<23E£> Kerkdiensten Leiden en omgeving H.SCHUTTE&Zn. Voor U, die óók eens iets anders wilt* ,/t Verf huis' ,/t Verfhuis" „Leende" ook Adenauers dochter een auto van een grote fabriek? Bourguiba benoemde zijn zoon tot Tunesisch ambassadeur in Parijs Fabriekstreilers zijn voor vele landen van grote betekenis ROOD Britse oplichters, die ook hier te lande opereerden, in arrest ZATERDAG »7 SEPTEMBER 1958 (Advertentie) Voor zondag 28 september Leiden Hervormde Gemeente. Pieters kerk: 10 uur ds. J. Vossers. (Jeugddienst. Onderwerp; „Een overwinning alleen door muziek"), 7 uur ds. P .Kloek. Hooglandse Kerk: 10.30 nur ds. J. van der Wiel. Oosterkerk: 10 uur ds. Joh. Slerat te Hollandia, 5 uur ds. M. Ottevanger. Marekerk: 10.30 uur ds. H. Bouter. Koolkapel: 10 uur ds. P. Kloek. Maranathakerk: 9.30 uur vie. D. J. Wuis- ter. Herv. School Boshuizerkade: 11 uur vlo. D. J. Wuister. Herv. Mulosohool Asserstraat: 10 uur de. M. Ottevanger, 7 uur ds. W. H. Walvaart te Sassenhelm. Ver. Vrijz. Hen'. (Leidse Volkshuis): 10.30 uur ds. W. J H. Hubeek. Eglise Wallonne* 10.30 uur ds. W. A. van Griethuysen. Academisch Ziekenhuis: 10 uur dhr, J. Kooy. Diaconessenhuls: 10.30 uur ds. J. de Wit. Geref. Kerk. Zuiderkerk: 10 uur dr. Wes terink. 5 uur dr. von Meyenfeldt. School Tlmorstraat: 10 uur ds. Maas kant. 5 uur dr. Westerink. Oude Vest: 10 uur ds. J. Thomas, te Hilversum, 6 uur dr. Dronkert, 7 uur dr. Westerink. Maranathakerk: 11 uur dr. von Meyen feldt, 5 uur ds. J. Thomas. School Telderskade: 10 uur dr. Dron kert, 5 uur ds. Maaskant. Geref. Kerk (art. 31): 10 en 5 uur ds. W G. de Vries. Chr. Geref. Kerk: 10 uur (onderwerp: Blijf in Mij) en 5 uur (onderwerp: Die In de Hemelen zljt) ds. C. v. d. Weele. Geref. Gemeente: lo en 5 uur ds. Mo lenaar. Evang. Luth. Gemeente: 10.30 uur ds. H. J. A. Haan. Rem. Gemeente: 10.30 uur ds. J. van Goudoever. Doopsgez. Gemeente: 10.30 uur ds. S. L. Verheus (gezinsweek) Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 9.45 uur Hoogmis (woensdag 9 uur voorm. H. Mis). Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19) 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4): 10.30 uur dienst. Leger des Heils: 10 uur Heiligingssamen- komst (onderwerp: „als leem zijn wij in Uw Hand"), 12 uur zondagsschool. 6.45 u. openluchtssamenkomst Gangetje. 7.30 uur Opwekkingssamenkomst (onderwerp: „wie zonder zonde is. werpe de eerste steen"). Alle bijeenkomsten o.l.v. Kapitein en Mevr. R. J. Schurink. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds. E. G. Boesenkool, 6.30 uur ds. Joh. Stehou- wer te Alphen; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. W. J. van Hoek: Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Alphen aan den R(jn Herv. Gem. Julianastraat: 9 uur ds. M. Hanemaaljer, 10.30 uur ds. P. A. Lefeber, 6.30 uur ds. D. Veldkamp te Den Haag (jeugddienst); Ge bouw Jonathan; 10 uur dhr L. Schipper; Kapel Gouwsluis: 10 uur d6. J. H. Bogers; Kapel Hooftstraat: 9.30 en 6.30 uur ds. A. J. Jorissen;Oudshoornseweg: 10 uur ds. C. Cadée; Martha-Stichting: 10.30 uur ds. J. P. Honnef te Leiderdorp; Geref. Kerk Zui derkerk; 10 uur ds. H. R. Groeneveld te Urk; 6.30 uur ds. G. Leene te Boskoop; Noorderkerk: 10 uur ds. T. Kamper te Scharendijke, 6.30 uur ds. H. R. Groene veld; Aula Chr. Lyceum: 10 uur ds. G. Leene, 6.30 uur ds. T. Kamper; Hooftstraat 10 en 5 uur ds. F. E. Hoekstra te Den Haag Geref. Kerk (art. 31) Hotel Centraal: 10.45 en 4.45 uur ds. R. Koolstra te Rotterdam; Chr. Geref. Kerk van Reedestraat: 10 en 6 uur ds. M. S. Roos; Oud Geref. Gem. van Mandersloostraat: 9.30 en 4 uur leesdienst; Rem. Geref. Gem. van Mandersloostraat: 7 uur ds. Mackenzie te Lelden; Evangeli satie IJsbaangebouw: 10 uur Ere-dlenst, 6.30 uur de heer J. Sevensma te Amster dam. Benthuizen Herv. Gem.t 9.30 uur dhr Stolk te Nieuwerkerk aan den IJssel, 6 u. uur ds. A. van Eijk; Geref. Gemeente: 9.30 en 6 uur leesdienst. Bodegraven Herv. Gem.t 10 uur da. C. v. d. Bosch, 6.30 uur ds. J. Bouman te Katwijk aan Zee; Nieuwerbrug: 6.30 uur ds. C. v. d. Bosch. Herv. Evang.: 4.30 en 7 uur ds. G. Snijders te Haarlem; Geref. Kerk: 8.30 en 4.30 uur ds. K. A. Firet te Rotterdam: Nieuwerbrug: 9.30 en 6.30 uur dr. P. de Jong te Den Haag; Geref. Kerk (art. 31): 9 en 6.30 uur ds. R. Koolstra te Rotterdam; Ger. Gemeentet 10 en 6 uur leesdienst: Luth. Gemeentet 10 uur ds. W. F. ten Rouwelaar; Evang. Kring: 10 uur Avondmaalsdienst. 2.30 uur dhr. Jb. Klein Haneveld, 7 uur dhr. Jb. Klein Haneveld en ds. A. A. Leenhouts te Amsterdam. Boskoop Herv. Gem.t 9 en 10.30 uur ds. J. Pronk, 6.30 uur ds. A. de Leeuw, Geref. Kerk: 9.30 en 6 uur ds. H. A. Wlersinga te Baarn; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4 uur ds. P. J. de Bruinj Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst. Hazerswoude Herv. Gem.t 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. van der Leeden; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. van den Hout. Hillegom Herv. Gem.t 10 uur ds. F. Brouwer, 7 uur ds. J. Veenendaal (Jeugd dienst); Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Lam- booy te Enschede; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur leesdienst. Hoogmade Herv. Genut 10 uur ds. J. Both. Kaag Herv. Gemeentet 10 uur ds. M. Fokkema, 5 uur dhr. P. Drijver te 's-Gra- venhage (Jeugddienst). Katwijk aan den RUn Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. A. Makkenze, 10.30 uur (gymnastieklokaal Narcisstraat)! kand. D. Driebergen; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. A. J. R. Brussaard te Den Haag (Loosdui nen). Katwijk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerkj 10 uur ds. W. A. B. Hagen, 6 uur ds. C. J. P. Lam te Lunterent Oude Kerkt 10 uur ds. P. Moerenhout, 6 uur ds. Jac. de Vos (openingsdienst winterwerk); Kapel: 10 uur ds. D. Bouman, 5 uur ds. W. A. B. Hagen; Geref. Kerk: 8.30 en 10.30 uur ds. J. Meljen te Den Haag, 5 uur ds. F. Pijl man; Zeehospitium: 6.45 uur ds. F. Pijl man; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur prof. J. J. v. d. Schuyt te Utrecht; Geref. Gem. Remisestraat: 10 en 5 u. leesdienst; Geref. Gem. In Ned. Casa Carat 10 en 5 uur lees dienst; Geref. Kerk (art. 31): 9.30 en 5 uur ds. C. van Ommen te Hattem. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. W. H. de Jong, legerpredikant, 6.30 uur ds. T. H. Oostenbrug te Bussum; Kerkzaal (Zijl- kwartier) 6.30 uur ds. J. P. Honnef; Ger. Kerk: 9 uur ds. Banga, 11.15 uur ds. Dijk. (In belde diensten H.A.), 6.30 uur ds. Dijk (Dankzegging); Kerkzaal (Zijlkwar'tier) 's morgens geen dienst,. 4.30 uur d6. Banga (H.A. en Dankz.); Ver. Vrijz. Herv. (ge bouw Lindelaan 12a)10.30 uur dhr. P. J. van Ouwerkerk te Boskoop. Leinmiden Herv. Gem.; 9.30 uur ds. D. H. Gljsbers- Pnlël: 7 uur ds. D. G. GJJs- bers; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. H. J. Koffrie. Oude-Weterlng Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus, 7 uur ds. H. J. van Achterberg te Leiden (Jeugddienst)'; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. G. Kornet; Rem. Geref. Gem.; 7.15 uur nam. ds W. Cramer. RUnsaterwoude Herv. Gem.t 10 uur d®. T. D. van Soest, 7 uur ds. J. Kerekes te Waverveen. Rijnsburg Herv. Gem.: 10 uur ds. H. van Gosliga, 5 xiur ds, Pettinga. pred. te Lisse (Jeugddienst); Kleine Kerk Brouwer straat)-: 10 uur ds. M. C. Groenewoud. 5 uur ds. H. van Gosliga; Geref. Kerk (Ra penburg) 9.30 uur ds. J. Bijleveld, 5 uur ds. L. van der Linde; (Voorhouterweg) 9.30 uur ds .H. Post, 5 uur ds. J. Bijleveld (Maranathakerk): 9.30 uur ds. L. van der Linde, 5 uur ds. H. Post; Geref. Kerk (art. 31): 10 en 5 uur ds. H. Bruning: Chr. Geref. Kerkt 10 en 5 uur de. J. Kamp man, Sassenhelm Herv. Gem.t 9, 10.30 en 5 uur ds. Walvaart; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Kuipers, 6 uur ds. v. d. Berg; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. den Boer; Ned. Prot. Bond! 10.30 uur prof. dr. Jansma te Lei den. Ter Aar Herv. Gem.t 9.30 ds. Talma te Den Haag, 6.30 ds. Boesenkool te Aar landerveen; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. Lekkerkerker; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler; Geref. Kerk (art .31): 10.15 uur ds. Brand, 3 uur ds. van Veen. Voorschoten Herv. Gem.t 10 uur ds. W. G. Meijering, 7 uur ds. E. Saraber; Rijndijk: 10 uur ds. E. Saraber; Hulp en Heil; 10 uur ds. de Leeuw te Boskoop; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. M. den Boer; Geref. Kerk (art. 31): 10 en 5 uur ds. W. Borgdorff te Baarn. Waddinxveen Herv. Gem.: 9.30 uur dhr. A. J. Twigt, g.o. te Delft, 6.30 uur ds. J. van der Haar (inleiding winterwerk en catechisaties); Wijkgebouw: 9.30 uur ds. J. van der Haar; Groep „Wet en Evangelie" 9.30 uur ds. H. Kalkman, 6.30 uur ds. J. Monteban te Driebergen; Geref. Kerk: 10 uur ds. S. P. Dee te Rotterdam, 6.30 uur ds. D. Roest; Rem Geref. Kerk: 10 uur ds. Mackenzie, te Den Haag; Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 uur leesdienst. Warmond Herv. Gem. 10 en 7 uur ds. H. L. Boonstra; Jeugkerk in Trefpunt: 10 uur. Voorganger de heer J. Vink te Kat wijk aan Zee. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur ds. P. G. de Vey Mestdagh, 7 uur ds. B. J. Lie- taert Peerbolte te Voorburg, jeugddienst; Kievietkerk: 10 30 ur ds. J. F. Wiersma; Deylerhuis: 10.15 en 7 uur ds. H. Beker (H.A.)Geref. Kerk (Zijllaan)10 en 5 mu ds G. Th. Rothuizen te Leiden; (Bloem- camplaan): lo en 5 uur ds. G. van Dui nen; Ned. Prot. Bond: 10.35 urn dr. H. Faber; Johannahuis: 10.30 uur ds. J. Noo- ten te Den Haag. het nieuwe weekblad voor de vrouw! Het weekblad dat anders, beter en boeiender is! DAAR STAAT VÉÉL MEER IN! Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. P. D. Kuiper te Sassenheim, 6.30 uur ds. H. van den Berg te Sassenheim. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 en 7 uur ds. W. Verweij, H.A. en Dankzegging; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. Wage naar te Zwammerdam. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur vic. Hoogendijk, 7.30 uur vic. Hoogendijk. Jeugddienst. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 uur ds. C. L. van den Broeck, 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw te Woubrugge; Geref. Kerk: geen opgaaf ontvangen; Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Officier van justitie in Bonn zou (in de zaak-Kilb) de Bondskanselier ivillen horen Leverantie van bussen aan Perzië was van veel belang (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse bondskanselier Adenauer zal, indien dit van de zijde van de Justi tie gewenst wordt, optreden als getuige in de zaak tegen zijn voormalige per soonlijke assistent Hans Kilb, die dezer dagen in gearresteerd op verdenking van corruptie. Verschillende bronnen hebben zelfs verklaard, dat Adenauer achter Kilb staat. Kilb, die twee auto's van een grote autofabriek zou hebben gekregen en die deze fabriek zou heb ben geholpen bij de levering van 750 autobussen aan Perzië, staat formeel nog altijd in dienst van de Westduitse rege ring en formeel is Adenauer dan ook nog altijd zijn chef. Volgens de perschef van de Westduitse regering, staats- Zijn oude strijdmakker Masmoedi viel in ongenade vanwege kritiek in een tveekblad Positie van president is steeds neteliger geworden (Van onze Parijse correspondent) Het Tunesische staatshoofd Habib Bourguiba, wil zijn 32-jarige zoon tot ambassadeur in Parijs benoemen. Deze belangrijkste diplomatieke post voor de jonge Tunesische staat was van het begin der onafhankelijkheid bezet door Mohammed Masmoedi, een der oudste strijdgenoten en medewerkers van Bourguiba. Masmoedi is sinds enige weken echter in ongenade gevallen, om dat hij zich solidair verklaard had met het weekblad van de Neo-Destoer- partij, „Action", dat vanwege zijn kri tiek op sommige besluiten en maatre gelen van Bourguiba's regering werd verboden. Jean Daniel, de best-geïnformeerde Franse journalist inzake Noordafri- k aan se aangelegenheden, heeft in l'Express de achtergronden van dit ver bod en het ontslag onthuld. Volgens Daniel zou het Tunesië van Bourguiba, mede door de oorlog in Algerije en de aanwezigheid van tienduizenden fel- lagha op zijn grondgebied, nu voor de beslissende keuze staan tussen een autoritair en een democratisch regime. Doordrenkt van Franse cultuur is Bour guiba, verstandelijk gesproken, zeker een democraat te noemen. De jonge Tunesische staat beschikt echter nog vrijwel niet over de organen, die voor een democratie onontbeerlijk zijn. In feite berust alle gezag dus nog altijd bij de persoon van het staatshoofd. Het weekblad Action, dat door de jonge Tunesische intellectuelen werd geredigeerd, voerde al jaren lang een intensieve propaganda voor democra tisering van het land. Het is dan ook een tamelijk veeg teken, dat Bourguiba nu gemeend heeft deze stem tot zwij gen te moeten brengen, en het pleit voor de persoonlijke moed van Mas moedi, dat hij zijn beginselen zwaar der heeft laten wegen dan de hoge post, die hij met veel deskundigheid al enige jaren bezette. Jean Daniel ziet de oorzaak van deze ontwikkeling vooral in het karakter van Bourguiba, die, op jaren gekomen, ge neigd zou zijn om nu overal vijanden en spionnen te herkennen, waardoor hij zelfs geen opbouwende kritiek meer verdragen kan. Bovendien is zijn posi tie, tengevolge van de Algerijnse oorlog, bij de maand neteliger geworden en kost het hem daarom steeds meer moeite zijn politieke evenwicht te bewaren tussen de extremisten, die zich op Nas ser willen oriënteren, en de gematigde Westers-gezinde elementen, die de ban den met Frankrijk toch niet verbreken willen. De ambassadeurswisseling in Parijs zou in deze evolutie wel eens een beslissende fase kunnen vormen! secretaris Von Eckardt, mag aangeno men worden, dat de officier van Justitie te Bonn de Bondskanselier zal willen verhoren. Men gelooft dat- Adenauer op twee punten Kilb zal willen bijstaan: ten eerste zal hij verklaren, dat hij reeds lang een voorkeur had voor een automerk (in dit geval Mercedes Benz), zodat beïnvloeding voor Kilb niet moge lijk was en ten tweede zal hij bevestigen dat hij Kilb de opdracht had gegeven om moeilijkheden die bij de afwikkeling van de levering van autobussen waren opgetreden uit de weg te ruimen, omdat anders de opdracht voor de Westduitse industrie verloren zou zijn gegaan. Het ging hier om een Perzische opdracht ter waarde van 60 miljoen mark, waarvoor ook een Amerikaanse firma in aanmer king kwam: de levering van de bussen moet in 1960 geëindigd zijn. De West duitse regering zou de Daimler Benz- fabrieken te Stuttgart, die de autobus sen levert, financieel in deze zaak heb ben bijgestaan. Over de positie van Kilb tegenover Adenauer wordt in Bonn ge zegd, dat hij beslist niet optrad als politieke raadgever van de Bondskanse lier; hij was slechts verantwoordelijk voor de technische gang van zaken van het werk van Adenauer. Socialistische vragen De Westduitse socialistische oppositie heeft een parlementaire interpellatie aangekondigd over de zaak-Kilb. Zij heeft vier vragen in petto, te weten: heeft Kilb met toestemming van Adenauer de zogenaamde geleende auto's bereden?; zo ja, waarom heeft men Kilb dan geen auto op kosten van de staat verschaft?; heeft Kilb met de geleende auto's ook zogenaamde dienst- kilometers gemaakt, waarvoor hjj ach teraf benzinekosten en dergelijke decla reerde? het staat namelijk vast dat Daimler Benz voor de door haar aan Kilb ter beschikking gestelde twee auto's de verzekering, de belasting en het onderhoud, niet echter de benzine betaalde; wil de bondskanselier een verklaring geven over de berichten, dat ook zyn dochter, mevrouw Lotte Mult- haupt, een auto „geleend" heeft gekre gen? Dysenterie in woonwagenkamp In het woonwagenkamp in de Waar- derpolder te Haarlem heerst onder de kinderen dysenterie. Men meent dit te moeten toeschrijven aan de minder gun stige hygiënische toestanden die in het kamp zouden heersen. In de afgelopen weken moesten veertig kinderen in een ziekenhuis worden opgenomen. Het interieur van de zo prachtig gerestaureerde Hervormde Kerk te Rijnsaterwoude, waarin morgen de eerste dienst na het gereedkomen van de restauratie wordt gehouden. Originele propaganda van de Zaanstreek voor tunnel Het aantal instanties, dat de aandacht van de dagbladredacties vraagt voor het doel, dat zij nastreven, is legio, En meestal gebeurt dat op een nogal con ventionele manier. Een voortreffelijke uitzondering maakt nu de Stichting Zaans tunnel comité, dat een zeer gees tig „ABC van de Zaanstreek" heeft uit gegeven eigenlijk ter gelegenheid van de zojuist gehouden jaarvergadering van het Verbond van Nederlandse Werkge vers, maar toch van verdere strekking en met de bedoeling om nog eens de aan dacht te vestigen op de slagzin: „De Zaanstreek is een tunnel waard". In het omslag van een schoolschrift, compleet met gekarteld etiket, vindt men een klein boekje met een serie voortreffe lijke foto's van heel het leven en bedrijf van dit voor ons land zo belangrijke in dustriecentrum. Dit overzicht is alfabe tisch gerangschikt en de korte gedrukte tekst is voorzien van getekende opmer kingen. die een bijzondere levendigheid aan dit knappe stukje propaganda ge ven. Een idee, dat bewijst, dat de Zaan streek over originaliteit beschikt. Alleen hierom reeds is zij een tunnel waard! In Nederland nog weinig animo Wanneer wü in het internationale vlak de ontwikkeling van de fabrieks- treiler nagaan, dan zien wjj, dat Duitsland thans drie van deze sche pen heeft. Deze zjjn gedeeltelijk inge richt voor het maken van visfilets in bevroren toestand en gedeeltelijk voor de aanvoer van verse vis. Engeland heeft thans één fabriekstreiler en twee in aanbouw. Als wjj goed zijn ingelicht beschikt Rusland thans over een twintigtal van deze schepen, ter wijl Polen ook enkele van deze vaar tuigen heeft. Deze schepen zyn alle bedoeld om in visrijke gebieden te vissen op een lange afstand van hun thuishaven, zij verwer ken meestal de lading tot een „pan klaar" produkt, dat wordt ingevroren, het afval wordt verwerkt tot vismeel en visolie of traan (van de levers van de kabeljauw). Deze schepen hebben een grote ruimcapaciteit. De visduur van deze schepen varieert van 2 tot 2% maand. Het zal in de toekomst wel moeilijker worden om voor deze schepen een ren dabel emplooi te vinden. En wel hoofd zakelijk omdat IJsland zijn territoriale grens heeft uitgebreid tot 12 mijl en mogelijk andere landen dit zullen navol gen. In ons land is nog weinig animo om tot het bouwen van een fabriekstreiler over te gaan. Behalve de inrichting van het schip, kost de inrichting van de ver werkingsinstallatie en de invriesruimen een behoorlijk bedrag. Men spreekt zelfs van enkele miljoenen. Zolang de Noordzee voldoende vis en haring oplevert heeft de Nederlandse visserij zijn havens er dicht genoeg bij om de vangst voldoende vers aan de markt te brengen. Vooral door het feit, dat de vis dichtbij kon worden gevan gen, heeft de Nederlandse vismarkt zich ontwikkeld tot een kwaliteitsmaritt. Nu hoort men soms een waarschuwen de stem, dat diezelfde Noordzee wel eens visarm zou kunnen worden en dat men rekening zou moeten houden met een zó sterk verminderde aanvoer, dat het oog gericht moet worden op andere en ver verwijderde visgronden. Wanneer men zich op deze visgronden zal gaan oriën- Produktie D.A.F. 600 begint voorjaar 1959 Van Doorne's Automobielfabriek NV (DAF) deelt over de produktie van de nieuwe personenwagen mede, dat het besluit de capaciteit te verdubbelen tot 50.000 wagens per jaar met zich mee heeft gebracht, dat de wagen niet in i oktober/november van dit jaar zoals aanvankelijk gedacht was, in serie-pro- j duktie zal komen doch eerst in het voorjaar 1959. Voor de financiering van de voor de personenwagen-produktie nodige inves- teringen heeft DAF een onderhandse lening afgesloten bij enige belangrijke Ned. verzekeringsmaatschappijen tot 'n bedrag van f. 27.000.000, hetgeen met de in het eigen bedryf aanwezige middelen voldoende is om de financiering zonder moeite te doen verlopen. Het produktie-apparaat voor de DAF- personenwagen wordt opgezet voor een capaciteit van tweehonderd wagens per j dag. De verkoop- en service-organisatie in Nederland voor de DAF 600 is praktisch gereed. Ongeveer 135 dealers zullen ieder de verkoop en service in hun rayon ter hand nemen. Zodra de produktie aan loopt zullen zij successievelijk bevoor raad worden met voorraad- en demon stratiewagens en met onderdelen. Voor het buitenland zijn de onder handelingen veelal nog gaande. teren, dan betekent dit, dat men lange reizen moet maken en dat dit met het huidige scheepstype de kwaliteit niet ten goede kan komen. Afgezien dus van factoren van vangstmogelijkheden en exploitatie-mogelijkheden van zulke ver der verwijderde visgronden, komt hier onmiddellijk de reputatie van de Neder landse markt voor verse vis als kwali- teitsmarkt in het gedrang. Het kan daarom zin hebben om eens na te gaan, welke technische mogelijkheden er zijn om onze reputatie te handhaven. Allereerst is er dan de mogelijkheid om de snelheid op te voeren. Bij vergro ting van de snelheid tot 14 mijl per uur moet men echter ruw gerekend een ver mogen van 1500 PK. in een schip in stalleren en bovendien moet zo'n schip speciaal voor deze snelheid worden ge bouwd, anders is een snelheid van 14 15 mijl per uur nauwelijks te verwe zenlijken. In feite betekent dit, dat praktisch onze gehele treiler- en trei- loggervloot ongeschikt is om deze metha. morfose te ondergaan. Een aanzienlijke verhoging van de snelheid betekent, dat het gedeelte van de vloot, dat zich ver der van huis gaat begeven, uit nieuwe en speciaal voor dit doel gebouwde schepen moet bestaan. Dit is nogal ingrijpend en de vraag is nu of dan niet beter tot de bouw van een fabriekstreiler kan worden overgegaan. De schepen zijn dan enkele malen groter dan de thans gebouwde schepen, dus ook enkele malen duurder, maar hiermede is de kwaliteitsvraag dan ook geheel en al opgelost. De fabriekstreilers zijn alle trektrei- lers, d.w.z. dat zij vissen over het achter schip en evenals een walvisvaarder de vangst over een „slipway" binnen halen. Theoretisch heeft het vissen op deze wijze vele voordelen. Het is n.l. zo, dat de lijnen in een rechtlijnige toestand van de winch naar het vistuig lopen, men kan dan het vistuig veel sneller ophalen. Bovendien kan men bij slecht weer met de kop op de zee blijven vissen. Een nadeel van deze trektreilers is, dat het nog al eens gebeurt, dat tijdens het halen van het net de kuil barst bij grote vangsten, ten gevolge van de te grote wrijving van de kuil op de slipway. Dit nadeel schijnt men te kunnen onder vangen door de kuil extra te versterken of kuilen te maken van zeer zware garens. Advertentie Er is geen roder rood dan Flexa- rood! Sprankelend, maakt blij en houdt jaren lang op houtwerk en muren Voor briljante, fééstelijke kleuren: de beste verf voor het schilderfeest Vraag het gratis boekjl 'Knap het op met kleur' aan FLEXA. postbus 2, Leiden Twee Nederlandse juweliers werden ieder voor vijftienduizend gulden de dupe.... Linkshandigheid werd een der Britten noodlottig (Van onze correspondent) In Bern zyn aangehouden een 43- jarige Engelsman en zyn 48-jarige landgenoot, die zich, naar onweerlegbaar is komen vast te staan, in maart j.l. heb ben schuldig gemaakt aan oplichtingen te Amsterdam en Den Haag, resp. voor ruim 15.000 gulden aan juwelen ten nadele van juweliersfirma's aan het Damrak en aan het Noordeinde. De beide Engelsen worden er bovendien van verdacht in verschillende West- europese landen en in Amerika juwe liers te hebben opgelicht. Scotland Yard heeft nog een appeltje met hen te schillen naar aanleiding van enkele inbraken. Over de preciese omvang en het even tuele restant van de totale buit is te Amsterdam nog niets bekend. Wel neemt men aan, dat zij in de honderd duizenden guldens zal blijken te lopen. Veertien dagen na hun optreden in ons land waarbij de jongste opereerde met behulp van een in de sneltrein VenetiëMilaan gestolen paspoort ontdekte men, dat cheques van een bank te New York vals en ongedekt waren en dat het door de Brit getoonde paspoort gestolen en vervalst was. Op dat moment werd de internationale politie ingeschakeld en in de telegram men, die naar alle landen werden ge zonden, werd nadrukkelijk bericht, dat de jongste de cheques met zijn linker hand tekende. Deze wetenschap werd de oplichter noodlottig, toen hij uit het Londense reisbureau Cook gestolen cheques bij een bank in de Zwitserse hoofdstad trachtte te verzilveren en linkshandig de naam Garvey schreef. De bankbediende dacht dadelijk aan het waarschuwingstelegram van Interpol en verzocht zijn klant even te wachten. Enkele minuten later kon de man wor den aangehouden en na een uur volgde zijn landgenoot hem achter de tralies. Het vreemde in deze zaak is, zo ver klaarde men van de zijde van de Am sterdamse politie, dat de Britten vóór hun operaties in Nederland, reeds in Zwitserland „werkzaam" waren geweest- Of de Zwitserse politie destijds ver zuimd heeft de delicten aan Interpol door te geven, of dat de Nederlandse politie niet is ingelicht, is niet bekend. Waarschijnlijk is wel, dat, wanneer men in ons land op de hoogte was geweest, de oplichters reeds eerder achter slot en grendel hadden kunnen verdwijnen. FLEXA O.A. VERKRIJGBAAR BIJ: Lage Rijndijk 57 NIEUWE RIJN 49 HERENSTRAAT 34 Verfhandel SCHONEVELD De Kempenaerstr. 71 OEGSTGEEST Daag De gehele directie en de technische staf van een van de grootste particulie re ondernemingen in Oost-Duitsland zijn met hun gezinnen naar West-Duits- land gevlucht, zo is gisteren door auto riteiten voor de vluchtelingenzorg in West-Berlyn bekendgemaakt. De onder neming is die van Walter Hunger. Zij vervaardigt in hoofdzaak opleggers met hydraulische uitrusting voor de uitvoer naar 15 landen. Het bedrjjf heeft 750 man personeel. De uitgeweken directeur Walter Hun ger heeft verklaard, dat hy vorig jaar gedwongen werd een staatskrediet van 3l procent van het kapitaal van de fir ma te aanvaarden en dat dit de eerste maatregel was om de zaak te naasten.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4