een bakfiets 20»w Ds. H. A. C. Hildering keerde na jaar uit Nw. Guinea in Oegstgeest terug Bibliotheca Thysiana (Rapenburg) is gisteren heropend DIENSTBODE IJSTAART GERZON trakteert VLEES VLEES Aantal zendingsscholen moet zo spoedig mogelijk groter worden Triest auto-ongeluk bij Leende eiste twee jonge mensenlevens Interieur in oorspronkelijke stijl teruggebracht DINSDAG 30 SEPTEMBER 1958 DEKKLEDEN te koop te huur ZEILMAKERIJ TROOST Haven 14 - Tel. 21661 Wij zoeken een zelfstandige (leeftijd 20—35 jaar) voor intern, in gezin met 3 kinde ren, van wie 2 schoolgaand. Modern huis met alle comfort in zeer aangename omge ving. Gezellige kamer en goed loon. Hulp van werkster aan wezig. Mevr. N. H. DE ROO, Park Leeuwenstein 79, Voorburg - Tél. 779295 Gevraagd nette SLAGERSBEDIENDE of HALFWAS. SLAGERIJ v. d. ZALM De Kempenaerstraat 33, Oegstgeest - Tel. 20207 Wie met 3 oktober lekker HUTSPOT wil eten, van 1ste kwaliteit vlees, moet ZWETSLOOT niet vergeten. Tartare, enkel bief, 3 voor 1. Mager doorregen klapstuk, vanaf 1.10 Mager klapstuk 1.20, 1.30 Ribklapstuk 1.40, 1.50 Borst- en lende 1.60, 1.70 Biefstuk v. 2.20 voor 2.— Haas, v. 2.40 voor 2.20 Staartstuk en spier 1.70, 1.80 Gehakt h.o.h., extra 0.90 Onze heerlijke paling- rookworst 0.80 Dik rundvet, bij vlees 0.40 per 500 gram N. Morsstraat 26 Prima gesmolten rundvet, 3 voor 0.90 Rookvlees 0.45 Rosbief 0.45 Gebr. gehakt 0.25 Boterhamworst 0.25 Pekelvlees 0.35 per 100 gram. b« ZWETSLOOT Telef. 26592 TE KOOP GEVRAAGD liefst met kleine gesloten bak. L. VAN VLIET Hoofdstraat 130 Sassenheim - Tel. 7412 Voor een (alleen op bestelling) „AURORA", BREESTR. 121 - Tel. 25551 VIJF MEIPL. 2 - Tel. 33783 Brieven op advertenties welke naar onze mening niet bonafide op de inhoud reage ren (o.a. drukwerken) wor den niet aan de stellers door gegeven, doch zonder meer vernietigd. MEISJESMANTEL van zuiver wol met zeer flatteuze fluwelen kraag en royale, afknoopbare capuchon; de gewatteerde voering ie geheel doorgestikt, leeftijd 6-12 Jr. Voor 6 Jaar 3975 SCHOOLJURKJE van poolvaste en pletvrije tinneroy, met schattige piqué garnering aan de kraag en de charmante driekwart mouwtjes, leeftijd 11-15 Jaar. Voor 11 Jaar 32^^ MEISJESJUMPER van DuPont orlon, In een wip gewassen en snel droog, 4-16 jr. Voor 4 Jaar It 90 PLOOIROKJE van geruite Terlenka, klassiek model, 5-12 jr. Voor 5 Jr. J^75 i Kleine (tijging per maat. Begint kweekschool in september 1959? Na een verblijf van bijna een jaar in Nieuw-Guinea is ds. H. A. C. Hildering, predikant-directeur van het Zendingshuis der Ned. Herv. Kerk behouden in Oegstgeest teruggekeerd. Ds. Hildering vertrok vorig jaar oktober naar Nieuw-Guinea om op te treden als waar nemend algemeen schoolbeheerder van zendingsscholen. Over zijn ervaringen heeft hij ons hedenmorgen het een en ander verteld, daarbij vooral de nadruk leggend op de goede resultaten, die er de laatste jaren bereikt zijn op onderwijsgebied. Tot vorig Jaar oktober waren er twee algemeen schoolbeheerders. De heren N. van der Stoep werd echter gedetacheerd bij de Australische Baptistenzending om pionierswerk te verrichten in de Ballem- vallei bij de oprichting van een Jongensver- volgschool met onder wijzersopleiding. Men heeft nog slechts sinds kort contact met de bevolking in deze streek en hier moest dus inderdaad pioniers werk worden verricht. De tweede schoolbe heerder. de heer P. de Bruin, moest noodza kelijk met verlof en dus moest er een op lossing gevonden wor den door iemand uit Oegstgeest naar Nieuw Guinea te zenden. De keus viel op ds. Hilde ring, die vroeger reeds veel met onderwijs kwesties te maken had gehad op Java. eh dus het meest in aanmer king kwam voor deze functie. De Evangelisch Chris telijke Kerk op Nieuw Guinea is sinds okto ber 1956 geheel zelf standig en het zen dingsapparaat is Inge schakeld In het geheel van deze kerkelijke formatie. De kwestie van bet zendlngson- derwijs was echter niet zo gemakkelijk op te lossen, omdat het niet mogelijk was dit zonder meer in te schakelen in het ker kelijk apparaat. Het onderwijs vraagt sen. verantwoord be heer, niet alleen voor de kerk zelf, maar ook tegenover het gouver nement. dat vorig jaar E 5.000.000 subsidie ver strekte. Men kwam toen overeen dat het Dnderwijs voorlopig zal blijven ressorteren onder „Oegstgeest". doch tevens werkt men thans aan een stichting, die zal gevormd worden door Evangelisch Christelijke kerk en de zen- dinscorporaties, en die zo spoedig mo gelijk het beheer van de scholen op zich zal nemen. Daar het echter nog niet zo ver is. moet de functie van algemeen schoolbeheerder nog vervuld worden. Oecumenisch besef Ds. Hildering had niet alleen te ma ken met de scholen van de zending der Ned. Herv. Kerk, maar ook met die van de Doopsgezinde Zendingsraad en de Molukse Protestantse Kerk. Ook op dit gebied nl. manifesteert zich een groot oecumenisch besef. Evenals in de Ev. Chr. Kerk werken hervormden, gerefor meerden, Luthersen, doopsgezinden en leden van welke andere protestantse kerken ook, 6amen zodat men nauwe lijks weet tot welke Nederlandse kerk men eigenlijk behoort. Vele scholen Deze goede samenwerking op het ge bied van de scholen is zeer zieker nodig, aldus ds. Hildering. want het terrein is zeer uitgebreid. De zending arbeidt reeds een eeuw in Nieuw Guinea veel langer dus dan de belangstelling van de regering en het Nederlandse volk voor dit gebied is gebleken. In de loop van deze eeuw zijn ruim 830 gesubsidieerde dorpsscholen verre zen, terwijl er nog 125 ongesubsidieer de schooltjes zijn, die door de zending worden beschouwd als evangelisatie- posten en door het gouvernement als beschavingsschooltjes. Deze scholen bestaan uit drie klassen, de eerste drie van het lager onderwijs. Daar naast treft men 13 vervolgscholen aan voor een klein select gedeelte van de leerlingen van de dorpsscholen. In de stad vindt men dan nog scholen voor de autochtone bevolking met Neder lands als voortaal en Nederlandse scholen voor de Europeanen, beide met een 6-jarlge cursus. De meeste onderwijzers op de ver volgscholen en in de stadsscholen zijn Nederlanders. Een ongelimiteerde uit- mogelijk uit te breiden. Men hoopt in september 1959 te beginnen. In de dorpsscholen werken uitsluitend in heemse onderwijzers, die tevens vaak gemeentevoorganger zijn. Tenslotte treft De bewoners van een van de paaldor- pen in de baal van Hollandia, Kajoe Poedau, gingen aan de vaste wal aan een sohool bouwen. Toen het gebouw bijna onder de kap was, kwam men aan ds. Hildering vragen of de zending de school wilde overnemen. De ziending heeft dit graag gedaan, omdat hieruit bleek, dat de bevolking niet tevreden was met de drie-klassige dorpsschool, maar een school van 6 Jaren wilde heb ben. Eigen initiatief en eigen daadkracht traden hier sterk op de voorgrond, het geen de zending zeer welkom is, omdat het tenslotte hier naar toe moet. Op 22 september j.l. kon ds. Hildering juist voor zijn vertrek naar Nederland de school openen. Zij draagt de naam Ds. Jac. Bijkerkschool, naar de pionier op zendingsgebied in deze omgeving; de bevolking gaf zelf de voorkeur aan deze naam. Zelfstandigheid De stichting van de Ev. Chr. Kerk heeft bewezen, dat er in Nfeuw- Guinea mannen zijn te vinden, die leiding kunnen en willen geven. Ik Sloof dan ook, aldus ds. Hildering, t het ter hand nemen van de leiding op ander gebied niet meer achter de horizon gezocht behoeft te worden. De zelfstandigheid van Nieuw-Guinea mag geen leuze zijn, waarmee de Neder landera kunnen spelen naar believen. De bevolking van Nieuw-Guinea let niet op mooie woorden, maar op daden. De Ne derlanders doen veel goed werk, doch onze krachten schieten tekort en het budget is te klein, aldus ds. Hildering. Al ons werk moet er op gericht zijn het belang van de bevolking te dienen en op dit gebied kan veel gedaan wor den. Het werk van de zending op school gebied ia hier het bewijs van. Ds. Hilde ring heeft met veel genoegen gewerkt in Nieuw-Guinea, al was het lang niet altijd eenvoudig. De heer De Bruin is inmiddels teruggekeerd en heeft zijn werk hervat, zodat ds. Hildering zijn werk in Oegstgeest weer op kon nemen. Een vermoeiende terugreis was het be sluit van een vermoeiend, maar mooi jaar. Bij een auto-ongeval, zondagavond om half tien op de Rijksweg onder Leende (N. Br.) ter hoogte van hotel-restau rant Jagershorst", is het 11-Jarig zoon tje van mr. W. C. J. M. van Lanschot uit Eindhoven op slag gedood. De bestuur ster van de auto, de 22-Jarige mejuf frouw Car la Hou ben, dochter van de commissaris der Koningin in de pro vincie Limburgf Is maandagavond in het St.-Jozef Ziekenhuis te Eindhoven aan de bekomen verwondingen over leden. In de auto van mejuffrouw Houfoen zaten ook nog twee andere kinderen van de heer Van Lanschot, alsmede een vriendin van de bestuurster, mejuffrouw 1' Houest, eveneens uit Maastricht. Zoj allen moesten in het genoemde zieken huis in Eindhoven worden opgenomen. De auto van mej. Houben kwam door tot nu toe onbekende oorzaak in botsing met een auto, waarin gezeten Waren de heer en mevrouw Uyttenibroek en hun twee kinderen, afkomstig uit Sittard. Zij waren op weg van Het Gooi naar hun woonplaats. De heer en mevrouw Uyt- tewbroek en hun twee kinderen werden eveneens gewond en moesten naar het St.-Jozef Ziekenhuis worden gebracht. Mej. Houben was met de drie kinde ren van de heer Van Lanschot op weg naar hun ouderlijke woning te Eindho ven. De kinderen hadden bij de commis saris der Koningin te Maastricht gelo geerd. De heer en mevrouw Van Lan schot zijn in de afgelopen nacht, na een tocht door Griekenland, waar de heer Van Lanschot in Athene de raadsverga dering van de Wereldfederatie van Oud strijders voorzat teruggekeerd. Na een ingrijpende restauratie, welke er o.m. op was gericht de zeventiende eeuwse dubbele staatsietrap, die naar de grote boekenzaal leidt, weer in haar oorspronkelijke stijl terug te brengen, is gistermiddag de Bibliotheca Thysiana aan het Rapenburg op de hoek van de Groenhazengracht weer heropend. Een 1 restauratie, welke mogelijk is geworden, dank zij financiële medewerking van rijk j provincie en gemeente en is uitgevoerd onder toezicht van de Rijksdienst voor Monumentenzorg. De opening van de ds. Jac. Bijkerk- school, op 22 september j.l. Van links naar rechts ds. H. A. C. HiU deringdr. F. C. Kamma. ds. T. J. S. Rumainum, voorzitter van de zlg. synode der Ev. Chr. Kerk. ds. H. A. van Herwaarden, zendings- predikant in het stadsgebied van Hollandia en de heer L. Kooi. hoofd van de school. Geheel links ziet men gedeeltelijk mevr. Rumai~ num, die juist het lint ter opening van de school heeft doorgeknipt. breidlng van het aantal scholen zou dus grote kosten met zich meebrengen. Daarom doet zich op Nieuw Guinea de dringende behoefte aan een eigen kweekschool voor, want het is natuur lijk de bedoeling het onderwijs zoveel men op Nieuw Guinea nog twee pri maire middelbare scholen (ULO) aan en twee lagere technische scholen voor hout- en metaalbewerking. Zending-missie Ook de r.-k. missie heeft scholen, voornamelijk in het zuiden, doch de laatste tijd ook wel in het protestantse noorden. Hierover zijn wel enkele wrijf punten ontstaan. Een van die wrijf-pun- ten is de opening van een missieschool In het protestants gebied van Hollandia. terwijl er een aanvrage was ingediend om subsidie voor een zendingsschool. De missieschool is ongesubsidieerd. Ander zijds is er ook een goede samenwerking met de missie, die tot uitdrukking komt in de stichting van een bijzondere h.b.s. door zending en missie, met een ge mengd bestuur en leerkrachten uit beide groepen. Deze school, die in september van dit jaar is geopend, is een experi ment en men hoopt dat het zal slagen. Eigen initiatief Er wordt veel voor de bevolking ge daan, doch het belangrijkste is, dat de bevolking zelf verantwoordelijkheid gaat voelen in deze zaak en eigen initiatief toont. Hier en daar vindt men daarvan reeds *w»heugende teke- Onder hen, die deze plechtigheid bij woonden. bevonden zich o.m. de burge meester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de rector-magnificus, prof. dr. H. J. Lam, dr. F. Kleyn, curator der Leidse Univer siteit, mr. N. F. Hofstee, secretaris van het College van Curatoren, dr. A. Kes- sen, directeur van de Universiteits Bi bliotheek, mej. mr. A. Versprille, ge meente-archivaris en ir. D. Y. Lem, di recteur van Gemeentewerken. Prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, met prof. dr. Th. J. G. Locher curator van deze bibliotheek, die de of ficiële heropening verrichtte, wees in het kort op de rijke inhoud en betekenis van de Bibliotheca Thysiana, waarover wjj reeds uitvoerig schreven. Spreker was zeer verheugd, dat deze restauratie, met financiële medewerking van rijk, provincie en gemeente, kon worden uit gevoerd, waardoor het gebouw weer in zijn oorspronkelijke stijl is terugge bracht. Voorts schonk prof. dr. Bak huizen van den Brink aandacht aan de zeldzame collecties boeken - in totaal circa 7500 - en de ruim 20.000 pamflet ten, familiepapieren der L'Empereurs en der Thysiï en het koopmansarchief van Christiaan Hans en Antony Thys en van de 17de eeuwse firma Van der Meulen, Flerens en L'Empereur, die in deze bibliotheek een plaats vonden. Een kleine, doch zeer unieke positie van deze werken, waarbij een greep uit de meest Hoge Raad De Voorhoutse beledigingszaak (Van onze Haagse correspondent) De Hoge Raad der Nederlanden nam hedenmorgen een beledigingszaak, welke stamt uit januari 1955, in be handeling. Een toenmalige wethouder van Voorhout had zich in een verga dering van de K.V.P. beledigend uit gelaten over de raad en over.de bur gemeester met de woorden „het gemeentebestuur is een samenstelling van list en bedrog, bruut egoïsme en plichtsverzuim, een net van sluwheid en een gezwel van boosheid". Dit alles sloeg op het woningbouwbe leid van de burgemeester, die een aan klacht tegen de wethouder indiende. De politierechter veroordeelde deze tot f. 25 boete, welk vonnis door het Gerechtshof werd bevestigd. De pleiter in deze zaak, jhr. mr. C. H Beelaerts van Blokland, deed uit de doeken, dat de burgemeester indertijd op verzoek van de gehele raad was ont slagen, omdat hij een woningbouwver eniging. waarin hij zelf geïnteresseerd was. op onbehoorlijke wijze bevoor deelde. Het is moeilijk de beledigende vorm van beklaagdes woorden te beoordelen, zei pleiter, als men zich naar algemeen rechtsgebruik moet distanciëren van de materiële belediging. In deze zaak moet de rechter naar pleiters mening er van uitgaan, dat de beschuldiging juist was. Hij was van oordeel, dat de gewraakte woorden niet beledigend naar hun vorm geacht moeten worden. Ook de opzet tot belediging moet hier niet aanwezig worden geacht, omdat de ge uite kritiek gericht was op een be staande toestand. De procureur-generaal zal op 14 okto ber conclusie nemen. waardevolle was gedaan, was voor deze gelegenheid ingericht. Woorden van bijzondere dank richtte spreker tenslotte tot het architectenbu reau Oerle en Schrama, dat zorg droeg voor zulk een fraaie restauratie en tot de directeur van de Universiteitsbi bliotheek, in welke ruimte de totale ver zameling van de Bibliotheca Thysiana tijdens de restauratie was onderge bracht. Een woord van dank, waarin ook de custos van de thans heropende bi bliotheek. de heer B. A. Harteveld, die, volgens spreker, voortdurend zijn zor gen over restauratie en herinrichting van de bibliotheek liet gaan, deelde. Een kist sigaren onderstreepte dit woord van dank. VOORSCHOTEN DAMVERENIGING D.E.S. De eerste competitiewedstrijd voor de le klasse van DES tegen SDV uit Sas senheim is geëindigd in een royale over winning voor de Sassenheimers en wel met 137. De uitslag was: G. van Bemmelen (DES)W. Krom (SDV) 1—1, A. Buskes (res.)—N.N. 2-0 regl., N. N.N. Demmenie 02 regl., J. Stauthamer—J. Snel 2—0, N. Ju—Y. de Jong 02, Th. v. d. HulstJ. Cou- vee 02, J. M. de BruijnJ. Dreef 0-2, J. Westerbeek—ALangelaan 1—1, L. KnolH. Bekebaede 11, J. v. d. Velde P. Wegmans 0—2. De heer D. Oostergo heeft wegens ver huizing naar elders afscheid moeten ne men van DES, dat hij vanaf de oprich ting als bestuurslid gediend heeft. Hij speelde bij zijn afscheid een simultaan- wedstrijd, waarbij hij 5 partijen won, 3 gelijk speelde en 4 verloor. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacqueline A. M., dr. v. J. p .Th. Vink en A. C. de Vroomen. Ondertrouwd: W. A. J. de Haas, 25 Jr. en J. P. Heemskerk. 27 jr. De heer H. A. van Oerle, die er zlch over verheugde, dat deze laatste schep ping van de toenmalige stadsbouw meester Arend van 's Gravenzande thans weer in oude luister is hersteld, achtte het gebouw ln architectonisch opzicht van grote allure. Curatoren wenste hjj geluk met deze dag, aan welk woord van gelukwens de aanbieding van een stoffelijk aandenken: koperen kroon voor de hal, gepaard ging. Tenslotte bood ook de rector-magnificus uit naam van de Academische Senaat en curato ren gelukwensen aan, waarna de geno digden met grote Interesse kennis na men van deze zo fraai uitgevoerde res tauratie en de ingerichte expositie. J.. De in oorspronkelijke stijl terug- Getrouwd': L. J. Serlie. 23 jr. en J. van %„l l* j. j. d- der Sleet. 27 jr.; H. M. de Bruin. 24 Jr. i gebrachte staatsietrap. Bij een vo- en W. J. Kool, 25 Jr. rige restauratie werd om ruimte te maken één opgang verwijderd. (Foto L.D./Van Vliet) GERZON IS JARIG

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4