Kabinet-Drees vroeg te laat advies aan S.E.R. over liet subsidiebeleid Russen hervatten kernwapenproeven WEERBERICHT Britse en Amerikaanse troepen uit Midden-Oosten P.v. d.A. VRAAGT NOTA VAN REGERING OVER NW.-GUINEA Wat wil de regering eigenlijk? Twee explosies ten noorden van Poolcirkel zijn geregistreerd 97ste jaargang WOENSDAG 1 OKTOBER 1958 No. 29558 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Nederlands beheer in opdracht van V.N. In de Tweede Kamer heeft gisteren de P..v.d.A.-fractie bij de alge mene politieke beschouwingen naar aanleiding van de Troonrede, een motie ingediend waarin van de regering wordt gevraagd de Kamer op korte termijn door middel van een nota in te lichten omtrent de inzichten van de bevriende mogendheden over de beste bestuursvorm voor Nieuw- Guinea en omtrent de mogelijkheden voor,waarden en de uitzichten van het aangaan van een trustschapovereenkomst tussen Nederland en de Verenigde Naties De .motie kreeg gisteren van geen enkele zijde steun. „Trustschap brengt alleen narigheid" Nederlands taak in Nieuw-Guinea noemde mr. Burger (PvdA) uitzicht loos. „Nieuw-Guinea kost ons miljoe nen", zei hij. Niemand zal de illusie hebben dat er ooit baten uit Nieuw- Guinea komen. Het gebied legt een loodzware last op ons volk en ons land. Onze aanwezigheid daar zou zin vol kunnen zijn, maar alleen wanneer zij is gebaseerd op een internationale opdracht." ..Zou Nederland niet gebaat zijn", vroeg mr. Burger", met een poging tot het verkrijgen van een internationale opdracht, ook indien deze poging geen succes zou hebben?" De tijd is gunstig voor de poging, omdat er thans geen in ternationale druk wordt uitgeoefend. In donesië heeft dit jaar het probleem Nieuw-Guinea niet aan de orde gesteld in de Algemene Vergadermg van de Ver. Naties. Wij kunnen niet blijven afwachten. De regering dient de onze kerheid van de huidige situatie weg te rtmen, ook in het belang van de in heemse bevolking. Daarom vroeg mr. Burger op korte termijn een nota over haar beleid ten aanzien van Nieuw Guinea. Tevoren had prof. Romme (KVP) evenals later de heer Tilanus (CHU) deed zijn waardering geuit voor de klare taal van de regering in de Troonrede over Jndonesie. Hij sloot zich ook aan bij het in de Troonrede ver melde beleid inzake Nieuw-Guinea ge richt op samenwerking met Australië Als men dat leest, kan men niet vol houden dat de regering niets doet en maar afwacht. Verantwoordelijk Ook dr. Bruins Slot (AR) was ver heugd over hetgeen in de Troonrede is gezegd met betrekking tot Nieuw-Gui nea en de samenwerking met Australië. De kern van de zaak is. zei hij, dat Ne derland voor Nieuw-Guinea verant woordelijk is. Deze verantwoordelijkheid kan alleen van ons worden afgenomen door het beëindigen van onze taak in Nieuw-Guinea. Over de motie van de PvdA. die de indruk wekt. dat de PvdA Nieuw-Guinea wil loslaten, wilde de heer Bruins Slot liever een nacht na denken alvorens zich er definitief over uit te süreken. In de motie van de PvdA zag de heer Tilanus (CHU) geen oplossing voor het probleem Nieuw Guinea. Nog nooit is ergens in de wereld gebleken dat een trustschap goed werkt. Er kwam alleen maar narigheid van. Vandaag geeft minister-president dr. Drees zijn mening over de motie van zón partijgenoten. Advertenties voor 4 oktober Daar ons bedryf, traditiegetrouw 3 oktober de gehele dag gesloten is, kunnen advertenties voor ons num- f mer van zaterdag a.s. niet later dan tot uiterlijk donderdagmiddag 3 uur aangenomen worden. f Advertenties, welke ons op een a later tijdstip bereiken, worden al- leen opgenomen, als daartoe tijd en ruimte beschikbaar is. DE DIRECTIE. Enkele buien De Bilt verwacht tot moigenavond: veranderlijke bewolking met enkele bui en. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 2 oktober Zon op: 6.41 uur; onder: 18.17 uur. Maan op 20.27 uur; onder: 11.12 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.33 en 17.49 uur. Laagwater te 1.34 en 13.38 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pag. en Kritiek van alle zijden (Van onze parlementaire redacteur) De regering heeft geen eigen beleid. Dat was het verwijt dat prof. Oud (VVD) gisteren in de Tweede Kamer tot het kabinet richtte bij de algemene politieke beschouwingen. De regering laat de SER voor haar de kastanjes uit het vuur halen. Prof. Romme (KVP) verweet het kabinet dat het advies aan de SER over het subsidiebeleid te laat is gevraagd, waardoor het financieel-economische beleid voor 1959 thans nog niet is vastgesteld. Het lijkt wel of er een geheimzinnige macht aan het werk is waardoor dergelijke adviezen altijd te laat worden gevraagd. openhouden voor de ontplooiing van een sociaal beleid, zoals een spoedige invoering van een weduwe- en wezen voorziening. De K.V.P., op haar beurt, wil zekerheid, dat de algemene kinder bijslagverzekering althans voor 1960 tot stand komt. Dan hangt de invoering alleen maar af van de economische mogelijkheden. Even dringend nodig „Geen rechte lijn" „,Wat wil de regering eigenlijk?" vroeg mr,. Burger (P.v..d.A.). Dat dient duidelijker te worden gezegd dan in de Troonrede. De regering is in ieder geval op verkeerd spoor, zei hij, wanneer zij eenzijdig lasten toil opleggen aan de consument. De sub sidies kunnen niet omlaag zonder loonronde. Wat gaat de regering doen? Op die vraag komt onvoldoen de antwoord. Dat ivas ook de klacht van dr. Bruins Slot (A.R.). „Er is geen krachtig regeringsbeleid", foe terde ir. Van Dis S.G.P.„Ik mis een duidelijke lijn", aldus de heer Tilanus (C.H.U.). die, het overigens wel verstandig vond dat het kabinet advies heeft gevraagd aan de S.E.R. zonder vooraf een eigen standpunt bekend te maken. Het kalbinet had gisteren nogal wat kritiek te verduren, maar alleen prof. Oud drong er bij het kabinet op aan zijn taak neer te leggen als het zich niet langer in staat acht te regeren. In weerwil van alle kritiek op het kabinet- Drees zag dr. Bruins Slot echter geen uitzicht op een ander kabinet. In vorige jaren is hij het kabinet-Drees steeds afgevallen, omdat hij voorstander is van een „rechts" kabinet, gebaseerd op de samenwerking van K.V.P., AJt. en C.H.U. zonder socialisten. Maar hij heeft zich nu blijkbaar bij de feiten neergelegd. Troonrede klopt niet Een verwijt van prof. Romme was ook dat de Troonrede niet klopt met het geen van de S.E.R. wordt gevraagd. Dat sticht onrust en verwarring. Het is, net als op school, gemakkelijker sinterkla zen te tekenen dan een rechte lijn. Uitermate onaangenaam was prof. Romme getroffen door het feit, dat de regering geen gevolg heeft gegeven aan de moties waarin werd aangedrongen op verlaging van de veerrechten over de Schelde. In de handhaving van deze onnationale barrière (de veerrechten) kan de K.V.P. niet berusten. Met klem drong prof. Romme aan op het afstoten van staatstaken naar het georganiseerde bedrijfsleven. Dan krij gen de regering en parlement niet altjjd de schuld voor alles en nog wat. De taak van het parlement moet zich bepalen tot de grote beleidslijnen. Het moet zich niet met alles bemoeien. Over het afstoten van staatstaken naar het georganiseerde bedrijfsleven overweegt de K.V.P.-fractie de indie ning van een motie om een uitspraak van de Kamer te krijgen. Sociaal beleid Door belasting op vermogensvermeer dering en bezuiniging op Defensie wil mr. Burger (P. v. d. A.) mogelijkheden Zuidmoluks protest tegen terugzending verstekelingen De Zuidmolukse vertegenwoordiging in Nederland heeft, na het bekend worden van de terugzending naar de Republiek Indonesië van 37 verstekelingen, samen met het hoofdbestuur van de stichting „Door de eeuwen trouw" telegrammen gezonden aan de minister-president en de minister van Justitie. In het telegram wordt tegen de terugzending geprotes teerd, omdat op grond van betrouwbare inlichtingen vast staat, dat het leven van deze verstekelingen alsdan ernstig zal worden bedreigd. acht de K.VP. de weduwe- en wezen voorziening. Men moet er niet teveel over praten welke van deze twee sociale maatregelen voorrang moet hebben, ver maande prof. Romme. Dat kan leiden tot definitieve uitstel van de maatregel, die op de tweede plaats wordt gesteld. De sociale wensen van de heer Tilanus (C.H.U.) tot 1960 beperkten zich tot de weduwe- en wezenvoorziening en een nieuwe invaliditeitswet. HU noemde dus niet de algemene kinderbUslagverzeke- ring. Gezamenlijk hebben prof. Romme (KVP), prof. Oud (VVD), mr. Burger (P. v. d. A.) en dr. Bruins Slot (AR) nog een motie ingediend, waarin zij de regering uitnodigen de adviezen der vaste colleges van advies en bijstand als regel openbaar te maken. Alleen de heer Tilanus (CHU) maakte daar tegen bezwaar omdat de leden van die advies colleges in hun uitingen wor den geremd als zjj weten, dat publika- tie volgt. Die adviezen zijn toch eigen lijk alleen bestemd voor de ministers om hun beleid op te baseren. Vandaag antwoordt minister-president dr. Drees op de kritiek. Minister Luns sprak gisteren met Dulles Minister Luns heeft gisteren een on derhoud van veertig minuten met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dulles gehad. Na afloop wilde de Nederlandse minister niet meedelen waarover het gesprek was gegaan. „Wij hebben een lang en zeer open hartig gesprek gehad. Het is voor het ogenblik nog niet afgerond," aldus mr. Luns. In antwoord op vragen zei hU, dat het niet uitgesloten was, dat hy minister Dulles nog eens zou spreken. Minister Luns brengt een kort bezoek aan Washington voor besprekingen met functionarissen van de Amerikaanse mi nisteries van Buitenlandse Zaken en Defensie. Vandaag zal hy een persconferentie houden, alvorens naar New York terug te keren. Gisteren had mr. Luns behalve met minister Dulles ook een onderhoud met Christian Herter, de onderminister van Buitenlandse Zaken, en met C. Burke Elbrick, de assistent-minister van Bui tenlandse Zaken belast met Europese kwesties. Koffie goedkoper Naar wij uit vakkringen vernemen zqn de koffieprijzen met ingang van 1 okto ber 1958 verlaagd. Deze verlaging, welke tengevolge van een daling op de wereld markt tot stand kwam, bedraagt over het algemeen 6 tot 12 cent per pakje van 250 gram. De Ver. Staten hebben gisteravond bekend gemaakt, dat de Sovjet-Unie haar proeven met kernwapens heeft hervat. In een korte verklaring deelde Willard Libby, de waarnemende voorzitter van de Amerikaanse commissie voor kernenergie, mee dat er twee ontploffingen waren geconstateerd, die beide ten noorden van de Poolcirkel teweeg waren gebracht en van matige tot grote omvang waren. Volgens een communiqué van de Japanse meteorologische dienst is één der explosies gisteravond teweeggebracht. Tien verschillende waarnemingsstations in Japan hadden variaties in de luchtdruk waargenomen van een omvang als gewoonlijk door kernontploffingen worden veroorzaakt. De luchtdrukverschillen bedroegen tweetiende millibar en zó hielden tien tot dertig minuten aan. Zoals bekend maakte de Sovjet-Unie op 31 maart j.l. bekend, dat zy vrij willig de proeven met kernwapen be ëindigde. Op 22 augustus zegden de V.S. en Engeland toe, dat zij hun proeven een jaar zouden staken, in gaande op de dag waarop er onder handelingen zouden beginnen om te komen tot internationale controle op Meisje door trein gegrepen en gedood (Van onze correspondent). Op de spoorlijn LeeuwardenGro ningen is gisterochtend omstreeks tien voor twaalf het 6-jarig dochter tje Hendrikje Alberdina van de heer F. Hamstra, die in Buitenpost (Fr.) woont, onder de uit de richting Leeu warden komende trein geraakt. Op weg naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden is het slachtoffertje aan de zware verwondingen overleden. Het ongeluk had plaats op ongeveer 1 kilometer van het station van Bui tenpost, waar het meisje met haar fiets aan de hand de onbewaakte spoorweg overgang overstak, juist toen de trein die om 11.25 uit Leeuwarden was ver trokken. naderde. Het meisje werd door de trein gegrepen en enkele meters meegesleurd. Haar toestand was toen reeds zorgwekkend. De trein had door dit ongeval een vertraging van 20 minuten. dergelijke proeven. Als voorwaarde stelden zij echter dat de Russen in tussen geen wapens tot ontploffing zouden brengen. Op 30 augustus liet premier Kroesjtsjef in een verklaring in het partijblad „Prawda" weten, dat Rusland geacht moest worden vrij te zjjn om de proeven te hervatten met het oog op de proefexplosies, welke de V.S. en Engeland in de zomer teweeg hebben gebracht. Hoewel de twee nieuwe Russische kemontploffingen „schynen te beves tigen" dat de Sovjet-Unie niet werkelyk van plan was de proeven met kern wapens op te schorten, verwachten de V.S. dat de onderhandelingen om te komen tot een opschorting van de kern proeven onder de noodzakelyke garan ties op 31 oktober te Genève zullen be ginnen. Dit heeft een woordvoerder van het „State-department" gisteravond meegedeeld. Mits de Sovjet-Unie niet na de ope ning van deze conferentie nieuwe kernontploffingen teweegbrengt, blij ven de V.S. bereid hun proeven voor een jaar te staken te beginnen by de opening van de conferentie op 31 ok tober, zo voegde de woordvoerder hier aan toe. Terugtrekking nog deze maand Amerika en Engeland hebben secretaris-generaal Hammarskjöld van de Verenigde Naties van hun voornemen op de hoogte gesteld in oktober met de terugtrekking van hun troepen uit resp. Libanon en Jordanië te beginnen, echter onder het beding dat de internationale toestand ten opzichte van Libanon en de situatie in Jordanië zulks gedogen. Amerika denkt eind oktober de terugtrekking voltooid te hebben. Hammarskjöld maakte dit openbaar in zijn verslag over zijn vredeszending naar het Midden-Oosten dat dinsdag aan de Verenigde Naties is voorgelegd. Hy was met Jordanië overeengekomen dat de meest praktische plaats voor een controlerend V.N.-orgaan in Jordanië zelf zou liggen Het orgaan zou moeten toezien op de naleving van het prin cipe van niet-inmenging, vervat in de resolutie der Assemblee van 21 augustus j.l. De regeringen van Libanon en de VAR hadden faciliteiten zoals vestigin gen van verbindingrkaatoren in Damas cus en Beiroet voor dit orgaan toege zegd en zo was Hammarskjöld van me ning, dat de technisöhe problemen op gelost kunnen worden en het orgaan in Amman kan komen. De Italiaanse V.N.- functionaris Spinelli zal voorbereidende maatregelen treffen en zolang de V.N. vertegenwoordigen. Jordanië had aan Hammarskjöld ook de wens te kennen gegeven diplomatieke vertegenwoordigers van de secretaris generaal in de hoofdsteden der omrin gende Arabische landen gevestigd te weten. Maar Irak en de VAR hadden dit voor het ogenblik niet wenselijk geacht in hun landen, en de kwestie was met Saoedi-Arabië en Libanon niet bespro ken. Zelf zag Hammarskjöld wel wat in de suggestie van Jordanië, al achtte hy het nog beter een speciale functionaris in het V.N. hoofdkwartier te New York hiervoor aan te wyzen, die zo nodig dan naar de hoofdsteden zou kunnen reizen. Voor Libanon oordeelde men het voor het ogenblik niet nodig nieuwe maat regelen op grond van de resolutie te treffen. Doorslaggevend in dit verband was de verzekering van goede nabuur schap waartoe de Arabische regeringen zich by de resolutie verplicht hadden. Na de terugtrekking van de Amerika nen zou evenwel de kwestie van de waarnemersgroep in Libanon en van andere eventueel te treffen maatregelen opnieuw beschouwd moeten worden in het licht van de mate waarin deze goede nabuurschap tot uiting komt. Hammarskjöld zei ook de Jordaanse en Britse regering over de hervatting van olieleveranties aan Jordanië gespro ken te hebben. De vier betrokken rege ringen zjjn thans in bespreking over het begin en einde van de terugtrekking der Op het terrein van de N.V. En- kalon in Emmen heeft Z.K.H. Prins Bernhard gisteren de nieuwe Ter- ienka-fabriek van de A.K.U. offi cieel geopend. De foto toont de Prins bij de bijzonder ingewikkelde machine, waaruit de Terlenkadraad hier duidelijk zichtbaar te voorschijn komt. Amerikaanse en Britse troepen, aldus Hammarskjöld. Amerika en Engeland zullen mogelijk vandaag hun beslissing openbaar maken. Volgens Hammarskjöld is men van mening dat voor meer economische sa menwerking enige verdere vooruitgang op politiek terrein eerst vereist is. Ham marskjöld zei dat zyn taak tot prakti sche maatregelen beperkt is en geen be middeling of goede diensten omvat. Hij was van mening dat indien een derge lijke bemiddeling gewenst is dit meer op het terrein van de Arabische Liga zou liggen. Van geen enkele zijde steun In Japan heeft de orkaan .Ida meer dan een half miljoen mensen dakloos gemaakt en overstromingen veroorzaakt, welke aan honderden mensen het leven kostten en vele honderden anderen vermist deden geraken. Deze foto toont een vrachtwagen met redders en een bootje, op weg door een overstroomde straat van Tokio, naar een plaats waar drin gend hulp moet worden geboden. ..Ida is een van de ergste or kanen uit de geschiedenis van het vaak geteisterde Japan

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1