Gerestaureerde kerk nu in gebruik Yele sprekers voerden liet woord Minister Struycken geeft iets royalere vergoeding Kamerleden KARPETTEN BULTHUIS 97ste jaargang Vrijdag 26 september 1958 Zesde blad no. 29554 Belangrijke gebeurtenis in Rijnsaterwoude Het fraai gerestaureerde kerkgebouw van de Nederlands Hervormde Gemeente te Rijnsaterwoude baadde gisteravond in een zee van licht toen talrijke geno digden het kerkgebouw bezetten. Ds. T. D. van Soest, de hervormde predikant, verwelkomde alle aanwezigen. Hij bracht dank aan God voor hetgeen thans tot stand is gekomen. Ds. Van Soest deelde o.m. mede, dat de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. deze plechtigheid wegens een lichte ongesteldheid niet kon bijwonen. Spreker was evenwel verheugd mevr. Klaasesz wel te kunnen begroeten. Zij was in gezelschap van het lid van Gedep. Staten in Zuid-Holland, de heer D. v. d. Kwaak. De minister van O. K. en W. kon niet aanwezig zijn, doch hij werd vertegenwoordigd door de heer Bodet van Rijksmonumentenzorg. Voorts begroette de predikant de ambachtsheer en vrouwe dr. Provo Kluit van Rijnsaterwoude, mevr. van Wassenaer van Katwijck, burgemeester B. Kammenga, de wethouders en raadsleden. Ook oud-burgemeester J. A. Bakhuizen onder wiens ambtsperiode de restauratie reeds is aangevangen was aanwezig. zeide zijn eerste liefde voor gemeente en kerkewerk in deze gemeente gevon den te hebben. OVERDRACHT Na een inleidend schriftwoord uit Psalm 84 vond de overdracht van het kerkgebouw plaats door de president kerkvoogd aan de gemeente. De aan vaarding der overdracht ggschiedde door de voorzitter van de kerkeraad, ds. T. D. van Soest. De aanbieding van de kanselbijbel geschiedde door ouderling G. J. Reyne- veld. De onthulling van het doopvvont vond plaats door Anneloesje van Soest en Leentje Donker met de woorden: „Laat de kinderen tot Mij komen en verhindert ze niet". De aanbieding van het avondmaalser- vies vond plaats door ouderling J. de Graaf, terwijl de aanbieding van het Psalmboek en het Dienstboek plaats had door de organist en een oud-cate- chisante. KERKDIENST Hierna vielen enige minuten stilte in, terwijl het klokgelui voor de aan te vangen kerkdienst goed hoorbaar was. De predikant had in deze korte dienst als t kst gekozen 2 Kronieken 6 18. luidende „Zou dan God waarlijk bij de I men-en op aarde wonen?". Het koororgel, gebouwd in het jaar 1778, werd bespeeld door Adr. Blanken- stein, cantor-organist van de Pieters kerk te Leiden, met medewerking van Heinz Friezen, hobo, en J. A. N. den Tonkelaar, trompet. Voor de aanvang van de dienst wer den nog enige composities gespeeld uit de tijd, waarin het schip der kerk werd gebouwd. Na deze begroetingswoorden van de predikant richtte de president- kerkvoogd, de heer L. Donker, een dankwoord tot allen, die aan de res tauratie medewerking hebben ver leend. Als dank bood de president kerkvoogd aan ds. Van Soest een schilderstuk aan met de afbeelding van de Woudse Dom. Hij sprak de hoop uit dat dit schilderstuk een ereplaats zal krijgen in de nieuwe ivoning van de predikant in Char- lois. DANK EN WAARDERING De heer v. d. Kwaak, die sprak na mens Gedep. Staten van Zuid-Holland, vond het jammer, dat mr. J. Klaasesz niet aanwezig kon zijn. Het echtpaar Klaasesz heeft deze restauratie echter met meer dan gewone belangstelling ge volgd. Spreker vond het een prachtig stuk werk, dat door 260 lidmaten en/of doopleden tot stand is gebracht. Hij was dankbaar, dat deze provincie weer een monument rijker is geworden en wenste de gemeente geluk met het mo numentale gebouw. Ook bracht hij dank namens de zustergemeente in Leiden. De ambachtsheer, dr. Provo Kluit, van Rijnsaterwoude, zei versteld ge staan te hebben, dat een kleine ge meente als Rijnsaterwoude zoveel geld bijeen kan brengen. Hij was wel van mening, dat zonder een herder als ds. Van Soest deze restauratie niet plaats had kunnen vinden. Burgemeester Kammenga wees er in zijn toespraak op, dat het niet zo ge weest is, dat plotseling tot restauratie werd besloten. Er was veel. zeer veel geld nodig, doch grote offervaardigheid bleek in dit dorp te bestaan. Het ge volg was, dat de restauratie een vlot verloop had. Met zijn hartelijke geluk wensen besloot spreker zijn toespraak. Pastoor Hofstede had grote waarde ring voor ds. T. D. van Soest tijdens de restauratie. Hij wees er op, dat deze predikant met alle goede bedoelingen hieraan gewerkt heeft. Spreker hoopte, dat dezelfde werkkracht mag blijven bestaan en dat ook dit kerkgebouw een toevluchtsoord mag blijven voor de rus teloze wereld. Ds. M. Roos, chr. geref predikant te Alphen aan den Rijn en consulent van dit kerkgenootschap te Rijnsaterwoude, was bedroefd dat er op kerkelijk terrein zoveel verscheuring is. In zeker opzicht wordt er naast elkaar gewerkt, maar eenmaal zal deze scheiding niet meer nodig zijn. Ds. Wesseldijk sprak namens de Hervormde Synode en de financiële raad. Dr. Honders, sprekende namens de Provinciale Kerkvergadering, wees er op, dat er niets gaat boven een goed gerestaureerde oude kerk. Aanbieding van de sleutel van de kerk door president kerkvoogdde heer L. Doncker, aan ds. van Soest De heer In 't Veld richtte namens het hoofdbestuur van Kerkvoogdijen in Nederland het woord tot ds. Van Soest. Hij hoopte, dat deze predikant in Charlois eenzelfde succes zal heb ben als hier. Ds. A. M. Knottnerus, van Oude' We tering, hoopte, dat het evangelie nog vele jaren in dit gebouw verkondigd mag worden. Deze predikant was op het idee gekomen bij deze gelegenheid een fraaie bloemenvaas aan te bieden. Ds. Pop, uit Sassenheim, ongeveer 50 jaar geleden predikant van ons dorp. Damkampioenschap van Zuid-Holland Morgenmiddag zal in Leiden in de Kleine Burcht, aanvang 4 uur, de vierde ronde worden gespeeld om het persoon lijk damkampioenschap van Z.-H., waarvan de winnaar zich het recht ver werft uit te komen in de finale van het kampioenschap van Nederland. De vol gende partijen zullen worden gespeeld: J. Zwetsloot (Noordwijk)—J. Th. Sopar (Rijswijk)J. H. de Kruyver (Vlaardin- gen)A. Visser (Sliedrecht)J. Baste- meijer (Rotterdam)T. Goud (Rijs) oord); S. Boer Alblasserdam)F. H. Boog (Den Haag); W. Terlouw (Bode graven)J. J. de Vries (Rotterdam); A. v. d. Zwam (Leiderdorp)J. W. Geer- linge (Rotterdam); H. N. v. Mourik (Nieuwland)H. J. v. d. Wouden (Gouda). Met belangstelling zien wij de partij van W. Terlouw tegen de kampioen van Zuid-Holland 1957, J. J. de Vries. UITSLAGEN COMPETITIE Hoofdklasse: ADC—OGB 8—6; DCL 1 KWZ 1 164. Eersteklasse: Zegveld 1Woerden 1 12—8; KWZ 2—RDC 2 8—10. Tweedeklasse: KDC 2—WDG 2 13—7; DCL 2Samen Sterk 146 Wijziging in wetsontwerp De fraai gerestaureerde kerk schitterend verlicht. Noordlimburgse bouwvakkers ire Duitsland worden thans thuis zeer ernstig gemist De terugslag in de bouwactiviteit, die het gevolg is geweest van de bestedings- en mvesieringsbeperking, veroorzaakte vorig jaar een sierk verminderde werk gelegenheid in de bouwvakken in Noord en Midden-Limburg. Toch viel de werk loosheid in deze sector mee, omdat er in het naburige Duitsland o.m. te Krefeld en Duisburg plaatsingsmoge lijkheid voor Nederlandse bouwvakkers bleek te bestaan. Rond 70(f van hen zijn nog steeds in Duitsland werkzaam. In de meeste gevallen worden zij dagelijks van huis gehaald en na het werk weer terug gebracht. Inmiddels begint zich in Noord- en Midden-Limburg thans een tekort aan bouwvakarbeiders te doen gevoelen, nu ook hier de bouwactiviteit weer toe neemt. Zij echter, die nog in Duitsland wer ken zijn dikwijls niet bereid om zonder meer weer bij een Nederlandse patroon in dienst te treden omdat de lonen in Duitsland door tarief- en akkoordwerk hoger liggen. Het Rijksarbeidsbureau heeft besloten onder de huidige omstandigheden de werkzaamheid van bouwvakkers in het grensgebied niet meer te bevorderen In aannemerskringen maakt men zich ook bezorgd over de weinige belangstelling onder de jeugd voor de bouwvakken. Van de 850 leerlingen der Venlose lagere technische school volgen slechts enkele tientallen de cursussen metselen en schilderen. Onthulling van het doopvont door twee kinderen Rassenstrijd aan grens van Arkansas en Texas In Texarkana, dat aan de grens van Arkansas en Texas ligt. braken gisteren bij de aanvang van een rugbywedstrijd relletjes uit. Circa 200 jeugdige blan ken deden een aanval op auto's van ne gers. In een van deze auto's zaten twee blanke vrouwen. Na aankomst van de politie werd de orde hersteld en keerde de rust in het stadje wer. De Amerikaanse minister van Justi tie, William Rogers, heeft desgevraagd het districtsgerechtshof van Little Rock laten weten, dat de schoolraad van deze stad niet op wettige wijze zijn ge bouwen aan particulieren kan verhuren om deze daarin uitsluitend onderwijs aan blanken te kunnen laten geven. Minister Rogers steunde een petitie, welke de „Nationale vereniging voor het bevorderen van de belangen van ge- kleurden" bij het hof in Little Rock heeft ingediend. Hij noemde het plan om de vier mid delbare scholen (die door gouverneur Fauhus zijn gesloten om de rassenintre- gatie onmogelijk te maken) door een particuliere maatschappij te laten hu ren, „een komedie", daar deze organi satie „op onderwijsgebied geen ervaring heeft, geen bevoegd personeel heeft en niet over geld beschikt om een school te kopen of te haren en om leraren in dienst te nemen". Minister Struycken heeft in de wets ontwerpen tot regeling van schadeloos stelling en kostenvergoeding aan Tweede Kamerleden en van kostenvergoeding aan Eerste Kamerleden enkele wijzigin gen aangebracht. De oorspronkelijk voorgestelde rege ling brengt mee. dat leden der Staten- Generaal, die verder dan 100 kilometer van Den Haag wonen en thans een autovergoeding krijgen in plaats van een spoorwegabonnement, een geringere ver goeding zullen ontvangen dan thans, zo deelt de minister mee in zijn nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer. Hij is bereid aan dit bezwaar tegemoet te komen door voor deze Ka merleden de bestaande regeling te hand haven. De voor leden der Eerste Kamer voor gestelde vergoeding van f 10,voor overnachten buiten de woonplaats, is aan de lage kant, zo geeft de minister toe. Bovendien kan de voor Eerste Kamer leden voorgestelde regeling voor enkele Eerste Kamerleden tot een lagere ver goeding van kosten leiden dan waarop thans aanspraak gemaakt kan worden. De minister stelt daarom alsnog voor, de vergoedingen per dag voor het bij wonen van Kamer- of commissieverga deringen en de vergoeding voor over nachting buiten de woonplaats, vast te stellen op dezelfde bedragen als thans aan verblijfsvergoeding worden genoten, en het bedrag der vaste vergoeding te rug te brengen van de eerst voorgestelde f 1000 tot f 600. De dagvergoedingen Felle brand bij Van Nelle Rotterdam (Van onze correspondent). Bij 'n korte felle brand is vannacht op het fabrieksterrein van de Erven de wed. J. van Nelle N.V. te Rotterdam het vrijstaande personeelsschalftlokaal met de daaraan grenzende schouwburgzaal en de verkoop- en reparatieruimte van de N V Handelmij. Holdeen totaal af gebrand. Omtrent de oorzaak tast men nog volkomen in het duister. Om 11 uur gisteravond hadden de twee nachtportiers een bepin van brand in het schaftlokaal met snelblussers weten te blussen. Blijkbaar i6 dit niet afdoende gedaan, want om halfdrie vannacht werd andermaal brand ont dekt, De portiers waarschuwden de chef van de bedrijfsbrandweer, brandmeester C. Duvts, die op zijn beurt de brand weer waarschuwde. De brandweer, die met 18 stralen in actie was gekomen, kon weinig uitrichten. De fabriek van Van Nelle heeft geen schade opgelopen. Slechts een buitenmuur van de garage, die naast het schaftlokaal is gelegen, is door de hitte geblakerd. De Handelmij. Holdeen. die in het schaftlokaal was gehuisvest, is zeer ge dupeerd. daar de gehele administratie van 1935 af en een groot aantal auto maten. waarin de N.V. handelde, in de vlammen verloren zijn gegaan. De schade wordt geraamd op anderhalve ton. worden nu weer 50, 40 of 30 gulden (af hankelijk van de afstand waarop men van Den Haag woont( in plaats van de voorgestelde dertig, twintig en tien gul den: de vergoeding voor overnachting buiten de woonplaats wordt weer dertig gulden in plaats van tien, zoals eerst voorgesteld. De minister meent dat, wanneer in de praktijk blijkt dat een hogere schade loosstelling dan de thans geldende nood zakelijk is voor een goede vervulling van het Kamerlidmaatschap, een zoda nige verhoging niet zonder meer achter wege mag bljjven uit overwegingen van conjuncturele aard. Herdenking „Oranjehotel" De jaarlijkse herdenking „Oranjeho tel" zal dit jaar worden gehouden op zaterdag 11 oktober. Het „Poortje" gaat om half elf open en prof. mr. R. P. Cle- veringa zal wederom de herdenkings rede uitspreken. Aan de middagbijeenkomst in het Kurhaus (aanvang half twee) zal een bijzonder cachet worden verleend. Zij zal voornamelijk gewijd zijn aan de ge vallenen, die om ras of geloof werden vervolgd, waardoor de bijeenkomst een brede en diepere betekenis krijgt. Medewerking zal worden verleend door mevr. Enny Mols-De Leeuwe en Rob de Vries, declamatie, Paul Godwin - viool, Isha Rossican - piano en Paolo Gorin, tenor. Tevens zal het eerste deel van de Westerborkfilm (documentaire) worden vertoond. Weer een konvooi in Quemoy aangekomen Vandaag is het erste konvooi uit For mosa sinds vier dagen op Quemoy aan gekomen. Het stond aan een hevige be schieting bloot. Communistische grana ten ontploften rondom de 18 amfibievoer tuigen, die van het konvooi naar land voeren. De Chinese nationalisten heb ben ook de aanvoer van voorraden voor Quemoy door de lucht geïntensiveerd. Gisteravond vlogen tientallen vlieg tuigen door een hevig spervuur laag over Quemoy om naar schatting 90 ton voorraden af te werpen. Per dag worden ongeveer 100 ton goe deren dooi- de lucht naar Quemoy ge Advertentie NIEUWE DESSINS VERLAAGDE PRIJZEN „BESHIR" 125 x 180 119.—. 200 x 300 298.— „KASHMIR" 140 x 200 115.— 200 x 300 245.— 225 x 325 298.— Botermarkt 23 Storm langs Katwijk's kust. (Foto L.D./Jaap van Duyn, Katwijk) Suspensiereactor werkt bevredigend De proefnemingen met de kleine sus pensie-reactor die bij de Kema te Arn hem is gebouwd, hebben aan alle ver wachtingen voldaan. Deze reactor, een proefmodel, is een „subkritische", dat wil zeggen, dat de splijtingsreactie er in zich niet zelf in stand kan houden en dat zij geen energie levert. Er wordt thans echter gewerkt aan de bouw. eveneens bij de Kema. van een grotere suspensie-reactor, die wel kri tisch zal zijn. dat wil zeggen, dat de kettingreactie zich zelf hierin wel in stand houdt. Deze suspensie-reactor zal een vermogen hebben van 250 Watt en zal werken bij een temperatuur van 250 graden celsius. Te zijnet tijd zal, in dien ook de proefnemingen met deze tweede experimentele reactor aan de verwachtingen voldoen, kunnen worden overgegaan tot de bouw van een grote suspensie reactor voor normaal gebruik. Dit heeft de hoofdnatuurkundige van de Kema. prof. dr. J. J. Went, gister middag meegedeeld tijdens het bezoek, dat de commissie van Euratom aan de Kema heeft gebracht tijdens hetwelk zij een aantal laboratoria van de Kema heeft bezichtigd. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Bedankt voor Nleuw-Vennep (toez.) E. Kempenaar te Nleuw-Leusen. Beroepen te Nieuwe Tonge (toez.) P. ae Jong te Kootwijkerbroek. Aangenomen naar Noordbergum (toez.) C. Vijfhuizen, vicaris te Drachten naar Holwierde (GTon.) J. Juckema, kand. te Groningen. GEREF. KERKEN Beroepen te Reitsum ca. A. van der Beijl, kand. te Overveen, Beroepen te De Gllnd, P. B. Suurmond. laatstelijk pre dikant te Sorong (Nw. Guinea). GEREF. KERKEN (Onderh. art. 31 K.O.) Aangenomen naar Blija J. Schelten6. kand. te Emmen. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Bennekom M. Vlietstra te Eemdijk. BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen naar Vrleschelo J. H. Stuk- ker te Nieuw-Weerdlnge. VRIJE EVANG. GEMEENTE Beroepen te Amsterdam-West H. C. Leep te Rotterdam. Ds. J. Barbas plotseling overleden Gisteren is ds. J. Barbas, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. terwijl hij in Utrecht op straat wandelde, plot seling overleden. Hij is 82 jaar oud ge worden. Ds. Barbas werd in 1902 kandidaat in Zeeland en op 23 november van dat jaar bevestigde zijn vader hem te Geesteren (Gld.) waar hij werkzaam is geweest tot aan zijn emeritaat op 1 januari 1944. Vervolgens was hy van 1944 tot 1946 nog werkzaam als hulpprediker te Wich- mond. Ds. Barbas heeft als predikant b(J herhaling reizen meegemaakt met het hospitaal-kerkschip „De Hoop". Hij was tal van jaren lid van de algemene sy node der Ned. Herv. Kerk en van de algemene synodale commissie. Voorts is hij lange tijd voorzitter geweest van de schoolraad voor de scholen met de bijbel. Ds. F. H. SIXMA OVERLEDEN. In de ouderdom van 64 jaar is na een longoperatie in één der ziekenhuize in Utrecht overleden ds. F. H. Sixma, doopsgezind predikant te Giethoorn. Ds. Sixma. die juist tegen 1 oktober a.s. emeritaat had aangevraagd, werd in 1894 geboren en aanvaardde eerst op gevorderde leeftijd, op 23 december 1945, het predikambt bij de Doopsgezinde Ge meente van Terhorne. Deze standplaats verwisselde hij op 2 mei 1948 met die van Giethoorn. GOUDEN JUBILEUM Ds. P. N. Tonsbeek te Winssen (Gld.) emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk zal morgen het feit herdenken, dat hij vijftig jaar geleden in het predikambt werd bevestigd. PROTEST TEGEN TER DOODVEROORDELING VAN NEGER IN DE V.S. De Oecumenische Raad van Kerken te 's-Gravenhage heeft een schrijven gezonden aan de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, waarin onge rustheid wordt uitgesproken over het bericht, dat een neger in Marion (Alabama), dreigt ter dood veroordeeld te worden terzake van diefstal van een luttel bedrag. De Oecumenische Raad te 's-Graven hage is ervan overtuigd, dat hiertegen door de kerk een protest moet worden aangetekend en al het mogelijke moet worden gedaan om dit onrecht te voor- komey, daar hij sterk vermoedt, dat in de eis van de rechtbank rassendiscrimi natie aan de dag treedt. De Haagse Oecumenische Raad zegt ervan overtuigd te zijn, dat het op de weg der kerken ligt om in naam van haar Heer. zich te verzetten tegen on recht en op te komen voor het leven van wie daarvan het slachtoffer dreigt te worden. bracht, maar volgens waarnemers heeft het garnizoen van Quemoy ongeveer 700 ton per dag nodig. In gewoonlijk betrouwbare luchtmacht- kringen op Formosa is gezegd, dat na tionalistische straalvliegtuigen het luchtruim boven het Chinese vasteland zijn binnengedrongen voor het nemen van foto's en om raketbatterijen van Russisch makelij op te sporen, die zich tegenover Quemoy en de Matsoe-eilan- den zouden moeten bevinden. Moeder van de Friese vierling thuis in Deinum Na een hartelijk afscheid in het dia- kone6senhuis te Leeuwarden is de moe der van de Friese vierling, de 21-jarige mevrouw J LautenbachSpoelman, gis termorgen in haar woonplaats Deinum teruggekeerd. Op één dag na is zij drie weken in het ziekenhuis verpleegd. De dokters zijn best tevreden over haar ge zondheid. evenals over die van haar vier kinderen. Het zal echter nog wel enige tijd duren voordat ook de vierling in Deinum kan worden verwelkomd.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 17