In Ver. Staten is aandelenrendement onder obligatierendement gedaald Een schuchtere benadering van kapitaalmarkt door bedrijfsleven het enige moderne toiletpapier Prof. I. Kisch lieeft pleidooi in Vredespaleis gisteren afgesloten WITTE KRUIS HELPT ECHT! Weer lancering kunstmaan van Amerikaanse marine mislukt ui Oeqstqeest werd dister dierenhuis 97ste jaargang Zaterdag 27 september 1958 Derde blad no. 29555 Rentestand en rendement (Van onze financiële medewerker) Rentestand en rendement behoren onder normale omstandigheden tot de voor naamste factoren, welke de koersontwikkeling op de effectenbeurzen beheersen. En het is daarom geen wonder, dat, nu ten aanzien van de rentestand de laatste tijd een grotere mate van onzekerheid is ontstaan, hier, zowel als op de Newyorkse beurs, aan de belangrijke koersstijging op de aandelenmarkt, welke sinds het begin van dit jaar is ingetreden, vooreerst een einde schijnt te zijn gekomen. In New York is het indexcijfer voor de aandelen tot ongeveer het hoogste punt van 1957 gestegen en deze week heeft het zich om en nabij dat niveau bewogen. Voor zover de koersstijging verband hield met de gunstiger verwachtingen met betrekking tot de conjunctuurontwikkeling, is men geneigd te zeggen dat het met die koersstijging vooreerst ook „welletjes" is. Want al blijven de conjunctuur beschouwingen in de V.S. in majeur luiden en is de staking bi) de autobomiel- fabrieken voorkomen, het zijn tot dusver nog slechts zwakke symptomen van economisch herstel, waarop men zijn optimisme moet gronden. En de rende mentsfactor, met name de verhouding tussen het obligatie- en het aandelen- rendement, begint daarom meer betekenis te krijgen. rationalisering aanvullende investerin gen nodig acht en dat de Groninger Industriële Credietbank haar uitzettin gen (debiteuren en disconto's) van f. 10 miljoen uit. 1957 tot f. miljoen uit. juni j.l. heeft zien stijgen. Een en ander kan ook voor de Am sterdamse beurs aanleiding zijn om met de mogelijkheid van een ietwat hogere rentestand rekening te houden en ten aanzien van de aandelenmarkt gedu rende enige tijd een afwachtende hou ding aan te nemen. Staatsfondsen werden deze week Iets lager verhandeld. Veiling wegens een pensioenfondsschuld (Van onze Haagse correspondent) De siersmid C. Greefkes, eigenaar van de siersmedery Aesthetica aan de Zee straat te Den Haag had een schuld van f 634.aan een pensioenfonds van een werkgeversbond, waarvan hij geen lid was. Hij weigerde dit bedrag te betalen, tengevolge waarvan de bond gistermid dag goederen uit de winkel van de heer Greefkes liet verkopen door een deur waarder. Vele collega's van de smid wa ren gekomen om het „feest" mee te maken. De kwinkslagen, maar ook de bittere opmerkingen waren niet van de lucht. De deurwaarder kreeg van de smid een elektrische klok in handen gedrukt om te verkopen. Na veel bieden, waar bij de prijs met tientjes tegelijk opliep, werd de klok verkocht voor f 634.zo dat de schuld meteen gedelgd was. Ko per was de heer P. L. Hartveld, voorzit ter van de Smedenpatroonsbond Bever wijk en omstreken uit Velsen. Zwakke symptomen tot herstel in V.S. In de V.S. kan men zich van die ver houding een scherper en zuiverder beeld vormen dan bij ons. Het obligatierende ment, de solvabiliteit van de debitrices buiten beschouwing gelaten, staat ook voor de toekomst vast. Dit geldt zowel voor de V.S. als voor ons land. Maar het aandelenrendement is afhankelijk van de dividenden, welke niet vast staan en bij ons in de meeste gevallen eerst enige maanden na het verstrijken van het boekjaar worden vastgesteld. Ren dementsberekeningen, zoals die pe riodiek door de Rotterdamsche Bank worden gepubliceerd, kunnen dan ook alleen worden gebaseerd op de uitke ringen over een boekjaar dat reeds eni ge soms zelfs vele maanden achter ons ligt. In de V.S. echter hebben de meeste ondernemingen de goede gewoonte het dividend per kwartaal te betalen en voor een komend kwartaal tevoren aan te kondigen. Zo is thans reeds bekend dat de Amerikaanse ondernemingen in de eerste acht maanden van het lopen de jaar een bedrag van 6.57 miljard aan dividend hebben uitbetaald tegen 6.63 miljard in dezelfde periode van 1957, weinig minder dus. En als thans wordt becijferd dat het gemiddeld aan delenrendement in de V.S. tot 4.05 is gedaald, kan hieraan grotere betekenis worden gehecht dan aan de rende mentsberekeningen voor de Nederlandse aandelen. Opmerkelijk Het opmerkelijke in de V.S. is nu dat dit gemiddeld aandelenrendement thans lager is dan het obligatierendement, dat de laatste tijd weer is gestegen. Dit ligt alweer bijna 0.7 boven het niveau van 13 juni j.l. en is met 4.13 het hoogste punt sinds het eind van november 1957. De gemiddelde notering van obligaties is in betrekkelijk korte tijd van 91.05 tot 86.78 teruggelopen, waarin ongetwijfeld de vrees voor een verdere waardever mindering van de dollar tot uitdrukking komt, zij het ook dat gedurende de laat ste weken eerder een prijsdaling, dan een prijsstijging vóór de levensmiddelen kan worden geconstateerd. Dat het aan delenrendement zich beneden het obli gatierendement beweegt is onder gewo ne omstandigheden onlogisch, omdat aandelen immers, in tegenstelling met obligaties, het volle bedrijfsrisico lopen. Het kan daarom - als gezegd - niet bevreemden dat men op de Newyorkse beurs de pas even inhoudt om af te wachten hoe de verdere ontwikkeling van rentestand en conjunctuur zal zijn. Tussen die beide is er uiteraard een nauw verband. Tot dusver stijgen ook in de V.S. de spaarinlagen en de depo sito's bij de banken en wordt door de bedrijven nog slechts een zeer matig be roep op de kapitaalmarkt gedaan. Maar als het economisch getij kentert, kan hierin spoedig verandering komen en de discontoverhoging, waartoe de Federale Reservebanken onlangs zijn overgegaan, duidt er op dat men van hogerhand een uitzetting van het kre diet aan het bedrijfsleven slechts langs Ifjnen van geleidelijkheid wil doen ver lopen. In elk geval is de verdere ont wikkeling van de rentestand in de V.S. thans een onzekere factor. Ook elders Ze is dat trouwens ook in andere lan den. In Engeland bijv. is het obligatie rendement nog altijd ca. 1 lager dan dat van de aandelen en de betrekkelijk ruime kapitaalmarkt als gevolg van een verbeterde betalingsbalans, heeft reeds geleid tot de verwachting dat het En gelse disconto, in augustus van 5 tot 4Vi verlaagd, binnenkort verder tot 4 zal worden teruggebracht. De re cente maatregelen, welke in Engeland zijn genomen, nl. de verruiming der voorwaarden van het afbetalingskrediet en het toestaan van persoonlijke lenin gen, zomede de vergemakkelijking van de import uit de VB., duiden erop dat men het bedrijfsleven voor zijn ontwik keling nieuwe stimulansen wil geven, met name wat de export betreft. Zowel in Engeland als in ons land en in de V.S. is het als bekend vooral de beper king, welke de bedrijven zich ten aan zien van de aankoop van kapitaalsgoe deren hebben opgelegd, welke de ver ruiming van de kapitaalmarkt hebben veroorzaakt. En het is dus duidelijk dat, als het in de V.S. en in de landen van Europa tot een nieuwe economische op leving komt, eerder van een stijging dan van een verdere daling van de rente stand sprake zal zijn. Hoe ontwikkeling Ook in ons land staat men voor de vraag hoe de rentestand zich in de naaste toekomst zal ontwikkelen. Aan de ene kant valt ook hier een stijging van de spaargelden en de deposito's bij de banken te constateren, aan de andere kant zal de centrale overheid na ver loop van betrekkelijk korte tijd een be roep op de kapitaalmarkt moeten doen. terwijl de gemeenten niet alleen nieuw geld nodig hebben, maar hun grote vlottende schuld allengs zullen moeten consolideren. Men zal hiermee uiter- *Vd de nodig® voorzichtigheid betraoh- ten en alles doen om de kapitaalmarkt niet te forceren en veel zal dus afhan gen van de vraag in hoeverre het be drijfsleven tot nieuwe kapitaalsuitgaven zal overgaan. Tot dusver heeft men zich op dit punt zoveel mogelijk beperkt, de emissies, welke de vorige week zijn aan gekondigd (Van Berkels Patent en Gro ninger Industriële Credietbank) en die van deze week (Zuid-Afrikaans Han delshuis, f. 1.3 miljoen aandelen 123 pnt.) kunnen toch als lichte aanwijzin gen worden beschouwd dat ook hier mogelijk een kentering op til is. Het verdient in dit verband de aan dacht dat Van Berkel volgens het pros pectus in de toekomst een hervatting van het normale accrès in haar omzet ten verwacht en met het oog op verdere IN NEDERLAND GEMAAK1 Zaak-Elisabeth Boll (Van onze Haagse correspondent) De Nederlandse raadsman in de zaak-Elisabeth Boll, prof. mr. I. Kisch, heeft gisteravond zijn plei dooi, dat twee dagen heeft ge duurd, afgesloten. Op verzoek van de Zweedse ambassadeur, de heer S. Dahlman, die als agent voor zijn land optreedt, is de zitting van het Internationale Gerechtshof daarop tot maandagmiddag ver daagd. De Zweedse pleiter prof. Henri Rolin, heeft hierdoor volop gelegenheid om zijn pleidooi voor te bereiden. In het laatste deel van zijn rijk ge documenteerd betoog herhaalde prof. Kisch, dat het enige motief, dat Zwe den voor de „beschermende opvoeding Elisabeth Boll kan aanvoeren, is ge legen in het besluit van de „Rege- ringsratten", het hoogste administra tieve Gerechtshof. In dit besluit wordt gezegd, dat de „verplaatsing van het kind naar een geheel vreemde omge ving haar geestelijke gezondheid ern stig zou schaden". Prof. Kisch haalde, wat dit betreft, niet alleen enkele analoge gevallen in het buitenland aan, maar trok boven dien een vergelijking met de in ons land bestaande rechtspraktijk ten aanzien van de joodse pleegkinderen in ons land. De ervaring heeft geleerd, dat kinderen van dertien, veertien jaar zich gemakkelijk aan een nieuw milieu kun nen aanpassen. Het argument, dat de terugkeer van Elisabeth Boll in het ouderljjk milieu haar „geestelijke ge zondheid" zou aantasten, wees prof. Kisch dan ook met beslistheid van de hand. De „Regeringsratten" heeft het besluit om de „beschermende maatregelen" te (skyddsuppfostran)" van de 13-jarige handhaven bovendien genomen zonder een ondexzoek naar de zaak in te stel len. Sterker nog: het besluit is genomen op grond van een valse beschuldiging tegen de vader. Zolang deze beschuldi ging nog niet was ingetrokken en er nog een zekere verdenking tegen de vader bestond, was het beroep van Zweden op de „beschermende opvoeding" zeker niet om-echtvaardig, maar toen de „Rege ringsratten" zijn besluit bekend maakte, stond niet alleen vast dat de aanklacht tegen de vader vals was, maar had de Arrondissementsrechtsbarik in Dor drecht bovendien een nieuwe voogd (es) mevrouw C. T. Idema-Postema, be noemd. Waarom heeft de „Regerings ratten" de „beschermende opvoeding" dan gehandhaafd? Tijdens de schriftelijke procedure had den de Zweden al met een beroep op een rechterlijke beslissing in Zwitserland van 1912, betoogd dat de Arrondisse mentsrechtbank niet bevoegd is om, in plaats van Johannes Boll, een nieuwe voogd (es) te benoemen. In zijn pleidooi toonde prof. Kisch echter aan, dat deze parallel in méér dan een opzicht mank gaat; hij sprak in dit verband zelfs van een nieuw konijn uit de „goochelaars- hoed" van de Zweden. In het Vredespaleis kijkt men nu met enige spanning uit naar het plei dooi van prof. Rolin, de Zweedse raadsman, die al verschillende malen als pleiter voor het Hof is verschenen en daarbü steeds als overwinnaar uit het strijdperk is getreden. Advertentie Rugpijnmaar ook andere plagende pijnen vaagt u prompt weg met WITTE KRUIS tabletten, poeders, each Bewoners van een reclasseringsoord plegen „wandaden" Het lid van de raad van Ede. de heer W. Weigraven (A. R.) te Lun- teren, heeft burgemeester en wethou der schriftelijk voorgesteld de nodige maatregelen te nemen om de burgerij te beschermen tegen de, zoals hij zegt, „wandaden van de op de reclasserings inrichting „Groot Batelaar" te Lunteren verpleegde personen". De heer Welgraven somt een aantal gebeurtenissen op, waarbij verpleegden in de afgelopen tijd betrokken zouden zyn geweest. Er zouden onlangs op „Groot Batelaar" wapens gevonden zijn, die daar door betrokkenen in voorraad gehouden zouden zijn om bij hun nach telijke strooptochten zonodig te worden gebruikt. De heer Welgravan dringt aan op handhaving van Edes algemene politie verordening, die B. en W. bepaalde be voegdheden geeft om afdoende maat regelen te nemen. Die maatregelen zouden kunnen be staan, aldus de heer Weigraven, in het scheppen van waarborgen, dat de ver pleegden er in elk geval na zonsonder gang niet op uit kunnen trekken om de streek onveilig te maken. De verpleegden op „Groot Batelaar" genieten, volgens de heer Weigraven namelijk blijkbaar een vrijheid, die geenszins in overeenstemming te bren gen is met een verantwoorde zorg voor de veiligheid van de bevolking en van haar bezittingen. Indien „Groot Batelaar" niet onder de gemeentelijke politieverordening kan worden begrepen, dan zou de burgemees ter als hoofd van de politie de gemeen schap een grote dienst bewijzen, zo hij de zaak bij het ministerie van Justitie aanhangig maakt. Op dat laatste dringt de heer Weigraven dan ook met klem aan. Ergens in Duitsland Nederlandse wijk (Van, onze correspondent) In Frankfort aan de Main staat het Hollandhuis, waar de voorzitter van de Nederlands-Duitse Kamer van Koop handel zetelt, een energiek en ideeënrijk man: de heer M J. E. Fincken. Een van zijn grote idealen, die allen de bevordering van de Nederlandse ex- i port naar West-Duitsland betreffen, is het stichten van een Nederlandse wijk in een Duitse stad. Het is de bedoeling van de heer Finoken en zijn Kamer-van-Koophan- delgenoten rondom een pleintje een aan- J tal woningen een school en een kerkje te plaatsen, precies zoals dat in Neder land geschiedt. Bij de bouw van deze kleine Nederlandse wijk zal men alleen van Nederlandse materialen en fabri katen gebruik maken. Het plan begint reeds in een verge vorderd stadium te geraken, hoe wel nog niet öe zeggen valt wanneer precies met de bouw zal worden begonnen, wel ke firma's zullen leveren en op welk stukje grond het zal verrijzen. Volgens de heer Fincken bestaan grote afzet mogelijkheden voor Nederland in West- Duitsland. Door middel van zijn plan wil hij de Duitsers tonen wat Nederland kan en hoe men in Nederlandse huizen „ge zellig met een schemerlampje" kan wo nen. Op deze wijze zou een blijvende monstercollectie ontstaan, die zal wor den overgedragen aan Diiitse bewoners, de grond zal het eigendom blijven van de betreffende Duitse stad. De bespre kingen zijn echter nog niet afgesloten. Het lijkt ons niet onmogelijk dat deze wijk ergens in Frankfort zal komen te liggen. „Verolme" vestigt bedrijf in Ierland De Ierse vice-premier, de heer Sean Lemass, tevens minister van Handel en Nijverheid, zal in de eerste week van oktober een bezoek aan Nederland brengen op uitnodiging van de heer C. Verolme, eigenaar van Verolme United Shipyards te Rotterdam. Het bezoek houdt verband met plan nen tpt vestiging van een groot scheeps bouw- en reparatiebedrijf in Cork Har bour. Ierland. De bedoeling is. dat het Nederlandse bedrijf de Cork Dockyard Limited te Rushbrooke in het graafschap Cork zal overnemen en bepaalde installaties te Haulbowline zal pachten om er een groot scheepsbouw- en reparatiebedrijf te vestigen. Het werk wordt in 5 jaren uitgevoerd. De totale kosten van het gehele pro ject worden op meer dan 55 miljoen gulden geschat, die deels zullen worden gefinancierd door Nederlandse inves teerders en deels door regeringslenin gen. Vei-wacht wordt, dat reeds in de eerste fase een onmiddellijke werkgele genheid voor ongeveer 450 man zal wor den geschapen, terwijl aan het eind van de vijfde fase in totaal 1800 arbeiders in het bedrijf werkzaam zullen zijn. De nieuwe werf zal zich concentreren op de bouw van grote schepen. Tijdens start en landing soefenin gen op het dek van het Engelse vliegdekschip Victorious kwam de commandant van een squadron van het toestel zonk. Deze foto brengt in beeld hoe met behulp van een helikopter nog wordt getracht het toestel tijdig te bereiken. Op het de marine luchtvaartdienst om het I moment dat de man aan de lijn bij 'leven toen zijn toestel over het dekhet toestel kwam verdween het heen in zee schoot. Hij slaagde er onder de golven niet in zijn cockpit te openen voor\ Dr Hagen Pessimistisch De Amerikaanse marine heeft giste ren op de laxiceerbasis van Kaap Cana veral een drietrapsraket gelanceerd om opnieuw te proberen een volledig uitge ruste „Vanguard"-kunstmaan van 9.75 kg in haar baan te brengen. Kort na het lanceren hielden de signa len van de kunstmaan op, aldus heeft een woordvoerder van de nationale Aka- demie van Wetenschappen te Washing ton meegedeeld. 2\'± uur daarna had men nog geen nieuw signaal opgevangen. Directeur John Hagen van het Van- guard-plan verklaarde tegenover ver slaggevers dat het een of twee dagen kan duren voor men kan zeggen of de kunst maan in zijn baan is gekomen of niet. Dr. Hagen toonde zich echter vrij pessi mistisch ten opzichte van de kansen van welslagen. Volgens de eerste controle hebben de motoren van de drie raketdelen normaal gewerkt. De eerste twee delen hadden een vloeibare-brandstofmotor, het derde een vaste-brandstofmotor. Dit is de vierde poging van de marine een grote Vanguard"-kunstmaan in haar baan te brengen. De voorgaande drie pogingen, in april, mei en juni, misluk ten. Het enige succes van de marine in haar „Vanguard"-program was in maar» met een kleine proefkunstmaan van ongeveer anderhalve kilogram. Dit maantje was alleen met twee radiozenders uitgerust. Taak, doel en grondslag van Ned. Chr. Vrouwenbond Alvorens met het nieuwe wierk te starten, belegde de afdeling Leiden van de Ned. Christen Vrouwenbond aan het begin van het seizoen een huishou delijke vergadering in het gebouw Re- hoboth Het doel van deze avond was hoofd zakelijk de taak van de Bond en het doel en de grondslag van de Vrouwen bond nader te verklaren. Het doel is o.a. om de leden voor lichting te geven betreffende maatschap pelijke en staatkundige vraagstukken in overeenstemming met de grondslag, die inhoudt dat Christus Koningschap alom erkend moet worden en dat de oplossin gen van de maatschappelijke vraagstuk ken bij het licht van de bijbel gezocht moeten worden. Deze vergadering onder presidium van mevr. G. Houwing-Oostra heeft veel bijgedragen tot versteviging van de on derlinge band. Ook van de leden kwa men enkele oordelen en suggesties over het wel en wee van de afdeling, die na tuurlijk ten zeerste door het bestuur op prys werden gesteld. deze weekbeqende xe^st.U zult ket wel qev*wkt keWsevj m l l i i. in i i^, ï'dawskmtel kwawi naa» Uldew met .Motel Het ?avadij5" diverse tïmas Vacto ten bun lujaar&mod* ^kows. o «r m Leid se Wsvrouwew konden naar kook e feak demonstratie.. aanbesteed OnsBuiien" kree<) vavid&aq clubWs en is dus bin new.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9