Laatste nieuws „Het Alcazar geeft zich niet over" een steeds weer herhaald fabeltje Herdenkingsbijeenkomst van de Herv. School in Leiderdorp Ondanks alles waarheid anders VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1958 Afscheid en installatie schoolhoofden In de aula van de Herv. School aan de M. P. Splinterlaan werd gisteravond een officiële bijeenkomst gehouden in verband met het 25-jarig bestaan der Hervormde School aan de Kastanjelaan. De heer M. Splinter, de voorzitter van het schoolbestuur, heette alle aanwezi gen welkom, in het byzonder burgemees ter en mevr. v. Diepeningen, de gemeen tesecretaris, de heer Hobo, de beide wethouders, de heren Meerburg en Broxterman, vele raadsleden, school hoofden, ereleden, oud-bestuursleden, de inspecteur van het onderwijs, de heer Schipper, de inspecteur van het C.V.O., de heer Drop en leden der kerkvoogdij en kerkeraad. De heer Splinter zei, Gode dankbaar te zijn voor deze 25-jarige herdenking Begonnen werd met 3 leerkrachten t.w. het hoofd de heer v. d. Hoek, de heer v. Halssen en mej. Kroon. In de afge lopen 25 jaar hebben ongeveer 50 leer krachten kortere of langere tijd aan de school gewelkt. De heer Splinter sprak ook over de goede verhouding met het gemeentebestuur, met de inspecteur en de andere schoolbesturen hier ter plaat- se. De samenwerking met de Chr. Nat. School is nu alweer uitgegroeid tot een gezamenlijke U.L.O. Zich wendend tot de heer v. d. Hoek, zei de heer Splinter, dat deze altijd gewerkt had uit het ge loof, de school opgebouwd zo, dat deze in wijde omtrek een goede naam heeft, vooral ook als opleidingsschool. Hij wenste de heer en mevrouw v. d. Hoek nog vele goede jaren toe. Het stoffelijk blijk van waardering, zal vanavond wor den aangeboden. De heer Sleeboom zal volgende week de taak van de heer v. d. {Hoek overnemen. Reeds van 1937 tot 1944 is hij aan deze school verbonden geweest. De echtgenote van de heer Sleeboom, mevrouw Mia Sleeboomde Bruin, was de eerste leerling van de school die slaagde voor het toelatings examen H.B.S. De voorzitter wenste de heer Sleeboom een goede tijd toe. Ook tot het nieufre hoofd van de school in de Zijlkwartier sprak de heer Splinter een kort woord, zeggende, dat deze school zeker voor uitbreiding vat baar is. De heer H. Braat, die nu 25 jaar be stuurslid der schoolvereniging is, werd gecomplimenteerd door de voorzitter en ontving een kistje sigaren, terwijl er bloemen waren voor mevr. Braat. Vervolgens kwam ds. Honnef naar het podium. Deze zei, dat de heer Splinter zelf ook 25 jaar bestuurslid is. Hij bood bloemen en sigaren aan. Nadat verversingen waren rondge diend, vroegen vele sprekers het woord. Burgemeester Diepeningen zei, dat de De heren E. Sleeboom, R. v. d. Hoek en J. Planting v.l.n.r.) voor de school aan de M.P. Splinterlaan. (Foto L.D./Van Vliet) heer v. d. Hoek een streng schoolmeester was, maar van zijn kinderen hield. Hij gewaagde van de prettige samenwerking, feliciteerde het bestuur en wenste de nieuwe schoolhoofden Sleeboom en Planting veel zegen toe. De inspecteur, de heer Schipper, zei grote waardering te hebben voor de wijze waarop de heer v. d. Hoek zijn school bestuurd heeft. De inspecteur van het C.V.D., de heer Drop, feliciteerde namens het hoofdbe stuur en hoopte, dat de scholen in bloei en groei zullen toenemen. Ds. Honnef bood het bestuur geluk wensen aan namens het comité. Hij zei o.m., dat er met blijdschap en opgewekt heid gewerkt is. Sprekende namens de Herv. Gemeente dankte hij de heer v. d. Hoek voor d&t wat .hij voor de kinderen der gemeente leden geweest is. Namens de kerkvoogdij sprak de heer v. Winkel; het hoofd der plaatselijke politie adjudant Kronenburg; als voor zitter van het R.K. Schoolbestuur, wet houder Broxterman; de heer v. d. Kroft namens alle schoolhoofden; de heer v. Dalsen namens de oud-personeelsleden dr. Streeder uit Den Haag, één der oprichters van de school; de heer T. van Ingen Schenau namens het bestuur der Chr. Nat. School en de U.L.O.de heer v. Stralen namens de Zijlschool en de heer De Haan, bestuurslid der Tuin bouwschool in Rijnsburg. Sinds 1940 is de heer v. d. Hoek ook nog hoofd van de Tuinbouwavondschool te Rijnsburg. De heer De Haan overhan digde een enveloppe met inhoud. De heer v. d. Hoek dankte kort voor alle goede wensen en woorden tot hem gesproken. Hij richtte zich met een kort woord van welkom tot de beide nieuwe collega's 'hen een prettige tijd in Leiderdorp toe wensende. Het nu nieuwe hoofd vroeg het school bestuur alle medewerking, omdat hij zal trachten te wandelen in de voetsporen van zijn voorganger. Hij vroeg ook het vertrouwen der ouders en beloofde zijn beste krachten aan de school te zullen geven, varende op het kompas van de bijbel. De heer Planting tenslotte zeide zich voor 100% aan dat onderwijs te willen geven en hoopte op een zegenrijke tijd. Ds. Honnef sloot met dankgebed, waarna het bestuur recipieerde. OEGSTGEEST RAADSAGENDA De raad der gemeente Oegstgeest komt op dinsdag 30 september te 7.30 uur nam. in vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten vermeld: voorstel tot aanvulling van het raadsbesluit van 11 december 1957 met betrekking tot de onteigening van percelen aan de Geversstraat-westzij de; idem inzake het verzoek van het bestuur der Hofdijckschool tot: a. aanschaffing van leermiddelen voor het verkeers- onderwijs; b. aanschaffing van een radiotoestel dan wel aansluiting op het radiodistributienet; idem tot het sluiten van een geldlening, groot f. 11.000. VOORSCHOTEN WAT DE RAAD TE BEHANDELEN KRIJGT De gemeenteraad zal vanavond bij de mededelingen van B. en W. behandelen een rapportje over het eventuele ver plaatsen van de molen in de Knippol- der naar het sportterrein, zoals door en kele raadsleden in de vorige vergadering werd gesuggereerd. B. en W. hebben deze kwestie nader bekeken, maar het blijkt, dat o.m. bij de overdracht van deze molen aan de gemeente gesteld is, dat de molen weer bedrijfsklaar ge maakt moet worden. Bovendien heeft de schenkster van de ondergrond van de molen, jonkvr. L. H. Baronesse Schim- melpenninck van der Oye, overwegend bezwaar tegen verplaatsing. B. en W. kunnen f 59.000 lenen van de N.V Bank van Nederl. Gemeenten tegen 4%%, looptijd 12% jaar. Van een Rijksinstelling kan de ge meente f140.000 lenen, rente 4%%. Deze lening is een kasgeldlening, die omgezet zal worden in een vaste lening. De bestemming van deze lening is de bouw van een neutrale kleuterschool aan de Dillenburglaan. Het bedrag is met de door de schoolvereniging te stor ten waarborgsom voldoende voor de bouw van deze school. Voor de Ds Fortgensschool zal nieuw meubilair nodig zijn, voor de openbare Ulo leer- en hulpmiddelen ter aanvul ling door de groei van het leerlingen tal. Voorgesteld wordt de leden van de huurcommissie opnieuw te benoemen. Het zijn de heer J. J. Dekker (voorz.), de heren H O. E. Wohl en dr. J. F. Sirks (vice-voorzitter), de heren P. G. Niers man. F. H. van Meurs en B. W. J. Oor schot (leden) en de heren A. Boesveld. H. H. v. d. Ster en L. J. van Aken (plv. leden). B en W. stellen verder voor de beide buitenste rijbanen van de Wyngaarde- laan tot voorrangswegen te verklaren. De kosten van aanschaffing en plaat sing van de borden worden geraamd op f 1500. De Pr. Mauritslaan zou oorspronke lijk voorzien worden van borden rege lende de parkeergelegenheid maar op verzoek van de bewoners van deze laan en na grondig onderzoek door de Rijks politie is gebleken, dat regeling van het parkeren niet nodig is- In deze vergadering worden de be grotingen aangeboden, doch dit is slechts een formaliteit. De behandeling zal in de loop van november geschieden. Onze plaatsgenoot, de heer C. A. J. Herkströter. is geslaagd voor het kandidaatsexamen in de economische wetenschappen. WARMOND CONCERT WARMONDS FANFARE Morgenavond zal de Muziekvereniging Warmonds Fanfare een concert geven in de gemeentelijke muziektent. Na af loop is er een taptoe. WASSENAAR CONCERT „EXCELSIOR" De Muziekvereniging „Excelsior", die op het concours te Eindhoven in de vaandel afdeling, de hoogste afdeling, met 103 punten het federatievaandel veroverde, geeft in verband daarmede zaterdagavond een concert op het Burchtplein. VOOR D.E.L. De alhier gehouden collecte voor het t.b.c.-fonds Draagt Elkanders Lasten heeft f. 954.20 opgebracht. Tot adjudant van politie, met te rugwerkende kracht tot 1 februari 1958, is bevorderd de brigadier van politie de heer L. van Gemert. JONGEN VIEL VAN LADDER De 8-jarige Hendrik van Eenige viel op het voetbal terrein in het Kerkehout van een ladder, waarbij hij met zijn hoofd op de betonnen vloer van een in aanbouw zijnde kleedgelegenheid terecht kwam Hij liep een hersenschudding en een linkerpolsfractuur op. De jongen werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. AFSCHEID W. F. DE BREE De heer W. F. de Bree, hoofd van de Openbare School aan de Bloemcamp- laan, gaat 1 oktober met pensioen. De leerlingen zullen 30 september afscheid van hem nemen. Op 1 oktober 's avonds van 8 tot 10 uur wordt in het school gebouw een afscheidsreceptie gehouden. S.E.R.-advies niet vóór 1 december Dc SER heeft aan de regering een schrijven doen toekomen» waarin dit college o.m. zegt, dat het vreest, dat de raad niet voor 1 december, zoals de regering ge vraagd had, advies zal kunnen uitbrengen over de kwestie prijs- subsidies, omdat het onderwerp te veel omvattend is. Indien het mo gelijk zal blijken met betrekking tot bepaalde onderdelen van de adviesaanvraag afzonderlijk te adviseren, zal de Raad pogen te bewerkstelligen, dat een interim- advies vóór 1 december beschik baar zal zijn. De SER heeft zich in een besloten vergadering akkoord verklaard met het voorstel van de minister van Binnen landse Zaken, om het kroonlid prof. dr. G. M. Verryn Stuart aan de Koningin voor te dragen ter benoeming tot voor zitter, als opvolger van wijlen prof. dr. mr. F. de Vries. „Vrije Algerijnse regering" bereid tot onderhandelen Ferhat Abbas, de premier van de „voorlopige regering van de Algerijnse republiek", heeft vandaag in Cairo in de eerste verklaring over de politiek van zijn regering gezegd, dat „onze eerste plicht (is) de bevolking en het leger naar de nationale bevrijding te leiden". De Algerijnen zullen tot de dood toe blijven strijden voor onafhan kelijkheid van hun land, maar de voor lopige regering is bereid door middel van onderhandelingen met Frankrijk een einde aan de oorlog te maken. Het Franse referendum over de nieuwe grondwet noemde hij een „on verdraaglijke provocatie". De Algerijnse regering werd op 19 september te Cairo in het leven geroe pen. Zij is samengsteld uit leiders van het „Nationale Bevrijdingsfront (FLN), dat in opstand is tegen het Franse gezag. DIRECTEUR KAPPERSVAKSCHOOL De heer H. van 't Wout, uit Noord- wijk, is met ingang van 15 september jl. benoemd tot directeur van de Neder landse Vakschool voor Kappers aan de Oude Vest te Leiden. WASSENAAR BIJEENKOMST HUM. VERBOND „Amerika, India en wij" was het on derwerp waarover in ,.Het Wapen van Leiden" werd gesproken door de alge meen voorzitter van het Humanistisch Verbond, dr. J. P. van Praag, in een openbare vergadering van de Gemeen schap Wassenaar van genoemd verbond. Voorzitter F. P Huygeras begroette de aanwezigen waarna hij o.a. meedeelde, dat zondagmorgen 12 oktober te zijnen huize een verschenen brochure over het rassenvraagstuk in discussie zal komen en dat dit onderwerp 20 oktober door dr. W. J. Jong zal worden besproken op een nog nader te bepalen plaats. Dr. van Praag stelde de bijeenkomsten op het Malieveld te Den Haag als voor beeld hoe de mens door latente krachten in hem kan worden meegesleept en hoe nodig het is zich daarop te bezinnen en mee te werken om aan de mens een andere instelling bij te brengen. Onbe grijpelijk acht spreker de houding van degenen, die bij het verbond horen en er buiten blijven staan, niet mee willen werken om mensen, die daaraan be hoefte hebben bij te' brengen het leven hoog te houden, zin in het leven te doen zien Over de gehele wereld zijn groepen ontstaan, welke hetzelfde wil len, maar door de staat waarin zij leven wordt de wijze waarop zij er naar stre ven bepaald. Als voorbeelden hiervan besprak de heer Van Praag Amerika en India. In Amerika, waar in het leven voortdurend spanning heerst, is voor het humanistisch streven alleen op de zondagen tijd, in India bestaat zelfs geen vereniging, wordt geholpen waar dit nodig is. Spreker besloot met er op te wijzen, dat alle groepen, al is hun stre ven ook enigszins verschillend, hulp verwachten van Nederland en dat op de humanisten de plicht rust waar nodig te steunen. Landbouwers bijeen In Huize Den Deyl werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van de Vereniging van Oud-leerlingen van Landbouwonderwysinriohtingen. De voorzitter, de heer S. de Jong. heette de leden welkom op deze eerste vergadering in het nieuwe verenigings jaar. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van de Fok- en Controlever eniging voor de door haar overgenomen jongveekeuringsdag. Hiervoor werd een bedrag van f 10 bepaald. Het jaarver slag van de secretaris vermeldde de ge slaagde activiteiten en de goede belang stelling daarvoor. Blykens het verslag van de penningmeester waren de in komsten f. 336.35, de uitgaven f. 255,24, zodat de kas over het verlopen jaar sloot met een batig saldo van f 81.11. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren J. Oosterveer en J. Rodenburg herkozen. In verband met het 20-jarig bestaan werd besloten tot een feestavond, nader te regelen door een benoemde commis- tie en het bestuur. BURGERLIJKE STAND Geboren: Anna M. G., dr van J. M. G. Meulenberg en C. M. D. Lennarts: Theo dora. dr van J. van Blezen en M. J. J. Idenburg, Petronella A., dr van J. M. Vree ken en C. van der Melj. Astrld P. M., dr. van C. van der Ham en E. H. Verschoor. Maria H. C.. dr van F. F. M. Sloekers en W. A. M. Hoogeveen, Johannes A. C., zn v. P. E. A Seysener en M. C. A. Balk, Eli sabeth M., dr van W. W. van den Broek en M M. van der Sluis, Monlcq R., dr van H. Bovenhof en J. H. van Leeuwen, Jozef, zn van J. van Tol en G. J. Korbee. Ondertrouwd: D. G. F. R. Kortermans en J. C. Lannlngs. C. Stol en M. A. van Rossem, H. A. de Loos en G. C H. Visser. Getrouwd: W. H. M van der Stap en E. Rerkkamp, W. Esveldt en C. N. Hoogen- doorn, M. W. de Groote en B. M. Vervloot. Overleden: L. Bosboom, 66 Jaar, wed. v. F O. P. Smit. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het kandidaatsexamen tandheelkunde onze plaatssgenoot H. Orbaan. Niet meer dan een propagandastunt (Van onze correspondent in Spanje) Deze maand zal in het „officiële Spanje" weer druk worden gepraat over het Al cazar in Toledo, dat op 18 september 1936 onder aanvoering van Franco zelf werd „bevryd". Ieder jaar weer wordt de i heldenmoed van generaal Moscardó en zijn vijftienhonderd getrouwen bewie rookt, omdat zij, volgens de lezing van het Franco-regime, byna twee maanden hebben standgehouden tijdens een beleg door de aanhangers van de Republiek. „Het Alcazar geeft zich niet over!" is een gevleugeld propagangawoord gewor den en het feit is uitbundig bezongen in geschriften en films. In Toledo en diverse andere plaatsen van Spanje wordt het verhaal echter even anders verteld. Volgens de officiële versie dan ver klaarden de troepen in Toledo zich bij het begin van de burgeroorlog vóór op standeling-generaal Franco. Aanhangers van de regering begonnen een beleg van het Alcazar, een oud Moors kasteel waar in de Militaire Academie was onderge bracht. Binnen de muren bevonden zich de cadetten, hun leraren, leden van de Guardia Civil (de militaire politie) en byna zeshonderd vrouwen en kinderen die weer volgens de officiële versie binnen de muren bescherming zouden hebben gezocht. Generaal toen nog kolonel Mos cardó, de hoogste in rang en daarom althans in naam verantwoordelijk voor de verdediging van het fort gaf zelfs niet toe, toen de Republikeinse troepen lieten weten, dat ze zijn zestienjarige zoon Luis zouden neerschieten, als hij zich niet overgaf. De jongen is inderdaad gedood. Om het fort te ontzetten stelde Franco zijn aanval op Madrid uit en dat wordt de reden genoemd waarom het daarna zo lang duurde voor hij, met be hulp van zyn Moren, Italianen en Duit sers, de Spaanse hoofdstad kon bezet ten. Men is het door de jaren heen niet moe geworden, de feiten zo weer te ge ven en daardoor is een hele Alcazar- cultus ontstaan. Gijzelaars De ruïne van het Alcózar staat nog in Toledo en aan de Taag verryst, ten koste van veel geld, een nieuw en pompeuzer Alc&zar, dat de nagedachtenis van de gevallen helden moet eren. De zwaarte van dit gebouw heeft echter de feiten nog steeds niet kunnen verpletteren. Vast staat, dat de cadetten van het Alcazar zich by het begin van de bur geroorlog vóór Franco verklaarden. Zij en hun officieren begrepen, dat daarvan stryd het gevolg zou zijn. In de middag van de 20ste juli trok ken zy de volkryke buurt van het Al- cézar in en daar verzamelden zij vrou wen en kinderen. Zonder twijfel zullen er ettelijken uit vrije wil en uit angst meegegaan zijn, maar anderen werden gedwongen. De 570 vrouwen en kinderen werden binnen de muren gebracht en het gevecht kon beginnen. De belegeraars stonden voor een moei lijke keuze. Het was bijna ondoenlijk om het fort te gaan bewerken met spring stof of kanonnen, want daarmee was de kans groot dat de eigen vrouwen of kinderen gedood zouden worden. Weken gebeurde er niets. Scherp schutters, die in de afgesloten buurt stonden opgesteld, wisselden schoten, maar daarbij bleef het. Herhaaldelijk is verzocht om overgave, maar kolonel Moscardó ging daar niet op in. Vliegtui gen wierpen voedsel boven het Alcazar I uit. Op 18 september werd het fort ont zet. Fotografen en journalisten zijn de eerste dagen niet toegelaten. Van diverse vrouwen en meisjes is nooit meer iets gehoord. Tegen-gijzelaar De gids in het Alcézar, die zo levendig weet te vertellen over het telefoonge sprek, dat kolonel Moscardó voerde met de loyalisten over het leven van zijn zoon, wordt door de feiten ook wel in het ongelijk gesteld. Volgens het verhaal zou Luis Moscardó in Madrid zelf aan STADSNIEUWS Hervormde kerkdiensten in BLO-school Marnixstraat VERMOEDELIJK REEDS VOLGENDE MAAND De Centrale Kerkeraad der Leidse hervormde gemeente heeft besloten om in de toekomst ook zondagochtend diensten te houden in de aula van de BLO-school in de Marnixstraat. Ver moedelijk zal reeds volgende maand een aanvang met deze diensten worden ge maakt. Het is niet mogelijk, dat de Leidse predikanten alle negen godsdienstoefe ningen op zondagochtend vervullen. Daarom zal in de toekomst een predi kant van buiten worden uitgenodigd. Tengevolge van de storm is gister middag een grote tak van een boom, staande op de Kanaalweg by de Toren flat, gerukt en op de rijweg terecht ge komen, waardoor het verkeer geruime tijd was gestremd. Een chauffeur van een vrachtauto, later geassisteerd door personeel van gemeentewerken, maakte de rijbaan weer vrij. De 9-jarige H. v. d. Ende uit de Roomburgerlaan was gisteren in deze laan een melksiyter behulpzaam. Ten gevolge van een rukwind kwam de jon gen onder de rijdende melkwagen te recht. Hij brak zyn linkerbeen. De politie heeft een 22-jarige met selaar uit Leiden aangehouden, die by ondervraging toegaf zich aan diefstal van zes rywielen en een bromfiets schuldig te hebben gemaakt. De brandweer heeft gisterochtend een paard, dat in een sloot langs de Kikkerpolder was terecht gekomen, weer op het droge gehaald. STUDENTENDECAAN LEIDSE UNIVERSITEIT de telefoon zyn gekomen om zyn vader te vertellen, wat de loyalisten met hem van plan waren en volgens het verhaal zou de kolonel slechts hebben geant woord: „Goed dan, beveel je ziel by God aan, roep „Viva Espana" en sterf als een patriot". De telefoon staat er nog als levend bewys, maar de gids vergeet te vertel len dat de telefoonverbindingen met het Alcazar al tydens de eerste dagen was verbroken; tegelyk met de leidingen voor gas, water en elektriciteit Luis was niet zestien, maar negentien jaar en hy dien de als soldaat in Madrid. Voor zover is na te gaan overleed hy toen de Mon- tanakazerne in Madrid werd bestormd door de regeringstroepen en van zyn dood zou de kolonel pas hebben gehoord toen „Alcazar ontzet was. De nog in le ven zynde echtgenote van de generaal blyft echter volhouden, dat zy mét haar zoon werd gearresteerd, al vluchtend naar Madrid. Luis zou volgens haar op 23 augustus 1936 zyn gefusilleerd. Heldendaad Op deze manier blyft er van de held haftige verdediging van het Alcézarnog maar weinig over. Dat heeft Franco en de zijnen er nauweiyks van weerhouden om beleg en ontzetting te brengen als een heldendaad van de eerste grootte en binnen Spanje is hun versie onaantast baar. Ieder jaar weer worden de feiten in deze volgorde herhaald, in de bekende veronderstelling, dat een onwaarheid, als die maar dikwijls genoeg herhaald wordt, wel eens waarheid zal worden. De ruïne in Toledo staat er nog. De Taag stroomt langs de bergen van Toledo en in de straten verdringen zich de toeristen in de kathedraal, het atelier van El Greco en de winkeltjes voor „Toledo-goud". Zo lang daar mensen wonen zal het verhaal in een andere volgorde klinken. Nadia Cray zoekt steeds de zon op Als de charmante filmster Nadia Gray niet voor de camera behoeft te verschijnen en zij ziet er maar even kans toe, dan stopt ze snel wat kleren in een koffertje, haast zich naar het vliegveld en vrtrekt met het eerste toe stel, waarin zij een plaatsje kan verove ren naar landen, waar de zon haar stra lend gzicht wat meer laat zien dan in Engeland. Kortgeleden was ze aan de Rivièra, een week daarvoor op Capri en weer en week daarvoor in Italië. „Ik houd nu eenmaal van de zon", bekent Na dia: „Het Engelse klimaat is mij te somber en te vochtig". De als Roemeense geboren Nadia heeft de laatste zes jaar in meer dan twintig films gespeeld, die in Frank rijk en Italië werden opgenomen, zy woont normaal in Parys, maar verblyft nu in Engeland voor de opname van Ranks produktie „The Captain's Table". Maar ze reist in één jaar meer over het vasteland, dan andere mensen in hun hele leven plegen te doen. „Ik schijn nu eenmaal altyd in de ene hand een vliegpassagebiljet te moe ten hebben en in de andere een kof fertje", zegt ze lachend. „Maar ik zou het niet anders willen. Ik houd nu een maal vn reizen". BEURSOVERZICHT Markt in reactie AMSTERDAM, 26 september De markt onderging vandaag, voor de laatste officiële beursdag: van deze week, vooral voor de internationale waarden, een gevoelige reactie. Mogelyk heeft, aldus de beurs, Amsterdam de laatste tijd wat te hoog gegrepen. De teleurstel, lende slotkoersen -uit Wallstreet, tenge volge van verkoopgolven, die echter goed werden opgevangen, doch daardoor toch nog een koersverlies van circa één dollar over de gehele linie werd geleden, werk ten lagere koersen op het Damrak in de hand. Tegenover de verkopen, vooral van publieke zyde, bestonden geen kooplimi- tes meer, zy het alleen op een niet on- belangryk lager niveau. Stimulerende factoren uit het zakenleven waren niet aanwezig om de markt wat steun te geven. Toch lagen de koersen hoger vergeleken by die van de niet-officfële ochtendhandel. Aandelen Kon. Olie, die een onveranderd interim dividend van f. 1.50 per aandeel van f. 20 ofwel 7% pet per aandeel van f. 1000 hebben be kendgemaakt, liepen op van f. 169.30 tot f. 169.70. De pariteit Amerika bedroeg f. 170.30. Aandelen Philips moest een verlies van circa 4 punten incasseren. Voor Unilevers kwam de opening op 394 doch herstelden zich spoedig tot 396%. Het verlies vergeleken by gisteren be droeg circa 7 A 8 punten. Ook Aku's moesten het ontgelden en werden 3 punten lager verhandeld. De hogere winstcyfers over het derde kwartaal van de American Enka, waarvan het Aku- concem eed groot aandelenpakket bezit was ter beurze nauweiyks bekend, om invloed op de koers van de Aku's te kunnen uitoefenen. KLM byna een gulden lager. De Scheepvaartwaarden hielden zich goed en waren slechts fractioneel lager dan de slotkoersen van de vorige dag. Van de Cultures onder gingen certificaten Dell een verlies van circa twee gulden. Staatsfondsen kalm. Tegen het sluiten van de markt trad over de gehele linie van de internationale waarden een herstel in tengevolge van dekkingsaankopen. Kon. Olies noteerden toen f. 120.20, Philips 343, Unilevers 398 en Aku's 208%. WISSELKOERSEN Amsterdam. 26 sept. Londen 10.55%—10.56%, New York 3.77%—3.78, Montreal 3.87%—3.87%, Parijs 89.87%—89.97%, Brussel 7.59%— 7.59%, Frankfort 90.40%—90.45%, Stock holm 72.93%—72.98%, ZÜrich 86.56— 86.61, Zürich (vr. fr.) 88.17%—88.22%, Milaan 60.67%60.72%, Kopenhagen 54.61—54.66, Oslo 52.79—52.84. Wenen 14.60—14.61, Ankara 3.79%—3.79%, Praag 52.84—52.94, Lissabon 13.26%— 13.28. Beurs van Amsterdam Vrydag 26 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Als opvolger van Jhr. mr. A. A. van den Brandeler is de heer A. Visser, Indol. doctorandus, benoemd tot stu dentendecaan aan de Leidse Universi teit. Voordien bekleedde de heer Visser deze functie aan de Ned. Econ. Hoge- j Leiden 1947 3% 95B school te otterdam. R'dam *37 I-IH 3% 93% Ned. '53 3% Grootboek obl. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% Ned. '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned '54 3% Ned '55 I 3% Ned '55 II 3% Ned "37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Cert. NWS 2% Indië "37 A 3 Grootboek '46 3 Ned W8 6% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Amst. Rubber Deli My .en (Ver.) H.VA Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert. Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens cert Müller en Co. N.B. Ned. Kabelfabr Vorige Slotkoers koers v. heden 93% 93% 79 VR 91« 91% 94% 94 %B 93% 93% 93 93 85% 85% 87% 87% 87% 87 91 91 88% 88% 91 91^ 95% 95% 94% 94A 59 rg 59L 92% 92% 88% 109H 109% Wilton Feyenoord Dordtse Olie gew. Kon. Petr. (f.20.— idem (50 f.20. Holl Amer. iyn Java China Paket KLM Ned Stoomv My Kon Paket My Stoomvaart My Ned Nievelt Goudr cert v Ommeren cert. Kon. Rott. Lloyd Ned. Scheepv Unie 33% 33% 176 176% 67 66% 118.10 117.50 105% 105% 25 25% 90% 89% 12 12% 210% 208% 190 321 319 190 188% 324% 323 310 313 281 280 345% 342% 169% 167 403% 398% 195% 191 168% 168% 714% 700% 171.40 170.— 171 169.80 144% 144 128 131 100 99.— 144% 144% 135% 136 136 137 125% 125% 233% 233 127 126 127 127% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% Den Haag 1954 3% 87% - - 95B 93% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 94% 95% Premieleningen 95 94% 96 96% A'dam '56 I 2% 84% 84% A'dam '56 II 2% 94% 94% Eindhoven '54 2% 84% Enschede '54 2% 81% 82% Den Haag '52 I 2% 92% 93% 93% 93% R'dam '52 I 2% 94% 95% 94 95% Utrecht '52 2% 96 97% Z.-Holl 1957 2% 100% IOOA NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Amst. Bank 239 238% H.B.U. eert208% 207% Rott. Bank 199 197% rwentsche Bank 174% 174% Industrie Ondernemingen Albert Heyn254 Borneo Sum. H. My. 44 43% Ned. G. en Sp. fabr 206 202% Kon. Ned. Grofsm. 121 122 Intematio82% 82% Rott. Droogdok My. 510 508 Tieleman en Dros 8 Ned. My. Walv.vrt. 80 79% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 6% 6% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 30% 36A Intern. Nickel84% 83% Anaconda 53tf 54% Bethlehem Steel 48% 47% Cities Service 59% 59% General Motors 47f| 47-^ Kennecott95% 95% Republic Steel 61 60% Shell Oil 81% 82% Union Pacific 30f| 30% Un. States Steel 78% 77% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 25/9 Edelmet Kon AA 44 44 Pref w.a idem 53 434 Holl Constructie 458 Ing bur v Bouwnyv 147 Int Kunststof! Ind 43 42GB Leidsche Wolspinn 154% 155 Sikkens Lakfab '53 512 Ver Touwfa brieken 192 192 Wernlnk's Betonm 87% 86 Van wyk Textiel 65GL 100 100L

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9