loop panden Alpliens Schoolstraat VcnJtoiJe Geen eensgezindheid over en in liet Kabinet centrum Bernliardlaan rv. gemeente van Katwijk Rijn tn houten noodkerk in gebruik Mevr. Hulsbos in Zoeterwoude vierde honderdste verjaardag Motie afstoten van Staatszaken i jaargang Donderdag 2 oktober 1958 Zesde blad no. 29559 vorige week donderdag personeel van het slopersbedrijf De Waard uit met mokers en breekijzers een begin maakte met de sloop van enkele in de Schoolstraat te Alphen betekende dit, dat hiermee uitvoering aan een plan tot verbreding en sanering van het centrum der rondom de Hervormde Kerk. wij bovenstaande foto maakten der woningen, namelijk dat vroeger de !heer Baarslag, lood- jarenlang gewoond heeft, reeds en dreunden de zware op de stenen muren van wat gebouw geweest is voor het onderwijs in Alphen en souwet is ln het jaar 1876. De voor zijde van dit gebouw wordt geheel ge sloopt. terwijl de achterste lokalen voor lopig nog in tact blijven. Nadat men aan de noordzijde klaar is wordt direct een aanvang gemaakt met de zuidzijde van de Schoolstraat. De vroegere stoffeer derswerkplaats is reeds leeg, voor de koster van de kerk is bereids een voor lopige woning gevonden, terwijl ook voor de heer Geertman een woning aanwe zig is. Het Verenigingsgebouw zal daarna volgen. De verenigingen die hierin hun repetities houden zullen dit tijdelijk doen in de lokalen van de voormalige school die nog in tact blijven. Het ziet er dus naar uit, dat binnen enkele weken het centrum van Alphen wat de Hoge Zijde betreft een geheel ander aanzien zal krijgen. Hierna zal zo spoedig mogelijk een goede verbinding met de Pr. Bern- hardlaan over het Sint Jorisplein wor den gemaakt, waartoe het echter tevens nodig is. dat de smalle brug over het z.g. omleidirigskanaal wordt verbreed of ver vangen door een dui'keibrug. de toekomst een wijkgemecnte Koestal Jens een bijzondere kerkdienst, geleid door de plaatselijke pre- t ds. A. Makkenze, nam gisteravond de herv. gemeente te Katwijk len Rijn de noodkerk in gebruik, welke aldaar werd gebouwd ten ve van de toekomstige wijkgemeente „De Koestal". In zijn ngswoord riep ds. Makkenze een hartelijk welkom toe aan de ligden, o.m. wethouder mr. J. van der Plas, die het gemeente- ur vertegenwoordigde, ds. Jac, de Vos en ouderling H. J. de als afgevaardigden van de centrale kerkeraad der herv. ge le van Katwijk aan Zee en ds. H. de Valk en ouderling Abr. pe, die namens de kerkeraad der Geref. Kerk van Katwijk aan lijn de dienst bijwoonden. Voorts begroette ds. Makkenze de ezige bewoners van de wijk „De Koestal" en riep hen op hun medewerking te verlenen aan de vorming van de toekomstige emeente. resident-kerkvoogd, de heer C. D. euwen, die hierna het woord ver- schetste in het kort de geschiede- 3 de totstandkoming van het ge- m sprak, namens het college van ogden, de hoop uit dat de kerk- I in niet al te verre toekomst in al zijn dit tijdelijke kerkgebouw en definitief bedehuis te vervan- oorts bracht spreker dank aan de imeenteleden die geheel belange- m medewerking hebben verleend bouw en afwerking van de nood- mama hij verklaarde het gebouw sl aan de kerkeraad over te dra- BESTRIJDING ANALFABETISME IN NED. NIEUW GUINEA De Radja van Roembati, een plaats ge legen in het westen van Ned. Nieuw- Guinea heeft, in het kader van de be strijding van het analfabetisme, het ini tiatief genomen tot het instellen van een cursus om de bevolking lezen en schrijven te leren. Begonnen zal worden met een twin tigtal personen, die de leeftijd van on geveer 35 jaar' niet overschreden heb ben en die bereid zijn om geregeld en intensief de cursus, welke ten minste een jaar zal duren, te volgen. Het ligt in het voornemen een dorps onderwijzer aan de dorpsschool van de Moluks Protestantse kerk te Roembati met de leiding van deze cursus te belas ten. LEIDER INTERNATIONALE SOEFI-BEWEGING OVERLEDEN Te 's-Gravenhage is in de ouderdom van 77 jaar overleden de heer Moham med Ali Khan, algemeen vertegenwoor diger van de Internationale Soefi-bewe- ging. De begrafenis vindt zaterdag, na een openbare eredienst om 10.15 uur in Pulchri Studio, om 11..15 uur op de begraafplaats Oud Eik en Duinen plaats. Makkenze verklaarde hierop, na- de kerkeraad, het gebouw met e te aanvaarden voor het werk in 1 Ier gemeente. Spreker wees ver- op de uitbreiding van de laatste waardoor de gemeente thans lan 900 gezinnen telt, een aarttal t stichten van een tweede predi- laats noodzakelijk maakt. s ruim een jaar geleden werden uien gemaakt om het houden van insten in „De Koestal" mogelijk :en, doch de reeds bijna bereikte tig leverde een teleurstelling op. 3e kerkvoogdij dan ook daarna svriende zijde opmerkzaam werd et op de mogelijkheid om dit bouw over te nemen van de herv. ite te Lexmond, heeft men dade- erleg geopend, met als resultaat ingebruikneming thans een feit en is. Namens de Centrale Ker- van de herv. gemeente te Kat- in Zee en de kerkeraad der Geref. ran Katwijk aan den Rijn, spra- rvolgens nog achtereenvolgens ds. Vos en ds. H. de Valk een woord lukwens uit. KERKDIENST erkdienst, die op de overdracht ving aan met het zingen van 84 vs. 1, 2 en 5 en het lezen van fedeelten uit de Heilige Schrift, diking van ds. Makkenze had als Kon. 8 22 en 30 „En Salomo róór het altaar des Heren, tegen- s ganse gemeente Israëls, en i zijne handen uit naar de hemel; zeide: Hoor dan naar de sme ws knechts en Uws volks Is- lie in deze plaats zullen bidden; hoor in de plaats Uwer woning lemel, Ja hoor en vergeef". Qwjjding van de tempel van Sa- 'ergelijkende met de inwijding t eenvoudige kerkje, aldus ds. aze, vertoont grote overeenkomst, jke bestemming is meer bepalend it verschil in glorie. Evenals de zal dit gebouw bestemd zijn voor is, Woordverkondiging en of- EENVOUD .oodkerk is een ruim gebouw dat •ca 250 personen plaats biedt. Het ir kenmerkt zich door eenvoud, kleuren en een aantrekkelijke Bring. Het ligt in de bedoeling, in ting van de totstandkoming van igemeente „De Koestal", voorlopig morgendiensten in het nieuwe.ge- doen houden. Ook gelukwensen van H.M. tie Koningin Gisteren vierde mevr. wed. G. Hulsbos-Van der Burg, wonende aan de Noordbuurtseweg 40 te Zoeterwoude, haar honderdste ver jaardag. Reeds vroeg in de morgen wapperden de vlaggen aan de huizen van de buren ter gelegenheid van dit heugelijke feit. Prof. Beaufort over het belang der mensenrechten Prof. dr. L. J. C. Beaufort, lid van de 'erste Kamer en van de Neder landse delegatie bij de V.N. heeft gisteren in de sociale, humanitaire en culturele commissie van de alge mene vergadering van de V.N. te New York gesproken over de verkla ring van de V.N. inzake de mensen rechten. Hij zei het te betreuren dat er nog steeds geen internationale erkenning bestaat, hoewel het al 10 jaar geleden is dat de V.N. de universele verkla ring over de mensenrechten afkon digde. „Met instemming heb ik er kennis van genomen dat men er de voorkeur aan geeft de tiende verjaardag van de verklaring te „herdenken" i.p.v. te „vieren", aldus prof. Beaufort. Er bestaat helemaal geen reden om dit feit te vieren. Nadat de universele veirklaring ont worpen werd zijn er tien jaar verstre ken. Tot nu toe zijn wij er echter niet in geslaagd een werkelijke conventie over de mensenrechten samen te stellen, om maar te zwijgen van de onderteke ning .ratificatie en uitvoering van een dergelijke conventie, zo zei prof. Beaufort. Hij voegde hieraan toe dat men de morele moed moet opbrengen om dit de volkeren mee te delen. „Tot nu toe is geen enkel mensenrecht er kend of gewaarborgd op internationale basis in een algemeen aanvaard inter nationaal document", aldus prof. Beaufort. Hij verklaarde voorts dat er nog een redeir bestond waarom men deze verjaardag niet moet vieren en die was gelegen in het feit dat de elemen tairste rechten en vrijheden in vele delen van de wereld niet erkend wor den door de betrokken regeringen, inte gendeel zij worden daar „vertrapt". Prof. Beaufort zei dat het drin gend noodzakelijk is de wereld en vooral haar geweten attent te maken op het enorme belang van de men senrechten en op de noodzaak dat deze rechten internationaal erkend en gewaarborgd worden. FILMACTRICE GUILIETTA MASSINA IN ONS LAND Giulietta Massina, de helblonde Italiaanse filmster uit „De nachten van Cabiria" is donkerblond geworden. „Nog een paar weken", zei ze met een stem, waaruit opluchting klonk, toen ze gisteravond met haar echtgenoot, de regisseur Federico Fellini op Schiphol aankwam. Het is voor de film „De ge vangenen" en die is bijna klaar". Het echtpaar zal vanavond de Koninklijke galavoorstelling in het City-Ttheater te Amsterdam bezoeken en daarna in Den Haag en Rotterdam de première van de film „Fortunella", waarin Massina de hoofdrol speelt, bijwonen. (Advertentie) Advertentie DE ZACHTE FILTERSIGARET DIE SMAAKT! Het heeft de honderdjarige op deze dag niet aan belangstelling ontbroken. De gehele dag door was het een komen en gaan van mensen, die hun geluk wensen kwamen aanbieden. De huis kamer van de familie De Jong-Hulsbos, bij wie de honderdjarige reeds 40 jaren inwoont was omgetoverd in een bloe- menpaleis. Ook namens het gemeente bestuur was een prachtige vaas met bloemen gekomen. In de loop van de dag kwamen hun gelukwensen aanbieden ds. Hogendijk en echtgenote, ds. Kranenburg uit Am sterdam, die vroeger zijn standplaats te Zoeterwoude had, de heer Los en mevr. Dirkse-Los, by wier ouders de jubila- resse vroeger werkzaam was als dienst bode, oud-pastoor Klaverweijden en vele anderen, 's Middags kwamen burge meester Smeets en echtgenote en wet houder Kraan, eveneens vergezeld van zijn echtgenote hun gelukwensen aan bieden. Burgemeester Smeets wenst de honderdjarige geluk. (Foto L.D./Van Vliet) De burgemeester deelde mede, dat hij een telefonisch verzoek had ont vangen van de particulier secretaresse van H.M. de Koningin om ook namens Hare Majesteit de gelukwensen over te brengen. Deze mededeling werd met een hartelijk applaus ontvangen. De honderdjarige heeft nog vier kin deren in leven, 14 kleinkinderen, 45 achterkleinkinderen en 4 achter-achter- kleinkinderen. Haar 84 jaren oude broer was eveneens aanwezig. 's Avonds om 8 uur bracht de St.- Jans-fanfare een serenade aan de ju^ bilaresse. BISCUITS Mokka Stang 37 ct p. 100 gr. Café Noit 32 a p.100 gr. San Francisco 26 a p. 100 gr. die zijn heerlijk I „Seawolf" uu al 54 dagen ouder water De Amerikaanse atoomonderzeeboot „Seawolf" is bezig een duikreord te ves tigen. De boot is nu reeds 54 dagen aan een stuk onder water en alles is wel aan boord, zo heeft president Eisenhower gisteren op zijn persconferentie in Washington bekendgemaakt. De „Sea wolf" heeft het oude record, dat met 31 dagen op naam van de „Skate" stond, reeds gebroken. Een woordvoerder van de Ameri kaanse Marine heeft verklaard, dat de „Seawolf" zich ergens in het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan bevindt. De juiste positie wilde hij niet geven. De boot wordt op 6 oktober in New Londen, Connecticut, verwacht, zei hij. PRIJS- EN LOONSVERHOGINGEN IN JOEGO-SLAVIË. De regering van Joego-Slavië heeft besloten met ingang van heden de prij zen van bepaalde verbruiksgoederen te verhogen Brood is ongeveer 10 procent duurder geworden en tabak en suiker zijn ongeveer 15 procent in prijs geste gen. Het reizen per spoor is ongeveer 15 procent duurder geworden en de elektriciteitstarieven zyn 20 a 40 pro cent verhoogd. Tevens hebben de lonen, pensioenen en gezinsbijslagen een ver hoging van gemiddeld 7 procent onder gaan. De prijsverhoging is volgens de rege ring noodzakelijk om de prijzen van alle produkten te harmoniseren en om gun stiger voorwaarden te scheppen voor het functioneren van bepaalde sectoren der Joegoslavische economie. (Van onze parlementaire redacteur) „In feite heeft niemand het voor het kabinet opgenomen", zei prof. Oud (VVD) gisteren bij de replieken na de algemene politieke beschouwingen. „Er was bij de regeringspartijen meer een sfeer van berusting. Niemand heeft gezegd: „We zyn zo gelukkig dat we dit voortreffelijk kabinet hebben". De minister-president kan wel bij herhaling verkondigen dat Nederland zo prachtig is vooruitgegaan sinds 1945, maar de regering haalt dat succes wel erg naar zich toe, alsof het alleen aan haar is te danken. Aan ons volk en het bedrijfsleven komt ook de eer toe. In sommige gevallen is het succes bereikt in weerwil van de regerings- politiek". Kabinet zet zijn taak voort Minister-president dr. Drees had te gen prof. Oud gezegd, dat het met de verdeeldheid in het kabinet nogal mee valt. Hij zou willen dat eenzelfde eens gezindheid heerste tussen de zogenaam de regeringspartijen in de Kamer. Maar zijn partijgenoot mr. Burger (PvdA) verklaarde op boze toon niets te gelo ven van die eensgezindheid tussen de ministers onderling. Het is niet waar en dan heeft het ook geen zin te zeggen dat het zo is. We hebben hier geen be hoefte aan sprookjes. Er was dus in ieder geval geen eens gezindheid tussen de partijgenoten Drees en Burger. De communist Gortzak betichtte Paul de Groot van leugens en misleiding en omgekeerd waren de kwalificaties ook niet vriendelijk. Ook hier was geen sprake van eensgezindheid. Er was nog een symptoom van ver deeldheid. Ir. van Dis (St. Geref.) gaf weer uiting aan zijn bekende anti-paapse ge zindheid door zijn jaarlykse verwijten te richten tot AR en CH. vanwege hun sa menwerking met „Rome", de KVP. Voor de heer Tilanus <CHU) was dit een re den er aan te herinneren dat ir. Van Dis in Den Haag op één kandidatenlijst met AR en CH heeft gestaan voor de gemeenteraad. „Foei", werd er van alle kanten geroepen. Het kabinet-Drees heeft bij de alge mene politieke beschouwingen niet veel steun gekregen uit de Kamer, maar zo lang het parlement zijn vertrouwen in het kabinet niet opzegt", verklaarde dr. Drees, zal het kabinet trachten zyn taak voort te zetten. Prof. Romme diende een motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd te onderzoeken in hoeverre staatszaken kunnen worden overgedragen aan maat schappelijke organen. Hij verzocht de voorzitter echter de motie pas over ge ruime tijd op een geschikt moment aan de orde te stellen. Dan kan men zyn gedachten er over laten gaan alvorens er over te debatteren. Bij zitten en opstaan is een motie aangenomen waarin de regering wordt verzocht als regel de adviezen (aan de regering) van de vaste colleges van ad vies en bijstand te publiceren. Dan ken nen de Kamerleden beter de argumen ten voor en tegen voorstellen van de re gering. Alleen de leden van de CHU konden zich met de motie niet verenigen. Ook dr Drees had er bezwaar tegen. Het zou er wel eens toe kunnen leiden dat de regering minder advies vraagt omdat zij weet dat publikatie van het advies zou moeten volgen. Nieuwe Staatssecretaris De defensie-uitgaven zijn zeer hoog, erkende dr. Drees. en we moeten alles doen om deze uitgaven te verminderen Daarom heeft hij op de vergadering van de NATO te Parys het voorbehoud ge maakt onze zeer hoge defensie-bijdrage aan de orde te stellen wanneer in de toekomst Indonesië een te grote last op ons legt. Minister Staf is van plan een nieuwe staatssecretaris aan te trekken, weer iem. nd uit de PvdA. De staatssecretaris is een politieke figuur met een eigen verantwoordelijkheid. Het is dus moge lijk dat hij aftreedt zonder dat de mi nister aftreedt. Het is denkbaar dat de verantwoordelijkheid voor een tekortko ming van de staatssecretaris zo nauw verbonden is met de verantwoordelijk heid van de minister, dat ook de minis ter aftreedt. Als een minister aftreedt, behoort ook zijn staatssecretaris af t© treden. In weerwil van alle kritiek, consta teerde minister-president dr. Drees dat in de ogen van buitenlanders Nederland een land vol fleur en activiteit is. Er is geen land ter wereld waar buitenlandse ondernemingen zich zo gaarna vestigen air, in Nederland, dat ook het gezondste land ter wereld is. Van de diepste ar moede door gebrek is geen sprake. (Advertentie) OPTICIENS GAAN PROTESTEREN TEGEN ZIEKENFONDSEN (Van onze Haagse redactie) De Federatie van Nederlandse Opti cien Organisaties houdt woensdag a.s. in de Dierentuin te Den Haag een pro testvergadering, waarin men wenst te protesteren tegen het optreden van de Ziekenfondsen op het gebied van de verzorging in de vorm van het oprich ten van eigen optiekzaken. Men is van mening, dat de ziekenfondsen zich die nen te beperken tot de verzekering en zich niet moeten begeven op het gebied der verzorging, daar hierdoor het maat- schappelijk-economisch evenwicht wordt verstoord. Na afloop van de vergadering, welke in de morgenuren zal plaats hebben, zullen de opticiens in optocht naar de ministeries van Economische Zaken en Sociale Zaken trekken om daar petities aan te bieden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 17