PARAMOUNT ROKEN! ÉÉN GULDEN! Leids Zoölogisch laboratorium werd officieel in gebruik genomen NU KUNT U VOOR HETZELFDE GELD de meest gewaardeerde Amerikaanse sigaret nu in Nederland President curator ontvouwt een omvangrijk bouwprogramma C. Brilman, oud-directeur Leidse Ambachtsschool heden overleden B7»te Jaargang Donderdag 2 oktober 1958 Tweede blad no. 29559 WNewcan AMERICA,, Advertentie Bij dc officiële in gebruik neming van het nieuwe toren-laboratorium aan de Kaiserstraat als onderdeel van het Zoölogisch Laboratorium van de Leidse Universiteit is gistermiddag in velerlei vorm getuigenis afgelegd van dankbaarheid voor wat tot stand kwam, van waardering voor het werk wat daarvoor nodig was, en van vertrouwen in de vruchten van deze voortreffelijke outillage van een belangrijke wetenschap. Het belang van de aanwinst voor de Universiteit werd duidelijk geïllustreerd door het feit, dat de president-curator bij deze gelegen heid niet alleen sprak over het belang van de aanwinst zelve, doch daarbij in ruimer verband de belangrijkste werken betrok, die in de naoorlogse jaren zijn verwezenlijkt, thans in uitvoering zijn, waarvan de uitvoering wordt voorbereid en waarvoor de plannen of samen vatting der verlangens min of meer vaste vorm beginnen te krijgen. Nog nimmer is in het openbaar op een zo directe wijze gewezen op het vele wat voor de Leidse Universiteit reeds tot stand kwam en daarnaast op het zeer, zeer vele wat nog op verwezenlijking wacht. Dank voor samenwerking Prof dr. C. J. van der Klaauw be groette in zijn welkomstwoord de velen, die zioh in de collegezaal van het oude laboratorium hadden verzameld onder wie zioh o.m. bevonden de rector mag nificus prof. dr. H. J. Lam, de secretaris van de senaat prof. dr. J. E. Jonkers, de (president curator dr J. E. baron de Vos van Steen wijk, dé curatoren burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot en dr. F. Kleyn, de secretaris van curatoren mr. N. F. Hofstee wethouder en oud- adjunctsecretaris van curatoren mr. J. Drijber, de architecten de heren Van Oerle en Schrama, de directeur gene raal van de Rijksgebouwendienst ir. An- genent leden van de senaat, een ver tegenwoordiger van de minister van O. K. en W., leden van de wetenschap pelijke staf en vertegenwoordigers van studentenorganisaties. Ir. Angenent, die namens de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid het gebouw aan de president curator overdroeg, gaf blijken van dankbaarheid voor de buitengewoon goede samenwer king tussen ontwerpers uitvoerders en opdrachtgevers van het nieuwe laborato rium. Hij hoopte, dat het gebouw tot nut en roem van Universiteit en weten schap zou mogen 6trekken. Hulde voor mr. Drijber De president curator dr. J E. baron de Vos van Steenwijk retourneerde deze dank zijnerzijds, en memoreerde in het kort de vele zorgen welke het curato rium nu eenmaal aan projecten als dit dient ite besteden voor zij in het stadium van uitvoering zijn. In het bijzonder herinnerde hij daarbij aan de activiteiten van de waarnemend secretaris van het curatorium mr. J. Drijber, die deze opening niet meer in die functie doch als wethouder van Lei den bijwoonde. De heer Drijber heeft tij dens zijn functie bij curatoren zeer veel bemoeienis gehad met alles wat de be huizing van de Leidse wetenschap be treft, in het bijzonder de nieuwbouw en verbouwingsprojecten. Baron de Vos van Steenwijk achtte het gepast, mr. Drijber bij deze gelegenheid, nu een van de ge bouwen die mede door zjjn arbeid kon den verrijzen in gebruik werd genomen, als afscheid hem in een Universitaire bijeenkomst hulde te brengen voor zijn gebleken bekwaamheid en nimmer ver slappende activiteit. De Universiteit zal zijn verdere loopbaan met warme be langstelling blijven volgen. De aanwezi gen stemden door applaus met deze woorden in. Verleden en toekomst Dit nieuwe laboratorium geeft, als mijlpaal in de naoorlogse ontwikkeling van de Leidse Universiteit, aanleiding tot een terugblik naar wat reeds werd ge daan en een blik vooruit naar het vele wat nog verricht moet worden. Na de bevrijding kwamen als grote werken tot stand de inrichting van de gebouwen X en VI van het Academisch Ziekenhuis voor neurologie, endocrino logie en stofwisselingsziekten en voor experimentele histologie en cytologie, een nieuwe vleugel van het Anatomisch- Histologsch Laboratorium, restauratie en inrichting van het Gravensteen, een nieuw gebouw bij het Organisch Che misch Laboratorium voor Anorganische en Fysische Chemie, het thans geopende Zoölogisch Laboratorium, de verbouwing van de ontvangstzaal in de Academie en het opknappen van de curatorenkamer. Bijna voltooid zijn de laboratoria voor fisiologie (wat outillage betreft wellicht het beste in de wereld) en voor een deel van biochemie. Aanstaande is de uitvoering van het Weeshuisplan voor goede huisvesting van-geologie en mineralogie voorts de eerste fase van de uitbreiding van heel- I kunde, de bouw van een polikliniek voor interne en verbouwing van de werkplaats en een koepel van de Sterrenwacht. Het eisen-programma is gereed voor een laboratorium voor Organische Ohe- mie, uitbreiding van het Natuurkundig Laboratorium en het Mathematisch In stituut, de Centrale Medische Biblio theek, de kliniekveugel van interne en een 'centrum voor de kindergenees kunde. telyk en stedebouwkundig mogelijk is en of misschien niet als consequentie dit complex elders bij een nieuw te bouwen Universiteitsbibliotheek gevestigd moet worden. Voorts zijn er plannen voor een niet-westers centrum voor de alphafa- culteiten bij de Binnenvestgracht, een nieuw psychologisch instituut, uitbrei ding van het Rijksherbarium uitbrei ding Botanisch Laboratorium, een nieuw laboratorium voor de genetica, idem voor de fysische chemie en een voor de sociale geneeskunde, uitbreiding van de heelkundige kliniek, een nieuw psychosomatisch laboratorium, idem voor de medische chemie, uitbreiding van het Rijksmuseum voor Natuurlijke His torie. vele centrale voorzieningen, een nieuw farmacologisch laboratorium, uitbreiding van organische chemie en een nieuw instituut voor Tropische Hy giene en Parasitologie. Voorts zijn er plannen voor de bouw van 2000 studen tenkamers terwijl in overweging is een gymnastiekcomplex in het leven te roepen. Tenslotte moet getracht worden een Auditorium Maxim tot stand te brengen vóór de viering van het 400-jarig be staan in 1975. Beloofde Land De president curator keerde daarna terug naar de zoölogie, waarvan hij de verschillende aspecten in het kort be lichtte. Een vergelijking met Mozes en het Beloofde Land trekkende constateerde baron de Vos van Steenwijk dat het prof. Van der Klaauw, die zoveel gedaan heeft voor de uitbouw van zijn weten schap en de bouw van dit laboratorium, weemoedig moet stemmen dit gebouw thans voltooid te zien aan de vooravond van zijn emeritaat Hij droeg het ge bouw niettemin aan de zorg van de di recteur over in de hoop dat deze zij het ook van buiten af nog ldhg getuige zou mogen zijn van verdere wetenschappe lijke bloei. Verdere plannen Plannen bestaan reeds voor een in- stituteticomplex voor alpha-faculteiten in de omgeving van de Universiteits bibliotheek. Het is de vraag of dit ruim- Dank voor velen In de toespraak, waarmede prof. Van der Klaauw de zorgen voor en leiding van het laboratorium aanvaardde, schetste hij de indeling en vormgeving van het gebouw aan de hand van de verschillende wetenschapsrichtingen die het dienen moet. Zonder namen te noe men dankte prof. Van der Klaauw toch zeer velen, die bij de tot standkoming van het laboratorium betrokken zijn ge weest. Dezer dagen hebben wij uitvoerig over de inrichting van het gebouw geschre ven zodat wij vrijwel steeds in herha ling zouden vervallen, wanneer wij de uiteenzetting van prof. Van der Klaauw hier uitvoeriger zouden vermelden. Na de toespraken namen de aanwe zigen met bijzonder veel interesse en waardering kennis van wat er tot stand Onderscheiding voor prof. dr. H. W. Siemens Prof. dr. H. W. Siemens, hoogleraar in de huid- en geslachtsziekten aan de Leidse Universiteit en hoofd van de Kliniek voor Huidziekten van het Aca demisch Ziekenhuis, is benoemd tot ere lid van de Deutsche Dermatologische Gesellschaft te Frankfurt. TENTOONSTELLING „STEEKSPEL MET PRENTEN" Komt van 10—18 Oktober in Leiden. .Remonstrant en contra-remonstrant steekspel met prenten" heet de expositie, die zaterdagmiddag in de oude remon strantse kerk te Amsterdam wordt ge opend. Ter gelegenheid van het afscheid van prof. G. J. Sirks als hoogleraar van het seminarium der Remonstrantse Broederschap, hebben zijn studenten deze tentoonstelling georganiseerd. De prenten hebben betrekking op de gebeurtenissen rond de synode van Dor drecht 1618—1619 en geven een kijk op de scherpe tegenstellingen in die dagen. De expositie is in Amsterdam van maandag 6 t/m. woensdagavond 8 okto ber geopend. Daarna gaat zy naar Lei den, Academisch Museum 1018 oktober en vervolgens in de remonstrantse ker ken te: Den Haag 19—23 oktober, Vlaar- dingen 2530 oktober, Arnhem 16 november, Groningen 812 november, Utrecht 1419 november en Rotterdam 2026 november. Officiële publikaties INZAMELING HUISVUIL. Op vrijdag 3 oktober as. zal geen huls- vuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen. welke gewoonlijk op vrijdag worden bediend, zal nu plaats vinden op dinsdag 7 oktober e k. De directeur Gem. Reiniglngs- en Ontsmettingsdlenst. VERORDENING TOT VOORKOMING VAN HELING. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis: 1. dat op de secretarie dier gemeente (kamer 125) voor een ieder gedurende drie maanden ter lezing is nedergelegd hun besluit van 23 september 1957. tot vaststelling van het model van het re gister. bedoeld in artikel 2. lid 2, van de Verordening tot voorkoming van heling: 8. dat de datum van inwerkingtreding van de Verordening tot Korte rust na werkzaam leven Gedurende 41 jaar steunpilaar der school In het Academisch Ziekenhuis, waar hjj gistermiddag tot het ondergaan van een operatie was opgenomen, is hedenmorgen geheel onverwacht op 66-jarige leeftijd overleden de heer C. Brilman, tot voor enkele maanden directeur van de 1 Leidse Ambachtsschool, aan welke inrichting hij sedert 1917 verbonden was, aanvankelijk als leraar, sinds 1931 als onder-directeur en gedurende de jaren 19501958 als directeur. De tijding van zjjn plotseling heengaan, nog slechts zo kort nadat hij zijn veeljarige loopbaan had afgesloten, heeft zowel in de kring I van het bestuur en zijn oud-collega's als onder zyn talloze leerlingen en oud- leerlingen diepe indruk en grote verslagenheid gewekt. en werk in brede kring werden gewaar deerd. De vele welgemeende wensen, dai het hem gegeven zou mogen zijn na zijn ar beidzaam leven nog tal van jaren van een welverdiende rust te genieten, zijn helaas niet in vervulling gegaan. De talloos ve;en met wie hy in de loop der jaren in aanraking is gekomen, zullen zich de heer Brilman blijven her- In Pieterskerk Wijdingsuur 3 oktoberviering Het bijbelse wonder van wind en water Het wüdingsuur ter inleiding van het 3 oktoberfeest wordt nog altijd in brede kring gewaardeerd. Met uitzondering van het vak achter de preekstoel was de Pieterskerk geheel gevuld. Wat men daar jaarlijks herdenkt is het innerlijke bevrijdingsfeest, wat de aanwezigen daar verbindt is de geest van het wonder, de uiteindelijke overwinnende kracht van het geloof, 'waarvan 1574 een machtig symbool is geworden. Want dit is alles mede vervat in die drie noorden: Ontzet van Leiden. Dr. J. Riemens, voormalig Leids predikant, voerde ons daarheen en nam daartoe zijn uitgangspunt in Exodus 15. Wij vinden daarin: „Mirjam de profetes nam een trommel in haar hand en al de vrouwen gingen haar na met trommelen en reien. Toen antwoordde Mirjam: zingt den Here, Hij heeft het paard met zijn ruiter in de zee gestort". Deze tekstwoorden doelen op de tocht van de Israëlieten door de Rode Zee en via een verwijzing naar een gedicht, dat de christen-joodse dichter Da Costa schreef over Israël en Nederland kwam spreker ertoe, vergelijkingspunten te treffen tussen de tyrannie van de Egyptische Farao en die van het vroe gere Spanje, tussen het bijbelse wonder van wind en water in de Schelfzee en het wonder van wind en water, dat Leiden hielp ontzetten. Bij zülke geweldigheden in de ge schiedenis is het het beste, daarvan te zingen, zoals daadwerkelijk geschiedde in Handels ..Dank sei Dir, Herr, Du hast dein Volk geführt". In 1574 stond ons volk voor de onder gang. De ontstellende situatie, waarin het was geraakt, schetste spreker aan de hand van de in 1570 door Alva in Antwerpen afgekondigde Acte van Moderatie, die weldra met bittere ironie „moorderatie" genoemd zou worden, een misleidend staatsstuk, dat bijna alle Nederlanders van gratie uitsloot en galg, rad en brandstapel in de plaats van moderatie gaf. De dingen werden ten slotte zo benauwd, flat Leiden als een eiland in een zee lag. Tot Gods storm kwam en de wateren dwong.. De predikant zag ten slotte een verder punt van overeenkomst: Israël werd uit Bgyptê'a dwang beroüd om da Haar in vrijheid te kunnen dienen. Die roeping heeft 1574 ook voor Leiden en voor Nederland. De toespraak van dr. Riemens vormde het centrale moment in de wijdings- dienst, die verder ingenomen werd door schriftlezing van Psalm 66, gebed, ge zongen woord en orgelspel De gemeente had haar aandeel in de Gezangen 135 en 147, Psalm 77 en het Wilhelmus.. Het Kinderkoor van ..Ex Animo" in een Valeriuszang, een gebed op tekst van Revius door De Wolff en Gezang 293. Het grote gemengde koor onder leiding van Herman de Wolff in een heldenlofzang van Klieken, een „Dona pacem" van de dirigent en een kantate, getiteld „Psalm der Bevrijding", eveneens van de dirigent. In de kantate was een partij aan Aafje Heynis gege ven, welke onvergelijkelijk schone alt ook het reeds vermelde ..Dank sei dir, Herr" verklankte (uit Handels Cantata con stromenti). naast het lied in parlan- dostijl „Oneindig goed" van Van den Sigtenhorst Meyer, een zuiver toon- werkje met diepe roering op tekst van Jan Luyken. Het orgel onder de kunstvaardige handen van Adriaan Blankenstein, die vóór de dienst over het Wilhelmus pre- ludieerde, had een wel bescheiden rol met de Intrada (uit concerto no.. 1 in cl van Ernst Pepping, een evangelisch componist van heel bijzondere waarde met een helder timbrerende omschrij ving van de interessante en moderne invallen, waarvan hy ach bedient Enthousiaste gesprekken by de rondgang door het nieuwe labora torium. Van rechts naar links prof. dr. C. J. ran der Klaauw, diens echtgenote, burgemeester jhr. mr. b. H. van Kinschot, de curator dr. b. Kleyn en de president curator ar. J. E. baron de Vos van Steen wijk. (Foto L.D. Van Vliet) De heer Brilman ontving zijn eerste i vakopleiding aar. de Burgeravondschool I te Amersfoort. Gedurende enkele jaren i was hij vervolgens werkzaam als bouw kundig opzichter o.a. bij de bouw van het toenmalige Koloniaal Instituut te Amsterdam. Na het behalen van de middelbare tekenakte bouwkunde was hij enige tijd werkzaam als leraar bouw kundig tekenen aan de avondschool Concordia Inter Nos te Amsterdam. Kort na de invoering van de wet op het lager N.O., waarbij praktische en theoretische akten tot het geven van dit onderwijs verplicht werden gesteld, be haalde hij de akten N III en Nb. Op 15 mei 1917 deed de heer Brilman zijn intrede in de Leidse Ambachts school waar hij benoemd werd tot leraar timmeren en vaktekenen. De heer Bril man, die sedert 1936 deel uitmaakte van de examencomisrie voor de Nijverheids akten Nb en N III. werd in maart 1949 benoemd tot lid van de Staatscommissie ter nadere uitwerking van het rapport over het lager N.O. In 1950 volgde hij wijlen de heei G. E. E. Kuyntjes op als directeur van de Ambachtsschool. Zijn bijzondere werk zaamheden in verenigingen en commis sies bij het N.O. maakten hem in deze kringen een zeer gewaardeerde figuur; de waardering voor dit werk kwam tot uiting in zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, zomede in de toekenning van de Ir. J. J. van der Wal-prijs, een onderscheiding, welke voor het eerst werd uitgereikt en aan hem ten deel viel. Van de vele functies, welke hij in de loop van vele jaren be kleedde noemen wij zijn lidmaatschap van het hoofdbestuur van de Ned. Bond van leerkrachten bij het N O. voorzitter van de onderwijsafdeling voor jongens en secretaris van de Vakgroep Bouw kunde van die Bond. Voorts had hij zit ting in de contactcommissie Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf en Ned. Ver bond van directies en leerkrachten bij het N.O., was hij bestuurslid van de Openbare Leeszaal en Bibl. Reuvens en secretaris van de Commissie van toe zicht op de Leidse Bioscopen Zowel bij zijn veertigjarig jubileum in dienst van de Leidse Ambachtsschool in 1957 als bij zijn afscheid enkele maanden geleden, is op ondubbelzinni ge wijze gebleken hoezeer zijn persoon Gift van Prinses Beatrix voor Leids Dierenasiel In verband met de collecte op Dieren dag (zaterdag a.s.) voor het nieuwe asiel, heeft H.K.H Prinses Beatrix het bestuur van de afdeling Leiden van de Ned Ver. tot Bescherming van Dieren, waarvan zij lid is, verblijd met een be- la ngryke gift Gisterochtend is de 15-jarige K. van Steenwijk, wonende in de Haarlem merstraat, met zijn fiets geslipt op de Scheluwbrug (Oude Rijn). De E.H.D. heeft de jongen, die zijn linkeronder been brak, overgebracht naar het Acad. Ziekenhuis. In de nacht van dinsdag op woens dag heeft men zich door het verbreken van een ruit toegang verschaft in de garage van de firma Van Ulden aan de Verdamstraat. By een poging tot het forceren van de brandkast is het echter gebleven inneren als een welwillend mens, een voortreffelijk docent en directeur en als een harde werker, die al zijn krachten en gaven in dienst heeft gesteld van de school, waaraan hij gedurende langer dan 40 jaar verbonden is geweest en die onder zijn hiding grote uitbreidingen heeft ondergaan. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal zaterdagmiddag as. om half drie op „Rhgnbof" geschieden. COGNAC VOOB Dl HANDEL H VAN I00B 12 VIAABDINGEN

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3