Economisch herstel eist kapitaal Afbetalingscolporteurs moeten nu een vergunning hebben van B. en W. Behoefte aan exportkredieten Financier zal een ministeriële toestemming moeten aanvragen Sterk uiteenlopende opvattingen van fatsoen Nederland-Indonesië •7ste jaargang Zaterdag 4 oktober 1958 Derde blad no. 29560 Het gevaar der Amerikaanse vestigingen (Van onze financiële medewerker) Hoewel de sporen van de economische recessie nog lang niet overal zijn uit gewist, is men het er toch meer en meer over eens dat althans in de V.S. in de conjunctuurontwikkeling een keer ten goede is gekomen. Als gevolg hiervan en ook omdat velen verwachten dat een nieuwe economische opleving met een verdere waardevermindering van de dollar zal gepaard gaan, zijn er ook deze week op de Newyorkse aandelenmarkt nieuwe hoogterecords bereikt. De jongste verhoging van het dekkingspercentage van 50 tot 75 heeft niet het minste effect gehad, hetgeen overigens als een aanwijzing kan worden beschouwd dat de aankopen op de Newyorkse aandelenmarkt voor het merendeel op de belegging van kapitaal en niet op speculatieve affaires betrekking hebben. Vandaar dat men ook van een verhoging van het dekkingspercentage tot 100 waarvan reeds sprake is, geen nadelige gevolgen voor de Amerikaanse markt verwacht. Dat men overigens bij de voortgaande hausse aan hoge bomen en aan wind begint te denken, is alleszins verklaarbaar en de belangstelling voor Amerikaanse aandelen op de Amsterdamse beurs is dan ook betrekkelijk gering. Ook het feit dat de vrees voor een depreciatie van de gulden tegenover de dollar bij de meeste beleggers verdwenen is, heeft uiteraard de vraag naar dollarwaarden in ons land doen verminderen. viteit aan de dag legt. De Amerikanen zijn bevreesd voor een verdringing van de Amerikaanse produktie op de Zuid- amerikaanse markten door de Europese produkten en zij hebben bovendien ont dekt dat de vestiging van Amerikaanse bedrijven binnen de Euromarkt, waar immers allengs de douanetarieven zul len worden opgeheven, voor hen aan trekkelijk is, omdat zich binnen die Euromarkt een aantal van 160 miljoen consumenten bevindt. Ook in ons land is het aantal Ameri kaanse vestigingen de laatste tijd sterk toegenomen. Sinds 1947 werd reeds voor meer dan 200 miljoen Amerikaans kapitaal in Nederland geinvesteerd, ver deeld over 75 ondernemingen, terwijl voorts nog in 20 ondernemingen werd deelgenomen. Dr. Kohnstamm heeft als voorsprong van die Amerikaanse vesti gingen o.m. de beschikking over een ge- perfectionneerd research-apparaat ge signaleerd, waardoor een geringe belas ting van de researchkosten voor die vestigingen wordt verkregen. Ook het feit dat men in het buitenland over grotere produktie-eenheden beschikt dan ten onzent, betekent de mogelijk heid van lagere produktiekosten en het een zowel als het ander zal de Neder landse bedrijven tot waakzaamheid, ac tiviteit, samenwerking en zo nodig con centratie, in het algemeen tot een bun deling van krachten moeten nopen. Dat, ondanks de risico's, welke er noodwendig aan verbonden zjjn, ook de mogelijkheden van het exportkrediet worden vergroot, zal tot de versterking van onze positie op de wereldmarkten kunnen bijdragen. OUD-GENERAAL-MAJOOR VAN HOOGENHUYZE OVERLEDEN (Van onze Haagse redactie) De 86-jarige heer W. G. van Hoogen- huyze is gisterochtend in het ziekenhuis Westeinde te Den Haag overleden ten gevolge van verwondingen, welke hij op liep bij een verkeersongeval op 26 sep tember. toen hij bij het oversteken aan gereden werd door een auto. De heer Van Hoogenhuyze was ge pensioneerd generaal-majoor, voorma lig commandant van het Regiment Ja gers en adjudant in buitengewone dienst van H.M. de Koningin. DENEMARKEN VERZOEKT ARRESTATIE EMANUEL PIMENTEL. De Deense politie zal de Nederlandse politie om arrestatie van de Nederlander Emanuel Pimentel verzoeken, die in Kopenhagen wordt beschouwd als de voornaamste figuur in een schilderijen- vervalsingsaffaire in Denemarken. Pi mentel bood welgestelden een schilde rijenverzameling te koop aan, die later nagenoeg waardeloos bleek. Een van de slachtoffers, die voor een aantal schilderijen ongeveer anderhalve ton neertelde, terwijl ze hoogstens f 5000 waard waren, pleegde zelfmoord. Toen de grond hem te heet onder de voeten werd, vluchtte Pimentel. Niemve ivet afbetalingsstelsel Dit neemt echter niet weg dat de Newyorkse beurs als graadmeter voor de Amerikaanse conjunctuur op de beurzen van Europa grote invloed blijft uitoefe nen en dat ook op de Amsterdamse aandelenmarkt doorgaans een vaste stemming blijft bestaan, ook al zijn de omzetten minder groot dan enige we ken geleden. Hierbij zit ongetwijfeld ook de over weging voor dat, als het ook in ons land tot een economisch herstel komt en als gevolg daarvan de rentestand een stij gende richting mocht inslaan, de aan delenmarkt tegen zulk een stijging van de rentestand beter bestand zal zijn dan de obligatiemarkt. In elk geval is de stijging- van de obligatiekoersen tot staan gekomen, waartoe als bekend het voornemen van de regering om f. 800 miljoen van het begrotingstekort door het plaatsen van leningen te dekken, heeft bijgedragen. Het bedrijfsleven heeft uiteraard van dat voornemen ook kennis genomen en zoals wij de vorige week konden ver melden, hebben enkele ondernemingen reeds een beroep op de kapitaalmarkt gedaan, zij het slechts tot nog beschei den bedragen. Deze week is echter een emissie van f. 40 miljoen 5% obligaties aangekondigd, n.l. door de Export-Fi nanciering Maatschappij, welke obliga ties tegen een koers van 99% worden aangeboden. Ook deze koers duidt erop dat men in financiële kringen de kapi taalmarkt thans ietwat anders beoor deelt dan enige tijd geleden. Want de vorige lening, welke ook f. 40 miljoen groot is en dezelfde rentevoet heeft, werd in juli jJ. uitgegeven a 100 Ze noteert slechts een paar fracties boven de emissiekoers en men heeft het blijk baar niet aangedurfd de nieuwe obliga ties, welke overigens aan de oude gelijk, zijn, tegen eenzelfde koers uit te geven. Het feit dat de Export-Financiering- Mij alweer met een nieuwe uitgifte komt en na de plaatsing dit jaar reeds vier maal en tot een bedrag van f. 130 mil joen op de kapitaalmarkt een beroep heeft gedaan, betekent niet alleen con solidering van tot dusver opgenomen kortlopende leningen, maar ook dat de instelling binnenkort weer een begin gaat maken met het in behandeling ne men van nieuwe kredietaanvragen. Het is bekend dat de noodzakelijke uitbreiding van de Nederlandse export de laatste tijd voortdurend stuit op de vraag naar lange en middellange beta lingstermijnen, een faciliteit ten opzich te waarvan de buitenlandse concurren tie niet minder scherp is dan met be trekking tot de prijzen, welke voor ons land nog altijd vrij gunstig liggen. Reeds een jaar geleden heeft met name de Nederlandse metaalindustrie op dit punt de alarmklok geluid en sindsdien is van verschillende zijden betoogd dat de vergroting van de N«gerlandse ex port voor geen gering degj van de be reidheid tot het verstrekken van ex portkredieten afhankelijk is. In vroegere tijden was het verband tussen leningen en goederenleveranties minder duidelijk, omdat die leningen veelal door de regeringen van de be trokken landen werden gesloten. Maar indirect dienden die leningen om de importen uit andere landen mogelijk te maken en dat men in sommige kringen voor de thans gevraagde kredieten wat huiverig is, kan niet bevreemden om dat de ervaringen met vroegere lenin gen aan het buitenland nu niet bepaald onverdeeld gunstig zijn geweest. Het zijn in deze tijd vooral de Zuid- amerikaanse landen, welke door West- Duitsland en Japan met exportkredie ten worden geholpen en waar ook voor ons land nieuwe exportmogelijkheden bestaan als voor de financiering rege lingen kunnen worden getroffen. De Nederlandse export heeft tot dusver voornamelijk betrekking op de landen in Europa, welke in 1957 voor meer dan 70% van onze totale export hebben op genomen. Centraal en Zuid-Amerika hadden daarin in dat jaar voor minder dan 6% een aandeel en daar deze lan den aan het begin staan van een in dustriële ontwikkeling, liggen vooral daar de kansen voor een uitbreiding van de Nederlandse export. Het gaat hier om vrij grote bedragen, omdat de industrialisatie van de Zuid- amerikaanse landen de aanschaffing van produktiemiddelen (kapitaal-goede ren) noodzakelijk maakt. De Neder landse industrie heeft zich vooral na de oorlog op de vervaardiging van derge lijke kapitaalgoederen toegelegd en kan in dat opzicht - men denke slechts aan de scheepsbouw - veelal wel met het buitenland concurreren. Het wordt daar om van groot belang geacht dat ook in ons land de yoorwaarden van een gro tere export van kapitaalgoederen wor den geschapen, nu door de industriële ontwikkeling van genoemde landen de importen van minder duurzame produk ten vermoedelijk zal worden beperkt, daar deze langzamerhand immers in het eigen land kunnen worden voortge bracht. Hoe dit zü, een verdere ontplooiing van de export is voor ons land een le vensvoorwaarde en dat men in de krin gen van het bedrijfsleven hierop niet klem steeds weer de aandacht vestigt, is alleszins begrijpelijk. Temeer, omdat het Nederlandse bedrijfsleven, naarmate de Europese Economische Gemeenschap (EEG) zich ontwikkelt, voor nieuwe problemen en naar algemeen wordt aangenomen, verscherpte concurrentie op de wereldmarkten zal komen te staan. ■pVSJsKsasirsns1 00,1^™0,^,^. gevaar van de Amerikaanse vestigingen hibergen haar 109e verjaardag ge We zien Chrissemeuje hier mei in ons land gewezen, ten opzichte waar- ^jercf. Ter gelegenheid van deze i pastoor B. W. A. Keater na de van men aan de overkant van de Oce-1 tjjJ aan sinds de laatste t#d een grote aoti- heuglijk* dag werd tn haat huisje phohUghetd. Mr. Schiirmann in de V.N. Men trekke uit feiten eigen conclusies In de Algemene Vergadering van de V.N., heeft de Nederlandse permanente vertegenwoordiger, mr. C. W. A. Schiirmann, geantwoord op de opmerkingen, die zijn Indonesische ambtgenoot dr. Sastroamidjojo over de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland heeft gemaakt. Mr. Schiirmann concludeerde, dat het naar het oordeel van de Indonesische vertegenwoordiger bij de V.N. kennelijk volkomen in de haak is als de Indone sische regering van een in Indonesië wonende Nederlander zijn huis, zijn meu bilair, zijn kantoor, zijn boeken, zijn voorraden en alles wat met zijn zaken verband houdt, afneemt, doch dat als die Nederlander, na van alles wat hij bezat en van alle middelen van bestaan te zijn beroofd, het land dat hem op die manier heeft behandeld, verlaat, dit te laken is. Mr. Schiirmann wees er vervolgens op, dat het niet de feiten zijn, waarover ver schil van mening bestaat. Waar wij het niet over eens zijn, is de waardering van die feiten, aldus mr. Schiirmann. Door Nederland werden zij „onrechtmatige daden" genoemd; de vertegenwoordiger van Indonesië zeide dat zij „ten doel hadden om de betrekkingen tussen Indo nesië en Nederland op een nieuwe basis van gelijkheid en rechtvaardigheid te plaatsen". „Als de genomen maatregelen uit drukkingen van gelijkheid en recht vaardigheid zijn, dan is dat wel een geheel nieuw soort gelijkheid en recht vaardigheid". Mr. Schiirmann vervolgde; „De heer Sastroadmidjojo maakt bezwaar tegen Verplichte betaling (Van onze parlementaire redacteur) Bij de Tweede Kamer is een nieuwe wet op het afbetalings stelsel ingediend. Ook alle nieuwe vormen van huurkoop, ter ontdui king van de oude wet, vallen onder de nieuwe wet. De bedoeling is, ter bescherming van de koper ook tegen zichzelf misbruiken zoveel mogelijk tegen te gaan, maar tevens een gezonde ontwik keling van het afbetalingsstelsel te bevorderen omdat de economische betekenis van belang is. Het wets ontwerp heeft alleen betrekking op consumptieve goederen, die dus in de huishoudelijke sfeer worden ge bruikt en niet voor zakelijk gebruik dienen. Een auto en een scooter zullen er niet onder vallen. Om als afbetalingsleverancier werkzaam te kunnen zijnmoet men zich laten inschrijven bij de Kamer van Koophandel. Een afbetalings colporteur (die er de oorzaak van kan zijn dat een huisvrouw te zware verplichtingen op zich neemt), moet een vergunning hebben van B. en W. De vergunning wordt, telkens voor een jaar verleend aan de onderne mer bij icie de colporteur in dienst is. Een afbetalingsfinancier heeft een vergunning nodig van de minis ter van Economische Zaken. De ver gunning wordt geweigerd wanneer gevreesd moet worden voor onvol doende deskundig beheer of mis bruiken, of wanneer onvoldoende eigen middelen beschikbaar zijn. Ge dacht wordt aan ten minste f. 50 000 De vergunning kan op soortgelijke gronden worden ingetrokken, waar bij vooraf een waarschuwing moet worden gegeven. Bij het afsluiten van een afbetalings transactie dient de leverancier de af nemer een inliohtingenformulier te doen invullen en ondertekenen waarin een aantal persoonlijke en financiële gege vens die voor de beoordeling van de af- betalingstransactie van belang zijn wor den verstrekt Verplicht is de betaling van een be drag-ineens (kassa-storting)waarvan het percentage nader zal worden vast gesteld. Om de koper in staat te stellen zich een beeld te vormen van de omvang van zijn verplichtingen, zullen voorschrif ten worden uitgevaardigd waardoor aan de betalingsleverancier én de afbeta lingsfinancier de verplichting wordt op gelegd in een akte of schriftelijke be vestiging (bijvoorbeeld de koopbon) van de afbetalingstransactie onder meer de contantprijs, de kredietopslagen, de kas sastorting en het plan van betaling te vermelden. In het geheel van deze maatregelen past ook een verplichting van de ver koper tot prijsaanduiding Hij zal door het gebruik van kleine en grote cijfers niet de indruk mogen wekken, dat een artikel over een aantal maanden gere kend bijna niets kost. Produktieve goederen Ter afremming van de bedrijvigheid in een tijd van economische overspanning, zullen voorschriften betreffende de kassastorting en heit afbetalingsplan ook kunnen worden gegeven voor pro duktieve goederen, die in de uitoefening van een bedrijf of in de zelfstandige uitoefening van een beroep plegen te worden gebruikt. Ook diensten op afbe taling kunnen onder de werking van de wet worden gebracht. Op dit gebied be gint het afbetalingsstelsel zich ook te ontwikkelen en de regering wil een on gewenste ontplooiing tegengaan. De nieuwe wet zal het mogelijk maken het sluiten van afbetalingstransacties met betrekking tot bepaalde goederen of diensten te verbieden Het wetsontwerp regelt voorts de in stelling van een commissie van advies, waarin het bedrijfsleven zal zyn ver tegenwoordigd, maar waarin ook de so- I ciale en economische belangen tot hun recht moeten komen I By de opstelling van het nieuwe wets ontwerp is er naar gestreefd de bepalin gen zoveel mogeiyk te doen aansluiten bij de reeds bestaande gebruiken die in betrouwbare afbetalingsbedrüven reeds gelden. Het goed koopmansgebruik wordt daarbij als uitgangspunt genomen. Agentschappen Nationale Handelsbank moeten open blijven Luitenant-kolonel Soehardi, hoofd van de „Centrale commissie van toe zicht op de Nederlandse banken" in Djakarta, heeft bekendgemaakt, dat alle agentschappen in Indonesië van de Nationale Handelsbank hun nor male werkzaamheden moeten blijven voortzetten. Deze bekendmaking werd gedaan naar aanleiding van het besluit van de direc- I tie van de Nationale Handelsbank om alle kantoren, met uitzondering van dat in Djakarta, in de loop van de volgende maand te sluiten. Twee dagen nadat dit besluit in Djakarta was gepubliceerd, werd de directeur in Djakarta, de heer G. Sohütte gelijk gemeld aange houden. Tijdens de anti-Nederlandse cam pagne werden de Nederlandse bankbe drijven in Indonesië niet door de rege ring overgenomen, doch onder een „commissie van toezicht" gesiteld. De leiding van de Nationale Handels bank in Djakarta onthield zich van de verklaring, dat „in het afgelopen jaar byna 40.000 Nederlandse onderdanen verplicht werden huis en haard in Indo nesië te verlaten". Er werd slechts, zo zeide hij, aan 9.000 werklozen aange zegd uit Indonesië te vertrekken: de overigen gingen uit vrije wil en het was zeer ondeugend van hen om te ver trekken, omdat dat de „economische, technische- en administratieve diensten van Indonesië verstoorde en verlamde". „Ik ben bang, dat onze opvattingen van rechtvaardigheid en fatsoen in hoge mate uiteenlopen, en dit zo zijn de, zal ik dit debat niet voortzetten. Waar de feiten zijn toegegeven, kan elk lid van de V.N., wat betreft hun betekenis, zyn eigen conclusies trek ken". De heer Sastroamidjojo heeft ver klaard, aldus mr. Schiirmann tenslotte, dat „de kern van het probleem is het nog steeds voortdurende geschil over Westelijk Nieuw-Guinea". De door Indonesië genomen maatrege len, welke de Nederlandse delegatie on der uw aandacht heeft gebracht, zouden volgens de Indonesische premier, Djoen- da, echter in elk geval zijn genomen. „Indien de lezing van premier Djoen- da juist is", aldus mr. Schiirmann, „dan is het vraagstuk Ned. Nieuw-Guinea in dit verband niet terzake doende. Als, aan de andere kant, de verklaring van mijn Indonesische collega juist is, dan heeft Indonesië deze daden begaan met het vooropgezette voornemen om Nederland te dwingen toe te stemmen in de over dracht van gebied in een geschil, dat Indonesië geweigerd heeft te onderwer pen aan de rechtspraak van het Inter nationale Hof van Justitie en waarin de Algemene Vergadering herhaaldelijk de Indonesische argumenten en voorstellen heeft verworpen". „Het komt mij voor, dat de Indo nesische afgevaardigde zijn zaak geen goed heeft gedaan door een dergelijke uitdaging van de V.N., ter rechtvaar diging van het gedrag van zijn land" zo besloot mr. Schiirmann. Verklaring van minister Luns De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft op een persconferentie in Washington een verklaring uitgegeven naar aanlei ding van zijn besprekingen met minister Dulles. In de korte verklaring, waarmee minister Dulles zijn instemming heeft betuigd, zegt mr. Luns, dat de V.S. ge trouw de beginselen zullen steunen waar op de orde en vrede in de wereld rusten". Een van deze beginselen is, dat geen wapengeweld mag worden gebruikt voor gebiedsuitbreiding. Minister Luns zei, dat dit beginsel even belangrijk is voor Ned. Nieuw-Guinea als voor de nationa listische eilandjes Quemoy en Matsoe. Wij hebben voorts gesproken over de Indonesische kwestie en de verschil lende aspecten ervan, die de Neder landers hoofdpijn bezorgen, aldus mr. Luns. De V.S. hebben naar hij zei, hun afkeuring van december over het in- beslagnemen van Nederlandse eigen dommen door Indonesië herhaald. Zaak Elisabeth Boll Hartstochtelijk pleidooi van prof. I. Kisch Het internationale Gerechtshof te Den Haag heeft gisteren de behandeling voortgezet van de zaak Elisabeth Eoll, het 13-jarige dochtertje van de Nederlandse kapitein ter koopvaardij Johannes Boll en een inmiddels over leden Zweedse moeder. In een pleidooi, dat gekenmerkt werd door een hartstochteiyke bewogen heid, die men zelden voor het Inter nationale Gerechtshof hoort, heeft de Nederlandse pleitbezorger, prof. I. Kisch van de Amsterdamse Universiteit, verklaard dat zqn tegen- pleiter, de Belgische professor Rolin. heeft gepoogd het denkbeeld ingang te doen vinden dat Johannes Boll schuldig is aan een misdryf, niette genstaande hij door Zweedse gerech telqke instanties onschuldig werd be vonden. Johannes Boll was ervan beschuldigd zich oneerbaar tegenover zijn toen acht jarige dochter te hebben gedragen; deze beschuldiging bleek volkomen onhoud baar. Prof. Kisch besloot: Johannes Boll is een man met een vlekkeloos karakter. De gehele zaak is ontstaan door een uitgebrachte valse beschuldiging. „Ik weet niet. leden van het Hof, hoe uw oordeel zal juiden. Mogelijk zal het tegen ons gericht zijn. Doch zelfs in dat geval ze1 her mij een niet geringe vol doening hebben geschonken de kwade geest, die de achtergrond vormt van commentaar op de bekendmaking van deze zaak, te hebben aangewezen", al- overste Soehardi. I du* prol Kisch, Ons. W0E MOETEN WJ schilderijen ZIEN Mumantsfctscli Ver bond hi Lelde*» teqon winterseizoen \V I ♦«.OosterWwartter* ViadmeneewfciMia avondera ««ooi i ..-l» 11 LeidsK+O geeft cur sus bloemschikken voor beqmnens de Ouden «anOaqew Sociëteiten qaav» weer open O- de mm] es ver „Irene" iwNoordwijkerfoout hield modeshow.... Soctotoerkaier mocht er soms In baden iemand alweer wakker zip..Sterkte J

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11