Laatste nieuws Oegstgeester raad kort bijeen [Taakverdeling in college van B. en W. STADSNIEUWS Loop der bevolking te Leiden Beurs van Amsterdam WOENSDAG 1 OKTOBER 1958 De korte raadsvergadering van gisteravond stond onder voorzitter schap van dr. K. Simon Thomas. Alvorens de agenda werd afgehan deld deelde de voorzitter mede dat hij als loco-burgemeester zal optreden bij afwezigheid van de burgemeester en dat de taakverdeling in het college van B. en W»i zodanig is geregeld dat wethouder Simon Thomas Financiën en Onderwijs zal behartigen en dat wethouder Steenmetser zich zal belasten met Openbare Werken en Sociale Zaken. Hij zal optreden als voorzitter van de gemeentelijke commissie voor Maatschappelijke Zorg. neert op noodzakelijk aan te brengen bezuinigingen, vernam de heer Den Oude op zyn vraag. De aanneemsom ligt hoger dan de richtlijnen toelaten. De heer P. v .d. Noort vroeg aandacht voor de slechte bestrating tussen de rails in de Geversstraat, terwijl de heer P. v. d. Hulst de verbreding van de Hoge Morsweg nog eens onder de aan dacht bracht. Bij lang uitstel zullen toch wel enkele voorzieningen getroffen moe ten worden. De heer N. v. Weizen merk te op dat bij de werkzaamheden aan de Warmonderweg onvoldoende aandacht was geschonken aan de afvoer van re genwater, zodat thans aan de huizen zijde veel water op de weg blijft. Ten slotte vroeg de heer Blansjaar voorzie ningen nu de garages in gebruik zijn genomen op het binnenterrein bij de Wyttenbachweg Indien dat nodig zal blijken, wordt hier aandacht aan ge schonken, aldus de wethouder. In verband met het verzoek van het Verbond voor Veilig Verkeer inzake de wijziging van de L.O.-wet betreffende het verplicht stellen van het verkeers- onderwys om nu alle medewerking daar aan te verlenen, deelden B. en W. mede, dat de wetswijziging voor onze gemeente geen nieuwe situatie schept. Voor leer middelenaanschaffing voor het verkeers- onderwijs heeft de raad reeds altijd medewerking verleend. Op aanwijzing van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid werd het raadsbesluit inzake de onteigening van de percelen in de Geversstraat met enkele bepalin gen aangevuld. De Hofdyckschool verkrijgt wèl mede werking om het verkeersonderwijs uit te breiden tot de le en 2e klassen, doch het vervangen van de reeds eerder aan geschafte methode voor de klassen 3 tot 6 werd geweigerd, daar dit de nor male eisen aan het lager onderwijs te stellen, overschrijdt. Er is geen bezwaar tegen dat deze school aansluiting krijgt op de draadomroep. De raad ging ak koord met de aangeboden geldlening, ofschoon het de heer Makovitz (WD) was opgevallen dat het bedrag van 43 miljoen gulden, waarover de Bank voor Ned. Gemeenten nog beschikt, verdeeld wordt naar rato van de vlottende schuld der gemeenten per 1 juli 1958. Wie de grootste schulden heeft gemaakt krtfgt nu het grootste bedrag toegewezen! RONDVRAAG Van de rondvraag werd druk gebruik gemaakt. Mevr. P. H. SmitsWitvliet had in het verslag van de keuringsdienst van waren opgemerkt dat bij de con trole op melk Oegstgeest ongunstig af stak bü andere gemeenten. Ligt dat aan de detailhandelaren of aan het stan daardisatie-bedrijf, wilde zij weten. De voorzitter wist dit uiteraard niet. doch zal zich oriënteren. De heer J. den Ouden en ook mr. Slingenberg waren nieuwsgierig naar de geldverkrijging voor de verbreding van de Warmonder weg. B. en W. verwachten nog steeds spoedig bericht hierover, aldus de voor zitter. Het bouwplan Buitenlust stag- OEGSTGEEST Vergadering A.R. Gisteravond werd in de bovenzaal van de Geref. Kerk de ledenvergadering ge houden van de A.R.-Kiesvereniging. De heer J. P. Brouwer sprak als voorzitter, zijn spijt uit over de uitslagen van de gemeenteraads- en wetthonidersverkie- zing. Hij bracht dank aan de heer J. den Ouden, oud-wethouder, voor het vele werk voor de prot. dhr. partijen. Hierna werd het gebeuren in de party en bin nen- en buitenland gememoreerd. De heer Ph. v. d. Kooy hield een inleiding over „Loten van één stam?" De inleider begon enige beschouwin gen te geven over de laatste verkiezin gen en speciaal over de laatste verkie zing waarin de winst van de WD ten koste van de PvdA wel heel erg opvalt, evenals de verdere afbrokkeling van de prot. chr. partyen. Na een uitvoerige uiteenzetting en de beantwoording van de vragen werd deze avond besloten. VOORSCHOTEN Brandweerlieden namen diploma's in ontvangst In de hal van het Cultureel Centrum heeft burgemeester C. J. v. d. Hoeven aan een aantal brandweerlieden diplo ma's uitgereikt. De speciaal daarvoor belegde bijeenkomst droeg een enigs zins feestelijk en bijzonder gezellig ka rakter. De aanwezigheid van een vijftal raadsleden en de directeur van de dienst van openbare werken gaf er mede een wat officieel tintje aan. Namens de raadsleden sprak de heer Fortanier van de byzondere waarde ring, die de raad van Voorschoten voor de activiteit en de uitstekende korps geest van de brandweergroep heeft. Ook burgemeester v. d. Hoeven ge tuigde van dezelfde grote waardering voor deze kranige vrywilligers. Spreker zei trots te zijn op commandant Lek- kerkerker en zijn mannen. Dit brand weerkorps is in zeer korte tijd op een wel heel hoge sport van de (brand weer) ladder geklommen. In een vlotte toespraak gaf de com mandant een overzicht van de presta ties van het korps in de laatste jaren. Deze prestaties mogen er inderdaad we zen: in drie jaar tyd klom de vry- willige brandweerploeg op van de 4e klasse naar de 2e, waarin zelfs een tweede prijs in de landelijke wedstrijd behaald kon worden. De heer Lekkerkerker getuigde op sympathieke wyze van de uitstekende onderlinge verstandhouding, die onge twijfeld tot nog grotere prestaties kan leiden. Zeer adrem maakte spreker van de gelegenheid gebruik de raadsleden er op te wijzen, dat het materieel, waarmee, gewerkt moet worden, nogal ver ouderd is. Burgemeester van der Hoeven reikte het diploma chauffeur-pompbediende uit aan de heren J. van Beveren, H. Durieux, H. van Mulligen en S. Stolk. Het diploma brandwacht le klas ver kregen de heren J. Lekkerkerker, D. IJperlaan, D. Bakker. H. v. d. Burg, B. M. Keizer, Th. Oorschot, W. Oorschot, P. v. d. Peet, J. Planje, J. M. de Ruyter en B. M. Rij ling. De heren Keyzer en Rij ling ontvingen eveneens het diploma brandwacht 2e klas. Instructeur van Wyk kreeg openlijk zeer veel waardering van de heer Lek kerkerker voor de wijze, waarop hij de cursussen had gegeven. Namens de manschappen overhandigde de com mandant hem een cadeau. BURGERLIJKE STAND Geboren: Petrus D.. zn. van W. H. van Deursen en C. van Egmond; Nioollne, dr. van C. M. Bruin en E. E. Pier6ma; Pleter J. G., zn. van P. van Egmond en M. Ar- bouw'; Jacqueline, dr. van J. Eggink en M. van Geest; Janna C. M.. dr. van W. van Rooijen en B. BAnnenkade; Wilhel- mina M., dr. van G. van Eek en E. M. Terpstra; Johanna, dr. van G. Jaket en A. M. Rutgers: Dick J., zn. van H. C. H. Rol en J. Slegtenhorst; Vivlenne L.. dr. van R. P. B. Panoy en R. L. Hemslng. Ondertrouwd: G. J. van Steen en W. J. Meier; C. A. Boer en A. Verloop. Getrouwd: D. C. Oudshoorn en J. A. SolLie; P. J. Westgeest en C. J. M. v. d. Star; C. J. de Ruiter en H. E. B. Struyke; J. Koolman en H. N. Hofstee, WASSENAAR Werkweek Rijnlands Lyceum Onder auspiciën van de Stichting Bedryfleven en Onderwys wordt van maandag 6 tot zaterdag 11 oktober te Delft een z.g. werkweek gehouden door de vyfde klas H.B.S. van het Rijnlands Lyceum te Wassenaar. De ongeveer der tig leerlingen zullen, onder leiding van twee leraren, worden ondergebracht in het buitencentrum „De Hertenhorst". De werkweek, welke maandagochtend wordt geopend met een ontvangst ten stadhuize van Delft, werd op de school voorbereid met twee voordrachten. Dr. J. Kiers van de Technische Hogeschool, sprak over „Studeren in Delft" en mr. W. de Vries Wzn, secretaris van de directie der N.V. Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft voor sociale aangelegenheden, over „Leiding geven in het bedryf". Er zal door de leerlingen groepswerk worden verricht in Delftse bedryven en T.N.O.-laboratoria. W. Boender gehuldigd Gistermiddag is ten raadhuize we gens zyn 25-jarig jubileum als bestuurs lid van de Gemeentelyke Instelling voor Maatschapeplijk Hulpbetoon gehuldigd het raadslid, de heer W. Boender. Hy werd ontvangen in de commissiekamer, waar aanwezig waren loco-burgemees ter mr. dr. J. Hazenberg, de wethouder van Sociale Zaken tevens voorzitter van genoemde instelling dr. J. J. M. Ver aart, de gemeentesecretaris, de pas af getreden wethouder van Sociale Zaken, de heer T. J. M. Rees van den Ende, bestuursleden van M.H. en ambtenaren. De heer Hazenberg noemae het een byzonder voorrecht als loco-burgemees ter te mogen spreken, omdat het een persoon betreft als de heer Boender, die in het bestuur van de gemeente al zo lang meeloopt en daarin allerlei funct- ties waarnam. Dat vraagt veel tyd, moeite en zorgen. Die zorgen worden bezorgdheid als zij worden besteed aan anderen op de wyze zoals de heer Boen der het deed. Namens het gemeentebe stuur dankte hij hem hartelijk voor het werk, dat hy in de 25 jaren in de in stelling heeft gedaan. Mevrouw Boender werd eveneens in de hulde betrokken. Dr. Veraart dankte de heer Boender voor zyn werk, dat, zei hij, getuigt van een goede sociale instelling. Hij memo reerde uit de door hem geraadpleegde archieven, dat de heer Boender maar twee malen vergaderingen verzuimde, de eerste maal toen hy per schuit voed sel ging halen voor de leden van de ver zetsgroep, waartoe hy behoorde, de tweede maal toen hem een ernstig on geluk was overkomen. Voor wat de eer ste maal betreft merkte spreker op dat de heer Boender ook met zijn eigen teelt velen heeft geholpen, waarvoor zij hem nog steeds dankbaar zijn. Hij prees G. van Beveren sprak voor Arjos ever Delta-plan Hoewel er een interessant programma werd geboden op de eerste ledenver gadering in dit seizoen van de Arjos, afdeling Leiden en Oegstgeest, was de opkomst der leden uiterst gering. Spreker op deze avond was de heer G. v. Beveren, stadsarchivaris te Zierikzee, over het onderwerp: „Het Deltaplan en zijn gevolgen voor Zuid- Holland, Zeeland, de oudheidkundigen en onze samenleving". Wie van Zeeland houdt, voelt weinig voor het Delta-plan, aldus de heer G. v. Beveren, en uit het verloop van zijn causerie werden deze woorden ook dui- lyk. Het Deltaplan bestaat reeds enige jaren. Een van de grote moeilykheden was namelyk het zoute zeewater, dat steeds hoger de Waterweg op kwam. Bij hoge vloed was het zelfs in de stad Gouda merkbaar! Dit zou tenslotte voor heel Nederland funest worden en speciaal voor de stad Rotterdam. Deze stad heeft immers veel water nodig voor haar industrie en niet te vergeten het drinkwater zelf. In 1939 werd een Delta-commissie in het leven geroepen om deze moeilyke zaak grondig te bestuderen, en men schatte de onkosten op plm. 2% miljard gulden. De ramp op 1 februari 1953 heeft eigenlyk gezorgd, dat de eerste daad- werkeiyke stap t.o.v. het Deltaplan ge daan werd. De zeegaten zouden worden afgedamd maar het grote bezwaar hiervan is, dat Zeeland zyn schelp- en schaalvissery geheel moet opgeven, en zy zou hierdoor per jaar plm. 15 miljoen gulden verlie- zen. Ook sprak spreker over de moeilyk heden die er in België zouden ryzen. Door de afdamming zou het water in de Schelde minstens 10 cm hoger wor den, wat betekent, dat Antwerpen haar kaden zal moeten verhogen. De twee grootste moeilykheden zyn momenteel wel de verzilting en verdroging. Door de afdamming zal het binnen water zoet worden, waardoor de moei lykheden uit de weg zyn geruimd. Bovendien zal het water in de Nieuwe Waterweg door gedeeltelijke afdamming sneller gaan stromen, zodat het bagger- werk en het uitdiepen van de havens overbodig werk wordt. Momenteel ondergaat Zeeland een verwarmende invloed van het zeewater, zyn gemoedelyke betoogtrant, waarmee hy veel goeds heeft weten te bewerken, als een man met een gouden hart en als strydbare figuur als het erom ging bur gers te helpen, die in moeilijkheden ver keerden. waarna hy hem een vulpotlood aanbood. Nadat de heer Rees van den Ende aan het voorgaande nog het zyne had toege voegd betuigde de heer Boender dank voor wat hem allemaal was toegevoegd. Zijn leermeester had hem voor ogen gehouden, dat hij zich in apenbare functies steeds bewust moest zijn van een dienende taak, daarom vindt hij het geen hij heeft gedaan eigenlijk heel ge woon. Hierna was er gelegenheid voor een persoonlijke gelukwens. ZOETERWOUDE Mevr. G. Hulsbosv. d. Burg vandaag honderd jaar Heden viert mevr. G. Hulsbos geb. van der Burg, wonende alhier aan de Noordbuurtseweg 40, haar honderdste verjaardag. De 100-jarige is voor haar leef tyd nog vry kras. Zy kan b.v. nog zeer goed zien. doch het lopen begint wat moeiiyker te worden. Zij werd te Leimuiden geboren en woont reeds vanaf 17 mei 1884 in deze gemeente. Haar man overleed 40 jaar geleden en sindsdien woont zy by haar dochter mevr. De JongHulsbos. Aan belangstelling zal het haar deze dag zeker niet ontbreken. Groepscommandant R.P. Met ingang van heden is de heer J. L. Knauf, opperwachtmeester der Rykspo- litie te Zoeterwoude, benoemd tot groepscommandant in Noordwykerhout. De heer Knauf werd op 14 december 1907 in Amsterdam geboren en kwam op 2 januari 1950 in Zoeterwoude. De vorige standplaats van de heer Knauf was Noordwykerhout. GEVESTIGD kade; R. van den Berg. Hoge Rijndijk 161, nr. Baarn, Ameterdamsestraatweg 36; M. Phlllpsen geb. Van Haaien, ten Katestraat 14 nr. 's-Gravenhage, Trekweg 205; G. de Jong geb. Brouwer, Spoorstraat 10 nr. Schiedam. Raam 21-4; J. K. Beverloo, SkTï eln 60. A. Leenman en iara., *eeman^ gl Hoorn Achteretraat 2; T. B. G. J. Jarigs, Donkersteeg 9a nr. Maastrocht, Statensingel 178; J. O. Monsma, Heren- In de week van 18 t.m. 24 september 1958 plein 60; A. Leenman en fam laan 20a; A. van Waart en fam., hovenplein 76; M. C. van den Ing en fam., St. Jacobsgrt. 1; J. G. P. van SchLe en fam., monteur. Oranjegrt. 68; J. Veilbrief geb. Alblas en fam.. 3e Blnnenvestgrt. 14; E. T. Houweling geb. Trooster en fam.. Vreewykstr 22; E. Dekker en fam.. Mare- singel 11a; J. Verheul, Oude Singel 48; C. M. S. van Regteren Altena heilgym- naste en masseuse, Boerhaavelaan 43; E. G. M. Lips, onderwijzeres. Botermarkt 15; C. E. Marllsa, Stadhouderslaan 26; B. G. J. Ellas. Rijn-en Sohieikade 78; J. L. J. Gaillard Jan v. Goijenkade 13; P. J. A. Jollle belastingconsulent, v. Vollenhoven- plein 38; J. A. van de Griend,, Bakh. Roo- zen'boomstTu 35; J. Routier, militair, Groenihazenert. 12; M. S. A. M. Dassen,, Noordelnde 50; A. H. Visser, de Genestet- etr,. 4- M. W. Potters geb. De Boer. Waard- etr. 59; W. J. C. Pa,bel geb. Zandvliet, Noordelndsplein 8a: E. Llgterlngen Ver stegen, Rapenburg 131; M. I. W. Kuenen, Gerecht 10; A. C. O. Mouthaan, Hogewoerd 154; W. J. van den Meijdenberg geb. Ver hoeven, Scholtenstr. 60; M. Marinlssen, gezinsverzorgster. Rljnsburgerweg 151; A. L. Bderens geb. Folkerts. Scholtenstr. 62; E. J. M. Laurense. Noordeinde 50; J. A. M. Govaert. Noordelnde 50: T. M. M. Riemers Storm Buvslngetr. 26; W. G. W. van Luijn Haagweg 22; F. Erk, slagen, Herenstr. 16; H. H. A. Meyerhoff. slager. Herenstr. 16; G. van Veen-, ambtenaar SLF, Aartstr. 15; R. Schleven, Langebrug 39a: F. J. P. Baars, Rijksambtenaar. Morskade 14a; H. D. Schneider. Hooigrt. 90; K. Dekker, llchtmaroos gr. vrt., Hooigrt. 55: M. C. de Hulster. Rapenburg 131: M. T. Romijn, Haarlemmerstr. 107; A. van der Meulen. Stleltjesstr. 62; C. J. Niks. Zeemanlaan 4a; W. J. H. Hoekert. Const. Huygenslaan 49. VERTROKKEN B. W. den Hengst geb. Beij en fam.. Oos terstraat 94 nr. Delft. Hugo de Groot straat 274; G. Renzenbrink en fam., Lan- gegracht 228 nr. Zoeterwoude. Banckert- straat 20; J. Kulvenhoven en fam. Waard- gracht 20 nr. Leldschendam, VeuTse Ach terweg 145; H. P. Meijer en fam., Rijns- burgerweg 161 nr. Zuid-Afrdka; H. J. Goosen en fam.. Lammenschansweg 132 n.r Rijswijk Z.-H.. Jos. Israëllaan 65; J. Bommel en fam.. Kapteynstraat 45 nr. Den Helder. Vechtstraat 74; J. C. van der Zwet. en fam.. van der Hoevenstraat 16 nr.. Dor drecht. van Aerssenstraat 11; A. M. ten Geuzendam. Korevaarstraat 11c nr. Zwit serland; F. Bulder St. Jacobseracht gracht 10Ö nr. Leeuwarden, Noordvliet 169 J. Boot. Bakker Korffstraat 4a nr. Lisse, Prinses Beatrlxstraat 1; H. Koolstra, Ti tus Brandsmal a an 49 nr. Vught. Lunetten- laan 501 ;C. J. H. M. Peters geb. Janssen, Hoflaan 235 nr. Rotterdam, Spuoorsingel 76; A. Grootjes, Sumatrastraat 24a nr. Langedljk. Fredepik Hendrikstraat 5: A. W. Kulvers. Evertsenstr. 36 nr. Rijswijk Z.-H.. P van Vlletlaan 35; W. Olman. Ma- rislaan 5 nr. Epe, Eperheemweg 8: J In 't Vel,d, va-n Slingelandtlaan 11 nr. België; M. J. Blekaxt geb. Eckhardt, Johan de Wlttstraat 14 nr. Delft, Hof van Delft- laan 104; M. T. L. van Hoof. Haagweg 38 nr. Utreoht, Wlilihelmdnapark 38; E. W. Mahler, Koningdnnelaan 35 nr. 's-Graven hage. de Sav. Lohmanlaan 479; E. J. Chrtstiaanse, Zoeterwoudseweg 88 nr. Delft Phoenixstraat 31; A. M. G. Baan, v. d. Sande Bakhuyzenln. 16 nr,. Tiel, Stations straat 32; S. Draalsmia, Beijerlnoklaan 7 nr. Ede Gld., Pastweg 91; G. W. Wienen,, Kamerlngh Onneslaan 12 nr. Middelhaxnls Kastantjelaan 18 bv.; J. M. Hartheze. Hugo de Vriesstraat 69 nr,. Zoeterwoude. Hoge Rijndijk 86; E. R. Martheze, Hugo de Vriesstraat 69 nr. Zoeterwoude. Hoge Rijndijk 86; J. W. Janse, Kanaalweg 11 nr. "s-Gravenhage. Huygensstraat 13; P. A. Cnaandljk. Rapenburg 131 nr. Gelder- malsen. Prins Bernhardlaan 6; J. B.Kooy, Levendaal 37a nr. Delft. Pootstraat 100; W. J. van Leeuwen geb. Rovers. P. J. Blokstnaat 30 nr. Oegstgeest. Kar el Door manlaan 72; L. Bnaaksma. Witte Singel 80 straat 10; H. H. Crooy, Gerrit Kasteln- straat 25 nr. Veldhoven. Frovincialeweg 66; A. M. Breumer. Lijsterstraat 18 nr. Wassenaar. Emmalaan 1; T. Graafland. Lijsterstraat 35 nr. Emmen. Angelslërdijk 23; N. J. van der Lee. Morsweg 66 nr. 's-Gravenhage, Zuldwerfplein 19; W. J. Vink. Gerrit Doustraat 95 nr. 's-Graven hage. Mons terse weg 93; H. André de la Porte. Nieuwe Rlln 8 nr. Vu&ht, Esdoorn- laan 10; L. Velleman, Haarlemmerstraat 93 nr Amsterdam. Moreelsestraat 5 bv.; J. Hoogerwerf Boerhaavelaan 1 nr. Utrecht Vleutenseweg 741 bis; J. G. W. Collards, Rljnsburgerweg 10 nr. Hoensbroek. Kou- venderstraat 134; C. E. Lutter. Gerrit Doustraat la nr. Amsterdam, van Karne- beekstraat 75: A. Zammlchleli. Herenstraat 43d nr. Italië: J. G. G. C. J. van Bellen. Meidoornstraat 30 nr. Sluis. St. Anna- straat 36: C J. A. M Oomen. Noordelnde 50 nr. Gilze oa., Kerkstraat 1; A. de Bruin waardoor Zeeland een provincie is, die buitengewoon geschikt is voor fruitteelt. Door de afdamming volgens het Delta plan, zal het veranderen en het zoete water wordt bovendien sterk onderhevig aan ysvorming. Met behulp van kaarten en uitgebreide situatie tekeningen schetste de heer G. v. Beveren de grote plannen rondom de Deltawet en de aanwezigen begrepen, dat deze plannen zeer ingrypend wer ken voor het huidige beeld van Zeeland. INTERNATIONAAL BEZOEK LEGER DES HEILS. Kapitein Franklin Sumter, officier van het Leger des Heils in Brits Guyana, brengt momenteel een bezoek aan ons land. Franklin Sumter kwam reeds als jon gen in aanraking met het Leger des Heils in zyn geboortestad Paramaribo. Aldaar werd hij in Korps II legermuzi- kant, zangbrigadelid en jeugdwerker, doch eerst op latere leeftijd, na zijn handelsopleiding, kwam hij in actieve dienst van het Leger. Na zyn studie aan de Kweekschool te Jama ca kreeg kapi tein Sumter een functie als kweekschool officier aan datzelfde instituut, waarop hy na enkele jaren aldaar brigade-offi cier werd. Hierna volgde zyn aanstelling als korpsofficier in Trinidad. Na nog enige jaren jeugdofficier in Suriname te zyn geweest, volgde een beroep naar Brits Guyana in het Cen trum Korps, waar hy tevens reclasse- rings-officier voor de ontspoorde jeugd is. Kapitein Sumter bezoekt tijdens zijn tournee op 2 en 3 oktober onze stad en zal donderdagavond de leiding hebben van een openluchtsamenkomst op het Stadhuisplein te ca. 8 uur. DAMMEN LEIDSE DAMVERENIGING Voor de hoofdklasse-competitie van de LDDB startte LDV 1 met een overwin ning op LDV 2. In dit broedergeveoht bood het 2e tiental, felle tegenstand en wist aan vankelijk de stand tot 66 in evenwicht I te houden In< de resterende partijen I maakten de .reserves" enkele fouten, waardoor LDV 1 in veilige haven kwam. Uitslag: LDV 1—LDV 2: J. H. v. LeeuwenI. Te leng 20; W. Heemskerk -^J. Zaalberg 2—0; W. J. KleynM. Brinks 11; J. KlinkenbergJ. Dreef 2—4); I. La ter veerW. 'Kleijn 20; B. Slechtenhorstr—I. v. d. Wijngaard (res) 20; H. UittenbogaardP. Marck 20; P. v. d StelA. Sladek 02; A. ter Haar (res) J. M. E. Masurel 02; N.O. C. Klinkenberg 0—2. Totaal 13—,7. Rotterdam. 's-Gravendijkwal 122; J. A. W. Overleden: E. M. Ultterllndee echtgenote 1 M. van den Ber,g geb. Conljn, Hoge Rijn- I Bolsotkade 2b 'nr. Apeldoorn, Bergakker- v&n O. Krispijn, 61 jn dijk 182a nr. Voorschoten, ab. ligg. Krlm- I weg 14. Geslaagde televisie-oproep (Van onze correspondent) Een oproep via de televisie, die zater dagavond werd gedaan door de heer Nieuwenhuizen. directeur van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren, heeft tot gevolg gehad, dat er honderden aanvragen uit Nederland en België zijn binnengekomen om poezen en katers, die in de Nederlandse asiels verblijf houden en daar op hun „pyn- loze dood" wachten. Het Bureau van Dierenbescherming is druk bezig met het verwerken van aanvragen en han gende de distributie van dakloze katten, zyn de executies in de asiels tydelijk ge staakt. Een fabriek van kattebrood in ons land leeft met een en ander zo mee, dat zy elke ex-asielbewoner een „uitzet" beloofde mee te geven, bestaande uit een pakje kattebrood, een voerbakje en een borstel. Deze en de volgende week gaan de katten naar hun nieuwe pleegadressen in Nederland en België. Dr. Drees wijst motie over Nederlands Nieuw-Guinea af (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft dr. Drees vanmiddag medegedeeld geen heil te zien in de motie van de P.v.d.A. over Nieuw-Guinea. Het vragen van inlich tingen bij bevriende mogendheden (wie zyn dat?) over de beste bestuursvorm van Nieuw-Guinea, zou uiting geven aan onzekerheid in Nederland. Tegen een trustschap zou Indonesië zich in de Verenigde Naties verzetten, omdat daar mede internationaal zou worden vast gelegd, dat Nieuw-Guinea niet tot In donesië behoort. De vereiste meerder heid van twee-derde der stemmen zou dan in de Verenigde Naties niet zijn te Voorzitter Bioscoopbond koninklijk onderscheiden De staatssecretaris van O. K. en W., mr. R. G. A. Höppener en het hoofd van de afdeling Kunsten van dit depar tement hebben vanochtend (in Krasna- polsky) de buitengewone ledenvergade ring by gewoond ter herdenking van het veertigjarig bestaan van de Nederlandse Bioscoopbond. Mr. Höppener deed ter vergadering de mededeling, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd de heer Joh. Miedema uit Sneek, als voorzitter van de Nederlandse Bioscoopbond, te onder scheiden door hem te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, daarmede de erkentelijkheid van de Kroon tot uitdrukking brengend voor wat voorzitter en bond gedaan hebben voor het Nederlandse filmwezen. On der hartelijk applaus van de verza melde leden overhandigde spreker de heer Miedema de versierselen, beho rende by deze onderscheiding. De overgrote meerderheid van de leden vulde de grote zaal van Krasna- polsky, toen de bondsvoorzitter, de heer Joh. Miedema, deze feestelyke bijeen komst opende met het vreugdevol con stateren van het feit, dat hoewel de cinematografie nauwelyks zestig jaar bestaat, de bond daarvan reeds veertig jaar in ons land werkzaam is en zich in deze periode van een vereniging van uit sluitend bioscoopondernemers heeft ont wikkeld tot een alle geledingen van het filmwezen omvattende bedryfsorganisa- tie. In dit tydperk heeft de bond er naar gestreefd niet alleen de economi sche belangen van de bedryfsleden te behartigen maar daarenboven het be dryf op een hoger plan te brengen. Staatssecretaris mr. R. G. A. Höppe ner onderstreepte in zyn toespraak, dat de samenwerking tussen de leden van de bond en zyn departement niets te wensen overlaat. De kunst van de „film" eerst na de bevryding een taak van overheidszorg geworden, is by uitstek het terrein, waarop overheid en be- dryfsorganisatie elkaar raken. Het stemde de staatssecretaris tot dankbaarheid, dat een grote groei van de filmproduktie in de laatste tien jaar mogelijk is geworden. Hy wenste de bond geluk met deze vooruitgang, be reikt door veler inspanning. NIEUWE MAATREGELEN TEGEN ALGERIJNSE OPSTANDELINGEN. De Franse ministerraad heeft heden ingrijpende nieuwe maatregelen goed gekeurd ter onderdrukking van de acti viteit van Algerijnse opstandelingen in Frankrijk. De ministerraad, die onder voorzitterschap van de president van de Republiek. Coty, byeenkwam, nam drie besluiten aan, die maandag aanstaande na inwerkingtreding van de nieuwe Grondwet van kracht worden. Het eerste decreet bepaalt, dat men sen, die direct of indirect steun verlenen aan de Algerijnse opstandelingen, voor een krijgsraad kunnen worden geleid. Het tweede decreet geeft de Franse autoriteiten ruime bevoegdheden tot in- hechtnisneming van en het opleggen van huisarrest aan personen, die ervan worden verdacht de zaak van de op standelingen te steunen. Het derde decreet voorziet in een scherper toezicht op vuurwapens en munitie en in strengere straffen voor degenen, die zonder vergunning wapens dragen. Voor een aantal wapens, die men tot dusver zonder vergunning mocht bezitten, wordt een vergunning vereis. BEURSOVERZICHT Vaste markt onder leiding van Kon. Olies AMSTERDAM, 1 oktober De markt vertoonde vandaag een vaste tendentie onder leiding van- aandelen Kon. Olie. Na een opening voor deze aandelen op f. 174.10 liep de koers op tot f. 174.70 tegen de vorige slotkoers f. 169.80. De aandelen behaalden een ruime koerswinst en lagen f. 1.50 boven pariteit New York. De vaste stemming voor deze aandelen is toe te schryven aan het feit, dat Wallstreet belangstel ling heeft voor alle olie-aandelen aldaar en in het byzonder voor de aandelen Kon. Olie. De Philips-papieren openden op 346%, circa 1 punt boven gisteren. In het verdere beursverloop kwam er meer leven in de brouwery voor deze aande len door aankopen voor buitenlandse rekening, waardoor de koers steeg tot 349. Evenzo verging het aandelen Uni lever, die op 405% openden om, door publieke aankopen, aan te trekken tot 407% en derhalve een koerswinst boek ten t.o.v. de vorige dag van circa 5 punten. Aandelen Aku weerden zich Heel het strakke, plechtige de corum tijdens het bezoek van ad miraal Sir Guy Grantham aan het vlaggeschip van Nelson de ..Victory" werd verbroken door de scheepspoes. die zich van ere wachten en stram-in-de-houding- staan niets aantrok. De admiraal capituleerde ook voor de charme van de poes, door welke overgave hij zich alleen nog meer populair maakte opperbest en haalden een koerswinst van ruim 3 punten. KLM, tegen de ge hele marktverhouding in, werd prijs houdend geadviseerd. Met grote belangstelling wordt het jaarverslag van de KPM tegemoet ge zien. De aandelen van deze scheep- vaartmaatschappy lagen aanvankelyk een punt lager doch konden in het ver dere beursverloop aantrekken, om zo doende gelijk te komen met de vorige slotprys. Holland Amerika Lyn ruim 1 punt beter en de overige waarden in deze sector goed prijshoudend. Van de hoofdfondsen in de cultuur sector bestond goede belangstelling, vooral van premiemakelaars, voor cer tificaten Deli. In de Staatsfondsenmairkt onderging de Staffellening een reactie van 1/4 pet op de vaste koersen van de vooraf gaande dagen. Vandaag was het de laatste dag van de inschrijving op de aandelenemissie van Van Berkel's patent. Gezien de prys van circa f. 66, die voor de claims werd betaald, tegenover de theoretische waar den van f. 55 voor deze claims, kan de emissie als byzonder goed geslaagd ge noemd worden. WISSELKOERSEN Amsterdam, 1 oktober. Londen 10.56%10.56%: New York 3.77y4—3.77%; Montreal 3.86%—3.86%; Parys 89.82%—89.92V2Brussel 7.58%— 7.59%; Frankfort 90.36%—90.41%Stock holm 72.91—72.96; Zürich 86.51%— 86.56%; Zürich (vr. fr.) 88.04%—88.09% Milaan 60.57%60.62%; Kopenhagen 54.63%—54.68%; Oslo 52.81—52.86; We nen 14.59y4—14.60%; Ankara 3.79%— 3.80; Praag 52.8452.94; Lissabon 13.26%13.28. Woensdag 1 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3y4 93% 93% Grootboek obl. 3% 79' s Ned '47 3% (3) 92% 92Va Ned. '51 3% 94':B 94% Ned. '53 (3%) 93% 93% Ned '56 3% 93 93^ Ned '48 3% 85% 85% Ned '54 3% 87 88 Ned '55 I 3% 87 87% Ned '55 II 3% 91 91J. Ned "37 3 88% Dollarlng '47 3 91 89B Investeringscert. 3 95% 95% Ned. 62-64 3 04 j_ 94% Cert. NWS 2% 59^ Indië'37A3 92% 92% Grootboek '46 3.... 00x, Ned W.B 6% 1097^ 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 37 35% Nat. Handelsbank 89% 89 Vi Ned. Handelmy 176% 176y4 Amst. Rubber 67 67 y4 Deli My.en (Ver.) 116.60 120.40 H.VA105% 106 Java Cult25% 25 Senembah 90 90% Vorstenlanden13ys 13 A.K.U 211% 215 Berkel's Patent (v.) 190 Calvé Delft cert. 319 324 Kon. Pap. v Gelder 189% 191% Hoogovens cert324 324 Miiller en Co. N£ 310 308 Ned. Kabelfabr284 285 Philips 345% 348% Philips pref168 168 Unilever 402% 405% Wilton Feyenoord 191 192 Biliton 2de r169 169 Dordtse Olie gew. 765% 720exd. Kon Petr (f 20 170 173 idem (50 a f 20-1 159.75 174.35 Holl Amer lyn 146% 148% Java China Paket 131 130 K-U-M99,80 99 Ned Stoomv My 145 145^ Kon Paket My 136i^ 1357^ Stoomvaart My Ned i37y4 136% Nievelt Goudr cert 127% 128 v. Ommeren cert 235 237 Kon Rott Lloyd i2g 126 Ned Scheepv Unie 12g^ 13014 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen Adam '47 (3%) 3 93% 94 Den Haag 1954 3% 87 Leiden 1947 3% 95B R'dam *37 I-II3 3% 93% Industr. Obligaties Philips Doll ar lng *51 94% 95% Premieleningen A'dam '53 3 94% 96% 95% 95% A'dam '56 I 2% 84% 84% A'dam '56 II 2% 94% 94 Eindhoven '54 2% 85 Enschede '54 2% 84% 84% Den Haag '52 12% 93% 83% 93 92 R'dam '52 I 2% 95 96 95% 95% Utrecht '52 2% 97% 98 Z.-Holl 1957 2% 100% 101 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 238% 238% H.B.U. cert207% 208 Rott. Bank 195% 196 üwentsche Bank 175 175% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 254 256 Borneo Sum H My 43% 42% Ned G. en Sp. fabr 206 203% Kon. Ned. Grofsm 122 1 22% Internatio 82% 82% Rott. Droogdok My. 501% 504B Tieleman en Dros 8 Ned. MU. Walv.vrt. 80% 80% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 6% 6% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 30^ 29H Intern. Nickel 84Aexd. 84 Anaconda 55H 55% Bethlehem Steel 48 48 Cities Service 59% 80% General Motors 47% 47% Kennecott9f>Aexd. 96 Republic Steel 61% 61% Shell OU 82exd. Union Pacific 31,1* 31^ Un. States Steel 78% 78% Nog enkele fondsen nit Lelden en omgeving Aandelen VK 30/9 Edelmet Kon AA 43% Pref WA idem 52 Electrolas B 430 Holl Constructie 456 Ing dut v Bouwnyv 147 Int Kunststoft Ind 42% 42% Leidsche Wolspinn 155 155gl Sikkens Lakfab '53 485 481 Ver Touwfabrleken 192% 192% Wernink's Betonm 86% 87 Van Wyk Textiel 62 %Q 63gb 99 80%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5