pUttid/tutui De Hiltonhotels, onderwerp van bespreking Horecaf vergadering Kerkelijk Leven 'Ük! Met een enkel woord Agenda 1 DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1958 Bewaar sfeer van oude steden en gebouwen (Van onze correspondent) Het stichten van Hilton-hotels in Amsterdam en Rotterdam heeft de aan dacht gehad van de deelnemers aan de jaarlijkse congresvergadering van de Nederlandse Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Café- en aanver wante bedrijven (Horecaf), die gister middag in het concertgebouw te Haar lem gehouden werd. De bondsvoorzitter, de heer J. S. Meijer (Den Haag), lever de kritiek op de grote steun van de overheid aan dit Amerikaanse project, maar de directeur van de Holland-Ame- rika Lijn was van mening, dat de stich ting der hotels voordelen zal opleveren voor ons land, omdat een toename van het aantal toeristen te verwachten is. De heer Meijer zei dat de hotellerie een nationale en Internationale aange legenheid geworden is. „Wij zijn werke lijk niet blind voor de groei van het luchtverkeer, maar moeten wy daarop vooruitlopend, nu maar onverwijld aan het bouwen slaan? Trouwens waar zou den wij dat van doen?", aldus spreker. „Wie verschaft ons de miljoenen gul dens, die nodig zijn om aan de eisen van het moderne massale reizen te vol doen?" Men zou kunnen zeggen: de Staat. In beginsel is de eerste stap reeds ondernomen door de instelling van een garantiekredietregeling voor vernieuwing en uitbreiding der hotelle rie. Dat het bedrag te gering is, maar bovenal de kredietvoorwaarden niet aantrekkelijk genoeg zijn, doet aan het beginsel niets af. De overheid heeft in elk geval met de regeling getoond in beginsel bereid te zijn de hotellerie tegemoet te komen in haar streven om het logiesapparaat in omvang en kwaliteit op de hoogte te houden van de tijd. De aangekondigde medewerking aan het Amerikaanse Hiltonproject te Am sterdam heeft echter een bijzonder ka rakter en gaat verre uit boven hetgeen voor de Nederlandse hotellerie werd ge daan. Hier is sprake van een willekeu rige bevoorrechting, waartegen de ho tellerie terecht in verzet is gekomen. VERHEUGD EN BETREURD De hoofddirecteur van de Holland- Amerika-Lijn, de heer W. H. de Mon- chy, sprekende over de toekomstige Hil tonhotels, die in Amsterdam en Rotter dam over twee k drie jaar gereed kun nen zijn en ieder vijfhonderd bedden zullen bevatten, merkte op, dat men zich in sommige kringen over de plan nen heeft verheugd en mogelijk zullen zy bij vele leden van de Horecaf zijn betreurd. Toch meende spreker dat er aanleiding is de plannen toe te juichen en zijn maatschappij heeft het hare er toe bijgedragen, dat Amerikanen er toe bewogen werden de bouw te bevorderen. Het is noodzakelijk, dat de regering be reid is financiële medewerking te ver lenen door de rente en aflossing te ga randeren, want het zal niet mogelijk zijn de veertig miljoen gulden voor bei de hotels op normale wijze te verkrij gen. De vraag kan gesteld worden, waar om de regering aan de Nederlanders deze faciliteiten niet biedt. Indien Amerikanen in Europa vertoeven willen zij toch graag op een „stukje" Nieuwe Wereld zijn en verder zijn er toeristen die de Amerikaanse sfeer willen leren kennen. In de Hilton-hotels kan men dat de toeristen bieden en opening der hotels zal betekenen een nieuwe stroom van toeristen. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Waarder B. M. Meijn- ders, kand. te Bergschenhoek. Beroepen te Muiderberg (toez.) N. J. M. Hoogen- dijk, vicaris te Zoeterwoude. EVANG. LUTH. KERK Drietal te Stadskanaal C. Schroder, pro ponent te Baarn, J. Gronloh te Arnhem en J. J .F. Herrmann te Alkmaar. THEOLOGISCHE HOGESCHOOLDAG TE KAMPEN Naar schatting ruim achtduizend mensen hebben gisteren de jaarlijkse theologische hogeschooldag van de Geref. Kerken (art. 31) bezocht. In zeven kerkgebouwen hadden de bijeen komsten plaats, terwijl ook de Stadsge hoorzaal en een zaal van een restaurant gehuurd waren om de bezoekers te kun nen onderbrengen. Als sprekers traden op de hoogleraren prof. C. Veenhof, prof. dr. H. J. Jager, prof. L. Doekes en prof. H. J. Schilder, allen te Kampen, alsmede de predikanten ds. C. Trimp uit Middelburg, ds. E. R. Postma uit Breukelen, en ds. J. P. van de Stoel uit Amsterdam. Het aantal bussen waarmee de hogeschooldagbezoekers naar Kam pen kwamen bedroeg dit jaar 140. Er werden 500 personenwagens geteld. GENERALE SYNODE N.H. KERK OVER VRAAGSTUK DER KERNWAPENEN De generale synode der N.H. Kerk zal op 10 en 11 oktober op de Ernst Sillem- hoeve te Lage Vuurse bijeenkomen ter bespreking van het rapport over het vraagstuk der kernwapenen, dat door een speciaal daarvoor benoemde com missie is samengesteld. Deze commissie bestaat uit de volgende leden: prof. dr. G. C. van Niftrik, voorzitter, ds. N. O. Steenbeek, secretaris, dr. Th. C. Frede- rikse, mr. dr. W. Verkade, mej. M. C. Barbas, luit.-generaal mr. H. Calmeijer, dr. J. C. de Vos, dr. H. J. Vink, prof. dr. J. de Graaf en prof. dr. E. L. Smelik. De nieuwe psalmberijming De ouderlingen van de Geref. Kerken in Noord-Holland hebben vandaag in de hervormde kapel te Zaandijk een pro vinciale ouderlingenconferentie gehou den. In de middagvergadering heeft de bekende blinde dichter en predikant, ds. J. Wit, voorganger van de Waalse Ge meente te Nijmegen, gesproken over „De psalmberijming, die in de maak is". Van nagenoeg alle psalmen zijn proe ven van berijming bij de commissie voor een nieuwe psalmberijming aanwezig. De hervormde commissie heeft bijna al deze proeven getoetst en na wijzigingen of verstrekken van een nieuwe opdracht aanvaard. In de interkerkelijke commis sie is tot op heden een honderdtal psal men aangenomen. Een proefbundel met minstens een zeventig psalmen gaat binnenkort ter perse. Deze proefbundel wordt door de commissie en ook uitslui tend onder haar verantwoording, zij het met medeweten en goedkeuring van de synoden, aan het kerkvolk voorgelegd. Het is niet uitgesloten, dat het gebruik in de praktijk de dichters en de com missie er toe zou kunnen brengen bij de definitieve uitgave toch nog enkele wij zigingen aan te brengen. I Zijn ze wel op de goede weg met het toerisme?, vroeg de heer De Monchy zich af, die herinnerde aan de plannen Alkmaar te saneren. Het verdwijnen van de kaasmarkt zou een grote strop z(jn voor het vreemdelingenverkeer. Het slopen van een molen is een verlies- punt voor het toerisme en is het niet jammer dat Marken geen eiland meer is? Of deze dingen al of niet noodzake lijk zijn wilde hij buiten beschouwing laten, maar een toerist verlangt naar sfeer van het verleden. Spreker raadde besturen van oude steden aan oude ge bouwen en stadsdelen te restaureren. Dat zal het vreemdelingenbezoek In be langrijke mate bevorderen. Horecaf kan aan dergelijke plannen medewerking verlenen in het belang van het land, van velen die van het toeris tenbezoek profiteren en van de leden. Voorts heeft de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, de heer E. H. van der Beugel, gesproken over de plaats van Nederland in het buitenland. Advertentie het afwasmiddel met Lora- min dat Uw handen mooi houdt. Wast vliegensvlug. Afdrogen onnodig. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Tamara, dr van A. Sunier en H. Chr. Rumscheidt, Frank A. Fr., zn van H. Evelein en J. H. Bouma, Jan C., zn v. P. Langenberg en M. van Delft, Carolina M.. dr van H. C. de Bruijn en M. C. Steenbergen, Hendrik E., zn van H. van den Bosch, en E. Verhaar. Ondertrouwd: C. C. Verhage, 26 jaar en M. C. Verweij, 22 Jaar, F. W. Pijpers, 27 Jaar en M. Meuleman, 24 jaar L. H. E. Blom en T. H. A. Post, 25 Jaar. Getrouwd: H. J. de Koster, 43 Jaar en G. Burgersdijk, 28 Jaar, D. H. N. Wansink, 29 Jaar en C. Boeré, 23 Jaar, Th. A. van den Ing, 22 jaar en A. J. van Bellen. 26 jaar, E. Oostendorp, 26 jaar en J. N. J. Amers foort, 22 jaar. KLEINSTE GOTISCHE KRUIS- KERKJE IN NEDERLAND WORDT GERESTAUREERD Even ten noorden van de bebouwde kom van Utrecht, aan de provinciale weg naar Hilversum, is men gisteren begonnen met de restauratie van het kleinste gotische kruiskerkje in Neder land. Dit kerkje werd in de tweede helft van de 15de eeuw gebouwd en in de laatste jaren voor de oorlog gebruikt door de Ned. Herv. Gemeente. Toen de Duitsers het fort Blauw Kapel bezetten moesten de omwonenden van het fort evacueren en deed het kerkje geen dienst meer. Later werd het voor opslagruimte ge bruikt en sinds enkele jaren verkeert dit zeldzame bouwwerk in deplorabele toestand. De Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond alsmede de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid hebben de restauratie van de kerk op zich geno men. Na gereedkoming zal het worden gebruikt als ontvangst- en vergader ruimte van de twee samenwerkende bonden, die zich met de restauratie bezig houden, terwijl voorts aan de mogelijkheid is gedacht om het kerkje te bestemmen als buiten-expositie van het Centraal Museum te Utrecht. Het kerkje is een georiënteerde, bak stenen nergens in steen overwelfde kruiskerk met een lengte van ruim 21 meter. Het torentje is 17 meter hoog. Soustelle wil tegen communisten optreden Kans op onderhandelingen met Algerijnse rebellen De Franse minister van Voorlichting, Jacques Soustelle verklaarde gisteren, dat de Fransen onmiddellijk na de volksstemming van zondag moeten op treden tegen de communisten, als zij willen voorkomen dat de Vijfde Repu bliek hetzelfde lot als de vierde onder gaat. De communistische partij mag de nieuwe instellingen niet vergiftigen zo als zij met de vorige heeft gedaan, zei hij. Soustelle, die sprak op een lunch met verscheidene ministers en parlements leden in Parijs, zei, dat zich nu een verschiet van zeer grote economische wederopbouw opent. De stemming van 28 september zal het sein voor een nieuwe start voor Frankryk zijn. De minister beschuldigde de commu nistische party van „heimelijke ver standhouding" met het Algerijnse Na tionale Bevry dingsfront. zy houden er beide dezelfde minachting voor mensen levens en de vrijheden van de enkkeling op na. En de Algerijnse agenten die in Frankrijk aanslagen plegen, werken op bevel van het Bevry dingsf ront en de communistische party, zei Soustelle. Er zal niet met „moordenaars" onder handeld worden, zo besloot hy, Algerije moet meer en meer Frans worden. Van gewoonlijk welingelichte zijde in Tunis is vernomen, dat de Algerijnse opstandelingenregering te Cairo zal overwegen onderhandelingen met Frank rijk voor te stellen om een einde te ma ken aan de strijd. De minister van Defensie en die van Bewapening van de regering in balling schap, Krim Belkacem en Mahmoed Sjerrif, gaven in besprekingen in Tunis te verstaan, dat dergelijke voorstellen misschien na de eerste kabinetsverga dering van morgen in Cairo bekend zul len worden gemaakt. De twee ministers zijn gisteren per vliegtuig uit Tunis naar Cairo vertrokken. GEMEENTESECRETARIS VAN MOERKAPELLE GESCHORST By een onderzoek, dat door eenraads commissie ad hoc is ingesteld, is vast gesteld, dat de gemeentesecretaris van Moerkapelle door claimstelling op par ticuliere grond zyn eigen belangen heeft doen gelden by de ontwikkeling van uitbreidingsplannen in de gemeente. Met deze plannen was de secretaris uit hoofde van zyn functie op de hoogte. De gemeenteraad van Moerkapelle heeft naar aanleiding van het rapport van deze raadscommissie besloten een nieuwe commissie in te stellen, waarin functionarissen van andere gemeenten zitting zullen hebben. Deze commissie zal rapport uit moeten brengen over de vraag welke maatregelen tegen de ge meentesecretaris dienen te worden ge nomen. De raad heeft tevens het besluit genomen om in afwachting van het rapport de betrokkene onmiddellijk als secretaris te schorsen. BINNENLAND In het komende weekeinde zullen op het vliegveld Zuid-Limburg voor de eerste maal in ons land kampioenschappen para chutespringen worden gehouden. Deze wedstrijden omvatten het maken van z.g. automatische sprongen, zodat deze kamp om de Nederlandse titel openstaat voor parachutisten, die minimaal 8 en 25 sprongen hebben gedaan (brevet A en B). Wellicht zullen volgend Jaar wedstrijden worden georganiseerd voor de „vrije-val"- springers (brevet C). Vo-jr de wedstrijden hebben ingeschreven 24 Nederlanders, van wie 4 vrouwen. De „Firato"-tentoonsteliing, die in het RAI-gebouw te Amsterdam wordt ge houden, is op de derde dag door ruim 23.000 personen bezocht. Het bezoekers aantal is hierdoor in totaal op 53.600 ge komen Daarmee zijn de cyfers van 1957 op de eerste drie dagen al ver overtroffen. De oudste inwoonster van Apeldoorn, mevrouw de weduwe H. G. van der Gron denHogewei aan de Duivenlaan 26 te Apeldoorn is gisteren 101 Jaar geworden. De aanvoer van het Nederlandse ap pelras de Cox's Orange Pippin, begint steeds groter te worden. Dit heeft tot ge volg gehad dat zowel in ons land als in België de pryzen zijn gedaald beneden de in het kader van de Benelux vastgestelde minimumprijzen. België heeft daarom be sloten dat met ingang van 25 september de invoer van Cox's Orange Pippin uit Ne derland niet meer zal zijn toegestaan. Laatste dag van inklaring is 24 septem ber. Tegelijk is ook bekend geworden dat Nederland met ingang van 27 september de invoer van Cox's Orange Pippin uit Bel gië zal stopzetten. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zyn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: „Highland Brigade" (GO/9); Australië: „Oronsay" (4/10); Brazilië: „Al- dabi" (30/9); Canada: „Statendam" (28/9) „Seven Seas" (2/10); Chili: „Statendam" (28/9); Indonesië: „Drente" (2/10); Ned. Antillen: „Aartemis" (30/9); Nieuw-Zee- land: via Engeland (28/9); Suriname: „Mentor" (1/10); Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: „Edinburgh Castle" (28/9); Brits Oost Afrika: „Ferdinand de Lesseps" (28/9). Inlichtingen betreffende verzendtngs- data voor postpakketten geven de post kantoren. De Nederlandse Amateur Toneel Unie begint in samenwerking met het Werk verband Katholiek Amateurtoneel op 2i en 30 september a.s. met de eerste serie driejaarlijkse basis-opleidingen voor ama teurregisseurs te Alkmaar, Deventer, Den Haag en Leeuwarden. Voor de cursus te Alkmaar meldden zich 15, voor de cur sussen te Deventer en Leeuwarden 20 en voor de cursus te 's-Gravenhage 30 deel nemers. BUITENLAND De Zwitserse regering acht het afluis teren van telefoongesprekken van buiten landse diplomatieke vertegenwoordigingen in Bern volkomen legaal als men van oor deel is dat de veiligheid van Zwitserland in gevaar is. Dit verklaarde gisteren de minister van Justitie Feldman. De minis ter herinnerde eraan, dat de Zwitserse au toriteiten dank zij het aftappen van tele- loonlijnen onlangs hebben ontdekt dat twee buitenlandse diplomaten een Hon gaar en een Tsjech zich aan spionage tegen Zwitserland schuldig maakten. Op verzoek van de regering te Bern waren de betrokkenen daarop teruggeroepen. Nana Ofori Atta, het 59-Jarige opper hoofd van de ryke stam der Akim Aboea- kwa in Ghana (voormalige Govikust) is gisteren by het aanbreken van de dag door met geweren, traangasbommen en gummi stokken bewapende politie uit zyn palels gelicht en naar het hoofdbureau van po litie te Koforidoea, dat buiten het gebied van de stam ligt, overgebracht. De Gha- nese regering had een afzettingsbesluit te gen Atta uitgevaardigd, doch deze had dit naast zich neergeiegd. Hij en zyn aanhan gers werden door de politie verrast, zy bo den geen tegenstand. Een op 1 Juli J.l. door de communis ten in het leven geroepen Oostduitse „Bond van Evangelische predikanten" is geen succes. Van de meer dan vyfduizend predikanten, die in Oost-Duitsland een ambt bekleden, hPbben er zich tot midden september, biykens een mededeling van het Westberlijnse „Informationsbüro West' niet meer dan een tweehonderd bij de bond aangesloten. Gisteren is op de lanceerbasis te Kaap Canaveral, in de Amerikaanse staat Florida, een „Polaris"-raket afgevuurd. De raket werd echter na het afschieten in de lucht tot ontploffing gebracht, omdat de richting niet Juist was. Brokstukken van dc raket zyn in de rivier, die in dit gebied stroomt en over een uitgestrekt gebied buiten de rivier terecht gekomen. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. 7 <5 e fl i Sl' VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. avro: 18.00 Nwb. 18.16 Dansmuz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Mondharmonica en plano. 19.20 Ook zdj vragen onze hulp, klankb. 19.40 Amus. msuz. 20.00 Nws. 20.05 De reünie van Oud-polltieke gevangenen, oaus. 20.10 Omr.ork. en solist. 21.05 Ik was hem onderworpyen, hoorsp. 22.05 Gram. 22.40 Aot. 22.50 Sport. 23.00 Nws. 23,16 Koersen v. New York. 23.1624.00 Gram. Hilversum II, 298 m. NORV: 18.16 Fries progr. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal perspeotlef, caue. 19.30 Lichte muz. 19.50 A.R., caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Cabaret. 21.15 Gram. 21.35 Het Mid den-Oosten, kruitvat v. d. Wereld, caus. 21.45 Lichte muz. 22.00 Tydsohniftenkron. 22.10 Orgelcanc. 22.40 Gram. 22.45 Avond- overden-king. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. televisieprogramma NTS: 20.00 Joum. en weeroverz. NCRV' 20.20 Kunstrubriek. 20.50 Het probleem van het Midden-Oosten, film. 21.10 Soher. ao. 21.66 Dagsluiting. VOOR VRIJDAG 26 SEPTEMBER Hilversum I 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.16 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwyddng. VA RA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d. kleuters 11.15 Gram. 11.35 Orgelspel. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Regerlngsudtz.: Landib.ru- brlek: Wy bezoeken de Maaskant. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en graan. 13.25 Aimus. muz. 13.55 Beunsber. 14.00 Omr.ork. en voordr. (In termezzo: Koorzang). 14.40 Boekbespr. 15.00 Gram. 15.10 Ge var. progr. VARA: 16.00 Muziekrevue. 16.40 V. d. jeugd. 17.10 Gevar. muz. 17.35 Pianoduo. 17.55 Act. VARA; 18.00 Nws. 18.15 P. v .d. A.. caus. 18.25 Lichte miuz. 18.50 De puntjes op de i. caus. 19.00 V. d. kind. 19.10 Mu- sette-ork. en solist. VPRO: 19.30 Het plat- tetland nu. caus. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Expo 58. 20.25 Theaterfcrdn. 20.35 Caus. 20.45 De mensen en het Heelal, caus. VARA: 21.00 Vakantieverhalen. 21.55 Buiten! weekoverz. 22.10 Gram. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. causerieën. VARA 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II 298 m. NCRV7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.35 Pianotrio. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V .d. vrouw. 9.35 Omr.onk. en solist. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.35 Blaasork. 12.00 Sopr. en piano. 12.30Land en tuLnb-meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Gram. of aot. 13.00 Nws. 13.15 Hongaarse muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio 14.30 Metropole ork. 15.15 Boekbespr,. 15.35 Gram. 16.00 Het verzorgen van de Lid- oactus en bladcactus, caus. 16.15 Gram. 16.30 Cello en piano. 16.55 Gram. 17.00 Voordr. 17.20 Vocaal ens. en soliste. 17.40 Beursber. 17.45 Italiaanse liedjes. NCRV: 18.00 Accord, muz. 18.20 Stem men van Overzee. 18.35 V. d. jeugd. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nws. en weer ber. 19.10 Nat. Redasseringsdag, caus 19.15 Regerlngsudtz.; De nationale redas seringsdag 1958, door prof. mr. I. A. Die penhorst. 19.25 Gram. 19.25 Negen avon turen met de wereld, caus. 20.00 Radio- krant. 20.20 Die verkaufte Braut, opera (plm. 21.50 Kunstrubriek). 23.00 Avond- overdenking. 23.15 Nws. 23.30-24.00 Gram. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e iyn van 1820 uur) I. NicOlai Rimsky Korsakov, Ouverture Metnacht, 1 "Orchestre de la Suisse Ro- mande o.l.v. Ernest Ansermet. II. Modest Moussorgsky. 1. uit „Kho- vantchlna" (Oroh. Nicolai Rimsky Kor sakov). Dansen van de Perzische Slaven. Philharmdnia Orkest o.l.v. Herbert von Karajan. 2. uit „Boris Godounov" (Orch. Nicolai Rimsky Korsakov) a. Lang leve Tsaar Boris Feodorowltsch (Proloog en scene 2) André Bieleckl en Boris Chrlstoff met koor. bè De morgen breekt reeds aan. nog één bericht moet ik melden (le be drijf, scene 1) Nioolad Gedda en Boris Ohristoff met koor. c. Hoort wat eens in de stad Kazan is geschied, (le bedrijf, scene 2. Lied van Warlaam) Boris Chrls toff. d. Oh! het wotrdt mij zo benauwd1, ik raak bulten adem (2e bedrijf, scene van Boris) Boris Ohristoff. e. Wat verveel ik mij; ach welk een afkeer heb ik ervan (3e bedrüf scene 1. Aria van Marina) Euzenla Zareska. f. Lang leve Marina Mnischek. ledigt het glas op haar ge zondheid (3e bedrijf, scene 2) Eugenia Zareska en Nicolai Gedda met koor. g. Ik rieo om U, Bojaren, vertrouwend op uw wijze raad (4e bedrlif, 6ceue 2) Boris Chrisbcff en André Bielecki. Een vroom dienaar van de Heer ben ik (Vertelling van Pimenmn) Boris Ohristoff (Pimenn en Boris). Hoor, de klok wordt reeds ge luld 'Slotscène). Boris Ohristoff en Euge nia. Zareska met koor. Russische koren vnn Parijs en het Orkest van de Radlo- dlTfnsion Francaise O.l.v. Issav Dobrowen. TTI. T°wr Strawinsky. De Vuurvogel (bal let) 1 Orchestra de la Suisse Romande o.l.v. Ernest Ansermet. Ex-koning Faroek van Egypte heeft geweigerd een tweepersoons auto van ruim 100.000 gulden, die hy in de Verenigde Staten had besteld, te aanvaarden, omdat de plaats voor de bestuurder naar zijn oordeel te ongemakkelyk was voor Iemand van zyn omvang, aldus heeft een woord voerder van de fabrikant ln Napels mee gedeeld. Indien de auto niet aan Iemand anders ln Italië kan worden verkocht, zal zy naar de Ver. Staten moeten worden te ruggezonden. De Iraakse regering heeft het con tract met een groep van vijftig Britse mi litairen, die als adviseur bij de Iraakse strydkrachten werken, opgezegd. Zy heb ben een maand gekregen om hun vertrek voor te bereiden. De Amerikaanse negerbas, Paul Ro beson, bekend om zyn linkse sympathieën, heeft besloten in Engeland te gaan wonen. „Ik hou van Engeland", zo verklaarde hy tydens een .concert in Blackpool dat door 1500 mensen werd bygewoond. „Ik heb be sloten ln Londen te gaan wonen. Maar ik za! steeds reizen maken door de wereld. Als ik ooit in Amerika terugkom, zal ik er kort biyven." De CBS (Columbia Broadcasting Sy stem) heeft gisteravond in een uitzending meegedeeld, dat de V.S. en Italië het ln principe eens zijn geworden over de vesti ging van bases voor raketten van middel grote relkwydte ln Italië. De bases zouden voor het einde van het Jaar zijn Ingericht en worden uitgerust met Jupiterraketten. Sedert het cestand in Korea in 1953, zijn in Zuid-Korea 776 communistische agenten gearresteerd; 191 van hen werden in het afgelopen jaar aangehouden, zo heeft de Zuldkoreaanse minister van Bin nenlandse Zaken, Kim Il-hwan, in Seoel bekendgemaakt. Hij zei voorts dat ln twee centra ln Noord-Korea 1300 communis tische agenten voor werk ln Zuld-Korea worden opgeleid. Joego-Slavlë heeft de Russische am bassade te Belgrado verzocht de filmver toningen voor Joegoslavische burgers te staken, zo wordt van welingelichte zyde vernomen. De films van de Russische am bassade werden vry druk bezocht, daar de toegang gratis is. Buitenlandse waarne mers geloven, dat Joego-Slavië bang ls voor schadeiyke propaganda. De Japanse kustvaarder „Tsoekoeml Maroe" ls bij het eiland Kioesjoe tijdens 'n proefvaart gekapseisd en gezonken. Van de 37 opvarenden konden er 25 worden ge red. De overige twaalf zijn, naar men aan neemt, om het leven gekomen. Anders en eender (Van onze t.v.-medewerker) Anders was, dat het Journaal zomaar ineens plotseling begon, zonder dat we de vertrouwde klok naar de acht had den zien kruipen, anders was ook, dat Karin Kraaykamp haar plaats voor een avondje had afgestaan aan juffrouw De Graaf, die een uitstekende indruk maakte. Een bof voor haar en een tref voor de VARA. Teveel eender was het programma, dait Van Doveren presenteerde. Het circus is mooi, leuk of prettig, maar men moet niet teveel van het goede krijgen. Er lijkt trouwens te weinig van niveau op film vastgelegd te zijn om de hoogst noodzakelijke afwisseling te kunnen brengen en de spanning er in te kunnen houden. Daarbij kwam, dat het pro gramma niet meer dan een kwartier aan inhoud had en tot een half uur ge rekt werd, waardoor er meer gepraat moest worden dan er te zeggen viel. Om 9 uur was de tijd van de langver wachte .Sleutel" aangebroken, helaas op film vastgelegd en waarschijnlijk wel iets geknipt. Het duurde tenminste net twee uur, terwyl de taxatie in Bussum BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. ,12.00 Sohjote ork. ia.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 The Brains trust. 13.55 Inter mezzo. 14.00 V. d. scholen. 15.00 Oogge tuige vered. 15.30 Vragenbeantw. 16.00 Gram. 16.15 Pilmprogr. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Sport. 19.00 Gram. 19.30 Klankb. 20.00 Symf.ork. en sol. 21.00 Nws. 21.15 Causerieën. 21.45 These goollsh things. 22.15 Viool en piano. 22.45 Caus. 23.00 Nws. 23.06—23.11 Koersen, Engeland, BBC Light Programme. 1500 12.00 Lichte muz. 12.30 Nws. en ork.conc. 13.00 Dansmuz. 13.30 Nws. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 14.30 Nws. 15.00 Pa- brieks Fanfare. 15.30 Nws. 15.45 Llóhte muz. 15.55 Sport. 16.10 Gevar. muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's Dagb. 16.45 Orgelspel 17.00 Idem. 17.15 Pianospel. 17.30 Nws. en gevar. muz. 1780 Nws. 18.00 Gram. 18.30 Nws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Joum. 19.24 Bpont. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gevar. progT. 20.30 Nws. en discuss-ie. 22.15 Ge var. progr. 21.30 Nws. 2280 Nws. 22.40 Sport. 22.50 Oude dansmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.5524.00 Nws, Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Planorecital. 13.00 Nws. 13.16 Ope- rettemuz. 16.00 Pianorecital. 17.00 Nws. 1780 Strijikkwint. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.20 Koormuz. 19.45 Hoorsp. 20.15 Porgy and Bess, opera. 21.45 Nws. 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 1,154.20 Gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.00 Concert 19.00 Gram. 20.10 Idem. 20.15 Don Qui- chotte, opera. 21,15 Gram. 21.40 Don Qui- ohotrte. opera (verv.) 23.10 Recital. 23.53 24.00 Nws Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Omr.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Orgelconc. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koer sen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Symf.ork. 18.10 Voordr. 18.20 Vlaamse liederen. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoon stelling. 20.00 Ork.conc. 20.45 Omr.koor. 21.00 Ork.conc. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.45 Negro-spirituals. 22.55 —23.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Omr. ork. 14 00 Kamermuz. 15.00 Gram. 15.15 en 16.05 Idem. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 18.38 Idem. 1980 Nws. 20.00 Festival v. Luik. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.35 Ohansons. 22.55 Nws. DONDERDAG Levendaal 1: Kook- en bakdemonstra- tles Huish. Voorlichtingcic. 2 en 8 uur nam. Hogewoerd 175. Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.25 uur nam. Ryksherbarium. Ledenvergadering Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. Schouwburg. K. en O. Ned. Comedie. ,,'n Tik van de zen". 8 uur nam. Oegst geest. Witte Huls: Show Modehuis Van Strien. 8 uur. VRIJDAG Kantine Wernlnk (Houtlaan). Officiële ingebruikneming t.b.v. Nieuwbouw Dlaco- nessenhuis". 7.30 uur nam. In den vergulden Turk: Nationaal pro gramma Leldse Smalfilm Liga. 8 uur nam. Rehoboth. Huishoudelijke vergadering Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur nam. Schouwburg. K. en O. Ned. Comedie. ,,'n Tik van de zon". 8 uur nam. Warmond (Five Flies Ohadat)Mo deshow firma's De Groot en De Vries. 2£ uur nam. ZATERDAG Volkstuin „Ons Buiten" (Sumatrastr.) Opening clubgebouw. 3.30 uur nam. Halte Posthof HTM. Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 1.56 uur nam. Schouwburg. K. en O. Ned. Comedie. „Wie is Janus". 8 uur nam. Boisotkade 2a. K. en O. Excursie Ge meente-Archief en Pilgrim Fathers-hulsje. 2.30 uur nam. St-Antonius-clubhuis. Uitvoering „Ons Toneel". „De hulstiran". 8 uur nam. Volkshuis. Seizoenopening met mede werkers en medewerksters. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal). Feestavond van Wbv. „Ons Belang". 7.30 uur nam. Den Burcht Jacobazaal)Ledenvergade ring Ver. van Gerspatrieerden. 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Levendaal 1. Wasdemonstratie Hulsh. Voorllchtlngscie. 2.30 uur nam. Titus Brandsmalaan 174. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. Speeltuinver. „Oosterkwartier" (Borneo- straat)Dahlia-avond Bloemistenver. D.E.V. 8 uur nam. dinsdag Ambachtsschool (Haagweg 4)Uitrei king van diploma's. 8 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht). Heropening Sociëteit Ouden van Dagen NVV en PvdA. 2 uur nam. Breestraat 19. Ledenvergadering „Arjos". Spr. G. van Beveren over het Deltaplan. 8 uur nam. Gerecht 10. K. en O.-cursus bloemschik ken voor beginners. 3 uur nam. Stadszaal (grote zaal), K. en O. lezing mr. drs. Th. Regout „Tot de uiterste gren zen der aarde". 8 uur nam. Houtlaan. Eerste paal Nieuwbouw Dia- conessenhuls. 2.30 uur nam. Gulden Vlies. Ver. voor Pedagogiek. Spr. mej. M. M. Goedman „Kinderangst". 8 uur nam. tegen de 150 minuten liep. Het spel laat zich uit verschillende gezichtspunten beoordelen, als toneelstuk, als t.v.-spel, als produkt van regie en camera en natuurlijk niet het minst als spelers prestatie. Om met het laatste -te begin nen: men heeft meer dan zijn (maar vooral haar) best gedaan. Andrea Dom burg vertolkte haar rol met feilloze intuïtie en de jeugdige Martine Cref- coeur bleek ook een rol, waarin ze niet door routine was ingespeeld (zoals in haar befaamde Anne Frankcreatie) volledig te kunnen overdragen op de kijker. Het zeer ruime palet van stem mingen bracht zij kleurrijk tot uitbeel ding. Rob Milton kon helemaal op zijn routine navigeren en deed dat met toe wijding. Voor Cor Witschge was dit optreden een t.v.-debuut. Het leek meer dan een belofte in te houden, want ook hij had nogal wat stemmingswisselingen te vertolken, waarbij zijn sentiments- register toereikend bleek. Voor meer dan één aspect had Willy van Hemert de verantwoording op zich genomen, want vertaling, bewerking en regie waren in zyn hand verenigd, een werk van weken en maanden hard zwoegen. Hij kan en mag tevreden zijn, want de prestatie moge niet groots zijn gebleken, maar dat is niet zijn schuld. De tekorten, die er waren, zijn n.l. naar ons idee op rekening te stellen van de oorspronke lijke schrijver, de jonge Engelsman Webber, wiens titel, die sprak van het lieve meisje, dat vooral goed moest zijn, terecht vervangen werd door de sym bolische naam, die Van Hemert koos, waarmee hij in de roos schoot. Want dit spel is inderdaad een sleutel, die op een deur, die naar de afgrond leidt, evengoed past als op een verkommerd kinderhart. De tekortkomingen, die zijn lofwaardige opzet aankleefden, waren de onwaar schijnlijke salto's, die de kantoorbedien de Harry moest maken. Zyn evolutie leek meer een revolutie van eerzuchtig jongmens tot chanteur om als een com plete liefhebbende engel te eindigen en zijn chef Frank Fawcett was toch eigen lijk een nare halfzachte vent. Hoogte punt van de gehele vertoning was onge twijfeld het misverstand van het ver weesde meisje, dat denkt, dat zij het is, die haar ouders na jarenlange scheiding weer bijeen brengt, terwijl Pa bedoelt zijn vriendin de rol van pleegmoeder toe te bedelen. Technisch knap was zeker, dat de eigen moeder toch nog ten tonele verschijnt in een poging tot ver zoening, welke de man niet waardig blijkt te zijn, omdat hij in zijn egoïsme zijn dochter jeugdige handelingen ver wijt, die hij als volwassene zich zonder schroom veroorlooft. De losgeslagen jeugd, wrakhout, dat ronddobbert op de zee van ellende, die liefdeloze ouders veroorzaken, dat was het probleem. Actueel en niet beperkt tot het Leidse Plein. Anders dan vroeger? Laat ons dat niet te vlug zeggen. Het kan wel eens een oud-zeer zijn, want meer dan 100 jaar geleden werd er een versje ge rijmd, dat luidt: „Ha, weet ge 't niet, wat kanker woedt In 't lang miskende hart, Als liefde 't vuur der wraak ontsteekt En misdaad groeit uit smart". Het werd geschreven te Leiden, in een kamer op de Hogewoerd door Piet Paaltjens. Hij gaf het de titel „Liefde wraak". Alles eender? Neen, want nu luidde de titel „De Sleutel", die toegang geeft tot het domein der ongrijpbaren. Dus töch anders gelukkig. WOENSDAG Gerecht 10. K. en O.-cursus bloemschik ken voor beginners. 8 uur nam. Acad. Ziekenhuis. (Kerkzaal). Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Breestraat 19. Evangelisatie voor alle richtingen. 8 uur nam. Pieterskerk. Zangdienst „Ex Animo" ter inleiding 3 Oktoberfeest. Spr. dr. J. Rie- mens. 8 uur nam. DE BIOSCOPEN Trianon „Incognito" (18 Jr.) Werkd.; 2.30, 7 en 9.15 uur; zondags: 2.15, 4.30, 7 en 9.16 uur. Rex „SLuipvaart ln de Pacifio" (14 Jr.) Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondags; 2.30. 4.45, 7.15 en 9.16 uur. Casino „Als ouders slapen" (Die Früh- reifen) (18 jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondags: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdag „Mijn vader en ik". Lldo „Liefde wordt duur gekocht" (18 jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dags: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor „Jaoht op een scherpschutter" (14 Jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.16 uur| zondags: 2.30, 4.45. 7 en 9.16 uur. TENTOONSTELLINGEN Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling Japanse penseeltekeningen (t.ejn. 11 oktober) Ryksmuseum Geologie eh Mineralogie v. d. Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feestdagen 2-4 uur. Prentenkabinet Klokisteeg: fotoexpo sitie H. H. Baudert t/m 4 oktober dage lijks 25 uur n.m., zondagen en feest dagen gesloten De avond- en nachtdienst der apothe ken te Leiden wordt waargenomen door: Apotheek Van Driesum, Mare 110, telef. 20406; te Oegstgeest door: Apotheek Oegst- geest, Wilhelmlnapark 8, telef. 26274. By geen gehoor bij Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 1 uur). d A 11 m/s. CN Helsinki zwaar bew. windstil 13 0 Stockholm regen zo 6 15 0.6 Oslo zwaar bew. w 1 14 5 Kopenhagen zwaar bew. zzw 10 15 11 Aberdeen lacht bew. nnw 8 14 3 Londen half bew. wzw 11 18 0 Amsterdam regen wzw 15 18 0.1 Brussel regen wzw 8 21 0.5 Luxemburg half bew. w 6 14 17 Parys onbewolkt zw 5 21 10 Bordeaux geh. bew. zzw 3 24 0 Grenoble licht bew. windstil 24 0 Nice onbewolkt n 5 24 0 Beriyn zwaar bew. zzw 4 16 0 Frankfort zwaar bew. w 5 13 18 Münohen zwaar bew. zaw 3 16 4 Zürich zwaar bew. w 2 18 1 Genève zwaar bew. w 2 22 0 Locarno licht bew. ozo 2 22 0 Wenen licht bew. zzw 4 18 0.5 Innsbruck mist windstil 16 0.6 Rome onbewolkt zzo 2 29 0 Alaccio onbewolkt no 2 25 0 Madrid half bew. windstil 32 0 Mallorca licht bew. n 1 29 0 Algiers mist z 1 30 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2