Canadese tv overspant met langste netwerk ter wereld een continent! Drie Nederlandse musici jubileren in dit seizoen Tijd- en taalverschillen zorgen voor vele bijzondere problemen Coleman Oliehaarden Willem van OtterlooTheo Olof en Herman Krebbers in zilver Strauss wil West-Duitsland ook „psychologisch verdedigen" Nederlandse industrie moet zich heter op Euromarkt voorbereiden 97ste jaargang Vrijdag 26 september 1958 Vijfde blad no. 29554 In televisie is alles mogelijk (Van onze Canadese correspondent) Een beeld op zijn kop was één van de eerste prestaties, die de Canadese televisie leverde ten be hoeve van haar kijkers. Dat is deze maand nu alweer zes jaar ge leden en in de tussentijd zijn er nog wel gekker dingen gebeurd: er zijn doden opgerezen van hun sterfbed en neergeknalden hebben vol levensvreugd het strijdtoneel overzien: alleen maar omdat de camera net iets te lang haar spie dend oog op die scenes liet rusten. Maar dat was slechts het bewijs, dat in televisie alles mogelijk is. Canada was niet bepaald vroeg met televisie. Om niet te zeggen: laat. Voor een Noordamerikaans land tenminste. Op 6 september was het precies zes jaar geleden, dat de CBC in Montreal begon uit te zenden, twee dagen later gevolgd in Toronto. We kunnen het ons nu nau welijks meer voorstellen, dat we op straat naar een t-v.-programma stonden te kijken dat een progressief winkelier in zijn etalage had aangezet. Het beeld fascineerde: het was het beeld van de toekomst voor ons in de kamer, voor hem in de zaken. Toch. was televisie niet helemaal nieuw voor Canada. Vooral in Zuid-On- tario was het vrij gewoon om de Ver enigde Staten binnen te halen. Maar in 1952 begon het pas goed: Canada ging zijn eigen uitzendingen verzorgen. En aftrek was er genoeg Zoveel dat het moeilijk was en nog is om de tele visie-moloch althans enigszins tevreden te stellen. Na werken en slapen steekt de Canadees nu de meeste tijd in de t.v. De werkweek duunt hier doorgaans maar vijf dagen en dan is het duidelijk dat er heel wat uren in die liefhebberij gaan zitten. In elke twee van de drie Cana dese huizen is nu een toestel ook al staat er geen antenne op het dak en zo'n toestel mag dan naar verhouding niet zo duur zijn als bij U en de Cana dees mag dan geen kijkgeld behoeven te betalen: in de afgelopen vijf jaar heeft hij toch meer dan een miljard dol lar uitgegeven voor zijn meest-gelief- koosde liefhebberij. Tachtig procent van de bevolking wordt nu „bestreken door acht stations van de CBC en 41 particu liere en met het netwerk van de CBC verbonden stations. Geweldige afstanden Dat televisienetwerk is wel eens ver geleken met de Frans-Canadese Spoor lijn. En terecht: alleen gaat het vervoer niet per rails maar via ultra-korte gol ven. De afstanden zijn echter even ge weldig: 7.000 kilometer moesten er wor den overbrugd met behulp van 140 re- layeertorens die beeld en geluid in een- vijftigste seconde van de Atlantische naar de Stille Oceaankust overbrengen. Vijftig kilometer staan die torens van elkaar: in de ruige bossen, op de open prairies en besneeuwde bergketens. Een ervan staat 2.000 meter hoog op Lost Horse Mountain, maar voordat men ze daar kon neerzetten, moest men de top van de berg eenvoudig opblazen om ruimte te maken voor de toren en het gebouwtje voor automatische bediening van de apparatuur. Vijftig miljoen dollar heeft die keten van torens gekost: het langste televisienetwerk ter wereld, dat nu pas in gebruik is genomen Die lengte betekent ook dat het uitge spreid ligt over een land, waar men in het oosten zo ongeveer naar bed gaat als men in het westen net uit de fabriek op weg is naar huis. De „late" film of het toneelstuk in Toronto zou dan wel op een erg ongelegen ongeblik op het scherm komen in Vancouver. Hier halt En daarom heeft de CBC in Calgary, in de provincie Alberta, een station, gebouwd waar technici zeggen: tot hier en voorlopig, niet verder. Er staan daar Video-bandopnameapparaten. die de programma's kunnen vasthouden en ze een, twee of drie uur later zonder merkbaar verschil in kwaliteit weer kunnen „loslaten" voor de verschillende tijdzones. En om het geheel dan nog een beetje ingewikkelder te maken: daar de Canadese bevolking voor een kwart Franssprekend is, moest de CBC twee geheel aparte netwerken opzetten: een Engels en een Frans. Tussen twee haak jes: er worden hier meer Franse pro gramma's gemaakt dan in Frankrijk zelf of waar ter wereld dan ook. En zo kij ken we dan met zijn zes miljoen (op de tijd met de grootste kijkdichtheid tussen half negen en negen 's avonds) naar het nog steeds zwartwitte beeld. Er wordt hier al veel gesproken over kleurentelevisie, maar dat kunnen we nu alleen met behulp van een goede antenne en een heel duur toestel bij de zuiderbuur vandaan halen. Wij doen het daarom voorlopig met zwart-wit, van vroeg tei de middag tot soms ver na het middernachtelijke uur. Voor zeven tig procent zien we werk „van eigen bo dem", de rest is „import" en daar loopt ook wel eens iets uit Nederland door De Canadese winter maakte de bouw van 139 relay eertorens, die het transcontinentale televisiewerk vormen, niet gemakkelijk .De keten strekt zich uit over het gehele land en de torens staan op plaatsendie zelfs in de zomer vaak nauwelijks ie bereiken zijn. Laat staan in de winter. Maar ook dat „eigen werk" wordt wel eens bereid door onze landgenoten. In Montreal werken enkele Nederlanders bij de televisie, onder wie John (Joop) Postema, die vroeger als geluidstech nicus by de Radio Unie in Hilversum werkte en hier het televisiepad is opge gaan. Niet zonder succes overigens: hij is al eens geluidstechnicus-van-het-jaar geweest. Een knap staaltje in de korte tijd dat de Canadese televisie bestaat. Felle braiul woedde in Rotterdam-oost (Van, onze correspondent) Een brand van een omvang, zoals die de laatste jaren in Rotterdam niet was voorgekomen, heeft gisteravond Kra lingen in rep en roer gezet en een groot gedeelte van het gebouw van Dönszel- mann en Co's Graan- en Graanpro- ducen Maatschappij N.V. aan de Strui- senburgdwarsstr. verwoest. Zes brand weerlieden gingen met zestien stralen en drie brandweerladders het vuur te lijf, konden een gedeelte van het ge bouw redden en de omliggende panden voor brand bewaren. De brand, die om kwart voor acht was uitgebroken, had men omstreeks halftien onder de knie. Het gebouw, waarin meelprodukten, olienoten, zuidvruchten en een hoeveel heid emballagemateriaal lag opgesla gen, zal voorlopig niet gebruikt kunnen worden. De schade loopt in de tonnen. Zij wordt door de verzekering gedekt. Over de oorzaak van de brand tast men in het duister. Er was op het tijdstip, dat de brand ontdekt werd, niemand in het gebouw. BETALING PER GIRO Onze KWARTAALABONNEES, die J de voorkeur geven aan betaling per a giro, verzoeken wij de f 7.50 voor hun abonnement gedurende het 4e 1 kwartaal van dit jaar zo mogelijk 1 vóór 1 oktober a.s. aan ons over te maken. Onze MAANDABONNEES die per 1 giro betalen (f2.55) verzoeken wij ter voorkoming van aanbieding van i een kwitantie, het abonnementsgeld vóór de eerste van de betreffende maand te voldoen, i Ons gironummer is 57055. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD J 5.000.000gezinnen verkozenWARMTE behagelijke warmte, zuinige warmte dus Coleman warmte veroverden de wereldmarkt door het technisch af zijn het ideale dubbel warmte- spreidingssysteem Frontale stralingswarmte gekoppeld aan gelijkmatige warmte-circulatie in elk deel van de kamer - ook en vooral over de vloer en langs de ramen. de stijlvolle moderne uitvoering in kleurrijke schakering met o.a. kook plaat en zichtbaar vlammenspel. het uniek zuinige verbrandingssysteem door de beroemde Coleman lage trekbrander de sterke service door fabrieken overal ter wereld (ook in Nederland) de lage prijzen: 'n Coleman topklasser reeds vanaf f 335.-# Bon Vc&fUvJit êeyrip üt céi&tïëtrk Bij elke goede handelaar verkrijgbaar. Internationale vermaardheid In CalgaryAlberta heeft de C.B.C. een zogenaamd relayeer- centrum gebouwd, waar televisie programma's op band kunnen wor den vastgehouden. Ze kunnen dan later op een geschikt tijdstip worden heruitgezonden in de ver schillende tijdzones. Op de foto en kele van de opname-apparaten, die de programma's registeren. De kwaliteit van de bandopname is vrijwel gelijk aan die van de di recte uitzending. Volledigheidshal- re zij nog vermeld, dat in het relay- eercentrum alleen mannelijke tech nici werken. Ambitieus plan van minister van Defensie Maar de oppositie zal hem niet weinig dwars zitten (Van onze correspondent in Bonn) De energieke, volgens sommigen wat te energieke Westduitse minister van Defensie, Strauss, is bezig met het op stellen van een plan voor de psycholo gische verdediging van zijn land. Hy wil daarmee in de komende herfst voor het kabinet en daarna voor het parlement te Bonn verschijnen. Doel van zijn uit gebreide plannen ten deze is om de com munistische infiltratie, die in West- Duitsland in allerlei kringen doorwerkt, zo effectief mogelijk te bestrijden. Strauss is direct omstandig begonnen. Hij heeft in zijn ministerie een bureau ingericht voor een drietal specialisten, van wie één de eerste luitenant Mit- telstadt jarenlang in Russische krijgs gevangenschap heeft gezeten en daar grote ervaring heeft opgedaan op het stuk der communistische propaganda. Strauss' strijd om „de ziel van het volk" heeft voor alles ten doel om de Duitsers rijp te maken voor innerlijk verzet tegen het communisme als het eens econo misch niet meer naar den vleze gaat. Hy komt hiermee niet met nieuwe din gen op de proppende Amerikanen ken nen op dit terrein „unconventional war fare", de Fransen hun „vijfde bureau" in de generale staf en de Zweden en Zwitsers weten er ook van om zich psy chologisch te verdedigen. Er zijn de laatste tijd wel enige feiten in West-Duitsland aan de dag getreden, waaruit bleek hoe de communisten wier partij officieel verboden is trach ten het leger binnen te dringen of daal de geest te bederven. Brochures en ille gale krantjes werken daaraan mee, maar ook de beruchte liefdesbrieven van on bekenden aan officieren, die dan in handen worden gespeeld van de echt genotes! Er zijn voorts communistische fluisteracties en er zijn organisaties, die zich lenen voor het verspreiden van communistische propaganda. Dit alles wil de ambitieuze Strauss bestrijden, in het bijzonder de organisaties die onder het mom van culturele arbeid commu nistische propaganda bedrijven. Volgens Strauss moet een commissie, waarin vertegenwoordigers van allerlei ministeries zitting dienen te hebben, dit karwei aanpakken. Hij wil voorts de op positie en de vakbonden inschakelen. Kortom, zijn plannen die lopen van vakbonden tot geheime diensten als de „organisatie-Gehlen" zijn zeer ambi tieus, zeer uitgebreid en zullen beslist in de Bondsdag stuiten op grote oppo sitieWant er zyn in de gelederen van de oppositie verscheidene mensen, die Strauss van al te veel ijver verden ken, die hem zwart maken als een naar het autitaire neigende figuur en die hem enigszins vrezen vanwege zyn jeugd, zijn nogal harde woorden en zijn veel om vattende plannen, zoals het bovenstaan de plan voor de psychologische defensie van West-Duitsland. Lloyd sprak met Luiu Minister Luns heeft gisteren in New York de lunch gebruikt met zijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd. Naar van welingelichte zijde verluidt, hebben de staatslieden van deze gelegenheid ge bruik gemaakt van gedachten te wisse len over de voornaamste internationale vraagstukken, waaronder de toestand in het Verre Oosten. In dit komende seizoen zullen drie vooraanstaande figuren in de Nederlandse muzikale wereld het feit gedenken dat ze 25 jaar ge leden de eerste schreden zetten op het pad dat zou leiden naar, niet alleen nationale, maar ook interna tionale bekendheid. Het zijn de dirigent Willem van Otterloo en de violisten Herman Krebbers en Theo Olof. Het zal dan bovendien 20 jaar geleden zijn dat het duo Krebbers- Olof is ontstaan. Dat een dergelijk drievoudig jubileum een feestelijk tintje vermag behoeft geen betoog: het zal dan ook in verscheidene Nederlandse steden worden gevierd. In Den Haag zal ter gelegenheid van dit jubileum op 14 oktober in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een concert worden gegeven door de Vereni ging van Vrienden van het Residentie Orkest. Dit concert is bedoeld als de of ficiële huldiging van de drie kunste naars. Op het programma zal o.m. een werk van Willem van Otterloo staan n.l. „Intrada" en het speciaal voor Her man Krebbers en Theo Olof gecompo neerde Dubbelconcert, voorlopig ..Uilen spiegelvariaties" of „Uilenspiegelarij" geheten. Het thema van dit concert is geschre ven door Van Otterloo. naar een gegeven van Richard Strauss' „Till Eulen- spiegel". Op het uitgewerkte thema componeer den 11 componisten korte variaties, die ieder ongeveer 1% 2 minuten duren. Aan dit concert hebben in het geheel dus niet minder dan 12 componisten hun medewerking verleend: Willem van Ot terloo. Hendrik Andriessen, Jurriaan Andriessen. Henk Ba dings, Lex van Delden. Marius Flothuis, Geza Frid, Oscar van Hemel. Hans Henkemans, Hans Kox. Guillaume Landré, en Bertus van Lier. De variaties worden gerangschikt door Willem van Otterloo. Willem van Otterloo Deze eminente dirigent van het even eminente Residentie Orkest was aan vankelijk student in de medicijnen. Tijdens de eerste jaren van deze stu die beperkten zijn muzikale aspiraties zich tot klarinet en saxofoon; 's zomers dansten vele gasten in een groot hotel in Zandvoort op de muziek van Willem van Otterloo en zijn band. Doch zijn ambities bleken toch in een meer klassieke richting te liggen. Daarom verwisselde hij in 1923 zijn plaats in de collegebanken voor een plaats in de klas voor compositie- en directieleer aan het conservatorium. Dat dit een goede stap was bleek toen Willem van Otterloo in 1932 werd be kroond op een belangrijk componisten concours, waar hij voor het eerst het Concertgebouworkest dirigeerde. nog wel in een van zijn eigen werken ,De derde suite voor orkest". De jury werd gevormd door grote mannen als Willem Mengelberg en Pierre Monteux. Toen begon voor de jonge musicus een periode als tweede dirigent van het Utrechts Stedelijk Orkest, waarvan hij in 1937 de definitieve leiding kreeg. Het was na de tweede wereldoorlog dat Willem van Otterloo algemene be kendheid kreeg als een der belangrijkste dirigenten van deze tijd. In 1949 werd Willem van Otterloo di rigent van het Residentie Orkest. Wan neer men weet dat Van Otterloo nog maar net vijftig jaar is. kan men de grootste bewondering hebben voor de snelle wijze waarop hij een van de eer ste plaatsen heeft weten te bezetten in het muzikale leven van Nederland. Behalve met het Residentie Orkest heeft Willem van Otterloo ook platen gemaakt met orkesten als Die Wiener Symphoniker, L'orchestre Lamoureux en Die Berliner Philharmoniker. Hoewel het leven van de dirigent door de vele concerten, repetities en tournee's nu niet bepaald een surplus aan vrije tijd heeft, reserveert Willem van Otterloo toch een deel van zijn tijd voor een hobby die niet bepaald tot de meest voorkomende behoort, n.l een compleet ingericht miniatuur spoor wegemplacement. Ook een dirigent moet wel eens stoom afblazen Herman Krebbers genoten aan het Amsterdamse Muziek- lyceum, dat hij aan het eind van zijn studies met de hoogste onderscheiding verliet. Dat hij deze onderscheiding verdiende werd bewezen toen hij. 14 jaar oud. door het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen werd uitgekozen om deel te nemen aan het violisten-festival in Engeland en waar hij ook tot de prijs winnaars behoorde. Zijn tournee's o.a. door België, Zwitserland, Engeland, Italië en Duits land hebben hem grote bekendheid gegeven. Zijn briljante spel is ook op de plaats vastgelegd, o.a. werken van Beet hoven en Paganini. Theo Olof Herman Krebbers. die geboren werd op 18 juni 1923, trad op 9-jarige leeftijd voor het eerst met orkest op. Hij maakte zijn debuut met het Re sidentie-orkest en het Concertgebouw orkest op de jeugdige leeftijd van 13 jaar. Zijn muzikale opleiding hee(t hy Theo Olof. de andere helft van het vermaarde viool-duo, en evenals Herman Krebbers een beroemd 6olist, werd ge boren te Bonn op 5 mei 1924. Op 5- jarige leeftyd trad hij voor het eerst in het publiek op ter gelegenheid van een leerlingenuitvoering in het Concertge bouw te Bonn. In 1933 vluchtte hij met zijn moeder van Duitsland naar Nederland, waar ze zich eerst in Amsterdam vestigden, maar later verhuisden naar Den Haag. Hy werd de leerling van een welbe kend viool-pedagoog. Oskar Back, en toen hy 11 jaar oud was werd hij by het Nederlandse publiek als wonder kind geïntroduceerd. Sinds die tyd heeft hy met veel be roemde orkesten gespeeld, zowel in Ne derland als in het buitenland. Tydens de oorlog is Olof ondergedo ken geweest, maar na de bevrijding maakte hy een aantal succesvolle tour nee's door België. Zwitserland. Oosten rijk, Frankryk, Engeland. West Indië en Israël. Hij speelde o.l.v. Josef Krips, Willem van Otterloo en Eduard van Beinum. In oktober 1950 werd Theo Olof. samen met Herman Krebbers. aangesteld als concertmeester van Het Residentie Or kest. In mei 1951 ontving hij de 4e prijs I op het beroemde violisten-festival „The Concours International de la Reine Elisabeth" te Brussel. Theo Olof heeft verschillende viool concerten in Nederland ten doop ge houden o.a. van Britten, Oscar van Hemel en Hans Henkemans. Het repertoire van het duo Krebbers- Olof bevat op het ogenblik meer dan 30 concerten, waarvan er verscheidene op de plaat zijn vastgelegd. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra. heeft tegenover vertegenwoordigers van de Nederlandse financiële pers beklemtoond, dat een grote krachtsinspanning van alle betrok kenen nodig zal zijn om de kansen, die de Euromarkt Nederland op het gebied van zyn export zal bieden, ook daad- werkelyk te grijpen. Het is naar zijn mening dan ook van groot belang, ook al zal de Euromarkt eerst over enige jaren zichtbare voor delen kunnen gaan opleveren, dat reeds nu door het uitvoeren van ter reinverkenning de voorbereidingen wor den getroffen voor het formuleren en ten uitvoer brengen, wanneer dit nodig is, van een bedrijfspolitiek. die op een juiste wijze aan de komende ontwikke ling is aangepast. Het ministerie van Economische Za ken heeft evenwel de indruk, dat het Nederlandse bedryfsleven zich onvol doende op de Euromarkt voorbereidt. Sommige sectoren der Nederlandse in dustrie. bijv. de textielindustrie en de papierindustrie, bereiden reeds hun strategie voor de Euromarkt voor, maar in andere bedryfstakken, zoals de me taalnijverheid, wordt de noodzaak hier van nog niet althans niet in voldoende mate beseft. Chr. v.h.m.o. teleurgesteld over onderwijsbegroting De minister van Onderwys heeft in zyn begroting een bedrag opgenomen voor de subsidiëring van enkele nieuwe afdelingen aan reeds bestaande scholen voor christeiyk middelbaar en voorbe reidend hoger onderwijs. In de begroting wordt echter niet voorzien in de zeer dringende behoefte aan nieuwe scholen voor dit onderwys, die in sommige plaat sen bestaat. Prof. mr. A. M. Donner, voorzitter van de Bond van Verenigin gen voor Chr. Middelbaar en Voorberei dend Hoger Onderwys, merkte dit giste ren op in de te Utrecht gehouden algemene vergadering van de bond. Prof. Donner noemde het resultaat mager. Wy hebben, zo zei hy, gevoel voor de noodzaak van bestedingsbeper king. maar dat gevoel blyft niet leven wanneer wy zien. dat in de begroting wel een subsidie is opgenomen voor vijf nieuwe rooms-katholieke scholen. De voorzitter verklaarde, dat het bestuur deze kwestie onder de aandacht zal brengen van geestverwante Kamerleden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 15