GESPREK IN WARSCHAU GAAT VOORT TSOU NAAR V.S.? Franse politie voorbereid op een offensief van de Algerijnse rebellen MANTELS WEERBERICHT Dulles vergelijkt kusteilanden met de positie van Berlijn Rode concentratie op vasteland Colovinyl-tegels „starket-vloeren" Dienstplichtwet in Indonesië F.L.N. zou beschikken over tal van goed - opgeleide saboteurs Tent van Maxi en Ernst Baiers IJsshow door storm aan flarden v. EGMOND 97ste jaargang VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1958 No. 29554 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Benny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.255 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 In het hoofdkwartier van de Verenigde Naties te New York ver luidt, dat er een mogelijkheid bestaat, dat de communistisch-Chinese premier, Tsjou En-lai, wordt uitgenodigd naar New York te komen voor besprekingen met Dulles, Selwyn Lloyd, Gromyko en Couve de Murville, de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier. Dit zou dan in november geschieden. De vierde ontmoeting tussen de Amerikaanse ambassadeur in Warschau, Jacob Beam, en zijn collega van communistisch-China, Wang Ping-nan, heeft gisteren een uur en drie kwartier geduurd. Beam, die niets over het besprokene wilde meedelen, verklaarde dat het overleg dinsdagochtend a.s. zal worden voortgezet. In tegenstel ling dus tot eerdere berichten is het overleg in Warschau derhalve nog niet mislukt. In Westelijke kringen te Warschau is men door de mede deling, dat de besprekingen volgende week dinsdag zullen worden voortgezet wat optimistischer geworden. In elk geval, zo werd ver klaard, heeft geen van beide partijen een afbreken van het overleg durven riskeren. In Amerikaanse diplomatieke kringen werd eerder verklaard, dat de Verenigde Staten het overleg niet zouden voort zetten als voor het eind van de week geen vooruitgang zou worden geboekt. Dulles zet politiek van Amerika uiteen Oorlogsvoorraden van Quemoy aangesproken Het hoofd van de nationalistisch- Chinese inlichtingendienst op Quemoy, kolonel Loe Oh-ming, heeft melding gemaakt van een „opzienbarende con centratie" van communistische strijd krachten aan de kust tegenover de eilanden. Volgens hem zouden er nu kanonnen van Russische makelij van kaliber 203 en 212 in stelling worden gebracht. In totaal zou er 250.000 man in het kustgebied zyn samengetrokken. Sinds 23 augustus, toen het communis tische bombardement op de eilanden begon, zouden er een infanteriedivisie, drie artilleriedivisies, een luchtdoel divisie en vier divisies militaire politie in het kustgebied zyn aangekomen. De communistische vlootstrijdkrachten in de haven van Amoy zouden negen ka nonneerboten en twaalf tot zestien torpedoboten omvatten. Bovendien zou er in de omgeving een raketdivisie zijn gelegerd. Er zijn echter nog geen raket ten afgevuurd. De waarnemend opperbevelhebber van de nationalistische strijdkrachten op de Quemoy-eilanden, generaal Kao Jen-fin, heeft verklaard dat de oorlogsvoorraden op de eilanden reeds zijn aangesproken. De voorraden, die de afgelopen weken per vliegtuig en schip op de eilanden groep arriveerden zijn niet voldoende geweest om 45.000 burgers en 85.000 militairen aan het eten te houden. Intussen heeft kolonel Douglas Lane, de hoogste Amerikaanse militaire advi seur op het eiland Quemoy verklaard, dat er verbetering komt in de bevoor rading van het eiland, dat ook gisteren weer vanaf het Chinese vasteland werd beschoten. Volgens generaal Kao Jen-fen zyn er plannen in voorbereiding om meer sche pen en vliegtuigen te doen deelnemen aan de bevoorrading van de half-geïso- leerde eilanden. Koudere nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen, maar aanvankelijk ook nog hier en daar enkele buien in hoofd zaak in de kuststreken. Koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Matige tot zwakke wind, aanvankelijk noordwestelijk, later uit uiteenlopende richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 27 SEPTEMBER Zon op: 6.33 uur; onder: 18.29 uur. Maan op: 18.09 uur; onder: 6.03 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.58 en 15.16 u. Laagwater te 11.07 en 23.22 uur. Advertentie in alle kleuren voorradig f 8.80 per m2. incl. handleiding voor zelf leggen. HOGEWOERD 45—47 - LEIDEN TEL. 30496 Elke middag geopend van 2—6 uur. Dit Blad bestaat uit 24 pagina's. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, heeft gisteravond in een toespraak te New York tot de Amerikaanse raad voor handel en in dustrie voor het Verre Oosten gezegd, dat Amerika niet voor geweld zal wijken en zich niet zal laten ontmoe digen. De V.S. zullen blijven streven naar een vreedzame oplossing als ant woord op de communistische uitdaging met geweld, aldus Dulles. Naar zyn me ning hebben de nationalistische eilanden voor de Chinese kust voor nationa- listisch-China eenzelfde betekenis als Berlyn voor het Westen, dat militair onverdedigbaar is. Ondanks Berlijns in- geslotenheid had men oorlog geriskeerd omdat men de stad niet wilde opgeven. Dulles verklaarde ten aanzien van de besprekingen met communistisch-China in Warschau, dat voor Amerika elke overeenkomst aanvaardbaar zal zyn waarbij men niet voor dreiging met ge weld zwicht. Maar totnogtoe hebben de Chinezen en Russen al bij voorbaat elke overeenkomst verworpen waarbij een be stand een feit zou worden of die louter over de kusteilanden handelt. Zij eisen Formosa zelf op en terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit het weste lijk gebied van de Stille Oceaan. „Ge zien deze bedreigingen van communis tische zijde en het extremistische stand punt dat zij thans openlijk huldigen, zou het roekeloos zyn om een actie te beginnen, welke voor zover we kunnen nagaan, niet tot vrede zou leiden, maar onze vrienden in de vrije wereld en bondgenoten in het gebied zelf zou ont moedigen en onze vijanden tot nog on bedachtzamer stappen zou verleiden". Dulles wees erop dat Rusland zich bij verdrag aan communistisch-China ver bonden heeft om militaire hulp te ver strekken, maar in plaats dat het zich ervan verzekert, dat deze hulp niet voor agressieve doeleinden zal worden ge bruikt, zet het de Chinese communisten aan om geweld tegen de nationalisten te gebruiken ter verovering van gebied, dat Amerika bij verdrag moet helpen verdedigen. Door de kusteilanden te veroveren hopen de communisten het prestige van de nationalistische regering zo te ver zwakken, dat zy Formosa met een staatsgreep kunnen nemen. Toch blij ven zy verklaren dat zy Formosa zo no dig openlijk met geweld zullen nemen. Een Amerikaanse erkenning van het communistisch-Chinese regime zou hun van groot nut zijn bij het uitvoeren van hun Aziatische politiek. Het gezag van de regering op Formosa zou er bijvoor beeld ernstig door ondermijnd worden en Chinese gemeenschappen in andere Aziatische landen zouden zich politiek in toenemende mate door de communis ten laten leiden en een werktuig worden „bij het omverwerpen van ons nu vriendschappelijk gezinde regeringen". Sommigen stellen het voor alsof de communisten de Verenigde Staten vrien delijker gezind zouden worden indien wij hen erkenden, maar dit is niet reëel. Het is alleen maar romantisch gedacht In de Indonesische Staatscourant is de wet op de dienstplicht afgekondigd. Personen tussen 18 en 40 jaar kun nen op grond van deze dienstplicht wet worden opgroepen voor een eer ste, en een speciale opleiding bij de drie onderdelen der strijdkrachten. De legerwoordvoerder. majoor Har- sono, zeide niet te weten wanneer met het oproepen van dienstplichtigen zal worden begonnen. Dit zal nog later door de regering worden vastgesteld. Voorts zei hij, dat de wet in geen enkel op zicht verband houdt met de onrust in Indonesië of met de aanspraken op Westelijk Nieuw-Guinea Zij beoogt slechts de regering een grondslag te verschaffen, als deze voor de verdedi ging van het land behoefte aan man kracht heeft. en tegen alle ervaring van de werkelijk heid in, aldus Dulles. De Amerikaanse minister herhaalde, dat Amerika blyft weigeren met com munistisch-China handel te drijven en het land tot de Verenigde Naties toe te laten. De gebeurtenissen in het Verre Oosten bevestigen, dat de Amerikaanse politiek om door een handelsverbod niet mee te helpen aan de opbouw van een oorlogsmachine juist is. Volgens Dulles zyn de V.S. niet alleen uit nationalis tische beweegredenen tegen China's toe lating tot de V.N., maar ook omdat zij van mening zijn dat de leden de plicht hebben de criteria van het Handvest toe te passen en niet slechts nationale criteria Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Am sterdamse haven. Zij bezichtigde onder meer de ..Oranje-N assau" die aan de Surinamekade was ge legen. Frankryk en zyn overzeese gebiedsdelen treffen de laatste toebereidselen om zondag naar de stembus te gaan en daar door „ja" of „neen" de nieuwe grond wet van generaal De Gaulle te aanvaarden of te verwerpen. Alleen in Algerije is het referendum vandaag reeds begonnen, waar het tot zondag zal duren. Van 2 tot en met 4 oktober zal premier De Gaulle voor de vierde maal sinds zyn ambtsaanvaarding een bezoek aan Algerfje brengen, tevens het eerste bezoek na de volksstemming op zondag. Op de terugweg zal de minister-president Ajaccio op Corsica en Marseille aandoen. De Franse politie, vooral die in de grote steden, heeft van de regering de waarschuwing ontvangen, dat de Algerynse verzetsbeweging een groot offensief schynt voor te bereiden. Sinds enkele dagen zyn 's nachts in Parijs transporten onderschept, die wapens, munitie en springstoffen bevatten. Er zijn reeds drie speciale opslagplaatsen ontdekt, waar tydbommen werden vervaardigd en waar Algerynen werden opgeleid in de bediening ervan. De Algerynse rebellenorga- nisatie FX.N. zou volgens Parijse persberichten de beschikking hebben over saboteurs, die in Egypte, Lybië, Tsjecho-Slowakye en Albanië zyn opgeleid. Alle regeringsgebouwen worden bewaakt door agenten met stenguns. Er worden nog steeds razzia's gehouden. Duizend opstandelingen worden in Parijs vastgehouden. Later zullen zij naar kampen worden overgebracht. In Lille en Le Havre zyn resp. dertig en honderd mohammedanen gearresteerd. Algerijnse terreur In Algerije valt het referendum samen met het mohammedaanse Moloedfeest, de viering van de geboorte van de pro feet. Een van de voorzorgsmaatregelen, die de overheid heeft genomen om aan slagen van de opstandelingen te voor komen is, dat pas vandaag, de eerste dag van de stemming aldaar, bekend werd gemaakt, waar zich de stembu reaus bevinden. Men verwacht dat de meeste Algerij nen voor de grondwet zullen stemmen, ondanks dreigementen van de opstan delingen. Sommige waarnemers ver wachten een meerderheid van "0 tot 75 procent. De verzetsbeweging heeft het parool uitgegeven, dat het referendum moet worden geboycot. Volgens officiële Franse berichten hebben de opstande lingen sedert zij op 1 juli hun campag ne tegen het referendum begonnen, 558 burgers vermoord. De Franse autoriteiten hebben alle reizen in het gebied van Kabylië deze week verboden om te voorkomen dat groepen opstandelingen heen en weer trekken om de kiezers vrees aan te ja gen. De opstandelingenleider in Kaby lië. ..kolonel" Amiroesj, heeft zijn on derschikten opgeroepen dagelijks aan slagen te plegen ..in elke stad en elk dorp" tot de volksstemming achter de rug zal zijn. Deze week is voorts gemeld dat in het gebied van Amiroesj lijken Algerijnen krijgen een extra - stembiljet Fransen en Algerijnse verzetsstrijders hebben in Algerije een diplomatiek ge vecht geleverd over de stembiljetten, die gebruikt zullen worden bij de volks stemming over de Gaulle's nieuwe grondwet. Iedere stemgerechtigde in Algerije had namelijk twee stembiljet ten gekregen: een wit met „ja" en een paars met „neen" erop. Bij de stem ming mag maar één biljet gebruikt wor den. Dit geeft de rebellen de gelegenheid te ontdekken hoe de mohammedanen gestemd hebben. Zij lieten weten, dat zij na de stemming de witte kaarten met „ja" erop willen zien als bewijs dat de houder van de kaart .neen" heeft gestemd. Om deze bedreiging te kunnen af wenden, hebben, de Franse autoriteiten gisteren via de radio laten omroepen, dat de mohammedanen een witte kaart mee naar huis mogen nemen als aan denken. Daar de stemming vandaag reeds be gon, moesten de drukkerijen de hele nacht doorwerken om extra witte kaar ten te maken. De bedreigde mohamme daan kan nu „ja" stemmen en de rebel len toch een kaart tonen met „ja" erop! van tenminste 400 mohammedaanse verzetslieden zijn gevonden, die de „kolonel" had laten terechtstellen om dat zij niet „fel" genoeg zouden zijn geweest. Le Monde kiest „ja" „Sirius", de commentator van het ge zaghebbende onafhankelijke blad „Le Monde", heeft zich gisteren voor de nieuwe grondwet uitgesproken. Onder dit pseudoniem schrijft gewoonlijk Hubert BeuveMéry, de directeur van het blad. „Sirius" heeft weliswaar ern stige kritiek op de grondwet, evenals op het regeringsbeleid ten aanzien van Algerije en ook vertolkt hij de angst voor de toekomst van de democratie in NIEUWE RIJN 30-32 LEIDEN - TEL: 24244 Frankrijk, doch op grond van andere overwegingen komt de commentator tot de conclusie „dat „ja"-stemmen moet worden aanbevolen, o.a. omdat de op positie geen alternatief heeft gesteld en een .neen" het risico van „onmacht en chaos" met zich mee kan brengen. (Van onze coorespondent) De grote, aan 3500 personen plaats- biedende, tent van Maxi en Ernst Baiers IJsshow is gistermiddag te Drachten als slachtoffer van de zware westerstorm gevallen. De tent, die opgesteld stond in de Gauke Boelensstraat, stond daar aan de rand van het dorp en de over het land aanstormende windvlagen wierpen zich met volle kracht op de kolossale vierm aster. Al de hele morgen hield men rekening met het gevaar doch toen om bij half een de wind zich toegang tot de tent verschafte en het zeil met een daverende (Advertentie) Exclusieve BREESTRAAT 173 Een overzicht van <Je grote brand welke gisteren een gebouw van de fruitveiling in Geldermalsen in de as legde. Meer dan hondetdduizend lege kisten en 100 ton fruit, machi nes en ander materiaal werden door de vlammen verteerd. De schade wordt geschat op meer dan een mil joen. klap omhoog deed slaan, was er nog niemand, die vermoeden kon, dat het in een puinhoop zou eindigen. De gehele middag hebben brandweer en personeel letterlijk gevochten om de zaak te be houden, doch het in de storm flappe rende grote tentzeil maakte elke poging illusoir. De ene spant na de andere knapte onder het geweld en de aan het zeil rondslierende balken richtten in het interieur een ware verwoesting aan. By honderden werden de zitplaatsen versplinterd. Om ongeveer half zes lag het op tientallen plaatsen gescheurde zeil eindelijk rustig en bedekte in zijn ruïneuse staat wat de storm had aan gericht: een ravage van tribunes; masten, stoelen en wat verder aan mate riaal in de tent was geweest. Gelukkig hebben zich bij deze ramp geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. De schade die op zeker 300.000 gulden wordt geschat, wordt door de verzekering ge dekt. De ijsshow zal zijn voorstellingen te Sneek wel kunnen geven omdat men over twee tenten beschikt, welke afwis selend bespeeld en opgebouwd worden Amerikanen gaan in oktober uit Libanon In de gebarricadeerde mohamme daanse wijk van Beiroet, Basta, zijn gisterochtend de winkels geopend, toen de Libanese oppositie op rustige wyze uiting gaf aan haar voldoening over de vorming van het kabinet van Rasjid Karami. Maar in de rest van Beiroet hield het algehele uitgaansverbod de mensen van de straat. Er werden alleen enkele auto's van diplomaten en jour nalisten gezien. Leden van de christelijke Falanx hiel den nog steeds de wacht by hun bar ricaden. Enkelen van hen droegen wa pens, ondanks de waarschuwing, dat burgers, die met wapens op straat wor den gezien, kunnen verwachten, dat er op hen geschoten wordt. Welingelichte kringen in Washington verwachten, dat de Amerikaanse troe pen tegen eind oktober volledig uit Libanon teruggetrokken zullen zijn. De opperbevelhebber der Amerikaanse strijd krachten in Libanon, admiraal Hollo- way, en de Amerikaanse ambassadeur McLintock hebben gisteren met presi dent Sjehab over de terugtrekking der Amerikaanse militairen gesproken. Telegraafdienst op zondag ingekrompen Na overleg met de PTT-raad en de regionale PTT-kamers heeft de PTT besloten met ingang van 2 november a.s. op een 14-tal kantoren op zondagen van 1314 uur de telegrambestelling en de loketopenstelling te laten vervallen, op grond van het geringe aantal in dit uur te verwerken telegrammen en cel ge sp rekken. Het betreft de kantoren Amersfoort, Apeldoorn, Delft. Dordrecht Heerlen, Hilversum, Roermond IJmui- den, Zandvoort. Hengelo (O), Bussum, Tilburg, Leiden en Zeist. Deze kantoren zullen met Ingang van 2 november op zondagen alleen nog van 8—9 uur VJn. zdjn opengesteld.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1