. Als ze in het gebruik niet be vallen, nemen ze andere. Ze zoe ken net zo lang tot ze de machtig ste of de voordeligste hebben ge vonden". Buiten, in de genadeloze tropen zon trok hij de vergelijking nog een eindweegs door en zei: Jn de politiek doen ze trouwens het zelfde. Als ze van Tsjang Kai- tsjek niet meer voldoende voordeel of bescherming kunnen krijgen, welnu, dan wenden ze zich tot Mao Tse-toeng". Hij zweeg een tijdje somber en slaakte toen de verzuchting, die men vandaag de dag over geheel Zuidoost-Azië kan horen: ,,En er zijn zovéél Chinezen Inderdaad, er zyn zoveel Chinezen! Er zijn er nu misschien al 600 miljoen In China zelf. En er zijn er dertien miljoen In de landen van Zuidoost- Azië, twee en een half miljoen In In donesië, drie en een half miljoen in Malaya en Singapore, 4 miljoen in Thailand, er zijn er ln Birma en in de Philippijnen. En vele Zuidoost-Azia ten, die hun pas verworven onafhan kelijkheid van het Westen weieens graag met een leven lang vakantie zouden willen vieren, zien in die Chinese aanwezigheid een huive ringwekkend schrikbeeld van een nieuwe overheersing, nu uit het Oos ten. Zij zien in de Chinese gemeen schappen, voortgekomen uit koelie- transporten, door onweerstaanbare Ijver en onmiskenbare bekwaamheid uitgegroeid tot machtige economische kongsi's, door onverbrekelijke banden van voor-ouder-verering en nationa lisme met het moederland verbonden, de vijfde colonnes van de rood-Chinese kolos, die onstuitbaar op mars is ge komen. Gevaar gekeerd Malaya heeft een bittere oorlog ge voerd en in eerste instantie gewon nen van de rood-Chinese terroris ten. Is daarmee het gevaar van Pe king's expansie gekeerd? Geenszins, want China's nieuwe leiders hebben op het Malayaanse schiereiland nog an dere pijlen op hun boog, de eerste daarvan is gericht op een sleutelposi tie: de eilandvesting Singapore! Het mag zijn, dat in Malaya de Ma- leiers nog een precaire numerieke voorsprong hebben op de Chinezen (3 miljoen tegen 2,3 miljoen) en dat door het wijs beleid van premier Toeng'koe Abdoel Rahman en de Chinese leider sir Cheng Look-tan een mate van sa menwerking tussen Maleiers en niet- communistische Chinezen begint te groeien, in Singapore liggen de zaken anders. Want in deze Britse kroonko lonie, die op de drempel van de onaf hankel'ijikheid binnen het Britse Ge menebest staat, wonen anderhalf mil- Chinese tempel in Malacca (Foto reisredacteur) joen mensen en daarvan zyn 85 pro cent Chinezen. Op de drempel der onafhankelijk heid, niet zonder tegenzin, heeft de lonie, die op de drempel van de onaf- tutie aangeboden, waarin slechts Bui tenlandse Zaken en Defensie aan Groot-Brittannie voorbehetuden blij ven. Er zitten nog een paar Britse noodremmen in die grondwet. Enge land blijft de militaire en marine- bases in Singapore bezetten. Het mag de grondwet tijdelijk intrekken, het geen men politiek gesproken slechts één keer, en dan nog in hiet uiterste noodgeval, mag doen. En tenslotte is er voor de binnen landse veiligheid, die nominaal de zorg van de Singapor'e'se regering zal zyn, een interne veiligheidsraad gedacht, die uit drie vertegenwoordigers van Groot-Brittannië en Singapore elk en één van de Federatie Malava zal be staan. Een geniaal Brits gokje is dat, want de Malayaan, in de afzienbare toekomst een vertegenwoordiger van de pro-Westelijke Toengkoe Abdoel Rahman, zat op de wip en niemand kan hem van reactionair-kolonlale neigin gen beschuldigen! Algemene verkiezingen Toch vlot het nog niet met de inwer kingstelling van deze constitutie, want eerst moeten er algemene verkiezingen worden gehouden. Naar de huidige eer ste minister van Singapore, Lim Yew- hook, voor enige maanden verklaarde, voelt men weinig voor het houden van algemene verkiezingen zolang de kans bestaat, dat subversieve elementen die verkiezingen zouden winnen. Het lijdt weinig twijfel, dat men daarmee de P.AP., de linkse populaire actie party, van Lee Kuan-yew op het oog heeft, die by de gemeenteraadsverkiezingen een grote overwinning 'behaalde op de gematigde coalitie, die nu nog aan de regering is. De P.AP., die misschien niet communistisch is. maar zeker een communistische vleugel heeft, voert in het stadsbestuur een ruïneus, heet hoofdig en dictatoriaal 'beleid met ex treem linkse tendensen en vaak een De Cfctoeee elaffer levert d» «veem de heerlijkheden ran een hemehe keuken troto

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 14