Laatste nieuws Koeltechniek kreeg bij jubileum erelid en voorzittershamer Raad van Warmond behandelt de begroting pas in januari a.s. Modeshow in Oegstgeest trekt zeer grote belangstelling WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1958 Vergadering in Lakenhal Gistermiddag werd de viering van het vyftig-jarig bestaan van de Nederlandse Vereniging van Koeltechniek besloten met een buitengewone algemene verga dering in De Lakenhal, tijdens welke het woord werd gevoerd door de voorzitter prof. dr. L. Vé.hl over technische aspec ten van de ontwikkeling der koeltech niek in ons land en door dr. K. Reitsma over de organisatorische zijde dezer ont wikkeling. Gisteren schreven wij reeds over deze voordrachten. Na de voordrachten reikte de voorzit ter, prof. V&hl, het erelidmaatschap uit aan ir. D. J. Mink uit Haarlem. De heer Mink heeft als raadgevend ingenieur voor de koeltechniek in een 38-jarige arbeid zeer veel voor erkenning van de waarde van gedegen wetenschappelijk inzicht op dit gebied gedaan. De heer Mink dankte met een enkel woord voor deze onderscheiding. Namens de Duitse vereniging van koeltechnici sprak prof. Linge uit Karls ruhe een gelukwens uit. Hij overhan digde tevens een oorkonde waarin deze goede wensen waren vervat. Bijzondere attenties bracht prof. Linge over van de voorzitter der Duitse vereniging, prof. Plank, die in 1955 de gouden Kamer- MINDERVALIDEN KUNNEN 3 OKTOBER WEER NAAR DE OPTOCHT Van de zijde van de Algemene Neder landse Mvaiidenibond, afdeling Leiden en Omstreken, de organisatie, welke de (belangen behartigt van de mindervali- den van alle gezindten, ontvangen wij (het volgende schrijven: Evenals voorgaande jaren zullen ook dit jaar de zieken en minder validen in de gelegenheid worden gesteld de op tocht op 3 oktober, rustig zittend aan de Breestraat in de omgeving van de So ciëteit „Minerva" kunnen gade slaan, zonder last te hebben in 'het gedrang te •komen of dat het uitzicht wordt belem merd. Het publiek wordt verzocht zich in verband hiermede niet op te stellen aan de noordzijde van de Breestraat vanaf de school, Breestraat 80 tot het Belas tingkantoor (No. 40). Hij of zij, die niet of moeilijk kan lopen kan worden afgehaald en thuis gebracht. indien dit bij het afhalen der plaatsbewijzen schriftelijk wordt opge geven. De plaatsbewijzen kunnen dan tegen een kleine vergoeding a.s. vrijdag avond tussen 8 en 10 uur op Hooigracht 84 worden afgehaald. Op 3 oktober zelf kunnen geen plaats bewijzen meer worden verstrekt: de plaatsbewijzen dienen uitsluitend voor zieken of invaliden en niet voor ouden van dagen. Inrichtingen, ziekenhuizen enz. kunnen zich wenden tot het secretariaat van de Alg Ned. Invaliden- bond, v. d. Duymstraat 19. Onze stadgenoten mej. W. de Jager en mej. A. E. Smit zijn benoemd tot leden van een commissie, welke in 1958 is be last met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akten van be kwaamheid als leidster of hoofdleidster bij het kleuteronderwijs. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN. 23 sept. Groenteveiling: bospeen (per 100 bos) 19.0026.00, uien (per kist) 1.101.40, waspeen A export (per kist) 2.503.50, idem B export (pe rklst) 1.602.50, idem binnenland (per kist) 2.00—3.70, andijvie 7.007.60, groene kool 7.0010.00, spina zie 19.00, bloemkool A (per 100 st.) 30.00 —43.00, idem B (per 100 st.) 10.00—24.00. breekpeen (per kist) 1.602.90, gele kool 12.00, rode kool 9.00, peterselie (per 100 bos) 3.004.50, sla (per 100 st.j 4.60 5.80, kroten (per kist) 1.80, selderie (per 100 bos) 7.70—8.60. RIJNSBURG. 23 september. Bloe menveiling FLORA. Enkele Asters 115— 230, roze Asters 12&150, Helianthen 95— 175, Catanance 55—75, Scabiosa 116155, Ornithogalum 495720, Dahlia's: Gery Hoek 195245. Bacchus 215335, Lipoma 140175, Kochelsee 95175, Elsjes 95 135, Passepartout 125185, Purity 175 245 per 100; Geplozen Chrysanthen: Day Dream 914, Migoli 815, W Dlamont 10—15, Millersdale 8—13, W. Hope 9—13, Evelyn 1015, Am. Anjers: Elisabeth 9 13. Lucky Strike 812, Sim rood 914. roze 1117, wit 1015, per stuk, Tros- chrysanthen: Samaria 3445, Bright Eye 2132, September 2943, Horwood 28 45, Peter Pan 4055. Bounty 1926. Ma rion 2940, Chatworth 2738. Mosquito 1930. W. Hope 6580. Wendie 3249. Shirly 4973 per bos. WOERDEN. 24 september. Kaasmarkt Aanvoer 145 partyen. Notering eerste kwa liteit f2.tot f2.08, tweede kwaliteit f 1.85 tot f 1.99, extra kwaliteit f2.09 tot f 2.30. Handel kalm. De heer Kerkhoven (links staan- de) biedt de voorzitter prof. Vahl (rechts) de nieuwe voorzitters hamer aan. Links op de voorgrond de tweede voorzitter prof. dr. K. W. Taconis. (Foto L.D./Van Vliet) lingh Onnes-medaille heeft verworven. De heer E- S. Kerkhoven, erelid van de vereniging en enige nog in leven zijn de medeoprichter, bood tenslotte met een woord van waardering voor wat de vereniging in een halve eeuw heeft ge presteerd. een voorzittershamer aan, waarin de woorden van Kamerlingh Onnes gebeiteld staan„Door meten tot weten". Een receptie in de Lakenhal en een diner in Afivauna te Alphen besloten deze viering van het gouden jubileum. Nabezorging Mocht U een beer de krant niet ontvangen, dan verzoeken wy U Ao. 3 0 5 0 0 te bellen vóór 7 uur J n.m. Zaterdags tussen 4 en 6 uur g n.m. (Dus niet het in de telefoongids vermelde nummer van ons bedrijf. J WiUy Alberti ziek De zeer bekende Nederlandse zanger van het Italiaanse lied Willy Alberti, zal voorlopig niet kunnen optreden. Naar wij zo juist vernemen, is hij in een ziekenhuis te Amsterdam opgeno men wegens een acute blindedarm-ont steking. Staalfabrieken in Indonesië? De Indonesische premier Djoeanda heeft in het parlement medegedeeld, dat de regering op het ogenblik onder handelingen voert met de Sovjet-Unie over de bouw van twee staalfabrieken in Indonesië. Waar de kwaliteit van het in Indo nesië aanwezige ijzererts onvoldoende is, zal bij de produktie gebruik worden gemaakt van schroot en geïmporteerd ruw ijzer. Propaganda voor korfbal in Duitsland (Speciale berichtgeving). De afdeling korfbal van de S.V. Rig- tersbleek uit Enschedé voert in samen werking met de internationale korfbal federatie (F.I.K.) een grootscheepse actie om dit balspel in Duitsland op gang te doen vinden. Om het publiek nader met het korfbal kennis te laten maken, zal a.s. zondag in het stadion van Preussen Munster, voordat de Ober liga wedstrijd Preussen MunsterAle- mania Aachen (voetbal) begint, Rig- tersbleek een demonstratie-wedstrijd spelen tegen het eerste twaalftal van Z.K.C. uit Zutfen. De K.N.K.B., die zich ook voor deze actie heeft ingezet, heeft reeds materiaal voor drie sportvelden ln Munster beschikbaar gesteld, dat bin nenkort aan het gemeentebestuur van de Westfaalse hoofdstad zal worden aangeboden. Voorts circuleren op het ogenblik drie Nederlandse korfbalfilms op de scholen in Mlinster. Bij de Duitse jeugd bestaat voor dit gemengde bal spel grote belangstelling. BRIDGE Expo-bridgetoernooi (Speciale berichtgeving) Het komende weekeinde vindt te Brussel de finale plaats van het Expo- bridge-toernooi, waarin ook enige Ne derlandse meesterklasse-paren zijn ge plaatst. Zo zullen de Hagenaars Nie- man-De Leeuw, alsmede Boender (Den Haag)-Filarski (Amsterdam) en de Amsterdammers Kokkes-Nije van de partij zijn. Onder de 112 deelnemende paren treffen wij talrijke internationale ex perts aan en het belooft dan ook een zeer zware strijd te worden, waarbij onze landgenoten hard zullen moeten vechten om een der eerste tien plaat sen te bereiken. De Belgische televisie zal een uitzen ding van dit internationale bridge- gebeuren dat in het Grand Auditorium de l Exposition zal worden gespeeld, verzorgen. HOCKEY Zeslandentoernooi te Brussel Het programma van het zeslanden hockeytoemooi, het Expo-toernooi, dat op 3, 4 en 5 oktober te Brussel wordt gehouden, brengt het Nederlands elftal in de eerste wedstrijd tegen het team van Italië. De winnaar van deze ont moeting komt op de tweede dag uit te gen België, de winnaar daarvan speelt op 5 oktober in de finale. In de „andere helft" wordt in de eer ste ronde de wedstrijd Frankrijk Spanje gespeeld, op de tweede dag komt de winnaar tegen West-Duitsland en de sterkste van die ontmoeting plaatst zich vervolgens in de eindstrijd. Het toernooi wordt aangevuld met klassificatiewedstrijden. Onder voorzitterschap van burge meester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne kwam de voltallige raad der gemeente Warmond gisteravond in openbare vergadering bijeen. De voorzitter deelde mede. dat de begroting 1959 eerst in januari behan deld zal kunnen worden. Een en an der is een gevolg van personeels- wijziging op de afdeling financiën en het ontbreken van bepaalde gegevens. Aangenomen werd een voorstel tot het aangaan van een lening groot f 10.000 met de Bank voor Ned. Ge meenten. Aan de Woningstichting Warmunda werd toegekend een bedrag van f 4238.08 over het exploitatietekort 1955/1956. COMMISSIE RECREATIE In de vergadering van 2 september was bij monde van de heer Willemsen (KVP) een voorstel ingediend tot het benoemen van een raadscommissie voor de recreatie. In hun pre-advies zeggen B. en W. dat zij tot de conclusie zijn gekomen, dat een dergelijke commissie bijzonder gewenst is. Zij zijn voorts van mening, dat een dergelijke commissie LEIDERDORP VERGADERING LEIDERDORPSE SCHAAKVER. Gisteravond werd in het Dorpshuis de jaarlijkse ledenvergadering der Lei- derdorpse Schaakvereniging gehouden. In verband met het bedanken van de heer A. Karstens als secretaris en de heer C. Meinema als commissaris van materiaal, moest er een nieuw bestuur gekozen, worden, dat thans als volgt is samengesteld: de heer M. Splinter, voorzitter: H. S. Ginjaar, secretaris; Ch. Sterk, penningmeester: F. Tel eng, wedstrijdleider en A. W. F. Geerlings, alg. adjunct. De heer Splinter dankte de heren Karstens en Meinema voor de vele goede diensten aan de vereniging be wezen. Besloten werd de onderlinge wedstrijden voor het komende seizoen te spelen in groepen van 10, met een dubbele ronde. Na de rondvraag sloot de voorzitter deze aangename vergadering. WARMOND P.V. ..WARMOND" De Postduivenvereniging Warmond" hield een wedvlucht vanaf Mons. Af stand ongeveer 398 km. In het concours waren 74 duiven. De uitslagen luiden als volgt: P. Vogelenzang 1. J. van Seg- gelen 2. A. de Vroomen 3-4. B. Oskam 5. J. Roest 6-8, J. de Weerd 7, J. Kortekaas 9-10. niet alleen behoort te bestaan uit per sonen uit de kring van het gemeente bestuur. Hun gedachten gaan dan ook uit naar een commissie, die zowel uit raadsleden zal bestaan als uit een lid van de plaatselyke VVV en een lid uit de agrarische sector. Voorgesteld werd het voorstel voor een nadere studie in het college van B. en W. voorlopig aan te houden, waartoe ook werd besloten. ONTSLUITING ZWANENBURGERPOLDER Voor de toekomstige ontwikkeling van Warmond is het dringend noodzakelijk te komen tot ontsluiting van de Zwa nenburgerpolder. In het laatst uitge brachte economisch rapport bleek dit van vitaal belang voor de gemeente te zijn. Vandaar het voorstel tot het ver lenen van een krediet groot f 5000 voor het ontwerpen van een uitbreidingsplan in onderdelen voor het gebied van de Zwanenburgerpolder. Het voorstel werd aangenomen. Bij de rondvraag informeerde de heer Weyers (KVP) naar het plan Leevliet. De voorzitter antwoordde dat dit begin oktober in behandeling komt by de Raad van Staten. Hoteldief gegrepen De Apeldoornse politie heeft een 62- jarige winkelier aangehouden wegens het plegen van een lange serie diefstal len. De man maakte er een gewoonte van uit hotels, restaurants en dergelijke allerlei goederen mee te nemen. Zo trof de politie in de kamer achter zijn winkel onder andere een zestigtal roomkan netjes, circa tien asbakken, een dertigtal koppen en schotels, borden, juskommen. peper- en zoutstellen, lepels en vorken, tijdschriften en zelfs drie grote dien bladen aan. De diefstallen moeten zich over een periode van minstens drie jaren hebben uitgestrekt. De man beperkte zich niet alleen tot Apeldoornse zaken. Doch sloeg ook zijn slag in Amsterdam, Den Haag, Groningen en zelfs Duitsland. Hü had nog een voorwaardelijke straf te goed van eerder gepleegde diefstallen. Prinses Wilhelmina zond Veilig Verkeer boodschap De voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer, jhr. Th. Röell, heeft vanochtend tijdens de jaarvergadering in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam na zijn openings rede men zie ook elders een bood schap van Prinses Wilhelmina aan de vergadering voorgelezen. In deze boodschap geeft de Prinses uiting aan haar bijzondere waardering voor de toewijding van de velen in het Verbond verenigd, die met ijver, geest drift en opoffering van veel vrijheid het Nederlandse volk verantwoordelijkheids besef trachten te leren, dat tot grond slag heeft: eerbied voor het leven van de mede-weggebruiker. „Gelukkig heeft de invoering van de maximumsnelheid in de bebouwde kommen een gunstige uitwerking gehad". Ik moge de hoop uitspreken, dat dit ook zyn uitwerking zal hebben op een rustiger, beheerster verkeer langs de grote wegen". Overeenkomstig het voorstel van de Prinses nam de vergadering een ogen blik stilte in acht voor wie door ver keersongelukken het leven verloren en voor degenen, die voor hun leven ver minkt werden. Op voorstel van de heer Röell werd een telegram aan Prinses Wilhelmina gezonden. Raad Midden- en Kleinbedrijf benoemde 2 vice-voorzitters (Van onze Haagse correspondent) t De Raad voor het Midden- en Klein bedrijf heeft zich in haar vergadering van vanochtend te Den Haag langdurig bezig gehouden met de samenstelling van het presidium. De voorzitter, mr. dr. A. Schrijvers, werd met algemene stemmen voor twee jaar herkozen, maar de verkiezing van twee vice-voorzitters had heel wat meer voeten in de aarde. Voorgesteld werd namelijk om voor de bezetting van deze twee posten, waarbij tot dusver uitsluitend op de vertegenwoordiging van de „zuilen" en van de werkgevers en werknemers was gelet mu ook rekening te houden met de twee sectoren van het economisch bestel waar de Raad haar arbeid vindt, namelijk in de sector ambachten en in de sector detailhandel. Dit voorstel werd na uitvoerig debat met tien tegen zes stemmen aanvaard. Toen het echter om de kandidaat stelling ging, kwamen de tongen op nieuw los. De stemming leverde tenslotte de benoming van de heer C. C. Henge- veld (Hilversum), secretaris van de Chr. Middenstandsbond op. De heer Hengeveld verzocht zijn benoeming echter enige dagen in beraad te mogen houden. Op de andere vice-voorzittersplaats werd de heer H. M. Emmering her kozen. Onrust in Beiroet Er is hedenochtend opnieuw onrust en spanning ontstaan in Beiroet, nadat de partij van de Christelijke Falangisten had opgeroepen tot staking uit protest tegen de ontvoering van een Falangis- tische journalist, zes dagen geleden. Falangistische jongelieden hebben in hun wijken barricaden opgericht en pa trouilleerden gewapend door de straten. Het leger werd in paraatheid gebracht en stelde tanks en pantserauto's op in straten tussen de christelijke en mo hammedaanse standswijken. De strijd krachten hebben nog niet ingegrepen. Naar van gewoonlijk welingelichte zij de te Beiroet werd vernomen is de nieu we president van Libanon, generaal Sjehab, er dinsdagavond niet in ge slaagd een kabinet te vormen, omdat twee kandidaten voor een ministerszetel geweigerd zouden hebben zitting te ne men in het kabinet. De autoriteiten hebben vanochtend bekendgemaakt dat niemand meer wa pens bij zich mag hebben in Beiroet en de voorsteden. De veiligheidspolitie heeft opdracht gekregen zonder waar schuwing te schieten op ieder, die zich met een wapen op straat begeeft. Verder zal met zware wapens worden opgetre den tegen elk huis. van waaruit gescho ten wordt. Tegen de middag, na de bekendma king van bovenstaande besluiten, scheen de rust in het grootste deel van de stad te zijn hersteld. Op één plaats aan de rand van de door de vroegere oppositie bezette wijk. werden nog schoten gewis seld tussen de opstandelingen en de Fa langisten. Het was gisteren voor de dertiende maal, dat het Modehuis Van Strien in Oegstgeest zyn modeshow hield. De belangstelling ervoor was dermate groot, dat er nauwelijks voldoende plaatsen waren in de grote zaal van het Witte Huis. De vier, by de Oegstgeester dames vertrouwd geworden mannequins, toonden de najaarscollectie van ge noemd Modehuis, terwijl de assessoires afkomstig waren van Messchers Modehuis te Leiden. Begonnen werd met het tonen van mantels en mantelkostuums. Het accent werd ditmaal op de ruglyn gelegd, ter wijl veel werk was gemaakt van de garneringen. Bijzondere aandacht trok een mantel van de nieuwe stof, ge naamd popcorn met de moderne rug in de bloussonlyn. Ook persianer garne ring, soms in bijpassende kleur geverfd, was ruimschoots aanwezig. Bewonderd werd een exclusieve mantel, welke een kopie was van de mantel, welke Konin gin Elizabeth van Engeland gedragen heeft by haar bezoek aan ons land. Een der mannequins, die de mantels toonde voor de wat oudere dame6, liet zien wat met flatteuse bontkragen kan worden bereikt. Bij de japonnen vielen op de moderne lijn, de moderne tinten en fraaie dessins w.o. een wevenit Japon van het huis Maag Lotos. Een aantrekkelijke combi natie was een rok van angora orlon. Op het gebied van Japonnen was er een zeer ruime keuze zowel t.a.v, geklede als sportieve japonnen. De aandacht werd gevestigd op het nieuwe materiaal orlon-chiffon, dat niet kreukt. Fraaie cocktailjaponnen uit Frankrijk geïm porteerd, vielen zeer in de smaak, als mede de bruidsjapon van nylonkant. Deze show, die zeer het aanzien waard was, gaf een uitstekend beeld van wat de dames dit najaar geboden wordt. Heden- en morgenavond wordt de show herhaald. ZOETERWOUDE TOEZEGGING VAN BEROEP Bij de Herv. Gemeente te Muiderberg is beroepen (toez.) de heer N. J. M. Hoogendijk, vicaris te Zoeterwoude. Frans Hals Museum koopt Poppenhuis van 1750 De gemeente Haarlem heeft, met de steun van de Vereniging Rembrandt, aangekocht Het Poppenhuis, oorspron kelijk afkomstig uit het bezit van de families Ploos van Amstel en Blaauw en sedert 1953 in bruikleen gegeven aan het Frans Hals Museum. Door deze aankoop is het bezit van dit unieke stuk voor ons land en ir het bijzonder voor Haarlem, thans verzekerd. Het Poppen huis geeft een aanschouwelijk beeld van een woonhuis omstreeks 1750 met zijn volledige inventaris, bestaande uit meer dan 3000 voorwerpen. Het geheel is uitgevoerd in opdracht van de in zijn tijd befaamde .Astrologus" dr. Joh. Christophorus Ludeman (16841757). Emigrant procedeert tegen Staat over dienstplicht (Van onze Haagse redactie) Voor de president van de Haagse Rechtbank is vandaag een civiel proces in kort geding gevoerd door de heer A. H. de Zwart tegen de Staat der Neder landen. De heer De Zwart werd in juli 1956 vrijgesteld van militaire dienst, om naar Canada te kunnen emigreren. Hij had toen pas tien maanden gediend. In december van het vorige jaar kwam de heer De Zwart uit Canada naar ons land terug. Prompt kreeg hy een oproep om zijn dienstplicht verder te vervullen. De heer De Zwart voelt hier niets voor en is een kort geding tegen de Staat be gonnen. Namens hem stelde vanmorgen mr. B. Greven uit Amsterdam dat vrijstelling gegeven is voor de gehele diensttijd. Normaal zou de diensttijd van eiser zijn afgelopen in januari 1957. Eiser kwam na die datum terug en hoeft dus niet meer in dienst. Hy is met groot verlof gestuurd en nu kan men hem niet meer voor de eerste oefening oproepen, aldus pleiter, die erop wees dat hierin juist het verschil schuilt tussen uitstel en vrijstelling. Voor de Staat zei mr E. Droogleever Fortuyn, dat de vrijstelling gegeven is voor de duur van eisers verblijf ln Ca nada. In de Dienstplichtwet staat trou wens dat zy, die tijdens de diensttijd een vrijstelling krijgen, hun dienst moe ten afmaken als de tijd van de vrijstel ling verstreken is. Iemand, wie een vrij stelling verleend wordt, wordt buiten gewoon dienstplichtig. Maar dat kan een tijdelijke toestand zijn, zoals hier: de heer De Zwart was gedurende zijn ver blijf in Canada buitengewoon dienst plichtig, maar toen hij zich weer in ons land vestigde werd hij automatisch weer gewoon dienstplichtig. Mr. Droogleever Fortuyn meende daarom dat de eis moet worden afgewezen. De president, mr. G. Witsen Elias, zei de spanning er in te willen houden door op 1 oktober vonnis te wijzen. De heer De Zwart is namely k per 2 oktober op geroepen. Zes doden bij treinongeluk in de Eifel (Keulen-Trier) Een spoorwegongeluk bij Urft in de Eifel op het traject Keulen-Trier heeft hedenochtend zes doden geëist, aldus de eerste berichten. Er is een zwaar ge wonde. Een personentrein reed in op een locomotief. De eerste twee wagons van de trein schoven in elkaar. Drie passagiers en drie leden van het spoorwegpersoneel zijn om het leven ge komen. Eén passagier en een spoorweg beambte liepen lichte verwondingen op. Volgens de door de directie te Keulen ontvangen inlichtingen is het ongeluk veroorzaakt doordat de machinist van de alleen rijdende locomotief door een stopsignaal is gereden. De machinist ls een van de drie spoorwegmannen, die zijn omgekomen. Indonesische communistische partij royeerde lid De P.K.I., de Indonesische communis tische partij, heeft vandaag bekend ge maakt een van haar vooraanstaande leden uit de partij te hebben gezet. Het betreft hier het parlementslid Soedjo- jono, die wordt beschuldigd van „schen ding van de normale normen der com munistische partij". Tegelijkertijd werd aan Soedjojono verzocht zijn lidmaatschap van het par lement neer te leggen. Grote luchtslag in Straat van Formosa Volgens generaal-majoor I. Foc-En, directeur-generaal van de inlichtingen dienst van de nationalistische lucht macht. waren meer dan honderd vlieg tuigen der communisten bij het lucht gevecht betrokken, dat hedenochtend op grote hoogte is gevoerd en waarbij elf Migs werden neergeschoten. :Zie elders in dit Blad). De Migs vielen twaalf straaljagers der nationalisten aan die deel uitmaakten van een patrouille van 32 straaljagers. Het gevecht werd ergens in het gebied van de Straat van Formo sa geleverd en duurde tien minuten. In kringen van de nationalistische luchtmacht werd verklaard dat de vlieg tuigen der nationalisten na het gevecht op verschillende plaatsen op Formosa zijn geland. Landbouwschap gaat praten met minister Vondeling Het landbouwschap zal morgenmid dag met de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. ir. A. Vondeling, het vraagstuk van de om vang der melkproduktie bespreken. Het landbouwschap gaat ervan uit, dat produktiebeperking door een hef fing op krachtvoer dient te worden na gestreefd. Voorts zullen bezwaren ken baar gemaakt worden tegen de plannen van de minister om de produktie van wintermeik onaantrekkelijk te maken door een sterke verlaging van de toe slag op de prijs van deze melk. Tijdens een vandaag gehouden open bare vergadering werd besloten het door het dagelijks bestuur in de brief aan minister Vondeling geformuleerde standpunt goed te keuren als uitgangs punt voor de bespreking van morgen. BEURSOVERZICHT Vaste markt met oplopende koersen AMSTERDAM, 24 september De aandelenemissie met claimrecht ten laste Van Berkei's Patent N.V. is ter beurze het gesprek van de dag. De hou ding van de trustee van de converteer bare 3% pet. obligatielening van deze maatschappij ten aanzien van de verla ging van de conversiekoers, in verband met de aandelenemissie, is voor de obligatiehouders zeer teleurstellend. Im mers, deze houders zullen een koersver lies moeten lijden van circa 6 pet. In moreel opzicht komt deze gang van zaken het aandeel van Van Berkel's Patent zeker niet ten goede, aldus de beurs. De claimhandel verloopt heel rustig en werd vandaag onveranderd by gisteren op f. 58 per claim per aandeel van f. 500 vernomen. De internationale waarden trokken vandaag één lyn en waren allen hoger. De handel was weliswaar van geringe betekenis doch de tendentie vertoonde een opwaartse richting, zodat de fond sen op vrijwel de hoogste koers van de dag sloten. Aandelen Kon. Olie waren op f. 171.70, twee gulden hoger dan de vorige slotprijs en zelfs een paar dub beltjes boven pariteit Amerika. Philips-aandelen lagen vandaag weer goed in de markt en behaalden een koerswinst van circa 3 punten. Unilevers liepen op van 402% tot 405% en boekten een koerswinst van 4 pet. Aku's ruim één punt hoger en aandelen KLM wer den onveranderd geadviseerd. In de scheepvaarthoek was de affaire wederom minimaal. Aandelen Holland Amerika Lyn en Scheepvaartunie kon den zich één punt verbeteren. De overige waarden in dec j sector veranderden ni veel t.o.v. de vorige slotprijzen. WISSELKOERSEN Amsterdam, 24 september Londen 10.55%—10.56%; New York 3.77%—3.77%; Montreal 3.87%—3.87 Parijs 89.8089.90: Brussel 7.58%— 7.59%; Frankfort 90.37—90.42; Stock holm 72.93%—72.98%; Zürich 86.52— 86.57; Zürich (vr. fr.) 88.12—88.17: Mi laan 60.59%—60.64%; Kopenhagen 54.62—54.67; Oslo 52.79—52.84: Wenen 14.58%—14.59%: Ankara 3.79%—3.80} Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26%— 13.28. T> 4,1 Industr. Obligaties Beurs van Amsterdam Philips DollarlnB M Woensdag 24 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers Ned. '53 3% Grootboek obl. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% Ned. '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned '54 3% Ned '55 13% Ned '55 n 3% Ned '37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Cert. NWS 2% Indië '37 A 3 Grootboek '46 3.... Ned. WB 6% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Amst. Rubber Deli My .en (Ver.) H.VA104% Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert. Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens cert Müller en Co. NS. Ned. Kabelfabr Philips Philips pref koers v heden 93% 93% 79 91% 91% 94% 94% 93% 93% 93 93 86 85% 87% 87% 87% 87% 91 88% 88% 91 91 95% 95H 94A 94% 59, '9 92A 92% 88% 109% 109H Wilton Feyenoord Dordtse Olie gew. Kon Petr. (f.20.— idem (50 f.20.—) Holl Amer. Hjn Java China Paket KLM Ned. Stoomv My Kon Paket My Stoomvaart My Ned Nievelt Goudr cert v. Ommeren cert Kon. Rott. Lloyd Ned. Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93V4 93% Den Haag 1954 3% 87% 30% 30% 89 88% 176 175% 67 67% 118.30 118.30 104% 107 26 25% 91 89% 13% 13 211% 212% 190 321% 322 190% 190% 320 324% 315 315 279 343% 346% 169% 169 400% 404% 196 195% 167% 168% 700 714% 171.40 171.40 169.70 171.70 144% 146% 130 130 98.20 98.20 144% 146 136% 136% 139L 137 125% 125% 235 234% 127% 126% 127% 128% Leiden 1947 3% 95B R'dam *37 I-III 3% 93% 93% 94% Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 2% A'dam '56 I 2% A'dam'56 U 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem II 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 244 239% H.B.U. eert208% 209 Rott. Bank 204% 199 rwentsche Bank 175 174 87 96 96% 85% 84% 937's 94% 84% 83L 81% 93% 93 93 93% 96 95% 93% 93 98% 98% 100% 100% Industrie Ondernemingen Albert Heyn252B Borneo Sum. H. My. 44% Ned. G. en Sp. fabr. 204 Kon. Ned. Grofsm. 121 Intematio81% Rott. Droogdok My. 501 Tieleman en Dros 8 Ned. My. Walv.vrt. 79% Spoorwegen Dell Spoorweg My. Amerik. fondsen Canadian Paciflo R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell OU Union Pacific Un. States Steel 6H 30A 85% 53% 47% 59% 45% 95 60 80% 31 77% 254 44 206 122 82% 508% 30% 85% 53% 47% 59% 47 94% 60% 81% 78% Nog enkele fondsen alt Leiden en omgeving Aandelen V.K. 23/9 Edelmet Kon AA 45 44% Pref wa. idem 53 434 HoU Constructie 458 Ing bur v Bouwnyv 147 Int Kunststof! Ind 43GL 42% Leidsche Wolsplnn Sikkens Lakfab '53 153 153% 512 Ver Touwf a brieken 193GB 193 Wernlnk's Betonm 90 88 Van wyk Textiel 66% 66%L 99%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11