£sso Lompe poging van Kroesjtsjef om zich met Franse zaken te bemoeien Sovjetrussische premier maakt zich belachelijk door felle aanval op generaal De Gaulle FRANSMAN ROGER RIVIERE BREEKT WERELDUURRECORD Nederlands Vaas-team hield lei schoon dank zij bromfiets Frans zwart Afrika zal zondag waarschijnlijk „ja" stemmen waakt tegen slijtage NIEUWE ESS0 BENZINE NIEUWE GOUDEN ESS0 EXTRA MOTOR OIL WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1958 Over „persoonlijke dictatuurgesproken! (Van onze Par ij se correspondent) In een interview met het orgaan van de Russische communistische party, de Prawda, heeft Ruslands regeringschef Kroesjtsjef een duidelijke om niet te zeggen lompe poging gedaan het Franse volk te verleiden a.s. zondag by het referendum „nee" te zeggen tegen generaal De Gaulle en tegen de grondwet van de Vjjfde Republiek. Volgens Kroesjtsjef is het de bedoeling der „Franse reactie", dat de nieuwe grondwet de persoonlijke dictatuur in Frankrijk moet stichten en de huidige situatie in dit land deed de Russische premier dan ook denken aan het Duitsland van de jaren '32'33, dat door maarschalk Hindenburg aan Hitier werd uitgeleverd. De Gaulle werd nog wel niet met zoveel woorden met wijlen Hitier vergeleken, maar beiden werden door Kroesjtsjef toch wel in één adem genoemd. Deze scherpe uitval tegen generaal De Gaulle en de Franse fascisten, die vol gens de Prawda zijn voornaamste entourage zouden vormen, wekt temeer verba zing, waar Moskou zich totdusvcr ten aanzien van de jongste politieke ontwikkelingen in Frankrijk nogal op de diplomatieke vlakte had gehouden. De verklaring van deze plotselinge koerswijziging zal dan ook wel moeten worden gezocht in de mening van het Kremlin, dat het nuttig zou kunnen zijn de Franse communisten een ruggesteuntje te geven in hun campagne tegen de grondwet, waarover dus zondag a.s. zal worden gestemd. Argumentatie past niet voor machtige leider in Kremlin Of de Franse communisten heel ge lukkig zijn met dit Russische gebaar valt intussen ernstig te betwijfelen. L'Humanité, hun partijblad, heeft de uitlatingen van partijgenoot Kroesjtsjef zo hier en daar blijkbaar ook wel wat te gortig gevonden, zodat door de redac tie zelf enkele verklaringen uit de oor spronkelijke tekst werden geschrapt. Die censuur betrof in het bijzonder de passage, waarin Kroesjtsjef „onthulde", dat op 14 juli de Algerijnse parachutis ten van generaal Massu zich in Parys als in een „veroverde stad" zouden heb ben gedragen. De Franse kranten zijn over het alge meen rood gloeiend aangelopen van ver ontwaardiging over de Russische beledi gingen, die men bovendien als een on toelaatbare inmenging in de Franse bin nenlandse aangelegenheden zou mogen omschrijven. In zijn commentaar zegt het rechtse blad „L'Aurore" dat men slechts kan lachen om de toespelingen, die Kroesjtsjef in dit verband heeft ge maakt op het Duitsland van 1933. De nijdige uitval van Kroesjtsjef werpt een helder licht op zyn geheime gedachten. Wij ontgaan hem. Hij beledigt ons. Al les in de beste orde, aldus het blad, dat zich door zijn ironie onderscheidt van de onverholen woede in andere bladen. Premier De Gaulle heeft de hele kwestie veel rustiger opgenomen. „We zijn aan de vuistslagen op tafel en de homerische uitbarstingen van de heer Kroesjtsjef gewend geraakt", zo hebben officiële kringen uit zijn naam laten weten, „en we herinneren ons ook, dat talrijke verklaringen van de Russische regeringschef naderhand door hemzelf weer moesten worden teruggenomen". Een officieel protest van de Franse re gering by de Russische gezant ligt dan ook geenszins in de bedoeling. Moskou maakt het nog erger Intussen heeft Kroesjtsjef in een vraaggesprek met het onafhankelijke Hamburgse weekblad „Die Zeit" het jongste onderhoud tussen premier De Gaulle en Bondskanselier Adenauer in Hoad speelt dit jaar niet meer LEW HOAD pijn in zijn rug De Australiër Lewis Hoad, één van de leden van het „tenniscircus" van Kra mer zal dit jaar niet meer spelen. Dit heeft Jack Kramer te Londen, waar cieuze wereldkampioenschappen voor profs op overdekte banen zou deelnemen, bekend gemaakt. De Australische crack heeft reeds geruime tyd last van pijnen in zyn rug en te Parys tydens de offi- cieuse wereldkampioenschappen voor profs heeft hy opnieuw een aanval van jicht gehad. „Hy heeft tegen Rosewall te Parys buitengewoon goed gespeeld, maar als hy niet snel van deze ziekte geneest, is het beter dat hy naar iets anders uit kijkt", zei Kramer. Overigens komt de ziekte Hoad duur te staan. Dat hij dit jaar niet meer spe len kan kost hem 10.000 pond sterling (ongeveer 100.000 gulden). Colombey-les-deux-Eglises een onder steuning van de „reactionaire krachten" in Frankrijk genoemd. Hy waarschuwde tegen de vorming van een „as Bonn- Parys", want „soortgelijke anti-com munistische pacten", (zoals de samen werking tussen Hitler en Mussolini) „hebben Europa in de tweede wereld oorlog gestort" (Het komt ons voor, dat de wereld eerder in deze oorlog gestort is door het Duits-Russische verdrag. Red. L.D.). Kroesjtsjef beschuldigt de Bondsrepu bliek van inmenging in de binnenland se aangelegenheden van andere staten!. „Het moet de Bondskanselier bekend zyn geweest, dat er in Frankryk een stryd gaande is tussen aanhangers van de republiek en van het fascisme. Wan neer de regering van de Bondsrepubliek het niettemin juist acht het begin van een nauwere samenwerking met de Franse regering aan te kondigen op een ogenblik, dat in Frankryk over het be staan van de republiek wordt beslist, dan kan daarmee maar één doel worden nagestreefd: de krachten van de Franse reactie aan te moedigen en op te wek ken tot een anti-democratische revolu tie. Dat kan ook voor niemand een ver rassing zyn, daar in de Bondsrepubliek zelf al sedert vele jaren een koers van onderdrukking der democratische krachten en burgeriyke vrijheden wordt gevolgd" De Sovjetrussische premier maakt zich nog op andere manier belachelyk. Hy verwyt de Bondsrepubliek voorts, dat zy de beginselen van vreedzaam- naast-elkaar bestaan niet eerbiedigt! Zy neemt tegenover de Oosteuropese (communistische) staten een byzonder vijandige houding aan. De Bondsrepu bliek zou echter een positieve invloed op de toestand in Europa kunnen uitoefe nen indien zii zou besluiten haar strijd krachten te verminderen en de uitrus ting met atoomwapens te staken, aldus Kroesjtsjef die zich tenslotte voor een verbetering der betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Bondsrepubliek door uitbreiding van de handel en uitwisse ling van journalisten uitspreekt. Leidse Schaakbond In de vyfde ronde van de jubileum- afval wedstrijd van de I*5B zorgde num mer 60 H. Meyers (Philidor). voor een grote verrassing door als eerste by de laatste acht te eindigen. In een uitste kend gespeelde party won hy van C. C. Berg (38), en is dus reeds zeker van een prijs. J. Koet (21) wist te zegevieren over C. v. d. Lip (34), die na sterk tegenspel 'het slachtoffer werd van een beslissende combinatie. Met Koet behoren ook mr. A. J. Mulder (15) en Jerry Bey (1) tot de laatste acht, die gisteravond wonnen, resp. van dr. W. L. Groeneveld (16) en M. Bloem (40). In ons vorig verslag is tenslotte niet vermeld het uitschakelen van de jeug dige J. J. Piket (32) tegen H Th. Wei land. De overige vier partyeii zyn door omstandigheden uitgesteld tot vrijdag LSG—NOORDWIJK 6—6 Het Leids Schaakgenootschap kreeg gisteravond bezoek van 12 Noordwykse schakers om de beker in ontvangst te nemen, die het in de nederlaagwedstry- den van Daniël Noteboom had veroverd. Het LSG besloot de beker als wisselprys in te zetten in een door Noordwij k geor ganiseerd toernooi welke geste met een hartelijk applaus werd begroet. Het be stuur van de Noordwykse schaakver eniging zal zich nog nader beraden in welke vorm het toernooi zal worden gehouden. De onderlinge wedstrijd van beide teams eindigde in een gelijk spel (66). De gedetailleerde uitslag luidt: LSG—NOORDWIJK: W. G. Depi- mendalG Marijt 10; R. D. Westra J. Turk 0—1; G. J. LührmanJ. Slee boom \<2—C. van DijkL. W. Turk sr. 01; J. P. W. WeyermarsP. Bedijn 01; C. ElzengaJ. J. Bizot Vz R. SattlerJ. Plug 10; P. S. Anes—A Veefkind E. J. KerkhovenF. Hoek 01; J. de RaayJ. v. d Bos Vzxh.P. de WekkerJ. Schoenmakers 10; Th. v. d. Oord sr.W. v Rooyen 10. Totaal6 6. STAEDTLER De eerste bolipoint met alle goede eigenschappen van een vulpen! DIMA Verkoopkantoor J.S/S^öTAEDTLER o.t. Nieuwstraat 34, Apeldoorn. Belgisch elftal Veel nieuwe gezichten Het Belgische elftal, dat zondag a.s. in het Deurnestadion te Antwerpen tegen Nederland speelt, is als volgt samenge steld: Doel: Vanderstappen (Olympic Char leroi); achter: Devoegelaere (Ander- lecht) en Thellin (Standard); midden: Hamon (Anderlecht), Storme (La Gan- toise) en Mathonet (Standard); voor: Piters (Standard), Jurion (Anderlecht), Stockmans (Anderlecht), Houf (Stan dard) en Paeschen (Standard). Reserves: (Cooremans (Antwerp), Dries (Berchem), Van Herpe (Gantoise) en Orleans (Gantoise). Vergeleken by de ploeg, die op 13 april in Antwerpen met 72 door Oranje werd verslagen, zyn maar liefst zeven spelers vervangen. In het elftal, dat zondag binnen de lynen komt met spil Storme als enige Vlaming, hebben alleen Thel lin, Mathonet, Stockmans en Jurion hun plaats behouden, al verhuisde Stock mans van de midvoorplaats naar de rechtervleugel en is Jurion nu niet links- maar rechtsbinnen. Hongaar Szolt leidt BelgiëNederland De wedstrijd België—Nederland zal zondag worden geleid door de Hongaarse scheidsrechter Istvan Zsolt. Grensrech ters zyn diens landgenoten G. Gere en H. Emsberger. Mees en Coppens in elftal van Antwerpen Het elftal van Antwerpen voor de tra ditionele stedenwedstryd tegen Rotter dam, die zaterdag a s. op het terrein van Beerschot wordt gespeeld, is als volgt samengesteld Doel: Gernaey of Leysen; achter: Gooris en Schroeyen; midden: Mees, Vets en Huysman; voor: Opdebeek, Vliem, Coppens, Verbruggen en Maer- tens. Op Vigorellibaan te Milaan De Franse wielrenner Roger Rivière, wereldkampioen achtervolging by de profs, is er gisteravond op de Vigorellibaan te Milaan in geslaagd het werelduurrecord te verbeteren. Hij legde 47 km. en 346 meter af. Het oude record stond sedert 18 september van het vorig jaar op zijn naam met 46 km. en 923 meter. Op het moment, dat Roger Riviere op de piste verscheen om zich wat los te rijden - het was tegen vyf uur - was er een flink briesje komen opzetten. De coureur uit St. Etienne besloot zyn po ging nog wat uit te stellen en verdween weer in de kleedkamer. Hy wachtte tot tegen zes uur. De wind was gebleven, maar na enkele trainingsronden besloot Rivière toch te starten. In de derde ronde sprong een band waardoor hy op nieuw moest vertrekken. Al na 5 km., die byna 4 seconden sneller werd afgelegd dan in 1957, bleek dat Rivière de vorm voor een nieuw record te pakken had. Met een verba zingwekkende regelmaat draaide hij ten aanschouwe van ongeveer 6000 toe schouwers zyn ronden over de snelle 397.57 meter lange piste. De tien kilo meter ging in 12 minuten 21.8 seconden, een nieuw wereldrecord. Het oude had Rivière tydens zyn poging van 18 sep- Vier wedstrijden voor Nederlands Amateurelftal Het Nederlandse amateurelftal zal in het komende voorjaar een viertal inter- landwedstryden spelen. Op 13 mei zyn de Britten tegenstander van de na tionale amateurploeg, op 6 mei komen de Fransen waarschynlyk naar Neder land, voor 27 mei staat de ontmoeting Nederland-Schotland op het programma en er worden nog onderhandelingen ge voerd voor een wedstryd tussen de Ne derlandse en de Westduitse amateurs. Alle vier de wedstrijden worden in Ne derland gespeeld. Internationale motorzesdaagse Het Nederlandse Vaasteam heeft ook na de tweede dag van de internationale motorzesdaagse in de Beierse modder nog een schone lei. Dat was het belang rijkste nieuws, dat gisteravond uit Garmisch Partenkirchen kon wor den geseind. Het Nederlandse viertal Ton Bakker, Dick Muller, Jan van Dobben en Piet den Haan, be hoort daarmee tot de negen Vaas teams, die nog geen strafpunten op hun lijst hebben staan. Maar het scheelde slechts een haar of liever gezegd: een bromfiets of ook een lid van het KNMV- kwartet had strafpunten opge lopen. tember 1957 op 12.31.8 gebracht. Ook ziin wereldrecord op de 20 km. (sedert september van het vorig jaar op zyn iu. a met 25 minuten 15 seconden) werd verbeterd en gebracht op 24.50.6. Op een deel van het traject, waar de benzinepompen nu niet bepaald „man- netje-aan-mannetje" stonden, kwam Dick Muller tot de ontdekking, dat zijn tank leeg was. Het was een precaire situatie, waaruit de man uit Holten zich echter snel redde met behulp van wat geluk en een behoorlyke dosis sportieve brutaliteit. By een eenzaam boerderytje stond namely k een even eenzame brom fiets en toen Muller dat eenmaal had gezien had hy het brommertje binnen een minuut boven zyn tank omgekeerd en met de kleine, maar kostbare hoe veelheid brandstof haalde hy nog juist op tyd de volgende controle. De andere Vaasteams, die nog straf- puntloos zyn, zyn de twee teams van Oostenrijk, de twee van Tsjecho-Slo- wakye, de twee van Polen, het Zweedse en het Italiaanse team. De wedstrijdleiding heeft een gedeelte van het traject van de eerste dag ge neutraliseerd, waardoor ook enkele Ne derlandse rijders werden bevoordeeld. Vrolyk hield slechts één strafpunt over, terwyl het totaal van Aaltink tot 12 werd teruggebracht. Na het zeer slechte weer van maan dagavond en -nacht besloot de wed strijdleiding enkele moeilyke delen uit de route te laten en het „slechtweer- gemiddelde" weer toe te passen. Afge zien van een paar buitjes is het de tweede dag gelukkig droog gebleven by een flinke wind. De dag, die met veel zorg tegemoet was gezien, is daardoor nogal meegevallen en alleen de Ensche- deër Gerrit Aaltink kreeg aan zijn to taal van 12 strafpunten er 1 toegevoegd. Hy kon by de start niet op tyd weg komen en werd daarmee als de eerste deelnemer van de tweede dag verba- liseerd. By de Trophyteams zyn nog maar drie ploegen zonder strafpunten. Het zyn Italië, Tsjecho-Slowakije en West- Duitsland. Alleen Guinea zal zich mogelijk van De Gaulle en diens voornemens afwenden (Van onze Pa rij se correspondent) Tydens zyn grote propaganda-toumee door Frans zwart Afrika heeft generaal De Gaulle de koloniale volkeren, vorige maand, aangekondigd, dat ze zichzelf zonder één druppel bloed te vergieten, by het referendum over de nieuwe grond wet van zondag aanstaande met één slag onafhankelijk zouden kannen maken. Dat resultaat zou door een meerderheid van „neen's" automatisch worden bereikt, terwyl aan het ja-woord door de generaal de betekenis werd gegeven dat een land of volk, in het raam van een grote gemeenschap, zyn lot aan Frankryks toekomst wil binden. De generaal liet echter wél vrjj duidelijk doorschemeren dat het nee-woord onmiddellyke stopzetting van alle economische, technische en andere bijstand van Frankryk tot gevolg zal hebben. Dit grootse gebaar van liberale staatskunst heeft zyn positieve uitwerking niet gemist. Het is nu wel vrywel zeker dat, op één na, alle koloniale volkeren zondag „ja" tegen De Gaulle, tegen de nieuwe grondwet én dus ten aanzien van de be stendiging der banden met Frankryk zullen zeggen. Gevaar van „besmetting" Eén uitzondering zal zich echter waar schijnlijk voordoen. Sekou Touré, de pre sident van de gouvemementsraad van Frans Guinea heeft namelyk terstond laten weten dat hij zijn landgenoten op zal wekken de grondwet en vooral de gemeenschap met Frankryk af te wijzen. Guinea is, na de Ivoorkust, de Franse bezitting in Centraal-Afrika, waarvoor de rijkste industriële toekomst schijnt te zyn weggelegd. De bodem bevat bauxiet, yzer en mangaan, terwyl er bovendien grote mogelykheden voor de opwekking van hydro-elektrische energie aanwezig zijn. Niet alleen deze rykdommen tellen zwaar in de balans, wanneer Guinea voor Frankryk geheel verloren zou gaan, ook het „besmettings gevaar" mag niet 'worden uitgewist, aan gezien andere Afrikaanse landen, op kortere of langere termyn, het voorbeeld van Guinea om de onafhankelijkheid te kiezen, zouden kunnen volgen, een mo- geüykheid, die eveneens uitdrukkelijk door generaal De Gaulle werd open gelaten En dat risico lykt te groter, waar Guinea nu reeds aanbiedingen van België en Canada moet hebben ontvan gen, die bereid zijn de economische plaats van Frankryk eventueel onmid dellijk over te nemen. Met het oog op al deze vooruitzichten, heeft men in Franse regeringskringen al overwogen welke tussenweg, in geval van Guinea's nee-woord, nog gekozen zou kunnen worden. Waarschijnlijk zal Parijs onmiddellijk na de Guinese onaf- hankelykheidsproclamatie het land ver- V.V.Z.M. in goud Verstoring zuivelmarkt een tijdelijke kwestie Vyftlg jaren bestaat de Vereeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne en gistermiddag is in het Kurhaus te Sche- veningen dit jubileum officieel gevierd. Bij die plechtigheid was de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, dr. ir. A. Vondeling, aanwezig. Be halve een korte rede over de wenselyk- heid van een overzichtelyker zuivelorga- nisatie in Nederland, hield de bewinds man ook een toespraak tot de voorzitter der vereniging, de heer J. G. Blink, waarbij hij hem meedeelde, dat het de Koningin heeft behaagd de heer Blink te benoemen tot Ridder in de Orde van j de Nederlandse Leeuw. I De drukbezochte jubileumvergadering i in Scheveningen werd geopend met een rede van de heer Blink, die de afgelopen halve eeuw de revue liet passeren. De huidige verstoring van het evenwicht noemde de voorzitter een tydeiyke kwestie. „Op den duur is het volkomen ondenkbaar, dat Nederland met zyn economisch en technisch hoogstaande melkveehouderij, zuivelindustrie en zui- i velexporthandel van de toekomstige stygende vraag niet zou profiteren". De i heer Blink verwacht binnen afzienbare tijd een duidelyk opgaande lyn. Daar- i om moet z.i. operatief ingrypen achter- j wege blijven en moet de zuivelindustrie zelf naar verbetering van haar positie streven, te weten door: verlaging van produktiekosten; verbetering van de af zet van produkten in binnen- en bui tenland. De minister uitte naast lof ook kritiek, verpakt in hoffelyke bewoordingen. ..Op 't gebied van de zuivel is het moeiiyk de weg te vinden in de vele organisaties. De zuivelorganisatie is geen voorbeeld van eenvoud en helderheid. Bezinning Irin misschien leiden tot een eenvou diger structuur en groter doelmatig- i heid" Nadat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd, recipieerde het bestuur van de V V.Z.M. ROGER RIVIERE nieuw record Rivière werd tydens zyn rit door lui de aanmoedigingen van het sportieve Milanese publiek gesteund. Velen zou den zich geen saaier schouwspel kunnen voorstellen dan het ryden van een een zame wielrenner in een kuip van nog geen 400 meter in het rond. Maar voor de ware wielerliefhebber was het ryden van Roger Rivière een adembenemend schouwspel. In prachtige styl, een hoog, zuiver ritme en verbluffende cadans vergrootte de Fransman ronde na ronde zyn voorsprong op het schema van vo rig jaar. Toen hy in de 97e ronde een lekke band kreeg, leek Rivière even van moe deloosheid in een te storten. Het wisse len van fiets kostte hem byna de gehe le voorsprong van ruim een ronde, maar het gescandeerde „Ro-ger, Ro-ger, Ro ger" hielp hem over de mentale inzin king heen en nog geen minuut later had hy het helse tempo weer te pakken. Met een gemiddelde van meer dan 48 km. begon hy aan de laatste tien minuten. Hy had door de bandbreuk 18 seconden verloren. Het verlies werd weer goedge maakt en tenslotte kon bekend wor den gemaakt, dat Rivière zyn wereld record met 423 meter had verbeterd. Voor Rivière zelf was het ondanks al les een kleine teleurstelling. Hy had er op gerekend niet alleen de „droom- DUI VEN SPORT P.V. „De Reisduif' hield een wed vlucht met 77 oude en jonge duiven vanaf Mons. Afstand plm. 194 km. De duiven werden gelost om 7.50 uur met kalme z.o. wind. De eerste duif bereikte haar hok om 9.50.19 uur, de laatste of 15e prijswinnaar was er om 9.58.30 uur. De uitslag luidt: 1. P. v. d. Drift; 2, 4 P. Mooten; 3, 5 J. en H. v. Leeuwen; 6, 10 Gebr. Kok; 7 F. W. Bouwman; 8 N. Mank; 9 J. v. d. Kaay. P.V. „De Rijnklievers" nam deel aan het concours met oude en jonge duiven op Mons, afstand 194 km. In concours 245 duiven, welke om 7.50 uur in vryheid werden gesteld met zuidwesten wind. De le duif werd geconstateerd om 9 uur 48 minuten en 6 seconden, met een snel heid van 1643 meter per minuut; de 49e of laatste pryswinnaar om 10 uur 2 min. en 24 seconden, met een snelheid van 1478,10 meter per minuut. Uitslag: Chr. v. d. Pluym 1, 3, 7; A. Dubbelaar 2; L. Klein 4, 9; Lolkes de Beer 5; Fr. Was- senburg 6; M. Jongeleen 8 en M. Beierse 10. HENGELSPORT Hengelsportvereniging „D.V.S." hield een wedstryd in de Ryn by Koudekerk. De vangst was slecht: in totaal 3035 gram. Uitslag: 1. W. v. Berkel 551 gram gr. voorn en zwaarste vis; 2. L. J. Ver net 530 gram; 3. J. v. Loon 350 gram; 4. R. Zandvliet 268 gram (gr. biy); 5. L. Schuchhard 235 gram; 6. J. Bouman 311 gram; 7. H. W. Schuchhard sr. 190 gram; 8. L. Devilee 170 gram; 9. H. W. Schuchhard jr. 132 gram; 10. H. Schuchhard 100 gram. zekeren, dat Frankrijk niettemin voort wil gaan alle economische en technische hulp te verlenen die nodig is voor de ontwikkeling der aanwezige bodemschat ten. Het is aannemelijk, dat de premier Sekou Touré dat aanbod met beide han den zal aanvaarden, want tot de prin cipiële tegenstanders van Frankrijk heeft hy nooit behoord. De vraag biyft voor de (verdere) toekomst echter toch open of niet ook de andere volkeren van Frans zwart Afrika geneigd zullen zijn, de gemeenschap welke door de nieuwe grondwet wordt voorzien, te verlaten, nu dus blykt, dat een totale onafhankelijk heid zonder economische risico's gepaard kan gaan. In dat geval zou, als het ware, de bodem al bij voorbaat onder de Frans- Afrikaanse gemeenschap zyn wegge trokken (Advertentie) Gebruik daarom uitsluitend verrijkt met alle eigenschappen van bovensmering De neger Jimmy Wilson aan gouverneur Folsems ziekbed De gouverneur van Alabama, Folsom, heeft de neger Jimmy Wilson ter dood veroordeeld voor een beroving van nog geen twee dollar bij zich ont boden. Folsom houdt wegens een lichte aan doening het bed. Algemeen vermoedt men dat deze ontbieding betekent, dat Folsom aan de talloze verzoeken om cle mentie gehoor zal geven en de dood straf in levenslange gevangenisstraf zal wyzigen. Boter aan de weg gesmeerd (Van onze correspondent) Wel zeer vreemd en heel ver schrikt keek de chauffeur van een Winschoter auto, die in Havelte even zou stoppen voor een kop koffie, en toen bemerkte dat zyn gehele lading boter, ruim ander halve ton, verdwenen was. Aan koffiedrinken kwam de man na- tuuriyk niet meer toe. Hy keerde yiings om om zyn boter weer op te sporen. Deze werd gevonden hal verwege Meppel-Havelte, op de Ryksweg. Daar was het een onbe- schrijfelyke chaos. Overal lagen de pakjes boter verstrooid, hier en daar stukgereden en over de weg uitgesmeerd. Elders waren automo bilisten bezig zich uit de botermas- sa los te maken, terwyl anderen de zaak van een andere kant bekeken hadden en de boter in hun auto stopten. De politie van Meppel en Havelte was spoedig ter plaatse om te trachten orde te scheppen. De gladheid werd met zand tegenge gaan. Enkele automobilisten, die de vryheid hadden genomen boter in eigen auto te laden en achter haald konden worden, werden ver- baliseerd. grens" 47 km. te kunnen overschryden, maar zelfs meer dan 48 km. te kun nen afleggen. „Wat een pech, die lekke band. Ik draaide zo lekker" klonk zyn verzuchting. Sportsplinters De Eindhovense ere-divisie club PSV heeft in Hasselt (België) een vriendschappeiyke wedstrijd gespeeld tegen de Belgische club Anderlecht. PSV won de ontmoeting met 10, door een doelpunt, dat Dillen in de 25ste minuut scoorde. De atletiekwedstryden tussen de damesploegen van West-Duitsland en Rusland, welke gisteravond in het Dante-stadion te Munchen door 12.000 toeschouwers is bygewoond, is in een grote overwinning voor de Russische dames geëindigd (81 tegen 40 punten). Alle nummers eindigden in een over winning voor Rusland. Te Utrecht is dezer dagen door enkele volleybalverenigingen opgericht een verbond van christelyke volleybal verenigingen, dat zich ten doel stelt de belangen van alle christelyke volleybal clubs in Nederland te behartigen, zowel zy die lid zyn van de NEVOBO, als zy die nog niet georganiseerd zyn. Het verbond zal binnenkort voor nader overleg contact opnemen met de NEVOBO.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9