PAD i 3 C RESTAURATIE In stromende regen brachten 800 kinderen de Koningin zanghulde Met een enkel woord 1 A 33 °ö9 Q 3 tn 2 x 0. 31 '3 o g •S 8 d? Agenda Babyderm.zeep ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1958 DE (Londense) „Times" publiceerde gisteren in een hoofdartikel een opmerkelijke beschouwing over de houding van Rood-China ten aanzien van de kusteilanden Quemoy en Mat- soe. Het blad verdedigt de stelling, dat de regering in Peking zich bij haar ge drag vooral laat leiden door de herin nering aan een eeuw van zwakheid, waarin het grote, maar krachteloze Chi nese rijk zich allerlei heeft laten welge vallen, dat door de huidige leiders niet langer getolereerd wordt. Vandaar dat Peking de handen weer uitstrekte naar Tibet. Korea en Vietnam en, naar de Times verwacht, om diezelfde reden niet rusten zal voordat ook Formosa tot het rode ryk gerekend kan worden. Mao Tse-toeng denkt dus voortdurend aan China's restauratie- De Times had in dit verband nog kunnen wijzen op het feit, dat de communisten na de vol tooiing van hun overwinning in 1949 de hoofdstad verplaatsten van Nanking naar Peking en de randgebieden Mand- sjoerije, Sinkiang en Binnen-Mongolië haastig onder hun invloed begonnen te brengen. Men ziet het: dezelfde histo rische lijn, die bovendien volkomen in overeenstemming is met het streven van elk jong nationalisme, dat - zoals wij vroeger eens in ander verband schre ven - de sterke neiging vertoont zijn grondgebied zoveel mogelijk „af te ron den". VERVOLGENS houdt de Times zich met de vraag bezig, waarom die drang naar restauratie juist nu zo sterk naar voren komt. waarop het blad antwoordt, dat Rood-China zich niet als leider van alles wat in Azië (en Afrika) achterop is geraakt. Pekings uitgangs punt is, dat verandering niet alleen noodzakelijk, maar ook onvermijdelijk is. waartegenover dan de Westerse mo gendheden blijk zouden geven van een statische opvatting: laat alles by het oude. Hierin kan Peking niet berusten. De Roodchinese regering heeft de revo lutie, dus de omwenteling, in haar vaan del geschreven en zij zal niet dulden, dat het Westen tussenbeide komt, als er zich zo'n omwenteling gaat voltrekken. Dat deze opvatting niet helemaal ge deeld kan worden door de regering in Moskou ligt intussen wel voor de hand, want Kroesjtsjef heeft in de satelliet staten, zoals in Hongarije, bemerkt, dat „verandering" ook niet alles is.... Voor China is revolutie alleen maar voorde lig, voor de Russen, die een vette buit uit de tweede wereldoorlog hebben over gehouden, is het dat niet, omdat zij er immers meer by kunnen verliezen dan winnen. Vandaar dat Kroesjtsjef, naar de mening van de Times, heel dankbaar zou zijn, als er in de Straat van Formo sa een staakt-het-vuren zou afgekon digd worden, wat een zware last van zijn schouders zou afwentelen. JTTUSSEN gelooft het Londense blad niet, dat een regeling in het Verre Oosten er toe zal leiden, dat het vraagstuk definitief uit de wereld wordt geholpen. Ook als men in Warschau - waar de Amerikanen en Chinezen aan dezelfde tafel zitten - een tijdelijke op lossing zou vinden, dan blijven de die pere gronden van het conflict toch be staan. Zodat (maar dat is een conclusie, welke het blad wel suggereert, maar niet uitspreekt) de Formosaanse crisis vroeg of laat toch weer aan de horizon zal opduiken. Er zal wel niemand zijn, die dit zal tegenspreken, ook minister Dulles niet, die zoals men gisteren heeft kunnen lezen, een heel andere mening huldigt. Hy vergeleek Quemoy met Ber- lyn: beide strategisch onhoudbaar, maar als symbool (daar kwam zijn opvatting op neer) van het grootste belang. Het is bovendien kinderlijke romantiek, zo ver klaarde de Amerikaanse minister ver ver, te denken, dat erkenning van Rood- China en toelating tot de Verenigde Na ties tot bevrediging van de wensen van Peking zou leiden, zoals de praktijk met de communistische landen duidelijk heeft aangetoond. Hoe meer men het roofdier toewerpt, hoe gulziger het wordt, zou men kunnen zeggen. DULLES gelooft dus ten aanzien van de communisten bepaald niet in de sinaasappel-methode van wylen Jan Ligthart, die de kwajongens, die hem sarden, een heerlijke vrucht gaf, waarna ze zacht werden als lammetjes. Wat zijn vergelijking met Berlijn aan gaat: het is natuurlijk de vraag of die wel helemaal opgaat, omdat de omstan digheden sterk verschillen. Wèl had hij gelijk, toen hy sprak over de strategi sche onhoudbaarheid in beide gevallen. Bij een Russische uitval naar het Wes ten zouden de oprukkende legers om de voormalige Duitse hoofdstad heentrek ken en haar rustig laten liggen, totdat zij hun als een rijpe appel in de schoot zou vallen. Zo is het ook met de Chine se kusteilanden, die, naar de mening van militaire deskundigen, zonder veel moeite by verrassing genomen hadden kunnen worden. Dat dit niet is geschied zou kunnen wijzen op de wens van Peking de zaak niet op de spits te drij ven. Anderzijds schijnen de Amerikanen Quemoy te beschouwen als een pion, die dient om de Formosaanse „toren" te verdedigen. Als onderhandelingobject hebben de kusteilanden waarde voor het verkrijgen van de erkenning van Tsjangs zetel als onafhankelijke staat. Maar als men de Times gelooft komt het zover nimmer: Peking houdt het doel onveranderd voor ogen, al berust het mogelijk in een tijdelijk akkoord. PRINCIPIEEL staan de standpun ten van Washington en Peking dus lijnrecht tegenover elkaar. Want de Amerikaanse leiders zijn ervan over tuigd dat Formosa het symbool is van het verzet tegen het communisme. Zou dit verdwynen, dan zou de rode storm vloed pas goed over geheel Azië losbre ken. De ene bevriende regering na de andere zou dan het hoofd moeten bui gen. Washington denkt er niet aan, al thans op het ogenblik, nu Dulles nog de buitenlandse koers bepaalt, zich over te geven aan een realisme ad absurdum, dat er vanuit gaat, dat Tsjang beter kan verdwijnen, omdat hij toch alleen maar Formosa ter beschikking heeft. De Amerikaanse staatslieden denken niet alleen aan het heden maar reke nen wel degelijk met de toekomst en zij vrezen, dat de val van Formosa een la wine zal veroorzaken, waarop ook de „realisten" niet gerekend hebben. An derzijds heeft Washington de gelegen heid in het huidige conflict een kalme rende invloed te oefenen op het bewind in Taipeh, zodat dus ook een beschie ting van de kustbatterljen op het vaste land achterwege blijft. Zou dat niet zyn geschied, dan ware de oorlog in zijn vol le omvang reeds ontbrand. VERHEUGEND is, dat de besprekin gen in Warschau nog niet defini tief zyn afgebroken. Zowel de Brit ten als India ontplooien achter de schermen een grote activiteit om de zaak te sussen. Nogmaals: meer dan een tydelyk succes zou het vermoedelijk niet zijn, maar dat alleen reeds zou de inspanning ten volle waard zyn. Het is de vraag of het niet noodzakelijk zal zyn het overleg naar een hoger niveau over te hevelen, zodat byv» minister Vorstelijk bezoek aan de hoofdstad Verblijf in oudste Synagoge in W.-Europa In ruim een uur tyd heeft Koningin Juliana gisterochtend 27 klassen van de lagere school met goed gevolg door lopen. Het waren klassen van de op 10 januari 1957 in gebruik genomen modern ingerichte R.-K. Juliaschool voor meisjes en de Sint-Franciscus- school voor jongens aan de Robert Scottstraat in Amsterdam-west. waar aan de Koningin een bezoek bracht. Beide scholen zyn in hetzelfde ge bouw gevestigd. Er wordt aan 1200 kinderen onderwijs gegeven. De Koningin arriveerde omstreeks kwart over tien met haar gevolg voor de ingang van het gebouw. Zij was ge kleed in een parelgrijs wollen mantel kostuum met bijpassende witte accessoi res, wit melusine hoedje en grijze suède pumps. In de hal werd zij verwelkomd door broeder-overste Julianus. Naast deze stonden de 8-jarige Violet Harriët en de 8-jarige Johny Flekken, die op hun beurt zonder haperen en met glun derende gezichten een samenspraakje hielden waarin zij de Koningin namens alle leerlingen welkom heetten, waarna tot slot de 7-jarige Marian den Broeder de hoge bezoekster een boeket aronskel ken aanbood. OOK DE PRINS In de aula maakte de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, met ambtsketen omhangen zijn opwachting. En ook hier voegde zich enige minuten later Prins Bernhard by het gezelschap. Hoewel het tijdschema reeds was over schreden gaven de hoge gasten toch welwillend gehoor aan het verzoek van de broeder-overste om nog even mee te gaan naar de speelplaats, waar 800 leerlingen van de 3e tot en met de 6e-klasse, ondanks de stromende regen met veel enthousiasme twee liedjes zongen. GEDENKTEKEN 's Middags bood burgemeester Van Hall in de burgerzaal van het Konink lijk paleis H.M. de Koningin in te genwoordigheid van Prins Bernhard een door Hildo Krop vervaardigde eikenhouten bank aan, die geplaatst zal worden bij de „Vierschaar". Het was in 1955 300 jaar geleden, dat het paleis op de Dam voor het eerst door het gemeentebestuur van de hoofd stad in gebruik werd genomen. Naar aanleiding daarvan werd in 1955 het initiatief genomen tot het plaatsen van een .gedenkteken" in het paleis. Op de bank zyn o.m. het wapen van Amsterdam met de jaartallen 1655—1955 en het Koggeschip aangebracht. Bij de aanbieding waren het gehele dagelijkse stadsbestuur, vele leden van de hoofd stedelijke raad en leden van het provin ciale bestuur aanwezig. Wethouder De Roos gaf Vorstin en Prins een toelichting op de op de bank aangebrachte motieven en versieringen. NAAR LETTERGIETERIJ Later in de middag bracht de Prins in gezelschap van zijn particulier secretaris dr. F. A. de Graaff, een bezoek aan de in 1851 door de ondernemende Rotter damse koopman Nicolaas Tetterode ge stichte lettergieterij „Amsterdam" v.h. N. Tetterode, aan de Bilderdijkstraat. Bij het vertrek op de Dam sloegen honderden Amsterdammers de inspectie gade van de erewacht van het Korps Mariniers, die de wacht hadden over genomen van het Regiment Intendance troepen. Direct nadat de Prins was vertrokken verliet ook de Koningin tegen kwart voor drie het paleis op de Dam. Zy bezichtigde de inrichting voor doof stomme kinderen, de Joh. C. Amman- school (aan het Hortusplantsoen) van ie Vereniging voor Doofstommenonder wijs te Amsterdam. Een der leerlingen, de 11-jarige Dine- ke Schoen uit Alkmaar, bood de Koningin met een vriendelijk gebaar een boeket bloemen aan, waarna de bestuursleden van de vereniging, waar van voorzitter is prof. dr. I. C. van Houte, aan de Koninklijke bezoekster werd voorgesteld. De directeur gaf een korte uiteenzet ting over het onderwijs aan het dove kind. Vervolgens maakte de Koningin een rondgang door de klassen, te beginnen in het tuinhuis, waar de z.g. dubbelge- stoorde kinderen worden onderwezen. Dat zyn de kleinen die niet slechts doof zijn, doch bovendien verlamd zijn of gebrekkig zien. IN SYNAGOGE Het Koninklijk paar heeft in de na middag een bezoek gebracht aan de oudste synagoge in West-Europa, de uit 1675 daterende synagoge van de Portu gees Israëlietische gemeente aan *t J. D. Meijerplein, in net centrum van de vroegere Jodenbuurt van de hoofdstad. In dit bedehuis hebben Vorstin en Prins een plechtige bijeenkomst van de BINNENLAND De contractanten bij de collectieve ar beidsovereenkomsten in het grafisch be drijf in Nederland hebben besloten deze overeenkomsten te verlengen tot en met 1 november 1958 (de technische C.A.O. en de CAO. voor de chefs) en 31 oktober 1958 (C.A.O. voor het administratief per soneel). De 52-Jarlge mevrouw C. S. A. Beek man-Akkerman uit Loosdrecht statpe don derdagochtend op de Loosdrechtseweg te Hilversum uit dé auto van haar echtge noot, echter terwijl de auto nog niet tot stilstand was gebracht. Mevr. B. viel met het achterhoofd op het wegdek en kreeg een zware hersenschudding. In het Dla- conessenhuis in Hilversum is zy gister ochtend overleden. Onder de nieuwe naam „Research instituut voor Bedrijfswetenschappen" zal aanstaande maandag de op 29 september 1952 opgerichte „Stichting Cursussen en Research" te Delft haar zesjarig bestaan vieren. In deze naamsverandering komt een nauwere taak-omschrijving tot uit drukking. Momenteel werkt het Instituut met een volledig akademisch gevormde staf van Juristen, economen en ingenieurs. Het doel is echter onveranderd gebleven. Portugees Israëlietische Gemeente, de Nederlands Israëlietische hoofdsynagoge en de liberaal Joodse Gemeente bijge woond. Even voor vijf uur verliet het Konink lijk paar de synagoge. Luide toejuichin gen klonken uit het talrijke publiek, dat zich rond de ingang had verzameld. ftUyioMMa C Si t J i* VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 14.00 Lichte muz. 14.25 Fries progr. 14.50 Harmonle-ork. 15.15 Boekbe spreking. 15.35 Kamerork. 16.35 Van de wieg tot het graf. caus. 16.50 Gram. 17.20 Gram. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Dansmuz. 18.50 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passe partout. caus. 19.40 Machten en mensen, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 20.40 Metropole- ork. en soliste. 21.20 Socialistisch comm. 21.35 Cabaret. 22 05 Trombone-ens. 22.30 Waar blijft de tyd. 23.00 Nws. 23.15— 24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO: 14.00 Voor de Jeugd. 14.10 Gram. 14.20 Ork. conc. 14.45 Kron. v. letteren en kunsten. 15.20 Gram. 15.40 Boekbespr 15.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.20 Voor de Jeugd. 17.00 Engelse les. 17.20 Lichte muz. 17.40 Idem. 18.00 Jour nalistiek weekoverz. 18.10 Strykork. 18.30 Gram. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws 19.10 Act. 19.20 Lichtbaken, caus. 19.36 Kamerork. en solist. 20.30 Ja. met mij. 20.35 Gevar. progr. 21.55 De knipperbol, caus. 22,05 Amus. muz. 22.35 wy lulden de zondag in. 22.35 Gram. 22.40 Uit het Boek der Boeken. 22.50 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.25—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 17.00 Voor de kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Weekendshow. 21.10 Film- kron. 21.35 Quiz. 0 U V 01 o P flï d) t- ft lO 0) 0) ti ra p 0 ~>2 on N si) Q) :Q> U O <D U 6jj 0) fcO M ra 0 N UI 3 UI O :<D S> 5 S 2 u cd -*2 G w S G ra u ra cö ft ci Tsjou En-lai in rechtstreekse onderhan delingen met minister Dulles een voor lopig akkoord kan bereiken. Maar dan dient toch eerst de mogelijkheid van zulk een overeenkomst te bestaan. Mis lukking van onderhandelingen op hoog niveau is immers veel gevaarlijker dan het niet-slagen van ambassadeurs. De komende dagen zullen van beslissende betekenis kunnen zijn. Het nieuws over het Verre Oosten verdient thans wel alle aandacht! Marten Toonder Film N.V. is door een Amerikaanse onderneming benaderd met het verzoek 52 vyfminutenfllms, ge baseerd op Tom Poes, te maken, ook voor televisiedoelelnden. De onderhandelingen hierover zijn thans gaande. Op 1 oktober zal het echtpaar J. Fleming-Proper te Oene zijn diamanten huwelijksfeest vieren. De beide oudjes, die nog een goede gezondheid genieten en die respectievelyk 86 en 76 Jaar oud zijn, wo nen reeds 48 jaar op een boerdery aan de Oost-Oenerweg, waar de heer Fleming nog altijd zelf zyn aardappelen en groenten verbouwt. BUITENLAND Er is thans een twaalftal personen in hechtenis genomen in verband met de methylalcoholvergiftiging, die in België aan acht mensen het leven heeft gekost. Er bestaat nog steeds groot gevaar, dat 900 kg. suikerbonen, waarin vergiftigde likeur is verwerkt, verkocht zyn aan win kels. Door middel van pers en radio wor den van tijd tot tijd waarschuwingen tot het publiek gericht. Een 34-Jarlge Franse vrouw zal in het huweiyk treden met een dode. De bruide gom was soldaat in Algerije, waar hij op 4 mei van dit Jaar sneuvelde. Tijdens het laatste verlof van de soldaat hadden hij en zyn meisje bepaald, dat zy ln zijn vol gend verlof zouden huwen. Ondanks de dood van de soldaat kan het huweiyk toch worden gesloten krachtens een wet van 1919, die een huweiyk met een op het slag veld gevallen soldaat mogelyk maakt. De Westdultse minister van Defensie. Strauss, heeft meegedeeld, dat de opbouw van de strydkrachten thans halverwege fevorderd is. De Bondsrepubliek heeft nu 50.000 man onder de wapenen. Tegen 1961 moeten de strijdkrachten 350.000 man omvatten. De minister verklaarde dit bij herfstmanoeuvres op de Lunenburgerheide waaraan 80.000 militairen deelnamen. Vol gens hem zyn de Westdultse strijdkrach ten beter uitgerust dan de Oostduitse mi litaire eenheden. ZATERDAG Beestenmarkt. Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Schouwburg. K. en O. Ned. Comedle. „Wie is Janus". 8 uur nam. St-Antonius-clubhuis. Uitvoering „Ons Toneel". „De hulstiran". 8 uur nam. Volkshuis. Seizoenopening met mede werkers en medewerksters. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal). Feestavond van Wbv. „Ons Belang". 7.30 uur nam. Den Burcht (Jacobazaal)Ledenvergade ring Ver. van Gerspatrieerden. 8 uur nam, Pieterskerk. Taptoe K. en G. 9 uur nam. Wljkgebouw Levendaal. Toneel-, muziek en dans C.J.M.V.'s. 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.30 uur nam. Luxor-theater. Byzondere kerkwerk Herv. Gemeente. Spr. de heer H. J. Timer. 10.30 uur. In den Vergulden Turk. wydingsdienst voorm. Rozekrulsers-Genootschap. 10.30 u. voorm. Hooigracht 84. Humanistisch Verbond. Spr. J. Schaltink. 10.30 uur voorm. Steenschuur 6. Geünieerde Loge van Theosofen. 11 uur voorm MAANDAG Levendaal 1. Wasdemonstratie Hul6h, Voorllchtingscie. 2.30 uur nam. Titus Brandsmalaan 174. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. Speeltulnver. „Oosterkwartier" (Borneo- straat)Dahlia-avond Bloemistenver. D.E.V. 8 uur nam. Van der Werfstraat. Openluchtsamen komst Leger des Heils. 7.30 uur nam. Van der Werfpark. Concert Concordia. 8 uur nam. DINSDAG Ambachtsschool (Haagweg 4)Uitrei king van diploma's. 8 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht). Heropening Sociëteit Ouden van Dagen NVV en PvdA. 2 uur nam. Breestraat 19. Ledenvergadering „Arjos". Spr. G. van Beveren over het Deltaplan. 8 uur nam. Gerecht 10. K. tn O.-cursus bloemschik ken voor beginners. 3 uur nam Stadszaal (grote zaal). K. en O. lezing mr. drs. Th. Regout „Tot de uiterste gren zen der aarde". 8 uur nam. Houtlaan. Eerste paal Nieuwbouw Dia- conessenhuis. 2.30 uur nam. Gulden Vlies. Ver. voor Pedagogiek. Spr. mej. M. M. Goedman „Kinderangst". 8 uur nam. WOENSDAG Gerecht 10. K. en O.-cursus bloemschik ken voor beginners. 8 uur nam. Acad. Ziekenhuis. (Kerkzaal). Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Breestraat 19. Evangelisatie voor alle richtingen. 8 uur nam. Pieterskerk. Zangdienst „Ex Animo" ter inleiding 3 Oktoberfeest. Spr. dr. J. Rle- mens. 8 uur nam. DONDERDAG Hooigracht. Openluchtsamenkomst Leger des Heils. 7.30 uur nam. Schouwburg: Potasch, Parlemoer en de Pekinees. 7.30 uur nam. Na een debat, dat de gehele nacht heeft geduurd, heeft de Argentijnse Kamer van afgevaardigden besloten het staats monopolie op het gebied van het onderwijs te handhaven. Van rooms-katholieke zijde wilde men het recht eigen universiteiten te stichten. Nederland is gisteren met algemene stemmen voor het Jaar 1958"59 gekozen als lid van de raad van gouverneurs van het Internationale Atoombureau. Deze or ganisatie is te Wenen bijeen. Nederland krygt de zetel van Italië. Indonesië en de Verenigde Arabische Republiek werden herkozen. De verkiezingen geschiedden op regionale basis. Met ingang van zaterdagochtend ls het gevarengebied naby Christmas eiland, waar de Britten kernproeven hebben ge houden. opgeheven en weer voor de scheepvaart opengesteld. De kernproef van dinsdag J.l. was de laatste van een serie van vier die op 22 augustus begon. Door een gasontploffing in een steen- koolmljn op het Japanse eiland Kfoesjoe zijn veertien mynwerkers omgekomen en vier zwaar gewond. Premier Menderes van Turkije heeft ln het gebied van Izmir een 116 nieter hoge stuwdam ln werking gesteld. Dit werk ls door de Turken gebouwd in sa menwerking met de Fransen. De Brit Robert Douglas-Home, die zoals bekend gedongen heeft naar de hand van Prinses Margaretha van Zweden, zou gisteren in het geheim uit Kenia naar En geland zyn teruggekeerd, omdat men ver moedt, dat hij bij een ongeluk een breuk in zijn halswervel heeft opgelopen, zo meldt de „Daily Mail". Het ongeluk zou gebeurd zyn by een zwempartytje ln Ke nia, waar hy vertoefde om de geschiede nis met Prinses Margaretha te vergeten. De 26-jarige Douglas Home zou by het duiken tegen het hoofd van 'n meisje zyn gebotst. Eind 1957 telde West-Dultsland 51.832.000 inwoners en Oost-Dultsland 16.300.700. West-Berlijn had toen 2 228.500 inwoners en Oost-Beriyn 1.110.000 inwo ners. VOOR ZONDAG 28 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. en postduivenber. 8.18 Weer of geen weer. 9.45 Geestelijk leven, caus. VPRO: 10.00 Voor de kind. IKOR: 10.30 Herv. kerkdienst. 11.30 Vragenbe- antwoording. AVRO: 12.00 Mil. Kapel. 12.30 Sportsplegel. 12.35 Gram. 12.55 Re portage. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand in de wereld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Even bydraaien. 14.00 Boekbespr. 14.20 Radio Phllh. ork. en sol. 15.30 Theseus en Ariadne, hoorsp. 15.55 Dansmuz. 16.30 Gram. 16.45 Sportrevue. VPRO; 17.00 Gesprekken met luisteraars. 17.15 De menselijke dialoog en het con flict der ideologieën, caus. VARA: 17.30 Voor de Jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. 18.25 Cabaret. 19.00 Discussie. 19.30 Zigeunerork. 19.55 Caus. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.55 Cause rieën over poezen. 21.25 Cabaret. 21.55 Tbeaterork. en solist. 22.15 Act. 22.35 Gram. 23.00 Nws. 23.1624.00 Heden en verleden. Hilversum II, 298 m. NCRV: 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. IKOR: 8.30 Morgengebed. 9.00 Gevar. pro gramma. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 10.05 Planorecital. 10.25 Pontificale hoogmis. 12.15 Gram. 12.30 Instr. octet. 12.50 Gram. 12.55 Kath. nws. 13.00 Nws. 13.05 Demo cratisering van het hoger onderwys, caus. 13.10 Voor de Jeugd. 13.30 Instr. trio. 13.45 Boekbespr. 14.00 Voor de kind. 14.30 Gram. 14.50 Int. voetbalwedstr. BelgiëNeder land. 16.50 Gram. Convent van Kerken: 17.00 Chr. Gereformeerde kerkd. NCRV: 18.30 Gewijde muz. 19.00 Nws. uit de ker ken. 19.05 Knapenkoor en soi. 19.30 De Mens en ik. Gedoopte Adam, caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Act. 20.15 Cabaret. 20.45 Gram. 21.30 Lichte muz. 21.55 Het Katho liek Hoger Onderwijs, forum. 22.25 Lichte muz. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA IKOR: 11.30 Oud-Katholiek, wat ls dat?, gesprek. 11.50-13.00 Oud-Katholieke hoog mis. NTS; Gezameniyk progr. v. AVRO, KRO, VARA en VPRO: 20.30 Relais van de Vlaamse TV: Salzburger marionnetten- theater. 21.3022.45 Rep. uit Brussel v. h. Joegoslavlsch balletgezelschap Kolo. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.10 Krlt. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Kust en land. 13.40 Operamuz. 14.00 Wenken voor de tuin. 14.30 Symf. ork. 15.29 Caus. 15.44 Symf. ork. 16.15 Vragen beantw. 16.30 Muz. caus. 17.00 Voor de kind. 17.50 Caus. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Journ. 18.45 Salonork. 19.30 Ameri kaanse nws.brlef. 19.45 Kerkdienst. 20.25 Llefdadigh.oproep, 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws 21.15 Caus. 21.25 Planorecital. 22.00 Hoor spel. 22.45 Intermezzo. 22.50 Epiloog. 23.00 Nws. 23.0623.36 Strykkwart. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Verz. progr. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gevar. progr. 14.15 Idem. 14.45 Filmprogr. 15.30 Lichte muz. 16.30 Hoor spel. 17.00 Gram. 18.00 Gevar. muz. 18.30 Hoorsp. 19.00 Gevar. progr. 19.30 Nws 19.35 Just for you. 20.30 Samenzang. 21.00 Ge var. zang. 22.00 Gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.30 Lichte muz. 23.50 Medi tatie. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.10 Amus. muz. 15.00 Operamuz. 16.30 Lichte muz. 19.00 Nws. 20.00 Operettemuz. 21.45 Nws. 22.15 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.05 Jazzmuz. 1.154.30 Gevar. muz. Frankryk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Symf. ork. 13.30 Hoor spel. 15.40 Lella, operette. 17.25 Gram. 18.00 Ork, conc. 19.40 Lichte muz. 20.15 Gram. 20.15 Kamermuz. 21.15 Hoorspel. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.35 Gram. 23.52- 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Geesteiyke liederen. 12.15 Amus. muz. 12.30 Weerber. 12.34 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Voor de sold. 14.00 Operamuz. 15.30 Gram. 15.45 Idem. 16.00 Sport. 16.45 Gram. 17.00 Sportuitsl. 17.15 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.52 Gram. 18.00 Planorecital. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Hoorsp. 20.50 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram 22.45 Lichte muz 23.00 Nws. 23.05—24.00 Gram. 484 ni. 13.00 Nws. 13.10 Atomium- cocktail. 17.00 Nws. 17.35 Gevar. muz. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 29 SEPTEMBER Hilversum I, 402 ni. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8 00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 11.00 Idem. 11.45 Voordr. 12.00 Zang en piano. 12.30 Lana- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.43 Ballroom-ork. 12.55 Rep. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. en piano. 14.30 Mo derne levensproblemen, caus. 14.45 Gram. 16.15 Gram. 16 45 De functie van het Maatschappelijk werk voor enkeling en sa menleving. caus. 17.00 Voor de kind. 17.15 Voor de padvinders. 17.25 Voor de Icugd. 17.50 Mil. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Regeringsuitz. Wat is en hoe werkt het bureau van de rijksinspecteur voor roerende monumen ten, door D. F. Lunslngh Scheurleer. 18.50 Logboek Mlincher. 1938. 19.10 Muz caus. 19.25 Pianotrio. 20.00 Nws 20.05 Radio- scoop. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v New York. 23.16 Act. 23.30—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Sportuitsl. 8.25 Gewijde muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Theologische ether leergang. 11.00 Gram. 11.50 Viool en orgel. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Fanfare-ork 12.48 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Instr. trio. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Mels jeskoor. 14.55 Metropole ork. 15.25 Gram. 16.00 Bybeloverdenking. 16.30 Strykkwart. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Gram. 17.30 Idem. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: De veeteelt in Austra lisch- en Nederlands Nleuw-Gulnea, door prof. dr. P. Hoekstra. NCRV; 18.00 Orgelspel. 18.30 Sport. 18.40 Rep. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Neder landse volksliederen. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af. 20.00 Gram. 20.30 De steen aan het strand, hoorsp. 21.45 Gram. 22.00 Parlementair commentaar. 22.15 Pia norecital. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Vocaal ens. en sol. fAnrnp^ Tere huid? BIOSCOPEN Trianon: „De Circusheid". (A.l.) Werk dagen; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Het kamp op het Bloedeiland". 18 jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9 15 uur. Donderdagcyclus „Rose Marie". Casino: „Hamlet". (14 Jaar). Werkdagen: 2.30, 6.45 en 9 30 uur. Zondag: 2. 4.30, 6.45 en 9.30 uur. (18 Lido: „Overtreding art. 251 bis", jaar). (Die Ehe dr. med. Damwitz). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Als de dauw hangt komt er re gen. (18 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling Japanse Denseeltekenlngen (t.e.m 11 oktober) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d Werfpark 1. Tentoonstelling geolo- fie van Nederland. Op werkdagen van 0-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 I uur 1 Prentenkabinet Kloksteeg: fotoexpo sitie H H Baudert t/m 4 oktober dage lijks 25 uur n.m.. zondagen en feest dagen gesloten De avond-, nacht- en zondagdienst van de Apotheken te Lelden wordt waargeno men door de Centraal-Apotheek. Bree straat 74. telef. 20552 en de Haven-Apo theek. Haven 18, telef. 20085. Te Oegstgeest ls geopend Apotheek Oegstgeest, Wilhelmlnapark 8. telef. 26274. De dienst der hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Postel. Roodenburg Vermaat, Mastenbroek, Lahr en Van Wingerden. By geen gehoor by CJw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Sportgebeurtenissen. 20.40 Theater- en filmnws. 21.10 Parapsychologie ln de prak rijk. Daarna: epiloog. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e iyn van 1820 uur) I. Joseph Haydm: 1. Symphonie nr. 45 ln fis kl. t. Abschied") Allegro assal, Adagio, Menuetto. Allegretto. Finale. Presto. Philharmonlsch Orkest van Ber- ïyn o.l.v. Fritz Lehmamn. 2. Concert voor cello en orkest ln d gr. t. op. 101. Allegro moderato, Adagio, Allegro. Enrico Mai- nardl, cello. Philharmonlsch Orkest van Berlyn o.l.v. Fritz Lehmann. II. Wolfgang Amadeus Mozart: 1. Se renade nr. 13 in g gr. t. KV 525 (Eine kleine Nachtmusik"). Allegro. Romanza - Andante, Menuetto - Allegretto, Rondo - Allegro. Symphonie Orkest van Boston o.l.v. Serge Koussevitzky. 2. Concert voor piano en orkest nr. 27 ln bes gr. t. KV 595. Allegro. Larghetto. Allegro. Clara Haskll. piano. Beiers Staatsorkest o.l.v. Ferenc Fricsay. III. Franz Schubert: Symphonie nr. 8 in b kl. t. („Onvoltooide") Allegro mo derato, Andante con moto. Philharmo nlsch Orkest van Wenen o.l.v. Karl Böhm. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws 13.10 Gram, 13.40 Voor de scholen. 15.00 Kerkdienst. 16.00 Hoorsp. 16.30 Gevar. muz. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East 19.00 Gevar. muz. 20.00 Hoorsp. 20.30 Gevar. progr. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.30 Pol. uitz. 23.00 Nws. 23 0623.36 Hoorn en pia no. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Lichte muz. (Om 13.30 Nws.). 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14.30 Nws.). 15.00 Gevar. muz (15.30 Nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. én mrs. Dale's Dagb. 16.45 Muz. en voordr 17.30 Nws. en lichte muz. 18.00 Gram. (Om 18.30 Nws.), 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en Hoorsp. 20.00 Dans muz. 20.30 Nws. en klankb. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en lichte muz. 22.30 Nws 22.40 Gevar. muz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.00 Omr. ork. en solist. 17.00 Nws 17.45 Gevar. progr. 19.00 Nws. 19.20 Dimi- tTlj. opera. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 23.00 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Operettemuz. 1.154.30 Gevar. muz. FrankrUk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.50 Gram. 14.30 Gewyde muz. 15.00 Ork. conc 16 00 Concert. 17.30 Gram. 17.35 Kamermuz. 19.10 en 19.55 Gram. 20.00 Ork. conc. 23.10 Gram. 23.53—24 00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Voor de landb. 12.42 Volksliederen. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen 16.02 Voor de zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.00 Fran se les. 18.15 Boekbespr. 18.30 Voor de sold 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling 20.00 Vocaal kwart. 20.15 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Gevar. muz. 22.35 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Voor de zeelieden. 484 m. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. muz. 14.00 Ork. conc. 16.05 Lichte muz. 16.15 Pianorecital. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 18.32 Idem. 19.30 Nws. 20.05 Gevar. progr 22 00 Nws. 22.10 Strijkkwart. 22.55 Nws. Jongetje verdronken in Waddinxveen Gistermiddag is het drie-jarig zoontje Cor van de familie Verkleij aan de Zuidkade te Waddinxveen naby de ouderlijke woning met zyn step in de Alpher-wetering geraakt en daarbij jammerlijk verdronken. Toen voorbijgangers een step in het water zagen drijven, werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat deze toebehoorde aan het jongetje. Hoewel het kindje spoedig kon worden opgehaald, bleken de levensgeesten reeds te zyn geweken. Vrouw bekent aanslag op man Een 26-jarige Amsterdamse vrouw vertelde gisternacht op de Zeed'ijk Ge Amsterdam aan twee agenten, dat zij zojuist een man met een mes had ge stoken Vlak daarop kwam een hevig bloedende man op hen toegelopen, die een steekwond in de borst ter hoogte van de linkerschouder had. Hij werd naar het Binnengasthuis gebracht, van waar hy na behandeling huiswaarts kon keren. De vrouw vertelde aan de politie dat zij de man had willen dioden en dat zij er spijt van had te hoog te hebben gestoken. De vrouw, die bang was dat ze door de man zou worden aangeval len gebruikte het mes om verdere moei lijkheden te voorkomen. Zij is ingesloten op het bureau Warmoesstraat. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). fi bil H •si 3 S a BH O 3 CM Helsinki zwaar bew. mno 6 7 5 Stockholm licht bew. nnw 4 12 0.6 Oslo zwaar bew. nno 2 15 0 Kopenhagen onbewolkt n 7 14 4 Aberdeen zwaar bew. windstil 12 0 Londen half bew. windstil 18 0 Amsterdam zwaar bew. windstil 15 2 Brussel ombewolkit aw 2 16 0.6 Luxemburg zwaar bew. nio 1 14 0 Parys licht bew. ono 1 18 0 Bordeaux zwaar bew. windstil 21 0 Grenoble half bew. windstil 18 0 Nice licht bew. n 6 24 0 Berlijn licht bew. nw 4 15 3 Frankfort zwaar bew. zzjw 2 17 0 Mlinchen zwaar bew. wzw 2 14 0 Garmlsch P. zwaar bew. w 1 16 0 Zürich mist windstil 17 0 Genéve onbewolkt windstil 17 0 Locarno onbewolkt ono 1 24 0 Wenen licht bew. wnw 6 19 0 Innsbruck licht bew. windstil 20 0 Rome licht bew. zw 1 28 0 AJaccio onbewolkt no 2 26 0 Madrid zwaar bew. windstil 31 0 Mallorca licht bew. n 2 28 0 Algiers licht bew. z 1 31 0.1

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2