Chefarine 4 Mg SUCCES AGENDA'S Fanatieke Duitsers wilden in 1945 nog „voorbeelden" stellen BETER EN SNELLER Generaal Sjehab, opvolger van Sjamoen, staat voor grote taak Agenda Met een enkel woord WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1958 Nu als misdadigers voor de rechter „Gekke Tolsdorff" beroept zich op bevel van Hitier (Van onze correspondent in Bonn) In Neurenberg en Traunstein begon nen gisteren twee processen tegen resp. een oud-S S. officier en een voormalig generaal van het Duitse leger, die bei den ter verantwoording geroepen zijn omdat zij in de laatste oorlogsdagen van 1945 mensen hebben laten fusilleren, die de witte vlag zouden hebben gehe ven. In het proces te Neurenberg gaat het om de thans 42-jarige ex-SS. Haupt- sturmführer Heinz Müller. In april 1945 liet hy de burgemeester van het Zuid- duitse dorpje Burghann, Fischer, dood schieten omdat deze zijns inziens de kracht van het Duitse leger had onder mijnd. Fischer, die door zijn dorpsgenoten afgeschilderd wordt als een opreoht man, had daags voor zijn dood Ameri kaanse soldaten in zijn dorp gehad, die hem het bevel hadden gegeven witte vlaggen te hijsen. Toen Müller met en kele van zijn trawanten in Burghann kwam, riep hij de burgemeester ter ver antwoording, waarbij laatst genoemde zich beriep op het bevel van de Ameri kanen. Overigens, aldus Fischer, was de oorlog toch afgelopen en werd in zijn dorp niet meer gevochten. De volgende dialoog (met de dood voor ogen) zou daarop volgens getuigen zijn gevoerd: Müller: „Weet U niet, dat U niet de bevelen van de vijand, maar het bevel van de Führer moet opvolgen? U weet, dat iedereen, die een witte vlag hijst, wordt doodgeschoten". Burgemeester Fischer: „Maar ik heb de vlaggen moeten hijsen, anders had den de Amerikanen mij doodgeschoten". Müller: „Dan was U tenminste als een held gestorven. Nu sterft U als een Duits varken". Vervolgens gaf hij een onder-officier opdracht om Fischer met een machine pistool te vermoorden Müller ontkent, dat hij dit alles ge zegd heeft. Het staat evenwel vast, dat hij geen enkele stap heeft ondernomen tegen een compagnie van het Duitse leger, die bij het dorp gelegerd was en niets had gedaan tegen het hijsen van de witte vlaggen. Kennelijk wilde Müller een voorbeeld stellen. Gewonden gespaard Een zelfde soort voorbeeld wilde de thans 49-jaxige voormalige generaal van het 82ste Duitse legerkorps, Tolsdorff, stellen in de meidagen van 1945. Tols dorff was in juni 1954 reeds tot V/z jaar gevangenisstraf veroordeeld, voor zijn bevel op 3 mei 1945 om de Duitse kapi tein Holzhey te fusilleren. Zonder dat er een proces was gevoerd. Holzhey zou aan de rand van een Zuid-dultsch plaatsje een Rode Kruisbord en een witte vlag hebben geplaatst om de Apeldoorn wil het westen ontlasten De begroting vaci Apeldoorn voor 1959 vertoont een tekort van 1.209.166 gulden. Een groot bedrag menen B. en W., maar het zal in de toekomst nog wel groter worden In nauw overleg met Gedepu teerde Staten van Gelderland heeft het gemeentebestuur voor de komende tien jaren namelijk een investeringsplan op gesteld. B. en W. zijn van mening, dat Apeldoorn uitstekende mogelijkheden biedt om een deel van het bevolkings overschot van het westen des lands op te vangen. Daarmede zal bovendien te gelijkertijd een nationale dienst worden bewezen, aldus merkte het college op. Daarvoor zouden echter extra inkom sten beschikbaar moeten komen, het geen betekent, dat het Rijk de helpende hand zal moeten bieden. Wordt deze helpende hand niet geboden, dan zal zonder enige twijfel een stuk nationale schade worden toegebracht, aldus B. en W. Het gemeentebestuur is vast be sloten op hoog niveau in Den Haag te gaan praten om daardoor een mogelijk heid te zoeken uit de impasse te geraken. Zulks is ook nodig vanwege het feit dat de gemeente op velerlei gebied nog een grote achterstand heeft in te halen. Zij hoopt niet alleen verhoogde uitkeringen uit het gemeentefonds te krijgen, doch tevens de betrokken instanties in Den Haag ervan te overtuigen dat een bij zonder financieel statuut Rijk-gemeente- Apeldoorn noodzakelijk is Wild West In Amsterdam-W. Na een wilde achtervolging zijn agenten van de Amsterdamse Radio Auto Dienst er gisternacht in geslaagd een automobilist tot overgave te dwin gen, die eerst een aanrijding had ver oorzaakt en daarna getracht had een agent omver te rijden. Om ongeveer twee uur werd een op de Bos en Lommerweg nabij de Haarlem merweg geparkeerd staande autobus aangereden door een personenauto. De bestuurder hiervan reed direct na de aanrijding door. Agenten van de Radio Auto Dienst hadden de botsing gezien en achtervolgden de man. Zij reden hem voorbij, waarna een der agenten uitstapte en een stopteken gaf. Hij moest hals over kop opzij springen, want de automobilist kwam recht op hem af en reed door, nu met gedoofde lichten. De agent loste nog een pistoolschot in de richting van de vluchteling, maar dat had geen suoces. Hierop zetten de mannen van de R.A.D. opnieuw de ach tervolging in en slaagden erin de auto op de Admiraal de Ruyterweg tegen de kant te dringen. De bestuurder, een 49- jarige Amsterdamse koopman, die vol gens de politie „sterk naar drank rook", weigerde echter zijn aan de rechtervoor- kant zwaar gehavende vehikel te verla ten. Het baatte hem niet, want de agenten trokken de man naar buiten. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt wegens poging tot doodslag. Kroniekschrijver veroordeeld Een 50-jarige kroniekschrijver van een Amsterdams dagblad is gisteren door het Gerechtshof te Amsterdam conform de eis van de procureur-gene raal veroordeeld tot een geldboete van f 100.subsidiair tien dagen hechtenis wegens opzettelijke belediging van het openbaar gezag. De journalist was voor de rechtbank vrijgesproken maar de officier van Justitie was daartegen ln hoger beroep gegaan. Het hof overwoog in zijn uitspraak dat de pers weliswaar vrijheid behoort te hebben, maar dat het publiceren in krenkende vorm achterwege moet blij ven. Amerikanen te verhinderen verder aan te vallen en om gewonden te sparen. De ex-generaal „de gekke Tolsdorff' geeft toe, dat hjj de kapitein liet fusilleren om een afschrikwekkend voorbeeld voor zijn troepen te stellen. Ook ln dit geval beroept hij zich op een bevel van Hitier om een ieder die witte vlaggen zou hijsen dood te schieten. Maar de tekst van dit z.g. „Führerbefehl" kan men niet meer vinden Advertentie V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenI Dc 4 geneesmiddelen In één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen elk op zichzelf al beroemd is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine .,4" helpt ook vaak dan, wanneer andere middelen (alen en doel werkelijk wonderen I legen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maeg, «mol die wordt beschermd door het bestanddeel Qielaroa. De „Johan" laatste maal onder charter van de regering Het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" zal op maandag a.s. onder commando van kapitein P. D. de Groote haar laat ste emigrantenreis onder charter van de Nederlandse regering maken naar Aus tralië met ongeveer 1400 passagiers aan boord. Zoals bekend zal mevr. A. Zevenbergen als 100 000ste emigrant met haar gezin deze reis meemaken. De „Johan van Ol denbarnevelt" heeft in het emigran- tenvervoer naar Australië bijna 1/3 van de 100.000 emigranten vervoerd. Zodra het schip half december weer in Amsterdam terug is. zal het eerst een grondige onderhoudsbeurt en diverse moderniseringen ondergaan, alvorens het de nieuwe „rond de werelddienst" be gint op 3 april 1959. Praf. Pest over de promotie-procedure De voorzitter van de raad van bestuur van de St. Radboudstichting te Nijme gen mgr. prof. dr. R. Post verwerpt de idee van een eenvoudiger promotiepro cedure aan de Universiteiten en hoge scholen voor de A-faculteiten en twij felt aan de doelmatigheid ervan voor de B-vakken. HU verklaarde ons dit desgevraagd, naar aanleiding van de door de aftredende rector-magnificus van de Leidse Universiteit, prof. dr. S. E. de Jongh bjj de rectoraatsoverdracht geuite opmerkingen over gewenste ver andering in de promotieprocedure. Prof. De Jongh opperde de mogelijkheid af gestudeerden op grond van hun publi- katies in de wetenschappelijke pers tot doctor te laten promoveren. Prof. Post erkent dat er iets onbevre digends in zit, dat Jarenlange academi sche studies in de meeste vakken be kroond worden met een status van „doctorandus", een aanduiding van het onvoltooide die om aanvulling roept. Daarbij komt dat men in vele landen, waar men iemand gaarne met „doctor" aanspreekt, deze titel verleent aan per sonen, die in de regel minder hebben gepresteerd dan de Nederlandse docto randi. Doch het lijkt prof. Post dat elk proefschrift of wat daarvoor in de plaats komt, moet voldoen aan de voor waarde dat de schrijver toont tot zelf standig wetenschappelijk werk in staat ts zijn, en hij meent dat dit niet in alle vakken op dezelfde wijze moet geschie den. Zo kan in B-faculteiten een zeer ver nuftig en geroutineerd onderzoeker tot wetenschappelijke resultaten komen zonder dat hij bijzonder bekwaam is en de bereikte resultaten op het verlangde niveau in een boek kan neerleggen. In de A-faculteit is zulk een situatie moei lijker denkbaar, aldus prof. Post, die van oordeel is, dat er wel iets te zeg gen valt voor de ideeën van prof. De Jongh ten aanzien van de B-faculteiten, doch weinig voor die van de literaire, juridische en theologische wetenschap pen. Het lykt prof. Post moeilyk in het geval van promotie, zoals door prof. De Jongh gesteld, te beoordelen welk aan deel een bepaalde student in het onder zoek en in de publikaties daarvan heeft gehad. Dit onderdeel moet tevens berusten op publikaties, die reeds eerder en mis schien al enige jaren vroeger versche nen zijn. Het verlenen van een docto raat op zulke gegevens lijkt prof. Post veel op een ere-doctoraat op laag ni veau. Tenslotte mist een dergelijke promo tie in ieder geval het element van de compositie van een boek, aldus prof. Post, hetgeen voor menige kandidaat een der grootste hindernissen vormt, die hij moet overwinnen. Een Nederlander in België verongelukt Maandagavond is een Nederlandse auto. komende uit Limburg, te Eupen in België nabij de Baraque Michel geslipt en tegen een boom gebotst. Vijf van de zeven inzittenden werden gewond naar het ziekenhuis gebracht, waar de be stuurder van de auto, de heer Henri Sillekens (59 jaar oud) uit Roermond, wiens borstkas was ingedrukt, gister morgen is overleden. De andere gekwet sten waren de vrouw van de bestuurder, mevr. A. SillekensCox, 51 jaar oud, de zwager van de heer Sillekens, de heer W. van de Ven, 65 jaar. de vrouw van deze laatste P. Cox, 65 jaar en hun zoon Abe, 31 jaar oud. De twee andere inzittenden, mevr. G. Munnlch, 26 jaar en haar kindje van zes maanden bleven ongedeerd. KNMV vraagt inventarisatie van het bromfietsenpark De Koninklijke Nederlandse Motor rijders Vereniging heeft zich tot de mi nister van Verkeer en Waterstaat ge wend met het verzoek zo snel mogelijk een inventarisatie van het Nederlandse bromfietsenpark te doen maken. De nu bij particulieren en handelaren voor handen bromfietsen zouden dan van een keur moeten worden voorzien, waardoor zij op de weg kunnen blijven, nadat de door de minister voorgestelde maximum snelheid van 30 km. en het daaraan verbonden nieuwe keur voor bromfiet sen zijn ingevoerd. De KNMV acht het namelijk onbillijk, dat bij invoering van nieuwe voorschriften de volgens de oude voorschriften goedgekeurde voertuigen reeds na Al/z jaar van de weg moeten zijn verdwenen. De KNMV meent, dat zeer veel van de nu in ge bruik zijnde bromfietsen veel langer dan 4% jaar zullen meegaan. Oostduitse vice-premier Selbmann ontslagen De 58-jarige Fritz Selbmann, een van de voornaamste economische deskun digen van Oost-Duitsland heeft nu ook zyn functie van vice-premier van Oost- Duitsland, die hij sinds november 1955 heeft bekleed, verloren. Hij is ook lange tijd minister voor de zware industrie ge weest. Selbmann is de laatste maanden het mikpunt geweest van heftige kritiek van de zijde van het bestuur van de Oost duitse communistische partij. Deze ver weet Selbmann aanmatiging en de nei ging zich als „directeur" en technocraat te. gedragen. Hij werd er ook van be schuldigd betrekkingen onderhouden te hebben met de groep van Schirdewan- Oelssner en Wollweber, die begin fe bruari uit de leiding van de partij ge stoten werd wegens haar oppositie tegen Walter Ulbricht, de eerste secretaris van de Oostduitse communistische partij. t i P fjy VOOR HEDENAVOND Hilversum I 402 m. VARA; 18.00 Nws. en comm. 18.20 Poli- tiekapel. 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19.10 Paxl. overz. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door. caus. 20.15 Llohte muz. 20.30 Het einde van de klucht, boorsp. 21.30 Amus. muz. 22.00 Promenade ork., OmrJcoor en sol. 22.50 Medische kron. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Ham mondorgelspel. 23.5024.00 Socialistisch nws. ln Esperanto. Hilversum II 298 m. NORV: 18.00 Gram. 18.15 Speotrum v. het Ohr. Organisatie en Verenigingsleven, caus. 18.30 Dameskoor, 18.50 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.15 Llohte muz. 19.30 Bultenyl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 2020 Radio Phllh. ork. en solist. 21.40 Muz. lulsterwedstr. 22.10 Achter het rookgordijn, caus. 22.25 Meis- NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gewijde Nws. 23.1524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NORV: 17.00—17.40 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.30 Beroemde va riété-nummers, film. 21.00 De sleutel. TV-spel. VOOR DONDERDAG 25 SEPTEMBER Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 V. d. vrouw 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, oaus. 11.15 Kamerark. 11.45 Spoorloos ver dwenen schepen, caus. 12.00 Zang en pla no. 12.30 Land- en tuinib.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Theaterork. en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Fagot, klarinet en piano. 14.30 Voor dracht. 14.55 Gram. 15.20 De Jacht op de dader, hoorsp. 16.10 Gabaret. 17.00 V. d. *"Ugd. 17.45 Hammondorgelspel. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Dansmuz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Mondharmonica en plano. 19.20 Ook zij vragen onze hulp, klarakb. 19.40 Amvus. muz. 20.00 Nws. 20.05 De reünie van Oud-polltleke gevangenen, oaus. 20.10 Omr.ork. en solist. 21.05 Ik was hem onderworpen, hoorsp. 22.05 Gram. 22.40 Act. 22.50 Sport. 23.00 Nws. 23,16 Koersen v. New York. 23.1624.00 Gram. 1959 zijn binnen. VULPENKLINIEK G. WOLFSLAG BREESTRAAT 145 Afgetreden president struikelde over de opkomst van het Arabisch nationalisme De afgetreden presi dent van Libanon, Ca- mille Sjamoen, werd 23 september 1952 gekozen, waarbij hij de steun ge noot van alle politieke partijen. Maar de op komst van het Arabische nationalisme verstoorde al spoedig de eenheid. De Suezkanaal-affaire bracht een beslissende wending in de houding van som mige kringen jegens Sja moen, die hem vooral zijn weigering, met Frankrijk en Engeland te breken, verweten. Deze oppositie groeide naarmate de invloed van president Nasser in de Arabische wereld steeg. De nederlaag die vele vertegenwoordigers van mohammedaanse Libanese kringen bij de parle mentsverkiezingen van 1957 leden, bezegelde de definitieve breuk. De op positie, die Sjamoen de bedoeling toeschreef de grondwet te willen wijzi gen om zich een nieuwe ambtstermijn als presi dent te verzekeren, ont ketende begin mei van dit jaar een opstand, die in Tripoli en Beiroet be gon en zich weldra over het grootste deel van Li banon uitbreidde. Vijf maanden lang heeft Sjamoen, in zijn paleis verschanst, zich tegen de druk der opstandelingen verzet en gezegd slechts op wettige wijze te zullen aftreden, d.w.z. totdat zijn ambtstermijn verstre ken zou zijn. Generaal Sjehab, Sja- moens opvolger, is, zoals men zich herinnert, 31 juli met grote meerder heid tot president geko zen. Hij zal er in de eer ste plaats naar moeten streven de eenheid tus sen de verschillende groe pen van de bevolking, die door de gebeurtenissen van de laatste maanden scherp verdeeld is, te her stellen. Generaal Sjehab heeft zich tot dusver boven de politieke geschillen ge steld. Hij heeft door zijn houding het vertrouwen verworven van alle poli tieke kringen, die hem steun beloofd hebben bij de oplossing van de ern stige vraagstukken waar voor de nieuwe president zich nu gesteld ziet. Een dringende taak van de nieuwe president is de vorming van een rege ring waarvan de samen stelling zodanig zou moe ten zijn. dat zij leidt tot verzoening van de par tijen, die de wapens nog niet neergelegd hebben. Een andere moeilijke kwestie, die dringend op lossing vereist, is de ont wapening van de bevol king. Dan is er nog de economische positie van Libanon, die door een crisis van vyf maanden zwaar geschokt is. WOENSDAG Breestraat 19; Evangelisatie voor alle richtingen. 8 uur nam. Genestetstraat: Openluchtbijeenkomst Baptistengemeente. 8 uur nam. De Kleine Burcht: Ledenverg. Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nm. Gerecht 10: Spirltisoh Genootschap. 8 uur nam. Clubhuis Speeltulnver. „Oosterkwartler' Feestavond Openbare Kleuterschool Atjeh- straat 32. 8 uur nam. Schouwburg. K. en O. Ned. Comedie. ,,'n Tik van de zon". 8 uur nam. Leger des Heils. Bijzondere bijeenkomst o.l.v. Lt. Commissioner A. C. Beekhuis. 7.30 uur nam. Harmonie. Ned. Ver. Expogé. Spr. kape- laan Stoelinga ever „Dante, de man die door de hel reisde". 8 uur nam. Oegstgeest. Witte Huls: Show Modehuls Van Strien. 8 uur. DONDERDAG Het Gulden Vlies: Aandeelhoudersver gadering N.V. Van Wijk Heringa. 3 uur nam. Het Gulden Vlies; Modeshow firma's De Groot en De Vries. 8 uur nam. Levendaal 1: Kook- en bakdemonstra- ties Hulsh. Voorliohtingcic. 2 en 8 uur nam. Vroom en Dreesmann: Modeshow te 10.30 uur voorin, en 2.30 en 4 uur nam. Hogewoerd 175. Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.25 uur nam. Rijksherbarium. Ledenvergadering Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. BINNENLAND Ir. Th. P. Tromp, lid van het presi dium van Philips, heeft gisteren ln Eind hoven de eerste paal geheid voor een ge bouw waarin het rekencentrum van Phi lips zal worden gevestigd. Dit rekencen trum. waarin straks ongeveer 250 mensen zullen werken, zal uniek zijn, omdat het voor het eerst ln Europa is, dat een in dustrie een dergelijk groots opgezet eigen centrum sticht. Met ingang van 1 oktober wordt de premieregeling voor het schieten van houtduiven beëindigd. De premieregeling was ook dit Jaar weer getroffen om de schade, die houtduiven aan de landbouw toebrengen, te beteugelen. Prins Bernhard zal in de middag van de dertiende oktober een bezoek brengen aan de Coöperatieve suikerfabriek „Din- teloord" te Stampersgat. De Prins zal ver gezeld worden aoor de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend beogende de N.V. Neder- landsch-Indische Aardolie Maatschappij te machtigen, haar zetel te verplaatsen van 's-Gravenhage naar de Republiek Indone sië. De regering meent dat er aanleiding bestaat, deze zetelverplaatsing mogelijk te maken, aangezien het gaat om een ven nootschap. welke uitsluitend met het oog op de vroegere staatkundige verhoudingen ln Nederland werd opgericht, doch welke door haar bijzondere structuur ln wezen tot de Indonesische rechtssfeer behoort. Zaterdag a.s. wordt de weduwe Maria Hund-Smit te Kolham (Gr.), die bij haar oudste dochter Inwoont, 104 jaar. De Ja rige geniet nog een redelijke gezondheid. ZIJ heeft vier kinderen en een groot aan tal klein- en achterkleinkinderen. Het twee-Jarig dochtertje van de fa milie Lahuls, die aan de Haven te Coe- vorden woont, raakte gistermiddag ln een onbewaakt ogenblik te water en verdronk. Het moment van het ongeval ls onopge merkt gebleven. Toen het meisje werd ver mist ls onmiddellijk met het zoeken be gonnen. Een half uur later werd het slachtoffertje gevonden. De levensgeesten bleken toen al lang geweken. I BUITENLAND Vijf Poolse toeristen hebben zich niet weer ingescheept op het Poolse passagiers schip „Mazowzse". voordat het uit Stock holm vertrok. ZIJ verzochten om politiek asiel. Hierdoor is het aantal Poolse toe risten, dat ln de afgelopen maanden in Zweden is gebleven tot negentig gestegen! De baas van de tienjarige hond Per- lina schonk enige dagen geleden het dier aan een neef te Gallarate, dat op 300 kilometer afstand van de woonplaats van de baas, Castelfranco Veneto, ligt. Deze verandering stond het dier kennelijk niet aan en het slaagde erin in acht dagen tljds zijn vroegere baas ln Castelfranco Veneto terug te vinden. -■ Prinses Margaret van Engeland zal van 29 september tot 2 oktober te Brus sel verblijven en de Wereldtentoonstelling bezoeken. Haar bezoek zal van particu liere aard zijn. Op het eiland Christmas in de Stille Oceaan heeft Engeland gisteren met suc ces een licht kernwapen tot ontploffing gebracht. Het hing aan een ballon. Het was de 21ste kernontploffing, die Enge land heeft teweeggebracht en de vierde van de lopende serie, die op 22 augustus is begonnen en die men zo spoedig moge lijk ten einde wil brengen. Sovjet-Rusland heeft hedenmiddag aan de Amerikaanse luchtvaartattaché te Ankara de stoffelijke overblijfselen van zes der 17 bemanningsleden overgedragen, die op 2 september zijn omgekomen toen hun transportvliegtuig ln Russlsch- Armenlë even over de Turkse grens neer stortte. Over het lot van de elf overige bemanningsleden ls niets bekend. De Britse regering heeft er bij de Roemeense regering tegen geprotesteerd, dat twee bejaarde Britse weduwen die in Roemenië wonen, gedwongen zijn geweest het Roemeense staatsburgerschap aan te nemen. Zy hadden moeten kiezen tussen het Roemeense staatsburgerschap of ver trek. Gezien haar leeftijd, de oudste ls 91, hadden zij in feite geen andere keus dan te blijven. De Roemeense regering heeft het protest echter verworpen. De ministers van Buitenlandse Za ken van 21 Amerikaanse republieken zyn dinsdag een tweedaagse conferentie in Washington begonnen over de mogelijk heden tot verbetering van de politieke en economische samenwerking op het weste lijk halfrond. In België hebben zich ernstige geval len van vergiftiging door methylalcohol (of houtgeest of houtalcohol, dat onder meer wordt gebruikt voor het bereiden van kleurstoffen en het ondrinkbaar ma ken van spiritus) voorgedaan, die totnu- toe aan zeven personen het leven hebben gekost, terwyi meer dan 20 personen na het gebruik van deze alcohol ziek zyn ge worden. De doden zyn drie Noorse zee lieden, drie Inwoners van Antwerpen, en een 38-Jarige Belgische. De politie laat op gezette tydstippen de bevolking via de radio waarschuwen geen alcoholische dranken te gebruiken, waarvan de her komst twyfelachtlg ls. Een Westdultse Journalist, Otto Karl Düpol, hoofdredacteur van de „Deutsche Afrika-Orlent-Informatlonen", ls tot een voorwaardeiyke gevangenisstraf van vyf maanden met een proeftyd van twee Jaar veroordeeld, omdat hy, in stryd met de waarheid, kort voor de bondsdagverkie zingen van 1957 had gemeld dat de socia listische leider Erlch Ollenhauer bij een bezoek aan Israël zou hebben beloofd, dat hij als hy tot bondskanselier zou zyn ge kozen de Israëliërs Westdultse militairen ter beschikking zou stellen. Ook had Dü- f»ol geschreven dat Ollenhauer met een odin was gehuwd en dat zyn dochter als vrywllllger by het Israëlische leger dienst had genomen. Een proces ln Londen tegen de be kende financier Arthur Whitehead ls ge ëindigd met zyn vryiatlng. Whitehead was beschuldigd van ongeoorloofde mani pulaties. Tydens het onderzoek dat de af gelopen vyftlen maanden aan het proces voorafging, is zyn reputatie als zakenman ernstig geschokt. Volgens de rechter van Oold Balley ls de beschuldiging „zonder bewijs" uitgebracht. De Dulsburgse politie heeft een Inval gedaan in het kantoor van een llefdadlg- heidsorganlsatle voor oud-nazi's ln ae stad. Er werden op de band opgenomen nazistische redevoeringen ln beBlag geno men. In een hiervan werd verklaard, dat de slag van 1945 in Berlijn „een gran dioos slotstuk" was, dat „over duizend jaar of eerder ln de geschiedenis zal wor den geboekstaafd als een nieuw Nlbelun- genlied". Albert Piccaver, ln de jaren van 1912 tot 1937 een der bekendste tenors ln de wereld, is dinsdag ln zyn woning ln We nen overleden. Hij ls 74 Jaar geworden. Piccaver ls van 1912 tot 1931 en van 1933 tot 1937 verbonden geweest aan de Weense Opera. Schouwburg. K. en O. Ned. Comedie. ,,'n Tik van de zen". 8 uur nam. Oegstgeest. Witte Hul6: Show Modehuis Van Strien. 8 uur. VRIJDAG Kantine Wernink (Houtlaan). Officiële Ingebruikneming t.b.v. Nieuwbouw Dlaco- nessenhuls". 7.30 uuj? nam. In den vergulden Turk: Nationaal pro gramma Leidse Smalfilm Liga. 8 uur nam. Rehoboth. Huishoudeiyke vergadering Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur nam. Schouwburg. K. en O. Ned. Comedie. ,,'n Tik van de zon". 8 uur nam. Warmond (Five Flies Ohalot)Mo deshow firma's De Groot en De Vries. 2 4 uur nam. ZATERDAG Volkstuin „Ons Buiten" (Sumatrastr.) Opening clubgebouw. 3.30 uur nam. Halte Posthof HTM. Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 1.56 uur nam. Schouwburg. K. en O. Ned. Comedie. ,,'n Tik van de zon". 8 uur nam. Boisotkade 2a. K. en O. Excursie Ge meente-Archief en Pilgrim Fathers-hulsJe. 2.30 uur nam. St-Antonius-clubhuis. Uitvoering „One Toneel". „De huistiran". 8 uur nam. Volkshuls. Seizoenopening met mede werkers en medewerksters. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal). Feestavond van Wbv. ..Ons Belang". 7.30 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.30 uur nam. Levendaal 1. Wasdemonstratle Hulsh, Voorllchtlngscie. 2.30 uur nam. Titus Brandsmalaan 174. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. Speeltulnver. ..Oosterkwartier" (Borneo- straat)Dahlia-avond Bloemistenver. D.E.V. 8 uur nam. Ambachtsschool (Haagweg 4)Uitrei king van diploma's. 8 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht). Heropening Sociëteit Ouden van Dagen NVV en PvdA. 2 uur nam. Breestraat 19. Ledenvergadering „ArJos". Spr. G. van Beveren over het Deltaplan. 8 uur nam. Gerecht 10. K. en O.-cursus bloemschik ken voor beginners. 3 uur nam, Stadszaal (grote zaal). K, en O. lezing mr. drs. Th. Regout „Tot de uiterste gren zen der aarde". 8 uur nam. Houtlaan. Eerste paal Nieuwbouw Dla- conessenhuis. 2.30 uur nam. DE BIOSCOPEN Trianon „Incognito" (18 Jr.) Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondags: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rcx „Slulpvaart ln dè Paoiflo" (14 jr.) Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondags: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.16 uur. Casino „Als ouders slapen" (Die Früh- relfen) (16 Jr.) Werkd.; 2.30, 7 en 9.15 uur; zondags: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Donderdag „Myn vader en lk". Llrto „Liefde wordt duur gekocht" (18 Jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.16 uur; zon dags: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Jacht op een soherpachutter" (14 Jr.) Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondags: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Museum voor Volkenkunde: Tentoon- •telüng^ajjanse penseeltekeningen (t.em. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1. Tentoonstelling geoio- fle van Nederland. Op werkdagen van 0-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Prentenkabinet Kloksteegfotoexpo sitie H. H. Baudert t/m 4 oktober dage lijks 2—5 uur n.m., zondagen en feest dagen gesloten De avond- en nachtdienst der apothe ken te Leiden wordt waargenomen door: Apotheek Van Drlesum, Mare 110. telef 20406; te Oegstgeest door: Apotheek Oegst geest. Wilhelminapark 8. telef. 26274. By geen gehoor bij üw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. ONDER DE STOOKOLIE Dhr. G. P. Phillpsen te Amsterdam schrijft ons: Kort geleden verspeelde ik tydens een vlucht elf jonge duiven, waarvan er na enkele dagen twee terugkwamen, geheel onder de stookolie. Op één van deze twee duiven was ik zéér gesteld en door mij werd alle mogelijke moeite ge daan om de stookolie te verwyderen. Een bad van petroleum en een bad van spiritus had alleen tot gevolg, dat ik de gehele staart uittrok. Ongeveer vier weken na dit voorval kwam ik in gesprek met een Duitse duivenliefhebber aan wie ik o.a. myn ervaring met de stookolie vertelde. Deze Duitse sportvriend vertelde my, dat hij in een sportblad gelezen had, dat stook olie gemakkelyk te verwyderen was met ,Pril", een synthetisch-afwasmiddel van de Persilfabrieken. Direct na het onderhoud heb ik mij een pakje aangeschaft. Van het afwas- middel heb ik een sopje gemaakt van warm water, dat zo warm was, dat ik myn handen erin kon houden. De duif heb ik toen met myn hand door het sop geslagen. Het resultaat was werkeiyk verbluf fend. In het sop bleef een dikke brij achter; de duif heb ik met lauwwarm water afgespoeld en thans vliegt hy weer volkomen normaal. Ik neem aan, dat ook andere duiven- liefhebbers duiven in het hok krygen met stookolie ea, net zoals ik, niet weten wat zy moeten doen. Ongetwyfeld zal myn ervaring hun van nut kunnen zyn. (Dit Ingezonden Stuk stond in het Neerlands Postduiven Orgaan. Ja, dat is Pril ten voeten uit. „Pril ont spant het water" kwam bij de erva ring van de Heer Philipsen wel dui delijk naar voren. Dat doet Pril ook in Uw afwaswater. Hoe vet Uw af was ook mag zijn, het vliegt eraf als U Pril gébruikt en alles wordt weer blinkend schoon. - Dir. P.) Hilversum II 298 m. KRO; 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen- rtbed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Omr. koor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.25 V. h. platte land. 12.35 Land- en tuinbnieded. 12.38 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. era kath. nws. 13.20 Cello en plano. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Promenade-ork. 14.45 V. d. vrouw. 16.15 Amius. muz, 15.35 Gram. 16.00 Bybellezlng; 16.30 Strykkwart. 17.00 ü- Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beureber. 17.45 Gram. 17.55 Koorzang. Hilversum II, 298 m. NORV; 18.15 Fries progr. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber,. 19.10 Gram. 10.20 Sociaal perspectief, caus. 19.30 Lichte muz. 19.50 A.R caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Cabaret. 21.15 Gram. 21.35 Het Mid den-Oosten, krudrtvat v. d. Wereld, caus. 24.45 Lichte muz. 22.00 TIJdschrlftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.40 Grom. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Kunstrubriek. 20.60 Het probleem van het Midden-Oosten, film. 21.10 Scher zo. 21.65 Dagsluiting. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Onk.oonc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Meded. 18.15 Gevar. muz. 14.00 V. d scholen. 15.00 Amus, muz. 15.45 Krit. 16.30 Gram. 16.45 Caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Sport. 18.46 Tenor en plano. 19.00 Gevar. muz. 20.00 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 21.45 Gevar. muz. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.06—24.00 Koersen. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m.: 12.00 Orgelspel. 12.30 Nws. en progr. v .d. arb. 13.00 Pianomuz. 13.15 Gevar. muz. 13.30 Nws. 13.45 V. d. kind 14.00 V d. vrouw. 14.30 Nws. 15.00 Gevar. muz. 15.30 Nws. 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mïrs. Dale's Dagb. 16.45 Ork.oonc. 17.00 Idem. 17.30 Nws. en gevar. muz. 18.00 Gram. 18.30 Nws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gram. 20.30 Nws. en vragenbeantw. 21.00 Gevar. pnogr. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.00 Licht prögr. 22.30 Nws. 22 40 Jazzmuz 23.30 Nws. en lichte muz. 23.55 —24.00 Nws. Nnrdwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Volksmuz. 13.00 Nws. 13.15 Omr.ork. 16.00 Symf.ork. 16.30 Klass. muz. 17.00 Nws. 17.50 Gram. 19.00 Nws. 19.35 Ork. oonc. 20.50 Hoorspelen. 21.45 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.30 Amus. muz. 22.45 Lichte muz. 23.00 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10— 1.00 Orgelconc. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Operettemuz. 13.05 Gram. 14.05 Idem. 14 25 Hoorspelen. 16.33 Gram. 17.10 Idem. 17.15 Orgeloonc. 19.16. 20.00 Gram. 20.05 Ork.oonc. 23.10 Gram. 23.52— 24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Amus. muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Grom. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les 14.45 Pianoreoltal16.00 Schoolradio 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Kamer- muz. 16.30 Pianorecital. 17.00 Nws. 17.10 Kinderliedjes. 17.15 V. d. kind. 18.15 Omr. ork 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 We reldtentoonstelling 20.00 Literaire kron. 20,10 Gram. 20.15 Missie-montage. 20.45 Verz.progr. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Svmf.ork. en soliste. 22,40 Gram. 22.55 23.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 12.30 Idem. 13.00 Nws. 14.15 Gram. 14.30 Orgelconc. 15.30 Gram. 16.05 Idem 17.00 Nws. 17.35 Gram. 19.30 Nws. 21.00 Gram. 21.30 Lichte muz. 22,00 Nws. 22.10 Gewyd conc. 22.45 Gram. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) t *3 i i si ï5 t 3 E CN Helsinki regen w 4 13 0.3 Stockholm mist windstil 15 1 Oslo geh. bew. ono 2 Kopenhagen zwaar bew. z 6 16 0 Londen licht bew. w 7 18 Amsterdam regen wzw 12 17 24 Brussel zwaar bew. wzw 8 19 17 Luxemburg motregen zw 8 15 3 Parys regen zw 7 19 0.1 Bordeaux mist windstil 22 0 Grenoble licht bew. windstil 19 0 Nice onbewolkt n 5 25 0 Berlijn geh. bew. zzw 4 16 0.2 Frankfurt regen zzw 6 18 4 München geh. bew. zzw 2 16 1 Carmlsch P. zwaar bew. no 3 18 0 Zürich zwaar bew. windstil 18 0 Genéve regenbui half bew. windstil 20 0.1 Locarno o 1 23 0 Wenen zwaar .bew. windstil 18 0.1 [nnsbruck zwaar bew. windstil 21 0 Rome onbewolkt o 2 29 0 Ajaccib licht bew. ono 2 25 0 Madrid onbewolkt windstil 31 0 Mallorca onbewolkt n 3 29 0 Algiers mist Z 1 30 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2