OVER VIER JAAR DIAKONESSENHUIS AAK DE HOUTLAAN EERSTE PAAL GING GISTEREN GROND IN MILJOENENPROJECT WORDT GEREALISEERD Prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink: „De Heer is goed w.-Woen*dag 1 oktober 1958 Tweeëe blad no. 29558 «Én»*»—»— I.I'-I I Voor het bestuur en directie van het Leids Diaconessenhuis, die reeds tientallen jaren met plannen rondliepen voor de bouw van een nieuw Diaconessenhuis, was het gisteren een vreugdevolle dag: de eerste „officiële" paal van dit aan de Houtlaan te bouwen gebouw ging de grond in. In tegenwoordigheid van tientallen burgemeesters en predikanten uit de omgeving, een deputatie van het Leidse college van B. en W., het lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, de heer D. van der Kwaak, een vertegenwoordiger van de Rijksinspectie van de Volksgezondheid, prof. dr. M. C. Colenbrander namens de medische faculteit, dr. H. Muller, vice-voorzitter van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Maatschappij ter Bevordering der Geneeskunst, predikanten en afge vaardigden van tal van Leidse kerkgenootschappen en honderden vrienden van het Diaconessenhuis, verrichtte de voorzitter van het Huis, prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, deze officiële hande ling. Hij sloeg om even vier uur de eerste paal. Wel te verstaan van het Zusterhuis, want reeds 98 palen waren geslagen. Het was het officiële begin van de realisering van een miljoenenobject, dat eerst over vier jaar gereed zal zijn en Leiden en omgeving aan een opname ruimte van 306 patiënten zal helpen. komst een buur wordt van het Acad. Ziekenhuis". In verband met dit nabuur schap wees spreker op de vele gemeen- schapelijke belangen, welke beide in richtingen hebben. Spreker, die reeds bij voorbaat overtuigd was van een goed nabuurschap, wenste de toekomstige buur een hartelijk welkom toe. Nadat ook dr. Muller namens de afde ling Leiden van de Kon. Ned. Mij ter Bevordering der Geneeskunst zijn ge lukwensen met deze nieuwbouw had uit gesproken. deed zulks dokter A. H. Fer guson uit naam van de specialisten, die regelmatig in het Diaconessenhuis ver keren. Spreker verwachtte, dat de een drachtige samenwerking tussen bestuur directie, medici en verpleegsters straks in het nieuwe Huis kan worden voortge zet en zo mogelijk nog kan worden ver groot. Ook spr. rekende op een poede nabuurschap met het Acad. Ziekenhuis en gaf namens de specialisten van het Diac. Huis reeds bij voorbaat de verze kering. dat deze samenwerking door hen op hoge prijs wordt gesteld. Bij beide inrichtingen, aldus spreker, gaat het om cns zieke medemens, die onze hulp zo zeer van node heeft. Bijgaande foto van de gisteren voor het eerst getoonde maquette van het Diaconessenhuis toont de imposante opzet van het complex. Ter oriëntatie: links onder de Aan het einde van deze bijeenkomst, dankte prof. dr. Bakhuizen van den Brink voor al deze aanmoedigende en vriendelijke woorden, waarna de geno digden zich naar buiten begaven en zich rond de bouwput verzamelden, waar de voorzitter al spoedig de eerste paal de grand in deed verdwijnen. Na afloop volgde in de kantine een druk bezochte reoeptie. waar de maquette van het te bouwen Huis aller aandacht had. (Foto L.D./Van Vliet) Na een inleidend woord van mr. R. H. Bamsom uit Alphen aan den Rijn, be stuurslid van het Diaconessenhuis uitgesproken in de kantine van het bouwwerk en zang van het zuster- koor. sprak prof. dr. Bakhuizen van den Brink er zijn grote vreugde over uit. dat het na jaren van voorbereiding, waarin vele tegenslagen moesten worden geïn casseerd, eindelijk zo ver is. Met de Dichter van Psalm 136 zeggen wij. aldus spreker, „De Heer is goed Onze blik is nu op- en voorwaarts gericht. In funderen, bouwen en voltooien ligt nu onze kracht. Het is hierbij echter ook veer goed, dat wij ons niet beroemen op iigen kracht, doch het alles van God i rwachten. Bijzonder veel waardering had spre ker voor de medewerking, welke van de •emeente Leiden werd ontvangen in het oeken naar een oplossing voor hei fi- ïancieringsprobleem van de bouw. Het varen hier vooral de burgemeester, de vethouders Van der Kwaak en Menken ?n de chef van de afdeling Financien m die van Algemene Zaken, die het be- uur een uitgewerkt financieringsplan an de hand deden. Op grond van dit plan. werd ook de medewerking van een groot aantal buitengemeenten verkre- 4;en, die thans, met Leiden, garant zijn voor aflossing pn rente. Ook deze geste werd door het bestuur op hoge prijs ge- fjsteld. I Dank bracht spreker voorts aan de fi nanciële commissie, welke onder leiding 'an dr. ir. P. C. Lindenbergh en de heer i. J. van Hoeken van 's-Gravenpolder, bet bestuur belangrijke adviezen ver strekte. Een dank. welke tevens uitging naar de bouwcommissie, de vele propa ganda-comité's. de architecten ir. Kruis heer en ir. Cramer en de medici van het Huis. In eendrachtige samenwerking kon iets groots tot standkomen. Tenslotte bracht prof. dr. Bakhuizen van den Brink a! dez^ dank terug oo God. daarbij herinnerde aan de woor den uit Psalm 127: ..Als de Here het huis niet bouwt, tevergeefs zwoegen de bouwlieden daaraan." OOK GEMEENTEBESTUUR IS VERHEUGD. De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, bracht hierna de vele genodigden onder de aandacht, dat met alleen het bestuur van het Diaco nessenhuis, doch ook gemeentebestuur verheugd is. dat het eindelijk zover is. Over enkele jaren kan nu de zieken huisruimte in Leiden niet onbelangrijk worden opgevoerd. Spreker toonde zich verheugd, dat Leiden, in nauwe samen werking met een groot aantal buitenge meenten, via een financiële garantie de basis heeft kunnen leggen voor dit ob ject van circa twaalf miljoen. STREEKBELANG IS ERMEE GEDIEND. Burgemeester C. J. van der Hoeven uit Voorschoten, die mede namens de om liggende gemeenten een woord van ge lukwens sprak, zette uiteen, dat met een goed geoutilleerd particulier zie kenhuis ook een streekbelang is ge diend. Gelet op het financiële beheer, dat het Diaconessenhuis ook reeds in het verle den heeft gevoerd, bestond er in de kring van de diverse gemeentebesturen, aldus spreker, geen aarzeling om zich voor rente en aflossing garant te stellen. GOEDE VRIEND WORDT BUUR Prof. dr. Colenbrander, die namens de medische faculteit de felicitaties over- biacht. merkte o.m. op. dat ..een goede vriend van de Universiteit in de toe fen groot, door honderden ge-1 nodigden bijgewoond moment: prof. dr. J. N. Bakhuizen van den zusterhuis van het aan de Houtlaan Brink slaat de eerste paal voor het te bouwen Diaconessenhuis brug naar en een klein hoekje van de Houtlaan. links boven de voort zetting van de Houtlaan na de bocht die voert naar de Maredijk welke rechts boven op de foto te zien is. Het achterste hoge gebouw rechts is het beddenhuis. waarin alle pa tient enkamers gelegen zijn. Even wijdig daaraan meer op de voor grond en door gangen op alle eta ges met het beddenhuis verbonden het ..behandelhuis waarin opera tie- en röntgenafdelingen en labo ratoria worden gevestigd, evenals de poliklinieken en bestuurs- en ad- ministratievertrekken. In de verbin ding tussen deze grote gebouwen is de hoofdtrap geprojecteerd evenals de liftschachten (het donkere raam loze deel dezer verbinding) Midden voor het behandelge- bouw. midden op de voorgrond van de foto ligt de hoofdingang met daarboven de kerkzaal. Het hoge gebouw links is het tien woonlagen hoge zusterhuis, alleen op de begane grond en eerste etage met het eigenlijke ziekenhuis ver- bonden. Geheel op de voorgrond in het midden een royaal parkeerter rein. (Foto L.D./Van Vliet) Wat niet mag op 3 oktober De commissaris van gemeentepolitie te Leiden brengt ter kennis, dat het bij politieverordening; verboden is op de openbare weg a) vertoningen te geven (acrobatiek e.d.) b) aapjes, marmotten en dergelijke die ren te vertonen; c) verlotingen te houden of gelegenheid te geven tot deelneming aan hazard spelen. Bij constatering van overtreding zal proces-verbaal worden opgemaakt, ter wijl de voorwerpen, waarmede het feit is gepleegd, inbeslaggenomen zullen worden. EERSTE HULPDIENSTEN Donderdag 2 oktober: Lunapark Schuttersveld van 20.00 24 00 uur post aanwezig in school Schuttersveld. Bfj de taptoe lopen E HD.O.'ers mee. Vrijdag 3 oktober: Gedurende de draverijen op het Le vendaal is de E.H B.O.-post onderge bracht in de garage Bonnet, Leven daal 32 (tel. 20624). Voor het Lunapark Schuttersveld is van 9.00 uur tot afloop een post aan wezig in de school Schuttersveld. Bij de uitdeling haring en wittebrood, ko- raalmuziek. middagoptocht enz. zijn voldoende E.HB.O.'ers aanwezig. Beide dagen functioneert de Eerste Hulpdienst normaal. De bezetting op de hoofdpost aan de Mare en de uitrukpost van de Brandweer is op de drukste uren versterkt.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3