Bezoek aan Wereldtentoonstelling in Brussel is groter dan ooit.... Zondag verkiezingen in voormalig „armenhuis" van de Bondsrepubliek Bijna de norm bereikt van de 35 miljoen, die nodig zijn om de kosten van de Expo te dekken Ook in Sleesivijk-Holstein is kans op twee-partijensysteem Vroegere adjudant van Adenauer wegens corruptie gearresteerd 97ste jaargang Dinsdag 23 september 1958 Derde blad no. 29551 (Van onze correspondent in Brussel) Wü hebben met een oude rot in het vak, de Nederlandse directeur van een groot internationaal reisbureau, over de Wereldtentoonstelling gesproken. HU heeft al heel wat wereldtentoonstellingen in zün leven meegemaakt, maar nog nóóit een, die zoveel succes heeft als deze. En nu, in deze mooie septembermaand, is het drukker dan ooit. In de hotels, die tot dusverre voor 95 procent bezet waren, vindt men thans slechts met veel moeite een onderkomen! En zelfs de motels, die overigens een flinke tegenvaller zün geworden, zijn voorzover zü niet te ver van de Expo liggen aardig in trek. Een van de grootste (330 kamers en vlak tegenover de Expo gelegen) is nu büna elke nacht geheel bezet. Doch zeker niet, omdat de prüzen er zo laag zün! Men vraagt namelyk büna f55. per nacht (Inclusief ontbüt) voor een tweepersoonskamer In het algemeen zün de motels te duur. Oorzaak: men wilde de bouwkosten in zes maanden afschrüven. Dat liet natuurlek de bezoekers Siberisch koud en de regering, die de bezetting van de motels voor 80 procent heeft gegarandeerd, moet nu op zün minst 150 miljoen franken büpassen! Men had dat bedrag beter kun nen bestemmen om met lagere prüzen meer tevreden bezoekers te trekken Prachtige injectie voor toerisme in België (en Nederland) Maar vergissingen zijn bü een reus achtige onderneming als een wereld tentoonstelling nu eenmaal onvermijde lijk. Dat hebben ook veel hotels en andere seizoenbedrij ven in de provin cie moeten ondervinden, die gouden bergen van de Expo hebben verwacht. Er wordt thans door een economisch comité, dat geregeld in het Neder landse paviljoen samenkomt, gewerkt om de balans van deze tentoonstelling op te maken. Het zal interessant zijn om te zien, in hoeverre de profeten gelijk hebben gehad. Er zijn hotelhou ders, die nu steen en been klagen omdat de fiscus ook meeluistert? maar een vooronderzoek heeft destijds al uitgewezen, dat de bezoekers, die binnen een straal van 200 km. rondom Brussel wonen, 's avonds naar huis zouden gaan. In werkelijkheid is het daarmee zelfs nog meegevallen. Vooral de Duitsers zijn in groten getale komen opdagen en bleven meestentijds een dag of drie. Ook heel wat Nederlanders verlengden hun bezoek, al werkte het transport ertoe mede om hen hier niec alleen vlug te brengen maar ook om ze weer snel naar huis af te voeren, bijv. met de talrijke voortreffelijke extra-treinen van en naar Nederland en niet te vergeten de autobussen. Rendez-vous der groten Maar zü, die niet eens een nachtje overblijven of althans 's avonds de Expo bezoeken, missen juist veel. Want tegen de avond, wanneer het wat min der druk wordt en de verlichting aan gaat, is de Expo misschien wel op zijn mooist. Wie had overigens kunnen ver wachten dat mede aangelokt door het mooie weer het bezoek in sep tember nog zo groot zou zijn, al is het nu enigszins van karakter veranderd? Na de massale intocht van juli en augustus kan men thans op doorde weekse dagen vrij rustig op de Expo wandelen en genieten van de mooie kleuren van de herfstbloemen en de boompartijen, voorzover men zich hier voor althans de tijd gunt tussen de be zoeken van de paviljoens door. Soms kan het gebeuren, dat men daar een beroemd iemand treft. Want het lijkt wel of allen, die naam hebben, elkaar deze herfst in Brussel rendez-vous hebben gegeven: Mevrouw Roosevelt, de Prinsessen van Denemarken, de vorsten van Griekenland, aartshertog Jan van Luxemburg en de in Beligë zo popu laire Josephine Charlotte, dochter van Koning Leopold III en wijlen Koningin Astrid, de ontdekkingsreiziger Fuchs en wie al niet meer Het Tsjechische paviljoen, dat naar men voorspelt de eerste prijs onder de buitenlandse deelnemers zal krijgen, is nog steeds een grote trek pleister. Vooral de „toverlantaarn", waarvoor men reeds 's morgens vroeg kaarten moet nemen om een kleine kans te hebben op toegang, vormt nog steeds een grote attractie. Ook de be langstelling voor de twee reuzen, de Russen en Amerikanen, verslapt niet. Op het plein tussen deze twee pavil joens is het steeds druk. Maar bij ons Nederlanders blijft het eveneens storm lopen. En 's avonds wordt er gespeeld, gezongen en gedanst in het groot-audi torium, het Amerikaanse theater waarvan iedereen betreurt dat deze allermodernst ingerichte schouwburg gedoemd is te verdwijnen het ver- maakcentrum, waarvan het bezoek niet is meegevallen en Vrolijk België, dat nu juist wèl veel succes heeft. Het schijnt dat de schooljeugd zó ge ïnteresseerd is in wat moderne techniek en wetenschap hier bieden, dat zij op vrije middagen naar de paviljoens terugkeert in plaats van zich te ver maken op rutsch-banen en carrousels. Amelandse redder overleden Gisteren is de 57-jarige Klaas Bruin, bemanningslid van de te Hol- lum op Ameland gestationeerde red dingboot „Dr. H. W. van Rietschoten", bq het schoonmaken van de motor van deze boot, om het leven gekomen. Vermoedelük is hü gestikt in benzine dampen, aangezien hü de motoron derdelen met behulp van benzine rei nigde. De heer Bruin, rechterhand van schipper Botte Ney van de reddingboot, was de boot samen met de schipper aan het schoonmaken, met het oog op de opvolging van schipper Ney op 25 sep tember door schipper Jan de Jong. Schipper Ney vond Klaas Bruin omstreeks halfzes in bewusteloze toestand in de machinekamer, doch hoewel de onmiddellijk geroepen arts nog geruime tijd kunstmatige ademha ling toepaste, bleek alle hulp tevergeefs. Klaas Bruin behoorde tot de vaste be manning van de reddingboot en heeft vele reddingen meegemaakt. Geen uitstel der sluiting De internationale kunsttentoonstel ling, die een overzicht geeft van de laatste vijftig jaren, trekt de belang stelling van velen, maar het is jammer, dat er niet méér mensen komen op de Belgische kunsttentoonstelling in paleis VII. Zelden zagen wij namelijk zulk een mooie verzameling van de grote Belgische kunstenaars bijeen. Er zijn reeds stemmen opgegaan om de tentoonstelling te verlengen en dus niet op 19 oktober a.s. te sluiten. Na dat de commissaris-generaal, baron Moens de Fernig, met de eerste minis ter en de burgemeester van Brussel heeft beraadslaagd, is echter de slui tingsdatum onherroepelijk op zondag 19 oktober vastgesteld De voorstanders van de verlenging hebben er op gewezen dat de tentoon stelling van 1935, die maar half zo groot was als deze, even lang heeft ge duurd en dat men dus thans niet alles op zijn gemak heeft kunnen zien, maar de regering is van mening dat er voor alles een tijd is van komen en gaan en zo wacht het bestuur van de Expo reeds op de liquidatie-voorstellen van alle betrokkenen. Want, zo voert men van deze zijde aan, de paviljoens zijn niet zodanig gebouwd, dat zij ook tegen de herfstgrillen van ons klimaat be stand zijn. Het publiek zal trouwens wegblijven als eenmaal de herfststor men en regens beginnen. Enorme goodwill Daarom vindt men het maar beter, dat de Expo „in schoonheid sterft." En zo hebben de diverse buitenlandse deelnemers de uitnodiging gekregen om overeenkomstig hun contract de grond weer in haar oorspronkelijke staat te brengen na verwij dering van de pavil joens. Dat schijnt echter niet zulk een eenvoudige zaak te zijn en sommige geven er dan ook de voorkeur aan om het paviljoen te laten staan en weg te schenken. Een cadeau, dit echter niet altijd zonder voorbehoud door de Bel gen wordt geaccepteerd. Sommige pa viljoens zijn overigens reeds naar het buitenland verkocht, of hebben reeds een nieuwe bestemming gekregen. Zo zal het Duitse als schoolgebouw in Duitsland gaan dienen, terwijl het Rus sische naar Leningrad gaat. De Expo is thans echter nog in volle gang en wacht op de 33-miljoenste bezoeker! Men is dus niet ver meer van de 35 miljoen, die het bestuur als norm voor ogen had om de kosten te kunnen dekken. Maar mag men de baten van de wereldtentoonstelling eigenlijk alleen in cijfers uitmeten? De goodwill, die België zich geschapen heeft, is enorm en het toerisme zal daarvan in de ko mende jaren zeker profiteren. Voor het buurland Nederland heeft dat zeker ook zijn voordelen. Reeds thans gaan er vele autobussen met vreemdelingen naar ons land, die naast de Expo ook bij ons eens een kijkje willen nemen... Een grote menigte omringde gene raal De Gaulle om hem de hand te drukken, toen hij dezer dagen tij dens zijn rondreis door Frankrijk in Rennes arriveerde, de hoofdstad van Bretagne. Meer belangstelling voor de Rijkspolitie Hoewel een toename van het aantal sollicitanten voor dienstneming bü het Korps Rijkspolitie valt te constateren, is het gehalte van de kandidaten niet van dien aard, dat het bestaande perso- neeltekort kan worden ingelopen. Ook dit jaar zal getracht worden, onder meer door het organiseren van enige intensieve wervingsacties, het aantrek ken van jong personeel zoveel mogelijk te bevorderen, aldus minister Samkal- den in zyn memorie van toelichting. Advertentie io hebt er met één de smaak van te pakken. In de toasted Princeton komen de aromavolle Burley- tabakken geheel tot hun recht Land van prachtige meren en oude steden (Van onze correspondent in Bonn) In de noordelykste deelstaat van West-Duitsland, Sleeswijk-Holstein, vinden op zondag 28 september a.s. de verkiezingen plaats voor de 69 zetels van de Landdag. Daarmee begint de tweede etappe van de lange reeks verkiezingen in diverse Westduitse deelstaten. Nummer één was Noordrijn-Westfalen, waar duidelyk de tendens van de algemene verkiezingen naar een twee partijen systeem werd doorgetrokken. De verwachting is dat ook in Sleeswyk-Holstein deze neiging scherp aan de dag zal treden, ten koste van de kleine partijen. Het is een zonderling verschijnsel, dat slechts weinig Nederlanders dit prach tige Sleeswijk-Holstein kennen. Want het is mooier dan de kale autoweg van Hamburg naar de Deense grens, die zo velen wèl kennen. Er liggen in het gebied rond twee prachtige meren kleine stadjes, zoals men ze nergens vindt: Eutin, Malente en Plön. Ook Ratzeburg, Liibeck en Kiel zijn stuk voor stuk juwelen van bouwkunstige schoonheid. Dwalend door het merengebied rond Plön en Eutin kan men zich in vorige eeuwen wanen. De realiteit dringt zich pas weer op in Kiel met zijn grote scheepswerven, met zijn fraaie inham en zijn kanaal naar de Noordzee, dat zo goed bekend is bij kustvaarders uit ons land. Tegenover dit ryke leven van een deel van Sleeswyk-Holstein staan veel stervende dingen: Liibeck, fraai herbouwd, maar met een haven die niet wil floreren en het gebied langs de Oostduitse grens, waar men dagelyks wordt geconfronteerd met het communistische systeem thans nog slechts een schaduw van acht jaar geleden: de vluchtelingen van toen zijn gezeten burgers geworden. Velen zijn naar de grote steden in het zuiden getrokken. De B.H.E. kwijnt en verloor dan ook de laatste maanden vijf van haar landdagzetels aan andere partijen. De bedelaars Drie problemen Kortom, Sleeswijk-Holstein. hoewel nauwelüks gekend, is een van de meest fascinerende Westduitse deelstaten: landschappelijk en politiek. Het land tussen Noord- en Oostzee, tussen de we reldstad Hamburg en de Deense grens, kent 3 problemen van de eerste rang: 1. de vluchtelingen. 2- de armoede; 3. de Deense minderheid. De vluchtelingen stroomden hier na 1945 binnen in die mate, dat de oorspronkelijke bewoners ongerust werden. Op een bevolking van 2,25 miljoen inwoners kende men in 1957 niet minder dan 1,2 miljoen vluchtelin gen, dat is een bevolkingstoeneming in tijd van achttien jaar met 42 procent!! Het was hier ook. dat de vluchtelingen- partij. de B.H.E. (Bund der Heimatver- triebenen und Entrechteten) in 1950 werd opgericht, al direct grote successen boekte en zelfs ministers in het kabinet- Adenauer opleverde. De B.H.E., die een rechtsradicaal element in zich droeg, ie Probleem no. 2 van Sleeswijk-Holstein, de armoede, is kordaat en succesvol be streden. Die armoede was, mede door de vluchtelingenstroom, aanzienlijk. Men sprak niet voor niets van Sleeswijk- Holstein als van het armenhuis van de BondsrepubliekSteeds weer ver schenen er ministers uit Kiel te Bonn teneinde om subsidies te bedelen. Die tijd is voorbij, ook aan Sleeswijk-Hol stein is het Duitse „Wirtschaftswunder" niet voorbijgegaan, al zyn er ook thans nog armzalige toestanden waar te nemen. Het Deense probleem van Sleeswijk- Holstein dateert uit de vroegere eeuwen. Sleeswijk behoorde reeds in de dertiende eeuw aan Denemarken, maar Holstein was altijd DuitsDe boeiende ge schiedenis van het vorstenhuis Slees- wykHolstein - Sonderburg - Glücksburg (met hedendaagse takken in Denemar ken: Koning Frederik, in Noorwegen: Koning Olaf. Giekenland en Engeland) spreekt boekdelen. De vorige eeuw zag een Sleeswük-Holstein onder Deens be wind, maar na de Deens-Pruisische oor log werd het toch Duits in 1864. Nog in 1920 besliste een plebisciet dat een deel van Sleeswijk bij Denemarken kwam. Ook thans is er een Deens ele ment en is er een party van de Deense minderheid, de Zuidsleeswijkse kiezers- bond. die op grond van een Deens-West- duitse overeenkomst bijzondere rechten geniet. Van bekende fabriek kreeg hij dure auto's „te leen" in de hoop op mooie orders (Van onze correspondent in Bonn) De 48-jarige vroegere persoonlyke „reverend" (adjudant) van de Westduitse Bondskanselier Adenauer, Hans Kilb, is dezer dagen in Bonn gearresteerd. Het betreft hier een van de vele corruptiegevallen waarmee de Bonner Justitie zich reeds maanden bezig houdt. Kilb was niet de eerste de beste in het Bonner ambtenarenkorps. Van 1949 tot 1951 was hij de persoonlijke adjudant van de staatssecretaris in het Westduitse ministerie voor het plan-Marshall. Van 1951 tot het voorjaar van 1958 bekleedde hü die functie bij Adenauer zelf. In laatst genoemd ambt, waarin hü dus büna zes jaar gold als een soort secretaris van de Bondskanselier, hebben zich de corruptiegevallen voorgedaan, waarvoor hij thans gearresteerd is. Schaduwzijden van Deutsche Wirtschaftswunder Het gaat hier om een van die corrup tiegevallen, waarover het Hamburgse weekblad „Der Spiegel" de laatste maanden geregeld op het oog ongeloof waardige mededelingen heeft gedaan. De bekende fabriek van Mercedes- auto's, Daimler-Benz, te Stuttgart heeft men daarbü genoemd als de firma, die de hoge Bonner ambtenaren in het by- zonder het hoofd op hol heeft gebracht. Zelf financieel niet in staat een auto aan te schaffen, zouden zy onder de verleiding van aanbiedingen van Daim ler Benz zijn bezweken onder het aan bod een fraaie Mercedes te „lenen" Men spreekt in Bonn in dit verband van passieve omkoperij, hoewel men het op zichzelf niet zo erg vindt, dat Daimler- Benz aan hoge ambtenaren voor een paar dagen haar dure auto's voor re presentatieve doeleinden uitleent. In het geval-Kilb zou men evenwel te ver zijn gegaan. Kilb zou, zo wist „Der Spiegel" reeds in juli te melden, voor representatieve doeleinden een sport wagen van het model Mercedes 190 SL hebben gekregen. Wat een hoge ambte naar voor zyn representatie met een sportwagen moet doen, is uiteraard nie mand recht duidelijk. Van de zyde van Daimler Benz zei men inderttjd hierover: wanneer een dergelijke hoge ambtenaar ons zegt. dat hij wel eens een 190 SL zou willen beryden, dan zijn wy niet kinderachtig Kilb kreeg een ongeval met zyn sport wagen en Daimler-Benz' verkoop en public relationsorganisatie was opnieuw niet kinderachtig. Zij verschafte Kilb daarop een Mercedes 220 cabriolet, waarbij een hoge Daimler Benz-func- tionaris zei, dat dit uiteraard wel met toestemming van Adenauer zou zijn ge schied. Ook koffiepakketten Kilb liet het niet bü auto's alleen: hy kreeg van de Deutsche Schlafwagen und Speisewagen Gesellschaft regelma tig „koffiepakketten" naar zyn bureau gestuurd. Ook toen hij het afgelopen voorjaar naar Brussel verhuisde, ver schenen dergelijke pakketten aan zijn vroegere bureau, dat ze naar de afzen der terugstuurde. Kilb werd te Brussel belast met de organisatie van de interne politie bü de Europese atoomgemeen schap. Het is duidelijk dat het toesturen van pakjes en het uitlenen in feite schen ken van dure auto's alleen gedaan wordt om een zogenaamd ..goed klimaat" voor de betreffende firma's bij hoge ambtenaren te scheppen, in de hoop dat te zijner tijd dergelijke investeringen zichzelf zullen betalen door grote aan kopen door ministeries bij deze firma's. Of men deze firma's daarvan een ver- wyt kan maken, valt, zo meent men te Doodgedrukt Deze locale achtergrond van Sleeswijk- Holstein dient thans als decor voor een verkiezingsstrijd, waarin toch weer in de eerste plaat-s gestreden wordt tussen Adenauers CD.U. en de socialistische oppositie. „Ons land heeft sociaal-demo craten nodig" staat op de S.P.D.-aan plakbiljetten. ,,Geen experimenten" leest men op de C.D.U.-plakkaten. Het is de voortgezette stryd van de grootste twee partijen, waartussen de kleinere als de FDP., de B.H.E., de Deutsche Partei, de D.R.P. en dergelijke dreigen te wor den doodgedrukt. Halen die kleintjes geen vyf procent van het totaal uitgebrachte stemmen, dan krijgen ze geen zetels. De zetelver houding is thans, na het overlopen van vijf B.HE.-leden: CD.U 28. S.P.D. 25, B.H.E. 5, D.P. 4 en FDP 7 zetels. De jonge krachtige C.D.U.-leider. de 45- jarige Kai-Uwe von Hassel, leidt zijn land reeds sinds 1950 in een coalitiere gering van C.D.U., B.H.E. en F D P. De verwachting is dat de C.D.U. het wel weer zal redden en zal komen op het percentage dat zü reeds by de Bondsdagverkiezingen van vorig jaar (48,1 procent) behaalde De S P.D. zal vermoedelijk op rond 30—35 procent komen en de rest dreigt af te vallen. Dat is het beeld van Sleeswyk-Holstein. waar thans een felle verkiezingsslag zou kunnen woeden, ware het niet dat de grote mannen Adenauer, Ollenhauer en anderen nog wat rust nemen. Bonn, nog te bezien. Het betreft hier een van vele gevallen. Men verwacht namelijk nog meer arrestaties, zowel van ambtenaren van de Bondsregering als van ambtenaren van de regeringen van de deelstaten; allen zouden geschenken hebben aangenomen. Het probleem auto's speelt daarbü een zeer grote rol. Het Duitse Wirtschaftswunder laat iedere zakenman in fraaie auto's ryden, terwijl geen ambtenaar zich uit zyn eigen portemonnaie zelfs maar een Volkswagen kan permitteren. De verlei ding is dan groot een aanbod van een grote autofabriek onder het mom van uitlenen te accepteren. Het is een van de vele ziekten, welke een gevolg zyn van het befaamde Wirtsohaftswonder. Niemand mocht meer naar haar kijken Zestien jaar was een 42-jarige in woner van de Britse stad Liverpool gelukkig getrouwd geweest. Verleden jaar kreeg de duivel der jaloezie echter vat op hem: geheel ten on rechte "begon hij zijn vrouw ervan te verdenken, dat Hij zich met andere mannen afgaf. Het waandenkbeeld liet hem niet los en tenslotte kwam het zover dat hij poogde zijn initialen met een scheermes in het gezicht van zijn vrouw te griffen, „want dan zal nie mand meer naar haar kijken" De vrouw kreeg drie aangezichts- wonden, die met 36 hechtingen wer den gedicht. De rechter had zijn eigen waardering voor deze onge wone wijze om een vrouw te waar merken: vijf jaar gevangenisstraf. Kunnen Russen een kunstmaan besturen De Sovjet-Unie heeft de technische problemen betreffende de constructie van een bestuurbare „Spoetnik", die zich met een snelheid van elf km. per seconde verplaatst en op de aarde kan terugkeren .opgelost. Dit heeft volgens Radio-Moskou de Russische geleerde Dobronravof bekendgemaakt. De snelheid van elf km. per seconde is nodig om b.v. de maan te bereiken. Prof. Dobronravof achtte een dergelijke reis in de ruimte van tien dagen voor één of misschien zelfs twee personen in een naaste toekomst te verwezenlyken. Gevolgen van H-bomproeven De Amerikaanse Nobelprijswinnaar dr. Linus Pauling heeft gisteravond in Londen in een vergadering voor kern ontwapening verklaard, dat de water- stofbomproeven, die totnogtoe genomen zijn, verantwoordelijk zullen zijn voor de geboorte in de toekomst van 15Q.OOO ernstig gebrekkige kinderen. Met „ern stig gebrekkig" bedoelde hij genetische afwijkingen, waaraan één procent van de patiënten in de Amerikaanse tehui zen voor geesteszieken lüdt. Deze heb ben een intelligentiequotiënt van slechts 20. Wereldburgers gaan (per post) een parlement kiezen De naar schatting byna duizend we reldburgers in 42 landen gaan vrijdag per post een parlement kiezen, dat het eer ste van deze aard ter wereld zal zijn. Dit is meegedeeld door de stichter van de organisatie, de Britse schrijver en historicus dr. Hugh Schonfield, die in de vereniging, welke in 1956 te Cardiff werd opgericht, een demonstratie van wereldeenheid ziet. De wereldburgers hebben een eigen belastingstelsel een kwart van hun weeksalaris per Jaar en een vlag met rood en wit als symbolen van de rode en witte bloedlichaampjes. Onder de 68 kandidaten voor de veer tig zetels in het voorgestelde wereldpar- lement bevinden zich een voormalige Italiaanse senator en een advocaat bij het Indiase hooggerechtshof. Het par lement zal in mei 1959 te Wenen voor het eerst bijeenkomen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5