LEIDSE ZOÖLOGEN BETREKKEN IDEALE EN WELDOORDACHTE TOREN BEHUIZING Dank zij vele waarnemingen elders, inventiviteit en samenwerking van wetenschap, ontwerpers en bouwers 'fia Als gastvrouwin last door Sterrenwacht 97ste jaargang Dinsdag 30 september 1958 Tweede blad no. 29557 Zonder tweede fase onvoltooid en onvruchtbaar Morgen wordt een der meest indrukwekkende na-oorlogse universitaire uitbreidingen in gebruik genomen: het toren-laboratorium voor zoölogie aan de Kaiserstraat. Dit gebouw betekent een enorme expansie van de ruimte en mogelijkheden voor deze wetenschap, in een zeer doordachte, doelmatige, welhaast ideale vorm. De directeur van het laboratorium, prof. dr. C. J. van der Klaauw toonde zich bij een rond leiding over het nieuwe gebouw bijzonder tevre den, geheel voldaan zelfs.mits wordt ingezien dat de nieuw behuizing van zoölogen nog niet voltooid is alvorens de volgende fase, de verbou wing van het oude laboratorium en de opbouw van een der vleugels daarvan, verwezenlijkt zal zijn. (Van een onzer redacteuren) De nieuwbouw heeft ongeveer anderhalf mil joen gekost, de tweede fase van herbouw zal nog ruim een miljoen vergen. Deze tweede fase is een dringende noodzaak om de vruchten van de nieuwbouw te kunnen oogsten, omdat deze met de eerste als één samenhangend plan is ontworpen. De uiterlijke vorm van het nieuwe laboratorium is opvallend: een torenhoog gevaarte, dat on danks een vrij klein grondoppervlak een zeer grote nuttige werkruimte omvat. Deze vorm werd grotendeels bepaald door de omstandigheid, dat bij het oude laboratorium slechts zeer weinig bouwgrond ter beschikking was en dan nog alleen ten koste van enige bouwvallige huisjes. Grondgebrek dwong tot torenbouw Het is merkwaardig, dat ruimtegebrek tot deze torenvormgeving heeft ge dwongen. Indertijd was een zeer uitge strekt terrein, grenzend aan Hortus en singel voor „Zoölogie" bestemd. Oor spronkelijk was deze wetenschap ge huisvest in de Oranjerie (1736), later in het Museum voor Natuurlijke Historie en omstreeks 1873 in een pand aan de Papegracht, de plaats waar thans de „Leidsche Courant" is gevestigd. De re servering aan het eind van de negen tiende eeuw van ^en gebied naast de Hortus bood vooruitzichten op een blij vende terreinreserve, doch die vooruit zichten werd de bodem ingeslagen, toen uit zuinigheidsoverwegingen en op grond van andere motieven op dit terrein ook de Sterrewacht werd gebouwd. Men zou het dus eigenlijk zo moeten zien, dat de Sterrewacht gast is bij „Zoölogie", doch de situatie ligt nu zo, dat de gast het zijn gastvrouwe wel zeer benauwd maakt! Er was nu alleen nog maar uit breiding in de hoogte mogelijk! Deze vorm brengt als consequentie mee, dat ook de Sterrewacht enige ver bouwingen zal moeten ondergaan, om dat nu het torenlaboratorium de waar nemingsmogelijkheden van de kijkers te zeer beperkt. Onderwijs in oude gebouw De nieuwbouw is zó geprojecteerd, dat het onderwijs voor het eerste, tweede en derde jaar thans geheel in het (nog te verbouwen) oude gebouw wordt gecon centreerd. Bovendien blijven in het oude gebouw de dan wat ruimer gehuisveste secties oecologie, cyto-histologie en fysiologie, d.w.z. de wetenschap van het milieu, celweefselleer en de leer der le vensverrichtingen. In overeenstemming met de moderne opvattingen wordt de student tegenwoordig na het kandi daatsexamen zeer sterk opgenomen in het wetenschappelijk onderzoek zelf, waardoor men nauwelijks kan spreken over onderwijsafdelingen voor de studie na genoemd examen. Geen nieuwe oriëntatie maar expansie In het nieuwe gebouw zijn samenge bracht de ethologie of gedragsleer, de morfologie of vormleer, het Instituut voor Theoretische Biologie, een kleine afdeling voor het onderwijs en de bibliotheek, leeszaal, administratie, direc tie- en vergaderkamers, werkplaatsen etc. Daaruit blijkt reeds, dat de nieuw bouw niet de inrichting van nieuwe secties van de zoölogie heeft beoogd, doch slechts expansie van het be staande. Een expansie, die dringend noodzakelijk was, want de behuizing in kelder, op zolders en in golfijzeren loodsjes spotte met ieder begrip van aanvaardbaar wetenschappelijk milieu. Radicale breuk met traditie Er is radicaal gebroken met de tradi tionele „verticale" indeling, waarby de I plaatsing van afdelingen in het gebouw afhing van „rang en stand" der mede-1 werkers. De afdelingen die het nauwst bjj elkaar betrokken zijn, zijn nu bij I elkaar geplaatst, zodat ook ruimtelijk gezien doeltreffende werkeenheden tot stand kwamen. Een deel van de vitrineswaarin de wetenschap naar de student" wordt gebracht in de overgang tussen oud en nieuw laboratorium. (Foto L.D./Van Vliet) temperatuurregelaars om onder alle om standigheden temperatuurschommelin gen in aquaria tot een graad te kunnen beperken, de klimaatcellen waarin on afhankelijk van het natuurlijke klimaat de seizoenen kunnen worden verlengd of bekort (van belang ook voor het on derwijs, waarbij seizoeninvloeden op het gedrag van dieren moeten worden bestu deerd), de koelsystemen voor het glazen dak, de warmteregulatie in verschillen de sectoren waardoor verschil in ver warming van de onderscheidene delen van het gebouw door zon- en wind- invloeden van buitenaf kan worden ge compenseerd, en talloze dergelijke tech nische snufjes. Röntgenfilms als Nederlandse primeur Van de outillage moet onder meer worden genoemd het eerste röntgen- filmapparaat in ons land, namelijk een bestaand medisch diagnostisch röntgentoestel met een elektronische beeldversterker en 35 mm. filmcamera, een constructie van Philips die in het buitenland reeds in enige laboratoria in gebruik is. Voorts is er een groot bassin ingericht met glazen wanden voor de studie van b.v. het gedrag van watervogels tijdens duiken en zwemmen. De grove anatomie heeft de beschik king over een aparte, sectiezaal, waar heen kadavers met een speciale lift worden vervoerd na door een aparte deur in het gebouw te zijn gebracht. Deze afdeling is, samen met een grote koelcel voor de opslag, daardoor een van de rest van de vertrekken geschei den afdeling geworden. Uiteraard heeft deze afdeling een eigen luchtverver singsinstallatie. Dan is er een macereer- inrichting, een soort rottingsinstallatie met een „au bain marie-systeem" voor het verwijderen van vlees zonder be schadiging van de fijnste onderdelen van het skelet. Opmerkelijk zijn de grote aantallen aquaria, van moderne constructie en ge schikt voor tropische of koudwatervis- sen, voor zoet en voor zout water, alle met regelbare zuurstofverversingen, tem- peratuurregulatoren, hoofdzakelijk met behulp van asbest in plaats van metaal vervaardigd. Nu vissen, maar alles variabel De studie van vissen neemt in het laboratorium een zeer grote plaats in, niet alleen omdat dit materiaal zich bij uitstek voor allerlei studies en proeven leent, en ook omdat vissen en water dieren over het algemeen eenvoudiger dan andere diersoorten in grote getale doeltreffend te huisvesten zijn en onder vrijwel natuurlijke omstandigheden kun nen leven. Dit betekent echter niet, dat het laboratorium hoofdzakelijk op de stu die van vissen is gebouwd. Zoveel mogelijk van de inrichting is mobiel en vervangbaar gemaakt. Zou metter tijd het hoofdaccent op andere dier soorten komen te liggen, of zou een andere wijziging in de outillage voor langere of kortere tijd nodig zijn, dan is de inrichting daarop zonder veel omhaal in te stellen, b.v. door plaat sing van kooien of terraria in plaats van aquaria. Niet onvermeld mogen voorts blijven de nieuwe bibliotheek-indeling naar de systematiek der zoölogische specialis men en de afdeling voor de studie van de grondslagen van het biologisch den ken. Laatstgenoemde studie is begonnen door de Prof. dr. Jan van der Hoeven Stichting. Wetenschap naar student In de korte verbindingsbouw tussen oud en nieuw laboratorium is een ruimte, waar de studenten dagelijks doorkomen, ingericht als expositie ruimte. Daarin zijn in ingenieus stof vrije vitrines allerlei zoölogische objec ten uitgestald die geen volledigheid op enig gebied pretenderen te geven, doch een kijkje op allerlei terrein van deze wetenschap. Ook worden daar samen vattingen van de stof waartoe de studie i gevorderd is in speciale nissen getoond: men hoopt de wetenschap daardoor dichter naar de student te kunnen bren gen tegenover het algemene karakter van de studie waarbij de student met zijn neus op de wetenschap wordt gedrukt. Er zijn op het ogenblik ongeveer 200 studenten in de zoölogie. Hoe dit aantal in de toekomst wijzigt hangt voor een belangrijk deel af van de vraag of Rot terdam een eigen universiteit krijgt. Ook de vitrines, waarin de overige verzamelingen worden ondergebracht, bestaan uit deze moderne museumkasten. Het ideaal Meubilering, stoffering, „uitmonste ring" enz. zyn in het gehele als het ware om het trappen- en üftenhuis ge construeerde gebouw uiterst modern en eenvoudig gehouden: nergens overdaad of luxe, toch overal een heldere, pret tige, frisse aantrekkelijke sfeer. Kortom: „Zoölogie" betrekt een ideale woning. Als tenminste, zoals we in de aanvang schreven, de indertijd defini tief voorgenomen verbouwing en uit bouw van het oude gedeelte, waarover nu weer wat donkerder financiële wol ken hangen, doorgaat. Anders zou het nieuwe gebouw te klein zijn en alle doelmatigheid verliezen aangezien dan activiteiten in de nieuwbouw zouden moeten worden gebracht, die er niet thuis horen! Werk van ouder hart in jonge handen De directeur van het laboratorium, prof. dr. C. J. van der Klaauw, heeft jaren lang met hart en ziel aan de voor bereiding en uitvoering der plannen meegewerkt, en de voortreffelijke kwa liteiten van het nieuwe laboratorium zyn voor een belangrijk deel aan de Het ondanks zijn hoogte in de normale bebouwing schuil gaande toren-laboratorium van Zoölogie aan de Kaiserstraat, zich spiege lend in het water van de singel. (Foto L.D./Van Vliet) inventiviteit, het streven naar doelma tigheid, de onvermoeide werkkracht en de bijzonder goede samenwerking met ontwerpers en uitvoerders van prof. Van der Klaauw en zijn medewerkers te danken. Kort na de opening, in november, zal prof. Van der Klaauw by het bereiken van de 65-jarige leeftyd zyn functie neerleggen. Enerzijds kan men zich daarover verwonderen en het betreuren, an derzijds kan men ook niet anders dan bewondering en waardering hebben voor het standpunt van de directeur-hoogleraar, dat dit nieuwe apparaat voor de beoefening der zoölogie door jonge krachten gehan teerd en geleid moet worden, wil het de resultaten afwerpenwaartoe de voortreffelijke kwaliteiten van het apparaat de mogelijkheid scheppen. Indeling Samengevat komt de indeling van het nieuwe gebouw op het volgende neer. De ethologie is op de verdiepingen 4, 5, 6 en 7 ondergebracht, doch heeft in de kelder beschikking over klimaatcellen, waarvoor een aparte verwarmingsketel is ingericht. Voor de morfologie zijn de tweede en derde verdieping ingericht met apart lager gelegen de „grove" ana tomie: de theoretische biologie is even eens op de tweede verdieping gehuis vest, en de overige afdelingen en ver trekken zijn op soortgelijke wijze doel matig geconcentreerd en gelocaliseerd. Niet ,een' maar ,HET' laboratorium Dank zij aller medewerking Zowel indeling als inrichting en outillage dragen het stempel van wel doordachte efficiëntie. Dank zij de medewerking van de architecten Van Oerle en Schrama en de uitvoerders is het mogelijk geworden, de modernste inzichten omtrent laboratoriumbouw te verwerken. Bij deze bouw is niet uitgegaan van een schematisch algemeen eisenpro gramma, zodat „een" laboratorium ontstond. Prof. Van der Klaauw en zyn medewerkers hebben tot in details met betrekking tot indeling en in richting hun inzichten kunnen doen gelden, zodat „HET" laboratorium voor zoölogie verrees. Dr. J. J. A. van Iersel, als lector aan het laboratorium verbonden, heeft tij dens talrijke buitenlandse reizen veel moderne laboratoria bezocht, kennis ge nomen van veelsoortige oplossingen van organisatorische en technische proble men en als vrucht daarvan talloze bij zondere details ook in het nieuwe Leidse laboratorium kunnen verwerken. Tot in details Opvallende zaken in het gebouw zijn b.v. de ligging van leidingen en aan sluitingen, de reeds in de bouw opgeno men mogelijkheid tot doorverbinding van leidingen tussen de vertrekken zon der breken in muren noodzakelijk te maken, de airconditioningssystemen en De Leids-zoölogische premeur voor Nederland, het apparaat voor het maken van röntgenfilmsHet apparaat bestaat uit een normaal medisch-diagnostisch doorlich tingstoestel met daaraan aange bouwd (op de linker helft van de foto) een elektronische beeldver sterker en een (donket geheel links) 35-mm filmcamera, een con structie van Philips, die in het bui tenland reeds enkele gegadigden heeft gevonden en bevredigd. (Foto LJX/Van Vttet» Op de dag, dat ge geniet... VERGEET DAN OOK DE ZIEKEN NIET Wederom zal op 3 oktober onder bo venstaand motto een collecte worden gehouden door het Prinses Irene Fonds voor de ontspanning in ziekenhuizen, sa natoria en psychiatrische inrichtingen. Een ontspanning, die niet alleen zeer welkom doch ook dringend noodzakelijk is. Wederom doe ik een beroep op U om die dag eens extra gul te zijn voor uw zieke medemensen. Vooral kunt U echter helpen door die dag een enkel uurtje te helpen bij het collecteren. Eén enkel urntje van de ruim achttien feesturen tellende dag is toch niet te veel gevraagd. Geeft U daarom op bij mij of aan het Stadhuis. Vismarktzijde te Leiden. J. C. van Schaik, wethouder. Vooratter van de Afd. Leiden van het Prinses Irene Fonds. A. Sierat nam afscheid van de Lichtfabrieken Gisteren was voor de heer A. Sierat, werkzaam bij de S.L.F.. het moment aangebroken om na een periode van ruim 37 jaar het energiebedrijf met pensioen te verlaten. In de directiekamer van de Lichtfa brieken sprak, bij afwezigheid van de directeur, ir H. J. G. Klinkert zijn dank en waardering uit, voor de wijze waarop tie heer Sierat steeds zijn werk had ver- rioht. Spreker getuigde van zijn mede leven. nu gezondheidsredenen de heer Sierat noopten vervroegd afscheid te nemen. Ir. Klinkert sprak zijn beste wensen uit voor de komende jaren. De directe chef van de scheidende functionaris, de heer Kwist, liet even eens zijn lof voor het werk van de heer Sierat blijken. Namens de personeels vereniging overhandigde de voorzitter een cadeau, als aandenken aan de tijd door de heer Sierat bij de Lichtfabrie ken doorgebracht. In de werkplaats volgde nog een har telijk afscheid van zijn naaste collega's, waarna de heer Sierat allen dankte voor de bewijzen van vriendschap bij zijn vertrek ondervonden. Opbrengst collecte voor reclassering: f 5497 De vorige week gehouden huis aan huiscollecte voor de reclassering heeft f3848.93 (vorig jaar f27.50.04) opge bracht; de straatcollectie van zaterdag leverde f 1648.41 (v. j. f 1073.49) op. zo dat totaal gecollecteerd is f5497.34 (v. J. f3828.53). Een mooi resultaat! Dahlia-avond D.E.V. De Leidse Tuiniers- en Bloemisten- vereniging „Door Eendracht Verbonden" hield gisteren in het clubhuis van de speeltuinvereniging ..Oosterkwartier" aan de Borneostraat een dahlia-avond. Behalve een schat van bloemen had den de leden ook grote hoeveelheden fruit ingezonden. De jury, bestaande uit de heren Joh. Jonker. J. Velthuij- zen en A. Haasnoot, moest haar oordeel over het gekweekte materiaal uitspre ken. Zij had geen gemakkelijke taak op zich genomen! De heer Jonker maakte de aanwezigen aan het eind van de avond een compliment voor de inzen ding van zoveel materiaal. De voorzitter van D E V., de heer J. H. Smit, leidde de bijeenkomst. Op 2 mei a.s zal het 70-jarig bestaan van de vereniging herdacht worden. De heer W. Dool is voorzitter van de feestcom missie. Zij nog vermeld dat op deze gezellige avond enkele nieuwe leden konden wórden ingeschreven. KRAAMVERKOOP „SONNEVANCK" Op 3 oktober vindt de traditionele kraam verkoop weer plaats van het fraaie werk van de patiënten van het sanatorium „Sonnevanok" te Harderwijk. Op de standplaatsen (Hoogstraat en Beestenmarkt a. d. zijde van de Steen- straat), wordt wederom een keur van artikelen, waaronder verscheidene nieuwe creaties, aangeboden De op brengst van deze verkoop komt ten goede aan de patiënten en het suppletie fonds. Bij K.b. is aan de heer A. J. Leen- (houts, alhier, met ingang van 1 novem ber 1958 op zijn verzoek eervol ontslag verleend als administrateur bij het Mi nisterie van Verkeer en Waterstaat in vaste dienst, zulks onder dankbetuiging voor de vele den lande bewezen diensten. Gisteravond is er aan de Lange Mare kwistig met sterke drank omge sprongen. Er stond een vrachtwagen geparkeerd, op de laadbak waarvan een man wat aan de lading schikte. Hierbij brak een fles. inhoudende 20 liter oude genever, die verloren ging. WASSENAAR BROMFIETSER TEGEN SCHUTTING Bij de bromfietsrace op Duinhorst reed een bromfietser uit Den Haag te gen een houten schutting en liep een schedelbasisfractuur op. Vermoedelijk is hij daarbij in botsing gekomen met het hoofd van de 15-jarige E. A. Ma- chielse alhier, die achter de schutting stond en een shock opliep. Beiden zijn zy naar de Ursula kliniek alhier ver voerd.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3