ET MEEST ON-AMERIKAANSE EEL DER VERENIGDE STATFN Kerkgebouw te Rijnsaterwoude is nu weer in alle luister hersteld Per auto door de Nieuive Wereld (II) lak naast de prachtige en machtige superweg stond technische ontwikkeling volkomen stil Amish-vrouw is er slechts m haar man en heer te dienen Ontdekkingen in 't heelal te jaargang Woensdag 24 september 1958 Vierde blad no. 29552 (Van onze Amerikaanse correspondent) (n indrukwekkend systeem super-autowegen verbindt p New York en Chicago, ste- die 1350 km. van elkaar ver- gd liggen. Wanneer men een kietank in zijn auto had, die f genoeg was, zou men dat pt nagenoeg zonder te stop- kunnen afleggen. En vrijwel pi met een snelheid van hon- kilometer per uur! Kruispun- Dp gelijk niveau bestaan niet jeze weg: in een racevaart t men onder alle zijwegen soms er over heen, tunnels en door bergen, heuvels zijn ►cht, op zijn minst zijn er vier In voor het verkeer, soms er zes. »r vlak bij deze superweg:. In de Pennsylvania, heeft de technische kkeling volkomen stilgestaan. In de tige, grote boerderijen, ten oosten Ie stad Lancaster, woont een slag jn, dat geen elektrisch .licht ge- I, geen telefoon en geen auto. die l en boerinnen zijn gekleed in e, ouderwetse kleren, zij rijden in lichte rijtuigjes en de meest rvatieven houden hun grote hoed lun gezicht als men ze wil fotogra- In de tien geboden staat „Gij zult p gesneden beeld maken" en een fschouwen zij ook als zodanig, qbel en de godsdienst beheersen ran de brede autoweg afslaat en |ebied inrijdt, ziet men een groot langs de weg met de woorden: I zult gij de eeuwigheid doorbren- proot deel van Pennsylvania wordt nd door de Pennsylvania Dutch en oord Dutch betekent Nederlands tnen weet. Er zijn heel wat Ameri- die denken, dat deze lieden uit pd afkomstig zijn, maar in feite jrreweg de meesten van Duitse- of irse afstamming. De taal. die zij ing en in hun godsdienstoefening ken, is een Duits dialect, ver mengd met Engelse woorden, hun Bij bels zijn gedrukt in het Hoogduits. Men vindt in Pennsylvania vele sekten, die hun oorsprong in Europa hebben Mennonieten, Wederdopers, de Moravi sche Broederschap en -r_ten oosten van Lancaster de Amish. x)eze Amish heb ben zich afgescheiden van de Menno nieten en zijn later weer gesplitst in de Kerk-Amish en Huis-Amish. Het meest extreem in hun conservatisme zijn de 40.000 dollars. Hij stuurde ztjn vrouw naar huis om een emmertje met geld op te graven. Toen zij terugkwam bleek zij een emmer bij zich te hebben met slechts 35.000 dollar. Zij had de verkeerde emmer opgegraven Huis-Amish De Huis-Amish onderscheiden zich van de Kerk-Amish door het feit, dat zij geen kerk wensen te hebben, maar dien sten houden in de boerderijen van de gemeente-leden. Men kan een boerderij van deze sekte het snelst herkennen aan twee dingen: een klokje op het dak, dat luiden kan voor een dienst en verder: geen elektrische leiding naar zulk een gebouw. Dikwijls ziet men een koetsje Huis-Amish en in vele opzichten vor men zij de meest on-Amerikaanse groep in de Verenigde Staten: mensen, die so bertjes de pas op de plaats maken, terwijl al hun landgenoten luxueus voortrijden over de superweg. Welvarend Sobertjes? Het wonderlijke is, dat deze lieden, die vrijwel alles wat modern is afwijzen als „werelds", in het alge meen heel welvarend zijn en hun rijk dom verworven hebben zonder gebruik te maken van de vele technische hulp middelen. waar hun landgenoten bi) zweren. Een Amish, zo zegt men in Pennsylvania, verkoopt nooit land, hij koopt alleen. Over de rqkdom van deze mensen hoort men vermakelijke anekdoten. Zo vertelt men, dat een boer er onlangs een klein boerderijtje bijkocht voor Schooljongens Een Amish gezien met het eenvoudige rijtuigje. De schuur op de achtergrond is heel groot. (open of gesloten) bij zulk een boerderij staan. De Kerk-Amish bezitten wel een auto, maar al het nikkel van hun wagen verven ze zwart. Een auto, dat kan nog. maar al dat geglim is toch werkelijk te werelds voor hen. Om echter bij de Huis-Amish te blij ven: zij hebben het met de verwante sekten gemeen, dat zij geen eed zweren en weigeren om wapens te dragen. Zij mogen hun eigen scholen hebben, mits zij dezelfde leerboeken gebruiken als de staatsscholen. Geen Amish-kind gaat langer naar school dan tot zijn veertien de jaar. Bijna ieder wordt verondersteld op het land te werken en de enkeling, die wagenmaker wordt, heeft ook niet meer nodig dan een lagere-school-oplei- ding. De „bisschop" is het kerkelijke hoofd van de gemeente, hij is een leke- predikant, die tevens boer is. Vroeg bedaagd De jongemannen hier zijn even trots op hun open rijtuigjes als de gewone Amerikaanse jongens op hun eerste auto. Maar zo pauw ze trouwen (onge veer als ze twintig zijn) worden zij in eens veel bedaagder: dan mogen zij al leen nog in een gesloten wagentje rijden en moeten zij hun baard laten staan. Schooljongens mogen nog knopen aan hun dikke pakken hebben, mannen al leen ogen en haken. De vrouwen, die buiten een soort Leger-des-Heils-hoed dragen en een omslagdoek bij wijze van mantel, houden hun kleren bij elkaar met gewone spelden. Een hele kunst! Aantrekkelijk zien die vrouwen er meestal niet uit: bleke gezichten en meestal een stalen brilletje. Kinderen krijgen en de man dienen is him on Amerikaans lot. Op mijn rondreis door het Amish-lana kwam ik ook langs een kerkhof, een trieste, rechthoekige dodenakker met slecht één boom erop. Triest vooral, om dat hier ontstellend veel doodgeboren of heel jong gestorven kinderen begraven lagen. Men krijgt de indruk, dat deze Amish knap zijn in hun tabaksteelt en paardenfokkerij, maar dat zij, waar het eigen voortplanting betreft, de natuur maar de vrije loop laten. Eten doen zq graag en goed. Brui loften en begrafenissen eindigen soms met een maaltijd voor honderden. Al zijn de tafels talrijk en lang, toch kunnen niet allen tegelijk een plaats krijgen. En dus: de mannen eerst pas als die verzadigd zqn komen de vrouwen aan de beurt. De echte Amerikaanse vrouw op de grote autoweg, in een kort broekje achter het stuur, beslist in welk motel men zal overnachten. „O.K.", zegt haar echtgenoot, vriendelijk en ge dwee. Dr. P. G. J. KORTEWEG. rof. dr. H. C. v. d. Hulst uk voor chr. onderwijzers iravond heeft prof. dr. H. C. van 1st, hoogleraar in de theoretische unde aan de Leidse Universiteit, Gulden Vlies een voordracht aan id van lichtbeelden gehouden voor 'eniging van Christelijke Onder- over „ontdekkingen in 't heelal". Van de Hulst schetste hierin de en van de mens, om door middel aarnemingen met behulp van en ontvangers voor radiostraling weten te komen omtrent de lur van het zonnestelsel, het egstelsel en het door ontelbare len enigszins soortgelijke sterren- i bevolkte heelal. Uiteraard moest xgelijke schets in een kort tjjds- wel zeer „schetsmatig" blijven en lien op een onderdeel van het gericht zijn. wijfeld is prof. Van de Hulst er laagd, zijn gehoor te verbijsteren iteenzettingen in lichtbeelden, die foorstelbare diepten en raadselen et heelal accentueerden, ondanks It, dat te dikwijls een beroep werd i op een niet aanwezige kennis van vaktechnische termen als lichtjaren, spectroscopisch onderzoek, polarisatie, stralingsemissie, determinisme en in determinisme, en veel soortgelijke „vak termen". Professor Van de Hulst verklaarde nadrukkelijk, dat men persartikelen over astronomie en wat daarmee direct of indirect samenhangt bepaald niet au serieux mag nemen. Volgens hem pro beert de pers zich wel aan nullen te storen wanneer het de miljoenennota betreft, maar niet wanneer het de astronomie aangaat. Dan zou een nul meer of minder er niet op aan komen. Juist in de laatste jaren heeft naar onze mening de pers zich verzekerd van deskundige medewerkers, wier kennis garant staat voor de feitelijke gegevens waarop perspublikaties op dit gebied zijn gebaseerd. Wq moeten het betreuren, dat (van wetenschappelijk ongetwijfeld hoog geachte zqde) op een dergelijke gene raliserende wijze kritiek wordt ge oefend op publiciteitsorganen. die met ernst en verantwoordelijkheidsbesef streven naar het wekken van begrip ONDER VRACHTAUTO In de Van der Werfstraat is gister middag de 7-jarige J. Kanbier, wonen de aan de Haarlemmerstraat, toen hij op een driewielig fietsje van zijn vriendje reed gevallen en onder een juist passerende vrachtauto terecht ge komen. Volgens getuigen kreeg de jon gen het rechterachterwiel van de auto over zij nlichaam, tengevolge waarvan hij inwendige kneuzingen opliep. Per ziekenauto is hij naar het Elisabeth- ziekenhuis overgebracht. Direct levens gevaar is niet aanwezig. bq „de mens" voor het zeer grote be lang van het wetenschappelijk onder zoek. Het zogenaamd zuiver weten schappelijk onderzoek mag dan eerst in laatste instantie vruchten van dit mede door de pers aangewakkerde begrip oogsten, ook de astronomie als meest zuivere wetenschap kan toch niet hooghartig voorbijgaan aan de welbedoelde en naar onze mening w el-gerealiseerde pogingen, om ook de zuiver wetenschappelijke research de steun van de gemeenschap te geven waarop zq aanspraak kan maken en welke zR behoeft. Vreugde en dankbaarheid in vele harten Nadat meer dan twee jaar geleden ds. T. D. van Soest de deuren van het Her vormd kerkgebouw voorlopig achter zich sloot omdat de vaklieden van het aan nemersbedrijf Huurman met hun restauratiewerkzaamheden moesten beginnen, zal deze predikant morgenavond dezelfde, maar nu veel fraaiere, deuren weer mogen openen voor de officiële ingebruikneming van het geheel gerestaureerde gebouw met de daarbij behorende eeuwenoude kerktoren. Vanzelfsprekend heerst er onder vrijwel alle bewoners in het kleine dorp aan de oostkant van de Bra sem grote vreugde. Immers met deze ingebruikstelling heeft Rijnsater woude zijn historisch kerkgebouw weer terug, waarmee het ongetwij feld geheel ons land een momument van grote waarde heeft geschonken, dat nu voorlopig weer de tand des tijds kan doorstaan. 2 De Ned. Herv. Kerk te Rijn saterwoude. geheel gerestaureerd nu weer de trots der gemeente. Welke enorme opofferingen men zich daarvoor in de hervormde gemeente van Rijnsaterwoude heeft getroost, daar over vertelden gistermiddag zowel ds. Van Soest, als de president-kerkvoogd, de heer L. Donker, een en ander. Burgemeester Kammenga getuigde op de persconferentie van zijn grote vreug de over dit historische moment, dat met gulden letters in de geschiedenis van Rijnsaterwoude, maar ook in die van ons land vermeld zal blijven. Vreugde was er vooral ook bij de burgervader om het feit, dat dit herstel dank zij een in tensieve samenwerking tot stand is kunnen komen. Door de wijze waarop geheel de gemeente zich achter dit om vangrijke werk schaarde kon van mis lukking feitelijk geen sprake zijn. Dank baar was spreker voor de medewerking van Monumentenzorg, provincie en ge meente, die zeer belangrijke financiële steun verleend hebben. Dank zij deze steun Is van dit gebouw een waar pronkjuweel gemaakt, aldus spreker. FINANCIEEL OVERZICHT De president-kerkvoogd, de heer Don ker, gaf een financieel overzicht, waar uit bleek, dat de gehele restauratie f 264.000 kost, waarvan Monumenten zorg 65 de provincie 15 de ge meente 10 en de kerkelijke gemeente eveneens 10 te betalen heeft. De financiële medewerking van de uit 70 gezinnen bestaande kerkelijke ge meente is bijzonder groot. Zo werd o.m. in tien dagen tijds ruim f. 11.000 bijeen gebracht. Ook H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Wilhelmina hebben voor deze restauratie een bijdrage gestort. De restauratie mag bijzonder geslaagd genoemd worden, terwijl door het plaatsen van stoelen inplaats van ban ken het stijlvolle karakter van het kerk gebouw behouden is. De koorruimte achter de preekstoel zal tevens worden gebruikt als verga derruimte. In de toren is een klok aan gebracht, terwijl een tweede klokke- stoel is aangebracht voor de nog steeds niet terug gevonden klok, die in de odr- log door de bezetters is weggeroofd. Er is een volautomatische hetelucht-ver- w arming aangebracht, hetgeen een zeer belangrijke verbetering betekent. De heer P. Kroger vertelde tal van bijzonderheden over tijdens de restau ratie gevonden voorwerpen, waaruit o.m. is gebleken, dat de bouw van deze kerk met toren voor 1063 moet hebben plaats gevonden. In 1552 is de toren omgewaaid en voor een gedeelte op de kerk terecht gekomen. PROGRAMMA Morgenavond zal het kerkgebouw worden overgedragen en in gebruik ge nomen, waarbij 350 genodigden aanwe zig zullen zijn, die allen een plaata moeten hebben in het gebouw, dat 191 zitplaatsen heeft. Voor deze ingebruik neming is een speciale orde van dienst samengesteld met tot slot een korte kerkdienst. De Commissaris van de Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, zal de plechtigheid bij wonen. Vrijdagmorgen van 11 tot 12 uur zul len de kinderen uit de gemeente het gebouw bezichtigen, terwijl des avonds een herhaling zal plaatsvinden van de officiële openingsplechtigheid, waar van het gesproken woord op de band wordt vastgelegd. Vrijdag 2 oktober des middags van 3 tot 5 uur zal er voor een leder gelegen heid zijn het kerkgebouw met de toren te bezichtigen. De heren der schepping Rode aanval op Simca-arbeiders (Van onze Parijse correspondent). De tegenstelling: tussen Ja- en nee- zeggers bq het grondwetsreferendum van zondag aanstaande heeft gisteroch tend om halfzeven een formele veldslag bij de autofabrieken van Simca te Nan- terre bij Parqs ontketend. Op dat vroe ge) ochtenduur verscheen plotseling een commando van ongeveer 300 mannen, de hoofden beschermd door valhelmen en gewapend met gummistokken en zelfs vuurwapenen, bij de poorten van de fabriek. Óp de duizenden arbeiders, die zich toen naar hun werk begaven, werden, onder de straffe leiding van een commandant, charges uitgevoerd, waarbij ongeveer twintig gewonden vie len. Een der aanvallers liep een ern stige hersenschudding op en voor zqn leven wordt nu gevreesd. Doordat de brandweer van de fabriek alle spuiten met volle kracht onmiddel lijk op de aanvallers richtte, konden die al vrij spoedig worden teruggedre ven. Toen korte tijd later een zwaar gewapende politiecolonne verscheen om de fabriek verder te ontzetten, hadden de aanvallers, op motorfietsen, in auto's en trucks, de aftocht al geblazen. Hun gewonde kameraden hadden zij. net als bij een eohte veldslag zelf meegenomen. Nanterre, waar de Simca-fabrieken gevestigd zijn, heeft een gemeenteraad met een communistische meerderheid en een communistische burgemeester. De communistische aanvallers konden dan ook blijkbaar ongestraft gebruik maken van de vrachtwagens van de ge meente! Bij een inval op het commu nistische partijgebouw in Nanterre werd een vijftigtal gummistokken door de politie in beslag genomen en een justi tiële vervolging tegen de communisti sche leiders van deze voorstad van Parijs is door het ministerie van Binnenland se Zaken aanhangig gemaakt. Het was al enige jaren bekend, dat de arbeiders van Simca een eiland van verzet vormden tegen het communisme, dat in de autofabrieken rond Parijs van ouds een vrijwel monopolistische posi tie bekleedt. De communistische vak centrale, de C.G.T., had bij Simca steeds meer terrein verloren en na de gebeur tenissen van half mei jl. was er door de arbeiders van deze fabriek zelfs een verzoekschrift ingediend, waarin de te rugkeer van generaal De Gaulle werd geëist. In het communistische partijblad L'Humanité zijn de laatste weken uit zonderlijke scherpe aanvallen op de Simca-arbeiders gericht en gistermor gen werden die bedreigingen dus in da den omgezet, daden waarbij tengevolge van de communistische „afstraffing" het bloed van mede-arbeiders vergoten werd NIEUWE UITGAVEN Juliana Regina 1953-'58 Vermeldden wij onlangs de verschij ning van het tiende deel in de serie Ju liana Regina onder redactie van D. Wijnbeek, bij de uitgeverij Hollandia in Baarn, thans is verschenen de ingebon den uitgave van de laatste vijf jaardelen van deze unieke en waardevolle serie. Evenals het eerste gebonden deel, dat de jaren 1948 tot 1953 omvatten, bevat dit tweede gebonden deel 1953-1958 de jaaruitgaven, die in aparte vorm reeds zovel en genot hebben geschonken. De verzorging van deze uitgave is uitste kend, zowel in keuze van het fotomate riaal betreffende ons Koninklijk Gezin als in technische afwerking. Een koste lijk boek, waarvoor de tallozen, die ons Koningshuis een warm hart toedragen, niet dankbaar genoeg kunnen zijn. Bij de uitgeverij J. F. Duwaer Zo nen te Amsterdam is verschenen een verkeersboek voor de jeugd, dat is sa mengesteld door dr. J. H. E. Reeskamp. Expeditie N.-Guinea gaat definitief door (Van een onzer redacteuren) Tijdens een hedenochtend in Amster dam gehouden persconferentie heeft de voorzitter van de Stichting wetenschap pelijke expeditie Nieuw-Guinea, prof. dr. H. L. Lam, medegedeeld, dat thans definitief het besluit genomen is om in het komende voorjaar de expeditie naar Nieuw-Guinea doorgang te doen vin den. Dit definitieve besluit is mogelijk geworden doordat op de begroting een Rijksbijdrage van ruim drie ton is uit getrokken. Op de totale begroting der expeditie (ruim een miljoen) ontbreekt nu nog een bedrag van ongeveer drie ton, dat men van particuliere zijde bijeen hoopt te kunnen brengen. De expeditie, die zes maanden duurt, staat onder de wetenschappelijke leiding van dr. L. D. Brongersma en onder de tech nische leiding van de stafchef van de Marineluchtvaartdienst Nederland, ka pitein-luitenant ter zee-vlieger G. F. Venema. De onderhandelingen met de Franse filmgroep, welke plannen heeft om een speelfilm in Nieuw-Guinea op te nemen, zijn nog gaande. Wanneer U al eens een reddings baak van de L.R.B. gebruikt om Uw hoed uit het water te vissen, leg hem dan tenminste weer op z'n plaats! BETALING PER GIRO Onze KWARTAALABONNEES, die de voorkeur geven aan betaling per giro, verzoeken wij de f7.50 voor hun abonnement gedurende het 4e kwartaal van dit jaar zo mogelijk vóór 1 oktober a.s. aan ons over te maken. Onze MAAND ABONNEES die per giro betalen (f2.55) verzoeken wij ter voorkoming van aanbieding van een kwitantie, het abonnementsgeld vóór de eerste van de betreffende maand te voldoen. Ons gironummer is 57055. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD De verkeerstechnische adviezen waren afkomstig van de heer J. Dill, commis saris van politie te Amersfoort. De tal rijke, vaak voortreffelijke en zeer sug gestieve foto's werden gemaakt door Evert Bijl. In een prettig simpel en rijk geïllustreerd verhaaltje houdt dr. Rees kamp al vertellende de jeugd de ver keersregels voor. Een boekje, dat er door zijn strekking en zijn opzet, wellicht veel toe kan bijdragen om de jeugd reeds vroeg vertrouwd te maken met d« moeilijkheden van het verkeer en daar door de toekomstige veiligheid op de weg te vergroten.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7