Leidenaar met kleurrijke miljoenen over de Noordpool naar Tokio Kleine maar welkome uitbreiding K. O. Laboratorium overgedragen Als begeleider derde zending van Van Gogh-schilderijen Biofysica beschikt thans over zeer bescheiden werkruimte Taak-verdeling College B. en W. 97ste jaargang Woensdag 1 oktober 1958 Derde blad no. 29558 Vrydag a.s. vertrekt een Leidenaar uti de feestende Sleutelstad om met een miljoenenschat over de Noordpool naar Tokio te vliegen. De heer C. Ouwehand, conservator van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, treedt namelijk op als be geleider van de derde zending van schilderijen van Vincent van Gogh uit ons land naar Japan, waar twee exposities van deze schilder zijn georganiseerd. Twee zendingen zijn reeds vertrokken, de vierde vertrekt op 5 oktober. De heer Ouwehand zal tijdens de exposities In Japan blijven. Hi) neemt zich o.m. voor verschillende activiteiten te ontplooien op het gebied van de oulturele samenwerking en uitwisseling en voorts wetenschappelijke studies te verrichten. Medio januari keert hij, weer als begeleider, met een deel van de Van Gogh- collectie naar ons land terug. miljoenen bezoekers! Dit enorme aan tal is mede te verklaren uit de over het algemeen zeer grote belangstelling voor beeldende kunst in Japan; ook de westerse beeldende kunst en in het bijzonder de Nederlandse. Luchtvervoer veiliger Zoals bekend bestaat het Nederlandse materiaal voor de grote Van Gogh ten toonstellingen in Japan vrijwel uitslui tend uit stukken van de rijke collectie Kröller-Müller in het gelijknamige mu seum op de Hoge Veluwe. Slechts vier stukken zijn van elders afkomstig, na melijk een uit het Stedelijk Museum te Amsterdam en drie uit het Gemeente museum te Den Haag. Het totaal bedrag, waarvoor deze unieke collectie verzekerd is bedraagt ruim 15 miljoen gulden, dus elk van de ongeveer „evenwaardige" vier luchttransporten zou men een vlucht van een kleurrijke vier miljoen kunnen noemen. Uiteraard is een begeleider voor der gelijke transporten nodig, en een van hen is de conservator van het genoemde Leidse museum, tevens Japanoloog, de heer C. Ouwehand. Hij vertelde ons, dat zijn taak als be geleider zal bestaan in het toezicht hou den van de overlading in Kopenhagen en by bv. de tussenlanding, welke in Alaska gemaakt wordt. Overlading van de zeer degelijk verpakte schilderijen zou wanneer de gewone procedure gevolgd werd, onder verantwoordelijkheid van de luchtvaartmaatschappij staan, doch voor deze uitzonderlijk kostbare (en nimmer voor welk bedrag ook te vervangen) la ding is een uitzondering gemaakt. De verantwoordelijkheid bij overlading en tussenlanding ligt ditmaal bij de bege leiders, terwijl op de vliegvelden zware politiebewaking speciaal met bescher ming van deze transporten is belast. Vervoer door de lucht werd veiliger geacht dan scheepsverzending, omdat bij laatstgenoemde langdurig transport en veel sterker schommelingen in temperatuur en vochtigheidsgraad het gevaar voor schade aan de schilderijen veel groter is. Grote belangstelling voor Nederland De Van Gogh-tentoonstellingen in Tokio en Kyoto zijn georganiseerd door het Instituut voor Culturele Samenwer king, dat in zeer vele landen buiten onze grenzen activiteiten ontplooit en daarbij met Japan wel zeer nauwe banden heeft. Dit vindt mede zijn oorzaak in het feit, dat men in Japan een bijzonder grote belangstelling voor Nederland heeft, eerst voortgesproten uit de histo risch bezien vroege contacten tussen beide landen en later ook wel uit de contacten van Japan met het voorma lige Nederlands Indië. Nu in het Verre Oosten de verhoudingen en de plaats der Nederlanders geheel anders zijn ko men te liggen, is deze Japanse belang stelling voor ons land toch niet gedaald, integendeel, aldus constateerde de heer Ouwehand met voldoening. Hieruit vloeien dan ook manifestaties als deze expositie voort, nadat een Rem- brandttentoonstelling voordien groot succes in Japan had. Men verwacht op de komende Van Gogh-exposities (van half oktober tot eind november in Tokio, daarna tot begin januari in Kyoto)enige Kon. onderscheiding voor J. C. Delmeer VEERTIG JAAR BIJ DE S.L.F. De Heer J. C. Delmeer, werkzaam bij de S.L.F., herdacht gisteren het feit, dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bü dit energiebedryf. In het stadhuis uitte de burgemeester ln tegenwoordigheid van de wethouder voor de bedrijven, de heer J. M. Stolp, zyn waardering voor de wyze waarop de jubilaris steeds zijn taak had opgevat en deelde mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Delmeer de bron zen eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te verlenen. Na deze huldiging werd de heer Delmeer in de directiekamer van de Lichtfabrieken bij afwezigheid van de directeur, toegesproken door ir. Klinkert, waarby tot uiting kwam de waardering voor de werkzaamheden, die de jubilaris op de afdeling Hooigracht van de S.L.F. heeft verricht. Spreker feliciteerde de heer Delmeer met zyn onderscheiding en overhandigde tevens de oorkonde en gratificatie van het gemeentebestuur. Ook de directe chefs prezen het werk van de jubilaris. Namens de personeels vereniging werd een geschenk aangebo den. Hierna verplaatste de feestvreugde zich naar de afdeling aan de Hooi gracht, waar van diverse zyden vele vriendelyke woorden werden gesproken en ook enige geschenken werden aange boden. De heer Delmeer dankte na afloop allen hartelijk voor de aan hem bewe zen hulde. Onze stadgenoot, de heer G. v. d. Byl, slaagde aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor het kandidaats examen geneeskunde (2de gedeelte). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Gerardus Leonardus. zn. van G. J. Nach tegel Ier en J. R. van Zeist; Gijsbertus, zn. van J. Dubbeldam en G. van der Does; Helena Hendrlka, dr. van P. C. Ooms en C. Hoogendoorn; Leonard Arnold), zn. van N. J. A. Noorduljn en M. Crevecoeur; Chrlstiaan Felix, zn. van J. M. OeLmeijer en T. M. E. van Ramondt; Paula» Johan nes Maria. zn. van B. A. N. Slats en A. M. Zoetemelk. OVERLEDEN W. Breedevelt, 60 Jr., man; C. C. W. E1Y Verdere activiteiten Na de schildery ententoonstellingen hoopt men nog een meer educatieve ex positie over het leven en werk van Van Gogh in Japan te kunnen brengen, ter- wyi tevens een by zonder televisiepro gramma over deze schilder ln voorberei ding is. Voorts verzorgt het Instituut voor Culturele Samenwerking, in Japan Nederlandse taalcursussen aan vier Uni versiteiten, terwyl men bezig is een col lectie grammofoonplaten met Neder landse muziek samen te stellen voor veertien Japanse conservatoria, terwyl het voornemen bestaat ln 1959 of 1960 een expositie van Nederlandse grafische kunst te brengen, in ruil waarvoor in ons land een Japanse grafische expositie zou komen. Ook dr. P. H. Pott naar Japan De heer Ouwehand zal tijdens zyn ver- biyf in Tokio ook wetenschappeiyke studies verrichten, in het bijzonder op het gebied van de folklore. Twee jaar geleden heeft de heer Ouwehand ook een reis naar Japan gemaakt, toen uit sluitend voor studiedoeleinden. De begeleiders van de andere schil- deryentransporten keren na de eerste expositie naar ons land terug. De di recteur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden, dr. P. H. Pott, zal als officieel gedelegeerde van Ne derland de opening van de tentoon stelling in Kyoto bywonen. Enige tevredenheid Een zeer bescheiden maar minstens even welkome uitbreiding van het Leidse Kamerlingh Onnes Laboratorium werd hedenochtend officieel overgedragen en ingebruik genomen. Door deze uitbreiding heeft de biofysica thans eindelijk een (kleine) behuizing gekregen. In de bouw, verbouw en meubilering is voor ongeveer twee ton verwerkt, terwijl de nieuwe wetenschappelijke outillage ruim een ton heeft gekost. Bij de overdracht werd enige malen gewezen op de dringende noodzaak, dat ingrijpende uitbreidingen op korte termijn tot stand komen. Als illustratie werd door de directeur prof. dr. C. J. Gorter vermeld, dat de ruimte waarover het laboratorium beschikt thans vrij wel gelijk is aan die van de dertiger jaren, toen 35 wetenschappelijke onderzoekers in het laboratorium werkten tegen ruim 80 nu, d.w.z. indertijd 40 en nu 19 man per vierkante meter werkruimte. Nu dank zij deze vandaag in ge bruik genomen uitbreiding de biofy sica een bescheiden werkruimte heeft verworven, is er reden tot enige tevre denheid, maar ook niet meer dan slechts enige. De tachtig onderzoekers van nu hebben gemiddeld slechts 19 vierkante meter ruimte ter beschikking, en vol gend jaar zal dit wel tot 18 of 17 zijn gedaald! Het is van harte te hopen, dat nu spoed kan worden betracht met een zeer grote uitbreiding na de aanstaande ver huizing van fysiologie. Van 40 naar 19 vierkante meter In tegenwoordigheid o.m. van de rector magnificus, prof. dr. H. J. Lam, de secretaris van de senaat, prof. mr. J. E. Jonkers, dr. F. Kleyn als curator, de secretaris van curatoren mr. N. F. Hof stee, de heer Maas van de Ryksgebou- wendienst en mr. J. Drijber, voor het eerst als wethouder by een Universitaire plechtigheid aanwezig in plaats van als adjunctsecretaris van curatoren, sprak prof. dr. C. J. Gorter zijn waardering uit voor wat tot stand gekomen is. daar naast echter wijzende op de betrekke- lykheid van deze aanwinst. In de dertiger jaren, toen 35 weten schappeiyke onderzoekers gemiddeld genomen 40 vierkante meter per man tot hun beschikking hadden, werden reeds de eerste plannen gemaakt om derzoek dat in zijn nieuwe afdeling ver richt zal worden en over de betekenis van de biofysica in het algemeen. Dit onderzoek ligt voorlopig op het gebied van de fotosynthese, het proces waarmee planten met behulp van de energie van het zonlicht koolzuur uit de lucht en water omzetten in suiker, an dere celbestanddelen en zuurstof. Twee biofysische methoden zullen by de studie van het mechanisme van de fotosynthese voorlopig voornamelyk worden gebruikt, namelyk het meten van de uiterst kleine kleurveranderingen in de plant die by het op gang komen van de fotosynthese optreden en van de kleine veranderingen in sterkte en kleur van het fluorescentielicht dat by be lichting door verschillende stoffen in de plant wordt uitgezonden. De studie van het proces van de foto synthese is. door de aangetoonde over eenkomst in moleculaire processen in levende cellen van zeer uiteenlopende levensnormen, ons inzicht in de cel processen ook bij andere levende we zens dan by planten kan verdiepen. Uniek proces Uniek voor de fotosynthese ls het deel proces, waarbij de geabsorbeerde licht- Lezers schrijven 3 october-optocht Volgens de officiële publikatie in de dagbladen van zaterdag jl. „verzoekt de Burgemeester van Leiden allen tydens de 3 oktoberoptocht, het middengedeelte der straten vry te laten". Gezien echter de minder prettige er varingen, welke ik de laatste paar jaren heb opgedaan (Hoge Ryndyk, tussen Cobetstraat en P. J .Blokstraat). tijdens het voorbij trekken van de optocht, zou ik geneigd zijn de Burgemeester te wil len verzoeken aan bovengenoemde pu blikatie voortaan te willen toevoegen: energie in chemische energie wordt om gezet. Wanneer men zich realiseert hoe veel lichtenergie in de vorm van zon licht ons bereikt, is het duidelijk dat begrip van dit deelproces mogelyk tech nisch en economisch zeer belangryk kan zyn. Toch moet thans prioriteit worden ge geven aan het fundamentele onderzoek van het mechanisme der fotosynthese in plaats van aan praktische toepassin gen, waarvoor de tyd nog niet rijp is. Het is te verwachten, dat de beschei den (hoewel dankbaar aanvaarde) ruimte die thans voor dit onderzoek beschikbaar is gekomen voor efficient wetenschappelijk werk binnen zeer korte tyd veel te klein zal zijn. Spre ker hoopte dan ook ten slotte, dat zo snel mogelyk aan een in het vooruit zicht gestelde uitbreiding gewerkt zal worden. Na de toespraken bezichtigden de aan wezigen de tot stand gekomen uitbrei ding. Wat tot stand kwam Prof. Gorter schetste in het kort wat thans tot stand gekomen is door ont ruiming en verbouwing van bestaande ruimten, waarbij de „inhoud" van het bestaande elders in geconcentreerde vorm werd ondergebracht en de opbouw Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemene kennis, dat zy hebben besloten de werkzaam heden van him College als volgt te ver delen: De Burgemeester zal zich belasten met de behandeling van de zaken be treffende de Politie, de Brandweer, de Militaire Zaken, de Burgerlijke Stand, de Bevolking, het Oud-Archief, het Stedelyk Museum „De Lakenhal" en de Leidsche Duinwater Maatschappy. Wethouder Van Schaik zal zich be lasten met de behandeling van de zaken betreffende het Onderwys, de Culturele Zaken, de Sportbelangen, de Jeugdzaken en het Vreemdelingenverkeer. Wethouder Menken zal zich belasten met de behandeling van de zaken be treffende de Sociale Zaken, het Armen wezen, de Gemeentelyke Werkplaats, de Algemene Personeelszaken, de Volksge zondheid (Geneeskundige Dienst en Badhuis) en de Middenstandsbelangen (o.a. winkelsluiting). Wethouder Jongeleen zal zich belas ten met de behandeling van de zaken betreffende de Gemeentewerken, het Bouw- en Woningtoezicht, de Volks huisvesting, de Stadsontwikkeling, de Wederopbouw, het Grondbedryf en de Indus triebelangen. Wethouder Stolp zal zich belasten met de behandeling van de zaken betreffen de de Financiën, de Verzekeringen, de Belastingen, de Stedelyke Fabrieken van Gas en Elektriciteit, de Dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen en de Accountantsdienst. Wethouder Dryber zal zich belasten met de behandeling van de zaken be treffende het Openbaar Slachthuis, de Inrichtingen „Endegeest" c.a., de Reini- gings- en Ontsmettingsdienst, de Markt en Havendienst, de Verdeling van Woonruimte, de Woningstichting en het Verkeer. By ongesteldheid of afwezigheid van de burgemeester wordt deze vervangen door wethouder Van Schaik. ,.en gedurende het voorby trekken van de optocht op de plaats te blijven staan, zoals deze door het publiek, met goed vinden van de politie, werd ingenomen". Het geval doet zich n.l. voor. dat, zodra de motorbrigade der politie ge passeerd is, er bepaalde personen zyn, die het dan noodzakelijk achten de zo juist door de politie goedgekeurde op stelling van de rij te verbreken en enige meters naar voren te gaan. om maar de optocht zo dicht mogelijk te zien voorbijtrekken. Het gevolg hiervan is, dat de ouden van dagen en zij. die door een lichamelyk gebrek op een stoel in de ry hebben plaats genomen, daardoor resp. achter de ry komen te staan en te zitten en hun plaats, die zij reeds lang tevoren hadden bezet, ontnomen zien. Ik kan deze methode dan ook niet anders kwalificeren dan als een zeer onhebbelijke, die in de eerste plaats negeert, wat de politie heeft bedoeld, en ten tweede andere personen dupeert. Het is misschien enerzijds niet uitvoer baar en anderzyds ook weer erg hin- dcrlyk, maar wellicht zou het niet over bodig zyn, als de motorbrigade van de politie ook gedurende de optocht meer dere malen heen en weer langs de stoet zou ryden, teneinde het publiek op die manier te dwingen op dezelfde plaats te blyven staan. In elk geval zou ik het publiek vrien delijk willen verzoeken, wanneer het zich eenmaal langs de weg heeft opge steld en de politie de afstand heeft be paald, ook te blyven staan en niet naar voren te treden. Heus. men mene niet de optocht van dichtby beter te kun nen gadeslaan, hoe verder men daar van afstaat, hoe beter men kan zien en hoe meer overzicht men heeft op de stoet. Indien men zich hieraan houdt, oogst men niet alleen de dank van bovenge noemde categorie van gedupeerde per sonen, doch ook van de overige kijkers en tenslotte niet het minst van de po litie. die op deze dag al meer dan ge noeg werk heeft. A. Hollebeek. AFSCHEID N. A. KRIEK Gisteren nam de heer N. A. Kriek, na een dienstverband van 39 jaar afscheid als kassier van de Leidsche Spaarbank, wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Op uitdrukkelijk verlangen van de scheidende functionaris vond het af scheid in besloten kring plaats. MODELWONING PIETER BOTHSTRAAT De Vrouwen-adviescommissie voor de woningbouw heeft in samenwerking met „Woninginrichting Meubelkunst" de woning aan de Pieter Bothstraat 3 doen inrichten voor bewoning door een jong gezin van vier personen. Deze woning maakt deel uit van een complex van 243 woningen, dat wordt gebouwd voor de Woningbouwvereniging „Ons Belang". Advertentie MANDSCHOENI BREESTRAAT I7S het laboratorium grondig uit te brei den op de plaats van het Laborato rium voor Fysiologie, dat naar het Academisch Ziekenhuis zou verhuizen. Kamerlingh Onnes maakte hier reeds in 1925 plannen voor! Voor de oorlog kwam er echter van verwezenlyking van deze plannen niets. Na de oorlog moesten drie werkkamers ontruimd worden voor het nieuwe kryogeenlaboratorium, en de zaak begon er erg somber uit te zien toen het er in 1950 op leek, dat de verhuizing van fysiologie wel eens op de lange baan kon worden geschoven. Derhalve wer den er toen kleine uitbreidingen tot stand gebracht, die de allerergste nood opvingen. Zo werden de zolders als werkruimten ingericht. De lector voor de biofysica, dr. Duysens had echter ook toen nog steeds geen enkele vertrek in het Leads® laboratorium I van twee etages op een klein deel van de vleugel aan de Nieuwsteeg. Daardoor zyn ruimten tot stand gekomen voor een laboratorium voor biofysica, een nieuwe elektronische afdeling, een vergrote glasslijperij en een nieuwe tekenkamer en tenslotte een administratievertrek. Prof. Gorter zegde dank voor de goede samenwerking van de zijde van de Rijksgebouwendienst. Op zijn beurt uitte de districtsbouwkundige van deze dienst, de heer Maas, zijn dank voor de samenwerking van de zyde van het laboratorium en alle andere by de bouw betrokken instanties. Onderzoek fotosynthese Dr. L. N. M. Duysens. lector in de bio- fysloa, verteld® daarna iets over het co- De nieuwe elektronische afdeling van het Kamerlingh Onnes Labora~ torium, het ruimste van de thans in gebruik genomen vertrekken. Dank zij woekeren met de ruimte kan de kleine ruimtelijke uitbreiding toch als een welkome uitbreiding gezien worden. (Foto L.D./Van Vliet) HALVE EEUW KOOPMAN De heer P. J. H. van der Pluym, thans gevestigd aan de Hogewoerd 41. zal maandag het feit te gedenken, dat hy zich voor een halve eeuw als koopman in de Sleutelstad vestigde. Ter gelegen heid van dit gouden jubileum vindt die dag van 2 itot 5 uur in het pand aan de Hogewoerd een receptie plaats. Leidse Ambachtsschool reikt voor het laatst diploma „leerliiigopleiding" uit Hoewel de Leidse Ambachtsschool met haar opleidingen midden in de praktyk staat en zij niet schroomt nieuwe onderwysmethoden toe te passen, staat de leerlingopleiding in het bedryf in het vervolg niet meer onder auspiciën van het bestuur der school. Deze opleiding, waarvoor het bestuur sinds 1936 verant woordelijk was gesteld, wordt in de toekomst centraal vanuit Den Haag geregeld. In verband met deze beslissing, welke een landeiyk karakter draagt, kon gister avond aan de laatste groep gediplomeerden een diploma worden uitgereikt. Mr. W. de Clercq, die deze avond de voorzitter, ir. J. J. G. van Hoek, ver ving, wees met een enkel woord op dit besluit, waarna hy de 46 gediplomeer den nog eens onder het oog bracht, dat zij er met het behalen van dit diploma niet zyn. Een tyd van voortgezette stu die breekt thans aan. Nadat mr. De Clercq docenten en examencommissie had bedankt voor het aan de leerlingen ten koste gelegde werk, ging hy over tot het uitreiken van de diploma's. Na een twee-jarige opleiding in het bedryf, volgens het leerlingenstelsel als bedoeld in titel n van de Nyverheids- onderwyswet, kon het diploma timme ren worden uitgereikt aan: H. Aartse, F. R. v. d. Haak, R. Hoek, B. L. Jansen, P. J. J. de Jeu, A. Kool, W. Kranen burg, W. F. Olivier, J. D. v. d. Reyden, A. Selier, G. Tol, K. Verbree, A. Ver- kaik, M. Vonk, G. Wassenaar, M. Wil- lemsen, C. Wuyster, H. Zirkzee; meu belmaken: J. H. M. Biesjot, A. Th. v. d. Kley, J. Overduin, G. Versluys; schilde ren: J. N. J. Koomen, N. J. Vavier; machinebankwerken: J. Botermans, H. Petersen, A. C. M. Tink, D. L. Vogelen zang; constructie-bankwerken: P. Dozy, G. Russchenberg, R. Majolee; construc tie-tekenen: W. H. Brouwer, A. van Deursen, E. J. Groenewegen; draaien: P. F. van Kampen, J. J. Kwestro, H. Philippo, P. G. M. Post, N. A. Schouten; Fynbankwerken: R. A. v. d. Lans, S. Kooistra, H. v. d. Nagel en elektrotech niek: A. Habraken, G. Janssen, J. Kor- bee en K. Sneyders. Na het uitreiken van de diploma's besprak ir. H. E. Kruyt, voorzitter van de examencommissie, de examenresul taten, waaraan hy een woord tot door zetten van de studie verbond. Ook de heer C. Brilman, in de kring van de Leidse Ambachtsschool geen onbekende figuur, spoorde de gediplomeerden aan op de ingeslagen weg voort te gaan en naar vermeerdering van kennis te streven.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9