Overleg in Warschau vastgelopen Engeland en India bemiddelen nog WEERBERICHT Menon is voorstander van een gesprek tussen de ministers Foster Dulles en Tsjou En-lai Voortijdige „achteruit"-werking oorzaak van vliegramp hij Ahadan Nasser: „Arabische nationalisme groeide sneller dan verwacht" - Landbouwegalisatiefonds kampt met tekort van f. 1.8 miljard Dr. Drees pleit voor vestiging Euratom-centrum in Nederland 97ste jaargang DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1958 No. 29553 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Amerika, Rood-China en Quemoy De Amerikaans-Chinese besprekingen in Warschau zijn vastgelopen, aldus ver luidde gisteren in gezaghebbende kringen in Washington. Als prijs voor het staken van het vuren eisen de communisten niet slechts ontruiming van Quemoy door de nationalistisch-Chinese troepen, maar ook liquidatie van de Amerikaanse machtspositie in het gebied van Formosa. In de Amerikaanse hoofdstad hoopte men, dat er op de bijeenkomst van vandaag in Warschau nog een lichtpuntje te ontdekken zou zijn, doch veel hoop had men niet; de kloof is zeer wijd en de communisten zijn bijzonder vasthoudend. In commentaar op aanhoudende ge ruchten, dat de Ver. Staten wellicht zouden toestaan, dat de nationalisten het vasteland zouden gaan bombarderen, verklaarde de Amerikaanse minister van Defensie, McElroy, gisteren, dat dit juist iets is dat de Ver. Staten niet wensen. „Laten wij de besprekingen in Warschau een kans van slagen geven", zei hij. Intussen spannen India en enige andere landen, die niet behoren tot een van beide wereldblokken, zich in om te komen tot topbesprekingen tussen de V.S. en Rood-China met het doel de ontspanning in het Verre Oosten te bevorderen. De Indiase gedelegeerde Menon zou deze kwestie o.m. besproken hebben met de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Menon zou grote waarde hechten aan de invloed van Lloyd op diens Amerikaanse collega Dulles. Menon verwacht veel van een bijeenkomst van Dulles met premier Tsjou En-lai van communistisch- China. De onderhandelingen dienen naar Menons mening op veel hoger niveau gevoerd te worden dan totnutoe. millan een beroep op de regering ge daan om alles in het werk te stellen om de Amerikaanse regering af te hou den van een oorlog ter verdediging van Quemoy. „Het behoort volkomen duide lijk te worden gemaakt", zegt de T.U.C. Ook Peking zou een regeling ivensen Dat ook Rood-China het conflict niet op de spits wenst te drijven, zou kun nen blijken uit het volgende bericht van Reuter: in welingelichte kringen van de Verenigde Naties verluidt, dat de Ameri kaanse delegatie een kopie onder ogen gekregen heeft van een memorandum, dat premier Tsjou En-lai heeft gezonden aan de regering van India. Hierin vraagt Tsjou En-lai om advies over de manier waarop men de huidige crisis in het Verre Oosten zou kunnen oplossen. Tsjou zou in het memorandum ver klaard hebben, dat hij vasthoudt aan de beginselen van vreedzame samenleving. Hij zou voorts gewezen hebben op de gevaren, verbonden aan de Amerikaan se steun aan de nationalisten, die de Amerikanen, volgens hem, gebruiken voor hun agressieve doeleinden. In ge noemde kringen gaf men te kennen, dat het memorandum in een „tamelijk ver zoenende" toon is gesteld en dat het de nadruk legt op een vreedzame regeling. Ook Gromyko had gesprek met minister Selwyn Lloyd Behalve de Indiase afgevaardigde Menon heeft ook de Sovjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Gro myko een onderhoud gehad met de Britse minister Selwyn Lloyd. Gister avond zouden beiden gedurende twee uur de toestand in het Verre Oosten hebben besproken. Lloyd was de gast van Gromyko bij het avondmaal in het bureau van de Sovjetrusische delegatie der Verenigde Naties. Van Britse noch van Russische zijde wilde men iets over dit gesprek mededelen. Britse kabinet in vergadering bijeen Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Hedenochtend zou het Britse kabinet bijeen komen om de toestand in het Verre Oosten nader onder ogen te zien. De leiders van het Britse verbond van vakverenigingen, de T.U.C., hebben gis teren premier Macmillan om een on derhoud gevraagd in verband met de jongste kritieke on wikkeling inzake Quemoy. Macmillan ontving de brief van het verbond even voordat hij zich met de nachttrein van Schotland naar Londen begaf. Zijn korte vakantie in het noorden is vandaag ten einde. Mac millan ging onmiddellijk op het ver zoek in. Waarschijnlijk zullen de leiders van het vakverbond vanmiddag in Downingstreet ontboden worden. Het vakverbond heeft in de brief aan Mac- Afnemende wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk en kele buien. Ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Langs de kust tot 'krachtige en in het binnenland tot matig afnemende noordwestelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 26 SEPTEMBER Zon op: 6.31 uur; onder: 18.31 uur. Maan op: 17.47 uur; onder 4.58 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.21 uur en 14.44 uur. Laagwater te 10.31 uur en 22.45 uur. Dit nummer bestaat alt 16 pagina's „dat zelfs indien de Verenigde Staten in het conflict, worden verwikkeld, En geland zich afzijdig zal houden". Het verbond, dat ruim acht miljoen georganiseerde Engelse arbeiders ver tegenwoordigt, spreekt speciaal zijn be zorgdheid uit over berichten, dat de Verenigde Staten mogelijk atoomwapens zullen gebruiken. Ook wordt betreurd, dat Engeland tegen een debat over de toelating van China tot de Verenigde Naties heeft gestemd en aangedrongen wordt op onderhandelingen met wijdere armslag, tot stand te brengen door de Verenigde Naties, nu het overleg in Warschau is vastgelopen. In Londen wordt in dit verband op gemerkt. dat de meeste Amerikanen eveneens van mening zijn. dat Que moy niet tot een H-bom-oorlog mag lei den. Vijf van de zes Amerikanen, die aan leden van het Amerikaanse Con gres hebben geschreven, zijn tegen het L.D.- autopuzzelrit In verband met de grote belang stelling, welke bljjkt te bestaan voor de door ons Blad georgani seerde Hutspot-autopuzzelrit, zal de prijsuitreiking a.s. zaterdag niet plaats vinden in café „De Grote Vink" te Voorschoten, doch in de grote zaal van Avifauna te Alphen aan den Rijn. De bijeenkomst vangt aan om kwart over acht. gebruik van geweld in de tegenwoordige crisis. Het is bekend, dat Selwyn Lloyd ach ter de schermen van de V.N. in New York bemiddelend tracht op te treden. Llovd heeft een beroep gedaan op Gromyko om de Russische invloed te gebruiken om China's halsstarrigheid te breken en de Chinese communisten tot onderhandelingen te bewegen. Sel wyn Lloyd heeft ook getracht samen met de Japanse minister van Buiten landse Zaken. Foedsjijama. een onder handelingsformule te vinden inzake een eventuele „gebruik" van de kusteilan- den. hetwelk hun legale positie niet zou aantasten. Onderzoek thans afgesloten Vroegere storingen hadden geen invloed (Van onze Haagse correspondent) Een voortijdige „achteruit"-wer- king van de stuurboordschroef is oorzaak geworden van de nood lottige ramp met de Martin Ma- Sluizen doorgebroken, vloed raast voort Men heeft mjj beschuldigd van ophitsing tot revolutie, aldus heeft president Nasser van de Verenigde Arabische republiek (Egypte-Syrië) gezegd in een onderhoud met een journalist van „Blitz", een in Bombay verschijnend weekblad, maar de waarheid is, aldus beweerde de president, dat het Arabische nationa lisme al zoveel eeuwen is onderdrukt, dat de sluizen nu zijn doorgebroken en de vloed voortraast. Wjj kunnen hem niet meer tegenhouden, aldus Nasser, die toegaf zelfs bezorgd te zijn geweest over de manier, waarop de gebeurtenissen zich hebben ontwikkeld. „Het Arabisch nationalisme groeit sneller dan verwacht werd". Hij verklaarde oprecht naar stabilisatie van de toestand te verlangen, zodat men aandacht kan schenken aan de zo noodzakelijke politieke consolidatie, het economische evenwicht en de vergroting van de produktie. Maar dit zijn juist de dingen, die de Westelijke mogendheden willen voorkomen, aldus beweerde Nasser, „zij willen het Midden-Oosten juist verdeeld houden". In dit verband wees Nasser op de houding van de Sovjet-Unie tegenover de Arabieren. landen zijn zwak en minder ontwikkeld. Zij willen op basis van gelijkheid goede betrekkingen met het Westen onder houden. Over de Russen merkte Nasser op, dat hij zich geen enkel geval kon herinne ren, waarin de Russen getracht hebben de moeilijkheden van de Arabische we reld uit te buiten. Wat de beweeg redenen bij de steun, die zij ons geven ook mogen zijn, zij waarderen ons als een onafhankelijk volk. Zij lichten ons „Moskou waardeert ons als een onafhankelijk volk" President Eisenhower heeft gesugge reerd, dat ik zowel een Hitier als een Stalin ben. De vergelijking met Hitier is belachelijk, aldus Nasser. De Arabische riner P. 303 van de Koninklijke Marine, die op 10 september j.l. op het vliegveld van Abadan neer stortte, waarbij de tien inzittenden om het leven kwamen. Aangezien er geen overlevenden zijn, kan niet worden vastgesteld, of de mecha- niciens het achteruit-mechanisme van de betreffende motor in de juiste stand hebben bevestigd, of dat het mechanisme door een per soonlijke handeling voortijdig in werking is gesteld. In elk geval is komen vast te staan, dat dit mechanisme bij het naderen van de landingsbaan van Abadan plot seling .achteruit" is gaan draaien. Hier door is een enorme wringende kracht op het toestel uitgeoefend. De rechter vleugel en de neus van het vliegtuig zijn toen naar beneden geforceerd. De botsing met de grond kwam daardoor met grote kracht. Tot deze conclusie is de commissie gekomen, die ter plaatse het onderzoek naar de oorzaak van de ramp met de Martin Mariner heeft in- altijd in over elke actie, die zy met be trekking tot ons gebied willen onder nemen, terwijl het Westen altijd onaf hankelijk is opgetreden en ons pas, na tot actie te zijn overgegaan, van een en ander in kennis heeft gesteld. Nasser verklaarde dat de VAR de bouw van de dam van Assoean in twee perioden van tien jaar hoopt te vol' tooien. Hij juichte voorts de vorming van een vrije Algerijnse regering toe en zei dat de moeilijkheden met Libanon nu zijn afgelopen. Generaal Foead Sje- hab, de nieuwe president van Libanon, en ik, zijn goede vrienden, aldus Nasser. - - - w v - v De Tweede Kamer is een wetsont werp tot wijziging van de begroting 1957 van het Landbouwegalisatie fonds aangeboden, waaruit blykt dat het nadelige saldo f 471.334.100 be draagt, f 312.351.100 hoger dan oor spronkelijk geraamd. De uitgaven zijn namelijk f 313.771.100 en de inkomsten f 1.420.000 hoger. Tevens worden thans, aldus de memorie van toelichting, de saldi van de jaren 1949 tot en met 1956 opgenomen, zodat het totale na delige saldo over 1957 f 1.795.038.600 wordt. De voornaamste oorzaken van deze verhoging zyn: a. hogere garantieprijzen en/of lagere gemiddelde opbrengsten dan waarmede in de oorspronkelijke begroting gere kend werd voor binnenlandse granen, melk en export-vleesprodukten ca. f 260 miljoen b. De lagere dan oorspronkelijk ge raamde suikeropbrengsten uit binnen landse bietenoogsten, waardoor import van suiker noodzakelijk was. waarop een nadelig saldo van f43.500.000. Zo rijdt de zomer weg van het strandDe laatste stukken van de strandoutillage voor het badseizoen worden opgeborgen. Waartegenover een vermindering van het nadelig saldo op binnenlandse sui ker staat tengevolge van de consumen tenprijsverhoging van f 12.500.000, ca. f31 miljoen. c. Uitgaven die in de oorspronkelijke begroting voor „memorie" opgenomen waren omdat voor deze uitgaven nog geen bedrag geraamd kon worden, aard appelmeel, steun bewaarkool en garantie op traan ca. f 19 miljoen. d. Uitgaven en inkomsten betreffende afgesloten dienstjaren ca. f2 miljoen. Totaal ca. 312 miljoen gulden. gesteld. De conclusie is later bevestigd uit het onderzoek, dat deskundigen van het Marine Luchtvaarttechnisch Bedrijf in Nederland instelden naar de „pro- pellerdrome" (het verstelmechanisme, waarop de schroefbladen zijn gemon teerd) die Ut de wrakstukken kon wor den geborgen. Uit de getuigenverklaringen heeft de commissie van onderzoek kunnen op maken, dat de commandant van het toestel, de luitenant ter zee-vlieger I. Hoebink kort na het vertrek van Aba dan de gronddienst meldde, dat hij i.v.m. een olielekkage in de bakboord motor wilde terugkeren. De verkeers toren gaf toestemming tot landen. Het vliegtuig heeft vervolgens normaal, ruim en rustig het voorgeschreven circuit gevlogen. Alles wees op een normale landing. De commandant had voortdu rend contact met de grond en heeft geen enkele aanwijzing voor verwachte moeilijkheden gegeven. Op ongeveer 100 meter van de landingsbaan zagen oog getuigen het toestel plotseling een ruk en een scherpe draai naar stuurboord maken. De rechtervleugel zakte naar beneden door. Door de lage landings snelheid en geringe hoogte is de Martin Mariner toen tegen de grond geslagen en in brand gevlogen. De resultaten van het onderzoek heeft minister Staf meegedeeld aan het Tweede Kamerlid Ritmeester, die hier omtrent elf schriftelijke vragen had gesteld. Het Koninklijk Paar en burge~ meester Van Hall van Amsterdam gefotografeerd bij een van de ma quettes. welke de uitbreiding van de hoofdstad in beeld brengen. Deze maquettes staan opgesteld in de Zuiderkerk in Amsterdam, een van de gebouwen, welke door het Ko ninklijk Paar werden bezocht tij dens zijn traditionele bezoek aan de hoofdstad. Uit het antwoord van de bewinds man blijkt verder, dat de storingen, die aan de dag traden op de tocht van het vliegtuig naar Perzië, van geen invloed zijn geweest op het ongeluk. De technische storingen waren niet van ernstige aard. In Abadan waren de beide motoren vervangen door nieuwe uit Nederland. De comman dant zou zeker niet zijn vertrokken, indien hij ook maar even had getwij feld aan de vlieggereedheid van de Martin Mariner. Evenmin zouden de technici het toestel vrij hebben ge geven, indien zij geen volledige zeker heid hierover zouden hebben gehad. De commandant had tenslotte geen haast om naar Nederland terug te keren, zoals uit de hem verstrekte orders blijkt. Overtuiging nut samenwerking en royale outillage als krachtige argumenten De regering heeft gisteravond de commissie van Euratom, die een tweedaags bezoek aan Nederland brengt, op het Muiderslot een diner aangeboden. De minister-president dr. W. Drees heeft tijdens dit diner de commissie dank gezegd voor het feit, dat het eerste officiële bezoek dat zij aan de Euratomlanden brengt, Nederland geldt. „Wanneer U zoudt besluiten, de zetel van Uw gemeenschappelijk centrum voor onderzoek hier in Nederland te vestigen, dan kunt U verzekerd zijn van een nog gunstiger ontvangst dan die welke het Euratomverdrag ten deel is gevallen", zo zeide dr. Drees in zijn toe spraak onder meer. „Men is in Nederland sterk over tuigd van het nut van internationale samenwerking zo goed als van het nut van het moderne natuurwetenschap pelijk onderzoek. Wanneer Uw commissie het besluit zou nemen om het laatste voor een aanzienlijk deel hier, onder haar eigen leiding, te gaan verrichten met de internationale deelneming welke in de gehele opzet van Euratom besloten ligt, dan zoudt U kunnen rekenen op volledig begrip, niet alleen bij de re gering, doch ook bij de provinciale en gemeentelijke autoriteiten en, ik aar zel niet dit te zeggen, bij het Neder landse volk in al zyn geledingen", zo vervolgde dr. Drees. „Voor wat de regering betreft, kunt U rekenen op onze gehele medewerking. Het Reactor Centrum Nederland van zijn kant zal U zeker gaarne zien komen en is in de gelukkige gelegenheid om U op alleszins bevredigende voorwaarden land ter beschikking te stellen. De fis cale regelingen voor Uw hier te werk te stellen personeel zullen thans en in de toekomst even gunstig zijn als die welke zullen gelden in het land van vestiging van Euratom zelf. Op onderwijs- en woongebied kunt J alle redelijke mede werking verwachten van de verantwoor delijke autoriteiten. Verschillende we tenschappelijke instellingen en labora toria hebben spontaan aangeboden om, voorzover zulks praktisch mogelijk is. in afwachting van de gereedkoming van definitieve laboratoria, ruimte aan on derzoekers van het directoraat-generaal voor research van Euratom beschikbaar te stellen. Last but not least zal Eura tom de gelegenheid hebben om de appa ratuur van het Reactor Centrum Neder land en met name de materials-testing- reactor die daar binnenkort in bedrijf moet worden genomen op redelijke voorwaarden mede te gebruiken. Door het een en ander zou Eura tom, zo Uw commissie dat wil, in korte tüd kunnen beschikken overeen behoorlijk uitgebreid eigen centrum, dat de beschikking heeft over een be langrijke apparatuur", aldus dr. Drees, die sprak in tegenwoordigheid van de ministers Cals, Hofstra, Suurhoff en Vondeling en de staatssecretarissen Van der Beugel en Veldkamp. Zeker tien doden bij bloedige botsing in Beiroet In Beiroet is gisteren een totaal uit gaansverbod afgekondigd na een reeks bloedige botsingen, waarbjj zeker tien mensen het leven hebben gelaten. Er kwam snel een einde aan de incidenten toen werd afgekondigd, dat burgers met wapens ter plaatse zouden worden dood geschoten. De 37-jarige mohammedaanse op standelingenleider en gewezen premier Rasjid Karami heeft een nieuwe rege ring gevormd. Daarvan maken vier christenen, drie moslems en écn Druze deel uit. Karami is behalve premier ook minister van Defensie en van Binnen landse Zaken.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1