22.» Nieuw geluid van schadevergoeding Duitse zijde over nazi-slachtoffers ^^/^HVIARK Kindercoats Vandaag begint debat over regeringsbeleid Peek&Cloppenburg Siiddeutsche Bonn naar Nederlandse Zeitung adviseert gerechtvaardigde ivens te luisteren De Zweden kregen liet woord hij behandeling zaak-Elisabeth Boll Elke woensdag Kabinet-Drees moeheid veriveten AKKERTJES" 97ste jaargang Dinsdag 30 september 1958 Derde blad no. 29557 Netlerlanders hebben toch gelijk VI (Van onze correspondent in Bonn) Veel goed heeft Nederland de laatste tijd in de Westduitse pers niet kunnen doen. De eis van onze regering betreffende schadevergoeding voor de Nederlandse slachtoffers van het nazi-regime vond onheuse bestrijding, die herinneringen aan het verleden opriep! Er was genoeg gedaan, de Nederlanders moesten zelf maar eens over de brug komen met het betalen van in beslag genomen Duitse bezit tingen, met het terughalen van Elten, en zo. Dezer dagen was er een ander geluid te beluisteren: de „Siiddeutsche Zeitung" te München, bekend om zjjn fris en oorspronkelijk commentaar, gaf de regering in Bonn de raad naar Nederlandse wensen te luisteren!! De volgende maand zal het Nederlands-Duitse overleg over een reeks van pro blemen worden voortgezet. Waarschijnlijk zullen in Bonn de eerste zittingen ge- hollen worden, waarbij vaststaat dat de Duitse delegatie geleid zal worden door dr. Lahr, buitengewoon ambassadeur, die de afgelopen zomer de Duits-Russische onderhandelingen tot een goed einde bracht. Van Nederlandse zijde is de naam van de nieuwe delegatieleider, opvolger van de tot ambassadeur te Parijs benoemde mr. Beyen, nog niet bekend gemaakt. tegelijkertijd meerzijdige onderhande lingen over de schadevergoedinskwesties met de andere betreffende landen zul len worden gevoerd. Voor Bonn zou het namelijk geen doen zijn om een serie conferenties over hetzelfde onderwerp Uit de Bonner ijskast Het is duidelijk geworden, dat tijdens het gesprek, dat de West-Duitse minis ter van Buitenlandse Zaken, Von Bren- tano, met zijn Nederlandse collega Luns enkele maanden geleden in Den Haag voerde, laatstgenoemde bijzondere na druk heeft gelegd op het belang voor ons land van een Duitse schadevergoe ding aan de Nederlandse slachtoffers van het Nazi-regime (in de eerste plaats concentratiekampbewoners). Van offi ciële Duitse zjjde is het ons bekend, dat Von Brentano toegestemd zou hebben m een tweezijdige overeenkomst over dit onderwerp. Maar men mag toch wel aannemen, dat Lahr in de komende onderhandelingen te dezer zake ge ïnstrueerd zal worden recht voor macht te laten gaan. De „Siiddeutsche Zeitung" wijst er nu op, dat naast Nederland ook Luxemburg een eis tot schadevergoeding voor de slachtoffers van het Nazi-regime heeft ingediend. Het blad zegt voorts, dat Bonn thans voor het probleem staat of de Nederlandse en Luxemburgse eisen in te willigen of af te zien van voor malige Duitse gebieden als Elten. Bonn wordt daarbij verweten, dat het de schadevergoeding aan buitenlandse Nazi- slachtoffers verwaarloosd heeft. En het verwijt wordt de Westduitse regering ook gemaakt, dat zij zich wil verschuilen achter de Londense schuldenovereen komst, waarbij is bepaald, dat alle acha- devergoedingseisen bevroren zullen wor den tot na de sluiting van een vredes verdrag met Duitsland. Uit deze ijskast haalde Bonn tot dusverre alleen een aanbodje om een aantal staten, waar onder Nederland via charitatieve maat regelen tegemoet te komen. Dit voorstel uit de Bonner ijskast is reeds op 23 juli 1957 door acht van de elf staten van de hand gewezen, als te zijn in strijd met de waardigheid van de Nazi-slachtoffers. Half miljard mark Het gaat hier voor Duitsland niet slechts om een moreel, maar ook om een financieel probleem, dat tussen de ministeries van Buitenlandse Zaken en Financiën in Bonn heen en weer zou worden geschoven. In totaal eisen thans elf staten schadeloosstelling en dat zou Bonn op een bedrag van 500.000.000 mark komen te staan. De „Siiddeutsche Zeitung" meent nu, dat de nota van de acht staten van 23 juli 1957 positief beantwoord moet worden en wel zonder enige verdere vertraging. Tot dusverre betaalde de Westduitse regering voor de slachtoffers der Nazi's 15 miljard mark, waarbij nog komen 3 miljard mark voor Israël en 500 miljoen voor het Jewish- claims Committee. En aan deze grote bedragen kan volgens het blad het halve miljard voor Nederland, Belgen, Noren, Denen enz^ gerust wel worden toege voegd. „Het is volstrekt niet in te zien, waarom een Nederlander of een Noor, die, tegen het volkenrecht in, in een concentratie-kamp werd opgesloten, niet precies zo schadeloosgesteld zou worden als een Duitser. Hier kunnen geen ver schillen bestaan", aldus het Münchense blad, dat voorts aanbeveelt, dat de on derhandelingen met ons land worden voortgezet onder de voorwaarden, dat De „Firato" boekte een recordbezoek De negende „Firato", die gisteravond haar deuren sloot, heeft een nieuw be zoekersrecord behaald, namelijk 164.016 tegenover 154.600 in 1957, aldus de or ganisatoren. Een groot percentage der bezoekers bestond uit handelaren. De meeste belangstelling ging ook dit jaar uit naar tv-toestellen, al werden ook in de radio-sector goede omzetten behaald. Hier was de vraag het grootst naar klei nere toestellen en combinaties met t.v. Er was zeer veel belangstelling voor de stereofonische geluidsweergave. Uitste kende zaken zijn ook gedaan in bandre corders en platenspelers, waarbij vooral de sterk gestegen interesse voor het laatste artikel opviel. In de technische sector was volgens de organisatoren, de minder wordende bestedingsbeperking merkbaar door een gestegen serieuze in teresse van overheidszijde. Niet alleen voor de binnenlandse markt werden in de miljoenen lopende orders genoteerd, ook over exportop drachten waren vele exposanten zeer tevreden. Bestellingen werden o.m. ge noteerd voor: de Ned. Antillen, België, het Nabije Oosten, de Zuidamerikaanse landen. Thailand, Finland, Italië. Span je en Trinidad. De volgende „Firato" - de tiende in successie - zal worden gehouden in sep tember 1959. Dagboek van Anne Frank WERELDPREMIÈRE TE AMSTERDAM Omstreeks de jaarwisseling zal in het City Theater en in het Rialtq Theater te 'Amsterdam de wereldpremière wor den gegeven van de film „Het dagboek van Anne Frank". met een reeks landen te gaan houden. Nederland wenst dus juist een bilateraal overleg over de schadevergoedingsvraag en een daaruit voortspruitende overeen komst zou dan kunnen gelden als voor beeld voor overeenkomsten van Bonn met andere landen. Officieel geluid In hoeverre het Zuidduitse dagblad met dit laatste voorstel een officieel ge luid uit Bonn laat horen, is niet duide lijk. In elk geval is het een eerlijk en niet door wrokgevoelens verzwaard ge luid! Het erkent, dat de Westduitse regering door de Nederlandse onderhandelaars in een moeilijke positie is gemanoeuvreerd en het wil recht laten wedervaren aan de duizenden voormalige bewoners van concentratiekampen, die, ieder jaar weer, vaak met zeer gemengde gevoelens honderdduizenden Duitse toeristen in hun land zien komen, vertegenwoordi gers, van de al te blinkende glans van het Duitse Wirtschaftswunder! Want, zoals een Wassenaarse ingezon den stukkenschrijver vlijmend scherp dezer dagen in het bepaald niet pro- Nederlandse Hamburgse weekblad „Der Spiegel" schreef: „Het is ook «Schwei- nerei" om eigenlijk schadevergoeding te verlangen. Men zal zien: binnenkort verschijnen de Nederlandse voormalige concentratiekampbewoners in Bonn om daar pensiongeld te betalen voor het destijds zo prettige verblijf". Niet alle Duitse critici van de Nederlandse hou ding inzake deze kwestie zullen deze bijtende ironie begrijpen en haar op de juiste waarde weten te schatten Verpleegsters moeten hard werken tegen laag salaris De Internationale Arbeidsorganisatie heeft een rapport gepubliceerd over de arbeidsvoorwaarden- in de verpleging, gebaseerd op gegevens uit 54 landen. Hieruit blijkt, dat verpleegsters in vergelijking met loontrekkenden in de industrie slecht betaald worden, en dat zij in de regel langere werktijden, meer nachtdiensten en meer overuren hebben dan mensen in de meeste andere beroe pen. In ruim de helft van de landen waar de gegevens verzameld werden, werkt een verpleegster 48 uur of meer per week, de overuren niet meegerekend. De nachtdient duurt in de regel langer dan de dagdienst. Verder geeft de wissel valligheid van het dienstrooster en het ontbreken van tijdige mededelingen be treffende overuren vaak aanleiding tot ontevredenheid onder de verpleegsters, aldus het rapport. In het rapport wordt erop gewezen, dat de vraag naar verpleegsters over de gehele wereld groot is, maar dat hun sociale status meestal niet in overeen stemming is met hun opleiding, functie en verantwoordelijkheid. Verder wordt gesproken over de noodzaak van maat regelen ter bescherming van de gezond heid van verpleegsters, vooral in ver band met de gevaren van radio-actieve besmetting. Van 6 tot 11 oktober wordt in Genève een conferentie van verplegingsfunc- tionarissen uit vijftien landen gehouden om de mogelijkheden tot verbetering van deze toestand te bestuderen. Aïoomcentrale in Gelderland? De Provinciale Gelderse Electriciteits- maatschappij heeft plannen voor de uit breiding van het produktievermogen die. behalve de totstandbrenging van een uitbreiding van het centralecomplex te Nijmegen, voor de verdere toekomst de stichting van een centrale in het noor den van de provincie Gelderland omvat ten. Die centrale zal, gezien de huidige ontwikkeling, vermoedelijk als atoom- centrale kunnen worden gebouwd. Prinses Beatrix in Vredespaleis (Van onze Haagse correspondent) Prinses Beatrix heeft gistermid dag te Den Haag de voortzet ting van het Zweeds-Nederlandse voogdijgeschil in het Vredespaleis bijgewoond. De Prinses, die in het gezelschap was van haar oud- Aanbesteding uitbreiding veiling Flora, Rijnsburg Het Architectenbureau Kraan en Van Nieuwkoop heeft gistermiddag namens de Veilingvereniging Flora de afbouw van de nieuwe veilinghal aanbesteed. Inschrijvers waren: Bouwbedrijf Roco, Amsterdam, f. 184.690; fa. G. J. v. Kla veren en Zn., Leiden, f. 168.000; C. Vos, Amsterdam, f. 155.000; Haasnoot. Kat wijk, f. 150.000; Bouwbedrijf De Lange en Van der Plas, Oegstgeest, f. 149.600; D. Stigter. Leiden, f. 145.000; M. W. Meyer, Voorschoten, f. 143.500; Schreu- der, Wassenaar, f. 133.440; A. J. Lange- veld. Leiden, f. 132.900; Van der Plas, Katwijk, f. 132.000. Bouwbedrijf Kieft, Sassenheim, f. 129.490; A. v. d. Vijver, Rijnsburg, f. 129.118; P. Kort. Rijnsburg, f. 128.600; J. Slootweg, Valkenburg, f. 127.200. De Graauw. Leidschendam, f. 125.000; Van Riet, Leiden, f. 124.400; Van Rooyen, Wassenaar, f. 122.443; D. J den Ouden, Hoofddorp, f. 120.000; Meyers, Haarlem, f. 114.500; L. H. Mulk- huysen. Nieuw Vennep, f. 110.400; W. Oosterlee, Valkenburg, f. 109.990. De begroting was f. 129.000. De gunning is aangehouden. Aanbesteding verplaatsen Roskambrug te Katwijk aan den Rijn Gistermorgen werd ten kantore van de dienst van gemeentewerken open baar aanbesteed het verplaatsen van de Roskambrug over de Rijn, als tijdelijke verbinding tussen de Sandtlaan en de Molentuinweg, met bijkomende werken. In totaal werden twintig inschrijvings- biljetten ingeleverd, vermeldende de volgende aanneemsommen: 1. fa. H. en B. Beljon, Voorburg, f. 115.400; 2. A. Th. Stuifzand, Leiden, f. 115.800; 3. fa. Gebr. Zitman, Leiderdorp, f. 119.809; 4. C. J. Kiebert. Sassenheim. f. 121.200: 5. fa. H. E. van Deest, Reeuwijk. f. 126.400: 6. fa. Van Splunder, Ridderkerk, f. 127.000; 7. Aannemings Maatschappij „Nedero" N.V., Rotterdam, f. 128.000; 8. Aanne mings Maatschappij D. Verstoep, Den Haag, f. 128.700; 9. fa. Gebr. Van Hees, Utrecht, f. 129.000; 10. fa. Gebr. Schouls, Leiden, f. 129.200: 11. fa. Smallgange, Aerdenhout, f. 129.700; 12. fa. Gebr. Lu iing, Woubrugge. f. 130.000; 13. J. Stam, Voorschoten, f. 134.000; 14. Wed. H. van Driel. Koudekerk a. d. Rijn, f. 134.140; 15. L. Visschers' Wegenbouw, Sassen heim. f. 134.500; 16. fa. Gebr. Visser en B van Hees, Utrecht, f. 134.900: 17. K J. d Winter N.V., Rotterdam, f. 136.600: 18. A. Faas Aannemingsmaatschappij secretaresse, mevr. mr. H. Schol- ten-Meurs, arriveerde vlak voor het begin van de zitting in de grote rechtszaal van het Internationale Gerechtshof en verliet deze pas weer, toen de zestien rechters zich hadden teruggetrokken. De Nederlandse raadsman, prof. mr. I. Kisch, had zijn pleidooi vorige week afgesloten en het woord was dus giste ren aan de Zweden. In een korte inlei- ling verklaarde de Zweedse agent, de heer S. Dahlman, dat de zaak Elisa beth Boll het eerste geschil is. waarbij Zweden als partij voor het Hof ver schijnt. „Het lol heeft gewild, dat juist Nederland in dit rechtsgeschil on/.c te genstander is", aldus de heer Dahlman. die er echter van overtuigd was dat deze zaak geen enkele invloed zou heb ben op de vriendschap tussen beide lan den. De Belgische senator, prof. Henrl Ro- lxn, die als raadsman voor Zweden op trad. begon zijn pleidooi vervolgens met woorden van lof voor het briljante plei dooi van Nederland. Maar mijn geachte opponent, zo voegde prof. Rolin hieraan toe. zal er zeker geen bezwaar tegen hebben als ik enkele correcties in mijn betoog aanbreng, want prof. Kisch heeft een nogal eenzijdige visie gegeven op deze gecompliceerde zaak. Zo had prof. Rolin zich er over ver baasd, dat in het Nederlandse pleidooi met geen enkel woord melding wordt ge maakt van het feit. dat de vader van het meisje reeds op 18 maart 1954 voog dijvoorziening in Zweden had gevraagd, pas later heeft de heer Boll zich beroe pen op de Nederlandse wet, die hem van rechtswege tot voogd verklaard. Dat de vader later, na de eerste uit spraak van de „Regeringsratt" het hoogste administratieve Gerechtshof in Zweden op eigen verzoek door de recht bank in Dordrecht van de voogdij was ontheven, klopte ook niet. want het Ne derlandse burgerlijk wetboek zegt. dat een dergelijk verzoek alleen door de Raad van do Kinderbescherming kan worden ingediend. Wat heeft de nieuwe voogdes gedaan? Zij heeft het kind opgeëist, omdat het volgens de Nederlandse wet domi cilie heeft in Dordrecht. Als de ..Skydd- suppfostran (beschermende opvoeding)' zou worden opgegeven, zou het meisje echter weer bij do vader in Norrköping terugkeren, hot. is nooit de bedoeling ge weest om Elisabeth naar Npderland te halen. Beide Haarlemse broertjes zijn in Spaarne verdronken (Van onze corespondent) In het Ethnografisch Museum te Delft zullen binnenkort vele voor werpen worden geëxposeerdwelke Prinses Beatrix tijdens haar glo rieuze tocht door de West ten ge schenke heeft gekregen. Deze ge schenken zijn in eeuwigdurend bruikleen aan het museum afge staan. Het zijn alle voorwerpen, die in ethnografisch opzicht grote waarde hebben. Zoals b.v. deze kruiken, schalen en andere sier voorwerp van Indiaans aardewerk. Geen betere gelegenheid om voordelig een goed kinderjosje te kopen dan op de Jongensmarkt bij P 4 C De hele winter heerlijk warm en leuk gekleed in deze speciale P 4 C kindercoat. IEskimovoering (zuiver wol) geheel doorgestikt en gewatteerd i nieuwe kleuren 8 jaar 25. kleine stijging per moot Vermoedelijk zullen de belangrijkste N.V.. Amsterdam, f. 138.<00;,19. fa. Van medewerkenden en de Amerikaanse re- der Bent, Wassenaar, f. 139.000; 20. V. cisseur van de film George Stevens hier de Vries' Bouwbedr, Haarlem, f. 155.600. bij tegenwoordig zijn. De gunning werd aangebonden. Jordanië is nu nog steeds belegerd land Jordanië zou vandaag in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties plan nen bekendmaken voor een geleidelijke terugtrekking van Britse troepen uit Jordanië. De eerste afgevaardigde van Jordanië bij de V.N., Abdoel Monem Rifai. zou de Algemene Vergadering een tijdstip op geven voor de aanvang van de ontrui ming van zjjn land door de Engelsen. De ontruiming zou evenwel afhangen van de uitvoering van plannen van secretaris-generaal Hammarskjöld voor het optreden van de V.N. in Jordanië, Libanon en Syrië en voor de „opheffing van het beleg" in Jordanië. Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft de vorige week gezegd, dat Jordanië op het ogen blik een belegerd land is. Hij merkte op, dat normale economische en commer ciële voorzieningswegen door Syrië naar Libanon niet open zijn en dat de Ver enigde Arabische Republiek het over vliegen van Syrisch gebied door vlieg tuigen van de burgerluchtvaart die naar Jordanië gaan had verboden. Rifai zou in zijn verklaring verwijzen naar Hammarskjölds rapport, dat de afgevaax-digden naar de Algemene Ver gadering vandaag in handen zullen hebben.-Naar verluilt zal Amman een belangrijk centrum zijn voor de „opera tie-waakhond", die de V.N. willen uit voeren om de toestand in Jordanië en Libanon te stabiliseren. Weinig verandering in Antiiliaans kabinet Gistermiddag werd officieel bekend, dat de Antilliaanse kabinetsformateur, de heer Isa, de gouverneur had laten weten, dat hij niet in staat was een parlementair kabinet op brede basis te vormen en dat hij de opdracht hiertoe, welke hij in beraad had, dus niet zou kunnen aanvaarden. De gouverneur heeft hem daarop verzocht een kabinet te vormen, dat het vertrouwen van het parlement geniet. Het begrip brede basis is dus komen te vervallen en de weg die nu voor de heer Isa open staat is een kabinet te vormen, dat gebaseerd is op de 12 statenleden, die geacht wor den te behoren tot het zgn. democrati sche blok, de vijf DP-ers van Curasao, de vyf PPA-ers van Aruba, de vertegen woordiger van Bonaire en die van de Bovenwinden. Het nieuwe kabinet, dat nu wel spoedig tot stand zal kunnen komen, zal, naar men aanneemt, zeer weinig verschillen van het afgetreden kabinet, slechts over de post van minis ter van Onderwijs kunnen zich mis- Gistermiddag omstreeks 2 uur werd >k het lichaam opgehaald van de -jarige Thomas Verzijlhcrgh. die .nds woensdagmiddag 4 uur met zijn •roertje vermist werd. Het liehrtam werd ongeveer op dezelfde plaats in het Spaarne aangetroffen als in de ochtenduren het stoffelijk overschot schien nog enkele moeilijkheden voor van E$n 6-jarig beoertja I doen. (Van onze parlementaire redacteur) Vanmiddag zijn in de Tweede Ka mer de „algemene politieke be schouwingen" begonnen, die altijd voorafgaan aan de behandeling van de Rijksbegroting in de laatste maanden van het jaar. Uitgangs punt voor het grote politieke debat is de Troonrede, naar aanleiding waarvan de regering reeds van ver schillende zijden is verweten dat zij moe en uitgeblust is en blijkbaar geen eigen beleid heeft voor de toe komst. Dat slaat dan vooral op het vragen van advies aan de Sociaal- Economische Raad (SER) over het geen er moet gebeuren met de sub sidies op de melk en de huren. Dat is een kernpunt van het debat. Een derde deel van de SBH. bestaat uit vertegenwoordigers van de werkge vers, eveneens een derde deel uit verte genwoordigers van de organisaties van werknemers en het resterende derde deel uit personen, die zijn benoemd door de overheid. Voor belangrijke economi sche problemen is de regering verplicht het advies van de S.E.R. te vragen, maar in grote lijnen is het standpunt van de S.E.R. omtrent de subsidies voor de melk en de huren reeds lang bekend. De regering wordt daarom verweten.dat zij geen eigen denkbeelden heeft ge openbaard, maar zonder een eigen op lossing aan te duiden weer advies van de S.E.R. vraagt, blijkbaaj om een uit gewerkt plan te krijgen, waarachter zjj zich kan verschuilen. Een huurverhoging (die gepaard zou gaan met verlaging van de huursubsi dies van de overheid) zou pas uitwer king hebben op de Rijksbegroting voor 1960 en volgende Jaren. Het huurpro- bleem is daarom voor de regering niet actueel met het oog op het tekort op de begroting voor 1959, maar van di rect belang is wel een oplossing voorliet consumentensubsidie op de melk. Daar over wil de regering vóór 1 december a s. advies, teneinde vóór 1 januari haar standpunt te kunnen bepalen. Zes cent per liter Op iedere liter melk, die de huisvrouw koopt, legt het Rijk ruim zes cent toe. Dat zou xn 1959 naar schatting 110 mil joen gulden kosten (afgezien van de on geveer 400 miljoen gulden, die de boeren als steun krijgen). Wegens het tekort op de Rijksbegroting voor 1959 zou de regering liefst zien, dat de huisvrouw zes cent meer voor de melk betaalt. Dan stijgen daardoor natuurlijk de kosten van levensonderhoud, maar daar staat volgens de regering tegenover,, dat de prijs van andere artikelen is gedaald. En de regering wenst geen loonsverho ging als middel voor de huisvrouw om de duurdere melk te kunnen betalen, zonder er iets van te merken in haar huishoudportemonnee. Als de lonen eerst in beweging zouden komen om het con sumentensubsidie op melk te kunnen afschaffen, en later nog eens om de huren te kunnen verhogen, dan gaat het met het loon- en prijspeil de ver keerde kant van de sluipende inflatie op. De regering wenst rust in de lonen.. De vakverenigingen hebben echter reeds kenbaar gemaakt, dat zij niet akkoord kunnen gaan met een maatregel, die eenzijdig alleen de huishoudportemonnee zou treffen. Zij verlangen blijkbaar ook een offer van de werkgevers, hetzij in de vorm van loonsverhoging, hetzij (om het subsidie op melk te kunnen handha ven) in de vorm van verhoging van be lasting, die de ondernemers treft <b.v. vennootschapsbelasting of benzinebelas ting). De regering heeft in de Miljoe nennota reeds meegedeeld, dat bij hand having van het subsidie op melk op de een of andere manier dekking moet worden gevonden voor de 110 miljoen en dat kan bezuiniging betekenen, maar ook belastingverhoging. Dalende conjunctuur De vakverenigingen schijnen uit te gaan van de redenering, dat door het niet verlagen van de prijzen in de da lende conjunctuur, het bedrijfsleven nog grote winsten maakt en wel een stootje kan velen. Het zou een loonsverhoging kunnen opvangen zonder prijsverhogin gen. Daarmee houdt verband het prijs beleid van de regering. Een fabrikant is huiverig zijn prijzen te verlagen, omdat hij later, als hij grondstoffen weer duur der moet inkopten en dan zijn prijzen wil verhogen, vergunning nodig heeft. Hij moet maar afwachten of hij die vergun ning (en met welke vertraging?) krijgt. Bovendien staat de fabrikant voor de noodzaak zijn produktie, ten koste van enorme kapitalen, te moderniseren om het hoofd te kunnen bieden aan de te verwachten verscherpte concurrentie van de Euromarkt. Als dat niet gebeurt, dreigt er werkloosheid. Er is ook kapitaal no dig om de industrie uit te breiden voor het scheppen van werkgelegenheid voor de steeds goeiende bevolking. Er is dus, mede door winst gevormd, kapitaal no dig voor het behoud van voldoende werkgelegenheid en welvaart. Uitbreiding van de industrie vereist uitbreiding van de expjort. Dan moeten de lonen (en daardoor de prijzen) met te hoog zijn als Nederland wil kunnen concurreren met andere landen. Voor zijn afzet heeft het bedrijfsleven overigens ook belang bij economisch ver antwoorde hoge lonen. Er ls dus nodig een afweging van be langen en een als resultaat daarvan te voeren welbewust beleid, dat reke ning houdt met die diverse belangen, van de huisvrouwen, van de toekom stige werkgelegenheid en de welvaart, van het behoud van de waarde van de gulden. Omtrent dit beleid heeft de Troonrede, die het regeringsbeleid voor het komende jaar dient uit te stippe len, de volksvertegenwoordiging in het onzekere gelaten. Vandaar de verwaten aan de regering. Minister-president dr. Drees, die hoopt dat werkgevers en arbeiders over de subsidies tot over eenstemming komen in de S.E.R., zo dat een regeringsbeslissing geen con flict doet .ontstaan", zal zich morgen tegen de verwijten verdedigen. hkdf Hebt U nog "Akkertjes" In huls Zorg dat U altijd "Akkertjes" bij de hand hebt, snellere „Akker- tjes"-hulp voor kriebelende, ver moeiende, koortsige verkoud heid. Verwaarloos verkoudheid niet die geniepige eriepbacillen mogen geen kans krijgen! Een "Akkertje" in water zacht laten worden doorslikken het ge neeskrachtige micro-poeder lost snel en zacht op zonder nadeel voor maag, hart en nieren. Zo be strijdt een "Akkertje" Uw griep! fiifsen uw klachten weg Rode verontwaardiging over gebruik van raketten In communistische kringen toont men zich verontwaardigd over het gebruik door de nationalisten op Formosa van de Amerikaanse Sidewinder-raket, ten gevolge waarvan reeds tal van rode toe stellen boven de Straat van Formosa zijn neergeschoten zonder dat de na tionalisten zelf ook maar enig verlies le den. Deze raket reageert op de warmte van motoren en zoekt op die wijze de tegenstander op. Blijkbaar hebben de communisten geen materiaal, dat zij daar met succes tegenover kunnen stel len. In Peking heeft een verontwaar digde woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken aan journalisten brokstukken van bedoeld soort raketten laten zien. Het Ameri kaanse ministerie van Defensie in Washington heeft geweigerd mee te delen of de Sidewinders inderdaad aan Nationalistisch Ohina zijn verkocht. Ook het Russische persbureau Tass maakt melding van deze raketten: tij dens een luchtgevecht op 24 september is een communistiseh-Ohinees toestel met een dergelijke raket neergeschoten, aldus meldt Tass. Van communistische zijde beschuldigt men de Amerikanen ervan, dat zij de gevechten boven de Straat van Formosa zouden gebruiken om nieuw materiaal te beproeven.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5